Tolnai Napló, 1954. augusztus (11. évfolyam, 181-206. szám)

1954-08-20 / 197. szám

o NAPLÓ 1954. AUGUSZTUS 29. Mai keresztrejtvényünkben alkot­mányunk megszületésének ötödik évfordulója szerepel. Minden bekül­dendő sor megfejtése 2—2 pontot je­Vízszintes: 1. Az alkotmány első fedezete kimondja (folytatás függőle­ges 3-8). 13. Külföldi. 14. ... a hideg. 15. Énekhang. 16. LYS. 17. Rang­jelzés 19. Tengerész. 22. Az alkot­mány negyedik évfordulójára készült el, az ötéves terv hatalmas alkotása. 25. A Csongor és Tünde egyik sze­replője. 26. öreg rövidítve. 28. Szov­jet film. 33. Helyhatározó rag. 34. Halak (kettő egymás után). 35. Égi­test névelővel. 36. Török rang. 38. NRI. 39. Fejlesztése igen fontos. 41. Igen németül. 43. Női név keverve. 44. Szőr mássalhangzói (első kocká­ban oupla betű). 45. Kedvelt fog­krém. lent. Beküldendő a vízszintes 1, 13, 28 és a függőleges 22, 38. Beküldési határidő: augusztus 29. Függőleges: 1. Híres magyar író. 2. Névutó. 3. Utszélen nő. 4. YS. 5. Névelő. 6. Helyhatározó rag. 7. Régi keret. 8. Rés szélei.. 9. Kettős betű. 10. Rózái keverve. 11. Fekhelyen. 1(2. Félhang a zongora skálán. 17. A vérszopó. 18. Lesug mássalhangzói. 20. Juttat. 21. Sok ember nem is­meri. 22. Vízesés. 23. Meggyőzéshez szükséges. 24. Típus oroszul, foneti­kusan. 25. Híreket közöl. 26. Hely­határozó szó. 27. Dőry keverve. 29. Égetést. 30. Mezőgazdasági szerszám. 31. Kézműves. 32. Kérdés a'jövendő­mondóhoz. 36. Szint. 38. Vízszintes 1. folytatása. 40. Európai ország fővá- rosánka első fele. 42. Névutó. 46. Orosz helyeslés. Alkotmányunk ünnepét a sportolók is méltóképpen kívánjuk ünnepelni Az egész megyében 2C-án és 21-én nagyszabású sport­műsorok kerülnek 'megrendezésre. Különösen kiemelkedik a Szekszárdon megrendezésre kerülő sportműsor. Az alábbiakban, röviden ismertetjük a 20-i és a 21 -i megyei sport­műsort. , Augusztus 20-án Szekszárdon 10 órakor a falusi szpártákiád megyei döntőjének kez­dete. Részt vesznek n járások első éa második helyezette!. Műsorszámok atlétika, röplabda, torna és kerékpárszámokból áll­nak. Délután 1/4 5 órakor a Szekszárdi Pe­tőfi ifjúsági és Tolnai Vörös Lobogó ifjúsági labdarúgómérkőzésre kerül sor. 5 órától 6 óráig — szintén a sportpályán — a Szek­szárdi Dózsa és a Nagymányo-ki Bányász ökölvívói csapatbajnoki mérkőzést játsza­nak. 6 órától a Szekszárdi Petőfi I. és a Tolnai Vörös Lobogó I. labdarúgói játsza­nak megyebajnoki mérkőzést. Hőgyészen a NagymányOKi Bányász lab­darúgói játszanak az ottani Traktor labda­rúgóival. Kezdési időpont 17.30 óra, vezeti: Dombóvári Postás— Hőgyészi Traktor 2:1 (1:0) Dombóvár, 400 néző. Vezette: Kleiber. — Hőgyészi Traktor. Petrányi — Gál, Herr, Buda — Ulrich, Perncki — Hegedűs, Nich- ter, Trick II., Ulrich II., Pongrácz. — Dombóvári Postás: Kurcz — Horváth, Schmidt, Hurai — Fajcsi, Fodor — Rázó, Nagy. Kis, Gombos, Szabó. Hullámzó játékkal indul az első félidő. Az 5. percben a 16-osná] szabadrúgáshoz jut a hazai együttes, Schmidt azonban mellévövi a szabadrúgást. Ezután Rázó lő mellé. A Postás védelem lesrejátszással foltja^ el a hőgyésziek támadásait. Ennek ellenére sokat veszélyeztet a hőgyészi együt­tes. A 25. percben Kurcz minden tudására szükség van, hogy védje Ulrich II. fejesét. A^ 28. percben Gál ejt 20 méteres szabadr­úgást Kurcz kapujára, a veszélyes lövést alig védi a dombóvári kapuvédő. A 30 percben lesgólt lő Pongrácz a hőgyésziek részéről. A 35. percben Gombos a hazaiak­nak szerez vezetést. Elfut a tétovázó hő- : g-vészi védők mellett, azok lest vitatva le­állnak,^ a kifutó^ Petrányit is kicselezi és gólt lő, 1:0, Hőgyészi támadásokkal feje- ződiik be a félidő, de a Postás védelem állja a sarat. A II. félidő nagy iramban indul_ Szabót szereli a Traktor védelem, majd Schmidfnek kell felszabadítani. A 10. percben érdekes jelenet adódik. Kiss át­játssza Gált. de lövése a kapufáról a kazére pattan, s oda a jó helyzet. A 23. percbe« dől el a mérkőzés sorsa.' Nagy elfut és éle­sen a sarokba lő, 2:0. A 30 percben Kiss lövését védi Petrányi. A 32. percben Szabó rúghat sarkot. A jól beívelt labdát (kim- bős leveszi, de Petrányi védi a veszélyes Kovács. A Mázai Bányász ellenfele a Si- montornyai Vörös Lobogó, melynek kezdési időpontja 17.30 óra. vezeti: Jónás. (Ez a mérkőzés Szászváron kerül megrendezésre ) Augusztus 24-én Szekszárdon 9 órától 11-ig salak motorverseny és ügyességi verseny a sportpályán lévő salakpálya?. Délután fél 4 órakor Sz. Petőfi II. Szpartákusz városi labdarúgóbnjnokság mérkőzése, utána fél 6 órafcor Pécs ráros váltogatott—Szekszárdi Petőfi és a Tolnai Vörös Lobogóból össze­állított válogatott játszik barátságos mérkő­zést. Bonvhádon a D. Postás méri össze erejét az ottani Vasas labdarúgóival. Kezdési idő 15.45 óra, vezeti Streer Dombóvárra a Lo- komotivhoz a Dunaföldvári Honvéd utazik. Kezdés 17.30 óra, Somogy megyei játékve­zető vézefi. Pnksra az Sz Építők utaznak, kezdés 17.30 óra, vezeti Pogány. A Szek­szárdi Dózsa Nagymányokra utazik, ahol a Bátafizéki Lokomotivval játszik mérkőzést. Kezdés 17 óra, vezeti: Szendrovics. (A bá- taszéki-pálya betiltás alatt áll, s ezért lesz Nagymányokon a mérkőzés.) lövést. Ezután ismét hőgyészi percek követ­keznek. Trick IE mellélo. majd a 40. perc­ben kavarodás támad a Postás kapuja előtt és Trick II. a bal felső sörokba lövi a labdát, 2:í. A 42. percben egyenlíthetne a vendégcsapat, de Trick veszélyes helyzetből mellélő. Erősödik az iram. Pongrácz mellélő még s aztán vége is a mérkőzésnek A mutatott játék alapján Hőgyész érdemelte volna meg inkább a győzelmet, de a Pos­tás szír és akarat, ezúttal győzedelmeske­dett. A hazaiak végig nagy lelkesedéssel küzdöttek, ezzel szemben a vendégcsapat lelkileg nem volt egységes. Jók: Schmidt, Hurai, Gombos, illetve Petrányi, Gál és Trick. Nagymányoki B.—Paksi Kinizsi 7:0 (4:0) Nagymányok, 500 néző. Vezette: Jónás. — Nagymányoki Bányász: Ásvány — Keller, Molnár, Németh — Baumgartner, Tóth — Fazekas, Füzesi, Dormány, Vébe,- I.. Ge­lencsér. — Paksi Kinizsi: Dömötör — Dar- nai, Wolf, Horváth — Hermann, Vida —- Bálint, Somodi, Tanner, Frenák, Mészáros. Nagymánvo-k kezdi a játékot, de már az elején meglátszott, hogy egyik csapat sem fogott ki jó napot. Felváltva támad mind­két csapat. A 10. percben szabálytalanságot követ él a paksi védelem, a büntető terü­leten belül, s megítél 11 est Tóth értéke­síti, 1:0. Pár perccel később szép támadást, vezet a hazai csapat, melyet Füzesi lő gólt, 2:0. Nem tud magára találni a vendégcsa­pat. Vezetnek néha támadást, de ezek oly erőtlenek, hogy a Bányász védelemnek Né- methel az élén nem okoz komolyabb ne­hézséget elhárítani. A 38. percben Dar­najók hibájából Dormány gólt rúg, 3:0. A félidő 44. percében kavarodás támad a paksi kapu előtt és Füzesi juttatja a lab­dát a hálóba, 4:0. Az első félidő végefelé már mindkét csapat fáradtan játszott. Szünet után a hazai csapatban Véber Ií. lesz a jobbhátvéd. A Bányászok most, mint­ha nagyobb kedvvel játszanának, s így a 8. percben annak ellenere, hogy a paksi vé­delem jól áll a lábán, mégis újabb gólt érnek el a bányászok. Szívva lélekkel küzd Darnai. Wolf és Horváth, de Dömö­tör is önfeláldozóan véd. A vendégek csa­tárai nem tudjak tartani a labdát és a szórványos támadásaiban sincs erő. Somo­dénak semmi sem sikerül. Gelencsér tisz tan adja Füzesi lábára a labdát, aki nem hibáz és a labda újból a paksiak hálójába köt ki, 5:0. A 17. percben Baumgartner Tóth, Fazekas a labda útja. Fazekas rálövi, Dömötörről visszapattan, amit aztán Véber I. vág be a hálóba, 6:0. A vendéglek szé­píteni szeretnének az eredményen, de az elindított támadásaik csak alig-alig jutnak el Ásványig. A 26. percbeD ismét gólt ér­nek el a -Bányászok, amikor Gelencsér fa- kcpnél hagyja a Kinizsi védelmet, és az alapvonalról visszagurít Véber I-nek, aki futtában vágja a labdát a hálóba, 7:0 Ge­lencsér teljesítménye szép volt A játék további szakaszában, bár támadtak a bá­nyászok. gólt már nem tudtak elérni. A paksi csapat az utolsó percig derekor san, sportszerűen küzdött és bar látta előre, hogy vereséget szenved, nem nyúlt a dur­vasághoz. Dicséret illeti ^ ezért a Paksi Ki­nizsi minden egyes játékosát, valamint a vezetőséget, mely jó szellemet teremtett a csapatban. Jók: Gelencsér, Véber I., Németh, Baum­gartner, illetve Dömötör, Wolf. Hermann. Ettig E. levelező. Jelentkezési felhívás oktatói tanfo­lyamokra Az OTSB az 1954—55-ös oktatási évben 4 sportágban (atlétika, labdarúgás, torna, úszás) oktatói tanfolyamot rendez. A tan­folyam hallgatói 8 hónapig egyéni tanulást folytatnak. Ezen idő alatt havonkint elő­adásokat és konferenciákat rendeznek az MTSB k, melyek«®! a hallgatóknak megje­lenése kötelező. A foglalkozások vidéken az MTSB-k Pécs, Szeged, Debrecen, Miskolc és Győr székhelyeken lesznek megrendezve. A jelentkezéshez szükséges nyomtatványo­kat c megyei TSB-nél (Szekszárd) lehet átvenni. A kitöltött jelentkezési űrlapokat a jelentkezők a fent írt sportágakból augusztus hó 30 ig kötelesek megküldeni a Megyei Testnevelési Sportbizottság címére (Szekszárd, Sztálin-tér 1.) Jelentkezési feltét-elek. Az oktatói tanfolyamra jelentkezhet «* a magyar állampolgár, aki: a) Betöltötte a 24-ik életévét. b) Segédoktatói minősítéssel rendelkezik. c) Segédoktatóként legalább 3 évig rend­szeresen működött. d) Érvénye« sportköri tagsági igazol- vánnyal rendelkezik. Alkotmányunk ünnepe •í l ~ * s 6 T 8 3 u TJ— Z?— 13 1i IS mkPí IS I W&M fm:" aí. 17 ts ■7 30 U r::í§% 33 23 & 3 Ü "K.. ■ 5^* 27 *r~ 29 30 31 32 3!— ffe 1} ,r V\'-.' — 36 íJtf 31 ám iS &; * -- . ■. 39 *0 •l;4v ;>/*!■ w « ’Jf-y':i ■■ ■; ' ■-■ +3 2? L □ SPORT Jnnepi sportműsor Augusztus 21-én Pécs válogatottja 8zeksz:r*<lon 8ZOVETRUHA Két felvétel egy kosárlabdapályáról Könnyű szövetből készült ruha. amelyet más és más kiegészítőkkel, különböző alkalmakkor viselhetünk. Sötétszínű kiegészítővel a ruha tár­UIKFI4 PÉNTEK, 1954. AUGUSZTUS 20 ÜGYELETES GYÓGYSZERTÁR 11/1. sz. All. gyógyszertár. ~ Alkotm ü. — IDŐJÁRÁSJELENTES: Várható időjárás péntek estig: fel- hő átvonul ás ok, több helyen, elsősor­ban nyugaton és északon záporeső, esetleg zivatar. Időnként élénikebb déli, délnyugati, holnap a Dunántú­lon már ismét nyugati-északnyugati szél. A hőmérséklet főként keleten emelkedik. Várható hőmérsékleti Ér­tékek pénteken reggel nyugaton Í2— 15, keleten 9—12, délben északnyu­gaton 20—23, máshol 23—26 fok kö­zött, sasági öltözet. A ruha színéhez meg­felelő sportövet és a nyaikkivágásba elhelyezett tarka sállal délelőtti vi­selet. ÉRTESÍTJÜK a gnzdaközönséget, hogy aug. 21-én Szekszárdon megrendezendő ünnepi vásáron a Terményforgairai Vállalat sza­badpiaci pavilonnal vesz részt, abc! az ösz- szes terményféleségeket a legmagasabb sza­badpiaci áron megvásárolja, és azonnal készpénzben fizeti. Toinamegyei Termény- forgalmi Vállalat, Szekszárd. Sürgősen eladó Simontornyán 1506 négyszögöl szőlő, 2 szoba, előszoba, présház, pince. Cím a kiadóhivatalban. A baloldali képünkön a Szekszárdi Vörös Meteor kosaras lányait láthatjuk, amint vidáman, gondtalanul sportolnap napi mun­kájuk elvégzése után a KPDSZ udvarán lévő kosárlabdapályán. A mellette lévő, jobboldali kép viszont | A közel nyolcezer forintos költséggel épüli nem ókori sírok kiásását ábrázolja, hanem | kosárlabda pályát így tette tönkre, felelőt- a KPDSZ udvarán lévő kosárlabda pályára 1 lenül Torma Tibor, a KPDSZ területi el­épített szabadtéri színpad gödreit mutatja. t nőké. MOZI Garai filmszínház: aug. 19—22-ig Nézz a tükörbe!... Kezdések: vasár- és ünnepnap: 5, 1 és 9 órakor, hétköznap: 7 és 9 órakor. Olvasd a Társadalmi Szemle minden számát. Elméleti fejlődésedet segít? el dl TOLNAI NAPLÓ Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős kiadó: KIRÁLY LÁSZLÓ A szerkesztőség és kiadóhivatal telefouszáai* 20-10, 20-11 Szekszárd. Széchenvi-uíca 18. MNB egyszámlaszám: 00.878 065—38 Előfizetési díj: hav{ II.— forint Baranyamegyei Szikra Nyomda Pécs. Murik áccv Mihálv-ufea 1Ö 8z, Telefon: 20-27. .. nyomdáén (tool: MELLES REZSŐ. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAÁAAAAAAAAAA 4. sz. sportrejtvény az augusztus 29-i mérkőzésekre 1. Dunaföldvár—Máza (labdarúgómérkőzés) 2. D, Postás—D. Lokomotiv (labdarúgómérkőzés) 3. Nagymányok—Bonyhád (labdarúgómérkőzés) 4. Sz. Építők—Hőgyész (labdarűgómérkőzés) 5. Sz. Dózsa—Paks (labdarúgómérkőzés) 6. Simontornya—Sz. Petőfi (labdarúgómérkőzés) 7. Tolna—Bátaszék (labda rugómé r kőzés) 8. Dunaföldvár—Máza ifj. labdarúgóniérkőzés CJ rzi LO □f n=J CD! □I 9. Nagymányok—Bonyhád ifj. labdarúgómérkőzés 10. Sí. Építők—Hőgyész ifj. labdarúgóniérkőzés PÓTMÉRKŐZÉSEK. 11. Sz. Dózsa—Paks ifj. labdarúgómérkőzés 12. Simontornya—Sz. Petőfi (ifjúsági labdarúgómérk.) a a a Név: \ Lakcím: ________________________»__________>