Szolnok Megyei Néplap, 1960. október (11. évfolyam, 232-257. szám)

1960-10-04 / 234. szám

1980. október 4. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 FÉNYKÉPEZŐGÉPPEL. az NDK-ban Tudósítóink jelentik a megyei labdarúgó bajnokságról dezte fel a porcelán anyagát. Utána rövidesen megkezdő­dött a meisseni porcelán gyártása. Meissen az Elba fenyőfa. Az itt ott felbukka­nó őzikék, hidegvizű hegyi patakocskák, mind-mind kedves emlékkel búcsúztatja két partján fekszik s messzi­ről felhívja magára a figyel­met a hegy tetején lévő fes­tői szépségű Albrecht-vár. A „szász Svájc.” A termé­szeti szépségekben bővelkedő táj sok külföldi üdülőt és szabadságukat töltő német a látogatót. A környék leg­magasabb hegységéhez, amely közvetlen az Elba partján emelkedik magasba, a Bastei- hoz valóságos népvándorlás van. Csikós Ferene Szegedi Építők — Török­szentmiklósi Fáklya 2:1 (1:0), Szeged, 6Ö0 néző, vezette: Csáki. Szeged: Palotai — Rácz, Övári, Emesei — Blaha, Bor- sányi — Veréb, Gréezi, Bilt- sik, Tanács, Hegedűs. T. Fáklya: Ernst — Sze- csei, Fakkelman, Fábián — Karakas II., Hajik — Kris- ton, Karakas II., Horváth, Ráczi, Szakái. A mérkőzés már javában folyt, amikor még a játékte­ret meszelték. Mindjárt a kezdés után Rácz lőtt kapu mellé. Ellentámadás során Hajikot Övári arculrugta a 9. percben. Ezután Karakas II. Kristonhoz játszott, aki nagy lövést küldött a jól vé­dő Palotainak. Ismét szegedi támadás következett: Gréezi begurított Hegedűsnek, aki kapu fölé lőtte a labdát. A 18. percben Ráczi Szakáihoz ját­szott és előle Rácz szögletre mentett. A szögletet Karakas I. ívelte kapu elé, melyet Pa­lotai lehúzott a csatárok elől. Ezután mezőnyjáték alakult ki, mindkét kapu veszélyben forgott, de a védelmek jól zártak. A 32. percben sza­badrúgáshoz jutottak a sze­gediek, melyet Gréezi végzett el. A labda elpattant a sor­falról az előrehúzódó Óvári elé, aki a hálóba gurított. 1:0. A 38. percben jó helyzet adódott a szegediek kapuja előtt, azonban a játékvezető lest ítélt. Ezután Horváth lőtt kapu mellé, majd me­TÁJÉKOZTATÓ zőnyjátékkal fejeződött be az első félidő. Szünet után a szegediek támadtak, s az 51. percben Hegedűs kapu fölé lőtt. Utá­na több szabálytalanság tör­tént, amit a játékvezető nem minden esetben jól bírált el. A 60. percben Horváth jó labdát adott Kristonnak, — azonban kapu mellé lőtt. A 68. percben a szegediek ka­pusa, Palotai szabálytalanko­dott, amiért kiállítás és 11- es járt volna. A 75. percben a szegediek vezettek táma­dást, s az egyik csatárukat egy törökszentmiklósi védő­játékos a 16-oson belül test­tel megnyomta, ezért a já­tékvezető 11-est ítélt, melyet Palotai értékesített. Ellentá­madás során — a 77. percben a kiugró Horváthot Palotai csúnyán fellökte úgy, hogy a partvonal mellett 10 percig ápolták. Ezért a játékvezető 11-est ítélt, melyet Szecsel laposan a balsarokba helye­zett a jobbra mozduló Palo­tai mellett, 2:1. A szegediek ezután lestaktikát alkalmaz­tak és így gól nélkül kihúz­ták a hátralévő időt, mely a két bajnoki pontot jelentette számukra. Jók: Palotai, Óvári, Bor- sányi, Tanács, illetve: Kara­kas II., Szecsei, Fakkelman, Hajik és Karakas I. A játékvezető sok hibával működött. ítéletével mindkét csapatot több esetben sújtot­ta. Helyes lenne, ha a küldő­bizottságok olyan játékveze­tőket jelölnének ki, akik al­kalmasak ilyen mérkőzések levezetésére. — Papp István — labdát, fölényeskedett. Ond rik elvette tőle a labdát véd- hetetlenül vágta a hálóba. 2:1. Az MTE vezet egy-két ve­szélyes támadást, a de a csa­tárok túlkonbináltak, felesle­gesen cselezgettek, így a fél­idő végéig az eredmény nem változott. Szünet után azt vártuk, hogy az MTE lép fel kezde­ményezőként és megindul a harc az egyenlítésért. Ezzel szemben egy ésszerű táma­dást sem tudtak a csatárok kibontakoztatni. A 47. perc­ben Wilisch lövése jelentett veszélyt a vendégek kapujá­ra, de kapásból kapura lőtt labdáját Illésnek sikerült a mezőnybe küldeni. Az MTE visszaesett. — és a Békéscsa­bai Építők kezdtek roha­mozni. A 60. percben Betkó nagy lövése alig kerülte el Sárkány kapuját. Sok a kap­kodás. Az MTE ellentáma­dással próbálkozott. A 65, percben óriási helyzetben a kapu torkánál Wilisch fejé­ről lecsúszott a labda. Nem sikerül semmi a játékosok­nak. A szélsők állandóan kö­zépen szaladgálnak, így a fe­dezetek nem tudják kinek ad­ni a labdát, olyan nagy a tö­mörülés középen. Csapkodás, tervszerűtlenség jellemzi az MTE játékát. A 82. percben egyen Ltési alkalma van az MTE-nek. Pallai nagy lövé­se a kapufáról vágódik visz- sza. A visszapattanó labdát Wilisch rúgja kapura, de az ismét a kaoufáról vágódik ki Nagy balszerencse. A mérkő­zés utolsó percében Ondrik nagy lövését tolja kapu fölé Sárkány. Meissen. Utcarészlet a por­celánjáról világhírű városká­ból. Johann Friedriech Bött- ger aranykeresés közben fe­munkásokat vonz e vidékre. Szinte egymást érik az ég- beszökő meredek sziklák, óri­ási szakadékok, Rengeteg a Asztalitenisz ÍV B 11-ért Ceglédi Vasutas — Szolno­ki MÁV 10:6. Vereséget szenvedett a Szol­noki MÁV tartalékosán kiál­ló asztalitenisz női csapata a jóképességű Ceglédi Vasutas együttesétől. A szolnoki lá­nyok közül csak Kunráthné játékát illeti dicséret. A többi játékos átlagon aluli teljesítményt nyújtott. A le­ütések nem sikerültek, így biztosan jutott Cegléd a meg­érdemelt két ponthoz. A győzelmeken a csapatok tagjai az alábbiak szerint osz­toztak: Petrényiné 4 (a me­zőny legjobbja), Papp, Füle, Tóthné 2—2, illetve: Kun­ráthné 3, Balogh, Bíró Si- monváros 1—1 győzelem. Jászapáti — Karcag 2:1 (1:1), Jászapáti, 500 néző, ve­zette: Hamar. Jászapáti: Utasi II. — Pa­taki, Polgár, Demeter — Rus- vai, Utasi I, — Nagypál, Kökény I., Kökény II., Hor­váth, Szirze. Edző: Korsós Miklós. Karcag: Kiss — Bártfai, Tárnái, Győrfi — Kós, Ko­vács — Szabó, Zilahi, Z. Nagy, Bóta, Agócs. Edző: Vona. Mozgalmas, változatos já­tékot láthatott a közönség a két csapat találkozóján. Kez­dés után rögtön a vendégcsa­pat lendült támadásba és ha­marosan gólhoz is jutottak. 1:0. A gól után egy veszélyes A labdarúgó 1SB lll-ért Erősen vitatható tizenegyessel vesztett a Fáklya a bor bejelentéséről és a forgalmi adóról Minden bortermelő köteles a szüret befejezését követő hat napon belül a termett és szűrt must mennyiségét a területileg illetékes pénzügyőri szakasznál bejelenteni. Ugyancsak be kell jelenteni az óbor-, a seprőbor maradványt, a készített törköly­bor (csiger) mennyiségét és a sajáttermésű, — vagy vásárolt gyümölcsből előállított gyü­mölcsbor (erjesztett gyümölcslé) mennyiségét is. A rendelet szerint bortermelő­nek kell tekinteni a szőlőter­meléssel is foglalkozó állami-, kísérleti-* cél- és tangazdaságo­kat, mezőgazdasági termelőszö­vetkezeteket, az egyénileg gaz­dálkodókat és lugassal rendelke­zőket. Az egyénileg gazdálkodó fogalmi körébe tartozik: a sző­lőtulajdonos, haszonélvező, ha­szonbérlő, felesbérlő. Adóked­vezmény azonban a szőlőt tény­legesen művelő bortermelőt (földhasználót) illeti meg. A bejelentéshez szükséges nyomtatványok térítés nélkül nphatók a helyi tanácsoknál és tupénzügyőri szakaszoknál. sá\ bejelentőlapon fel kell tün- ' a bejelentést megelőzően , esített (eladott, beadott), S2a*abér, vagy bármilyen ci­ci 7 kiadott,* ajándékozott must mennyiségét is. rág 7 szüret részletekben törté­nj lőszüret, részszüret), egyes eredményeket ugyancsak szukSon belül kell bejelenteni. dúlt a bejelentéseket sorszám­Ipmhp ellátni. A már bejelen- iyiséget a később tett Oara G* ben szereplő meny- pen a ' hozzáadni nem sza- ről. A 7.. loterület bérbeadását, lJ 1v vagy részesmunkással e 77100 müveltetését ugyancsak álloju tüntetni a bejelentőla­TTiep a bejelentőlap hiányosan , ,ve érkezik a pénzügyőr- ól éz, s a bejelentés kiegészí­tőre adott felhívásnak a ter- f.ő (bejelentő) nem tesz ele- v, bejelentését semmisnek te- ntik. Nem a pénzügyőri sza- aszhoz. hanem más hatóságok­hoz (például tanácsokhoz) tett bejelentéseket a pénzügyőrség nem fogadhat el. Az adókedvezmények mennyi­ségei nem változtak. Az egyéni­leg dolgozó termelőt egy gazda­sági évben 180 liter bor után, 16 éven felüli, állandó munkavi­szonyban nem álló családtagjait egyenként 50 liter bor után il­leti meg a borforgalmi adóked­vezmény. Az egész mennyiség azonban nem haladhatja meg a 300 litert. A kedvezmény óbor­ból is igénybevehető. A kedvézményes borforgalmi- adó literenként 80 fillér, a tsz- és tszcs-tagoknak munkaegység­járandóság címén kiszolgáltatott bor után literenként 40 fillér. Ha a bortermelő bortermését részben, vagy egészben elrejti, vagy termésbejelentési kötele­zettségének nem tesz eleget, pénzügyi szabálysértést (súlyo­sabb esetben adócsalást) követ el és a kiszabandó pénzbírságon kívül a borforgalmi adókedvez­ményét is elveszíti. A nem bortermelő személyek is kötelesek hat napon belül bejelenteni a vásárolt, — vagy bármilyen más címen megszer­zett szőlőből szűrt mustmennyi­ségét. A bejelentéssel egyidejű­leg literenként 4 forint borfor­galmi adót is kell fizetni a 101.196-70 számú csekken. Óbort újborral keverni csak a pénzügyőrség jelenlétében szabad. Erre nézve a területileg illetékes pénzügyőri szakasznál írásban kell bejelentést tenni. Adóköteles italnak (bor, must) a termelőhelyről más pénzügy­őri szakasz ellenőrzési területén lévő tárolási helyre történő el­szállításához „Bortermelői (szál­lítási) igazolvány” szükséges. Kiadja a termelőhely szerinti pénzügyőri szakasz. A termelő által elfogyasztott (bér-, vagy munkaegység címén kiszolgáltatott) bor forgalmi adó­ja az elfogyasztást (kiszolgálta­tást) követő hónap 15. napjáig esedékes és befizetendő a Szol­nok megyei Pénzügyőri Parancs­nokság borforgahni besze­dési számla elnevezésit, tél. 196-70 számú csekkszámlára. Befizeté­si lap minden postahivatalnál kapható. Az egyszámlatulajdono­sok a befizetéseket átutalással is teljesíthetik. A termelők által a kedvezmé­nyes adótételű bormennyiségen felül elfogyasztott, eladott, aján­dék, vagy bármilyen más cí­men forgalombahozott bor után literenként 4 forint borforgalmi adót kell fizetni. A borforgalnii adó hozzászámítása nélkül lite­renként 13 forintnál magasabb áron értékesített bor után lite­renként 4.80 forint. Az erjesztett gyümölcslé adója literenként 4.80 forint. A 7 Malligand fok­nál magasabb szesztartalmú tör­kölybor adója is 4 forint. A ti­losán kezelt ital után literen­ként 30 forint borforgalmi adót, a tiltott italok után pedig lite­renként 20 forint bírságot kell fizetni. Törkölybort (csigert) 2 hold­nál kisebb szőlőterülettel ren­delkező termelők készíthetnek* a tényleges musttermés negyed­részének. de legfeljebb 4 hl-nek megfelelő mennyiségben. Adója literenként 25 fillér, melyet no­vember 30-ig kell befizetni. A tároló edényeket *,törkölybor” megjelöléssel kell ellátni. Tör­kölybort f«r^alomba hozni nem szabad. Bortermelő sajáttermésű must­lát (borát) csak 25 literen felüli tételekben adhatja el. A vevő csak befizetési lappal igazolt borkészletet tarthat 15 literen felüli mennyiségben. A termelő az eladott bort (mustot) csak ak­kor adhatja át a vevőnek, ha ez a borforgalmi adó befizetését igazoló csekk elismervény ré­szét átadja. Nem kell borforealmi adót fi­zetni a begyűjtő vállalatok (ál­lami pincegazdaságok( felé ér­tékesített must (7*or) mennyisé­gek után. Az eladást az átvevő vállalat vételi jegyével kell Iga­zolni. Beszállítás alkalmával a termelői szemleívet vinni kell. Bort bármilven idegen anyag­gal keverni (cukor, élesztő. stb.V, r?gv bármilyen a-iyügból bort helyettesítő Italt kémftenl tilos. * Békéscsabai Építők — Szol- noki MTE 2:1 (2:1), Szolnok, 800 néző. Vezette: Nagy S. SZMTE: Sárkány — Pintér, Zalai, Sári — Nyári, Danka — Bánhidi, Wilisch, Gs. Far­kas, Pallai, Pálmai. B. Építők: Illyés — Máté. Szarvas, Farkas — Betkó,!, Lonovits — Balogh, Sipos, Szabó, Rieger, Ondrik. Kezdés után nagy iramban támad az MTE. Az első perc­ben Pallai lövése ad munkát Illyésnek. A játék képe azt mutatja, hogy az MTE szinte lehengereli a vendégeket. Az 5. percben Pálmai kapásból j kapura küldött labdája haj- j szállal ment kapu mellé. Szép gördülékeny támadásokat ve­zet az MTE. A vendégcsapat, teljesen beszorul. Egyik per­gőtűz a másikat éri az Épí­tők kapujára. A 8. percben megszületik az első gól. Egy szép támadás után Bánhidi beadásából a labdát Wilisch a balsarokba fejeli, 0:1. A gól után tovább roha­mozott az MTE. Egy-egy el­lentámadás után megállapít­hattuk, hogy az MTE védel­me sokat bizonytalankodott. Ennek eredményeképpen a 16. percben nagy potyagóllal egyenlítettek a vendégek. Szabó elfutott Zalai mellett, Sárkány későn mozdult ki kapujából és a csatár a há­lóba rúgta a labdát. 1:1. A potyagól kissé letörte az MTE játékosokat. Csökkent a támadási kedv, kaDkodás lett' árrá az MTE játékosok­nál. A 27. percben újabb do- tyasól született. Zalai ahe­lyett hogy elrúgta voln* a Csak az első 15 percben láthattunk szép és jó játé­kot. A két potyagól után az MTE teljesen visszaesett. A játékosok nem értették meg egymást. Lagymatag, lélek- nélküli játékot láthattunk. Ilyen felfogásban nem lehet eredményt elérni. Az Építők ha nem is jól, de lelkesen játszottak és megérdemel­ten nyerték meg a mérkő­zést. Nagy S. játékvezető nagy körültekintéssel és hiba nél­kül vezette a végig sportsze­rűen lejátszott mérkőzést. Jók: Ondrik, Szabó, Szarvas. Az MTE-ből senkit sem lehet kiemelni. — P. I. — A forduló további eredmé­nyei: Jászberényi Lehel — Mart­fűi MSE 4:0, (0:0), Jászbe­rény, 700 néző, Makói Vasas — MÁV Hódmezővásárhelyi MTE 1:1 (0:0), Hódmezővá­sárhely, 3000 néző. Csongrádi Petőfi — Kecskeméti TE 1:1 (1:0), Kecskemét, 2400 néző, Szegedi Spartacus — Szarva­si SC 1:1 (0:0), Szarvas, 1500 néző, Gyulai MEDOSZ — Kis­kunfélegyházi Építők 2:2 (0:0), Kiskunfélegyháza 1000 néző. Délkeleti csoport állása: 1. Gyula 9 5 4 — 25:10 14 2. Kecském. 9 5 3 1 16: 7 13 3. Orosháza 9 4 5 — 12: 7 13 4. Szó. MTE 9 5 1 3 20:11 11 5. Szarvas 9 4 3 2 16:12 11 6. Csongrád 9 3 4 2 17:11 10 7. Sze. Sp. 9 4 2 3 18:13 10 8. Sze. Ep. 9 4 2 3 14:13 10 9. Bcs. Ep; 9 3 3 3 12:12 9 10. Jberény 9 3 2 4 15:15 8 11. Makó 9 2 4 3 12:19 8 12. T. Fáklya 9 3 1 5 9:10 7 13. Martfű 9 3 — 6 16:23 6 14. M. HMTE 9 1 3 5 11:24 5 15. Bcs. Agy. 9 1 3 5 7:22 5 16. Kfh. #116 6:17 4 támadást vezettek a vendég­játékosok, de már magára talált a hazai védelem és így ezek a támadások mind elakadtak. Ezután lassan fel­jött a hazai csapat és a 35. percben Kökény II. révén ki­egyenlített. Szünet után új erőre ka­pott a hazai csapat, erősebb iramot diktált. A vendégcsa­pat védőjátékosai azonban hárítani tudták a hazai csa­tárok veszélyes támadásait, a kapus pedig a kapura lőtt labdát. A vendégcsapat tá­madásai is felélénkültek és a veszélyes lövések sok gon­dot okoztak Utasinak, az apátiak fiatal kapusának. A 67. percben miközben egy lö­vést hárított, könnyebben megsebesült, de ezután is meg tudta védeni kapuját). A 80. percben egy villám­gyors hazai támadás söpört végig a pályán és Kökény II. beadásából Utasi I. az ellen­fél hálójába továbbította a labdát. 2:1. A játékvezetői hármas a közönség megelégedésére mű­ködött. Jók: Demeter, Utasi I., il­letve: Kiss, Kovács, Tárnái. Jászapáti ifi — Karcagi ifi 3:0. * Törökszentmiklósi Vasas — Ujszász 3:1 (2:1), Ujszász, 900 néző, vezette: Sándor. Tö- rökszentmiklós: Simái — Sz. Kiss, Balázs, Polgár — Há­lák, Bíró — Darvasi, Katona, Szedlák, Kiss, Fekete. Edző: Szántó József. Ujszász: Zérc- zi — Kálózi, Rontó, Király — Nagy. Varga — Szurmai, Csa­bai, Bakó, Ungi, Ivanics. — Edző: Varga János., Hatalmas hangorkán kö­zött kezdődött a mérkőzés, mert a törökszentmiklósi drukkerek nagy tábora láto­gatott Ujszászra. Hullámzó játék folyt a pályán, a Vasas szép összjátékkal közelítette meg Ujszász kapuját és a 16. percben Darvasi egyéni já­ték után szép gólt lőtt. 1:0. A gól után Ujszász nagy ira­mot diktált és a 20. percben Ungi lövése a felső kapufán csattant, s a 26. percben Szur­mai közelről egyenlített, 1:1. A félidő végéig mezőnyjá­tékkal telt el az idő és egy veszélytelennek látszó táma­dás után a 42. percben Ka­tona közvetlen közelről be­pofozta a labdát Ujszász ka­pujába. Óriási kapushiba volt! A kapus kifutással könnyen rriegszerezhette vol­na a labdát. A második félidőben mind­két csapat nagy hajrát vá­gott ki és a 6. percben egy támadás alkalmával a Vasas kapusa Ivanicsot letaglózta, s a bíró sípja néma maradt. A játékost levitték a pályá­ról és visszajövetele után csak statisztált. Ezután a Vasas lábra kapott és a 10. percben Darvasi egy erősen vitatható góllal 3:l-re növelte az eredményt. A játékvezető gyengeségéből a durvaságok egymást érték és sajnos több esetben mindkét részről sok ellenkező ítéletet hozott. A Vasas kulturáltabb fut- balt játszott, s megérdemel­te a győzelmet, Ujszász tel­jesen formán kívül játszott, szinte nem lehetett rájuk is­merni. A védelem sehol sem volt, igaz ugyan, hogy a dur­va játék folytán csak 9 em­ber volt a pályán, mert Iva­nics után Varga is harckép­telenné vált. Darvasitól ré­gen láttunk ilyen eredményes és gólratörő játékot, valóság­gal egyedül verte meg Ui- szászt. A játékvezetőről csak annyit, hogy nagyon rossz napot fogott ki és ez rá nyomta bélyegét a működési­re. mert a mérkőzést a má­sodik félidőben teljesen kien­gedte a kezéből. Ujszász ifi — Vasas ifi 4:1. — Buják! — A megyei labdarúgó bajnokság további eredményei Jászberényi Vasas n.—Szolno­ki Kinizsi 4:1 (2:0), Kunszent­mártoni MTE—Szolnoki Vasutas 3:0 (1:0), Kunhegyes — Fegyver­nek 2:0 (2:0), Jászárokszállás— MAFC 1:1. Szolnoki MÁV II.— Tászkisér 1:0. Mazőtúri Honvéd—TiszaföM- vá* It# > 4 Rasa