Új Néplap, 1991. október (2. évfolyam, 229-255. szám)

1991-10-14 / 241. szám

8 Sportextra 1991. OKTÓBER 14. Augusztusi és szeptemberi események okán randevúztak pénteken a Hotel Duna- Intercontinental egyik különtermében a vízilabdások. Pontosabban a női váloga­tott és a junior férfiak nemzeti együttese. A női gárda az athéni Európa-bajnokságon elsőként végzett, míg a fiúk legjobbjai egy hónapja a Long Beach-i világbajnokságon szereztek bronzérmet. A két nagyszerű eredményt előbb dr. Bodnár András, a szö­vetség elnöke méltatta, majd Gallov Re­zső helyettes államtitkár, az OTSH elnöke mondott köszönő szavakat a diadalszer­zőknek. Ajutalomosztás előtt a sporthiva­tal vezetője külön kiemelte a nők teljesít­ményét, hiszen a magyar hölgypólósok első alkalommal lettek Európa-bajnokok. Gallov Rezső kitért arra az aktuális és meglehetősen nagy visszhangot keltő hír­re, miszerint az olimpiai mozgalom vezér­kara az ötkarikás program jelentős csök­kentésére készülne. A helyettes államtit­kár hangsúlyozta, hogy bár léteznek „kar­­csúsítási” elképzelések, a vízilabda biz­tonságban van, korántsem fenyegeti olyan veszély, hogy száműznék a műsorból. Megítélése szerint arról lehet csupán szó, hogy a nyári játékokon résztvevő férficsa­patok számát csökkentik, ugyanakkor azonban esetleg a női póló is helyet kap az ötkarikás programban. Még 1989-ben, egy másodosztályú francia labdarúgó bajnoki találkozón túlzottan keményen szerelte ellenfe­lét Pascal Robert. A Dijon védője az Annecy elleni összecsapáson úgy te­rítette le a hazaiak támadóját, Omrane Benyahiát, hogy a balsorsú csatár ket­tős sípcsonttörést szenvedett. A mar­cona védőt bíróság elé idézték. Be­­nyahia, aki azóta sem tudott teljes mértékben felgyógyulni, és ezért ab­ba is hagyta a profi futballt, pert indí­tott Robert ellen. Azt meg is nyerte. A védőjátékost hat hónapos felfüg­gesztett börtönnel büntette meg An­necy bírósága, ráadásul 20 ezer frank büntetést is le kell szurkolnia. Néhány nappal ezelőtt az Ukrán Olim­piai Bizottság, élén Valerij Borzovval, a müncheni olimpia kétszeres vágtafutó baj­nokával, határozatot hozott az ukrán spor­tolók jövő évi olimpiai szerepléseivel kap­csolatban. Eldöntötték: versenyzőiket csak akkor engedik csatlakozni a Szovjet­unió olimpiai küldöttségéhez, ha aranyér­meseik tiszteletére az 1992. évi téli és nyári játékokon az ukrán himnuszt játsszák el, miközben az ukrán nemzeti lobogó kúszik a magasba. Az Ukrán Olimpiai Bizottság határozatát elsőként Francois Carrard, a NOB igazgatója kommentálta Lausenne­­ban. - Akárcsak a függetlenné vált balti köztársaságok esetében, most is csak a politikai döntésekhez igazodhatunk, azok megszületése előtt a NOB semmit sem en­gedélyezhet, még csak állást sem foglal­hat. Nem is olyan régen sok-sok atléti­kai szakember büszkén vállalta volna Ben Johnson felkészítését. Azóta, hogy a kanadai-jamaicai Szöulban mindent elveszített, új helyzet állt elő: egymást váltják az edzők John­son mellett, senki sem tart ki mellette. Januárban a szöuli „fekete bá­rány’’felkészítésére az amerikai Lo­ren Seagrave vállalkozott, aki csak addig maradt, amíg rá nem jött, hogy a „tiszta Johnson” sohasem fog úgy futni, mint „elődje”. Következett a kanadai Desai Williams, Johnson egykori versenyzőtársa, ám ő is gyor­san feladta. Ekkor lépett színre a houstoni Clyde Duncan, nagyon bí­zott abban, hogy védence a tokiói vb-n ismét a legjobbak közé kerül, ám ebből semmi sem lett. így aztán számítani is lehetett az újabb edző­cserére. Ez a héten be is következett, illetve csak felerészben: Duncan lelé­pett a színről, helyébe azonban - ed­dig - senki sem jött. Labdarúgás NB I. Heroikus Fradi-finis, csúfolták a futballt a Fáy utcában, nem sikerült Rákosi bemutatkozása Ferencváros - Győri Rába ETO 2-1 (0-1) Üllői út, 6000 néző. V: Molnár gólszerzők: Lipcsei (85. p.), Wuko­­vics (89.), illetve Urbán (30. p.) sárga lap: Simon (32. p.), illetve Virág (42.), Urbán (49.), Berta (58.) jók: Telek, Lipcsei, illetve Bimbó, Sánta, Urbán Ferencváros: Balogh T. - Telek - Simon, Páling (Balogh G. 60. p.) - Lipcsei, Szenes, Keller, Patkós - Schneider (Nagy Zs. a szünetben), Wukovics, Deszatnik Győri Rába ETO: Végh - Berta (Tóth L. 61. p.), Bimbó, Sánta, Virág - Urbán, Rugovics, Bognár, Szántó - Plotár (Csertői 72.), Farkas Heroikusán finiseit a Ferencváros, Lipcsi a 85. percben egyenlített második félidei teljesítményével jogo­san fordította meg a veszni látszó mér­kőzést. Vasas - Haladás VSE 0-0 Fáy u., 3500 néző. V: Nagy IIJ. jók: Klink, Claude, illetve Görög, Marton Vasas: Babócsy - Turbék, Juhár, Mészöly, Klink - Pecha (Nagy T. a szünetben), Kecskés, Sirinbekov, Ga­­laschek (Zvara 70. p.) - Coco-Aires, Claude Haladás VSE: Kutasi - Szekér, Ta­­lapa, Nagy M., Görög - Marton, Illés, Topor, Tóth Gy. - Berbás (Schaffer 88. p.), Elekes A szinte értékelhetetlenül gyenge mérkőzésen inkább a Haladás céljai va­lósultak meg, bár ezért a 90 percért mindkét csapattól le kellene vonni egy­­egy pontot. Tatabányai Bányász - MTK-VM 0-3 (0-2) Tatabánya, 2000 néző. V: Bay gólszerzők: Ivanics (43 p.), Balogh (46.), Talapa (85.) sárga lap: Váczi (72. p.), illetve Iva­nics (33.) jók: Klausz, illetve Ivanics, Kecskés, Zsiborás Tatabányai Bányász: Markó - He­gedűs, Udvardi, Váczi, Csanálosi - Lázár (Klausz, 63. p.), Simon (Kiszi, 63. p.), Banicza - Süveges, Kanyok, Szekeres MTK-VM: Zsiborás - Kriszt, Hires, Bognár, Kecskés - Horváth (Talapa, 76. p.), Balogh, Keresztúri - Ivanics (Kardos, 78.), Hámori, Vancsa Rákosi Gyula bemutatkozása nem úgy sikerült, ahogy szerette volna. A TBSC-nek „sikerült” kihagynia egy büntetőt, az MTK VM győzelme telje­sen megérdemelt. Veszprém - UTE 0-0 Veszprém, 4000 néző. V: Nagy L. sárga lap: Csík (13. p.), Sülé (14.), illetve Lovász (24.) jók: Szécsi, Csík, Perger, illetve Sző­­nyi, Szlezák, Kaspar Veszprém: Andorka - Horváth (Kiss 77. p.), Lantai, Csík, Szécsi - Csornai, Bánki (Lehota 66.), Perger, Kelemen - Sülé, Kénoszt UTE: Brockhauser - Tomka, Sző­­nyi, Szabó Gy., Szlezák - Miovecz, Rubold, Kaspar - Lovász (Véber 64. p.), Bácsi (Tiefenbach 57.), Eszenyi A két csapat a vártnál alacsonyabb színvonalú, gyenge mérkőzést vívott. Az erőtlen támadójátékot mutató együt­tesek közül egyik sem érdemelt volna győzelmet. Siófok - Videoton- Waltham 0-0 Siófok, 4000 néző. V: Drigán sárga lap: Zare (66. p.), Wolf (75.), illetve Sallói (45.), Varga (49.), Jónás (63.) jók: Bíró, Zare, Olajos, illetve Né­meth, Kuttor, Vadász Siófok: Bíró - Keszeg, Zare, Olajos, Máriási - Menze, Fodor, Somogyi (Wolf 46. p.), Duró (Kirchmayer 75.) - Gregor, Fischer Videoton-Waltham: Mitring - Kut­tor, Németh, Varga, Vadász - Sallói, Salacz, Csucsánszky, Bekő - Takács (Horváth 80. p.), Vajda (Jónás 58.) A látottak és a játék képe alapján a vendégek közelebb álltak a győzelem­hez. Carlos és Koszta így örül a váci győze­lemnek NB II. Keleti csoport Küzdelem volt, játék nem Szolnoki MÁV MTE-Eger SE 0-0 Szolnok, 1000 n„ v.: Kincses (Sóthy, Marosok) Szolnok: Ladányi-Kántor, Ágh, Pethő S.-Lajkovics, Földi, Moldván, Horváth-Tóth, Rostás, Pethő Z. Edző: Lódi László Eger: Bodolai-Vojtekovszki, Csen­des, Csató, Aranyos-Kormos, Csőke, Vadicska, Oláh-Berecz, Szerdahelyi. Edző: Varga Zoltán Csere: Szerdahelyi h. Báder 54., Hor­váth. h. Birinyi 70., Pethő Z. h. Vadkerti 81. percben. Sárga lap: Pethő S. 12., Kormos 32., Vadicska 35., Oláh 70, Csendes 72., Csató 74., Lajkovics 86. percben. 6. perc: Oláh legurítását Csőke 25 méterről küldte kapura, Ladányi látvá­nyos vetődéssel mentett. 9. perc: Berecz végigkígyózott a szol­noki védelmen, már az ötösön belül járt, mikor Pethő S. becsúszva szerelte. 17. perc: Moldván jobbról keresztbe ívelt indítását Horváth kapásból ellőhet­­te volna, ám ő átvétellel próbálkozott, így oda lett a sokat ígérő helyzet. 19. perc: Rostás 26 méteres jobb ol­dali csavart szabadrúgását Bodolai ujj­heggyel tolta szögletre. 40. perc: Berecz másodszor hámozta át magát a hazaiak bal oldali védelmén, 14 méteres lapos lövését Ladányi biztos kézzel fogta. 57. perc: Kántor letalpalta Bádert a kaputól 20 méterre, a pontrúgást Va­dicska és Csendes az alapvonalon túlra „kombinálta”. Horváth büntetőt készül bemutatni Csató segítségével. Fotó: Novák 65. perc: Lajkovics viharzott el a jobb oldalon, a hosszún érkező Rostás orr­hosszal maradt le a tempírozott átadás­ról az ötös vonalán. 87. perc: Báder szabadrúgása kipat­tant Ladányiról, Vadkerti a kapu torká­ban mentett a gólra éhes Csőke elől. A két rapszodikus együttes találko­zója jó iramban kezdődött, a kölcsö­nös ismertség ellenére egyik oldalon sem maradtak el a bemutatkozó belé­pők. Keményen birkóztak egymással a csapatok, igazi gólveszélyre azon­ban nem tellett az első játékrészben. A másodikban hasonlóan kevés volt az igazi futballelem a küzdelemben, az idő múlásával egyre idegesebb lett a pályán a hangulat, amit az erélyte­len játékvezető csak tetézett. Szeren­cse, hogy komolyabb sérülés nélkül ért véget az alacsony színvonalú talál­kozó, amelyen az egy-egy ponttal ala­posan „túlfizették” a csapatokat. Jók: Kántor, Lajkovics, Ágh, ill. Csa­tó, Bodolai, Csendes. Lódi László: - Küzdelmes mérkőzé­sen némi előrelépést tapasztaltam igye­kezetben a múlt heti mérkőzéshez ké­pest. Varga Zoltán: - A pályán nem alakult ki szemet gyönyörködtető játék, de küz­deni akarásunkkal értékes pontot sze­reztünk. (ni) Váci Izzó - Zalaeger­szegi TE 5-2 (3-1) Vác, 2000 néző. V: Fazekas gólszerzők: Víg (2„ 73. p.), Orosz (11.), Romanek (43.), Répási (56.), illet­ve Szalai (13. - öngól), Gyurkity (90.) sárga lap: Ballai (26. p.), Szabó (34.) jók: Víg, Zombori, Szalai, Kriska, Orosz, illetve Fújsz, Szabó I. Váci Izzó: Koszta - Kriska, Nagy, Hahn, Szalai - Zombori, Víg, Horváth (Luis Carlos 67. p.), Romanek - Orosz, Füle (Répási 36.) Zalaegerszegi TE: Tóth - Dobos, Szabó L, Pecsics, Halápi - Fújsz, Rózsa, Ballai (Kovács L. 77. p.), Karbuczky (Gyurkity 63. p.) - Páksa, Kovács J. A második félidőben a Vác tudása leg­javát mutatta, és helyzetei alapján akár még nagyobb különbségű győzelmet is arathatott volna a listavezető a végig önfeláldozóan védekező zalaiak ellen. BVSC-MÁVTRANS­­SPED - Pécsi MSC 0-0 Szőnyi út, 3000 néző. V: Bognár sárga lap: Nahóczky (47. p.) jók: Pintér, Iscsak, Nyikiforov, illetve Kocsis, Belansky, Czéh BVSC-MÁVTRANSSPED: Erdé­lyi - Kroner, Pintér, Iscsak - Farkas­­házy, Nahóczky, Farkas, Nyikofo­­rov, Huszák (Selmeczi a szünetben) - Gracsov, Balogh (Garas 71. p.) Pécsi MSC: Bodnár - Braun, Balog, Palaczky - Kónya, Ulveczki, Jenei, Czéh, Kocsis - Mörtel (Magyar 64. p.), Belansky Csak talált gólra volt esélyük a csapa­toknak, győzelemét egyik sem érde­melt. Diósgyőri VTK - Kis­pest-Honvéd FC 1-4 (0-1) Diósgyőr, 13 000 néző. V: Pillér gólszerzők: Váczi (80. p.), illetve Pi­­sont (22., 68.), Kovács (51., 60.), sárga lap: Budai (15. p.) jók: Szvisztun, Kertész, illetve Pisont, Kovács, Negrau, Csepregi Diósgyőri VTK: Knotz - Bém, Csízi (Budai 14. p.), Kertész, Szabó Zs. - Molnár, Danes, Petcu (Váczi 46.), Vi­telki - Kiser, Szvisztun Kispest-Honvéd FC: Gulyás - Csábi (Szabados 73. p.), Csepregi, Plókai - Halmai, Kovács, Csehi (Vancea 64.), Urbányi - Pisont, Negrau, Vincze A DVTK láthatóan tartott ellenfelé­től, csupán az volt kérdéses, mekkora különbséggel nyer a bajnok. NB III. Alföldi csoport Szegedi Dózsa- Mezőtúri AFC 2-0 (1-0) Szeged, 400 n., v.: Rózsa Mezőtúr: Tüskés-Liszkai, Erdei, Szabó, Botyánszki- Bodó, Hegyi, Vé­kony-Juhász (Bagosi), Baracsi (Var­ga), Forgács. Edző: Dávid Tibor 35. perc: Gyors hazai támadás során Hegyeshalmi-Varsányi összjáték után utóbbi a jobb sarokba helyezett, 1 -0. 40. perc: Erdei nagy erejű szabadrú­gását Tóth kiütötte, végül merész kive­tődéssel megszerezte. 62. perc: Maler lövése a kapufáról pattant a hálóba, 2-0. 67. perc: Varga közeli lövését Tóth szögletre tolta. Az első harminc perc egyenlő erők küzdelmét hozta, a második harmadban dőlt el a mérkőzés, mivel a hazaiak hely­zeteiket kihasználták. Az utolsó harminc percre elfáradt a szegedi csapat, viszont a túriak mezőnyfölényüket nem tudták gólra váltani. Jók: Tóth, Hegyeshalmi, ill. Tüskés Lóczi István: - Úgy érzem, jobb hely­zetkihasználással megérdemelten nyer­tünk. Dávid Tibor: - Megelégedtünk az el­múlt fordulókban aratott sikerekkel. Ifi: Szeged-Mezőtúr 2-0 Bűzi