Tolnai Napló, 1951. január-június (8. évfolyam, 1-150. szám)

1951-06-19 / 140. szám

4 NAPLÓ 1951 JUNIUS 19 Szívós népnevelő munka is sziiltséges a magas teljesítmények eléréséhez Gyakran hallunk olyan hangokat, hogy az állami gazdaságban a normá­kat nem lehet teljesíteni, mert szoro­sak. Ezt több esetben egyes állami gazdasági dolgozók is mondják.. Ezt azonban csak olyanok mondják, akik nem is akarják teljesíteni, hanem job­ban szeretnek, ha időbérben lenné­nek elszámolva és senki nem kérné számon, hogy milyen minőségű és mennyi munkát végeznek. Nyugodtan elmondhatjuk, hogy azok a dolgozók, akik az állami gazdasági normák nem teljesíthetőségéről beszélnek, az ellen­ség hangját tolmácsolják. Az ellenség­nek ugyanis az a célja, hogy minden munkálatot akadályozzon, a dolgozók minél kevesebbet keressenek és ez­által elégedetlenkedjenek az állami gazdaságokkal szemben. A szocializ­must építő országunkban az irányelv hogy minden dolgozó munkája után kapja a fizetést. Ez ar. elv igazságos,, mert az a célja, hogy mindenki az el­végzett munkája után kapja a fizeté­sét. Aki többet dolgozik, magasabb fizetést is érdemel meg, mint az, aki kevesebbet dolgozott. A tények tehát azt-bizonyítják, hogy a több keresetnek az alapja a teljesít­ménybérben való fizetés, Ha megnez-- zük egy állami gazdaságban a dolgo­zók keresetet kimutató bérjegyzéke­ket. megállapíthatjuk, hogy minél na­gyobb százalékos teljesítményt ért el. Eddig még soha. nem látott tudás­vágy hevíti dolgozó népünket és a kultúrára való szomjúság milliókra terjed ki. A puszta számok nem is igen képesek illusztrálni ezt a folya­matot, de mégis meg kell mutatnunk néhány adatot, hogy világosan láthas­suk, miről van szó. 194? második felében 2900 könyvet és brosúrát adtunk ki 11 és félmilliói példányban, 1949-ben 4.400 művel adtunk ki. közel 47 millió példány­ban és 1950-ben 6400 művet, közel 63 millió példányban. Ezek a számok is világosan mutatják, hogy a ma­gyar nép olvasó néppé vált. olvasva és tanulva építi a szocializmust. — Ugyanezt bizonyítja üzemi, városi és falusi könyvtáraink fejlődése. 1948- buTL. hogy csak faluról beszéljünk, csak 600 vándorkönyvtárunk volt, mg 1950 ben már 1600 állandó falu­si- könyvtárunk van 450 ezer könyv­vel. Ezek a számok ebben az évben még rohamosabban növekednek és 1954-ig 4000 népkönyvtárunk lesz. Tolna megyében egyre több dol­gozó paraszt, és munkás lép be a könyvtári tagok soraiba. Nagymányo- kon ...15 munkás, 10 dolgozó paraszt, 16 egyéb foglalkozású dolgozó je­lentkezett könyvtári tagnak az el­múlt hónapban. A 10 legszorgalma­sabb olvasó nevét ezüst táblára írja annál magasabb lelt a keresete. Van, I aki 40 forinton felül keresett egy nap alatt, de van olyan dolgozó is, aki alig ^ereseit naponta 10—15 forintot.- Németh Kálmán, Gál Lajos, Né­meth István az alsóleperdi állami gazdaság dolgozói 195 százalékra teljesítették normájukat a lucerna­kaszálásnál és így egynapi kerese­tük 42,90 forint volt. Szűcs Mária és Kovács Rózsi a gya- potkapálásnál értek el kimagasló eredményeket a.z alsóleperdi állami ' gazdaságban. Normájukat 235' száza­lékra, teljesítették és így. a napi ke­resetük 44 forinton . felül volt. Ezek a magas teljesítmények fényes bizonyítékok arra, hogy megvan a le­hetőség a normáknak nemcsak a tel­jesítésére, hanem még a túlélj esi té_ sere is. A magas százalékok azt mu­tatják, hogy szorgalmas munkával le­het eljesítení a normákat. A kurd' csibráki állami gazdaságban is szám­talan dolgozó bebizonyította ezt ki­magasló teljesítményével. Váradi József például 333 százalé­kot teljesített a palántakíszedés- nél és így aznap 54,94 forintot keresett, A nagytormásí állami gazdaságban Dörner Henrik munkacsapata a lucer- nakaszálásnál ért el kimagasló ered­ményt, mert normájukat átlagosan 144 százalékra teljesítették a csoport tag­jai. A munkacsapat egyik tagja. Rauch János 154 százalékos teljesítményt ért el. a könyvtáros, ami serkenti a többi dolgozót is az olvasásra. 230 művel olvaslak el a könyvtári tagok Nagy- máuyokon májusban. Várongon a 74 könyvtári tag kö­zűi 68 dolgozó paraszt, akik 250 könyvet olvastak el májusban. Köz­tük ötven podifci'kaii és ismeretterjesz­tő művet tanulmányoztak át. Ezeket a jó eredményeket jó felvilágosító munkával házj agitációkon keresztül érték el, amelybe a DISZ és a lö- megszervezetek is aktívan bekapcso­lódtak. Szekszárdon május hónapban 1.492 könyvet olvastak cl a dolgo­zók. A további munkában ezek a pél­dák serkentsenek bennünket még na gyobb eredmények elérésére. Tud­nunk kell azt, hogy a szocializmus építése, a béke megvédése egyúttal a kultúra fejlesztése is. A. további munkánkban Révai elvtárs kongresz- szusi megállapítása legyen fokzója e harci feladat megoldásának: „Ez a mozgedom mulatja, hogy nemcsak új közönsége támad az új magyar kul­túránálc a dolgozó nép soraiból, ha­nem, hogy a dolgozó nép a kultúra cselekvő részvevőjévé, akar válni és válik, nemcsak, mint közönség, lw_ nem mint alkotó is ki akarja venni részéi az új magyar kultúra megte­remtésébe n.“' A teljesítmények növelésénél nagy szerepe van a népnevelő, munkának. is. Tények bizonyítják azt is, hogy, főleg ott születnek meg kimagasló teljesítmények, ahol Pártunk, népneve­lői rendszeres népnevelő munkát vé­geznek. Nem elégséges az ugyanis, hogy az előírt normák teljesítésére fizikailag meglegyen a lehetőség. A dolgozóknak tisztában kell lenniük az­zal, hogy minél több cs jobb munkát ' végeznek, annál több lesz a kereset. ' is. Vannak olyan állami gazdasági brigádok, ahol a dolgozók ezzel ke- vésbbé vannak tisztában és éppen ezer nem törekednek a magas százalé­kok elérésére. Az alsópélí állami gazdaság fövísi üzemegységében is vannak dolgo­zók, akik megelégednek a 100 százalékos teljesítéssel. Ez azt mutatja, hogy itt is hiáoyos az agítációs munka és így nem értik meg a dolgozók, hogy az elvégzett munka után kapják a fizetést. Ezekből a tanulságokból következ­tethetünk a feladatokra is. Mindezek- után világos, hogy a normák túltelje­sítésének egyik legfontosabb tartozé­ka a szívós népnevelő munka biztosí­tása. Meg kell magyarázni a dolgozók­nak a bérezés igazságosságát, de ugyanakkor rá kell világítani arra is, hogy az a dolgozó, aki túlteljesíti normáiát, hozzájárul felemelt ötéves tervünk sikeréhez. De nemcsak be­szélni kfell a teljesítménybérezésről, hanem ahhoz ragaszkodni is kell min­den állami gazdaságnak. Nem szabad előfordulni olyan esetnek, mint ami­lyen tavaly' mégis előfordult, hogy a dolgozók teljesítménybérben dolgoz­lak, de végül mégis időbérben szá­molták el őket, vagy fordítva. Gon­doskodni kell arról, hogy a dolgozók­nak még véletlenül se maradjon ki­fizetetlen napjuk. Ha látják a dolgo­zók, hogy mindezek biztosivá vannak, sokkal jobban fokozódik a munkaked­vük, sokkal világosabban látják a tel­jesítménybérben való fizetés helyes­ségét és így sokkal nagyobb eredmé­nyeket tudnak elérni a normák túl­teljesítésében, KEDD, JUNIUS 19 ÜGYELETES GYÓGYSZERTÁR: 11/1. sz. Áll', gvógvszerfár. NÉVNAP: Gyárfás. — IDŐJÁRÁS JELENTÉS: Várhaló időjárás kedd estig: Változó felhőzel, ma néhány helyen, holnap többfelé záporcső, zivatar. Időnként élénk délnyugati, nyugati szót. A me­leg lovább tort. Várhatóhőmérsékleti érlékek az ország '.erűidére: Reggel 21—21, délben 29—32 fok közölt. — A koesolai MNDSZ-csoport lap­jai 860.50 forint értékű bélyeget ad­tak e'1. A dolgozókat felvilágosították arról, hogy mi a jelentősége annak, ha ezzel is segítik a koreai népet. A magyar nép olvasva, tanulva építi a szocializmust FÄ L U A Sztálin.kolhoz földjein (kurszhi terület, szud- zsani járás) dús termés ígérkezik. A korai la- vast és a gyakori esők kedvező hatással voltak a ve­tésekre. A traktorosok és a kolhozparaszlok lelkes munkával har colnak a vállalt kötelezettségeik teljesítéséért, azért, hogy ebben az énben állag 20 mázsa gabonát és 250 má­zsa répát termel jenek hektáronként. Á. kolhozparaszl.oka! önfeláldozó munkára lelkesíti a pártszervezet agitátor­kollektívája, mely 29 tagból áll. Az agitátorok részén’ tíznapos tanfolyamokat rendeztek, melyeken ismert el t ék a nemzetközi helyzetet, a kommunizmus nagy építkezéseit, feli párásokat tartottak a politikai tömegmunka megszer­vezéséről a mezőgazdasági munkában. A várt szervezel riz agitátorokat, brigádok, munkacsapatok, állctlenyésztő-lcle- pc k szerint osztotta cl. ciláit a őket megfelelő agilációs anyaggal. Az agitátorok komoly politikai tömegmunkát végeztek a földeken. A kolhozparasztok é.s gépesítöh között újság- olvasásokat, beszélgetéseket rendeztek, megszervezték a szociálist a versenyt, Imrei röplapokat bocsátottak ki. A pártszervezet minden héten értekezlet el tart az ági- fnh rok számára, ahol azok kicserélik tapasztalataikat és tájékoztatást kapnak a küszöbön álló brszéí get esek tá­rnáiról. A kolhozban sok lehetséges, ügyes agitátor nőtt lel. Itt van például Nyikoluj Pelrovics Sapovalov kommunista agi­tator, 26 eve.-, elvégezte a kilenc osztályos iskolát és nagy tiszteletnek örvend a kolhozparasztok között. Sapovalov■ nem szőriIközik egyszerűen a tények magyarázatára, ha­nem a Párt és ct szovjet kormány határozatait mindig kapcsolatba hozza a kolhoz feladataival és kolhozparasz- tr>k megfeszített munkáját ágy mutálja be, mint. az egész szovjet nép kommunizmusért vivőit harcának egy részel. Sapovalov elvtárs o harmadik szántóföldi brigádban foglalkozott a háború utáni ötéves terv ered menyeivel, be­számolt az ipar. mezőgazdaság ás kultúra fejlesztése terén elért nagy győzelemről. Rámutatott, hogy a szovjet nép mindezeket az eredményeket a Bolsevik Párt és a nagy Sztálin vezetésének köszönheti és emlékeztette őket, hogy. csupán a saját kolhozuk mennyit változott az elmúlt, öt óv alatt. J^mlékrzzelek vissza, hogy a fasiszta megszállás után kolhozunkban nem maradt se szerszám, se jószág, se gazdasági épület. Ma földjeinket traktorokkal műveljük, hatalmas nyájaink vannak, gyönyörű közénüh" Irink. Tavaly a járásban 48 kombájn dolgozott a betaka­rít ásón. Az idén 100 kombájn fog dolgozni. Egyedül a mi kolhozunkban hal. Bárhova nézünk mindenütt népünk sike­reit látjuk. Sapovalov elvtárs agilációs munkájában nagy súlyt he­lyez az élenjáró tapaszt áldok 1 erjeszt csere. Tavaszi vetés idején ismertette ci traktorosokkal Iván Bunyeiev, a híres krasznodári traktoros brigádvezető munkamódszereit. Ji beszélgetés eredményeképpen n. traktorosok áttértek az. óraiitcmlrrv szerinti munkára. A répáiermclők elölt ismer­tette a kolhoz élenjáró munkacsapatának eredményeit. Maria 1 gnalyrnko munkacsapat a 1950-ben a kedvezőtlen időjárás; viszonyok mellett is 170 mázsa hektáronkénti cukorrépa termést ért cl, Részletesen elmondta, hogyan érte el a munkacsapat a hatalmas eredményt. Sapovalov elviárs sokszor beszélt a nemze t közi hely­zetről. a koreai nép hősies harcává! az amerikai agresz. storok eilen, a béke híveinek mozgalmáról. yikolaj Pelrovics Sapovalovof. minf élenjáró agitátort ismerik az egérz járásban és u tcrülc- ien. Május végén az agitátorok területi értekezletén elmon­dotta tapasztalatait. — Gondosan készülök minden beszél­getésre és igen sok anyagot olvasok el. mielőtt beszélgetés­re kerülne a sor. Átnézem az összegyűjt öl t újságokat, fo­lyóiratokat kolhozunk irattárában felkutatom azokat a jelentéseket, melyekből megismerem élenjáró dolgozóink eredményeit és munkamódszereit. Agitál ármunkánk orvén■ dd.ts eredménnyel jár, mert ex kolhoz parasztokat új isme ériekkel gazdagítja és áj munhahósfettekre lelkesíti. I A III. forduló eredménye: 3 döntetlen, 4 győzelem A III. forduló hozta az eddigi leg­több dón teilen eredményt, A tabella első hat helyezettje egymás közölt miérté össze erejét és mind. a három mérkőzés döntetlent hozott, inig Máz.a Tolnán reális körülmények közöli biz­tosan, Paks- minimális -gólkülönbséggel Meteor ellen. Postás és Decs nagy gól- aránnyal győzőit. ;á A kiesés körül nagy harc fejlődött ki. Fadd kiesése már b'izitósra Vehető,, csak csoda mentheti meg. Decs és Paks között is nagy liarc van azért, hogy a ií. helyet .elfoglalhassa, meri -ekkor a kieséslő1! már megmenekül. Ugyanekkor ,,veszélyes, zónában“ van még a következő négy csapat: Bála- szék, Sz. Meteor, Tolna és Máza. E négy csapat közül Máza áll legjobban a játéktudás szempontjából a vasárna­pi 'Tolna—Máza mérkőzésen látottak alapján. A 3, hely kérdése még mindig nem dőlt el. Bonyhád vasárnapi nagyszerű szereplésé után sóvárog a 3. hely meg­szerzésére és nem tartanánk csodának, ha ez be is válnék, mert az első két helyezettől rabolt el 8 nap alatt 1 — 1 pontot. Eredmények: Bonvhád—Nagy Hiá­nyok 2:2, Duna föld vár—Domb. Loko* moljv 2:2. Sz. Építők—Sim. BTC 3:3, Máza—Tojna 5:2, Domb. Postás—BáJa- szék 8;2, Paks—-Sz. Meteor 2:1. Decs-— Fadd 8:9. A tabella állása a 16. forduló után: í. Nagyinányok 16 15 ' 1 — 84:16 31 2. Sim. BTC. 16 12 o 2 52:18 26 3. Sz. Építők 16 9 1 ;s 41:29 22 1. Domb. Lók. 16 9 3 4 66:32 21 5. Dunaföidyár 16 9 *2 5 47:33 20 6. Bonyhád 1.6 8 2 6 48:32 18 7. Domb. Poslás 16 8 — 8 54:44 16 8. Tolna' 16 7 — 9 42:40 14 9, Máza 16 6 1 9 40:37 13 10. Sz. Meteor 16 4 3 9 25:52 11 11. Bálaszék Jó 5 — 1 1 30:58 19 12. Decs 16 4 — ) 2 34:53 n 13. Paks 16 ö 2 11 28:64 8 14. Fadd 16 1 4 11 23:101 6 Nagy küzdelem, igazságos döntetlen Bonyhádi Vasas—Nagyráiyoki Bányász 2:2 (!:1) Bortyhád, 2500 néző, vezette: Völ- gyesi. A két eiömérkőzés alatt a kü­lönböző járművek ontják a szurkoló­kat és a nagy mérkőzésre hatalmas tömeg veszi körül a pályát. A két csapat a következő összeállításban lép a pályára: Bonyhádi Vasas: Ásvány — Hor­váth, Hartmann, Égi — Sziklai, Link — Joósz, Lakatos, NagyNémedi, Forró, Solti. Nagymányoki Bányász: Németh — Térjék, Dormány, Takács — Füzesi, Bikszegi — Giettl, Tóth, Pálii, Véber, Fazekas, Azonnal a hazai csapat lép fel tá­madólag és beszorítja ellenfelét. Már a 4. percben megszerzi a vezetést a Vasas. Forró átadását Solti védhetel- lenül küldi a hálóba, 1:0. Továbbra is Bonyhád. marad fölényben, a Bányá­szok mintha nem is ambicionálnák a játékot, A 9. percben Nagy-Némedi újabb gólt lö, de ezt a játékvezető nem adja meg, A 25, percben a ven­dégel* egyenlítenek. Füzesi zsinórpasz- szát Pálfi Véber elé tálalja, aki a bal sarokba lövi a labdát, 1:1. Az egyenlítő gól után feljön a vendég­csapat, mégis Bonyhádinak vannak gólt ígérő helyzetei, de a középcsatái hibázik. A II. félidő elején Pálfi és Nagv Némcdi előtt nyílnak jó helyzetek, de nem tudják értékesíteni. A vendég­csapat egyre másra vezeti támadásait, de a hazai védelem jól zár, A vendé­gek fölénye után a 17. percben a ha­zaiak kitűnő támadást vezetnek a láb- da ' lábról-lábra, száll és Joósz végű) is a mányoki védelem díszkisérele mellett megszerzi a vezetést, 2:1. Ez. után 10 percre eldurvul a játék. Sok a csúnya belemenés, mely a túlfeszí­tett hangulat következménye. A 37. percben nyomaszló mányoki fölény után tömegjelenet támad a hazaiak kapuja elölt. Pálfi labdája irtózatos erővel a kapufát találja, Fazekas új ra beadja a labdái, de Véber cs Pálfi mindketten lekésnek. A 40. percben egyenlítenek a bányászok. Három védő is elrúghatná a labdát, de késlekednek, Véber ott terem cs éles lövése a háló jobb sarkába jut, 2:2, Mezőnyjátékkal ér véget a mér­kőzés. Bírálat, Nagy küzdelmet és kevés játékot hozott a mérkőzés, amelynek első félidejében a hazaiak, a máso dikban pedig a Bányászok játszottak jobban. A vendégek kétségkívül kul­turáltabb játékot mulattak, cz.t azon ban a hazaiak lelkesedéssel ellensú­lyozták. Az első félidőben a hazaiak bebiztosíthatták volna győzelmüket, míg a második félidő helyzete alap. ján a Bányászoknak állt a mérkőzés, annak ellenére, hogy csak a 40. nerc* ben egyenlíthettek, védelmi hibából, A hazaiak sikerének az a titka, hogy Pálfit kikapcsolták a játékból. Kitűn­tek: Hartmann, Égi, Joósz, illctvs Dormány, Véber, Fazekas, Máza—Tolua S;2 (3:1) Tolna, 700 néző, vezette: Ignáczv. Máza: Zöld — Szemes, László, Mik­sai — Somogyvári, Láng —■ Nagy, Henci, Feil, Ferenc, Radó (Csere’ Schnetz). Tolna: Schmiedt — Reihl, Link. Elekes — Oszkó, Link — Vasas, Izs- ,gum, Ádám, Hirt, Fehérvári. A labdái Tolna indítja cl, de máris a mázaiak veszik át a játék irányítá­sát. A 17. percben 20 méteres szabad­rúgásból Henci a kapu balsarkába kül­di a labdát. 1:0. A váratlan gól után a következő percben Feil közelről lö, a kapus a kezéből kiejti a labdát és Feil most már végleg bevágja, 2:0. A 20. percben újra Feil lesz eredmé­nyes, közelről a kapu jobb sarkába rúgja a harmadik gólt, 3:0. A helybe­liek kapkodva játszanak, a passzok sor. ra az ellenfélhee kerülnek. A 35. perc­ben Hirt Fehérváritól kapott labdával megszökik és csapatának első gólját megszerzi, 3:1. A II. félidő 10. percében Szemes szabálytalanul támadja Ádámot, ami­ért a játékvezető 11-est ítél, Hirt a 11 - est értékesíti, 3:2. Most mindenki azt várja, Hogy Tolna egyenlít. E pil­lanatot a helybeliek nem használják ki, a mázaiak csatársora pontos pasz. szókkal az ellenfél védelmét felörli és Feil újabb két góljával végleg be­biztosítja csapatának győzelmét. Bírálat. A bányászok a győzelmei ebben az arányban is megérdemelték. A csapat valamennyi tagja az utolsó pillanatig harcolt, elveszett labdát nem ismernek, csupa „szív-játékosok" és a jobbik Tolna együttesét is meg­verték volna. A tolnaiak csak az első félidő utolsó tíz percében voltak mél­tó ellenfelek. Az egész mérkőzés alatt különben másodrendű szerepet ját­TOLNAI NAPLÓ Felelős szerkesztő: G A L P A L Felelős kiadó' K I lí A L Y I. A S / L ó őz.erkeszlősó* .(elefonszátua: 22-10 Kifldótitvalai trlfifons/áin* ■ 30-10. M. V B. FcysZítmlci.'z.iiu: 056.VI—V* **. Elíifízet&i dij: havi 11 — lóriit'.. Póri,, Munkácsy Mihálv-utra 10. es. Pécsi Szikra nyoai.de Telefon' 20-3?. A nyomdáért felel: GARIX'ST JÓZSEF. szottak és ha a tolnaiak nem orvosol­ják a csapat belső életét, hamarosan a kiesési zónába kerülhetnek. SZ. NÉPBOLT—MEDINA 5:4 (2:2) Medina, 300 néző. Falunap kerek­be volt beiktatva ez a mérkőzés, amelyre a közönség'igen szép szám­mal jelent meg. A közönség megelé­gedéssel távozóit, mert a két csapat .találkozása igen szép és élvezetes já. íékot nyújtott. A szekszárdi csapat­ból főleg a védelem, a medinaiból -i támadósör tűnt ki. Az eredmény igaz­ságos. Anyakönyvi hírek SZÜLETÉSEK: Horváth József. KasJk Gábor, Neszier Márton, Bordás Mária, Takács Erzsébet. Tisler Katalin, Nagy Julianna. Agg Zoltán. Vastag József, Halezmann László. Ferkel Ilona. I mu­le Éva, Bölkcny Mária, Lökös Margit, Schneller Csaba, Zsiga Erzsébet, Ki­rály Sándor, János Verona, Kovács Erzsébet, Cscke József, Tüzes Éva. Farkas Gyula, Hosszú János. Gyenge Gyula, Síké Sarolta. Angyal János. Kovács János. Vereckci Ferenc. Aha Miklós, Barabás Sándor, Barabás György. Vass Sándor Zoltán, Szabó István, Szabó Ilona. Kovács Kláia, Tahn Zsuzsanna Maliid, Kovács Béla. Bogár József, Driuáci János. Ambrus József. Deli István. Szűcs Rozália. Mé­száros János. Bot Erzsébet. Béres tzn bellin Magdolna. Plel/.er János. Misink- ger Katalin, Szabados Ágnes, Wichnrr Péter. Horváth Zsuzsanna, llladics Zoltán. Major Magdolna. BacZlmsz Adám László. Somogyvári Mária. Szá- szi József. Kovács Irén Mária, Köve­cses , Ferenc, Pózsgai 'Terézia. Banga Erzsébet. Szepesi Györgv, Illyés Má­ria. Málinger Károly. Horváth Mária Magdolna. — habok József nagyszékelvi lakos, voll horthysta csendőr szakaszvrjmiA egy darab »értés1, vágott engedély nél­kül ős azl feketén kimérte. A szekszár­di .járásbíróság biinle'ő tanácsa, közel látás érdekét veszélveztelő bürjte't miatt 8 hónapi börtönbüntetésre, 3 évi Kőzügye.k'AI való eltiltásra és 500 fo­rint pénzhuu telesre i léi te.