Tolna Megyei Népújság, 1957. április (2. évfolyam, 78-100. szám)

1957-04-02 / 78. szám

4 TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG 1957. ÁPRILIS 2. Szekszárdi SC—Zalaegerszegi Ruhagyár 3:2 (1:1) — Szekszárd, 1 200 néző. Vezette: Szigetvári Szekszárd: Frei—Sloszár, Zádori, Tárnok—Ihász, Kacsányi—Kázmér, Domonkos, Gabi, Majnai, Cser. Zalaegerszeg: Rajkai—Kövesházi, Pásztor Gáspár II.—Keskai, Császár Gáspár’ I., Miilen, Bognár, Gáspár III. Nagy irammal kezdődik a játék és Majnáinak már az első percben jó helyzete adódik, de közelről — a ka­pustól zavartatva — fölé lő. A hete­dik percben Kázmér 16 méteres sza­badrúgása száll kapu mellé. Lendü­letesen támadnak a hazaiák és hatá­rozott fölényre tesznek szert. Állan­dó támadások alatt tartják az ellen­fél kapuját, ezalatt Kázmér 25 mé­teres hatalmas lövése alig száll kapu fölé. Mi támadunk, mégis a vendég­csapat ér el gólt. A 23. percben Kovács 16 mé­terről éles lövést küld kapura, a labda a vetődő Frei előtt fel­pattan és a hálóba jut, 1:0. Nem tart soká a vendégek öröme, mert még ugyanabban a percben, kezdés után Gabi az ötös sarkáról a felső sa­rokba bombáz, 1:1. Az egyenlítő gól után tovább erő­södik az iram. Mindkét csapat teljes erőbedobással küzd. A zalaegersze­giek balszárnyuk révén vezetnek szép támadásokat, de a hazai véde­lem keményen áll a lábán. A 32. percben Kázmér hátrave­tődve lő kapura, mely akciót a közönség nagy tapssal jutal­mazza. A következő pillanatokban már a hazai kapu forog veszélyben, de Frei öklözéssel tisztáz. A 36. perc­ben kavarodás a hazai kapu előtt, Gáspár I. és Tárnok összefejelnek, mindkettő vérzik, közben Gáspár I. a lábán is megsérül, elhagyja a pá­lyát és nem is tér vissza. Közben Frei kapuját a szerencse menti meg csak a góltól. A II. félidőben a hazaiak újból magukhoz ragadják ’ a kezdeménye­zést és az emberfölényt ügyesen ki is tudják használni. Az ötödik perc­ben már eldől a mérkőzés sorsa. Az egyik zalaegerszegi hátvéd kézzel érinti a labdát. A játék­vezető büntetőt ítél, melyet Domonkos értékesít, 2:1. Négy perc múlva Gabi mintegy 12 méteres lövése talál utat a hálóba. 3:1. A hazai csatárok jó lövéseket kül­Rendkívüli eredmények a megyei bajnokok tornáján A vasárnap játszott mérkőzések meglepő eredményeket hoztak a baj­nokok tornájának első csoportjában, így pl. a Szekszárdot kétszámjegyű vereséggel hazaküldő pécsbányatele- piek 6:0-ás vereséget szenvedtek Veszprémben az egyetemistáktól, no­ha az egyetemi csapat sérülés miatt az első félidő 4. percétől kezdődően 10 emberrel játszotta végig a mérkő­zést. Az eddigi pont nélküli Szombat, hely legyőzte a pontot nem vesztett kaposváriakat. Az eddig ugyancsak veretlen magyaróváriak otthonukban sem tudtak győzni a székesfehérvá­riak ellen, noha már 4:2 arányban vezettek. Szekszárd is megszerezte első bajnoki pontjait s így már nin­csen nyeretlen csapat a mezőnyben. A küzdelem hevességére jellemző, hogy már a 3. forduló után nincsen pontveszteség nélküli együttes, veret­len is már csak egyetlen van: Magyar óvár. Itt játssza majd soron követke. ző mérkőzését a szekszárdi együttes, amely vasárnapi győzelme révén min_ den bizonnyal visszanyerte lelki egyen súlyát. Részletes eredmények a kö­vetkezők: — Szombathely—Kaposvár 2:0, Szekszárd—Zalaegerszeg 3:2, Veszprém—Pécsbányatelep 6:0, Ma­gyaróvár—Székesfehérvár 4:4. A III.. forduló után a bajnokság állása a kö­vetkező: pus jó napot fogott ki. A 22. percben 1. Magyaróvár 3 2 1 — 12:8 5 a játékvezető Domonkost talpalásért 2. Veszprém 3 2 — 1 10:3 4 kiállítja. Most már mindkét csapat 3. Kaposvár 3 2 — 1 4:2 4 létszáma 10-re csökkent. A vendég­4. Székesfehérvár 3 1 1 1 7:9 3 csapat támadásokkal kísérletezik de 5. Zalaegerszeg 3 1 — 2 10:9 2 nem sok eredménnyel, egyszer jó 6. Pécsbányatelep 3 1 — 2 11:10 2 helyzetben vannak, de les miatt le­7. Szombathely 3 1 — 2 4:6 2 fújja a játékvezető, majd a 11-esről 8. Szekszárd 3 1 — 2 4:15 2 A 41. percben esik a mérkőzés utolsó gólja, almikor Gáspár III. a hálóba segíti Miilei lövését, 3:2. A vendégcsapat még egy hajrát vág le, megkísérli a kiegyenlítést, de a hazai védelem már vigyáz az eredménytartásra. Jók: Ihász, Tárnok, Kázmér, il­letve Rajkai, Pásztor, Kovács. Áz NB ll.-re készülődő szekszárdi kosarasok edzőmérkőzései Az NB II. küzdelmeire készülődő Szekszárdi S. C. kosarasai az elmúlt vasárnap délelőtt a kg. technikum tornatermében két érdekes edző­mérkőzést játszottak. A lányoknak a Bajai Építők Együttese, a fiúknak, a Bonyhádi MTE volt az ellenfele. Mintegy 100 érdeklődő előtt (na­gyobb érdeklődést érdemelnének a kosarasok) a két edzőmérkőzés az alábbiak szerint zajlott le: Szekszárdi S. C.—Bajai Építők 74:70 (44:36). Szekszárd, 100 néző. Vezette: Oláh Baja. és Váradi Bátaszék. Az Sz. S. C. nem a legjobb előjelek mellett vette fel a küzdel­met a bajai lányok ellen, akiket Ba­ján is simán győztek le. A közép­iskolai bajnokságok miatt a gimna­zistákra az együttes nem számítha­tott, ezen kívül Hermann és Müller érdeklődőként ugyancsak elutazott Budapestre. így azután mindössze nyolcán kezdték meg a mérkőzést. Hogy mennyire kevés volt ez a já­tékoslétszám, azt az események meg­mutatták. Jól kezdett a szekszárdi csapat. Sajnos azonban az történt, hogy legjobb bedobója a mérkőzés első félidejének 10. percében sérülést szenvedett, Zádoriné személyében. Most már csak heten maradtak. Ér­dekes, élvezetes színvonalas volt ennek ellenére is a küzdelem és a félidőig az S. C. 4 kosárnyi előnyt szerzett. Szünet után hatalmas küzdelem alakult ki. Ennek során Tóth K, Vá- radiné és Tóth J. 5 személyit sze­dett össze és . a kipontozás sorsára jutott. így tehát mindössze 4 szek­szárdi lány maradt a pályán az 5 bajaival szemben akkor, amikor a befejezés előtt 4 perccel már a bajai ak vezettek 1 pont előnnyel. A Tak­sonyi, Idei. Moha, Simon összeáll! • •tású szekszárdi csapat a közönség fergeteges biztatására drámai küz­delembe kezdett. Olyan iramot dik­tált, amelyet a bajai lányok nem bír. tak és rövid 3 perc leforgása alatt az egy pontos bajai vezetésből ember- hátránnyal is 10 pontos szekszárdi vezetés született. Egy kissé ugyan alábbhagyott a lendület a félidő vé­gére, de így is sikerült megtartani a vezetést, amely a győzelmet jelen­tette. Mindenesetre küzdőképesség­ből a szekszárdi lányok jelesre vizs­gáztak. Van azonban éppen elég ta­nulsága a mérkőzésnek, amelyet le kell majd vcnniok az illetékeseknek és a további felkészülés során fel kell használniok. Egy ilyen tapasztalat az is, hogy a csapat vezetőinek, jobban mondva egyes vezetőinek sokkal jobban meg kell őrizniük hig­gadtságukat. Legjobb dobók: Simon 17, Moha 15, Váradiné 10, illetve Tátrai 21, Kónyi 24, Mándi 13. Jók: Tóth J. és Simon, illetve Kónyi és Tátrai. Szekszárdi S. C.—Bonyhádi MTE 77:56 (41:25). Szekszárd, vezette: Oláh és Asztalos. A mérkőzés folya­mán a bonyhádiak kaptak jobban lábra az első percekben. Később azonban fokozatosan átvette az S. C. a játék irányítását és már a félidő végéig biztos vezetésre tett szert. A játék nem volt magasszínvonalú. A hazai csapat magas bedobó jára: Kardosra épített, ő irányította az ötösfogatot. A védekezéssel azonban nem sokat törődtek. Nem változott a helyzet szünet után sem. A csapat még inkább elhanyagolta a védeke­zést, viszont a támadásokat sikere­sen fejezték be. így alakult ki aztán a csapat biztos győzelme a középis­kolás területi bajnokság során a má­sodik helyen végzett bonyhádi együt tes ellen. Legjobb dobók: Kardos 30, Fcgarassy 13 Péterbencze 12, illetve Schulteisz 18, Pogonyi 10. Kitűntek: Kardos, Péterbencze és Fogarassy, illetve Schulteisz, Pogonyi és Glöck­ler. Megkezdődtek az NB III. osztályozok küzdelmei Meglepetés: Máza győzött Simontornyán Vasárnap elkezdődtek az NB. Hi­ba jutásért az osztályozó mérkőzé­sek. A nyugati csoportban már az első fordulóban meglepetés született, amikor a Mázai Bányász együttese otthonában 2:l-re legyőzte a Simon - tornyai Bőrgyár csapatát. Domb­óváron a vasutas csapatnak csak befejezés előtt négy perccel sikerült gólt rúgnia (11-esből) a DMSE-nek. A Nagymányoki Bányász sima győ­zelmet aratott a 10 emberrel játszó Bátaszék ellen. A keleti csoportban Dunaföldvár nagy küzdelem után 2:l-re győzte le a paksi együttest. A tolnai csapat a Szekszárdi Építők felett aratott 4:0 arányú győzelmet. Vasárnap Bonyhád szabadnapos volt és a Komlói Béta aknával játszott, A bajnokság állása az I. forduló után. Keleti csoport: 1. Tolnai SE. 1 1 — — 4:0 2 2. Dunaföldvár 1 1 — — 2:1 2 3. Bonyhád — — — — — * — 4. Paksi Kinizsi 1 — — 1 1:2 — 5. Szekszárdi Építők 1 Nyugati csoport: 1 0:4 I. Dombóvári Vasút 1 1 — — 1:0 2 2. Nagymányoki Bányász 1 1 — — 7:1 2 3. Mázai Bányász 1 1 — — 2:1 2 4. Simontornyai Bőrgyár 1 — — 1 1:2 — 5. Bátaszéki Vasút 1 — — 1 1:7 — 6. Dombóvári MSE 1 —. — 1 0:1 — A mérkőzésekről részletes tudósítást a hét folyamán közlünk. APRÓHIRDETÉSEK A Komlói Szénbányászati Tröszt fel­vesz férfi segédmunkásokat, föld­alatti munkára. Olcsó, jó étkezés, in­gyenes szállás, munkaruha, lábbeli, 40 mázsa szén. Jó kereset biztosítva. Jelentkezz a tanácsnál. Százhuszas művészharmonika eladó. Budai, Szekszárd, Károlyi u. 63. amelytől 4:2 arányú vereséget szen­vedett. Eredmények: Dombóvári Vasút— Dombóvári MSE 1:0, Nagymányoki Bányász—Bátaszéki Vasút 7:1, Mázai Bányász—Simontornyai Bőr­gyár 2:1. Tolnai SE—Szekszárdi Építők 4:0, Dunaföldvári SE—Paksi Kinizsi 2:1. MOZI GARAY FILMSZÍNHÁZ Április 2-től 3-ig: 2X2 NÉHA 5 Zen«. Vidámság. Szerelem. Magyar film. PÉNZTÁRNYITÁS: Vasár- és ünnepnap délelőtt 9-től 12-ig, és délután 2 órától. HÉTKÖZNAP: Délelőtt fél 11 órától déli 12 óráig, délután pedig 4 órától. ELŐADÁSOK KEZDETE: Hétköznap: negyed 6 és negyed 8, vasárnap: 3, 5 és 7 órakor. Vasárnapokon délelőtt 10—12 óráig ugyanaz a műsor, mint dél­után! ________________________ T OLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd. Mártírok tere 15—17. Telefon: 20-10, 20-11 Felelős kiadó: az MSZMP intézőbizottsága Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21 Az április 7-i forduló párosítása: Székesfehérvár—Kaposvár, Pécsbá-I—Veszprém Mosonmagyaróvár­nyatelep—Szombathely, Zalaegerszeg ' Szekszárd. Megválasztották a Tolnai SE új vezetőségét Az új egyesületnek eddig 500 fizető tagja van Vasárnap délelőtt a községi ku' túr­otthon zsúfolásig megtöltött helyiségé­ben választotta meg vezetőségét a Tol­nai Sport Egyesület. A nagy érdeklődés közepette lezajlott ülés egyhangúlag vá­lasztotta meg új tisztikarát, amely hi­vatva lesz a jövőben az egyesület ve­zetésére. Sportköri elnöknek: Somfai Ferenc főkönyvelőt, díszelnöknek Orosz György tanácselnököt, míg az egyes szakosztályok vezetésével Mladensics Lajos (labdarúgás), Pirgl Elek (úszás), és vízilabda), Sáth Sándor (asztalitenisz). Hoschsteiger Fülöp (atlétika) nyertek megbízást. A vezetőségben mind olyan sportemberek kaptak helyet, akik szív­ügyüknek tekintik a sportot és áldoza­tot, fáradságot nem kímélve dolgoznak azon, hogy a sportegyesület munkája minél eredményesebb legyen. Az üzemek és vállalatok kiküldöttjei, kik a vezetőségben helyet kaptak, Ígé­retet tettek arra, hogy minden erejük­kel támogatni fogják az új egyesületet a minél eredményesebb munka elérésé­ben. A községi tanács részéről Orosz György tanácselnök 12 pár új labda­rúgócipőt ajándékozott a sportegyesü­letnek, Ugyancsak szép tanújelét adta a többi tolnai üzem és vállalat a sport iránti szeretettnek. mert a cipőkkel egv- Időben 12 darab vadonat új labdát vá­sároltak. Emellett új szerelést is kapott a csapat, melyet az első bajnoki mér­kőzésen. az Építők ellen, kis ünnepség keretébe nnvújtanak át a csanatnak. A kezdeti nehézségeken már túljutott az egyesület, és jelenleg anyagiakban sincs hiáey. Az egyesületnek eddig 500 fizető és lelkes tagja van. Megtörtént a tag­könyvek megrendelése egyesületi jel­vény beszerzése. Elkészült az egye­sület új zászlója a címerrel, melyet min­den mérkőzésre a Baráti Kör tagjai, szurkolói visznek el. hogy amellől buz­dítsák. lelkesítsék győzelemre csapatu­kat. A vízilabdázók az összevont délnyu­gati bajnokságban, míg az asztalitenisze­zők az NB II-ben indulnak. Vasárnap, 31-én sportvacsorával egybekötött is- merked őestet rendezett a sportegyesület, hogy ezzel is mégijobban elmélyítse a szurkolók és játékosok közötti baráti kapcsolatot. Támogatásban sincs hiánv. Vasárnap a Nagymányok elleni barátsá­gos mérkőzésen tavaszi néző-csúcs és rekordbevétel született a mérkőzésen, közel 2000 néző jelent meg. mely biz­tató a csapat további szereplésére nézve. Az egyesület vezetősége és tag­sága. valamint szurkolói minden áldo­zatra képesek csak azért, hogy a csa­pat minél eredményesebben szerepel­jen. Erre adva van minden lehetőség, a csapatot még eddig soha nem tapasz­talt szeretettel és megbecsüléssel veszi körül, a viszonzás rajtuk múlik. Úgy szerepeljenek az osztályozó mérkőzése­ken. mint ahogy azt joggal elvárja tő­lük Tolna község egész sporttársada'ma. Az összefogásnak és egvüvétartozásnak soha eddig liven tanűjelét nem adták a sport területén. Ezek után bízunk ab­ban. hogy ez az áldozat, mely eddig is megny’lvánult a vezetőség, tagság és szurkolók részéről, meghozza a várt eredményt. Kurovszky Sándor levelező A Magyar Testnevelési és Sporthivatal 2. számú tájékoztatója több olyan kérdést ölel fel, amellyel abból a cél. ból kívánunk foglalkozni, hogy a me­gye sportköreinek bizonyos kérdések­ben munkájukhoz támpontot nyújt­sunk. A sportkörök fuziójávoi kapcsolatos tennivalók A magyar sport vezetésével és át­szervezésével megbízott kormánybi. zottság határozata szerint a sportkö­rök a továbbiakban csak akkor fuzio­nálhatnak, ha: a) az illetékes megyei sportfelügye­lőség ehhez előzetesen hozzájárul; b) mindkét (vagy több) fuzionálni kívánó sportkör közgyűlése ezt hatá- rozatilag kimondja; c) a fúziót kimondó közgyűlés jegy­zőkönyveit a megyei sportfelügyelő­ségen keresztül — az' látja el részle­tes véleményezésével — jóváhagyás végett megküldték a Magyar Testne­velési és Sporthivatalhoz és azt jóvá. hagyta. Régi sportegyesületi rendszer keretében működő sportkörökkel kapcsolatos tennivalók Ezek a sportkörök egyelőre — a ki­adandó rendeletben megjelenő határ­időig — jogfolytonosság alapján mű­ködnek. A határidőig viszont majd újjá kell alakulniok, ami annyit je­lent, hogy el kell készíteniük (a ki­adott mintaalapszabály alapján) új alapszabályukat és el kell juttatniok nyilvántartásbavétel iránti, kérelmü­ket a megyei sportfelügyelőségen ke­resztül • Magyar Testnevelési és Sporthivatalhoz. A nyilvántartásba­vétel iránti kérelemhez az alábbiakat kell majd mellékelniök: a) közgyűlésük hiteles jegyzőköny­vét 3 példányban; b) a közgyűlés által elfogadott alap­szabályt 3 példányban; c) három példányban egy jegyzéket, amely tartalmazza a sprtkör vezető­ségét, levelezési címét és a működtetni kívánt szakosztályokat. Újonnan alakuló sportkörökkel kapcsolatos tudnivalók Uj soprtkört alakítani kívánó szer­veknek, személyeknek előzetes enge­délyt kell kémiök a megyei sportfel. ügyelőségtől. Ennek birtokában hív­hatják csak össze alakuló közgyűlésü­ket, amely megvitatja alapszabályu­kat, megejti a választást és kéri az ismertetett módon a sportkör nyilván tartásba vételét. Minden egyéb kérdéssel fordulja­nak a sportkörök közvetlenül a me­gyei Testnevelési és Sportfelügyelő­séghez amely a szükséges tájékozta­tást meg fogja adni. Téves eredményközlés történt A döbröközi csapat vezetősége kö­zölte szerkesztőségünkkel, hogy a la­punk vasárnapi számában megjelent eredmény téves, mert Csibrák nem győzte le Dőbröközt. hanem fordítva, Döbrököz győzött Csibrák ellen 3:1 arányban. Ezek szerint tehát a tabellán Döbröközt nem a hatodik, hanem az első hely illeti meg.. A szerkesztőség az pécsi alszövetségtől kh alapján közölte azt. illetve állította ösz- sze a tabellát. Az ügyben észrevételt tettünk az alszövetséghez. eredményeket a kkpta, s ennek £