Szolnok Megyei Néplap, 1960. augusztus (11. évfolyam, 181-205. szám)

1960-08-09 / 187. szám

I960, augusztus 9. SZOLNOK MEG TEJ NÉPLAP § A megyei labdarűgóbajnokságért J ászárokszállás—J ászbe rényi Vasas II. 4:0 (2:0) Jászárokszállás, 1100 néző. Vezette: Csősz. Jászárokszál- lás: László — Győző, Sipeki, Raczkó I. — Raezkó XI., Var­ga — Novák, Bagi, Kóczián, Czagány I., Czagány II. Jász­berényi Vasas II.: Koháxi — Rigó, Végh, Sárközi — Gu­lyás, Teréki — Tombai, Kiss, Varga, Benedek, Móczó. Az igen gyengén játszó vendégek ellen könnyen győ­zött a hazai csapat az új baj­noki évad első mérkőzésén. A hazai csatárok már a má­sodik percben gólt értek eL Novák átadását Czagány I. lőtte kapura. A labda a ka­pus karját érintette s kapu­fára perdült, majd onnan a hálóba, 1:0. Mezőnyjáték kö­vetkezett hazai fölénnyel. A vendégek csak ritkán veszé­lyeztettek. A 13. percben Novák lövését Kohári rövi­den kiütötte és a szemfüles Kóczián a hálóba vágta, 2:0. A továbbiakban is a hazai csapat támadott. Különösen lelkesen játszott a Czagány balszárny. A 25. percben igen szép támadást vezetnek a hazaiak, melynek végén No­vák leadását Kóczián szép fejessel továbbítja kapura. Kohári azonban a veszélyes fejest hárítja. A 36. percben egymás után két szögletet ér el a hazai csapat; mindkét szögletet Czagány II. fejeli kapura, a kapus azonban véd. A vendégek csatársora csak a jól játszó védelemig jut el, azokat átjátszani már nem tudja. A második félidő — hason­lóan az elsőhöz — a hazai támadások jegyében zajlott le. lAz 51. percben Bagi ha­talmas, huszonkét méteres szabadrúgását téríti szögletre Kohári. Az 53. percben a vendégek szögletét védi László. A 61. percben Kóczi­án szépen fut el, nagy lövést küld kapura, Kohári azonban véd. A 68. percben szögletet ér el a hazai csapat. Ezt No­vák szépen íveli be és a jól eltalált labda védhietetlenüil vágódik a túlsó felső sarok­ba, 3:0. A hazai csapat ek­kor enged az iramból és a vendégek is szóhoz jutnak. A 78. percben meleg jele­net játszódik le a hazai kapu előtt László röviden üt ki egy labdát, melyet Benedek egyből visszaküld, azonban Sipeki kifejeli. A 84. perc­ben Czagány II. küld nagy lövést a kapuba. A labda a felső lécről a gólvonalra vá­gódik, majd onnan ki; No­vák ismét kapufára lövi, az újból kipattan^ a labdát azonban Novák most már a tömörülő védők között a há­lóba vágja. 4:0. A hazai csa­pat minden egyes tagja lel­kesen és igen nagy igyeke­zettel játszott, a vendégek viszont igen gyengén. — méla Jászapáti—Jászkisér 3d (0:1) Jászkisér, 800 néző. Vezet­te: Mihályi. Jászapáti: Sin- kó — Polgár, Utassy, Mihá­lyi — Rusvai, Kökény II. — Bolyos, Kökény I, Horváth, Pataki, Szirze IV. Jászkisér: Major III. — Ragály, Bán­laki, L. Kovács I. — Major II., Szirzie I. — L. Kovács II., Major L, Mikes, Zs. Kiss, Szabó. Jászkisér vezette az első támadásokat, majd utána Apáti ellentámadásba ment át, de a kezdeményezést to­vábbra is Jászkisér tartotta a kezében, ami a 32. percben góllá érett. Kovács II. szeg­letét Major I. gyönyörűen a jobb sarokba fejelte. 0:1. Fél­időig az eredmény már nem változott. Kezdés után Apáti magához ragadta a kezdemé­nyezést és az 5. percben Ko­vács L védelmi hibájából Horváth Bolyos beadását be­fejelte. 1:1. Utána Kisér újra támadott, de kiütközött Apá­ti rutinja, és mezőnyfölényt harcolt ki. Kisér csak elvétve tudott veszélyes lenni és e támadások eredményeképen Mihályi a gólvonalról men­tett Ezután Jászapáti is ve­szélyeztetett; már majdnem mentett a kiséri védelem, amikor Ragály megbotlott a labdában, amely a hálóba került. 2:1. Kisér pillanatnyi megingását Apáti jól kihasz­nálta és újrakezdés után Szirze elfutott, ragyogó gólt lőtt. 3:L Utána Kisér még lelkesen támadott, de az eredmény már nem válto­zott A játékvezetői hármas ki­elégítően működött. A látottak alapján a dön­tetlen eredmény igazságosabb lett volna. Jászapáti Ifi—Jászkiséri Ifi 72 (5:1). t— Győri Szolnoki MÄV U.—Török­szentmiklósi Vasas 3d) (1:0) Szolnok, 1500 néző. Ve­zette: Deák (Almási—Bara- nyi). MÁV II.: Danka — Urbén, Makai, Szabó — Császár, Rontó — Csák, Karkecz, Csete, Soós, Serfőző. Törökszentmiklósi Vasas: B. Tóth — Biró, Balázs, Pol­gár — Halász, Takács — Darvasi, Fülöp, Szedlák, Fe­kete, Kiss. Az első félidőben a szél ellenére is jól harcoltak a törökszentmiklósiak. Védel­mük sikerrel rombolta szét a jól kombináló MÁV csatár­sor akcióit. Ebben az idő­szakban csak Karkecz jól kidolgozott labdája jutott a hálóba, 1:0. Szünet után főként Dar­vasi révén többször is ve­szélyeztettek. Később eldur­vult a játék és Csete, majd Soós góljai után elvesztették önuralmukat a vendégek és részben utánrúgásért, rész­ben feleselésért a játékvezető Kisst, Balázst, Fülöpöt és Bírót a Vasasból kiállította. Egy törökszentmiklósi néző a pályára is beszaladt és az őt eltávolítani igyekvő ren­dezőt is megütötte. Mindenki megkönnyebbült, amikor a sportszerűtlenségekkel tarkí­tott mérkőzés véget ért. Szolnoki MÁV Ifi—Török­szentmiklósi Vasas Ifi 5:0. Üjszászl Vasutas—Kun­szentmártoni MTE 3:0 (1:0) Kunszentmárton, 400 néző. Vezette: Tóth Sándor. Üjszász: Zérczi — Kálóczi, Bakó, Kelemen — Varga, Nagy — Zimonyi, Csabai, Szurmai, Ungi, Ivanics. — Kunszentmártoni MTE: Sza­bó — Földi, Hegedűs, Gye- nes — Bozsik, Pintér — Ha­rangozó, Imrei, Kovács, Cso­rnán, Szabó. Hosszú ideig mezőnyjáték folyik, amikor a segít­ségét is jól kifogják az új- szásziak, de támadásaikat a hátvédek mindig hárítják, még lövőhelyzetet sem tud­nak összehozni. A vendégek jobb labdakezelése már ek­kor kitűnik, amihez párosult nagy akaraterejük és határ­talan küzdőszellemük. A 20. percben Kovács labdájából Imrei lövését szerelik szög­letre, majd Harangozó két nagy lövése ad egy kis szint a mezőnyjátéknak. A 35. percben a vendégek rúgnak szögletet, amit Szabó az ol­dalléc mellett gólba üt, ő ma­ga is a kapufának esik és ápolásra szoruL A további időben is eredménytelen me­zőnyjáték folyik a helyiek állójátékávaL A félidő után a vendégek még nagyobb akarással ve­tik magukat a játékba, de hamarosan átveszik a kez­deményezést a helyiek. Ek­kor még vezetnek támadást, bár sikertelenül. S ezzel el is fogyott az erejük. A 20. percben Ungi erős, lapos lö­vést küld a helyiek kapujá­ra, mely utat tálál a hálóig. A további idő újszászi fö­lénnyel telik; a 38. percben Szabó a 16-oson belül gyen­gén akasztja az egyik csa­tárt, amiért kis tétovázás után az ez ideig kielégítően működő játékvezető ll-est ítélt, majd később Szabót le- küldi a pályáról. A közön­ségből ekkor egyhangúlag kitör az elégedetlenség, hogy vasutas csapattal vasutas já­tékvezetőket még sem kellene küldeni. Jók: Az újszászi csapat minden tagja dicséretet ér­demel lelkes játékáért, a he­lyiekből csak Földi, Pintér és Bozsik játéka említhetők Cjszászi Ifi—Kunszent­mártoni Ifi l.-O. b. J. Szolnoki Vasutas—Mezőtúri Honvéd 1:1 (0:0) Szolnok, Vasutas-pálya, 500 néző, vezette; Paulák (Békés­csaba). Szolnoki Vasutas: Pál — Sági, Grámán, Retkes — Pa­lotai, Mészáros — Torna, Rontó, Hamar, Cseh, Simon. Mezőtúri Honvéd: Demjén — Somogyvári, Gáspár, Hor­váth — Molnár, Dióssi — Bendes, Márkus, Túrái, Se­ben, Serbán. A mérkőzés előtt Ács Jó­zsef, a Megyei Labdarúgó Szövetség elnöke köszöntötte a kivonuló csapatokat és megnyitottnak tekintette a megyei bajnokságot. Mező­túri támadásokkal kezdődött a játék, de Sági biztosan há­rított. A túloldalon veszélyes Honvéd-támadás alakult ki; Palotai azonban fejjel hárí­tani tudott. Ezután váltakozó mezőnyjáték következett, hol egyik, hol másik kapu for­gott veszélyben. Az első fél­idő úgyszólván egyenlő erők küzdelmét hozta. Fordulás után mindjárt az első percben a Honvéd ért el szögletet, a beívelt labdát hárították a Vasutas-védők. A labda Márkushoz került, aki magasan kapu fölé lőtt Ezután jobboldali Vasutas- támadás alakult ki, de a Honvéd-védők hárítani tud­tak. A 68. percben Vasutas­támadás során szögletre há­rítottak a Honvéd-védők. A beívelt szögletet Palotai kö­zelről a hálóba lőtte, 1:0. A gól után feljött a Honvéd és egyik támadás után, a 71. percben a Vasutas balfedeze­te kézzel érintette a labdát. A megítélt büntetőt Bendes értékesítette, 1:1. A további­akban is jobbára Honvéd­fölény jegyében folyt a já­ték. A mezőtúriak kulturál­tabb futballt játszottak, de a góllövés nem sikerült a csatároknak. Ebben az idő­ben a Vasutas szórványos tá­madásai nem voltak veszé­lyesek. A hátralévő Időben az eredmény már nem vál­tozott. Jók: Pál, Palotai, Grámán, Simon, illetve: Gás­pár, Horváth, Diósi, Serbán. V. J. A labdarúgó IVB L eredményei Vasas — MTK 4:2 (in Ferencváros—Pécs 3:2 (0:2) Tatabánya—U. Dózsa 1:1 (1:0) Győr—Szeged 5:0 (0:0) Csepel—Diósgyőr 1:0 (0:0) Salgótarján—Debrecen 0:0 (0:0) Bp. Honvéd—Dorog 8:2 (1:1) Ünnepi közgyűlés a járműjavítóban A Szolnoki MAY vasárnap ün­nepelte 50 éves jubileumát. Már jóval 10 óra előtt népes csopor­tok gyülekeztek a Millennium kultúrházának előcsarnokában és az udvaron. Öreg és mai fiatal sportemberek beszélgettek. Az ötvenéves múlt egy-egy szép em­lékét elevenítették fel. Az egyik csoportban Auguszt (Agai) Gyu­lát, Csücskit (Tamás Dezsőt) és Aknai Bélát pillantottuk meg. Ok az 1300-as évek labdarúgó emlé­keit elevenítették fel. A 60 éves Agai Gyula, aki 1919-től 32-ig volt a Szolnoki MÁV labdarúgó csa­patának kapusa — éppen bulgá­riai emlékeiről beszélt. Mint ma­gyar amatőr válogatott, Szófiá­ban járt, mint a bolgárok ellen jászó magyar csapat kapusa és 2:8 arányú győzelemmel tértek haza. Kabátja hajtókáján a 25- szörös válogatottnak járó Kö- LASZ aranyjelvény díszelgett. — Még játékostársainak neveire is emlékszik. Néhányat gyorsan fel is sorolt: Sáros! dr., Déri, Cseh Mayi, az újpesti Szalay stb. De tagja volt a csehek ellen Pesten játszó magyar amatőrcsapatnak is. Itt 3:l-es győzelmet arattak. — A 63 éves Csücski szintén az 1900-as években játszott a MAV- ban. Kortársai szerint az akkori Idők egyik legtehetségesebb játé­kosa volt. Mi lem bizonyltja ezt jobban, mint az, hogy vidéki létére a párizsi olimpiára készü­lő magyar válogatott keretbe is bekerült. A fiatalok, a mai spor­tolók szinte áhítattal figyelték az öregek visszaemlékezését. Egy másik csoportban a 70 éves Frizi Bajos bácsi beszélge­tett. Ö volt 1910-ben a MÁV bir­kózó szakosztály megalapítója. 1910-től 1926-ig akiv könyúsúlyú birkózó is volt. Később edzőskö- dötu Egymás után jöttek a több ré­gi és mai sportolók, vezetők. Tíz óra 10 perckor, mikor megkez­dődött a ünnepi közgyűlés már zsúfolásig megtelt a Millennium moziterme. Felgördült a színpa­di függöny és a száztíz tagú vas­utas énekkar tagjainak ajkán felhangzott a Himnusz dalama. Majd mozgalmi dalokat adtak elő. „Munka hadának a lépése dobog” — szárnyaltak a dalla­mok. Ezután Pintér Béla elvtárs tett javaslatot a díszelnökség tagjaira. Az elnökségben helyet foglaltak a megye és Szolnok város párt- és állami szervei, a Szolnokon vendégeskedő Szcze- czin lengyel város polgármeste­re, valamint a veterán és mai sportolók legjobbjai. Az egyik Idősebb MÁV spor­toló, Aknai Béla nyitotta meg a közgyűlést. Üdvözölte a megje­lenteket, majd átadta a szót Var­ga Sándor eivtársak, a Szolnoki MÁV SE elnökének, aki az 50 éves, múltról, az egyesület létre­jöttéről, a nehéz küzdelmekről, a sikerekről és a jelenlegi munká­ról tartott beszámolót. Ezután Krizsán József, a Magyar Test- nevelési és Sport Tanács kikül­döttje adta át az MTS által ado­mányozott kitüntetéseket az 50 éves jubileum alkalmából. Régi sportolók és vezetők vették áí meghatödottan a megérdemelt munka jutalmát. A „Testnevelés és Sport Kiváló Dolgozója” ki­tüntetést kapták Kolláth Ferenc, Józsa János, Magyart Tibor, Mag- lódi Gyula. A „Testnevelés és Sport Érdemes Dolgozója” kitün­tetésben részesültek: Bulyáki László, IfJ. Pintér Ferenc, Cselé- nvi (Cramkó) Ernő és Szabó Jó­zsef. Oklevél kitüntetésben része­sültek: Szilágyi Gáborné, G. Kiss Gyula, Bozóki István, Kolláth Dezső, Dávid László és Ivanovlts Iván. Varga Sándor pedig arany és ezüst jubileumi MÁV jelvényt és emlékverete* adott át az arra érdemeseknek. Aknai Béla zár­szava után a dalárda az tnter- nacíonálét énekelte és ezzel vé­get ért az ünnepi közgyűlés, se tíinat» — A labdarúgó NB Ill-ért I deny eleji, gyenge színvonalú mérkőzés Törökszentmiklósi Fáklya- Csongrádi AK 2:1 (2:0) Törökszentmiklós, 1000 né­ző. Vezette: Gyarmati. Tö­rökszentmiklós: Ernst — Szecsei, Fackelmann, Fábián — Búzás Hajk — Deák, Ka- rakas II., Muszka, Szakáll, Kriston. Csongrád: Major — Barta, Gát, Bánfi — Kálmán, Vinyei II. — Papházi. Gál, Palásti II., Papcwik, Buru. Az első említésreméltó ese­mény, hogy a harmadik perc­ben Szecsei Szakállhoz ját­szott, aki 18 méterről a jobb felső sarok fölé lőtt. lilán a Papcsik futott el, de Búzás szépen szerelt. A 7. percben Búzás—Muszka—Szakáll volt a labda útja és az utóbbi a 16-osról kapu fölé lőtt. A 17. percben Szecsei lőtt fölé. Ez­után mezőnyjáték alakult ki. Állandó Fáklya támadás so­rán Szecsei vezette fel a lab­dát és a kapu elé ívelt Deák­hoz, aki a tizenegyesről for­dulásból laposan, erősen a hálóba vágta a labdát. 1:0 a Fáklya javára. A 33. percben Gál elfutott, hosszúra szök­tette magát és Erszt tisztázni tudott. A 38. percben Szakáll Kristonhoz játszott, ő 30 mé­terről kapura lőtt, Major szögletre hárított. A szögletet Deák ívelte kapu elé, Gál azonban kifejelte. A 44. perc­ben Hajk—Szakáll—Muszka volt a labda útja, mig végül Muszkát szabálytalanul aka­dályozta Gát a kaputól 18 méterre. A szabadrúgást Sza­káll végezte el, úgy. hogy le­gurította Muszkának* aki ballal félmagasan a hálóba vágta a labdát. 2.0, a Fáklya javára. Kezdés után megza­varodtak a csongrádiak. A második félidő első ese­ménye volt az, hogy Deák el­futott a jobbszélen és be­adott Kristonhoz, aki 20 mé­terről mellé lőtt. Ezután a vendégek jöttek föl. Kálmán adott jó labdát Palásti II- nek, aki elől azonban Haik mentett. Az 50. percben Sza­káll lőtt a tizenhatosról, azon­ban Major védte. A másik oldalon Gál 25 méterről kapu mellé küldte a labdát. A 60. percben Papcsik futott el és a kaputól 18 m-re szabályta­lanul szerelték. A szabadrú­gást Gát végezte el, erős lö­vése a jobb felső sarokban kötött ki. 2:1. A gól után erő­sítettek a csongrádiak. A 61. percben Muszka—Deák össz- játék után Muszka elől Gát szögletre mentett. A szögle­tet Deák ívelte kapu elé Sza­kállhoz, aki közelről kapura gurított. A labda a bal kapu­fa belső szélére pattant, on­nan végiggurult a gólvonalon a jobb kapufáig és onnan Bánfi kirúgta. Szerencséjük mentette meg a góltól a csongrádiakat. Mezőnyjáték­kal telt el a hátralévő idő. Góllövők: Deák, Muszka, illetve: Gát. Jók: Szecsei, Fackelmann, Búzás, Deák, Szakáll, illetve: Gát, Kálmán. Papházi és Papcsik. Gyenge színvonalú mérkőzés volt. Látszott, hogy a felkészülés­nél mindkét csapatnál hiba van, melyet ki kell javítani. A játékvezető jól vezette a mérkőzést, jól működött együtt partjelzőivel. Papp István — Megérdemelt győzelem Szolnoki MTE—Makó! Vasas 3:1 (1:1) Makó, 1500 néző. Vezette: Hodroga. Szolnoki MTE: Sár­kány — Tóvizi, Sári, Zalai — Papp, Danka — Bánhidi, Pallai, Gs. Farkas. Wilisch, Pálmai. Makó: Szabó — Csorba.- Varga, Dobozi — Joó, Kiss — Práger, Tóth, dr. Juhász, Marcika, Tolnai. Nagy irammal indult a mérkőzés. A 4. percben Cs. Farkas nagyszerű labdával szöktette Bánhidit, de a lö­vést elhamarkodta, így oda­lett a gólszerzési alkalom. Tá­madtak a hazaiak. Varga jó labdájával Práger elfutott és Zalai csak szögletre tudta szerelni. A szögletről beívelt labdát Marcika először kapu­fára rúgta, majd a visszapat­tanó labdát 2 m-ről már nyu­godtan vágta a hálóba. 0:1. A gól után Makó támadott, de az MTE védelme jól zárt. Az MTE csatárok ellentáma­dásai mindig veszélyt jelen­tettek a makói kapura. A 8. percben Cs. Farkas nagysze­rűen elfutott, de kivárt, így odalett a helyzet. A 16. perc­ben egyenlíthetett volna az MTE. Bánhidi beadásából a labdát Wilisch veszélyesen fejelte kapura és azt Szabó csak nagy bravúrral tudta kapu fölé tolni. A fejes gólt érdemelt volna. A 21. perc­ben Bánhidi szögletrúgásból Cs. Farkas hálójába fejelte a labdát. 1:1. A 30. percben Wilischt lerúgták, le kellett vinni a pályáról és csak jó 5 perc után tért vissza. A fél­idő végéig mezőnyjáték folyt és az eredmény nem válto­zott. Szünet után megváltozott a játék képe. Az MTE csatárok heves támadásba kezdtek. Az 52. percben Pálmai elfutott, kicselezve a kapust, begurí­totta a labdát, de azt Bánhidi elvétette. Az 58. percben ve­zetéshez jut az MTE. Pallai Bánhidit szöktette és a be­ívelt labdát Wilisch a 11-es pontról nagyszerű fejessel küldte a hálóba. 2:1. A gól láthatólag letörte a hazaia­kat. Ezt kihasználva, az MTE csatárok sorozatos támadáso­kat vezettek. A 63. percben a kitörő Cs. Farkast a 16-oson belül felvágták. A megítélt büntetőt Wilisch mesterien értékesítette. 3:1. A befejezés előtt a makóiak több veszé­lyes támadást Indítottak az MTE kapujára. A 82. percben Tolnai hatalmas lövését Sár­kány nagy bravúrral ütötte vissza a mezőnybe. Az MTE nagy lelkesedéssel és — kü­lönösen a második félidőben — nagyon jól is játszott A fiatalok beváltották a hozzá­juk fűzött reményeket A ha­zai csapat az első félidőben sokkal veszélyesebb volt. Kár, hogy a második félidő­ben a helyenkénti durva já­tékkal lerontották a játék színvonalát A játékvezető nagy körültekintéssel, hibát­lanul vezette a mérkőzést Jók: Tóvizi, Sári, Cs. Far­kas, Wilisch, illetve; Varga, Kiss, Tolnai. P. — H. A forduló további eredményei Jászberényi Lehel — Kiskunfél­egyházi Építők 2:0 (0:0) Jászbe­rény, 700 néző. Martfűi MSE— Szegedi Spartacus Vasas 2:1 (0:1) Martfű, 900 néző. Kecskéméi TE —Hódmezővásárhelyi MTE 2:2 (2:1) Hódmezővásárhely, 2500 né­ző. Békéscsabai Építők — Békés­csabai Agyagipar 1:1 (0:0) Békés­csaba, 3000 néző. Gyulai ME- DOSZ—Orosházi Kinizsi Irt (1:0). Egyéb megyei eredmények Kunhegyes — Szó. Kinizsi 0:0, MAFC—Karcag 1:1. Fegyvernek—Tiszafőldvár 3:0. j lö6°- iZuiTui to% Szezonvégikíágusítás 1 :j^t:zTetk™tek Kedves vásárlóink a kiárusítás alatt 20-40 0/0-os engedménnyel vásárolhatnak!