Szolnok Megyei Néplap, 1960. november (11. évfolyam, 258-282. szám)

1960-11-15 / 269. szám

I960, november 15. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP s Favágóból falbontó betörő — Csizmalopással kezdődött Kerekarcű, szelidtekintetű legényke a tizenhatéves K. Gábor. Készségesen, gyorsan felelget a bírónő kérdéseire, mintha másról sem lenne szó, mint rossz tréfáról, gye­rekes csínytevésről. A vád­pontok azonban sokkal súlyo­sabbak— s tisztázásuk során nemcsak sorozatos bűncse­lekményre derül fény, de egy szomorú gyermeksorsra is,.. A fiatalkorú vádlottat any­ja tizenkétéves korában azzal küldte el otthonról, hogy ele­get gondoskodott róla... Az apa mitsem szólt ehhez; már három éve különvált felesé­gétől. A fiúcska ekkortájt ab­ból élt, hogy házakhoz járt fát vágni, a TÜZÉP-telepről rüzelőt hazaszállítani. Nem­sokára állami gondozásba ke­rült, ahonnan anyja — javu­lást, gondosságot ígérve — hazavitte. A kis Gábornak azonban a rossz családi kö­rülmények miatt nem volt sokáig maradása otthon. Tavaly januárban Mezőtú­ron egy idős asszonynál ka­pott szállást. Ezt azzal há­lálta meg, hogy szállásadójá­tól ellopott egy pár csizmát, majd Szolnokra szökött. Kaz­lakban aludt, alkalmi mun­kákból éldegélt. Júniusban egy szolnoki családtól karórát lopott, azt zálogba csapta, a zálogcédulát eladta. Ekkor rövid időre a gyermekvédő intézet gondozásába került. Szorgalmasan dolgozott; ez­zel kiérdemelte, hogy próbára bocsássák, Irány: Ausztria Télen két, hozzá hasonló korú fiúval ismerkedett meg. Ezek rávették, hogy velük együtt szökjék Ausztriába. Mikor társai Kaposváron észrevették, hogy K. Gábor­nak már csak pár tizes lapul a zsebe mélyén, szívesen meg­szabadultak tőle. Azt taná­csolták, hogy külön-külön folytassák útjukat. Kemenes- mihályfalván elfogták a fiút, kit ekkor az aszódi nevelő- intézetbe szállítottak. Ott ismét javulást tanúsí­tott a disszidens-jelölt. Né­gyes eredménnyel végezte a hatodik általánost; jutalmul két hét szabalságot kapott. Elindult Mezőtúrra; Útköz­ben egy tanyában ismét kar­órát lopott — amit tulajdon anyja vett meg tőle százötven forintért. A fiú pámapos ott­honiét után visszatért Szol­nokra..! Nem sokkal később a Marx parkban álló kertész­házba falbontással betört; s elvitte a munkáslányok ott őrzött ruháját. Ezután a túl a Tis;án lévő sportöltözők egyikébe tört be. majd meg­kísérelte ugyanezt a Vár­templom mellett álló trafik­nál és a Vörös Csillag mozi­ban. A Vegyiművek horgá­szait szintén betöréssel fosz- tof i meg drága horgászbo- jaiktól, egyéb sportfelszere­lésüktől. Törökszentmiklós határában ruhát lopott egy tanyából; egy szolnokiból pe­dig ruhát, függönyt... A mamát nem érdekli A bírósági tárgyaláson megjelent K. Gábor anyja is rendőri kísérettel. A járásbí­róság kénytelen volt így gon­doskodni előállításáról, mert addig már két ízben hiába küldött számára idézést. Vá­laszai, magatartása alapján nem lehetett arra következ­tetni, hogy különösen szívén viselné fia sorsát. A szolnoki járásbíróság dr. Varga Mária tanácsa össze­sen tízrendbeli bűncselek­mény miatt K. Gábort jogerő­sen két és fél évi börtönbün­tetésre ítélte. E büntetés ki­töltése alatt a súlyosan vé­tett fiúnak alkalma lesz arra, hogy a fiatalkorúak börtöné­ben mesterséget tanuljon. — Annak birtokában — remél­hetőleg — nem tér vissza ar­ra az útra, melyen elindult. ÉRTESÍTÉS Felhívjuk az utazóközönség figyelmét arra. hogy Jászbe­rényből *- Jászfényszarun át Hatvanba, valamint Jászfelső- szentgyörgy — Szentlörinckáta — Jászfényszaru — Hatvan vi­szonylatában autóbusz közleke­dik rendszeres Járatokban. Me­netrendre vonatkozó felvilágo­sítást a MAVAUT szolgálati he­lyek adnak. 54. sz. Autóközlekedési V. Jászberény KISMÉRETŰ páncélszekrényt ke­resünk megvételre. Uvegértéke- sitő: Szolnok. Telefon: 12—57. Hirdetmény I Karcag Város Tanácsa Végre­hajtó Bizottsága értesíti a válla­latokat, intézményeket, szövet­kezeteket, hogy a kezelésében lévő KARCAGI MALOM 1960. november 80-al felszámo­lást nyer, illetve megszűnik. Az érdekelt vállalatok az esetleges követelésüket a malom jelenlegi telephelyén november 30-ig je­lentsék be. Városi Tanács Végrehajtó Bizottsága, Karcag A szolnoki Tiszamentl hétköznapok. — Zenés riportműsor megyénk életéből. Az NB 111-ból jelentjük Szerencsés döntetlen Szolnoki MTE—Törökszent­miklósi Fáklya 1:1 (1:1) Szolnok, 1000 néző. Vezette: Fülep. Sz. MTE: Sárkány — Pintér, Török, Zalai — Papp, Danka — Bánhidi, Pallai, Cs. Farkas, Wilisch, Pálmai. T. Fáklya: Barta — Szecsei, Fakkelman, Fábián — Bú­zás, Karakas II., Karakas I., Kiss, Muszka, Horváth, Sza­kái. A sáros, mély talajon ne­hezen indult a játék. Az 5. percben Pallai lövését Barta nehezen fogta. Rá egy percre Papp, Bánhidi beadásából a a labdát fekve fejelte kapu­ra, de Barta védett. Szép ak­ció volt! A 9. percben meg­szerezte a vezetést az MTE. A Fáklya kapujától 16 mé­terre szabadrúgáshoz jutott, Bánhidi átadásából Wilisch nagy erővel rúgta hálóba a labdát, 1:0. A 32. percben a Fáklya egyenlitett. Szecsei szabadrúgásából a labda a fedezetlenül hagyott Kiss fe­lé szállt, aki nagy erővel fe­jelte a hálóba, 1:1. A 38. percben újra a Fák­lya csatárok veszélyeztettek és Sárkány csak szerencsével mentett. Szünet után a Fáklya kez­deményezel Az MTE csatá­rok nem tudtak kibontakoz­ni. Mindkét részről sok volt a rossz lerdás. csapkodás, ami rontotta a játék színvo­nalát. Feljött az MTE. A 65. percben Cs. Farkas kapásból kapura lőtt labdája alig ment mellé. Tömörülés keletkezett a Fáklya kapuja előtt, de a védők mentettek. A vendég­csapat játékosai határtalan lelkesedéssel játszottak. A csatárok minden támadása veszélyt jelentett az MTE ka­pujára, de a kínálkozó hely­zeteket nem tudták kihasz­nálni. A mérkőzés vége felé lanyhult az iram, úgy lát­szott, hogy mindkét csapat beletörődött az eredménybe. A két együttes mérsékelt teljesítményt nyújtott. Ehhez hozzájárult a pálya rossz ta­laja is. Kezdetben úgy lát­szott, hogy az MTE marad felül ezen a mérkőzésen, — azonban később változott a kép. Az MTE játékosok küz- dőképességben nem tudták felvenni a versenyt a lelke­sen játszó Fáklyával. A vendégek példás lelkese­déssel harcolták végig a mér­kőzést. Igen ügyesen szervez­ték meg védekezésüket. — Egyes időszakokban valósá­gos falat húztak az MTE csa­tárok elé. A védők rendkívül sokat segítettek a csatárok­nak. A látottak alapján a Fáklya a győzelmet is meg­érdemelte volna. Jók: Bánhidi, Török. Zalai, illetve: Karakas II., Fakkel­man, Szecsei. _ ____ _ P. L Sp ad m&zaiU A ROZMÁR LEMARADT Huszonöt évvel ezelőtt tör­tént, hogy Otto Kemmerich, az akkori német távúszó egy ízben versenyt úszott egy roz­márral. Előzőleg fogadást kö­tött, hogy kitartásban felül­múlja az állatot. A fogadást megnyerte, miután 42 órás úszás után a rozmár megun­ta a dolgot, Kemmerich azon­ban még további öt órát úszott. (A i,Volksstimme”-bűl) A megyei bajnokságról jelentjük Sok gólhelyzetet kihagytak Jászberényi Vasas II — Kar­cagi MEDOSz 3:0 (1:0), Jászberény, 500 néző, vezet­te: Deák. A Vasas II. kor­szerű, lendületes játékkal megérdemelten nyerte a mér­kőzést, s az első gólt a 30. percben Csizmadia szép egyé­ni elfutásból érte el. 1:0. Utá­na a karcagiak jöttek fel. de Zilahi szép lövését Kohári bravúrosan védte. A 40. perc­ben a játékvezető 11-est ítélt a Vasas ellen, amit Kohári védett, de a játékvezető újból rugatta a 11-est. Ezt Kohári ismét kivédte, s legnagyobb meglepetésre a játékvezető harmadszorra is újra rugatta a 11-est, Zilahi azonban mellé lőtt. A 11-es után a játékve­zető Szandát leküldte a pá­lyáról. Lendületes játékkal Kunhegyes —— Tiszaföldvár 6:1 (1:0), Tiszaföldvár 300 néző, vezet­te: Dr. Barna. Kunhegyes: Kiss I. — Sza­bó II., Boda, Horgosi — Kiss II., Lévai — Csörögi, Lipták Szőke, Szabó I., Szalai. Edző: Mészáros Miklós. Tiszaföldvár: Lengyel — Szécsi, Gazsó, Szántai — Bállá. Sági. — Eszteré, Bíró IX., Tóth, Kávási, Kupeczki. Edző: Burján András. Az első percek változatos játékkal teltek. A 15. perc­ben a vendégcsapat megsze­rezte a vezetést. Egy kapu elé ívelt labdát -Gazsó rövi­den fejelt ki. Szalai mintegy 15 méterről hatalmas fejest küldött a balfelső sarok fe­lé, Lengyel rajta volt a lab­dán, de csak a kapufára tud­ta tolni, ahonnan a hálóba perdült. 1:0. A 20. percben szabadrúgáshoz jutott a ha­zai csapat. Kávási bal-alsó sarokba tartó lövését azon­ban Kiss védte. A 25. perc­ben Szalai egy csel után ha­talmas lövést küldött, de a bal felső sarokba tartó lab­dát Lengyel szögletre ütötte. A második félidő elején a hazai csapat támadott, de az 52. percben mégis a kunhe- gyesiek rúgtak gólt. Szalai Fordulás után a tíz ember­rel játszó Vasas tovább tá­madott, s a 70. percben is­mét Csizmadia gólja táncolt a hálóban. 2:0. A végeredményt Bató a 72. percben szép lö­véssel állította be, 3:0. A hátralévő időben Csizmadia, majd Kiss hagytak ki jó helyzetet. Jók: Kohári, Csiz­madia, Kiss és Terjéki. A vendégcsapatból a középfede­zet, a jobbhátvéd és Zilahi játéka tetszett. Deák játék­vezető sok hibával vezette a mérkőzést. Vasas ifi — Karcagi Ifi 2:0 (0:0). A Vasas ifjúsági csapata ez­zel a mérkőzéssel biztosítot­ta az őszi veretlenségét. — Góllövők: Szemerei, és Csiz­madia. gySzött Kunhegyes szabadrúgása a rosszul he­lyezkedő Lengyel mellett a kapu közepébe hullt 2:0. A 70. percben eldőlt a mérkő­zés sorsa. Szalai szögletru- gását Szabó 1. sarokkal csúsz­tatta a földvári kapuba 3:0. A 71. percben 11-eshez jutott a hazai csapat. Kávási élesen a bal sarokba helyezte a lab­dát 3:1. A 80. percben Szabó I. a fél pályáról tört kapu­ra, a 16-osról beadott lövését Lengyel kiejtette és másod­szorra Szabó I. már nem hi­bázott. az 5-ösről biztosan lőtt a kapu közepébe 4:1. A 82. percben Csörögi futott el a szélen és az 5-ös sarkáról az ellenkező sarokba lőtt 5:1. A 87/ percben Kávási rosz- szul elrúgott labdáját Szabó T. elcsípte, kapura húzott és az 5-ösről biztosan lőtt a há­lóba. 6:1. Közepes _ iramú mérkőzésen az első félidőben még egyenrangú ellenfél volt a hazai csapat, a második félidőben azonban kitűnt a kunhegyesiek jobb erőnléte és megérdemelten győztek a szétesően játszó földvári csa­pat ellen. A gólarány azon­ban túlzott. Jók: Boda, Sza­bó, Szalai, illetve: Bállá. Dr. Barna jól bíráskodott. Kunhegyesi ifi — Tiszaföldvár ifi 4:0 (3:0). Gyenge színvonal — igazságos eredmény Jászapáti — Kunszentmárton 2:2 (1:0). Jászapáti, 300 néző, vezette: Tóth Gy. Jászapáti: Utassi II. — Demeter, Utassi 1., Mihá­lyi — Rusvai, Nagy — Pál, Bolyós, Kökény I., Horváth, Kökény II., Szirze. Edző' Korsós Miklós. — Kunszent­márton: Szabó *— Mészáros, Gyenes, Priskin — Pintér, Csornán — Barna, Bozsik, Baranyi, Imrei, Szabó. Edző•' Vecseri. Gyenge színvonalú mérkő­zést láthatott a közönség az őszi idény utolsó mérkőzé­sén. Az első percekben szüle­tett meg az első gól, Jász­apáti vezető gólja, amelyet Bolyós beadásából Horváth lőtt menthetetlenül a hálóba. A gól után hosszú ideig nem volt említésre méltó eseménv. Szürke mezőnyjáték folyt, csak a 41. percben csattant ellenfél kapufáján. Újrakez­dés után néha feljöttek a vendégek is. Az 53. percben szerezték meg a kiegyenlítő gólt. Ezután még gyengébb lett az iram, míg a 70. perc­ben a vendégcsapat újabb gólhoz jutott, amely már a vezetést is biztosította számá­ra. Ezután szép támadást in­dítottak a jászapátiak és a 80. percben kapu előtti kava­rodásból Kökény II. bekotor­ta az ellenfél hálójába a lab­dát. Ezzel megszületett a 2:2, a végeredmény, amely a já­ték alapján Igazságosnak mondható. A hazai csapat az évadzáró mérkőzésen színvo­nal alatti teljesítményt nyúj­tott. A csapatból Nagy, Pál volt az, aki a mérkőzést vé­gigjátszotta. A vendégcsapat­ból a védelem és Baranvi volt jó. Jászapáti ifi — Kunszent­mártoni ifi 1:0. Ä jászapáti ifjúsági váloga­tott nehéz küzdelemben meg­szerezte az értékes győzel­met. Megérdemelt győzelem Szolnoki Kinizsi — Szolnoki Vasutas 8:0 (4:0), Cuk rgyári pálya. Kinizsi: Kóródi — Gyémánt II., Sza­bó, Germán — Kiss II., Sok­vári — Mátyus, Munkácsi, Géczi II., Kolláth, Feigl. — Vasutas: Csata! — Torna, Pa­lotai, Tóvizi — Sági, Kovács — Cseh, Rontó, Horváth, Si­mon, Retkes. A Kinizsi kezdte a játékot. Már az első percekben nagy gólhelyzet adódott a kapu előtt, de Géczi II., Kolláth, majd Feigl biztos helyzetben hibázott. A továbbiakban is csak a Kinizsi támadott. A Vasutas a félpályán sem tu­dott átmenni. A sorozatos Ki­nizsi-támadások a 9. percben góllá értek, amikorL Mátyus lövésébe Toma beleugrott; a róla lepattanó labdát Géczi II. biztosan rúgta a hálóba, 1:0. A 12. percben Kiss II. 18 méteres lövésébe Feigl bele­ugrott és csukafejessel küld­te a hálóba a labdát, 2:0. A 18. percben Kolláth nagysze­rű labdát fejelt Géczi II. elé, aki a kimozduló kapus mel­lett biztosan lőtte azt a háló­ba, 3:0. A 34. percben szép Kinizsi-támadás futott végig a pályán. Mátyus, Géczi II. és Munkácsi volt a labda út­ja: és Munkácsi 8 méterről biztosan rúgta hálóba a lab­dát, 4:0. Az első félidő továb­bi részében is a Kinizsi tá­madott. A második félidő is­mét ^ Kinizsi támadásokkal kezdődött és az 55. percben egy kapu előtti kavarodásból Kolláth a tétovázó védők mellett biztosan lőtt a háló­ba, 5:0. Majd a 60. percben Mátyus futott el a jobbszé­len és beadását Géczi II. küldte a hálóba, 6:0. A 68. percben Kiss II. cselsorozata jól sikerült, beadását Feigl értékesítette, 7:0. Majd a 85. percben Sokvári hagyszerű labdájával futott el a balszé­len. Kicselezte az egész vé­delmet, a kifutó kapus fö­lött a hálóba lőtte a labdát, de az egyik vasutas védő ke­ze a labdát érte, amiért a já­tékvezető 11-est ítélt. A 11- est Feigl a bal felsősarokba küldte. 8:0. A továbbiakban is a Kini­zsi játszott fölényben, de az Lelkesen játszi Fegyvernek — Ujszászi Va­sutas 3:2 (2:1), Ujszász, 700 néző, vezette: Rékasi. Fegyvernek: Csőke — Öllé, Cseszka I., Szecsei — Kocsis, Balog'- — Czifra, Cseszka II., Bognár, Füle, Csatári. Űjszász: Zérczi — Kálózi, Rontó, Bakó — Nagy, Varga — Zimonyi, Csabai, Szurmai, Ungi, Molnár. Szép idő, de egy kissé csú­szós pálya várta a csapato­kat, ami rá is nyomta bélye­gét a mérkőzésre. Mindkét csapat teljes erőbedobással kezdett, azonban úgy látszott, hogy Ujszász könnyen vette a mér’-őzést és teljesen pe­pecselő játékot folytatott. — A fegyvernekiek azonban szívvel és lélekkel játszottak és a 30. percben egy szöglet- rúgásból Bognár szép gólt ra­gasztott Ujszász hálójába, 1:0. Ezután Ujszász is lendü­letesebb játékba kezdett, s a 41. percben Varga szép lövés­sel egyenlített. 1:1. Hullámzó játék után a 42. percben Füle volt eredményes, 2:1. A má­sodik félidőben Fegyvernek teljesen védekezésre rendez­kedett be és annak ellenére, hogy Ujszász teljesen kapujá­hoz szegezte a fegyvemekie- ket, eredményt nem ért el. — Fegyvernek csak szórványos támadásokat vezetett és az 54. percben a fegyverneki hátvéd kezezése miatt Ujszász 11-es­hez jutott, amelyből Varga kiegyenlített. 2:2. Ezután a legnagyobb meglepetésre Fegyvernek óriási iramot dik­tált, állandóan támadott. A 83. percben Czifra remekbe szabott gólt lőtt és így 3:2 lett az eredmény. Ezután Fegyvernek teljesen labda­tartásra rendezkedett oe és sikerült nekik győztesen le­vonulni a pályáról. Fegyvernek teljesen meg­érdemelte a győzelmet, sport­szerű és durvaságtól mentes kemény futballt játszottak, minden egyes játékos lelke­sen játszott. Szép helycserés megoldásokat láthattunk. Az egész mezőny lekiemelkedőbb iátékosa Csőke kapus volt. — Sok veszélyes helyzetet bátor közbelépéssel tisztázott, kifu- fásai mindig sikerültek. Ujszász csapatára alig lehe­eredmény már nem válto­zott. Az egész mérkőzés alatt a Szolnoki Vasutas aláren­delt szerepet játszott. Egy pil­lanatig sem tette kétségessé a Kinizsi győzelmét. Sajnos, itt előfordultak olyan sport­szerűtlen jelenetek, ami után az 5. percben Kovács, majd a 86. percben Palotai jutott a kiállítás sorsára. Ezen a mér­kőzésen tanúsított magatar­tásáért a Szolnoki Vasutas já­tékosait az egész közönség el­ítélte. Reméljük, hogy a kö­zeljövőben a Szolnoki Vas­utas labdarúgói nem azért fognál: kimenni a sportpályá­ra, hogy az ellenfél játéko­sainak testi épségét veszé­lyeztessék, — hanem azért* hogy sportszerű keretek kö­zött 90 percet lejátszanak; A játékvezető hármas elég jól vezette a mérkőzést. Bár akadtak olyan ítéletek, ame­lyekkel sem a játékosok, sem a közönség nem értett egyet. De ezek a mezőnyben történ­tek és a mérkőzés eredmé­nyét nem befolyásolták. — A Szolnoki Kinizsi csapatának minden játékosa dicséretet érdemel. A hátvédhármas ki­tűnően látta el feladatát, a fedezetpár jobbnál jobb lab­dákkal tömte csatárait, akik nem maradtak adósak a gól­lövéssel, mint ahogyan azt az eredmény is mutatja. G. A. Szolnoki Kinizsi ifi — Szol­noki Vasutas ifi 2:1. Szolnok Kinizsi II. — Spar­takus 8:1. tt Fegyvernek tett ráismerni, teljesen szét­eső játékot mutatott. A csa­társor nem volt képes egy egészséges támadást felépíte­ni; A fegyverneki védelem mindé-. megmozdulásukat csírájában elfojtotta. Rékasi játékvezető kiválóan vezette a mérkőzést. Határjelzői jól segítettéki Ujszász ifi — Fegyverneki ifi 3:2 (1:1) — Bujáki — További eredmények a megyei labdarúgó bajnokságról Jászárokszállás — Jászkisér 2:0, Törökszentmiklósi Vasas—MAFC la( Szolnoki MÁV IX.—Mezőtúri Honvéd 2:0, niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiinii SZINARANYBÓL KÉSZÜLT SPORT-TRÓFEA A futball klubok világku­pája, melyet az idén a Real Madrid csapata nyert, szabá­lyos méretű futball labdát ábrázok A labda burkolata azonban bőr helyett szín­aranyból készült, úgy hogy a „labda” 1.2 kilogramm súlyú. Ha svájci aranyművesnél akarták volna elkészíttetni, 12 000 svájci' frankba került volna. — Spanyolországban azonban az arany jóval ol­csóbb, úgy hogy a világkupa megrendelői egy barcelonai aranyművesnél a fenti ősz- szegnek kb. a feléért tudták beszerezni. CA i,Schweizer niustrlerte”-ből) BESÓZOTT TENISZPÁLYA A tapasztalat szerint leg­jobb az olyan teniszpályán játszani, amelynek felületére sót szórnak. Japánban új módszert honosítottak meg a teniszpályák burkolásánál, ötven tonna földhöz egy ton­na sót'' tesznek és ezt a ke­verék ;t döngölik le a pályán. Az i’yen pálya felszíne sima. nincsenek rajta repedések és soh* nem nő ki rajta a gyom. (A !,Neg}’elja”-b6i) SS