Szolnok Megyei Néplap, 1960. november (11. évfolyam, 258-282. szám)

1960-11-01 / 258. szám

1960. noverpber 1. SZOLNOK MEG YU NÉPLAP 5 FILMEGYVELEG NAGYON HELYES! Az anversi városi tanács be­tiltotta A csillagok között já­rok című film vetítését, amely Werner von Braun, a hírhedt náci atomtudós életéről szól. A 1film betiltását tüntetések előzték meg a, városban és e megmozdulások azoknak a nagyszámú áldozatoknak em­lékét idézték fel, akik a né­met tudós által készített V.-l. és V.-2. bombák záporában vesztették életüket 1944-ben, Anversben. HŐS, VAGY ÁRULÖ? Nemsokára Magyarországon is bemutatják a múlt évi ve­lencei filmfesztivál nagy meg­lepetését, aROVERETÁBOR­NOK című olasz filmet. Ho­gyan lesz az ellenállás harcosai közé becsempé­szett szélhámosból igazi hős, tki vállalja a kényszerből felvett név igáid gazdáján nak életét és sorsát, ez a fűm mondanivalója. A mély lélek­tani eszközökkel megírt nagy film két világhírű művész, Roberto Rosselinl és Vittorio de Sica munkája. TESTHEZÁLLÓ szerep A nagy honvédő háború kezdetén J'rij Kirejev tüzér szakaszparancsnokként har­colt a fronton. A háború után elvégezte a filmművészeti fő­iskolát és első szerepe Szobol- jev ÉJSZAKAI ÖRJÁRT cí­mű filmjének rendőrkapitá­nya volt. Azóta több nagy filmben kapott szerepet. A fiatal művész most AZ UTOLSÓ LÖVÉS című film­ben játszik és szerepe közel áll szívéhez: egy tüzérhadna­gyot kell alakítania, aki sza­kaszparancsnok a fronton. GRETA GARBO ÜJRA FILMEN Greta Garbo 1941-ben ab­bahagyta a filmezést. Most újra megpróbálkozik vele. Uj filmjében egy lengyel szár­mazású Shakespeare-szinész­nő alakját kelti életre. Úgy gondoljuk, a film nem a len­gyel művésznő gyermekkorá­ról SZŐI..Í (apróhirdetések') A KÖZEPHSZAVrDEKI Vízügyi i Igazgatóság Szolnok, Arany Já- I nos út 1. tervező mérnököt vagy technikust keres. Fizetés: „mű- I szaki előadó I” 62«. kulcsszám­nak megfelelően 4“1 prémium. Jelentkezés az Igazgatóság veze­tőjénél. ESZTERGÁI.YOS Diesel motor- szerelő és lakatos szakmunkáso­kat felvesz a Mezőgazdasági Gépjavító V. Szolnok« Vöröshad­sereg Ut ÍJ. A JASZAGOI földművesszövetke­zet ruházati-vegyesboltjába bolt­vezetőt és eladó segédet novem­ber 1-ével félvesz. Fizetés kol­lektív szerint, erkölcsi bizonyít­vány szükséges. 350-es zöld IZS motorkerékpár eladó oldalkocsival, Kunszent- m árt on. Vöröshadsereg u. 2. * 2 ELCSERÉLNEM egyszoba kony­ha, előszoba, kamrás lakásomat udvarral, mellékhelyiségekkel kétszobásért. Szolnok, Ponty u. 2 b. REGI tiszta kemény fa hállő — 11 db, kárpitozott székek, sod­rony matrac 8000 Ft-ért eladó. Karcag, Ladányi Ut 13. EGY szoba konyhás ház eladó. Szolnok, Törpe utca I. TÖRSZKONYVEZETT hím dó- bermann hároméves, Igényesnek eladó. Szandaszöllős, Szabadság tér, Szabó Ferenc. BEKÖLTÖZHETŐ kis családi ház olcsón eladó. Szolnok, Bi­hari Sándor u. 17. ZÖLD Pannónia oldalkocsival igényesnek eladó vagy 250-esJA- WARA vagy 350-es IZS-re szóló­ban elcserélhető, *» megegyezés szerint. Szolnok, József Attila »8. 3 db cserépkályha szállításra kivitelezőt sürgősen keresünk. Keletmagyarországi Papír- és Irodaszerértékesltő V. 3. sz. lé­re ka ta Szolnok, Beloiannisz út 100 fi-täi 2200 u-ia Tudósítóink jelentik a megyei labdarúgó bajnokságról Tisxaföldvár—Szolnoki MÁV 1:L X 60. percben Szirze IL 0:0 Szolnoki Kinizsi «- Mezőtúri AFC 101 (1:0) Kinizsi pálya, 300 néző, vezette: Orosz (Almási—Ba- ranyi). Kinizsi: Kóródi — Gyémánt II., Szabó, Germán — Kiss IL, Sokvári — Má- tyus, Munkácsi, Géczi II„ Kolláth, FeigL Mezőtúr: Ke­rékgyártó — Szűcs, Török, Nagy — Egei, Tóth — Gom­bás II., Máthé, Gsete, Nagy, Gombás L Kinizsi támadásokkal kez­dődött a mérkőzés. A mező­túri védelem azonban jól állt a lábán. A 4. percben a Ki­nizsi nagy gólhelyzetet ho­zott össze, de Kolláth lövése centiméterekkel hagyta el a jobb alsó kapufát. Majd Mun­kácsi cselsorozata sikerült jól, de lövését a kapus nagy­szerűen védte. Mezőtúr is próbálkozott ellentámadások­kal, de a Kinizsi-védelem már a 16-osnál csírájában el­fojtotta azokat. Továbbra is a Kinizsi támadott, de a csa­táraik tiszta gólhelyzetben feleslegesen cseleztek, vagy pedig hosszú, irányított lövé­sekkel küldték kapu mellé a labdát. A 10. percben Má- tyus beadását a kissé csúszós talajon tiszta helyzetben Munkácsi elvétette. A mér­kőzés legnagyobb helyzete a 15. percben maradt ki, ami­kor Kiss II. remek labdájá­val Kolláth kiugrott és a ki­futó kapus mellett a kapu­fára emelte a labdát. A 28. percben Sokvári beadására Géczi II. és a kapus egyszer­re ugrottak feL A kapus csak kiütni tudta a labdát és Má- tyus a 16-osról biztosan lőt­te a hálóba. 1:0. A második félidő ismét Kinizsi támadásokkal kezdő­dött Azonban a mezőtúri csapat is jobban lábra ka­pott és most már ők is ve­szélyesebben támadtak. A 10. percben Kolláth nagy helyzetben hibázott. Az el­lentámadásnál pedig Máthé lövését védte Kóródi. A 65. perctől kezdve Mezőtúr tá­madott többet veszélyesen. A Kinizsi védelme kissé, ide­gesebb lett. (A vendégeknek alkalma volt az egyenlítésre.) Máthé nagyszerű cselsorozat után még a kifutó kapust is átjátszotta, de a gyengén he­lyezett labdáját Szabó a gól­vonalról mentette. Majd egy Kinizsi ellentámadásnál Mun­kácsi nagyszerű labdával ug­rasztottá ki Feiglt, aki a ki­futó kapus mellett az oldal­hálóba lőtt. A 70. percben Máthé nagyszerűen futott el a balszélen, beadása az 5-ös sarkán tisztán találta Gom­bást, aki 5 méterről nagy­szerű fejessel küldte kapura, de Kóródi szép védéssel ütöt­te szögletre a labdát. A mér­kőzés vége előtt a Kinizsi még néhányszor támadott, de gól nem született. A Kinizsi megérdemelten szerezte meg a két bajnoki pontot. Az egész csapat végig lelkesen játszott.^ Az ellenfél sportszerű magatartásáért érdemel dicséretet. A játék­vezetői hármas kifogástala­nul működött. Kinizsi Ifi—MAFC Ifi 1:1 (1:0). Tiszaföldvár, 400 néző. Ve­zette: Dr. Barna. Tiszaföld­vár: Lengyel — Szécsi, Ga­zsó, Kőműves — Bállá, Sági — Eszteró, Bíró II., Szath- mári, Bíró L, Kupeczki. Ed­ző: Burján András. — Sz. MÁV 11.: Balázs — Urbán, Makai, Szabó — Kolláth, Rontó — Maglódi, Karkecz, Szűcs, Gsete, Csák. Edző: Ko­rom PáL Az első percek változatos játékkal teltek. Szép vendég­támadás után Gsete 16 méte­res jobbsarokra tartó lövését Lengyel szépen védte. A 25. percben a hazai csapat táma­dott Sági tört előre a bal­szélen, jó beadását az előre­vetődő Balázs kiejtette, de aztán a rárohanó Eszteré elől rávetődéssel újból megsze­rezte. Az első félidő hátrale­vő része enyhe MÄV fölény­nyel telt el. Feltűnt ekkor a fiatal Lengyel ügyes védése. A második félidőben in­kább a hazai csapat táma­dott Az 55. percben szöglet- rúgás után nagy kavarodás támadt a MÄV kapuja előtt és Bíró II. közelről a vetődő Balázsba lőtte a labdát A földvári játékosok további próbálkozásait a kitűnő for­mában játszó Makai rendre meghiúsította. A vendégcsa­pat is vezetett egy-két táma­dást, Lengyel azonban min­dig helyén volt. A 87. perc­ben a játékvezető a hazai csapatból Szathmárit kiállí­totta. Közepes színvonalú, a he­lyenként kemény mérkőzésen igazságos döntetlen született. A megfiatalított hazai együt­tes eddigi játékát felülmúlva, megérdemelten szerezte meg az egyik bajnoki pontot. A fiatalok beváltották a hozzá­juk fűzött reményeket. Jók: Lengyel, Szécsi, Gazsó és Bállá; illetve; Balázs, Urbán és Makai. Dr. Barna jól ve­zette a mérkőzést Szolnoki MÄV ifi—Tisza­földvár ifi 1» (1:0) — V. A. *­Jászapáti—Kunhegyes 23 (0:1) Jászapáti, 600 néző. Vezet­te: Polgár. Jászapáti: Káli — Vágó, Polgár, Mihályi — Rus- vai, Demeter — Bolyós, Kö­kény L, Horváth, Kökény II., Szirze. Edző: Korsós Miklós. — Kunhegyes: Kiss I. — Boda, Lipták, Kormosi — Kiss II., Szőke —Tóta, Szabó I., Szalai, Görög, Lévai. Ed­ző: Mészáros Miklós. Gyenge színvonalú mérkő­zést hozott a két csapat ta­lálkozója. A 21. percben Sza­lai kihasználva az apáti vé­delem hibáját, a bal alsósa­rokba rúgta a labdát, csapa­ta vezetőgólját. Az ellentá­madás során a hazaiak kerül­tek jó helyzetbe, azonban nem tudták azt értékesíteni. A 38; percben Bolyós bombá­ja zúgott el a kunhegyesiek kapuja mellett. Majd a ven­dégek vezettek támadást és a kapufa élén pattant a lövés. Szünet után, az 50. percben Horváth támadó lövésével a hazai csapat kiegyenlített, bombalövése, majd 20 méte­res szabadrúgása okozott gondot a kunhegyesiek kapu­sának. A 66. percben szép akciót indított a jászapáti csapat, amelynek befejezése­ként Bolyós beadásából Hoi> váth labdája szállt menthe­tetlenül a hálóba. 2:1. Ek­kor mutattak valamit igazi formájukból az apátiak. A 70. percben Horváth lövése a léc fölött szállt el. Az ellen- támadás során azonban a vendégcsapat Szabó révén megszerezte a kiegyenlítő gólt. Góllövők: Horváth (2); illetve: Szalai és Szabó. Jójc: a jászapáti csapatból Szirze nyújtotta hosszú idő után a tőle megszokott játékot. Raj­ta kívül Horváth és Rusvai voltak jók. A kunhegyes< csa­patból: Boda, Lipták és Sző­ke Kunhegyes! ifi—Jászapáti Ifi 3d. — Potigó **s Üjszászi Vasutas—Szolnoki Vasutas 13 (03) Ujszász, 600 néző. Vezette: Bontovics (Békés megye). Ujszász: Zérczi — Molnár, Király — Nagy, Varga — Ivanics, Ungi, Szurmai, Csa­bai, Zimonyi Sz. Vasutas: Tatai — Torna, Palotai, Tóvizi — Sági, Ko­vács — Simon, Rontó, Órá­mén, Mészáros, • Retkes. Az első percekben sok szép támadás volt, de utána a fél­időig csak kapkodó mezőny­játék folyt a pályán. A mér­kőzésen a durvaságok egész sorát láthattuk. Sajnos, a szol­noki vasutasok sokat durvás- kodtak. A 10. percben Ki­rályt (Ujszász) le kellett vin­ni a pályáról és kb. csak 25 perc múlva jött vissza. — A Belgium—Magyarország 2:1 (2d) Brüsszel, Heysel-stadion, 45 ezer néző. Vezette; Tschen- seher (nyugatnémet). A ma­gyar csapat a következő ösz- szeállításban lépett pályára: Grosics — Dudás, Sípos, No- vák — Szőj ka, Bérén di — Sándor, Göröcs, Albert, Ti­chy, Tóth (Szombathely). Gól­lövő: Van Himst, Hanon; Ti­chy. A magyarok széllel hát­ban kezdtek, de nyomban a belgák vezették az első tá­madást és már a 12. percben Van Himst-nek sikerült be­venni Grosics hálóját. 1:0. Utána támadásba lendült a magyar csapat is, de a bel­gák jól hárítottak. A 20. perc­ben ismét a belgák értek el gólt, Hanon révén. A 30. percben sikerült a magyar csapatnak szépíteni, amikoris jTichy 18 méteres bombalö­vése kötött ki a belga kapu bal felső sarkában. A második félidő Ten ismét a belgák lendültek támadás­ba, a magyar csapat csak szórványos kiugrásokkal pró­bálkozott. Ebben a játék­részben újabb gól nem esett. A csapatjátékban ismét azok a hibák mutatkoztak meg, amelyek már a jugosz- lávok ellen is kiütköztek. A rr evar csapat támadójátéká­ban nem volt semmi átütő erő. A csatárok nem mozog­tak eleget és főleg nem elég gyorsan. Rövid átadásokkal próbálkoztak. A belgák meg­lepetésre nagyon gyorsak vol­tak és korszerű játékkal lepték meg együttesünket. Nagy eré­nyük volt a gyors támadás­vezetés utáni távoli bátor kapuralövés. Mindkét gólju­kat távoli lövésből szerezték. A belgák győzelme feltétle­nül megérdemelt mérkőzés végéig már 'csak sántikálva statisztált A második félidőben újabb rohamokat indított a szolno­ki csapat de 15 pere múlva Ujszász is rákapcsolt s telje­sen beszorította ellenfelét — Ekkor a szolnoki játékosok csak durva belemen ésekkel tudták visszatartani az újszá- szi csatárokat Az üjszászi já­tékosok félték közelharcba kerülni velük. A játékvezető az 58. percben Mészárost (Szolnok) állította ki Ezután Ujszász uralta a mezőnyt de a 68. percben egy kapura tar­tó labdát a szolnoki hátvéd kézzel ütötte az alapvonalon túlra. A játékvezető a nagy tumultus miatt nem látta a szabálytalanságot de a gól már érett és a 87. percben a kapus által kiöklözött labdát Varga a hálóba továbbította. Az utolsó percek a szolnoki kanu előtt teltek el. A szolnoki csapat bemutat-1 ta a durva játék magas isko­láját Igaz ugyan, hogy a já­tékvezető elég erélyesen lé­pett feL csak ott követett el hibát, hogy nem előbb nyúlt a kiállítás eszközéhez. — A Kálóczi és Rontó nélkül ki­állt Ujszász csapatában csak Bakó és Nagy játszott jól. A többiek mentségére írandó, hogy alig mertek játszanL — Féltették testi épségüket. Szolnok csapatából egyedül Tóvizi dicsérhető meg. Saj­nos azonban ő is elkövetett néhány durvaságot. Ez a mér­kőzés nagyon rossz propagan­dája volt a futballnak. Re­méljük, hogy a labdarúgó szövetség erélyesen fellép, hogy az ilyen játékok meg­szűnjenek. Üjszászi Ifi—Szolnoki KI 3:1 (03) — Bulyáki —* ’Belgium B.—Magyaroszág B. 1:0 (0:0) Ä magyar csapat a követ­kező összeállításban játszott: Faragó — Szőcs, Mészöly, Ihász — Nagy, Kovács II.,— Pál II., Machos, Hajós, Rá­kosi, Fenyvesi dr., csere: Ihász helyett Sándor (szünet­ben). Jó iramban kezdődött a já­ték, magyar támadásokkal. Úgyszólván az első félidő vé­géig a magyar csapat táma­dott többet, de kezdeménye­zéseinket a kemény belga vé­delem könnyűszerrel verte vissza. A 66. percben Crote faképnél hagyta Sándort, már a 16-o- son belül járt, amikor a ma­gyar játékos hátulról felvág­ta. A büntetőt Jansen a bal­ra mozduló Faragó mellett a jobbsarokba vágta. A 76. percben nagy helyzetben Pál 11. lövése a felső kapufán csattant. A hátralévő időben az eredmény már nem válto­zott. " Magyarország holtversenyben 3. a lipcsei sakkolimpián A sakkolimpia döntőjében a magyar csapat legutóbb Bulgária együttesével került szembe és 2:2 arányú döntet­lent ért el. A magyar csapat tartalékosán állt ki, mert Sza­bó és Portisch pihent. A leg­újabb eredmények alapján a sakkol'mpia döntőjének állá­sa a következő: 1. Szovjetunió 6,5, 2. Egye­sült Államok 5,5, 3—5. Cseh­szlovákia, Jugoszlávia, Ma­gyarország 4,5—4,5, 6—7. Ar­gentina, NDK 4—4, 8—9. Anglia, NSZK 3,5—3,5, 10. Hollandia 3, 11. Románia 2,5« 12. Bulgária 2 ponttal, G. A. Gyümölcsfák, díszfák, díszcserjék, bokorrózsák bő választékban kaphatók a Debreceni Kertészet Böszörményi u. 106. szám alatti lerakatában. Árusítás naponta 7-től 16 óráig. A vidéki megrendeléseket utánvéttel szállítjuk. Kérje díjmentes árjegyzékünket. Ismét kiütköztek támadó játékunk hibái Belgium—Magyarország 2:1 (2:1) @G>(IMS