Tolna Megyei Népújság, 1958. szeptember (3. évfolyam, 206-230. szám)

1958-09-20 / 222. szám

4 TOLNA MEGYEI NfPÜJSAG 1958. szeptember 20. Kaposvár szerepelt legjobban a Tolna megyei MHS motorkerékpáros gyorsasági versenyén A Magyar Honvédelmi Sportszö­vetség Tolna megyei szervezete va­sárnap délelőtt a mohácsi és a pé­csi országút találkozásánál kialakí­tott háromszögben rendezte meg Tolna—Somogy és Baranya motor- kerékpárosainak területi gyorsasági versenyét. A versenyen vendégként a kecskeméti és zalaegerszegi mo­torosok is résztvettek, így tehát Pécs, Kaposvár, Komló, Baja, Szek- szárd, Kecskemét és Zalaegerszeg legjobb motorosai adtak egymásnak találkozót. A versenyre mintegy 2000 érdeklődő gyűlt össze autó­buszon motoron és kerékpáron, de sokan jöttek ki gyalogosan is. Az érdeklődők nem is csalódtak, mert az alsó kategóriákban rendkívül he­ves küzdelmek alakultak ki a nagy­számú induló között. A három kör­ívből összeállított háromszögletű pálya rendkívüli feladat elé állí­totta a motorosokat és így a mo­torok gyorsasága mellett a techni­ka érvényesülésének is tág tere volt. A motorosok nem is vizs­gáztak rosszul, de a motorokról már nem mondható el ugyanez. így pl. a Csepel sorozatgépek 125. kcm- es futamában a 22 induló közül a 10. körre már mindössze 10 moto­ros akadt. A többi géphiba miatt feladta a versenyt. A versenyen a kaposváriak szerepeltek a legjob­ban: két első és 4 második helyet szereztek. Utánuk a szekszárdiak következnek egy első, két második és 4 harmadik hellyel. Kecskemét végzett a harmadik helyen egy els" és 2 második hellyel. Pécs 2 eiső helyet szerzett ugyan, de egyéb he­lyezései nem voltak. Ez a meghívá­sos versenynek az eredménye. Ha most ehhez hozzávesszük, hogy a területi versenyben a kecskemé­tiek eredményei nem számítanak, akkor még inkább megerősítette második helyét a szekszárdi csa­pat, amely végeredményben Illyést kivéve balszerencsés versenyt ví­vott Bay és Angyal révén. Az egyes futamokról az alábbiakban számo­lunk be: Dunaföldvár—Váralja 2:0 (1:0) Dunaföldvár, 600 néző. Vezette: Paulás. Dunaföldvár: Gyaraki — Szalai, Polgár Szigeti II. — Szigeti I., Takács II. — Takács III., Holmár, Molnár, Bálint I., Komis I. Vár­alja: Varga — Hurton, Fritz, Balogh — Wildanger, Ferenczi — Rupa II-, Csordás. Horváth, Mázi, Zagg. Az eiső 10 perc után megmutatkozik a hazaiak fölénye, amely nem sokkal később góllá is érik. Kornis egy há­tulról jövő labdával kitör és 8 mé­terről megszerzi a vezetést. 1:0. To­vábbra is erőteljesen támadnak a hazaiak, de gólt elérni nem tudnak. A vendégek lelkesen védekeznek. Mindkét oldalon vannak kezdemé­ny ezések, de eredmény nélkül. A 22. percben Kornis lő mellé, majd szép támadás után Takács lövése akad el a védőkben. 1 A II. félidőben ismét a hazaiak kezdeményeznek többet, bár a ven­dégek is vezetnek támadásokat. A 3. percben Molnár a jobbszélre sodró­dik és onnan küldött beadásába Ta­kács III. a lábát beleteszi és a lab­da a felső léc alá vágódik. 2:0. Min­denki a gólok folytatását várja, de a vendégek védelme mindig időben tud közbe avatkozni. A 70. percben egy kapu előtti kavarodásnál az egyik vendégjátékos feltartott kézzel érin­ti a labdát, de a játékvezető nem lát szándékosságot ,és nem ítél 11-est. A játék további részében is a ha­zaiak támadnak, de eredménytele­nül. A mérkőzés szögletaránya 11:3 a hazaiak javára. Bírálat: Jó iramú, de alacsony színvonalú mérkőzésen a hazaiak nagyobb technikai tudását a vendé­gek lelkesedése ellensúlyozta. A helyzetek alapján nagyobb gólarány is lehetett volna. Jók: Polgár (a me­zőny legjobbja), Szalai, míg a ven dégeknél a közvetlen védelem. Sz. 125 kcm sorozatgépek: (22 induló, 12 kör, egy kör kb. 1,7 km) 1. Csir­ke Pécs 18:35.2, 2. Mátyás Kapos­vár 18:43.2, 3. Bán Szekszárd 18:52.3. A szekszárdi Angyal jól indult. A hatodik körben egy kö­rön át vezetett is, de aztán két körben is motorhibája akadt és így kiesett a versenyből. A 202-es rajt­számú pécsi versenyző elejétől kezdve az élmezőnyben volt. A 7. körben átvette a vezetést és már nem engedte ki kezéből a győzel­met. A kaposvári Mátyás a 8. kör­ben jött fel a második helyre. 125 kcm sportgépek: (17 induló, 12 kör) 1. Bencze Pécs, 2. Kozik Kecskemét, 3. Bay Szekszárd. Va­lamennyien Csepel gépeken. A sportgépek sem vizsgáztak jobban, mind a sorozatgyártásúak. A 17 in­duló közül a verseny végére csak a fele maradt meg. A pécsi Bencze a 6. körben állt a mezőny élére és biztosan győzött. A kecskeméti Ko­zik is csak a 7—8. körben engedte át a második helyet, különben vé­gig a második helyen futva szerez­te meg az értékes helyezést. A szek­szárdi Bay a verseny közepén a második helyért is versenyben volt, de végül a harmadikért is küzde­nie kellett. A szekszárdiak a ver­seny végén óvást nyújtottak be, mert a pécsi versenyző több ízben nem a szalmabálák előtt, hanem a két szalmabála között vette a ka­nyart. Minthogy azonban a pécsi versenyző fölényesen győzött, a ver senybíróság elnöke az óvást eluta­sította. A döntés ugyan nem egyet­értve született meg, mert a verseny, bíróság egyes tagjai nem voltak hajlandók a jegyzőkönyvet aláírni. A területi bajnokság eredményébe a kecskeméti Kozik eredménye nem számít bele. így Bay 2. lett. 250 kcm-es kategória: (8 induló, 15 kör) 1. Végvári Kaposvár 21:01, 2. Bán Kecskemét 21:09, 3. Angyal Szekszárd 21:28.2. Mindhárman Jáwa gépeken. Hatalmas küzdelem­ben előbb a 690-es számú verseny­Simontomya, 900 néző. Vezette: Juhász II. Simontomya: Ferenczi — Dobrádi, Sebestyén I, Smigura — Sebestyén III, Pados — Lukács, Kondor, Csapó, Barocsai, Pénzes. — Pécsi BTC: Gergely — Berta, Serdán, Marton — Danyi, Konti — Szalai, Krausz, Hausli, Dara, Posta. A hagyományos «bőrös rangadó« nagy iramban kezdődik. Az első ve­szélyes támadást a pécsiek veze­tik, melynek befejezéseként Posta balsarokba tartó éles lövését Fe­renczi elvetődéssel fogja. Fokoza­tosan feljön a hazai csapat és át­veszi a játék irányítását. A csatá­rok azonban az egyéni játékot erőltetik és a gyors pécsi védelem­nek így mindig van ideje a közbe­lépésekre. A játékot inkább a küz­delem, mint a tervszerű támadások jellemzik. A 15. percben Csapó fejjel Kondor elé csúsztatja a lab­dát, aki tisztán állva a 11-es pont­ról kapásból mellé lövi. (Nagy hely zet volt). Pár perccel később Kon­dor elmegy a jobbszélen, beadását Barocsai a kapufára lövi és a visz- szapattanó labda a kapus zsák­mánya lesz. A pécsiek ebben a já­Tolna, 1200 néző. Vezette: Pető. Tolna: Ezer — Schäffler, Szépvölgyi, StrajUbinger — Bizony II., Merk — Bajza, Elekes, Széles, Jagicza, Gálfi. Tamási: Ferencz — Mátyás, Galam­bos, Ambrus — Molnár, Kurcz — Hegedűs, Bédi, Zsolnai, Lendvai, Magyar. Kellemes időben kerül le­játszásra a mérkőzés. A tolnaiakat Hidegkúti Nándor készítette elő a mérkőzésre. A hazaiak lépnek fel támadólag, de a 13. percben Elekes beadását Széles fejeli a kapuba. 1:0. Két perccel később Széles 11-est hagy ki, de a következő 5 percben kétszer is a hálóba talál. 3:0. Az I. félidő 35. percében Bajza be­adásából Széles lesz újból eredmé­ző vezetett. A verseny közepetáján a kecskeméti Bán vette át a veze­tést. A 10. körtől kezdve azonban már Végvári volt elől és végül is biztosan győzött. Bán a 4. körtől versenyben volt az első helyért is. A szekszárdi Angyal a 9. körben foglalta el a harmadik helyet és si­került azt a verseny végéig is meg­tartania. 350 kcm-es kategória: (6 induló, 20 kör) 1. Kőműves Kaposvár 28:45.3, 2. Végvári Kaposvár 28:46.2, 3. Angyal Szekszárd 28:52. Valamennyien Jáwán. Sima ver­seny. A 251-es rajtszámú Kőműves 'azonnal az élre állt és végig vezet­ve biztosan győzött. Végvári a 7. körben foglalta el a második he­lyet. A szekszárdi Angyal is dere­kasan küzdött a hamar szétszóró­dott mezőnyben. Elnézés folytán a mezőny egy körrel többet futott, de szerencsére nem változott a hely­zet a 21, körre sem. 500 kcm-es kategória: (3 induló, 25 kör) 1. Illyés Szekszárd Norto­non, 2. Kőműves Kaposvár, 3. Vég­vári Kaposvár mindketten 350 kcm- es Jáwán. Illyés motorja és moto­rozása is kimagaslott a három fő­nyi mezőnyből is. Időnként szinte állva hagyta ellenfeleit. Végvárit le is körözte. De végeredményben a 350 kcm-es Jáwák is szép telje­sítményt nyújtottak. A három rend­kívül éles forduló ellenére is kb. 70 km-es átlagot futott a szekszárdi versenyző. Oldalkocsis motorok: (3 induló, 10 kör) 1. Zsadályi Kecskemét, tár­sa: Horváth, 2. Angyal Szekszárd, társa: Varga, 3. Szegedi Szekszárd, társa: Forgács. Ez volt a legérdek­telenebb verseny. A kecskeméti pár fölényesen győzött. A közönség már a verseny közepén hazain­dult. A meghívásos verseny nem hiva­talos pontversenye az első három helyezett eredményét figyelembevé- ve a következő: 1. Kaposvár 22 pont, 2. Szekszárd 15 pont, 3. Kecs­kemét 11 pont, 4. Pécs 10 pont. tékszakaszban csak a védekezéssel törődnek. A félidő utolsó eseménye, Kondor lövését a pécsiek kapusa a felső sarokból a léc fölé üti. A má­sodik félidőben a vendégcsapat la­pos adogatásokkal igyekszik megkö-r zelíteni Ferenczi kapuját. A véde­lem azonban, élén Smigurával jól áll a lábán. Az 55. percben Dara fejese a felső lécet találja. A já­ték irama esik, tartós fölényt egyik csapat sem tud elérni. A 60. percben Dara a félpályáról előre­tör és 25 méterről kapura lövi a labdát és az a meglepett Ferenczi kezei között a hálóba gurul. 1:0. A hazai csapat ekkor fergeteges tá­madásokba kezd és már úgy lát­szik, hogy a hazai csapat veszte­sen hagyja el a pályát, amikor Csa­pó fejjel az előretörő Pados elé ját­szik, aki a 16-oson mellel leveszi és a kapus fölött a hálóba lövi. 1:1. A hátralévő időben csak a sze­rencse és a jól védő kapus menti a pécsiek hálóját az újabb góltól. Jók: Gergely, Serdán, Marton, Da­nyi, illetve Dobrádi, Smigura, Pa­dos és Sebestyén III. nyes. mi id a 45. percben Gálfi a félpályától elindulva négy védőt is kicselez és nehéz szögből szép gólt lő. 5:0. A II. félidőben a vendégek telje­sen beszorulnak és a nagyobb vere­ség elkerülésére törekednek. Ez csak részben sikerül, mert a 20. percben Széles távoli lövése jut Fe­rencz hasa alatt a kapuba. 6:0. A hazai csapat valóságos tűzijátékot rendez a vendégkapunál. A 30. perc­ben Elekes ér el gólt, majd Jagicza fejes góljával 8:0 az eredmény. A 42. percben Gálfi önzetlenül Széles elé tálal, aki a hálóba lő. 9:0. A tolnai csapat ritka jó játékkal lepte meg a szurkolókat. Kurovszky S Tolnai SE—Tamási SE 9:0 (5:0) Pécsi BTC-—Simontornyai BTC 1:1 (0:0) Szombat—vasárnapi sportműsor Labdarúgás: NB III: Dombóvár—Székesfehér­vár, Nagykanizsa—Simontomya, Pé­csi BTC—Szekszárd, Bajai Építők—- Bonyhád( Balinka—Nagyatád, Ka­posvár—Bajai Bácska, Bázakerettye —Pécsi Vasas, Pécsi Bányász—Bács­almás. A vasárnapi fordulóban a Pécsi Bányász megerősítheti vezető helyét, mert ellenlábasai vidéken játszanak. A dombóvári csapatnak most már győznie kellene, három hazai mérkőzéséből akkor is csak 3 pontja lenne. Többi csapatunk vidé­ken játszik, egyiknek sincsen esélye pontszerzésre, Bonyhád pedig 3—4 góikülönbségű vereségnek néz elébe, így a bajnoki tabellán tovább rom­lanak a Tolna megyei csapatok he­lyezési kilátásai. Megyei bajnokság: Fadd—Nagy­dorog 16,00 (Magyar A.), Máza— Tolna (Pécsről), Tamási—Döbrököz 16,00 (Berta), Nagymányok—Ireg- szemcse (Kovács J.), Dombóvár— Paks (Pécsről), Váralja-—Hőgyész (Váradi), Bátaszék—Dunaföldvár (Mecseki). A mérkőzések előtt a sportkörök ifjúsági bajnoki mérkő­zést játszanak. Járási bajnokság: Szekszárd I. csop>ort: Decs—Mözs (Csordás II.), Sióagárd—Szekszárd II. 15,30 (Zsigmond), öcsény—Bo­gyiszló (Gáiffy), Szekszárdi Dózsa— Háta (Kollár). Szeleszárd II. csoport: Gerjen— Bölcske (Bihari Gy.), Dunaszent- gyórgy—Tengelic (Jóna), Tolna II. —Kajdacs (Káldi), Alsóhídvég— Szedres (Bencze). Bonyhád I. csoport: Győré-—Zom­ba (Illés), Cikó—Kisdorog (Schnie- rer), Nagyvejke—Tevel (Csima), Bonyhád II.—Majos (Horváth), Kosárlabda Indui a területi bajnokság. Az el só forduló párosítása: Nagydorog— Bajai Építők női 21-én 17 órakor (Váradi, Szentesi). Szigetvár—Szek­szárd női 14,00, utána Szigetvár— Szekszárd férfiméi)kőas)s (Rangia, Kempl), PEAC—Pécsi VSK II. 8,15 férfimérkőzés. Egyetemi Sportcsar­nok (Kapusi. Mikuska), Pécsi Ped. Főisk.—Bajai Bácska női 11,50 (Bó- ta, Fogarassy), Pécsi Ped. Főisk.— Bajai Bácska férfi 13,00 (Mikuska, Fogarassy), Paks—Bátaszék 13,00 női (Szentesi, Váradi), Dombóvár— Bátaszék férfi (Rendeki, Vancsura). Atlétika Szombaton délután 3 órakor III. osztályú egyesületi bajnoki verseny utolsó fordulója Szekszárdon. Vasárnap délelőtt Pécsett a II. osztályú egyesületi bajnoki verseny- utolsó fordulója. Dolgozó parasztok FIGYELEM! Előnyös feltételek mellett ipari növényekre kössetek szerződést a földművesszövetkezetnél. Szerződést lehet kötni : cukorrépára — rostkenderre — iparinövényekre — és takarmánynövények magtermelésére Művelési előleg ! Műtrágya ! Felár ! APRÓHIRDETÉSEK Szobafestő szakmunkásokat felve­szünk. Paksi Építőipari KTSz. A pálfai (Tolna megye) Állami Egészségügyi Gyermekotthon Igaz­gatósága a megüresedett könyvelés­vezetői állás azonnali elfoglalására, kettőskönyvelési (kálász) szakkép­zettséggel vagy megfelelő kettős­könyvelési gyakorlattal bíró köny­velőt keres. Telefon: 5. Értesítés! Ezúton is tudomására hozzuk a tolnai és Tolna környéki kedves ven­dégeinknek, hogy tolnai kozmeti­kánkat ezentúl szerdán, csütörtökön, pénteken egész napon át nyitva tart­juk. ahol az arcápoláson kívül kvarcfény kezelést és végleges szőr­eltávolítást is végzünk, kérjük for­duljanak bizalommal kozmetikusaink­hoz!, annál is inkább, mert a bőrápo­lás nem luxus, hanem egészség és az ápolt bőr nagy önbizalmat nyújt. Szekszárdi Fodrász KTSZ. GYÖNYÖRŰ kivitelű egy és két­személyes, önműködő ep>edás reka- miék, fotelek székek raktáron, ké­szítőnél kapható. Szakács Ottó, Bu­dapest, VI., Lenin körút 60. Kapu alatt. Magányos férfi október 2-től rö- videbb időre bútorozott szobát keres. Cím a kiadóhivatalban, Szekszárd, Mártírok tere 15—17. Eladó egymás mellett levő két ház, az egyik emeletes. Esetleges beköl­tözéssel a belvárosban. Érdeklődni lehet megbízottunk. Barna Jánosnál, Szekszárd. Széchenyi út 21. Eladó 1200 négyszögöl szőlő ter­méssel is Borkútnál. Érdeklődni le­het: Szekszárd, Tomp« u. 4. Eladó egy lakóház. egy szoba, konyha oldalt szoba, különálló nagy istállóval, nyári konyhával, pincével, ezer öi telekkel, ebben hétszáz öl gyümölcsös, és szőlő többi kert. Jó gazdálkodóhely. Kajári Jánosnál, Paks, Csámpa 37 szám alatt Egy sima ebédlő részletre is el­adó. Cím: Szekszárd, Ady Endre út 18 szám. Biztos hatású Drohoka tyukszem- írtótapasz 3,60-ért kapható. Horváth, drogistánái, Szombathely, Kossuth u. * 1 Értesítés. Paksra Füszért fiókba ko­csikísérőt felveszünk. Fizetés 1 500— 1 600 Ft. Szekszárdra a Füszérthez gyors- és gépírót, pénzügyi előadót keresünk. SARA Y FILMSZÍNHÁZ Szeptember 18—21 II fejedelem bajnoka Színes szovjet film Kezdések hétköznap: fél 6 és 8 órakor. Vasárnap fél 4, fél 6 és 8 órakor. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG t Magyar Sroclallita Munkái»árt éi a tanácsok lanla Feleldi Kiadd­il MSZMP Végrehajtőbliettiilas iierkesztl a Seerkesrtöbliettiás Beeksrárd. Mártírok tere lfl—17 Telefen: 20-10. 20-11 Stekazárdl N vem da Telefon- 21-21 Minden befektetés nélkül nyerhet, ha szeptember 22-től oktéber 4-ig a Népboltban vásárol