Tolna Megyei Népújság, 1959. március (4. évfolyam, 51-75. szám)

1959-03-03 / 52. szám

< TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG 1959. március 3. A Bajai Bácska otthonában vereséget szenvedett Kaposvártól Szekszárd, Simontornya és Bonyhád döntetlenül végzett, Dombóvár vereséget szenvedett. Az NB III. vasárnap lejátszott mérkőzései közül a legnagyobb szen­zációt a Kaposvári MTE szolgáltat­ta, amikor otthonában, 3500 néző előtt 2:0 (0:0) arányban legyőzte a Bajai Bácska együttesét. A Bácsal­mási Petőfi a második helyezett Pé­csi Bányászt 3:l-re (0:1) győzte le 1500 néző előtt Bácsalmáson. A har­madik meglepetés, hogy a Pécsi Va­sas otthonában 3:0 (1:0) arányban kikapott a Bázakerettyei Bányásztól. A Tolna megyei csapatok közül a szekszárdi csapat 1:1 (1:0), a simon- tornyai csapat 1:1 (1:1), míg a bony­hádi csapat szintén 3:3 (0:2) döntet­lent ért el. A dombóvári csapat Szé­kesfehérváron l:0-ás félidő után 2:0 arányú vereseget szenvedett. Eredmények: Kaposvári MTE— Bajai Bácska 2:0 (0:0). Baja, 3500 néző. Nagykanizsai Bányász—Simon- tornyai BTC 1:1 (1:1), Simontornya, 1000 néző. Nagyatádi Kinizsi—Ba- linkai Bányász 4:0 (2:0) Nagyatád, 1000 néző. Bonyhádi Vasas—Bajai Építők 3:3 (0:2) Bonyhád, 1300 né­ző. Bácsalmási Petőfi—Pécsi Bányász 3:1 (0:1) Bácsalmás, 1500 néző. Báza­kerettyei Bányász—Pécsi Vasas 3:0 (1:0) Pécs, 400 néző. Szekszárdi Pe- A bajnokság állása 1. Bajai Bácska 16 2. Kaposvár 16 3. Pécsi Bányász 16 4. Bajai Építők 16 • 5. Bonyhád 16 6. Székesfehérvár 16 7 Nagykanizsa 16 8. Szekszárd 16 9. Pécsi Vasas 16 10. Pécsi BTC 16 11. Simontornya 16 12. Bázakerettye 16 13. Bácsalmás 16 14. Dombóvár 16 15. Balinka 16 16. Nagyatád 16 A március 8-i, vasárnapi forduló párosítása: Kaposvár—Pécsi Vasas, Balinka—Bajai Bácska, Bajai Épí­tők—Nagyatád, Pécsi BTC—Bony­tőfi—Pécsi BTC 1:1 (1:0) Szekszárd, 1200 néző. Székesfehérvári MÁV Előre—Dombóvári VSE 2:0 (1:0) Szé­kesfehérvár, 2300 néző. a XVI. forduló után: 11 2 3 30:14 24 10 3 3 44:18 23 11 1 4 39:20 23 9 2 5 37:21 20 7 4 5 23:25 18 6 5 5 30:22 17 6 5 5 33:29 17 7 3 6 27:28 17 7 2 7 24:25 16 5 6 5 15:20 16 5 5 6 21:26 15 6 2 8 29:29 14 6 1 9 30:44 13 4 2 10 15:35 10 3 1 12 13:37 7 3 — 13 14:31 6 hád, Nagykanizsa—Szekszárd, Dom­bóvár—Simontornya. Bázakerettye— Bácsalmás, Pécsi Bányász—Székes- fehérvár. Bátaszék 9:1-r@ győzött Fadd ellen a megyei labdarúgóhajnokság tavaszi első fordulójában Vasárnap megkezdődött a megyei labdarúgóbajnokság tavaszi mérkő­zéssorozata. Már az első forduló nagy meglepetéseket hozott. Ezek között legnagyobb, hogy Bátaszék 9:l-re (5:1) arányban győzött Fadd ellen. Bár a bátaszékiek szerint ez nem meglepetés, mert mint mond­ják a csapat remek formában van és a Bonyhád elleni győzelme sem vé­letlen volt. Nagydorogon majdnem meglepetés született. A hazai csapat már 2:0-ra vezetett az első félidő­ben a Dombóvári Szpartakusz ellen. A vendégcsapat a II. félidőben nemcsak egyenlíteni tudott, a mér kőzés sorsát is a maga javára tudta fordítani. 3:2. Tolnán is érdekes küzdelem alakult ki. Az első gólt a paksi csapat szerezte meg az elsó félidő elején. A félidő végére 2:l-re alakult az eredmény a tolnai csapat javára. Végeredményben a tolnai csapat 5:2-re győzött. Döbröközön a hazai csapat Iregszemcsét 3:1 (2:0) ra győzte le. Váralján a mázaiak három góllal terhelték a hazaiak kapuját. A Nagymányoki Bányász együttese Hőgyészen 3:0-ás félidő után 5:l-re győzött. Sajnos az első forduló már mérkőzés elhalasztással kezdődött. A tamási csapat nem utazott el Dunaföldvárra. Az okát egyelőre még nem tudjuk, azonban szomorú, hogy már az első forduló­ban mérkőzés marad el. Eredmények: Bátaszéki VSK— Faddi KSK 9:1 (5:1). Nagymányok-- Hőgyész 5:1 (3:0). Döbrököz—Ireg- szemcse 3:1 (2:0), Tolna—Paks 5:2 (2:1), Dombóvár—Nagydorog 3:2 (0:2), Máza—Váralja 3:0. (A félidő 1. Tolna 14 11 2. Dombóvár 14 lf 3. Paks 14 10 4. Nagymányok 14 3 5. Máza 14 6 6. Bátaszék 14 7 7. Fadd 14 7 8. Dunaföldvár 13 6 9. Döbrököz 14 5 10. Iregszemcse 14 r 11. Tamási 13 3 12. Hőgyész •14 3 13. Nagydorog 14 1 14. Váralja 14 1 * Megjegyzés: Négy bünietőpont levonva. Ifjúsági mérkőzések eredményei Bátaszék—Fadd 2:1, Hőgyész—Nagy mányok 4:2, Döbrököz—Iregszemcse 3:2, Dombóvár—Nagydorog 3:2, Tol­na—Paks 6:1. Máza—Váralja mér­kőzés nem érkezett meg. A bajnok­ság állását 'apunk holnapi szamá­ban közöljük. A március 8-i, vasárnapi forduló párosítása: Paks—Döbrököz, Dom­bóvár—Tolna, Nagymányok—Nagy­dorog, Tamási—Hőgyész, Máza— eredményét nem sikerült megtudni.) Dunaföldvár,—Tamási elmaradt. A bajnokság állása a XIV. forduló után: 2 1 60:14 24 2 2 41:19 22 2 2 38:19 22 3 3 58:23 19 5 3 44:19 17 3 4 37:22 17 2 5 29:33 16 1 6 26:23 13 2 7 24:34 ISI 1 8 26:45 11 1 9 23:45 7 1 10 21:53 7 1 12 18:61 3 2 11 12:47 Dunaföldvár, Fadd—Váralja, Irég- szemcse—Bátaszék. Lapzártakor érkezett A tamási labdarúgócsapat vezető­sége időben megrendelte az autóbuszt az Autóközlekedési Vállalattól, azon­ban a vállalat központja, Szekszár- don — a tamási vezetőségtől nyert értesülésünk szerint — nem gondos­kodott gépkocsiról. A tamási vezető­ség a megrendelő másolatát már el is küldte a Megyei Labdarúgó Szö­vetséghez, hogy ezzel is igazolja, hogy a mulasztást nem őket terheli. A Totó eredménye " i 9. hét 1. Tatabánya—MTK 1 2:1 2. Salgótarján—U. Dózsa 1 3:2 ( 3. Győr—Csepel x 0:0 4. Ferencváros—Szombathely 1 2:8 \ 5. Diósgyőr—Dorog x 1:1 j 6. Egyetértés—SZEAC 2 1:3 : 7 Kecskemét—Debrecen 1 4:1 j 8. Pénzügyőrök—UTTE 1 2:1 9. Jászberény—Szolnok 1 1:0 j 10. SZVSE—Borsodi Bányász 1 2:0 ' 11. Cegléd—Özd 1 3:0 12. Szíálinváros—Székesfehérvár 1 5:2 Egy felitalálat a góltotón Az 1-es számú góltotónkból olva­sóink közel 1209 darabot küldtek be. Ebből csak Csengéi István szekszár­di olvasónk találta el mindkét mér­kőzés eredményét. (3:3, 5:2). A beér­kezett szelvények közül a bonyhádi mérkőzést csak hárman találták el, míg a tolnai mérkőzést tizenheten tippelték 5:2-re. Csengéi István ol­vasónk a nyert könyvet szerkesztő­ségünkben átveheti. Lapunk szerdai, csütörtöki sz .má­ban jelenik meg a 2. számú gólto­tónk. Szekszárdi Dézsa- Kiskunhalasi Kinizsi 12:6 Nagy érdeklődés mellett rendez­ték meg a két csapat barátságos ökölvívó mérkőzését, melyen a Szék szárdi Dózsa csapata biztosan győ­zött. Eredmények: Serdülő papírsúlyban Kottán (Sz) pontozással győz Nyerges (K) ellen. A szekszárdi fiú sokkal többet kez­deményezett és biztosan nyerte a mérkőzést. Nyergest fejelésért meg is intették. 2:0. Serdülő pehelysúlyban Markos II (Sz) pontozással győzött Csendes (K) ellen. Az első menetben nagy csapkodás folyt, kiegyenlített volt a küzdelem, majd Markos II erősen feljött és a harmadik menetben szerzett pontelőnyével biztosan nyer te a találkozót. 4:0. Felnőtt harmatsúlyban Takács (Sz) pontozással győzött Wágner (K) ellen. Egyik versenyzőtől sem lehetett látni folyamatos ökölvívást. Sok volt a szabálytalanság, Takács állandóan kezdeményezett és bár te­nyeres ütésért egy ízben megintet­ték, nagy pontfölénnyel győzött. 6:0. Ifjúsági könnyűsúlyban Szűcs (Sz) ellen László I. (K) feladja. Az egy fejjel magasabb Szűcs ellen a kis­kunhalasi fiú fergeteges rohamok­kal kezdett és az első percben je­lentős előnyre tett szert. Később a szekszárdi versenyző hátrálás köz­ben ütött ragyogó egyenesekkel meg állította a rohamozást és ez annyira megzavarta a vendégversenyzőt, hogy teljesen elbátortalanodott és a II. menet elején egy kemény ütés után feladta a küzdelmet. 8:0. Palánki (Sz) pontozással vesztett László II. (K) ellen. Palánki volt a technikásabb, László II viszont na­gyokat ütött. Sokáig csak tapoga- tódzás folyt, a bíró meg is intette a versenyzőket komolytalan boxolá- sért. A harmadik menetben László II erőteljes rohamaival a maga ja­vára fordította a mérkőzés sorsát. A közönség tárgyilagosan megtapsolta a vendégek első győzelmét. 8:2. Felnőtt váltósúlyban Kappel (Sz) ellen Novák (K) feladta. Kappel a tőle megszokott nagyerejű ütésekkel már az első menetben fölényre tett szert. A második menet elején egy nagy ütés után Novák feladta a ki­látástalan küzdelmet. Megérdemelt vastapsot kapott a népszerű Kappel. Felnőtt nagyváltósúlyban Kálmán (Sz) pontozással győzött Holló II (K) ellen. Kálmán a felnőtt, Holló II az ifjúsági országos válogatott keret tagja. Boxolásukon meg is látszott az iskolázottság. A szekszárdiak büszkesége állandóan kezdeménye­zett és bár a jóval fiatalabb halasi versenyző egy pillanatig sem ját­szott alárendelt szerepet, kénytelen volt a nagyobb tudás előtt megha­jolni. 12:2. Felnőtt félnehézsúlyban Borda (Sz) pontozással vesztett Halász I (K) ellen. Az ökölvívás szépségeiből nem sokat lehetett ezen a találko­zón látni. Dulakodás, birkózás, fo­gás, ilyenből állt mind a három me­net. A több évi szünet után újból szorítóba lépő Halász I végered­ményben biztosan győzött. 12:4. Felnőtt nehézsúlyban Varga (Szí pontozással vesztett Halász II (K) ellen. Az igen jó testi felépítésű ha­lasi fiú az egész mérkőzés folyamán nagy fölényben volt, rengeteg egye­nese betalált és fölényesen győzött. Végeredmény 12:6 a szekszárdiak ja vára. Két bemutatómérkőzést is tartot­tak. Markos I (Sz) a serdülő Papp (K) ellen játszi könnyedséggel győ­zött, majd a Pucsli—Leitern találko­zó döntetlenül végződött. — Gy. L. — APKÓHlüD E T É S E K A SZEKSZÁRDI Építőipari Szövet­kezet azonnali belépésre keres szak- képesítéssel rendelkező műszaki ve­zetőt, kalkulátort és kőműves részleg- vezetőt. 38 ÉVES fiatalember 2 iskolás gye rekéhez nőt keres, aki feleségül mén ne hozzá. Szabó Sándor Fadd, Lenin út 38. szám. TÖLTÖTOLLVERSENY indult a kispajtások számára. Kérjen szavazó­lapot a Papír- és írószer szakboltból. IOLNA MEGYEI NCPUJSAO A Magyar Szocialista Munkáapim és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15-H Felelős kiadó: ar MSZMP Végrehajtó Bízatná»» Telefon: 20-10, 20-11 Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21 Kálmán és Lovász a srorítéban Szekszárdi Petőfi—Pécsi BTC 1:1 (1:0) Felvételünk a szekszárdi Kálnint és a bonyhádi Lovászt örökítette meg Tolna megye 1959. évi felnőtt ökölvívó bajnokságon. A magyar válogatott Kálmán jobboldalt, a bonyhádi Lovász balra. Szekszárd, 1200 néző. Vezette: Fenyvesi (Kaposvár). Szekszárd: Greilich — Cser, Tárnok, Szloszár — Zörényi, Bosnyák — Majnay, Si­mon, Benács, Hóman, Cziráky. Pécs: Sarbak — Berta, Serdán, Keitl — Danyi, Horváth — Krausz, Dara, Marton, Hauschl, Hofecker. A pécsi csapat utóbbi időben elért eredmé­nyei (0:3-ról legyőzte a PVSK-át, aztán 0:0-at ért el a Pécsi Dózsával), valamint az idénykezdet, nem kü­lönben a gyönyörű idő sok érdeklő­dőt vonzott a bajnokság rajtjára. A pécsiek a tél folyamán alaposan megfiatalították csapatukat és nagy­szerűen felkészültek a rajtra. Kez­dés után nehezen alakul ki a játék a laza talajú, salakos pályán. A csa­patok inkább egymás hibájából él­nek. Az első negyedóra a hazaiaké. Mégis csak az az említésre méltó esemény, hogy Hóman eltalálja az oldalhálót. A 18. percben aztán vá­ratlanul vezetést szerez a Petőfi. Majnay ügyesen megy el jobb­oldalon, jó helyzetből azonban elgurít a kapu előtt. Szerencsé­re ott van a túlsó oldalon Czi­ráky, aki elcsípi a labdát és ne­héz szögből a hálóba gurít. 1:0. A gól után lassan a vendégek veszik át a játék irányítását. A középen ve­zetett hazai támadásokat a tömörülő pécsi védelem könnyűszerrel hárítja s a fedezetek sem adnak kellő tá­mogatást a csatársornak. A vendé­gek csatársora sem sokkal ügyesebb, mert Szloszár és Tárnok hibáját ők sem tudják kihasználni. Az utolsó percben a pécsi védelem szabályta­lankodik, de Bosnyák pontosan a kapust találja el a 16 méteres lövés­sel. Szünet után a vendégek fölénye bontakozik ki. Három egymás utáni szöglettel az 1:3-as szögletarány 4:3-ra javul Pécs szempontjából és a második szögletnél kapufáról hagyja el a labda a játékteret. Nem sokáig várat azonban magára az egyenlí­tés. A 15. percben szabadrúgás után kavarodás támad a hazai kapu előtt és Krausz lövése a lábak között is utat talál a jobb alsó sarokba. 1:1. A gól után a Petőfi fokozza az ira­mot és ismét kezébe veszi a játék irányítását. A 25. percben Cziráky késlekedéssel ront gólhelyzetben, majd szép akció után Simon lövését védte Sarbak. Az utolsó negyedórá­ban azonban már hiába támad a Pe­tőfi, mert előbb Benács, majd Si­mon lő ordító helyzetből mellé. A túlsó oldalon viszont Csernek keli bebizonyítania, hogy nem véletlenül került vissza a csapatba. Bírálat: A két erőnlétileg alapo­san felkészült csapat küzdelme ala­csony színvonalú, idényeleji játékot hozott. A hazai csapat szerencsés körülmények között elért gólját a vendlégek megérdemelten egyenlí­tették ki, mert gyorsabbak, lendüle­tesebbek, lelkesebbek voltak. Mind­ezek ellenére a Petőfi az utolsó ne­gyedórában is maga javára dönthet­te volna el a mérkőzés sorsát, ha csatárai nem olyan ügyetlenek. A hazai együttesben a közvetlen védelem volt a legjobb, a vendégek­nél elsősorban Sarbak, Serdán és Hauschl jeleskedett. A játékvezető nehéz feladat előtt állt, mert a laza talajon különösen a vendégcsapat játékosai állandóan elestek. T. L-