Szolnok Megyei Néplap, 1961. március (12. évfolyam, 51-77. szám)

1961-03-15 / 63. szám

4 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP tm. máreim ». Barátságos kézilabda mérkőzés FÉRFI Martfűi MSE—Jászberényi Le­hel 26:13 (11:7). Góllövő: Kesjár a, Horváth 5, Varga 4, Tóth 3, Csabai 3, Tigyl 1, Mozsnyai 1. Változatos, szép Játék Jelle­mezte a mérkőzést. NŐI Martfűi Szakiskola — Jászberé- hel 4:3 (4:0). Góllövő: Bognámé, Gonda, Barta, Kelemen. IFJÚSÁGI Martfűi Szakiskola — Jászberé­nyi Lehel lö 0:0. Népes mezőny a Szolnoki MÁV vívóversenyén Vasárnap a Szolnoki MÁV SE III. o. kard és ifi fiú tőrvívó versenyt rendezett, amelyen ré­gen nem látott népes mezőny gyűlt össze. Budapestről a Vö­rös Meteor, a BVSC és az MTK indított versenyzőt, a vidéket pedig a Gyomai MEDOSZ, a DVSC, Nyíregyháza, Hódmező­vásárhely, Kecskemét, Békés­csaba, a Szentesi MÁV vívói képviselték a szolnoki vívókön kívül. Kardban 34, tőrben 31 vívó lé­pett pástra, hogy megküzdjön a döntőbejutásért és a helyezd sekért. A versenyen nemcsak a lét­szám volt nagy, hanem a küzde­lem Is. Mindenkin meglátszott, hogy ismeri a követelményt, amit a. népes mezőny, s a több forduló állított a versenyzők elé. Mint ilyen esetben előfor­dul, most is akadt egy-két meg­lepetés. így a szolnoki vívók közül a dörAőre esélyes Munká­csi, G. Kiss és Danics kiesése okozott meglepetést. A DÖNTÖK EREDMÉNYE III. o. kard: 1. Mészáros (Szol­nok) 8, 2. Fákozdi (DVSC) 5, 3. Molnár (HMTE) 5, 4. Boda (H­MTE) 4, 5. Ozsgyán (B.csaba) 3, R. Köves (HMTE) 3, 7. Király (V. Meteor) 3, 8. Kövics (Szolnok) 3, 9. Keskeny (Szolnok) 2 győze­lem. Ifjú fiú tőr: 1, Hegyesi J. (Gyo­mai 6, 2. Hegyesi A. (Gyoma) 6, 3. Holló (BVSC) 6, 4. Lombár (BVSC) S. 5. Gruber (V. Meteor) 4, 6. B. Kiss (Gyoma) 4, 7. Ku­blnyl (DVSC) 3. 8. Naszály (V. Meteor) 2, s. Papp (V. Meteor) n győzelem. J. J. A megyei labdarúgó bajnokságról jelentjük Tiszaföldvár—Jászkisér 2K) (1:0) Tiszaföldvár, 400 néző. vezet­te: Holló. Tiszaföldvár: Tóth — Pete, Szécsi, Szelindi — Lakatos, Sági — Bíró II., Szabó, Gazsó, Kőműves, Diós. Edző: Kocsis Mihály. Jászkisér: Major — Ko­vács I., Bánlaki, Laki — Burai, Kovács II, — V. Kiss, Szirze, Szabó, Nagypál, Vas. — Edző: Ecsekl István. Széllel szemben a hazai csapat kezdte a Játékot és már az ele6 percben gólt ért eL Bíró II. ügyes csellel egészen az alapvo­nalig tört előre, beadását a Jó ütemben érke2ö Kőműves köz­vetlen közelről a léc alá fejelte, 1:0. Ezután kiegyenlített volt a Játék, majd a szél segítségével egyre Inkább a vendégcsapat került fölénybe. — A csatársor azonban nem bírt a kitünően játszó hazai védelemmel. Szünet után a hazai együttes diktálta a játék iramát, s az 50. percben végleg eldőlt a mérkő­zés sorsa. Egy hosszan előrevá­gott labdát Kőműves a 16-0son lekezelt és egy csel után a Jobb alsó sarokba lőtt, 2:0. A 60. perc­ben G3ZSÓ—Bíró II. akció után a Jobbszélső közeli lövését nehe­zen védte Major. A 65. percben Gazsó remek 16 méteres ballá­bas lövése a felső kapufán csat­tant. A 70. percben váratlan el­lentámadást vezetett a vendég­csapat és Szirze hatalmas lövé­se szintén a kapufát találta, utá­na a mérkőzés végéig a hazai csapat maradt támadásban, de az eredmény már nem változott. A kiesés elleni küzdelem szempontjából nagyfontosságú mérkőzésen a tartalékos hazai csapat váratlanul Jó játékkal rukkolt ki. — Az első félidőben széllel szemben az egygólos előny birtokában ügyesen véde­kezett, szünet után pedig átvette a játék irányítását és megérde­melt, biztos győzelmet aratott. A ha2al csapatban Tóth Jól ját­szott. A hátvédhármas tagjai egymást múlták felül. — Nehéz volna közöttük rangsort megál­lapítani. A fedezetpár is jó tel­jesítményt nyújtott. Lakatos a védekezésben, Sági pedig a tá­madások kezdeményezésében je­leskedett. A csatársorban Bíró II. volt a lendítőkerék, jól felta­lálta magát a csatársorban Ga- zsó, aki kissé hátrahúzódva jól irányította a támadásokat. Kő­műves két góljával részese a győzelemnek. A vendégcsapat legjobbjai: Bánlaki, Szirze, Vas. Hollő Játékvezető kitűnően bí­ráskodott. Jászkisér ifi—Tiszaföldvár ifi 2:1. — Verbók — Üjszászl Vasutas—Jászárok- szállás 1:1 (1:1) Üjszász, 800 néző. Vezette: Kll- mon. Idényeleji mérkőzést láthato.t a közönség és csak két esetben történt említésre méltó esemény. A 6. percben Czagány n. fejese és a II. percben Szurmai fejese hullott a hálóba, 1:1. Ezután In­kább csak mezőnyjáték folyt új- szászt fölénnyel, amikor is há­rom kapufán csattant lövést lát­hatott a nézőközönség. A második félidőben Inkább csak küzdelem alakult kt és a fáradtság kiütközött mindkét csapaton. Ekkor már nehéz, ke­mény belemenések is voltak. A játékvezető 161 kezében tar­totta a mérkőzést, csak' a testi erő kihasználását néhányszor té­vesen bírálta el, de ezek nem voltak döntő hatással az ered­mény kialakulásában. Mindkét csapaton meglátszik, hogy á kondíció még nincs rendben. Az NDK fővárosa felkészül a divatkongresszusra Március 19—31-ig tart Ber­linben a XII. divatkongresz- szus, amelynek résztvevői szovjet, csehszlovák, lengyel, magyar, román, bolgár és kí­nai divattervezők. Minden résztvevő ország 72 modell­ből álló kollekciót mutat be. A zsűri döntő szerepet szán a harmónikus összképnek — vagyis a ruhát kiegészítő kel­lékeknek: a cipőnek, táská­nak, kalapnak, ékszereknek. Jók: Bakó (a mezőny legjobb­ja), Nagy, Szurmai, —. illetve: Racské ás Sipski. Bulyáki — Mezőtúri MAFC—Szolnoki MÄV IL 2:0 (1:0) Mezőtúr, 700 néző. Vezette: Tóth (K. Sebestyén — Szabó). — MAFC: Csurgó — Szűcs. Török, Nagy I. — Kolbusz, Veres — Je­néi, Papp, Caete, Nagy n„ Má­té. Edző: Magyar Zoltán. Szó. MÁV II.: Balázsi. — urbán, Ma­kai, Szabó, Borzi, Rontó — Mag­lód!, Draskóczi, Balázs II., Szűcs, Serfőző. — Edző: Korom Pál. Mezőnyjátékkal Indult a mér­kőzés. A MAFC vezette az első támadást a 8. percben, a szolno­ki védők azonban mentettek. A 11 . percben a jobboldalra húzó­dó Nagy H. a kapu előterébe Ívelt és Papp a balösszekötő he­lyéről a léc alá fejelt. A gól után felváltva támadtak, de a védelmek jól zártak. Fordulás után a MAFC vette át a játék irányítását és fölényt harcolt ki. Szemre igen szépen látszottak a hazai játékosok. Az 8. percben Csete nagy lövése és Balázs szép védése érdemelt tap­sot a közönségtől. A 68. percben Draskóczi szépen átment a MAFC védelmen, Csurgó této­vázva mozdult ^ki kapujából, és már verve volt, de Draskóczi labdája a kapufáról visszapat­tant a mezőnybe. Így felszaba­dult a hazaiak kapuja. A 78. percben szögletre mentettek a vendégek, az előrehúzódó Veres a kavarodás után a hálóba lőtt, 2:0. A gól után még Máté szép1 kapáslövése jelentett eseményt. A MAFC végeredményben meg­érdemelte a győzelmet. A győ­zelem nagyobbarányú is lehetett volna. Góllövő Papp. Török I. Jók: Nagy I„ Papp, Máté, Szűcs, illetve: Draskóczi, Makai, Balázs I„ Serfőző. Karcagi MEDOSZ—Szolnoki Vasutas 1:0 (0:0) Karcag, — Vezette: Dr. Bama. Karcag: Kiss — Bártfai, Tamai, Kovács IL — Kovács I., Székely — Pajti, Bóta, Zilahi, J. Nagy, Agócs. Szó. vasutas: Pál — Var­ga. Horváth, Simon — Sági, Pá­pai — itymar, Mészáros, Grá- mán, Debreceni, Retkes, Változatos küzdelem, Karcag részéről javuló játék jellemezte a mérkőzést. A MEDOSZ már az első percekben megszerezhet­te volna a vezetést, azonban Zi­lahi beadását Nagy — egész kö­zelről — rosszul találta el. A 12. percben a 16-oson belül közve­tett szabadrúgáshoz jutott Kar­cag, a Vasutas védelem szöglet­re mentett. Főként a két 16-os között folyt a játék, a kapuk ritkán kerültek veszélybe. Fordulás után Ismét a ME­DOSZ csatárok előtt nyílt gól­szerzési alkalom. Egy szabadrú­gásra Pál kiindult kapujából, de nem tudta megszerezni a lab­dát. Bóta ívelt labdája azonban az üres kapu mellé szállt. Az 59. percben ll-eshez jutott a ME­DOSZ. Kovács I. rúgta a bünte­tőt, de az elmozduló Pál védte a rosszul érkezett lövést. A játék­vezető újrarúgalta a 11-est, me­lyet most már Kovács I. lapo­san a sarokba helyezett. 1:0. A vendégek ezután sikertelenül kísérleteztek az egyenlítéssel. A 80. percben Horváthot, majd a Készülődés a Poznani Vásárra Eddig 51 ország jelentette te részvételét az idei pozna- ii nemzetközi vásárra. Mon­oi i a, Nigéria és Írország ■lőször vesz részt. A Kínai lépköztársaság új kiállító- sarnokban, 2000 négyzetmé- er területen mutatja be áru- t. Ausztria, Finnország, véje, Anglia, Magyarország, Olaszország is a tavalyinál < nagyobb - területet igényelt. Az alapelv, hogy a kiválasz­tott anyagok megfeleljenek az illető ország anyagi tíázisá nak, hiszen a sorozatgyártás gyors megindításának főfelté­tele, hogy az anyag rendelke­zésre álljon s azt ipari mód­szerrel lehessen feldolgozni. Néplap Totó Közöljük kedves olvasóink­kal, hogy sportrovatunk va­sárnapi számában közölt Néplap Totó 4. heti szelvényének 4. mérkőzését tévesen közöltük, ezért azt törültük. Így csak az 1, 2, 3 és 5. mérkőzésre kell tippelni. Csak négy mérkőzést értéke­lünk a héten. — ITTAS ÁLLAPOTBAN vezette járművét Simon Já­nos tiszakiirti lakos, miáltal közlekedési balesetet idézett elő. — Vezető igazolványát nyolc évre vonta be a Szol­nok megyei rendőrfőkapl tányság. 85. percben Grámánt állította 111 a játékvezető. A többet és veszélyesebben tá­madó karcagi együttes megér­demelten győzött a jó védelem­mel rendelkező Vasutas ellen. Jók; Kiss, Tamai, Kovács I., Bóta, Illette: Pa és a közvetlen védelem. Karcagi MEDOSZ ifi—szolnoki Vasutas ifi 3:0. e- SzüUüsi m Szolnoki Kinizsi—Kunszent- márton 6:0 (3:0) Szolnok, cukorgyári pálya. Ve­zetet Csák I. Szolnoki Kinizsi: Kóródi — Gyémánt II., Szabó, Germán — Kiss IL, Márton — Mátyus, Munkácsi, Géczi II., Kollát I., Feigl. Nem hozott magas színvonalú mérkőzést a két csapat találko­zója. Mindvégig a Kinizsi irá­nyította a játékot és ha a Ki­nizsi csatárok a helyzeteiket jobban kihasználják, kétszámje­gyű is lehetett volna az ered­mény. Góllövő: Munkácsi (2), Kiss n., Kolláth I„ Feigl. Géczi U. (2). Szolnoki Kinizsi ifi—Kunszent- márton ifi 1:0. G. At Mezőtúri Honvéd—Fegyver­nek 3:0 (1:0) Fegyvernek, 300 néző. Mezőtúr: Novák — Molnár, Hudecz, Göncz — Kovács, Varga — Nádasdi, Kreitz, Márkus. Túrái, Serzán. Fegyvernek: Csőké — Bognár, Becsei, Öllé — Kocsis, Csatári — Pámer, Füle, Balogh, Czifra, Vásárhelyi. Kezdés után a vendégek lép­tek fel támadóan. A fegyvemeki védelemre nagy nyomás hárult. A 10. percben Kocsis menteni próbált, azonban a labda a lá­báról Kreitz elé pattant, aki nagy helyzetben Csőke kezébe lőtte a labdát. Továbbra is a vendégek rohamoztak — Már­kus vezetésével —, de a hazai védelem jól állt a lábán. A 30. percben a fegyvernek! védők között Nádasdi kiugrott és Cső­ke mellett a jobbsarokba vágta a labdát. Az első félidő további részében csak küzdelem folyt a pályán, a nagy szél zavarta a játékot. A második félidő első tíz per­cében Fegyvernek támadott, de a mezőtúri védők a támadáso­kat könnyen hárították. Utána újra a vendégcsapat került fö­lénybe, mely a 61. percben góllá érett. Nádasdi jobbszélen elhú­zott és beadását Kreltz a hálóba lőtte. A gól után nagy volt az Iram. Fegyvernek is több táma­dást vezetett. A 82. percben Fü­le éles lövését szépen védte No­vák. Az utolsó negyedórában csapkodóvá vált a játék, s már durváskodtak is. A vendégcsapat technikásak­ban és ötletesebben Játszott, így győzelmét megérdemelte. — A fegyvemeki védelem — Csőké­vel az élen — jól állt a lábán, így megakadályozták a na­gyobbarányú vereséget. Jók Márkus (a mezőny leg­jobbja), Hudecz, Kreltz, tUetve: Csőke és Pámer. — So re Országszerte mintegy 800 bábjátékos csoport működik A Szolnoki MTE a Kilián testnevelési mozgalom sikeréért Másfél hónap van még a Ki­lián testnevelési mozgalom rajt­jáig. De a Szolnoki MTE-ben már most az előkészítésen és szervezésen szorgoskodnak. — Ezért hívtak össze vasárnapra közgyűlést, melyen megjelentek az egyesület tagjai. Jelen volt többek között Závodszkl Sán­dor, a megyei TST, valamint Sárkány János a városi TST el­nöke Is. Dr. Zana Mátyás, az elnökség titkára ismertette a május l-én kezdődő új tömegsport mozga­lom feladatait és szabályzatát. A vitában felszólalt Sárkány János Is. Mint mondotta az új jelvényszerző verseny eltér az MHK rendszertől. Ez főként ab­ban nyilvánul meg, hogy két év áll rendelkezésre a jelvény meg­szerzéséhez. Továbbá az, hogy az önkéntességen alapul és min­denki megtalálhatja benne a maga számára legjobban kedvelt sportágat. Felhívta az elnökség figyelmét, hogy az új verseny- rendszer szervezése és lebonyo­lítása nagy feladatot ró rájuk, gondosan és lelkiismeretesen kell már az előkészületeket is elvégezni. Závodszkl Sándor, a megyei TST elnöke arról szólt, hogy milyen helyes volt az, amikor ilyen új, széles alapokon nyug­vó tömegsport mozgalmat dol­gozott ki a Magyar Testnevelési és Sport Tanács. Ennek célja elsősorban megszerettetni a sportot a széles tömegekkel. Itt nincsenek Irány- és tervszámok. Szigorú elv a szervezésnél az önkéntesség. Fontos, hogy a ki­írás szabályaitól semmiben sem térjenek el. Ez az új tömegsport mozgalom hozzájárul majd a minőségi sport fellendítéséhez is, mert minden bizonnyal új, rejtett tartalékokat hoz felszín­re. Kérte a jelenlévőket, hogy a a Kilián mozgalom jelentőségét minél szélesebb körben tudato­sítsák és legyenek annak élen­járó propagandistái. Pázmány Kálmán, a labdarúgó szakosztály vezetője arról be­szélt, hogy a Kilián mozgalom nagyszerű alkalom az MTE tö­megbázisának kiszélesítéséhez. — Bizonyára elősegíti majd az egyes szakosztályok közötti mi­nél Jobb kapcsolat kialakítását is. Borsányl János elvtárs, az egyesület alelnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a mozga­lom szervezésénél a politikai meggyőző munka nem hiányoz­hat. Kérte a tagokat, hogy tá­mogassák az. elnökséget a célok elérésében, mert csakis közös erővel lehet sikert elérni. Ragó József, az MTE elnöke zárszavában megköszönte a ta­gok megjelenését és további munkájukhoz sok sikert kívánt. A magunk részéről csakis üd­vözölni tudjuk az MTE elnöksé­gének kezdeményezését. Szolno­kon ugyanis ez az egyesület tűz­te elsőnek napirendre a Kilián jelvényszerző mozgalom szerve­zésével és lebonyolításával kap­csolatos feladatokat. Reméljük a város többi sportkörei Is köve­tik példájukat. P. I. Ma: Szolnoki MTE- Mezőtúri Honvéd barátságos labdarúgó mér­kőzésre kerül sor 15.30-kor Szolnokon, az MTE sporttele­pen. A Njűvelődésügyi Minisz­térium Köznevelési Főosztá­lya és a Népművelési Inté­zet megvizsgálta a bábjáté­kos-mozgalom helyzetét. Meg­állapították: az országban mintegy 800 bábjátékos cso­port működik, többségük az iskolákban úttörőegyüttes­ként. A felnőtt csoportok száma meghaladja a 160-at. A bábjáték elterjedését elősegítette, hogy a tanító- és óvónőképzőkben ma már nagyobb gondot fordítanak e tantárgy oktatására. Az Úttörő Szövetség pedig Csil­lebércen rendezett az úttörő­vezetők részére tanfolyamot, ahol a bábjátékkal foglalkoz­tak. A vizsgálat felhívta a fi­gyelmet a mozgalom fogya- iiiiiHitimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiitiimiiuf A szolnoki Jászkunság! krónika. — Táncoló billentyűk, g- A me­gye ipari üzemeiből jelent­jük. — 48-as dalokból. tékosságaíra is. Megállapítot­ták, hogy a csoportokkal foglalkozók szakmai képzett­sége nem mindig kielégítő. A műsorpolitikában és a színvonalban is hibák mu­tatkoznak. A bábjátékos szakkörök nem kapnak meg­felelő útmutatást. — MAGYAR ÉPÍTÉSZ si­kere Koppenhágában. — Az Ambassadeur-nak, a dán fő­város legnagyobb szórakozó­helyének átépítési és új bel­ső berendezési terveit, vala­mint a menükártyákat, a fel- szalgáló pincérek egyenru­háját és az abroszokat is Strohmayer Sziráky Lóránt magyar építész tervei szerint készítették. — „AHOIi A VILLAMHA- BŐRŰ csődött mondott”■ cím* mel előadás lesz holnap este 6 órakor « TIT történelmi szakosztálya rendezésében Szolnokon, a Kassait úti Ál­talános Iskolában. A labdarúgó NB III.-ért Megérdemelt békéscsabai győzelem Békéscsabai Agyagipar— Martfűi MSE 3:0 (1:0) Békéscsaba, 1500 néző. Ve­zette: Kun. Békéscsaba: Vandlik — Horváth I., Vári, Nagy — Mokrán. Román — Patai, Ledzményi, Farkas, Mitykó, Krecsmarik. Martfű : Csendes — Száraz, Seres, Molnár — Sütő, Szűcs — Pá­linkás. Nagy, Mészáros, Böj­ti, Gulyás. A hazai csapat nagy . aka­rással kezdte a játékot. Az első veszélyes támadást még­is a vendégek vezették, de Gulyás jó helyzetben gyen­gén lőtt kapura. A 30. perc­ben egy formás hazai táma­dás végén Farkas bombáját Csendes szépen védte. A 35. percben Mészáros előtt volt nagy helyzet, de lövése a jobb kapufa mellett elcsúszott. A 42. percben Molnár a 16-oson belül kézzel nyúlt a labdá­hoz. A 11-est Farkas értékesí­tette. 1:0. A második félidőben is a csabai együttes kezdeménye­zett és a 75. percben Mitykó, majd a 84. percben Patai rú­gott gólt. A végig lelkesen játszó csa­baiak megérdemelték a győ­zelmet. A 11-es után letört a martfűi csapat. Sem a csatár- ((Sor, sem a védelem nem nyújtotta azt, amit a csapat vezetői és a szurkolók elvár­tak. A játékvezetői hármas jól működött. • Góllövő: Farkas (ll-esből), Mitykó. Patai. Jók: Patai, Mitykó, Román, Vári, illetve: Csendes, Molnár, Szűcs. — Trencsényi — ^apróhirdetések) A KUNSZENTMÁRTONI Vas­ipari Vállalat keres egy fő gé­pésztechnikust és gyakorlott szerszámlakatos szakmunkáso­kat. Fizetés megegyezés szerint. Jelentkezni lehet: Iíunszentmár- ton, Köztársaság tér 6. FIGYELEM 1 Kissé szépséghibás másodrendű szölőoltványt szállí­tok, mint termelő. Ára darabon­ként 1.50 forint, fajtakülönbség nélkül. Flló József, Abasár 6. szám. ELADÓ és azonnal beköltözhető Jászberény, Bárány u. 2. szám alatt háromszoba-konyhűs lakó­ház. NYOLCEVES gyakorlattal gé­pésztechnikus elhelyezkedne —4 Szolnokon. Telefon: 18—73. A NAGYRÉVl Haladás Tsz let les dohánykertészt keres, túszéi és a helyszínen. KOVÁCS szerszám van eladó. — Vasárnap tárgyalok. (Id. Homer István, Cibakháza, Vörösmarty u. 5. szám.) ' EGYEDÜL álló idős nőt, vagy férfit házáért gondviselném. — Cím: Magyar Hirdető, Jászbe­rény; CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉSÉT, lakás átalakítást, szere­lési és egyéb javítási munkákat szakszerűen és olcsón vállaljál» a Szolnok megyei építő­ipari és vegyesipari KTSZ-ek. MEGVÁSÁROLJUK, kiolvasott, felesleges könyvelt március 17-én a szolnoki könyvesboltban. Fi­gyelem I Csak eg/ napig vásáro­lunk! Készpénzzel fizetünk. BELYEGGYÜJTEMENYT, össze­állítást veszek, Hiánylistára ma­gyart szállítok. Átvétel után fi­zetendő. Bélyegkereskedés, Sze­ged, Kelemen utca. ELADÓ ház egy szoba konyhás, beköltözhető lakással Szolno­kon, belvárosban. Érdeklődni lehet: 18 óra után. Pető, Sás ut­ca 24. Szolnok. A Miskolci Patyolat Vállalat felvételre keres TEXTILVEGYÉSZ TECHNIKUST, vagy gyakorlattal rendelke­ző kelmefestő és vegytisztí­tó szakmunkást segédműve­zetőnek. Találós kérdés Hol lehet naponta a forintot megtalálni ? A baromfifelvásárló megmondja t