Szolnok Megyei Néplap, 1961. október (12. évfolyam, 232-257. szám)

1961-10-18 / 246. szám

1961. október 18. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1 ! Javuló csatárjáték a megyei bajnokságban A LELKESEDÉS GYŐZÖTT Megérdemelt békéscsabai győzelem Békéscsabai Építők— Martfűi MSE 3:0 (1:0) Martfű, 1000 néző. Vezette: Bokor. — Békéscsaba: Krátki —Horváth, Popol, Szikora — Lonovics, Riggel — Miklya, Farkas, Sipos, Mitykó, Patai. Martfű: Csendes — Böjti, Se­res, T. Kovács — Szűcs, Mé­száros — Pálinkás, Nagy X., Mikus, Vízhányó, Mezőtelki. Jó időben, jótalajú pályán kezdődött a mérkőzés. Martfű választott, így a vendégek kezdtek. Az első tíz percben tapogatózó játék folyt, majd a 16. percben Vízhányó nagy lövése kapu fölé szállt. A martfűi együttes mezőnyfö­lényt harcolt ki. A 26. perc­től a vendégek kerekedtek felül és fölényüket két szög­let is jelezte. A 38. percben Mitykó-—Patai—Farkas volt a labda útia és a jobbössze­kötő egyből a hálóba lőtt. 1:0. Az Építők továbbra is támadtak. A második félidő az Épí­tők fölényével kezdődött. Már az 50. percben szögletet értek el és kapu előtti nagy kavarodásból Mitykó a kapu­fának lőtte a labdát. Csendes már verve volt. A kapufáról visszapattanó labda az ölébe A hét «ll-c“ hullt. Utána ismét Martfű tá­madott, de az igen gyenge napot kifogó csatársor nem bírt a jól és keményen játszó csabai védelemmel. A 80. percben ismét Csaba követ­kezett és Popol hosszú labdá­jával Mitykó elhúzott, akinek beadását Sipos a rosszul ki­induló Csendes mellett érté­kesítette. 2:0. Nyolc perccel a befejezés előtt Miklya ment el a jobbszélen és beadását Patai laposan a hálóba gu­rította. 3:0. Megérdmelt győzelmet arat­tak a Békéscsabai Építők, az igen gyenge napot kifogó martfűiek ellen. A martfűi csapat csatársora különösen gyengén játszott, de igen rossz napot fogott ki Csen­des kapus is. A játékvezetői hármas jól működött. A békéscsabai együttest el­kísérő, mintegy 500 fős szur­kológárda ízelítőt adott a martfűi közönségnek, hogy miként kell egy csapatot biz­tatni a győzelemre. — Trencsényi — Karcag—Mezőtúri MAFC 2:1 (0:1) Karcag, 500 néző. Vezette: Ve­res (Debrecenből). Karcag: Kiss — Soós, Zsíros, Székely — Nagy, Tárnái — Tóth, Koós, Zilahi, Kovács I., Bóta. Mezőtúr: Csur­gó — Tassi, Török I., Veres — Egei, Török n. —• Csete, Gombás III., Gombás I., Nagy, Máté. Eredménytelen karcagi táma­dások után a MAFC ragadta ma­gához a kezdeményezést. Pontos összj átékkal, lendületes lefutá­sokkal veszélyeztette a karcagi kaput. A 32. percben Egei lövé­se az elalvó Kiss mellett a há­lóban kötött ki. 0:1. A mérkőzés második felében már kiegyen­súlyozottabb volt a játék, bár a MAFC akkor is jobban játszott. Szó. Vasutas—Szó. MÄV II. 1:0 (1:0) Szolnok, MÁV pálya, 400 néző. Vezette: Tátrai. Szó. Vasutas: Lauer — Varga, Palotai, Retkes — Kálmán, Kovács — Cseh, Ha­mar, Hárshegyi, Debreceni, Si­mon. Edző: Nagy Béla Szolnoki MÁV II.: Donka — Urbán, Gó- gány. Tamás — Kiss M., Borzi — Kovács, Józsa, Kolláth, Sülé, Szűcs. Edző: Korom Pál. A lelkesebb Vasutas az első félidőben nagy védelmi hiba miatt Hamar góljával i:0-ás ve­zetést szerzett. Később a MÁV II. sok helyzetet kidolgozott, de puha csatársora nem tudta át­Jászapáti KSK—Kunhegyes! MEDOSZ 3:0 (1:0) Jászapáti, vezette: Tóth S. Jászapáti: Sinkó — Vágó, Utassi, Mihályi — Rusvai, Horváth — Bolyós, Kökény I., Kökény II., Adám, Szirze. Kunhegyes: Kiss I. — Lipták. Horgos. Kovács — Kiss II., Lévai — Pál, Pénzes, Szabó, Takács, Szőke. Jászapáti rohamokkal kezdő­dött a játék, s már az első per­cekben Bolyós a kifutó Kiss fe­lett az üres kapu fölé lőtt. A 10. percben újabb hazai támadásnál Bolyós védhetetlenül lőtt a jobb alsó sarokba. 1:0. A gól után a vendégek is többet támadtak, A 75. percben Koós közelről ki­egyenlített. 1:1. A gól után kap- kodóvá vált a MAFC védők já­téka. A 86. percben Zilahit sza­bálytalanul akasztották a bünte­tőn belül. A ll-est Bóta értéke­sítette. 2:1. A MAFC tervszerűbben és job­ban játszott ezen a mérkőzésen, azonban az első félidőben kiala­kult helyzeteket nem tudta érté­kesíteni A karcagiak, bár gyen­gén játszottak, mégsem adták fel a küzdelmet. Jól hajrázva — ha szerencsével is — megfordí­tották az eredményt. Jók: a kar­cagi hátvédhármas és Koós, il­letve Tassi, Egei, Török II., nagy. Karcag ifi—MAFC ifi 1:0. — Szöllősi — tömi az erélyesen küzdő testvér- együttes védelmét. Az NB n-es tartalékcsapat lélek nélküli, gyá­moltalan játéka ismét nagy csa­lódást keltett. Főleg az tűnt fel, hogy azok a játékosok, akikre adott esetben az első csapatnak is szüksége lenne, milyen ked­vetlenül mozogtak. Eljött az ideje, hogy az együttes vezető­sége erélyesebb intézkedésekkel rendet teremtsen. Attól a csat- pattól, amely a Szolnoki MÁV színeit képviseli a megyében, elvárja sportszerető közönsége, hogy teljes erőbedobással küzd­jön és képességei szerint szere­peljen. H. Gy. azonban néhány nagy gólhelyze­tet kihagytak. Fordulás után nagy fölénybe kerültek a hazaiak. Az 57. percben Kökény I., majd né­hány perc múlva Kökény II. ré­vén 3:0-ás vezetésre tettek szert és ezzel beállították a végered­ményt. Az utolsó percekben a vendégek javára büntetőt ítélt a játékvezető, de azt Kiss I. nem tudta értékesíteni. A kunhegye- si együttes dicséretet érdemel lelkes és sportszerű játékáért. Jók: Sinkó, Horváth, Bolyós, Kökény I., illetve: Kiss I., Lip­ták, Horgos. A játékvezető jól működött. Jászapáti ifi—Kunhegyes ifi 3:0. — K. M. MEGÉRDEMELT HAZAI GYŐZELEM ERÉLYESEBB INTÉZKEDÉST A MÄV-NÄL A labdarúgó NB III. heti teljesítménye alapján: Kohári (Jb. Vasas) — Ko­vács I. (Jb. Vasas), Túri (Jb. Vasas), Helle (Jb. Vasas) — Karakas (Szó. MTE), Pecha (Jb. Lehel) — Bosnyák (Szó. MTE), Bíró (Jber. Vasas), Nagymajdon (Jb. Lehel), Be­nedek (Jb. Lehel), Hegedűs (Jb. Vasas). Dicséretet érdemelnek még: Fedezet: Rétsági (Jb. Vasas), Sokvári (Szó. Kini­zsi), Pintér (Jb. Vasas). Csatár: Szántai (Jb. Va­sas). A megyei bajnokság heti fordulója alapján: Kiss (Karcag) — Soós (Karcag), Kovács (Tiszaföld- vár), Székely (Karcag), Egei (MAFC), Pintér II. (Kun- szentmárton) — Bolyós (Jászapáti), Koós (Karcag), Nagy (Nagykunság), Nagy (MAFC), Cs. Nagy (Nagy­kunság). Dicséretet érdemelnek még: Kapusok: Sinkó (Jászapá­ti), Nyeső (Fáklya). Hátvédek: Tassi (MAFC), Visnyei (Fáiklya), Lipták (Khegyes), Horgos (Khegyes). Fedezetek: Zsíros (Karcag), Révész (Kunszentmárton), Tapodi (Nagykunság), Török II. (MAFC), Kádár (Nagy­kunság), Horváth (Jászapáti), Kopány (Jákóhalma). Csatárok: Kiss (Fáklya), Kökény I. (Jászapáti), Sza­kái (T. Fáklya), Urbán (Já­kóhalma), Lukácsi (Jákó­halma). Ifi válogatott edzés A megyei ifjúsági labda­rúgó válogatott csütörtökön a Szolnoki MTE sporttelepen 15 órai kezdettel edzést tart. Ellenfele az NB III-as Szol­noki MTE tartalékcsapata lesz. Válogatottunk vasár­nap Heves megye ellen lép pályára Martfűn és ez lesz a főpróba. Az ifjúsági bizott­ság 15 játékost hívott meg erre az alkalomra. A leg­utóbb szerepeiteken kívül kipróbálják Dancsó Gábort az újszásziak ifjúsági kapu­sát is. KÖZEPES IRAMÚ Törökszentmiklósi Fáklya— N.-kunsági MEDOSZ 5:3 (1:1) TörökszentmlMós, 500 néző. — MÉRKŐZÉS Vezette: Fehér J. Tm. Fáklya: Nyeső — Visnyet, Szecsei, Fá­bián — Búzás, Papp — Karakas, Kiss, Szőke, Szakái, Kriston. — Nagykunság: Szarka — D. Kiss, B. Nagy, Polgár — Tapodi, Ká­dár — Kiss, t.askovics, Nagy, Kecse, Cs. Nagy. Jó iramban kezdődött a játék. Már a 2. percben Papp jó labdá­ját Szóke mintegy 25 méterről küldte a hálóba. 1:0. A 8. perc­ben a vendégek Nagy révén egyenlítettek. 1:1. A gól után nagy nyomás alá került a Fák­lya kapuja, s csak Nyeső nagy­szerű védése akadályozta meg az újabb gólszerzést. Szünet után kiegyenlített volt a játék képe. Az 59. percben szögletet harcoltak ki a hazaiak. A be­ívelt labdát Kiss közelről a há­lóba vágta. 2:1. A gól után fel­jött a Fáklya, és a 65. percben egy ellentámadásnál Kecse volt eredményes. 3:2. Ezután Kara­kas újabb hazai gólt szerzett. 4:2. A 83. percben pedig Karakas a kapust is kicselezve a hálóba gurított. 5:2. A 87. percben bi­zonytalankodott a Fáklya véde­lem és ekkor Nagy volt eredmé­nyes. 5:3. Jók: Visnyei, Nyeső, Szakái, Kiss, illetve: Tapodi, Kádár, Nagy, Cs. Nagy. A játékvezető jól működött. Nagykunsági MEDOSZ Ifi—T. Fáklya ifi 2:1. P. L MEGÉRDEME LT KÉT PONT Jászjákóhalmi Spartacus— Üjszász 4:2 (2:0) Jászjákóhalma, 500 néző, vezet­te: Baranyi. — Jászjákóhalma: Nagy I. — Muhart, Nagy H., László — Fodor, Koppány — Farkas, Kozmóczki, Lukácsi, Urbán. Veleml. üjszász: Dancsó — Zimonyi, Bakó. Simon — Nagy, Polónyl — Szurmai, Mol­nár, Farkas, Kovács Ivanics A vendégek kezdeményeztek, de gyorsan ellentámadásba len­dültek a hazaiak. A 6. percben Urbán meg is szerezte a veze­A Szolnoki MÁV atlétái nyerték az év legjobb vasutas atlétikai szakosztálya címet és a velejáró vándorserleget A Vasutas Szakszervezet sportosztálya az elmúlt év­ben vándorserleget ajándé­kozott a vasutas országos bajnokságon legjobban sze­replő atlétikai szakosztály­nak. Ez évben a mezei baj­nokság után a Budapesti Törekvés őrizte a serleget. A Szolnokon megrendezett pályabajnokság után Szol­nokra került az. Vasárnap rendezték meg Budapesten a Törekvés Bihari úti sport­telepén az év utolsó vasutas bajnokságát a serdülő, ifjú­sági és felnőtt váltóbajnok­ságot. A MÁV atléták itt is megtartották vezető helyü­ket és így ez évben védői lettek a Vasutas Szakszer­vezet sportosztálya által ala­pított vándorserlegnek. A negyven szolnoki atlé­tából minden versenyszám­ban akadt induló. Különö­sen a rövidtávfutók és ügyes­ségi atléták vállaltak sokat magukra a csapat jó szerep­lése érdekében. Három szám­ban nyertek bajnokságot. A Csikós. Cseh, Császi G., Csá­szi K. összeállítású 4x100 méteres női felnőtt váltó 51,8 mp-es eredménnyel győzött a BVSC és a Pécsi VSK csapata előtt. Első helyen végzett Pálóczi, Barta, Hasz­nos, Szunyoghy összeállítá­sú 4x100 méteres női ifjú­sági váltó Szeged és a Bp. Testvériség csapata előtt. Ugyancsak bajnokságot nyert a 4x800 méteres férfi serdü­lő váltó 9:10.2 mp-es ered­ménnyel. A Tóth O., Balassy, Oros J., Tóth B. összeállítá­sú férfi felnőtt 4x100 méte­res váltó 45.1 mp-el a Szom­bathelyi Haladás csapata mögött a második lett. Har­madik lett a 4x100 méteres női, serdülő váltó Brandt, Dobó, Cs. Farkas, Bosnyák összeállításban 58,8 mp-es eredménnyel. Harmadik he­lyen végzett a BVSC és a Pécsi VSK mögött a Császi G„ Császi K., Cseh összeál­lítású 3x800 méteres női felnőtt váltó. Ugyancsak har­madik lett a 4x400 méteres férfi ifjúsági váltónk Ko- csondi, Tárnái, Űj, Simái összeállításban 3:38.2 mp-es eredménnyel. Harmadik he­lyet szerezte meg Pécs és Szeged csapata mögött a Tóth A., Oros F., Balassy P.. Tóth B. összeállítású férfi felnőtt 4x400 méteres váltó 3:36.4 mp-es eredménnyel. Negyedik lett a 4x100 mé­teres férfi ifjúsági váltó 47,4 mp-es időeredménnyel. Hete­dik lett a 4x800 méteres fér­fi ifjúsági váltó 9:12.2 perces eredménnyel. Az 5000 méte­res csapatversenyben a Szol­nok részéről csak Oravecz Elemér indult, aki 17:10.2 perces eredménnyel a 11. helyre került. A pontverseny végered­ménye: (a pontversenyben a mezei bajnokság a pálya- bajnokság és a váltóbajnok­ság összesített eredménye szerepel) 1. Szolnoki MÁV 310. 2. Bp. Törekvés 282, 3 BVSC 261.5, 4. Szegedi VSC 259, 5. Pécsi VSK 256,5, 6 Békéscsabai MÁV 148, 7. Székesfehérvári MÁV 142,5. 8. Szombathelyi Haladás 112 ponttal. tést. 1:0. A gól után a helyiek rohamoztak, s a 31. percben a kitörő Kozmóczkit szabálytala­nul szerelték. A büntetőt Veleml értékesítette. 2:0. Fordulás után a Spartacus támadott és a 46. percben Urbán már 3:0-ra növel­te a helyiek előnyét. Az 52. percben László egy vendégtáma­dásnál kézzel érintette a labdát a büntetőn belül. A megítélt li­est Bakó küldte a léc alá. 3:1. A 74. percben Dancsó tehetet­lennek bizonyult Lukácsi nagy- erejű lövésével szemben. 4:1. Ezután szórványos újszászl tá­madások következtek és a 77. percben Szurmai szabadrúgás­ból beállította a végeredményt, Jók: Koppány, Urbán, Nagy II., Lukácsi, Fodor, illetve: Dancsó, Simon. A játékvezetői hármas jól látta el feladatát. — sas — Kunszentmártoni MTE— Tiszaföldvár 2:1 (0:0) Kunszentmárton, 500 néző. Ve­zette: Höfflinger. K. MTE- Tal- mácsl — Pintér I., Oláh, Tálas — Révész, Pintér II. — Harangozó, Csornán, Juhász, Baranyi, Sza­bó. Tiszaföldvár: Tóth — Tálas, Kovács, Pete — Bállá, Sági — Zsigrl, Biró, Kávási. Bóka, Diós. A szokásos feszült hangulat­ban kezdődött a két csapat ta­lálkozója. A 6. percben Csornán egyedült tört a kapura, az elébe futó Tóth csak merész vetődés­sel tudott menteni. Eközben meg­sérült és percekig ápolták őt. Heves Iramú, váltakozó támadá­sokkal, gól nélkül telt el a fél­idő. Az 55. percben Csornán lö­vését Tóth csak kiütni tudta és Baranyi az eléje pattanó labdát a hálóba küldte. 1:0. — Ezután enyhe hazai fölény alakult ki. de a magas lövéseket Tóth rend­re klöklözte. A vendégtámadások csak szórványosan jutottak el a hazai kapuig. A 76. percben 11- eshez jutottak a tiszaföldváriak, de Kovács lövését Talmácsinak sikerült kivédenie, majd a vé­dők szögletre tisztáztak. A be­ívelt labdát Kávási fejelte a ka­puba. 1:1. A 82. percben Oláh vezet le fel a labdát, a 16 oson Kovácson átemelte Baranyi elé, kinek lövése a bolyból a lesen álló Csornán elé került — aki megszerezte a gvóztes gólt. — 2:1. Mindkét együttes várakozá­son felül jő teljesítményt nyúj­tott. Jók: Pintér n. (a mezőny legjobbja), Révész, Oláh, Haran­gozó. Talmácsi. — Illetve: Pete, Kovács. Sági, Bóka, Tóth. A já­tékvezetőnek nehéz dolga volt. Több hibát 1s vétett, főlep a hazaiak terhére L. J. Elválunk, Hárman gyűltek egybe, hogy Gergely bácsiék vidám históriájának legújabb foly­tatását megalkossák. Kár- páthy Gyula és Orbók Endre Szolnok megyében keresett, s Karcagon talált feldolgo­zásra alkalmas ötletet. A verseket Simon István írta, a zenés komédia műfaji meg­határozással megyénk közsé­geiben és néhány városában e napokban színre kerülő műsorhoz. Feltétlenül a szerzői mun­kaközösség javára írandó az, hogy komédiájukkal újat akartak nyújtani, s valóban: a megszokottól eltérőt adták. Egymáshoz gyenge szálakkal fűződő négy történetből áll a műsor, amelyben ezenkí­vül még népdaléneklés és fináléképpen táncjáték van. Az egyes számokat a vásá­ri kikiáltó és a narrátor bo­nyolult vegyületéből megfor­mált konferanszié köti ösz- sze. A történetecskékben sok­sok konfliktus adódik, leg­több alkalommal a tanulás szükségszerűsége miatt. Az est során ezenkívül még a régebbi műsorok hibáit is gúnyolgatják. A maguk részéről min­dent megtettek a szereplők — s mivel valóban jól ösz- szeválogatott a gárda — könnyen érthető, hogy re­mekül szórakozott a közön­ség. Gergely bácsi és Mari né-, ni — Balázs János és Orso­lya Erzsi — bűbájos párnak NB II. férfi kézilabda Martrűi MSE—Bp. Beloiannisz 13:11 (10:5) Az ideges légkörben lezajlott mérkőzésen a martfűi csapat megérdemelten győzött. Góldo­bók: Kés jár 4, Horváth 3, Csa­bai 3, Tóth 2, Kerti 1. NB II. férfi röplabda Martfűi MSE—Bp. Vízmüvek 0:3 A budapesti csapat megérde­melten győzött a lélek nélkül játszó hazaiak ellen. Gergely bizonyulnak. Morcosságuk és zsörtölődéseik közepette is szeretetre méltó emberek­ként zárta őket szívébe a közönség. Lányuk, Marika szerepében Fontos Magda. Mészáros Joli pedig mint Bori aratott sok sikert. Vi­dám és közvetlen játékuk­kal méltán érdemelték ki az elismerő tapsot. Béres Ferenc Gergely bá­csi vejét alakította, szerepén kívül pedig magyamótákat énekelt: a hallgatóság vas­tapssal kért ismétlést. Az est egyik emlékezetes ala­kításáért — Süke Pál figu­rája — Markovits Endre ér­demel dicséretet. Szerepe egyébként hálás, jól megírt- sok és ötletes poénnal ne­vettette meg a közönséget. Szilágyi Lajos eddigi ala­kításai miatt megyénkben ü kedvelt színész. Ö a kikiáltó illetve narrátor, illetve., egyszóval a sors neki for­dított hátat azzal, hogy a rigmusszerű összekötő sző vég elmondását rábízták Egyébként néhol még derült­séget is sikerült keltenie, ez azonban nem a szöveg ér­deme. Bártvai Gyula népizene­kara nagyon tetszett, s igen ötletes, ügyes Raykay György díszlete. A műsorral kapcsolatban még csupán azt szeretnénk megjegyezni, hogy fő értéke az útkeresés. S ez eléggé ké­tes értékű dicséret. De most már akárhogy is van, feltét­lenül szükséges lesz a szö­veg átfésülése, a főképpen a finálé meghúzása. (szántó) — KIVILÁGlTATLAN ke­rékpárral közlekedtek K. B. és K. M. zagyvarckasi lako­sok. Ezért őket a Szolnoki vá­rosi és járási rendőrkapi­tányság szabálysértési elő­adója 140, illetve 130 forintra bírságolta. ) (apróhirdetések ÁLLÁS BELSŐ ellenőrt keres azonnali belépésre a Tiszaföldvári Föld- művesszövetkezet Igazgatósága. Erkölcsi bizonyítvány szükséges. Jelentkezés Írásban, vagy sze­mélyesen a földművesszövetke­zet irodájában. MEZŐTÚR Városi Tanács felvé­telre keres vizsgázott kazánfű­tőt a téli fűtési idényre novem­ber 1-i belépéssel. Jelentkezni lehet mindennap 8—17 óráig a városi tanács gondnokánál. Vi­dékieknek felvétel esetén úti­költséget térítünk. Fűtői szoba biztosítva. PÉNZÜGYI előadót keres azon­nali belépésre a Talaj javító Vál­lalat Karcagi Kirendeltsége. — Karcag, Püspökladányi út 82. GÉPJARMO PRÍMA állapotban lévő Wart­burg személygépkocsi, rádióval, sürgősen eladó. — Kisújszállás, Ostrom utca 6. SKODA-Spartak eladó. Szolnok, Kolozsvári út 42. sz. EGVEB KÖRTEFA rönköt 20 cm-nét nagyobb átmérőjűt és körtefa pallót logarléc gyártásához min­den mennyiségben átveszünk. Monori Kefegyár, Moner, Köl­csey u. 4. MENYASSZONYI csokrok válto­zatos kivitelben, cserepes és vá­gott virágok állandóan kapha­tók. Halottak napjára koszorúk, csokrok, virágok nagy válasz­tékban; kapható és elő jegyez­tethető a Törökszentmiklósi Köz­séggazdálkodási Vállalat virág - kertészetében. Telefon: 222. MEGVÁSÁROLJUK kiolvasott könyveit október 20-án a szol­noki könyvesboltban. Vásárolunk szépirodalmi. tudományos és szakirodalmi könyveket. Figye­lem! Csak egy napig vásárolunk. Készpénzzel fizetünk. Értesítjük t. ügyfeleinket, hogy vállalatunk, a Szolnok me­gyei Útépítő Vállalat, Szolnok, Nád utca 1. sz. alól Szolnok, Ré- kasi úti Irodaházba helyezte át központját, folyó hó 12-évefe Őszi és téli ruházatát szerezze be a TÖRÖKSZENTMIKLÓSI RUHÁZATI KTSZ pavilonjában október 21-én az őszi vásáron KIVÁLÓ MINŐSÉG — KISIPARI MUNKA. — Halló! Adok egy jótanácsot: HIRDESSEN A SZOLNOK MEGYEI NÉPLAPBAN £2321