Új Néplap, 1993. április (4. évfolyam, 76-100. szám)

1993-04-26 / 96. szám

12 Sportextra 1993. április 26., hétfő Férfi kézilabda Országos Ifjúsági Kupa - döntő Százszázalékosak a szolnoki sasok Milánói anziksz A múlt szerdai Bajnokok Ligája milánói labdarúgó-mérkőzés­nek volt egy szolnoki résztve­vője. Varga Sándor, megyénk egyetlen FIFA-játékvezetője tartalék bíróként szerzett élmé­nyeiről mesélt.- Kedden Ferihegyről indul­tunk Puhl. Márton, Szilágyi kol­légáimmal. Három magas rangú vezető várt bennünket a repté­ren, ahonnan a Hotel Palas öt­csillagos szállodájába mentünk. A délutánt városnézéssel töltöt­tük, másnap délelőtt a Meazza stadionban a két UEFA-ellen- őrrel megnéztük a pályát és a kiszolgálóhelyiségeket. Ez az egyik legkorszerűbb stadion, ahol eddig jártam. A mérkőzés délutánját a vezetőbíró, Puhl Sándor pihenéssel töltötte, hogy ráhangolódjon az esti nagy ta­lálkozóra. Két órával a kezdés előtt szállodánkból motoros rendőri kísérettel hajtottunk a stadionba. Ezután újra ellen­őriztük a pályát, különös tekin­tettel arra, hogyan állnak a té­vékamerák, a hirdetések ele­gendő távolságban vannak-e az oldalvonalaktól.- Mi a negyedik játékvezető mérkőzés előtti feladata?- A hivatalos játékvezetői je­lentést kell kiadnom a csapa­toknak, ezen sorolják fel rajt­szám szerint az összeállításokat és a cseréket. Mikor ezek meg­történtek, ellenőriznem kell a labdákat és a játékosok szerelé­sét.- A mérkőzés ideje alatt mire kell figyelni?- A sárga és piros lapokra, a gólok sorrendjére, ezenkívül a cserék pontos vezetése a felada­tom. Ezzel is a játékvezetőt se­gítem az adminisztrációban. Ezek a futballisták nagyon tud­nak focizni, pedig a Milan „harmadik” csapata volt a pá­lyán. A 24 szerződött labdarúgó közül hiányzott Rossi kapus, Tassotti, Baresi, a három hol­land, valamint Papin, Lentini és Eranio. Játékvezetői szemmel nézve nem volt nehéz találkozó, mert a döntőbe jutást nem befo­lyásolta az eredmény. A Milan a 2-0-ás vezetés után, amelyet már az első félidő 20. percére megszerzett, csak szurkolóik­nak játszott, ezért sem született több gól. Az Eindhoven partner volt, Romarioval az élen. Ne­kem a cseréken kívül szinte nem volt dolgom, mert a kispa- dokon ülők is nyugodtak voltak az egész mérkőzés alatt. Ami­kor befejeződött a találkozó, a klubok képviselői az öltözőben megköszönték közreműködé­sünket. A találkozóhoz tartozik, hogy a két hivatalos képviselő­vel azonnal egyeztettük a mér­kőzés jegyzőkönyvét. Ebből is látható, egy labdarúgó-mérkő­zés nem a játékvezetői hármas sípszóval fejeződik be. Körül­belül hajnali háromkor feküd­tünk le. Csütörtökön, dél körül indul­tunk Magyarországra. A Ber- lusconi-birodalomból a stadio­non, az AC Milan ajándékbolt­ján és a szállodán kívül mást nem láttunk. A sztárokat a kö­zönségtől hermetikusan elzár­ják. Eddigi pályafutásom alatt nem voltam ilyen szép és paza­rul megszervezett keretek kö­zött zajló mérkőzésen, a játék­ról nem is beszélve. Úgy érzem, hogy a müncheni BEK-döntőre pihentetett sztárokkal kiegé­szülve a Milan esélyesebbnek tűnik. SZ. L. Varga Sándor Két napon át Szolnokon gyűrték egymást az ország négy legjobbjának tartott ifjúsági csapatai. Szombaton a nyitóta­lálkozón az Elektromos alapo­san megrázta (30-13-ra) a Deb­receni sportiskolásokat, majd Horváth József ünnepélyes megnyitója után nyomban az Olajbányász fiataljai csaptak össze a Fotex-Veszprémmel. Károlyi révén kétszer a bako­nyiak betyárkodtak nagy hirte­lenjében, aztán Bendó két hete­sét követően már egálba kerül­tek a piros-feketék. Erdélyi bün­tetőt fogott, amitől lendületbe jöttek a mester, Nagy Károly ál­tal sasoknak becézett kézisek. Molnár vezető gólja megmu­tatta az irányt Makainak, Ber- kónak, Faragónak és társaikank. A meccs kiemelkedő párharca Bendó és Károlyi gólparádéja volt. Szolnoki Olajbányász-Fo- tex-Veszprém 20-15 (9-4) Megvolt tehát a kezdeti len­dület, amelyet a délutáni Olaj­bányász-Elektromos öszecsa- pásra nemhogy megtartani, ha­nem fokozni kellet. Mert a ta­lálkozó tétje már nem volt más, mint maga az OÍK megnyerése, hiszen aki kétszer győz, és ab­ból az,egyiket éppen a rivális el­len aratja, akkor a szabályok ér­telmében azonos pontszámok esetén az egymás elleni ered­mény számít. Egy-egy átlövés és hetes mindkét oladalon - ennyi a rö­Dunakeszi - Sz. Cukorgyár 0-1(0-1) Dunakeszi, 300 n., v.: Benkő Cukorgyár: Smidéliusz­Tákos (Pálinkás), Silye, Szik- szai, Csizmadia, Szeberényi, Peszeki, Kis, Kovács, Tubák, Vadicska. Edző: Sebők György. 32. perc: Vadicska futotta le a hazai védelmet, 16 méterről leadott lövése a jobb kapufa tö­vét súrolva hagyta el a játékte­ret. 45. perc: Tubák szabadrú­gásból a sorfal fölött a kapu jobb oldalába lőtt, 0-1. 65. perc: Jobb oldali hazai szöglet után Kis ütközött Adi- val, a játékvezető meglepetésre a 11-es pontra mutatott. Amb­rus büntetőjét azonban Smidéli- usz gyors vetődéssel kiütötte. 71. perc: Törteli szabadrúgá­sát Smidéliusz a felső sarok elől tolta ki szögletre. 74. perc: Steidl labdájával Törteli lépett ki a védők közül, de a kapuból remek ütemben ki­lépő cukorgyári kapuvédő hárí­tott. A határtalan lelkesedéssel játszó cukorgyári csapat nagyon fontos győzelmet aratott az elő­kelő helyen álló Dunakeszi ott­honában. Jók: Laczina, Adi, ill. Smidé­vid krónika az első percekről. Folyt a nagy taktikázás, két kö­zel hasonló képességű együttes próbált a másikon túltenni. A Tromos egységes csapatmun­kával araszolt előre, a másik ol­dalon Bendó és Molnár ragaszt- gatta a gólokat a kemény védő­falat átlőve. Szünetig három góllal vezetett az Olaj, de még messze volt a vége. A második félidőben Forgács volt igazán elemében, Sipos pedig nem tu­dott hetest hibázni. Bagdi a maga kőszobor nyugalmával mutatott példát társainak, Bendó pedig egyszerűen hátán vitte a csapatot, mindig akkor szerzett gólt. amikor a legjob­ban kellet, csakúgy, mint Berkó és Molnár. Rendkívül kemény küzdelem, óriási bizonyítási vágy és győzni akarás fűtötte valamennyi játékost (az edzők­ről nem is beszélve), az 50. percben 20-18. A hajrában tető­fokára hágott az izgalom, kiállí­tások, büntetők és nem utolsó­sorban bravúrok színesítették a küzdelmet, amelynek végső perceiben ütemes vastaps kö­szöntötte az Olajbányász fiatal­jait, mint az ÓIK győztesét, függetlenül a vasárnap délelőtti matinétól. Szolnoki Olajbányász- Elektromos SE 22-19 (12-9) A győztesek: Erdélyi László, ifj. Szigeti Sándor, Bagdi Gá­bor, Bánfi Krisztián, Bendó Csaba, Berkó Lajos, Dengi Húszai az élen az egész csapat. Steidl Sándor: - Ennyi hely­zetet nem lehet büntetlenül ki­hagyni. Sebők György: - Nagyon köszönöm a fiúknak ezt a cso­dálatos névnapi ajándékot. Ifi: Dunakeszi-Sz. Cukor­gyár 4-0 Sokvári Balassagyarmat - Jászapáti 4-1 (0-0) < Balassagyarmat, 300 n., v.: Szabad Jászapáti: Tajti J.-Tóth L. (Tóth B.), Borics, Zsemberi, Kálé, Urbán, Utasi (Csőke), Rideg, Tóth I., Németh, Sza­badi. Mb.edző: Kovács László. 47. perc: Gál beadását Hodur juttatta a kapuba, 1-0. 51. perc: Pontos adogatás után Jele sakk-matt helyzetből növelte az előnyt, 2-0. 55. perc.: Kaliczka 17 méte­res szabadrúgásból bombagólt lőtt, 3^0. 70. perc: A kapu előtt végig­guruló labdát Szűcs két méter­ről passzolta a hálóba, 4-0. 88. perc: Németh átadásából Szabari kilőtte a rövid sarkot, 4-1. A hétközi felfordulás nyomot hagyott Jászapáti játékában, a nagy különbségű vereséget Zoltán, Faragó Attila, Makai Máté, Molnár János, Szép Kiss Róbert, Szörnyi Attila, Szloska Krisztián, Petrezse­lyem Attila. Edzők: Nagy ká­roly és Szigeti Sándor. Vasárnapra két találkozó ma­radt, amelyek már csak a helye­zéseket befolyásolták. A szol­nokiakra a Debreceni Sí. várt riadt tekintettel (szombaton este a Veszprémet elkapták 22- 17-e), míg a zárómeccsen a ba­konyiakon próbált „bosszút állni” a Tromos. Az első derbin sziporkáztak a hazaiak. Felszabadulva, a tét sú­lyát levetve és nem utolsósor­ban a kupagyőztestől elvárható lendülettel egy sima tízessel „lemosták” a DSI legényeit. Szolnoki Olajbányász- Debreceni Sí 27-17 Nem történt meglepetés a másik összecsapáson, a főváro­siak magabiztosan elpáholták (..-..) a fotósokat. Az Országos Ifjúsági Kupa végeredménye: 1. Szolnoki Olajbányász SE, 2. Elektro­mos SE, 3. Debreceni Sportis­kola, 4. Fotex-Veszprém. Különdíjak: gólkirály Bendó Csaba 26 góllal (Olajbá­nyász), legjobb kapus Erdélyi László (Olajbányász), leg­technikásabb játékos Forgács Gyula (Elektromos), legsport- szerübb csapat a Fo­tex-Veszprém, legjobb szol­noki játékos Bagdi Gábor. nyolcperces rövidzárlat okozta. Jók: Kaliczka, Gál, Jele, ill. Tajti J. Bérezi József: - Második fél­idei játékunk alapján rászolgál­tunk a győzelemre. Kovács László: - Súlyos egyéni hibák okozták a veresé­get. Azt hittem, kényelmesebb a kispad. Ifi: Balassagyarmat-Jász­apáti 5-0 Illés Füzesabony - Karcag 1-1 (0-1) Füzesabony, 700 n., v.: Jónás Karcag: Móga-L.Kiss (Ta­tár), Tóth T., Ágh, Lajkovics, Kocsis, Békési, Antal, Tóth J., Bárány (Varga), Albert. Edző: Sólyom Vilmos. 25. perc: Bárány 22 m-es mesteri szabadrúgását a kapus csak kiütni tudta, amit az érkező Tóth T. az üres kapuba gurított. A bíró középkezdés helyett les címén szabadrúgást ítélt a hazai csapat javára. 29. perc: Békési a félpályáról induló Tóth T.-t ugratta ki, a csatár lefutotta a védelmet, majd a kapus mellett a jobb sa­rokba helyezett, 0-1. 46. perc: Remek összjáték végén Bárány lövését a hazai kapus bravúrral hárította. 70. perc: Sűrű 35 méteres Zsuzsa asszony Talán nem igazán szokvá­nyos jelenség egy csinos asz- szonyság férfi kézilabdázók kö­rében, legfőként nem dirigens­ként. Ihász Zsuzsa azonban szíve­sen vállal ilyen szerepeket, hi­szen tizennégy éves kora óta a kézilabda „rabságában” él. No és a férfinépében legalább any- nyira, ugyanis Bálint Barnabás, Almos Levente és Ajtony Ad­rián - ő csak féléves - édes­anyja, a férje, Ihász István NB I-es játékvezető. Mivel a felso­rolásból egyértelműen kisugár­zik a nembeli dominancia, ezért nem lehet válóok, hogy a csa­ládfővel váltottunk csupán né­hány szót.- Feleségem szinte gyerek­ként leste el a játékvezetést édesapjától, Zsigri Istvántól, aki elismert, jó sípmester híré­ben állt. Szoktam is viccelni Zsuzsával: édesapádtól megta­nultál vezetni, tőlünk, itt Falu kollégámra gondolok, pedig megtanultál kézilabda-mérkő­zést vezetni. Jó tanítványunk volt. hiszen Zsuzsa négy esz­tendeje az NB-s keret tagja. To­vábbléphetett volna, csak ugye a gyerekek kétévente érkeztek. Rendszeresen részt vesz után­pótlás-versenyeken, például a tavalyi OIK-n is fütyült, emel­lett a szövetségben segíti az if­júsági bizottság munkáját.- Egymással párban miért nem vezetnek?- Mert Zsuzsa nőből van. Ezt vegye szó szerint. Nálunk meg kell küzdenie annak minden ne­hézségével. Bár a kötelességei azonosak a férfiakéval, de már a jogai korántsem. Pedig ha képes rá, akkor miéit kuriózum, ha va­laki nő étére bíró? szabadrúgását Móga benézte, 1-1. A karcagi csapat a mérkőzés nagyobb részében okosan és taktikusan futballozott, helyze­tei alapján akár a győzelmet is megszerezhette volna. Jók: Csőke, Bocsi, Sűrű. ill. Tóth J. (a mezőny legjobbja), Tóth T„ Kocsis, Antal. Albert Csaba: - Igazságos döntetlen született. Sólyom Vilmos: - Végig uraltuk a mérkőzést, de egy egyéni hiba miatt csak a döntet­lenre futotta. Ifi: Füzesabony-Karcag 2-1 Bihari Jászberény - St. Kohász 8-0 (5-0) Jászberény, 600 n., v.: Zau- rech Jászberény: Rácz-Németh F. (Balogh G.), Balogh J., Gó­lya, Juhász G. (Lukácsi), Szántai, Ludasi, Tasi (Vígh), Mosonyi A., Ládi, Vasas. Edző: Sárközi Gyula. 11. perc: Vasas 18 méteres lövése kipattant a kapusról, Ládi eszmélt leggyorsabban, és a hálóba lőtt, 1-0. 15. perc: A belőtt szöglet ki­pattant a tizenhatosig, Vasas egyből kapura bombázott, lab­dája a jobb sarokban kötött ki, 2-0. 21. perc: Tasi Vasas elé gurí­Bagdi Gabi Az ifjúsági válogatott kiváló­sága a szolnokiak között is meghatározó személyiség. Pon­tosabban egyéniség, de nem az általános értelemben vett kirívó magatartása miatt. Éppen ellen­kezőleg. Szfinkszerű ábrázattal viseli a legnagyobb „bodicsek- ket”, arcizma sem rezdül a for­dított ítéletek láttán, öreg ró­kákra valló méltósággal és hjg- gadsággal fogja meg a „zsugát” akkor, mikor tilos a rohanás. Pedig még (vagy már?) csu­pán harmadikos középiskolás a Szolnoki Környezetvédelmi és Építőipari SZKI-ben. Vegy­tiszta játékát látva nem is cso­dálkozik rajta az ember. Min­den megmozdulása tudatossá­got sugároz, szabálytalanságot csak véletlenül követ el, vele szemben azonban már nem ennyire sportszerűek. Hangját nem hallani, mégis tudni lehet, hova készül passzolni, tartóz­kodik a teátrális mozdulatoktól, mégis tud örülni góljainak és a csapat győzelmének. Eredeti posztjáról, a balszélről számta- lamszor besegít a középsőknek, védekezésben az öt plusz egy­ben ő az emberfogó, mert adott­ságaira, feladatmegoldó képes­ségre, megbízhatóságára építe­nek az edzők. És ha tudnák, hogy csak nyolcadikos korában váltott a kosárlabdáról kézire, Horváth József rábeszélésének is kö­szönhetően. Az Olajbányásznál mindenki által „Mesterinek szólított szakember már csak ezért is kiérdemli a megtisztelő jelzőt.- Feltűnően jó labdabizton­ságot hozott magával, ami a támadásoknál nagyon fontos. Hasonló a helyzetfeismerése és a periférikus látása is. Igazán jó alany, szeret edzeni, és ha fizi­kailag megerősödik, kivételes technikáját még magasabb szin­ten tudja alaklmazni. néder tott, akinek fű alatti lövése a rö­vid sarokba vágódott, 3-0. 31. perc: Gólya jó csellel el­húzta a labdát a középhátvéd mellett, majd tizenegy méterről a hosszú sarokba passzolt, 4-0. 34. perc: Ládi önzetlenül a jobb helyzetben lévő Tasi elé gurított, aki belsővel a hosszú sarokba helyezett, 5-0. 65. perc: Szántai beadására Ládi érkezett, és a tehetetlen Rigó mellett a kapuba bólintott, 6-0. 70. perc: A kitörő Ludasit a kapus felvágta, a megítélt bün­tetőt a sértett a jobb sarokba lőtte, 7-0. 74. perc: Vasas jobb oldali szögletét Ludasi elvetődve fe­jelte a léc alá, 8-0. Ilyen különbséggel is megér­demelt győzelmet aratott a ha­zai csapat a szerény képességű Kohász ellen. Jók: Szántai, Ludasi, Ládi, ill. senki. Sárközi Gyula: - Biztosan gyűjtöttük be a kötelező két pontot. Horváth Gyula: - Ezt az ér­zést, amit átéltem ennek a nagy múltú csapatnak a kispadján, még az ellenségemnek sem kí­vánom. Ugyanakkor szégyell- hetik magukat azok, akik ezt a patinás klubot idáig juttatták. A Jászberénynek gratulálok az el­ért eredményhez. Ifi: Jászberény-Salgótarján 1-1 (0-0) Szalóki A sikercsapat és mestereik, balról Nagy Károly, a másik szélén Szilágyi Sándor Tényleg. Miért az? Labdarúgás NB III., Mátra-csoport