Tolna Megyei Népújság, 1958. július (3. évfolyam, 153-179. szám)

1958-07-11 / 162. szám

6 TOLNA MEGYEI NÉPÜJSAG 1958 július 11. Ahogy a szurkolók — és ahogy mi látjuk Dombóvári IMSE—Hőgyész 7:3 (3:3) Kutasi Béla bonyhádi olvasónk hosszú levélben fejtette ki véle­ményét az 1957—58-as labdarúgó- bajnokságokról. Levele első ré­szében a Tolna megyei labdarúgó­bajnokságról ír, mely szerinte komolytalan volt. Mint írja, a le­játszott mérkőzéseknek mintegy 40 százalékát megóvták és az óvá­soknak majdnem minden esetben helyet is adtak. Véleménye sze­rint olyan lazán kezelték a baj­nokság igazolási rendszerét, hogy talán nem is volt olyan mérkőzés, ahol szabálytalanság ne merült volna fel. Az alszövetség is több­ször megmásította határozatát és több esetben, annak ellenére, hogy az érdekelt egyesületek határidő után igazolták távolmaradásuk okát, a szövetség megváltoztatta eredeti döntését. Számtalan eset­ben előfordult, hogy különböző indokokat keresve az egyesületek nem utaztak el a vendéglátókhoz, majd azok költségeinek megtérí­tését is megtagadták. Az általá­nos megállapítás az, hogy ezeket a sportszerűtlen megnyilvánulásokat a szövetségnek a jövőben radiká­lisabban kell elintézni. A levél további részében helyteleníti, hogy a Tolna megyei Népújság foglal­kozott a bajnoki rendszer ügyé­vel. Kutasi Béla szerint helytelen volt, mert a cikk megjelenése után Bonyhádon többen feltették a kérdést, hogy miért utazik el a csapat Nagyatádra és Nagykani­zsára — a két út költsége 7000 forint —, amikor a csapat úgyis a megyebajnokságban fog játsza­ni. Véleménye szerint a cikket úgy kellett volna megfogalmazni, hogy a megyebajnokság és az NB II között igenis kell egy bajnok­ság, ami ezt az óriási klasszis­különbséget betölti, mely a két csoport között van. Végül a levél kifogásolja, hogy a Népújság ré­széről az NB III-as labdarúgó­mérkőzéseket ritkán látogatják. * Kutasi sporttársnak a felvetett problémákban sok igazsága van, azonban nemcsak egyoldalról kell a dolgokat nézni. A megyei lab­darúgóbajnokság küzdelmei so­rán tényleg az egyesületek sok­szor óvtak, de úgy gondoljuk ez messze van' még a lejátszott' mér­kőzések 40 százalékától. Ami a lazaságot illeti az igazolások kö­rül, az viszont nem a megyei al­szövetség hibája, hanem az a fe­jetlenség eredménye, amit az el­lenforradalom hozott. Napjainkban már az átigazolási rendszer egy­szerű, áttekinthetőbb és minden bizonnyal kevesebb hiba csúszik közbe. Azzal teljes mértékig egyetértünk, hogy helytelen volt a szövetségtől, hogy sokszor át­látszó kifogásokat is elfogadott, amiért a csapatok távolmaradtak. A nagyatádi és a nagykanizsai mérkőzésekkel kapcsolatban sport szerűtlenségnek tartanánk, ha a bonyhádi csapat nem utazott vol­na el. Úgy gondoljuk, akik a tá­volmaradást javasolták, azok nem a sportbecsületet ismerő bonyhá­di szurkolók közül kerültek ki. A szekszárdi csapat sorsa is meg­pecsételődött már hónapokkal ez­előtt, mégis elutazott valamennyi vidéki NB Il-es mérkőzéseire. (Ez sajnos a megyebajnokságban sze­replő csapatáról nem mondható el.) Ami a szóbanforgó cikket il­leti, annak ellenére, hogy azt ír­tuk, hogy az NB III-as csapatok sok pénzt emésztenek fel, kell az NB III. Mi nem voltunk az NB III. ellen, csak az ellen voltunk és — vagyunk —, hogy a labda­rúgás mellett a többi szakosz­tályok megszűnjenek. Ezen a té­ren örvendetes az a javulás, ami Bonyhádon tapasztalható, itt első­sorban az ökölvívókra gondolunk. Ami az NB III-as labdarúgómér­kőzéseket illeti, mi magunk is szí­vesebben néztünk volna meg több NB III-as mérkőzést, azonban a Tolnai SE—Bajai Tolna, 1000 néző. Vezette: Keserű III. (Budapest). Tolnai SE: Straubinger—Volhar, Szauter III. — Bolvári, Szauter I., Isgum, Link. Bajai Bácska SE: Ápity —Heiszky, Evetovics — Mihálovics, Ikotity, Békési, Katies. Még el sem helyezkednek a nézők és a bajai csapat máris vezetésre tesz szert. Egy ártatlannak látszó tá­madás végén az első percben Békés a tétovázó védelem mellett a hálóba lő 0:1. Nagy hangzavarban a bajai szurko­lók üdvrivalgása közepette indul újra útjára a labda. Az öröm azonban még egy percig sem tart, mert a 2. percben Szauter I. egyéni játék után a hálóba lő. 1:1. A tolnai szurkolók most kezdenek el­lenbiztatásba, melynek hamar meg­jön a hatása. Isgum átadásából Szauter I. kapásból lő a bajai kapuba. 2:1. Még egy perc és újra Szauter I. labdájától rezeg a bajai háló, már 3:1 a harmadik percben. Ellentámadás után Baja szépít, 3:2. Ezután feljön a bajai csapat és az egyenlítésre törekszik. Tolna védői azonban jól őrzik az igen jó úszó és mozgékony bajai csatárokat. A 9. percben Tolna emberelőnybe kerül, de helyzetét nem tudja kihasználni. A 13. percben Bolvári 20 méter­ről küldött erős, váratlan lövése köt ki a bajai kapuba. 4:2. Egy perc múlva Isgum a kapussal szemben állva sem tud a hálóba lőni. Majd ellentámadások után Békési két ízben is veszélyes, ejtett, svéd csavart küld a tolnai kapura, de Straubinger jó érzékkel véd. A 14. percben a re­mekül játszó sportrovat nemcsak labdarúgással foglalkozik. Láttuk a bonyhádi csapatot, amikor 8:0-ra győzött Nagykanizsa ellen, láttuk Tolnát, Dombóvári, a Simontornyai BTC-t Kaposvárott. A sportesemények vasárnap vannak és ugyanakkor vannak szpartakiád versenyek, at­létikai versenyek és egyéb sport- rendezvények. Ez az oka annak, hogy tényleg kevés NB III-as lab­darúgómérkőzést láthattunk. Erre viszont ígéretet sem tudunk ten­ni, hogy a jövőben gyakrabban látogatjuk az NB III-as mérkő­zéseket, mivel ez azt jelentené, hogy a többi sportágakra jutna kevesebb idő. Mindenesetre, ha Kutasi sporttárs levelét nem a bajnokság végén, hanem a baj­nokság alatt írta volna, úgy eset­leg a szövetség és szerkesztősé­günk is nagyobb hasznát vehette volna. Bácska SE 8:3 (6:3). Szauter I. ritkán látott gólt lő teljesen lehetetlen szögből. 5:2. Kezdés után még egy perc sem te­lik bele és Szauter I. átadásából Bol- vári eredményes. 6:2. Tolna lefékez és a fedezetlenül hagyott Evetovics közelről a hálóba talál. 6:3. A második félidő bajai támadások­kal indul. Volhert már a 2. percben kiállítja a játékvezető és a bajai csa­pat ezt az emberelőnyt sem tudja ki­használni. Tolna teljesen védelemre rendezkedik be, ami a játék rovására megy. A 6. percben Isgum és Eveto­vics is a kiállítás sorsára jut. A tol­nai csapat emberhátránnyal éri el újabb gólját, a 10. percben Szauter II. révén. 7:3. Most teljesen kiegészül mindkét csapat és újból élvezetes, jó játék ala kul ki. Az utolsó percekben a bajai csapat teljesen visszaesik és Tolna Bolvári szemfülessége révén újabb gólt ér el, mellyel beállít­ják a végeredményt. 8:3. Bírálat: Két ellentétes félidőből állt a mérkőzés. Az elsőben Tolna jobban kihasználta gólhelyzeteit, míg Baja csapata még jobb helyzeteket kere­sett. A másodikban az emberhátrány­ba kerülő tolnai csapat csak védeke­zett és csak az újabb tolnai gól után lett ismét nyilt a játék. Tolna csa­pata jobb helyzetfelismeréssel és lel­kesebb játékával megérdemelte a győzelmet. Jók: Szauter I. (a mezőny legjobb­ja), Szauter II., Bolvári, illetve Bé­kési és Evetovics. Keserű játékveze­tőn meglátszott, hogy NB I-es tapasz­talt játékvezető, mert igen jól ve­zette a mérkőzést. Kurovszki VÍZILABDA Győzelemmel kezdte a bajnoki idényt a tolnai csapat Tíz csapat a dombóvári üzemek közötti labdarúgóbajnokságban A Dombóvári Járási Sportfel­ügyelőség rendezésében az idén is sor került Dombóváron az üzemek közötti labdarúgóbajnokságra. A bajnokságba 10 üzem csapata neve­zett. Hasonló bajnokság tavaly is megrendezésre került — a tanács irányítása alatt — azonban a ren­dezések körül lazaságok voltak. A tavalyi bajnokság tapasztalatait le­szűrve, az idén csak vizsgázott já­tékvezetők vezethetik a mérkőzése­ket és csak azok a| játékosok szere­pelhetnek a csapatban, akik az el­múlt bajnokságban nem voltak iga­zolva. Az üzemek nagy lelkesedéssel vesznek részt a küzdelmekben, mert a bajnokságot nyert csapat tagjai szép ezüst serleg birtokába jutnak, melyet a tavalyi bajnok, a Posta csapata őriz. Érdekessége a bajnokságnak, hogy a dombóvári játékvezetőkből ala­kult csapat is résztvesz benne tel­jesen „maszek” alapon az alábbi játékosokkal: Vindics. Szabó I, Sza­bó II, Galambos, Vicze, Berta, Jó­nás, Bánhelyi, Völgyesi, Németh, Kuti, Nagy B., Zsoldos, Kőműves. Ez egyúttal azt a célt is szolgálja, hogy a holtidény alatt addig, amíg az aktív sportolók pihennek, ők gyűjtsék az állóképességhez szük­séges erőt a meginduló bajnoki küzdelmekre. A bajnokság lebonyolításában hiá­nyosság, hogy nem minden csapat tartja kötelességének a sportszerű megjelenést az ellenféllel szemben. Például a Dombóvári Fűtőház, ahol nagyon sok a fiatal dolgozó, még egyszer sem állt ki, holott már a negyedik forduló megy. Ugyanez áll a tanács csapatára is, mely egy mérkőzés után — ahol kikapott — a játékvezetők ellen nem állt ki, mondván: úgyis kikapunk. Ezen a téren a járási sportfelügye­lő nem valami jó munkát végez, mert nem kötelezi a sportkört a megjelenésre. Szombaton a földművesszövetke­zeti nap keretében került leját­szásra a FÖLDSZÖV—Vasipari KTSZ találkozó a DIMSE pályán. Körülbelül 500 főnyi lelkes közön­ség biztatása mellett Frazon, Bán­helyi és Galambos bíráskodása mel­lett a FÖLDSZÖV 2:1 arányban megnyerte a mérkőzést. A mindvé­gig sportszerű keretek között le­zajlott mérkőzést a csapatok a FÖLDSZÖV vendéglőjében jól si­került összejövetelen tették sokáig emlékezetessé. A bajnokság állása: 1. Földművesszövetkezet 3 2 1 — 8:4 5 2. Fatelítő 2 1 1 — 6:4 3 3. Cementipari Vállalat 2 1 — 1 13:6 2 4. Sertéstenyésztő 1 1 — — 3:2 2 5. Játékvezetők 1 1 — — 5:3 2 6. Vasipari KTSZ 2 1 — 1 6:5 2 7. Posta 3 — 1 2 5:9 1 8. Pályafenntartás 2 — 1 1 4:13 1 9. Tanács 1 — — 1 2:3 — 10. MÁV Fűtőház — — — — — — G. I. Dombóvár, 500 néző, vezette: Né­meth. DIMSE: Csutorás II — Tamás, Csutorás I, Halász — Egyed, Kar­dos — Mérei, Rejzinger, Tallósi, Gál, Koller. — Hőgyész: Borsos — Thuma, Gál, Vitzl — Ulrich, Bősz — Pongrácz, Nichter, Trick, Hege­dűs, Endre. A hazai csapat a 13. percben már megszerzi a vezetést. A kifutó kapus fölött Koller áteme­li a labdát. 1:0. A következő perc­ben Gál 30 méterről küld váratla­nul nagy lövést, ami újabb gólt eredményez. 2:0. Továbbra is a ha­zaiak maradnak fölényben, több or­dító gólhelyzetet azonban kihagy­nak a csatárok. A játékosok köny- nyelműsködnek és ennek az ered­ménye, hogy Hőgyész kiegyenlít. A 22. percben Trick, majd 3 perc múl­va Hegedűs lő gólt. 2:2. A 33. perc­ben Rejzinger újból megszerzi a ha­zaiaknak a vezetést, de 10 perc múlva Trick egyenlít. A második félidő már a hazaiak fölényét hozza. Rövid mezőnyjáték után Gál Rejzinger elé tálal, aki nem hibáz. 4:3. A 24. percben a DIMSE-ből Gál, míg Hőgyészből Borsos kerül kiállításra. A kiállítá­sok után már nem láthat jó játékot a közönség, de a DIMSE így is biz­tosan nyeri a mérkőzést. A 26. perc­ben Rejzinger, a 36. percben Tallósi, majd a 39. percben Koller lesz ered­ményes. 7:3. Sebők Úttörő és serdülő úszó verseny Tolnán A Tolna megyei Úszó Alszövet­ség július 13-án, vasárnap délelőtt 11 órakor Tolnán rendezi meg a II. gyermek serdülő seregszemléjét. A tolnai seregszemlén Bonyhád, Dom­bóvár, Szekszárd és Tolna legjobb úttörői, serdülő versenyzői vesznek részt. HÍREK — Ozorán nagy az érdeklődés a televizió iránt, az adásokat igen so­kan látogatják a kultúrotthonban. Nem ritka, amikor száznál is többen összejönnek a kultúrházban, de nem­csak a filmközvetítéseket, hanem sportesemények közvetítését is nagy érdeklődéssel fogadják. — A Bonyhádi Járási Művelődési Házban szombaton este tartották meg a tánciskolazáró koszorúcskát. — Fonyód július 13-án nagyszabású zenei esemény színhelye lesz, amelyen szerepel a Somogy megyei Népi Együttes, a Somogy megyei szakszer­vezetek szimfonikus zenekara, az Ál­lami Férfikar Vass Lajos vezényleté­vel, Sallai Zoltán és Kálmán Etelka, az Állami Operaház Kossuth-díjas balettművészei. A műsoron Kodály művek, Lassus, Csajkovszkij, Strauss és más zeneszerzők művei szerepel­nek. — A legutóbbi kismányoki VB ülés az adófizetés menetét tárgyalta, azonfelül a behordás és a cséplés elő­készületeit. Határozatot hoztak ezzel kapcsolatban a dűlőutak megjavítá­sáról. A dűlőutakat — amelyeket a sok esőzés megrongált — a VB-ülést követő napokban a lakosság társa­dalmi munkával hozta rendbe. — A Tolnai Selyemfonógyárban a közeljövőben egyhetes munkavédelmi tanfolyamot rendeznek szakszerve­zeti bizalmiak és csoportvezetők ré­szére, hogy ezzel is elősegítsék az üzemi balesetek csökkentését. — Az USA-beli Perwick városka közelében egy Frank Gunnel nevű férfi már 28 éve egy fa tetején él. Remete életét egy kutya és egy macs­ka osztja meg vele, szórakoztatásá­ról pedig egy rádiókészülék és két lemezjátszó gondoskodik. „Csodálatos itt élni — jelentette ki az újságíró­nak — egyáltalán nem érzem magam egyedül." — Magyarországon az átlagos élet­kor 1901-ben férfiaknál 37,1 év, 1941-. ben 54.9, 1955-ben 64.7 év volt, a nőknél ugyanakkor 37,9, 58,2, illetve 68,7 év volt. Azért még beszélhet­nénk az egyenjogúságról! — Chicagóban egy nagyszabású verseny a „Világ legerősebb asszo­nya’’ címet Joan Rhodes, egy csinos fiatal leány nyerte el. A bajnok dicsősége és öröme nem sokáig tar-, tott, mert udvarlói hirtelen elmarad­tak és a leány nem tud férjhezmenni. — Az elmúlt félévben 377 munka­nap esett ki a termelésből a rossz idő miatt a Téglagyári Egyesülés üzemeiben. A rossz idő ugyanakkor 450 000 tégla kárt okozott. ÚJ KÖNYV Bechstein: Az icike-picike emberke. (Kispajtások; Mesekönyve). (Móra.) 37. oldal, fűzve: 2.— Ft. Illusztráció Bechstein: «Az icilte-picike emberke** című meséskönyvébűL Válogatás több nemzedék kedvelt né­met írója, Ludwig Bechstein meséiből. A mesék a 8—10 éves gyermekek ol­vasmánya. A füzetet Szecskó Tamás illusztrációi díszítik. Kérjük kedves vevőinket, hogy tekint­sék meg vállalóhelyiségeinkben új cipőmodelljeinket Az új modelleket a legválasztékosabb színekben $ M I 10—12 nap alatt elkészítjük Kisebb cipőjavításokat a helyszínen azonnal elvégzünk. Nagyobb javítá­sokat 6 nap alatt készítünk el. Üj vezetés I Szekszárdi Cipész KTSZ Garay tér 2. Apróhirdetések Sürgősen eladó Szekszárdon, Kölcsey utca 12 számú ház. Azonnal beköl­tözhető. Családi ház eladó Szekszárd, Alkot-| mány utca 68. Kettő szoba összkom­fortos, azonnal beköltözhető. Középkorú, jó bizonyítvánnyal bíró háztartási alkalmazottat keres kór­házigazgató, Pincehely. BOBOBCOBCOBCDBCDBCDBa> Olvasd, a TOLNA MEGYEI GARAY FILMSZÍNHÁZ Július 11—13 Fecske küldetése Magyarul beszélő szovjet film Előadások kezdete: Vasárnap: 4, 6 és fél 9 órakor. Hétköznap: 6 és fél 9 órakor. Népújságot! CDBCDBCÓBCDBCDBCDBCDBCDB TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Felelős Kiadó: az MSZMP Végrehajtóbizottsága Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15—17 Telefon: 20 10. 20-11 Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21