Tolna Megyei Népújság, 1958. július (3. évfolyam, 153-179. szám)

1958-07-08 / 159. szám

4 TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG 1958 július 8. Csalódást okozott a Budapesti Vasutas kosárlabda csapatainak vendégjátéka Mint már közöltük, szombaton dél­után Szekszárdra érkezett a kosár­labda NB I-ben szereplő Budapes­ti Vasutas férfi és női csapata. Kü­lönösen a női együttes vendégjáté­kát kísérte volna komoly érdeklődés, mert a budapestiek az NB I. máso­dik helyén végeztek. Úgy látszik azonban, hogy a közönség is meg­érezte a várt sportcsemege elmara­dását, mert alig voltak százan a kg. technikum tornatermében. Saj­nos, a női csapatban az NB I-es já­tékosok közül csak Bokodyné kapott helyet, s a csapat többi tagja még az ifjúsági színvonalat sem ütötte meg. Ennek folytán a szekszárdi NB Il-es csapat, amelyben ismét ját­szott Gyurcsákná Moha Éva is, szin. te tetszés szerinti arányban nyert. Lelkes női együttesünk azt is igye­kezett bebizonyítani, hogy kiegé­szülve Zádorinéval, az új edző szak­szerű irányítása mellett komolyabb feladatok megoldására is képes lesz. Bái1 az ellenfél nem állította nagy feladat elé, egypár jól sikerült tá­madása után méltán csattant fel nyíltszíni taps. A férfiak küzdelme már lényege, sen magasabb színvonalú volt. A vendégcsapat négy játékosát ugyan itt is nélkülözte, azonban még így is színvonalas mérkőzésen biztosan győzték le az egyetemistákkal meg­erősített hazai együttest. Öröm volt különben látni, hogy a Szekszárdról elkerült játékosok, köztük is első­sorban Wallacher és Barcs, 'milyen sokat fejlődött azóta, amióta láttuk. A mérkőzés végén a szakvezetők azt tárgyalták, hogy ha sikerülne eze­ket a játékosokat egy együttesbe összehozni, még talán az NB I-ben is megállnák a helyüket. A mérkő­zésekről az alábbiakban számolunk be: Szekszárdi SC—Budapesti VSC vegyes 70:28 (38:16) Szekszárd, 100 néző. Vezette: Weil és Asztalos. Legjobb dobók: Gyur- csákné Moha Éva 25, Tóth J. 12, Szekeresné 10, illetve Bökodyné 16. Már az első percek játékát nagy csalódással fogadja a közönség. Né­hány percnyi játék után máris 24:7- re alakul az eredmény. Ekkor több cserejátékos kap helyet a hazai csa­patban, de még így is valamivel a hazaiak dobnak több kosarat és 36:ll-re alakul az eredmény. A fél­idő végén Bokodyné kosaraival va­lamit csökken az előny, de így is 38:16 lesz a félidő. Szünet után sem változik a já­ték képe. Bokodyné egyedül hiába küzd, a sok esetben nem is ifjúsági, de egészen kezdő serdülő lányoktól szinte semmi támogatást nem kap. Továbbra is a hazai csapat irányít­ja a játékot és egy-egy BVSC ko­sárra három-négy szekszárdi kosár a válasz. Gyors indítások, állandó mozgás és jó befejezések biztosítják továbbra is a hazai csapat számára a sikert. 40:16 után 50:18, 57:20, 61:22 jelzi a hazaiak nagy fölényét. Ezután kiegyenlített lesz a küzde­lem. A budapestiek kosárra kosárral felelnek. így alakul az eredmény 67:28-ra. Az utolsó két kosarat a ha­zaiak érik el és így lesz meg a 70:28- as végeredmény. Budapesti VSC—Szekszárdi SC 88:65 (41:32) Szekszárd, 100 néző. Vezette: Weil és Asztalos. Férfi mérkőzés. Leg­jobb dobók: Gyulai 11, Kápoinás 24, Csiszár 12, illetve Barcs 22. Wal- lacher 13 és Fogarassy 10. Kitűn. tek: Gyulai, Kápoinás, Hid végi és Csiszár, illetve Wallacher, Barcs és Hunyady. Színvonalas, érdekes mérkőzést vívott egymással a két csapat. Bár a budapesti együttes négy játékosát nélkülözte, mégis érdekes, gyors volt a játék. A vendégcsapat sze­rezte meg a vezetést személyiből; amire Barcs szép kosara volt a vá­lasz. 3:3 után Wallacher szép védé­sét tapsolta meg a közönség, de rö­viddel ezután a vendégek végleg magukhoz ragadták a mérkőzés irá­nyítását. 11:6 és 13:8 jelezte a ven­dégek fölényét és a BVSC kosarai­ra rendszerint Barcs ügyes befeje­zései voltak a válasz. Ezután a ven­dégek elhúztak. Rövid idő alatt 18:8-ra alakult az eredmény. A ha­zai együttes általában csak minden második kosárra tudott válaszolni A budapestiek jól védekeztek és a palánk alatt lepattant labdákat rendre ők szerezték meg. Egyedül Wallacher volt az, aki nem maradt alul a budapestiekkel szemben a palánkról lepattant labdák meg­szerzésében. 24:16. Öt perccel a be­fejezés előtt 31:22 volt az eredmény. Szünet után az első kosarakat a hazaiak érik el és már-már úgy lát­szik, sikerül majd a vendégek elő­nyét csökkenteni, Barcs azonban biztos helyzetet hagy ki és ismét a vendégek kosarai következnek. 43:35-ről rövidesen 53:35 lesz az eredmény és a hazai együttesben különösen Debreczeni vét durva hi­bákat. így alakul az eredmény 60:38-ra, amely után ismét egyenlő erők küzdelmét látjuk. 70:48 után a hazai csapat percei következnek. Az ellenfél 22 pontos előnyéből 76:63 állásig sikerül 9 pontot ledol­gozni, ekkor azonban Wallacher hú­zódást szenved és a csere meg­akasztja a hazaiak lendületét. A ven­dégek további 10 ponttal húznak el és megérdemelten nyerik meg a mérkőzést 88:65-re. A hazaiak jó képességű együttest állítottak ki a kissé tartalékos, de jóképességű vendégegyüttes számá­ra. Kár, hogy az edzéshiány meg­mutatkozott az egyetemisták és még inkább a hazai együttes régi tag­jainak a játékán. Kardos pl., aki egyik legjobb tagja szokott lenni az SC-nek. sehogyan sem tudott bele­illeszkedni a csapatba és szinte minden megmozdulása rossz volt. Meglepően jól játszott viszont a ha­zaiak közül Hunyady. Rendkívül so­GARAY FILMSZÍNHÁZ Július 8—10-ig Az éjszaka szépei Látványos francia film. Főszerepben: Gina Lollobrigida. Előadások kezdete: Vasárnap: 4, 6 és fél 9 órakor. Hétköznap: 6 és fél 9 órakor. TOLNA MEGYEI NÉPÜJSAG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Felelős Kiadó: az MSZMP Végrehajtóbizottsága Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd. Mártírok tere 15—Í7 Telefon: 20-10, 20-11 Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21 kát fejlődött Wallacher és Barcs a hazai csapatot erősítő egyetemisták közül. A vendégcsapatból a váloga­tott kerettag Kápoinás mellett az ugyancsak szekszárdi származású Gyulai és Csiszár játékát lehet ki­emelni. A mérkőzés után Bokody Károly régi - kosárlabda szakember, a BVSC férfi csapatának az edzője a következőket mondta lapunk mun­katársának: „Női együttesünknek szakszervezeti tornán kellett részt vennie, ezért csak Bokodyné jöhe­tett a csapattal. Elnézést kérünk a szekszárdi közönségtől, de csak be­csületből jöttünk el. Hiába, nyár van és nehéz összeszedni a csapatot. Ez volt a helyzet a fiúknál is, mert négy legmagasabb játékosunk nél. kül játszottunk. így azonban érde­kesebb volt a mérkőzés. A szekszár­di fiatalok tehetségesek és remél­hetőleg az új edző irányításával sokkal többet hallat majd magáról a szekszárdi kosárlabdasport, mjnt eddig.” „Csak" 7:3-ra nyert Dombóvár Hőgyész ellen Háza végzett a megyei bajnokság 3. helyén A megyei bajnokságért egy elma­radt mérkőzésre került sor vasár­nap Dombóvárott. Annakidején, amikor a dombóvári gimnazisták az országos középiskolai labdarúgóbaj­nokságért játszottak, elmaradt a Dombóvár—Hőgyész találkozó. A mérkőzés a 3. hely szempontjából volt döntő. A dombóvári együttes­nek 7:0, vagy 9:1 arányban kellett volna győznie ahhoz, hogy a má- zaiak gólarányát túlszárnyalja. vetette magát küzdelembe és külö­nösen a hazai csapat az első félidő­ben elhanyagolta a védekezést a tá­madás érdekében. Fellazult védel­mének aztán a hőgyészi csatárok 3 gólt lőttek és így a félidő 3:3 ará­nyú döntetlennel ért véget. Szünet után ütközött csak ki a DIMSC na­gyobb tudása és végeredményben a dombóvári együttes 7:3-ra nyerte meg a mérkőzést. A megyei bajnok­ság végeredménye tehát a követke­Mindkét csapat nagy becsvággyal ző 1. Nagymányok 24 19 — 5 99:22 38 2. Paks 24 16 5 3 71:22 37 3. Máza 24 14 3 7 67:35 31 4. Dombóvár 24 13 5 6 83:46 31 5. Bátaszék 24 13 3 8 80:34 29 6. Fadd 24 12 2 10 61:46 26 7. Dunaföldvár 24 10 5 9 47:48 25 8. Nagydorog 24 9 2 13 47:73 20 9. Hőgyész 24 9 2 13 41:83 20 10. Döbrököz 24 8 3 13 43:67 19 11. Tamási ?4 7 3 15 33:83 17 12. Váralja** 24 3 5 16 19:57 9 13. Kurd 24 4 1 19 30:105 9 Két büntetőpont levonva. Tengernyi helyzet kihagyása ellenére is győzelemmel búcsúzott az SC az NB II-től Szekszárdi SC—Nagykanizsai Bányász 2:1 (0:1) Szekszárd, 1000 néző. Vezette: Viz. hányó. Szekszárd: Schmidt — Dió- fási, Tárnok, Szloszár— Kiss, Bos- nyák — Hóman, Simon, Kacsányi, Benács, Rózsavölgyi. Nagykanizsa: Bacsó — Balogh, Leveli, Kisgal — Lukács, Kerkai, Csertán, Kovács I., Levrencz, Fábián, Németh. Alig kezdenek, Hóman lesről fölé­lő. A vendégek csak a 4.' percben veszélyeztetnek. Diófási hibájából a balszélső szabadon van, de csú­nyán mellélő. Aztán ismét a vendé­gek kapuja kerül veszélybe, de Be- nács lábát összeütik a 16-oson be­lül és szerelni tudják a védők. Eny­he fölénybe kerül ezután a vendég­csapat. Eőbb Kovács I., majd Lev­rencz lő laposan, de Schmidt mind­két alkalommal a helyén van. Pon­tosabban adogatnak a vendégek. Szemmel láthatóan jobban kezelik a labdát. Elhamarkodva nem lőnek kapura. A 12. percben Fábián el­esik a saját lábában a 16-oson be­lül. Aztán Bosnyák esik nagyot a salakos porban. A hazai csatárok bosszantó átadási hibákat vétenek, így ig csak sarokra szerelik Hómant. Ezután Szloszár hibázik, de aztán mégis sarokra ment. A szöglet pon­tosan Levrencz fejére száll, nem őr­zi senki, de szerencsére föléfejel a csatár. Ezután a hazaiak percei kö­vetkeznek. Az első lövést Simon ereszti meg, de Bacsó résen van: Majd Rózsavölgyi labdája találja lesen Benácsot. Aztán Hóman előtt nyűik helyzet és lövésszerű beadása pontosan Benács lábára száll, de nem tudja kihasználni a kedvező alkalmat. Ez volt az első igazár; nagy helyzet, amelyet legalább még vagy tucat követett a mérkőzés fo­lyamán. A 25. percben szabad rúgás, hoz jutunk mintegy 20 méterre a kaputól, mert Kacsányival szemben Leveli szabálytalankodik. Rózsavöl­gyi szabadrúgását Bacsó csak kiütni tudja, tumultus keletkezik és Simon fordulásból leadott nagy lövését vé­di szépen a vendégcsapat kapusa. Hazai támadások közben váratlanul esik a vendégek vezető gólja: Dió­fási hibájából Fábián a 11-esről a jobbra mozduló Schmidt mellett a bal alsó sarokba lő. 0:1. A gól után még Fábián fejel fölé, szerencsére a tetejében lesen is állt a csatár, az­után nagy szekszárdi nyomás követ­kezik. Benács fütty után lő a há­lóba, majd ugyancsak fütty után szép Hóman—Simon adogatás után Simon lövése a kapufát érintve hagyja el a játékteret. A vendégek ritkábban szerzik meg a labdát, ek­kor azonban igyekeznek tartani. Aztán Benács megy el a szélen, be­adását azonban Simon a kapus ke­zébe lövi. Azután az okoz izgalmat, hogy Hóman _ kiugratja Benácsot, aki a balösszekötő helyén kapja a labdát, de a játékvezető tévesen ál­Szekszárd júniusi anyakönyvi hírei SZÜLETÉSEK: (A kórházban szü­letett vidékiekkel együtt.) Pusztai Zoltán Decs, Juharos László Szek­szárd, Olasz István Szekszárd, Zá- dory László Szekszárd, Szőr Márta Szekszárd, Gazdag József Nagydo- rog, Széles István Szedres, Gaczek Rozália Báta, Gosztonyi Éva Szek­szárd, Lépő Judit Szekszárd, Ament József Diósberény, Kurucz Zoltán Mözs, Csonka Imre Tengelic, Török László Nagydorog, Klein Lajos Tol­na, Antal Ferenc Fadd, Szabó Já­nos Szekszárd, Inhof György Tolna, Samai István, Fadd, Pálfi Gábor Zomba, Csámpár János Zomba, Fa­lusi Emerencia Szekszárd, Jenei Edit Bátaszék, Osztafin László Mu- csi, Grábics László Szedres, Orsós Anna és István Medina, Boros Gi­zella Julianna Nagydorog, Peszt- ranszki Margit Tengelic, Cziráki József Zoltán Szekszárd, Lakatos László János Györköny, Juhász Jó­zsef Nagydorog, Kiss Attila Sió- agárd, Varga Ferenc Dunaszent- györgy, Antus Erzsébet Mária Tol­na, Budai János Tengelic, Dudar Gizella Bátaszék, Balázs Éva Var­sád, Szarka-Kovács Erzsébet Fadd, Csibi Margit Kéty, Kovacsics László Tolna, Tóth István Sióagárd, Né­meth Anna Tolna, Bemáth László Bölcske, Sükösdi Teréz Báta, Frueh Erika Hegyhátmaróc, Hencz László öcsény, Pusztai Györgyi Szekszárd, Búkor Mária Kalocsa, Mózes Sán­dor Mórágy, Deli Éva Bátaszék, Gyenis János Szekszárd, Bruck- mann-Dom János Kisvejke, Ballai Ibolya Szekszárd, Vasas Szilvia Bá­taszék Fritz István Harc, Dankai László Tolna, Támer József Szek­szárd, Jókai Gyula Felsőnána, Sza­bó Erzsébet Fácánkert, Páll Julian­na Gyönk, Szeip Erzsébet Györ­köny, Karászi Zoltán Kurd, Wil- lerding Béla Zomba, Bogdán Erika Tolna, Plesz Mária Felsőnána, Var­ga Hajnalka Mária Medina, Frei József Szekszárd, Debreczeni Má­ria Kölesd, Ábrahám Sándor Ten­gelic, Csaba Antal Tolna, Feri Mag­dolna Kölesd, Dorn Ágnes Máza, Baka László Szekszárd, Gájer Már­ton Géza Udvari, Mészáros Zoltán Vajszló, Méhes Teréz Tolna, Poda László Udvari, Illés Béla Bátaapáti, Körösztös Mária Bátaszék, Komlósi Péter Pál Szekszárd. HÁZASSÁGOK: Soltész János— Kiss Teréz, Irsch György—Kun Ju­lianna, dr. Vecsei Albert—Hujbert Katalin, Molnár László—Csirke Má­ria, Bálint Mihály—Béda Irén, Ferger Ferenc—Nemes Etel, Angyal János—Wágner Ilona, Orbán Imre Miklós—Neibl Hilda Terézia, Ko­vács István—Lauksz Mária, Mészá­ros István—Szalai Erzsébet, Klézli József—Sólyom Sándorné, Keresz­tes Erzsébet, Radó Sándor Ernő— Paulovics Mária, Csirke Ferenc— Lender Erzsébet, Sztojka Gyula— Balogh Margit. HALÁLOZÁSOK: Tamás Béla Szekszárd, Horváth-Szabó Istvánná Szekszárd, Memyei Zoltán Szek­szárd, Bónyai Gyula Harc, Szücs- Balogh György Regöly, Vajer Fe- rencné Paks, Somogyi Sándor Szek­szárd, Orsós László Szekszárd, Prantner József Szekszárd, Janko- vics Györgyné Szekszárd, Papp Jó­zsef Szedres, Tiringer Pálné Szek­szárd, Máté János Báta, Szabó Ist­ván Szekszárd, Barabás Győzőné Dunaföldvár, Scheidl Lajos Paks, Gróf Ádámné Szekszárd, Furucz János Fadd, Árvay Mária Anna Szekszárd, Virág Sándorné Bogyisz- ló, Székely Lajosné Nagyvejke, Do­mokos Bernadette Kisdorog, Bitay Béláné Alsónána, Szalai József Me­dina, Bogdán György Zomba, Ker­tész Lajos Tolna, Kozma Gizella Mucsfa, Bodri Mátyás Szekszárd, Fekete Istvánné Szekszárd, Takács Jánosné Szekszárd, Krizsák Imre Bátaszék, Papp István Györköny, Tornai Sándor József Kismányok, Gattyán Pál Ujpetre, Kovács Erzsé­bet Szekszárd, Németh Anna Tol­na, dr. Somogyi Győzőné Pécs, Ha­raszti Jánosné Szekszárd, Kovács Ferenc Szekszárd, Szőcs Lajos Ma- jos, Pohl Ferencné Szekszárd, Mol­nár Ferenc Kalocsa, Parragh János Paks, Bodó József Szekszárd, Gyi- móti Jánosné Szekszárd, Veszter- gombi István Szekszárd. lítja meg les címén. Aztán újra Ró­zsavölgyi éles szabadrúgása okoz gondot Bacsónak. Majd a vendég­csapat kapuja előtt keletkezett tu­multust szabadítja fel Benács. Szünet után az északnyugati szél a hazai csapatot segíti. A vendégek ismét labdatartásra rendezkednek be. Már az első percben Benács át­adását Rózsavölgyi csúnyán mellé­lövi. jEzután teljesen beszorul a vendégcsapat. Rózsavölgyi kétszer is mellélő, majd Hóman hibáz nagy helyzetben. Ezután Benács követke­zik a helyzetek kihagyásában. Előbb föléfejel, majd fölélő. Azután a mérkőzés egyik legnagyobb helyze­tét hagyja ki: a kapus helyett már csak egy mezőnyjátékossal áll szem­ben az ötösön, de pontosan a hát­védbe rúgja a labdát. Végre aztán mégis ő egyenlít a 18. percben. Ez viszont kapushiba volt, mert a labda majdnem a kapu kö­zepén jutott a hálóba. 1:1. A gól után Hóman gurít mellé — lesről jó helyzetből, de aztán meglepetés­re a vendégek jönnek fel. Fábián azonban fölélő. Néhány perc után ismét Benács hagyja ki a gólhelyze­tet: Rózsavölgyi eléje tálal, ő nem lő azonnal, azután pedig nem látja, hogy teljesen üres a jobbszárny. A 26. percben dől el a mérkőzés sorsa. Kiss a kapu elé ível. Bacsó csak kiütni tudja a labdát és azt Rózsavölgyi az ötösről bebombázza: 2:1. Aztán Rózsavölgyi szép lövése megy ki a felső kapufáról. A 30. percben Benács sarkalni akarja a labdát, de elhibázza, pedig Rózsa­völgyi tiszta helyzetbe kerülhetett volna. Hóman kapáslövése, Simon váratlan bombája következik ez­után, majd Rózsavölgyi lövését kiüti a kapus, s győzelemmel búcsúzott az SC az NB II-től. A mérkőzés bírálatára még majd visszatérünk. Kitűntek: Tárnok; Bosnyák és Simon, illetve Leveli, Kerkai és Levrenc. Apróhirdetések 350-es IZS csukott (Szentesi-féle) ol­dalkocsival eladó. Szekszárd, Esze Tamás 5. Vizsgázott hegesztőt és traktoroso­kat keres felvételre a Várdombi Gép­állomás. Dombóvár belterületén egy három­lakásos ház eladó. Lakáscsere esetén beköltözhető. Cím: Könyvesbolt, Dombóvár. Sürgősen eladó Szekszárdon, Kölcsey utca 12 számú ház. Azonnal beköl­tözhető. Családi ház eladó Szekszárd, Alkot-] mány utca 68. Kettő szoba összkom­fortos, azonnal beköltözhető. Volt állami gazdasági könyvelő re­vizor elhelyezkedne azonnal gazda­ságba, tsz-be, más vállalatnál is köny velőnek, pénzügyesnek, vagy a mező- gazdasághoz hasonló munkakörbe. „Mezőgazdasági szakember’’ jeligére a Szekszárdi Hirdetőbe.