Szolnok Megyei Néplap, 1983. május (34. évfolyam, 102-127. szám)

1983-05-31 / 127. szám

6 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1983. MÁJUS 31. Vereségsorozat Az Olajbányászban Serényi (11) egyszer sem hibázott. Megyei labdarúgó-bajnokság Jászjákóhalma bravúrja Szászberken Kézilabda NB I. B. Női: BMG—Lehel SC 21:14 <12:5). Budapest 250 n. V.: Lázár, Veszter. Lehel: Dalmadi—Vágóné (1), Budai (3), Pljesovszki, Farkas (5), Darázsné (2). Borgulya (3). Csere: Pomnázi, Faul, Harsá­nyt. Edző: Lipták Zoltán. Áz első félidőben a Lehel idegesen és kapkodva ját­szott, amit bizonyít, hogy öt büntetőt hagyott kihaszná­latlanul. így a fővárosiak te­temes előnyre tettek szert. Szünet után feljött a Lehel 17:14-re. Az elfáradó hazaiak ellen, az utolsó öt percben a felvillanó remény megbé­nította a hűtős lányokat, sorra hagyták ki a ziccereket és a büntetőket az ellenak­ciók pedig mindig eredmé­nyesek voltak. Darázsné el­ső félidőbeni sérülését nem bírta el a csapat. A Lehel játéka védekezésben és tá­madásban is gyenge volt. A vereség ellenére Dalmadi vé­dése és Budai akarattól és erőtől duzzadó játéka emel­kedett ki. NB II. Férfi: Ganz Vil­lany—KESE 23:20 (9:11). Budapest. V.: Csonka, Rá­kóczi. KESE: Tar T—Mé­száros (5), Túri I., Tar Z. (5), Cseh, Gál (4), Nagy. Antal (5), Burján (1), Bótha. Edző: Cseh Zoltán. Az első félidőben végig Kunhegyes irányította a já­tékot, stílusának megfelelően azit mutatta, hogy a csapat kilábalt a három hete tartó hullámvölgyből. A második félidő is KESE-fölénnyel kezdődött majd a 7. perc­től egészpályás letámadást alkalmazott a Ganz, ami megzavarta a kunhegyesi gárdát. Ezután néhány per­ces kiegyenlített játék folyt, majd az utolsó tíz percben a játékvezetők egyértelmű nyomásával — akik hibát hibára halmoztak — a fővá­rosi csapat otthon tartotta a két bajnoki pontot. Kunhe­gyes nem érdemelt veresé­get. Jók: Sál J., Tar Z. Újkígyós—Alföldi Olaj­bányász 36:23 (15:8). Szolnok, 150 n. V.: Sidó, Mihalovics. Olajbányász,: Turóczi—Ko­csis (7), Danyi T. Serfőző (5), Bartha, Csajbók, Rátkai Huszonnyolc évig zárva tartott sorompó emelkedett fel az elmúlt hét végén Suczoghy György előtt: 1955. óta először érdemelt ki magyar tornász érmes he­lyezést az Európa-bajnokság összetett versenyében! A sokoldalúságot, a harmoni­kus felkészülést nem utolsó sorban pedig a hajszálponto­san eltalált formaidőzítést tükröző teljesítmény újabb bizonyítéka annak, hogy az egykori válogatott Kisteleki |Antal tanítványát nem el­hamarkodottan tüntették ki a „Magyar Zoltán utóda” minősítéssel. A Bp. Honvéd 21 esztendős olimpiai re­ménysége éppen a nagy előd 1975-ös „magyar rekordját” európa-bajnoki 4. helyezését múlta felül Várnában, ami­kor csak a szovjet tornászis­kola két kiválóságát, az újonc létére bajnok Bilozer- csevet (egycsapásra világbaj­noki esélyessé lépett elő) és a legutóbbi VB-n győztes Koroljovot nem tudta meg­előzni. A sportág bennfente­sei móst azt mondják: Guczoghy egy nap, ponto­sabban négy óra leforgása alatt annyit javított az ázsióján, mint más — élvo­nalbeli — versenyzők pálya­futásuk öt, vagy hat eszten­deje alatt. Arra nem volt még pél­da, hogy egy magyar tor­nász öt éremhez jusson egy Európa-bajnokságon, ahol hasonlóan rátermett és el­efánt tornászokból egy tu­catnál is több akadt, s ahol a mezőnyt 25 nemzet 65 sportolója alkotta. És a leg­(2), Halápi, Szántai (1), Oláh. Berényi (8). Edző: Horváth József. A biztató kezdés után tel­jes rövidzárlat történt a ha­zai csapatnál. Erőtlen táma­dó játékát és gyenge véde­kezését kitűnően kihasználta Újkígyós, és sorozatban lőt­te a gólokat. A félidő hajrá­jában az Olajbányász felzár­kózhatott volna, de büntető­ket hibázott. A második fél­időben sem sokat változott a helyzet, az Olajbányász görcsösen, sokat bizonytalan­kodva játszott, míg az újkí- gyósi kapus kitűnően védett, átlövőiknek pedig szinte minden sikerült. Az Olajbá­nyász több kulcsjátékosának a gólképtelensége nagyban hozzájárult a nagyarányú, nem várt vereségihez. Megyei bajnokság. Férfi, zárójelben az ifjúsági csapia­tok eredménye: Karcagi SE —Tiszaföldvári TSZ SE 29:35 (16:18), Mezőtúri AFC —Kisújszállási MÁV E. 25:27 (18:30). Rákóczifalvi TSZ SE—Lehel SC 18:25 (27:6), Tiszaföldvári TSZ nagyobb fegyvertény: Guc­zoghy György harmadszor nyert Európa-banokságot a lólengésben, ami rajta kí­vül csak Magyarnak sikerült. Kettőjük összekapcsolódó pályafutása sorozatban a 6. EB-aranyat hozta a magyar tornasportnak, amelynek egyébként soha nem volt olyan nagy szüksége a babé­rokra. mint most, a közelgő budapesti VB előtt. Guczoghyt már 1979-ben ellsől .Európa-bajnoki, sikere után „kis-Magyarként” em­legették. A ..kis Guczoghy” becenevet Várnában Borkgj Zsolt érdemelte ki. Érem nélkül maradt — nem sokon múlott — mégis jeles osz­tályzatot érdemelt ki a 17 éves győri tornász, akit Ger­ber László fedezett fel, s ve­zetett rekord gyorsasággal az európai élmezőnybe. Borkai az összetettben kivívott na­gyon előkelő 12. hellyel vett lendületet, hogy aztán há­rom szeren is Európa leg­jobbjai között gálázhasson. Minden jel szerint előbb vagy utóbb éppen ő lesz Guczoghy egyik legnagyobb vetélvtársa. aminek csak örülni lehet, hiszen a kon­kurenciára a magyar verse­nyeken is szükség van. És még egy adalék: Guczoghy és Borkaj is az első alkal­mat kihasználva sietett mes­teréhez. hogv köszönetét mond’on, mert — ők mond ták — sohasem jutottak vol­na idáig a kitűnő szakembe­rek tanácsai nélkül, s a jö­vőt sem tervezhetnék olyan magabiztosan. SE—Törökszentmiklósi SE 31:12 (24:23), Rákóczifalvi TSZ SE Karcagi SE 30:19 (15:11) Lehel SC—Kisújszál­lási MÁV E. 20:19 (16:19), Túrkevei VSE—Kunszent­mártoni TE 25:16 (28:7). If- sági mérkőzés: Túrkevei VSE—Alföldi Olajbányász 21:17. Kunhegyesi ESE—Al­földi Olajbányász 18:24. Nőik: Törökszentmiklósi SE—Jászárokszállási VSE 16:28 (11:6), Karcagi SE— Tisza Cipő SE 26:15 (0:11), Kér. Vend. Főiskola—Lehel SC II 24:17, Mezőtúri AFC —Szolnoki Spartacus SE 18:22 (8:23), Fegyverneki SE —Kunszentmártoni TE 15:11 (14:3), Jászladányi TSZ SE —Túrkevei VSE 20:14 (15:9). Jászárokszállási VSE—Mező­túri AFC 39:18 (19:1), Lehel SC II.—Jászladányi TSZ SE 30:6, Szolnoki Spartacus SE —Karcag SE 17:21 (16:5), Kunszentmártoni TE— Kér. Vend. Főisk. 15:23, Túrkevei VSE—Fegy verneki SE 24:18 (8:11). Szolnoki lovasok sikerei Szilvásváradon rendezték meg a közép-magyarorszási területi lovasbajnokság első fordulóját, amelyen díjugra­tás. díjlovaglás, military, va­lamint kettesfogatok verse­nyei váltogatták egymást. A szolnoki lovas klub verseny­zői csak díjugratásban in­dultak. A hat számból egyet megnyertek, azonkívül öt második és két negyedik he­lyezést értek el, a következő megosztásban. 110 cm „A” kategória: 1. Miklósvári Ta­más Taba ni, 2. Farkas Jó­zsef Sárgarigó ni., 110 cm ..B” kát.: 2. Miklósvári Ta­más Délibáb ni., 4. Magas Gábor Havas ni. Csapatver­seny 110 cm; 2. Szolnoki Lo­vasklub (Magas Gábor—Ha­vas, Farkas József—Sárgari­gó, Miklósvárj Tamás—Déli­báb, Menyhárt Brigitta—Al­pes ni. 130 cm; 2. Miklósvá­ri Tamás—Délibáb, ifjúsági 110 cm: 2. Hajdú Lajos— Sárgarigó ni. A Magyar Sakkszövetség Budapesten nagy érdeklődés mellett rendezte meg az 1983. évi hatodik országos gyorsfejtő bajnokságot, ame lyen a Jászapáti Szövetkeze­ti Sportegyesület versenyző­je Pásztor József :s indult, és az erős mezőnyben meg­előzve az előző évek bajno­kait, kitűnő teljesítmény­nyel szerezte meg az orszá­gos bajnoki címet. A baj­nokságon 18 különböző mű­fajú feladványt kellett meg­fejteni meghatározott időn Szajol—Abádszalók 4:2 (2:0). Szajol. 350 n. V.: Jan- csó. Szajol: Kupái — Godó, Fenyves (Markóth), Úrban, Balogh — Tóth, Horváth, Török (Berta) — Papp, Gál, Szabó. Edző: Somogyvári József. Abádszalók: Szabó J. — Cseh, Szabó S.. Szi- mdes, Oláh I. (Oláh M.), Dá- nyi, Csonka. Forgács, Szabó L., Káli, Bácskái. Edző: Pál Antal. A 12. percben Szabó vi­harzott el a bal szélen és mintaszerű beadását Gál po­fozta a hálába. Tíz perc múlva egyéni játék után Szabó növelte az előnyt. Szemre is tetszetős támadá­sokat vezettek a szajoliak, úgy tűnt: gólzáporos győzel­met aratnak, de sorra lezser- kedték el a helyzeteket. Nem úgy a szalóki csapat legjobbja. Káli, aki ez első lehetőségét kihasználta, és máris 2:1. Támadott a lelkes vendégcsapat, levegőben ló­gott az egyenlítés, a szem­füles Gál azonban szétfosz- latta reményeiket az 58. percben lőtt újabb góljával. Rákapcsolt a Szajol, és a csereként beállt Berta 4:l-re módosította az eredményt. A 87. percben kapu előtti kavarodás után ismét Káli szépített. Változatos, de ala­csony színvonalú mérkőzést vívott a két csápját, helyze­tei alapján nagyobb arány­ban is nyerhetett volna a hazai gárda. Jók: Balogh, Tóth, Gál. Godó. ül. Káli, Bácskái. Csonka. Ifi: Szajol—Abádszalók 5:0. Pozderka Tisza Cipő SE—Tiszafüred 1:1 (0:1). Martfű, 400 n. V.: Boros. Tisza Cip>ő: SE: Né­meth — Tóvizi. Szőke, Mdho- vits, Drávucz, Szántai, Kes- .iár II. Palcsó, Varga, Kes- jár I, Kiss. A mérkőzés kezdetekor a fürediek virággal köszöntöt­ték a bajnokcsapjaiét. Vál­tozatos, jó iramú küzdelmet vívott' a két jóképjességű gárda. Az első félidőben job­bára a Tiszafüred vezetett több veszélyes támadást, és a 25. pjercben a vezetést is megszerezte. A második já­tékrészben rákapcsolt Mart­fű. és az 50. percben egy for­más támadás végén Szőke kiegyenlített. Továbbra is nyíltan támadott mindkét csapat, de a helyzetkihasz­nálás már nem sikerült. A döntetlen eredmény megfe­lelt á játék képiének. Gl.: Szőke, ill. Németh. Jók: Mi- hovits. Szőke, Tóvizi, ill. Kovács. Veres. Kiss-J. Ifi: Tisza Cipő—Tiszafüred 5:4. Karcag—Jászberényi Vasas 2:0 (0:0). Karcag, 800 n. V.: Asztalos. Karcag: Köveslige­ti — Kocsis, Tóth, Tüdős, Kiss. Hajdú T. (Ökrös), Papp. Borók. Török (Sán­dor), Antal. Bállá. A pályára vonulást köve­tően ünnepélyes aktusra ke­rült sor. Az aktív működés­től búcsúzó Asztalos István játékvezetőt köszöntötték, majd a megyei szervek ne­vében Almási János és Ha­mar Antal üdvözölte a hosz- szú pályafutás végéhez ért sportembert. Az ünnepélyes kezdés mintha elaltatta vol­belül. A nagy koncentrálást és figyelmet igénylő verse­nyen jól összpontosítva vé­gül is minimális különbség­gel Pásztor József biztosan szerezte meg az első helyet, melynek értékét növeli, hogy olyan szép eredményt ért el, amilyent eddig a megye sakkozóinak egyetlen eset­ben sem sikerült. Az élme­zőny: 1. Pásztor József 14,5, 2. dr. Morvay Miklós 14 (1982. évi bán jók), • 3. Nagy Zsigmond 11 pont. na a játékosokat. A bizton­sági játékra törekvő vendé­gek hárították a körülmé­nyes hazai próbálkozásokat. Az 55. perc hozott fordula­tot. A KSE a Vasas 16-osá- nak közeléből végezhetett el szabadrúgást. Papp Bo­rókhoz továbbított, aki egy­ből lőtt, s a labda védhetet- lenül suhant a bal alsó sa­rokba 1:0. A vendégek fele adták védekező hadrendjü­ket, a karcagiakat azonban tűzbe hozta a vezető gól, és a 61. percben Antal remek 40 méteres szóló után növel­te az előnyt 2:0. A 66. perc­ben Kövesligetit tették pró­bára, aki Vígh felső sarok­ba tartó lövését szögletre há­rította. A 80. percben a Va­sas büntetőhöz jutott, de Vígh 11-esét Kövesligeti gyors vetődéssel szögletre tornázta. Az utolsó percek­ben további karcagi helyze­tek maradtak kihasználatla­nul. Jók: Kövesligeti. Tóth, Antal, ilil. Balázs. Szilasi, ■ Török. Ifi: Jb. Vasas—Karcag 2:1. Szolnoki Cukorgyár—Kun­hegyes 6:2 (2:1). Cukorgyári pálya, 200 n. V.: Csipe. Cu­korgyár: Csécsey — Gönczöl, Márkus. Pusztai, Aknai, Mi­hályi, Ladányi (Szalai), Tí­már, Koncsik, Rákóczi. Ma­gyar. ­Az első félidőben kiegyen­lített küzdelem folyt. A 25. percben a hazaiak megsze­rezték a vezetést 11-esből. A 34. percben egy hazaadást követően a vendégek ki­egyenlítettek. A 40. perc­ben ismét a Cukorgyár szer­zett vezetést szabadrúgásból. A 49. percben újra egyenlí­tett a Kunhegyes, de az 51. és az 53. percben egymás után két 11-esből szerzett góllal már 4:2-re vezetett a Cukorgyár. A 70. és a 81. perében két szép alkciógól- ial alakult ki a végered­mény 6:2-re. A második fél­időben jól játszó Cukorgyár ilyen arányban is teljesen megérdemelten szerezte meg a nem várt nagyarányú győ­zelmét. Gl.: Mihály’ (3 mind 11 -esb ől), Tímár, M agyar, Koncsik. jll. Szabó Gy., Her- bály. Jók: A hazai csapat valamennyi játékosa. ill. Kovnig Kovács, Szabó Gy. Ifi: Kunhegyes1—Cukorgyár 1:0. Jászalsószentgyörgy—Tisza- földvár 1:1 (1:0). Jászalsó­szentgyörgy. 500 n. V.: Bar- ta. Jászalsószentgyörgy: To­rna — Vízi. Szabó. Gáli, Pál- szabó, Kiss. Rékasi, Simon, Hangodi (Sass), Balogh. Lá­zár (Bató). Az első félidőben a haza­iak játszottak fölényben. A 22. percben Lázár szerezte meg a vezetést, súlyos vé­delmi hibából 1:0. A máso­dik játékrészben is jól küz­döttek a hazaiak, már úgy tűnt hogy megnyerik a mér­kőzést. mikor a 88. percben egv ártalmatlannak látszó földvári támadás végén Né­meth állította be az 1:1-es végeredményt Közepes szín­ivonalú. küzídejmes mérkő­zésen a hazaiak győzelmet érdemeltek volna. Jók: Ré­kasi. Simon. Balogh, Hango­di. itt. a vendégvédők. Ifi: Jászalsószentgyörgy— Tiszaföldvár 1:0. Színvonalas rendezés jel­lemezte a Pakson megren­dezett úttörő II—III. korcso­port országos cselgáncs rang­sorversenyét, mely egyben csapatverseny is volt az ..Atom Kupáért”. A 23 együt­tes közül a szolnoki úttörők az előkelő 4. helyezést sze­rezték meg. Úttörő III. kor­csoportban 35 kg-ban Ker­tész Lóránt és Barta Attila vivta a döntőt, mely igen színvonalas nagy csatában, Barta Attila bírói győzelmé­vel végződött 32 kg-ban Berkó Sándor is nehéz mér­kőzések után döntőzött a DSI versenyzőjéveli Szabó­val. A debreceni országos Jászjákóhalma—Szászberek 2:0 (2:0). Szászberek, 200 n. V.: Hegyi, Szászberek: Far­kas — Donkó. Pető, Tóth, Nagy, Veres. Bezzegh, Göb- Iyös, Szabó, Laki J. Borbély (Laki R.). A kényelmesen kezdő ha­zaiakat meglepték a vendé­gek. A 6. percben szabadrú­gásból Kátai. a 9. percben szögletből Nagy volt ered­ményes. Ezután a hazaiak végigtámadták a mérkőzést, de a lelkesen játszó vendé­gek a kapujuk elé tömörül­ve megvédtek előnyüket. Di­cséretet érdemel az egész vendégcsapat, kapusukkal az élen. A hazaiak között nem vdlt kiemelkedő teljesít­mény. Ifi: Szászberek—Jászjákó­halma 3:2. Laki Jászárokszállási Vasas— Túrkeve 5:1 (3:0). Jászárok- szállás, 500 n. V.: Tombor. Jb. Vasas: Muntyán L. — Tábori I., Muntyán T.. Var­ga, Nagy S.. Nagy T., Ban­ka (Bobák). Csikós, Tábori B. (Györgyfi), Rédei L., Ré­dei Gy. Mindkét csapatnak fontos volt a találkozó. A vendé­geknek a kiesés elkerülése, a hazaiaknak a középme­zőnybe kerülés volt a cél. Az első percben Rédei Gy. senkitől sem zavartatva há­lóba fejelte a labdát. A 10. percben újabb szögletet ért el a hazai csápját, és Rédei L. ritkán látható fejesgólt szerzett. A 22. percben ha­zai szabadrúgás következett, amit Muntyán T. úgy érté­kesített. hogy a sorfalon irányt változtatott labda, az elmozduló kapus mellett ke­rült a hálóba. Szünet, után nagyobb sebességre kapcsolt a vendégcsapját. A 60. perc- bsn Kozma 11-est harcolt ki, amit Vad értékesített. A 78. nercben Csikós 20 méter­ről leadott erős lövése a ibal kapufa élérőt vágódott a há­lóba. A 85. percben György­fi remekül húzott el a bal szélen, jó beadását Rédei Gy. a kapuba továbbította. Jók: Nagy S.. Tábori I., Rédei L., Rédei Gy.. ill. Kormos, Bar­ta. Kozma. Ifi: Jb. Vasas—Túrkeve 5:2. Nemzetközi mérkőzés. Tj nd Zts Sabinov—K, Me- dosz 5:0. Kenderes. 350 n. V.: Hagyó. Sabinov: Valko- vic — Novotny. Poklomba, Hrivnákv. Petija. Juleja, Jedkó, Galkó. Plavcon, Ba- sinta. Pavel. Csere: Misenkó, Laoos. Angélovicz, Alexi, Balun. Gulas. Edző: Mer­kovsky Andrej. K. Medosz: Galó — Süveges A.. Baktai, Molnár. Szántó, Süveges J., Süveges I.. Szerencsi J. Fu­der, Lakatos, Szendrei. Cse­re: Demeter, Hetrovicz. Ra- pi. Pádár L.. Herczieg. Edző: Szepeshelvi Csaba. A sérül­tekkel bajlódó hazai csapat csak 20 percig tudott lépést tartani a gyors, korszerű labdarúgást játszó vendégek­kel. Sabinov kitűnő játék­kal nyert az erőtlenül küz­dő Kenderes ellen. Gl.: Gal­kó (3), Hrivnak Pavel. bajnok ellen kicsit bátorta­lan küzdőmododral harcolt, és ez ezüstérmet eredménye­zett. Egyéniben 32 kg: 2. Ber­kó Sándor, 35 kg: 1. Barta Attila, 2. Kertész Lóránt, 5. Sebestyén Gábor, 41 kg: 3. Nagy Sándor, ,53 kg: 3. Pa- róczai Norbert, 45 kg: 5. Dóra József. Csapatban; 1. Újpesti Dózsa. 2. Bp. Sparta­cus, 3. DSI, 4 Szolnok, 5. BSK, 6. Pécs. Vasárnap a felnőttek léptek tatamira a Bp. Sp. nemzetközi verse­nyén az „ICO” Kupán. 78 kg: 3. Pillér József, 71. kg: Nagybata Mihály 7. lett. Ed­ző: Török Ferenc. Tornász Európa-bajnokság Nem csak a ló Guczoghyé Pásztor gyorsfejtő sakkbajnok Cselgáncs Előkelő Killián helyezések