Tolna Megyei Népújság, 1958. szeptember (3. évfolyam, 206-230. szám)

1958-09-10 / 213. szám

6 TOLNA MEGYEI NÉPÜJSÂG 1958 szeptember 10. MEGYEI LABDARÚGÓ BAJNOKSÁG Nagymányoki Bányász-Tolnai SE 4:4 (2:1) Nagymányok, 500 néző. Vezette: Völgy esi. Nagymányok: Vőfény — Hart­mann, Dormány, Pásztor — Mányoki, Wagner — Wusehing, Tresch, La- muth, Wéber, Marton. Tolna: Ezer — Merk, Kláb, Strau- binger — Bizony II., Jagicza — Bajza, Elekes, Szépvölgyi, Guld, Gálffy. Már a 3. percben gól születik. Kláb lyukat rúg és Marton a kifutó Ezer mellett a hálóba talál. 1:0. A továbbiakban sok hibával1 tarkított játék folyik. A vendégek Elekes ré­vén sokat veszélyeztetnek. A hazaiak Wéber által egy felső kapufát rúg­nak, majd egy szabadrúgáshoz jut­nak a 16-osról. Dormány Ezért be­csapva a hálóba is emel. 2:0. Ezután Tolna többet támad. A félidő befe­jezése előtt két említésreméltó ese­mény akad. Először a játékvezető 11-est ítél Tolna javára. Elekes lövé­sét Vőfény kiüti, de a befutó jobb- osszekctő másodszorra már nem hi­báz. 2:1. Másodszor Elekes gyönyörű lövése a jobb és a felső kapufa talál­kozásánál csattan. II. félidő. Kezdés után Elekes egyenlít. 2:2. A gól felvillanyozza a hazaiakat, mire azok sok támadását siker koronázza. A 7. percben egy tömörülésnél Wéber gólt lő. 3:2 Egy perc múlva majdnem ugyanez a je­lenet ismétlődik meg. Ismét Wéber a góllövő. 4:2. Az 59. percben Elekes 4:3-ra szépít. Tehát 3 percen belőj 3 gól esik. A tolnaiak ezután lelkesen játszanak. Védelmük jól tömörül csatársoruk pedig szépen komi nál. A hazaiak már egy támadást stm tudnak góllal befejezni. A 35. perc­ben érdekes és ritkán látható góllal egyenlít Tolna. A középre keveredett Bajza lövéshez jut. Lövése legalább egy méterrel a kapu fölé tart. Vő­fény nem is megy rá. A labda azon­ban a levegőben irányt változtat és a felső léc előtt vágódik a gólvona­lon túlra. 4:4. Bírálat: Az eredmény megfelel a valóságnak. Nagymányok többet tá­madott, de Tolna veszélyesebben. A vendégek jobbszámya nagyban hoz­zájárult az egy pont megszerzéséhez. Jók: Marton, illetve Elekes a mezőny legjobbja, Bajza és Szépvölgyi. Moritz László Paksi Kinizsi—Iregszemcsei KSK 4:0 (3:0) Paks, 1300 néző. Vezette: Ligeti. Paks: Árki — Hauzmann, Her­mann, Sztanó, — Nemes, Vida — Tanner, Hirczi, Bencsik, Németh, Darnai. Iregszemcse: Deák — Takács, Zs. Tóth, Nagy — Szántó, Paveika — Győrffy, Lódi, Novák, Steitz, Obe- richter. Kezdés után mindjárt a helyi csa­pat lép fel támadólag. Tanner lövés­szerű beadását azonban Deák elcsípi. A következő percekben két sarokrú­gást rúgnak a helyiek, de a vendé­gek védelme tisztáz. Egyik támadást a másik után vezeti a Kinizsi, de a jói záró iregszemcsei védelemmel nem bírnak a szétesően játszó helyi csatárok. A nagy fölény csak a 24. percben érik góllá. Tanner pergő, ívelt beadására Bencsik és a kapus egyszerre ugrik fel, a labda a bal felső sarokba kerül Bencsik fejéről. 1:0. A 26. percben ismét Tanner te- szélyes. Az alapvonalról ad be, Ben­csik pedig egyből továbbítja a há­lóba. 2:0. A 34. percben feljönnek a vendégek. A balszámy támad, Obe­richter lövése a felső lécen csattan és a kipattanó labdát a befutó Győrffy a léc fölé fejeli. Két perc múlva ismét eredményes a Kinizsi. Darnai labdája Hirczi elé kerül, aki élesen a bal sarokba lő. 3:0. A félidő végéig az eredmény nem változik. A vendégcsapatnak van alkalma gól­szerzésre is, Árki a 45. percben a 16-oson kívül fog labdát. A szabadrú­gást Hauzmarin teszi ártalmatlanná. A második félidőben teljesen beszo­rultak a vendégek, öt—hat emberrel védekeznek, még hozzá jól, mert a Kinizsi csatársor egyáltalán nem bír az iregszemcseiek tömörülő védelmé­vel. A sok támadás csak a 38. perc­ben érik góllá. Bencsik éles lövését Deák kiejti és a befutó Hirczy közel­ről a hálóba lő. 4:0. Továbbra is a helyiek támadnak. De nem találják ellenszerét az iregszemcseiek tömör védekezésének. Az eredmény a mér­kőzés végéig nem változik. A játék­vezető jól vezette a mérkőzést. Jók: a vendégcsapat közvetlen védelme, illetve a helyi csapatból is a véde­lem. Golenszky Gyula Sporthírek A soron következő válogatott mér­kőzésekre tekintettel a Magyar Ököl­vívó Szövetség összeállította a válo­gatott keretet. A keretben ismét he­lyet kapott a kél kitűnő szekszárdi ökölvívó. Könnyűsúlyban Dorogi, váltósúlyban pedig Kálmán lett a vá­logatott kerettag. » Az idén szeretnénk vezetni a gól­lövőlistát. Eddig két mérkőzésről nem kaptunk tudósítást: a Nagymá­nyok — Hőgyész találkozóról és a Hőgyész — Tamási találkozó leírásá­ban nem szerepelnek a tamási gól­lövők. Felkérjük ezért nagymányoki és tamási tudósítónkat, szíveskedjék közölni a hiányzó góllövőknek a ne­vét. A hiányzó góllövők nevei nélkül a megyei góllövőlistán a második for­duló után a következő a helyzet: Ádám Bátaszék és Kersák Máza 5— 5, Simon Máza és Takács Dunaföld- vár 4—4, Bencsik Paks 3, Nichter, Hőgyész, Kasper I. Máza, Molnár Dunaföldvár, Bálint, Dunaföldvár, : Holmár Dunaföldvár, Szabó Nagy dö­rög, Tallósi Dombóvár, Szépvölgyi Tolna, Kunfalvi Paks és Fehér Fadd 2—2. Barátságos kosárlabda mérkőzés Szekszárdi SC—Dombóvári VSE 67:53 (25:25) Szekszárd, 100 néző. Vezette: Vá- radi és Walacher. A területi bajnokságra készülődő két jóképességű csapat Szekszárdon játszott egymással edzőmérkőzést. Mindkét csapat tartalékos volt. Talán ez volt az oka annak, hogy az első félidő igen lanyha iramú játékot ho­zott. Lassan, körülményesen szőtték a csapatok támadásaikat. Feltűnt, hogy még a lanyha iramú játékban is mennyi hibával játszott Kardos, akit rossz cipője is erősen zavart, de edzéshiánya is erősen kiütközött. De valljuk meg azt is, hogy az újjá szervezett szekszárdi kosárlabda csa­pat most már minden tagjától kol­lektív játékot vár. A dombóvári csa­patban Csikós jelentette a színt. Az ő vezérletével gördültek a dombóvári támadások és rendszerint pontos, csonl) nélküli kosarakkal ő is fe­jezte be ezeket a támadásokat. Szünet után megváltozott a hely­zet. Nagy iramban indult meg a küz­delem, amelyben a hazaiak töltöt­ték be a kezdeményező szerepet. Hamarosan négy kosarat értek el és állandó nyomás alatt tartották a dombóvári kosarat. A nagy nyomás után mégis Csikós szépített az ered­ményen. Ekkor azonban a szekszárdi Hunyady elemében volt, egyre másra szórta a kosarakat és a szabaddobá- sekat is sorra kihasználta. Az egyik gyors támadás, amelynek végén Fo- garassy talált a dombóvári kosárba, nyíltszínű tapsot is kapott a közön­ségtől. A lendületes támadások 45:31-es vezetést hoztak. Ekkor cse­rékre került sor a szekszárdi csapat­ban, amely a vendégeket hozta fel. 47:42-re szépített a dombóvári csa­pat, főképpen Csikós nagy ponterős­sége révén. Ezután azonban újra a hazaiak következtek. (Az igazság kedvéért azonban azt is meg kell ál­lapítanunk, hogy a dombóváriaknak csak egyetlen cserejátékosuk volt.) Ismét megélénkült a küzdelem és ha­marosan ismét 10 pontra, majd 14-re nőtt a hazaiak fölénye. Ekkor már hiába került a kipontozás sorsára Csapó, hol itt, hol ott esett kosár és a 14 pontos vezetés megmaradt már a mérkőzés végéig. Bírálat. Az első félidőben a szek­szárdi csapat nem találta meg a dombóvári zónának az ellenszerét. Szünet után megváltozott a helyzet. Felgyorsult a játék és ebben 10 pon­tos vezetésre tettek szert a hazaiak. A csere után az előny 5 pontra mor­zsolódott a még egyszer fellángolt dombóváriak eredményessége révén, végülis azonban a jobb erőnlét, amely ben a szekszárdiak nagyobb cserele­hetősége is közrejátszott, bebiztosí­totta a hazaiak győzelmét. Annyit megmutatott a mérkőzés, hogy mindkét csapatunktól eredmé­nyes szereplést várhatunk majd az összevont bajnokságban, azonban még mindkettőnek javulnia kell, hogy legjobb formáját elérje. A mér­kőzés legjobb dobói a következők voltak: Fogarassy és Kardos 19—19, Hunyady 18, illetve Csikós 34 (külö­nösen Csikós nagy eredményessége volt meglepetés) és Szűcs 15. Dombóvári IMSE—Döbrölcöz 3:3 (2:1) — Dombóvár. 700 néző. Vezette: Németh. DIMSE: Csutorás — Ha­lász, Korpádi, Tallósi II. — Egyed, Kardos — Reizinger, Fenyvesi, Gá- losi, Tallósi I., Horváth. Döbrököz: Venczel — Gödön, Danes, Kollár — Frank, Péter — Tapaszti, Bodor, Somogyvári, G. Kiss, Lindmájer. Hazai támadásokkal indul a mérkő­zés és a 9. percben a hazaiak gólt érnek el. Horváth átadását Tallósi I. Venczel hálójába juttatja. 1:0. To­vábbra is a hazai csapat marad fö­lényben, de a csatárok egymásután fölé vagy mellé lőnek, vagy a jó napot kifogó Venczel védi a lövése­ket. A 32. percben a nagy hazai fö­lény után végre Fenyvesinek sikerül gólt lőni. 2:0. A vendégcsapat in­kább védekezik és csak ritkán indít­ja támadásba csatárait. A 41. perc­ben a döbröközi védelem egy előre­vágott labdával küldi támadásba Lindmájert, akit Halász a 16-oson belül felvág. A megítélt fl-est Ta­paszti biztosan lövi a kapuba. 2:1. A II. félidő újra hazai fölényt hoz és teljesen egy kapura folyik a já­ték. A hazaiak a 12. percben Feny­vesi révén 3:l-re növelik előnyü­ket. A vendégcsapat teljesen beszo­rul, de nagy küzdeni akarással vé­dekezik, sőt a könnyelmű és elbiza­kodott hazai védők mellett a 18. percben Lindmájer szépít. 3:2. A ha­zaiak újra tűzijátékot rendeznek a vendégkapunál, de a jól védő kapus és a lelkes védelem mindent hárít. A 28. percben a lelkes vendégeknek sikerül az egyenlítés. Egy elfutás után a kifutó Csutorás Lindmájer elé tálal, aki ezúttal sem hibáz. 3:3. Megindul a harc a győztes gólért, de a lelkesen védekező döbrököziekkel nem bír a hazai csatársor, sőt befe­jezés előtt három perccel Lindmá­jer márcsak Csutorással áll szem­ben és csúnyán fölé lő az üres ka­punak. (Nagy helyzet volt.) Bírálat: A teljesen egy kapura játszó hazaiak a védelmük miatt majdnem vereséget szenvedtek. A lelkes döbrököziek az egyik pontot megérdemelten vitték haza, sőt egy kévésén múlott a győzelmük. Jók: Kardos, Tallósi I., Egyed, illetve Venczel (a mezőny legjobbja), Ta­paszti és Bodor. Sebők Szeptember 22-éa Mozart: Figaro házassága cimíí operájának koncertszerű elűadásával indul a szekszárdi hangverseny idény SZEKSZÁRDON a zeneiskola megszervezésével most már 3 év óta ismét rendszeres hangversenyéletről beszélhetünk. Sőt, az elmúlt esz­tendő hatalmas sikerű Kodály-hang- versenye, valamint a Pécsi Szimfo­nikus Zenekar nagyzenekari estje már azt mutatta, hogy Szekszárd a megyeszékhely közvetlen környéké­nek is zenei központjává igyekszik magát kinőni. Erre mutat az az ér­deklődés, amely a szekszárdi hang­versenyek iránt az elmúlt esztendő­ben a bonyhádi, bátaszéki, tolnai, mözsi, öcsényi és decsi zenekedvelők részéről megnyilvánult. A hangversenyrendezés munkáját és gondját magára vállaló Tudomá­nyos Ismeretterjesztő Társulat és a Zeneiskola, valamint a Zeneművé­szek szakszervezete olyan progra­mot dolgozott ki az 1958—59. hang­versenyévadra, amely az előző esz­tendőhöz viszonyítva lényeges fejlő­dést jelent. Az érdekelt szervek az új hangversenyévadban 8 hangver­senyből álló sorozatot kívánnak bérleti rendszerbe foglalni. A hang­versenyek sorrendje a különböző szempontok összeegyeztetése miatt még nem alakult ki, de az már bi­zonyos, hogy szept. 22-én a volt me­gyeháza nagytermében megrende­zendő ünnepi esttel indul a megye- székhely hangversenyidénye. A hangversenyen a Pécsi Szimfonikus Zenekar kíséretével a Zeneművé­szeti Szakiskola énektanszakának a növendékei koncertszerű előadás­ban adják elő Mozart: Figaro há­zassága című operáját. A tervezet műsorán még olyan hangversenyek szerepelnek, mint pl. a Pécsi Szim­fonikus Zenekar hangversenye Ga­ray György hegedűművész közre­működésével, a Szekszárdi Szimfo­nikus Zenekar hangversenye Hu- sek Rezső zongoraművész közremű­ködésével, Hernádi Lajos zongora- művész, Kovács Dénes hegedűmű­vész, Husek Rezső zongoraművész önálló estje, a Szekszárdi Liszt Fe­renc és a- Bátaszéki Vasutas Kórus közös hangversenye és a Zeneiskola Tanári Karának hangversenye,, amelynek keretében felavatásra ke­rül majd a Zeneiskola névadójának, Liszt Ferencnek a portréja, amelyet Szabó Dezső szekszárdi festőmű­vész festett. A TERVEZET szerint a hangver­senyek közül a szeptemberi és az októberi, valamint tavasszal az áp­rilisi és a májusi hangverseny, a volt megyeháza nagytermében, a többi hangverseny a zeneiskola nagytermében kerül megrendezésre. A bérleti rendszer most van ki­dolgozás alatt. Az a célja a rendező­ségnek, hogy a hangversenysoroza­tot a kisfizetésű dolgozók is meg­hallgathassák és a szakszervezet célkitűzéseinek megfelelően lehes­sen a muzsika mindenkié. A rende­zőség a hangversenyekre a kívánal­maknak megfelelően Bonyhád, Bá­taszék és Tolna végállomásokkal különjáratokat kíván indítani. Je­lentkezés Bonyhádon a kultúrotthon igazgatójánál, a többi helyeken az iskolák igazgatóinál. A hangver­senysorozat első hangversenyének részletes ismertetésére még majd visszatérünk. Jó számszaki képességű, kellő gyakor- * » lattal rendelkező perfekt » 5 gyors- és gépírót felveszünk írásbeli jelentkezést önéletrajzzal cí­münkre kérünk küldeni. Kísérleti Gaz­daság, Alsótengelic, Tolna megye. Q § Zát&gaMa meg az Országos Mezőgazdasági Kiállítást Budapesten szeptember 12—28-ig A kiállítás területén nagy vá­lasztékú ipari vásár — nem­zetközi borkiállítás — külön­böző rendezvények várják a látogatókat. Elővételi jegy ára 6,— Ft, amely egyszeri belépésre és 50 százalékos vasúti és 25 száza­lékos autóbusz utazási ked­vezményre jogosít. Diákjegy 2,— Ft. Sorsjegy ára 4,— Ft. Ne mulassza el a felutazást! Jegyek a községi tanácsoknál és a földművesszövetkezetek­nél válthatók! ÖGOOOOOOOO0OGKDGOG0OG)0OOO FIGYELEM! GYÓGYHASKÖTŐK, fűzők, (SZTK és KSZKB utal­ványra is) melltartók, női fe­hérnemű, valamint női ruhák, szoknyák, blúzok készítését a egkényesebb igényeknek meg­felelően a legújabb modellek szerint vállalja a Szabó KTSZ mértékutáni női szabósága Szekszárd, Széchenyi utca 28. Apróhirdetések Gyönyörű kivitelű egy- és kétsze­mélyes, önműködő epedás rekamiék, fotelek, székek raktáron, készítőnél kapható. Szakács Ottó, Budapest, VI., Lenin körút 60. Kapu alatt. Sírkövek nagy választékban, legjobb minőségben, jutányos áron Muschen- bacher kőfaragónál Szekszárd, vasúti fasor. Ugyanott betonáruk és ce­mentlapok is kaphatók. Eladó Bogyiszlón Toldi utca 1- szí Egy szoba, konyha, kamra, speiz, 240 öl telekkel, árvizes kölcsönnel. 150 köbcentis „Czetka1’ motorkerék­pár eladó. Érdeklődni lehet Kretter Károly, Tamási Erdőgazdaság. Eladó jókarban lévő sötét háló, ugyanott alig használt Orion lemez­játszós rádió. Cím a szekszárdi kiadóhivatalban. Juhépusztai Állami Gazdaság elcse­rélné 6 tonnás Magérus tehergépko­csiját 3.5 tonnás Csepel gépkocsira. Hordók és kádak különböző mére­tűek eladók. Érdeklődni lehet Szek­szárd, Kossuth Lajos utca 26 szám alatt 8 és 17 óra között, vagy Széc­henyi u. 62. szám alatt a Szövetkeze­tek Tolna megyei Értékesítő Köz­pontjánál. Értesítés! Ezúton is tudomására hozzuk a tolnai és Tolna környéki kedves ven­dégeinknek, hogy tolnai kozmeti­kánkat ezentúl szerdán, csütörtökön, pénteken egész napon át nyitva tart­juk, ahol az arcápoláson kívül kvarcfény kezelést és végleges szőr­eltávolítást is végzünk, kérjük for­duljanak bizalommal kozmetikusaink­hoz, annál is inkább, mert a bőrápo­lás nem luxus, hanem egészség és az ápolt bőr nagy önbizalmat nyújt. SARAY FILMSXINHAI Szeptember 8—10: BOMBA Csehszlovák film. Kezdések hétköznap: fél 6 és 8 órakor. Vasárnap fél 4, fél 6 és 8 órakor. Szekszárdi Fodrász KTSZ. TOLNA MEGYEI NEP0JSA6 A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Felelős Kiadó: sí MSZMP VégrebaJtéblspttsáBP Sserkesztl a Srerkesitőbliottság •sakssárd, Mártírok tere 15—17 Telefen: 20-10. 20-11 Ssekssárdl Nyemda Telefon: 21-31