Szolnok Megyei Néplap, 1958. december (9. évfolyam, 285-308. szám)

1958-12-16 / 297. szám

8 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1958. december 18. (« A szolnoki labdarúgó csapatok „fekete vasárnapja* %|Cgyénk és városunk élvonalban játszó labarúgó csapatai ki- vetel nélkül mind vereseget szenvedtek vasárnap. A bajnok­ságok utolsó, illetve egyes csapatoknál utolsó előtti fordulói hatalmas küzdelem jegyében zajlottak le. az évszakhoz viszonyítva enyhe idő­járás volt mindenfelé, de ugyanakkor az eső alaposan feláztatta a pályákat, úgyhogy a mérkőzések mindenütt mély talajon kerühek megrendezésre. A Szolnoki MÁV utolsó hazai, mérkőzésére 1500 néző volt kíváncsi, akik szomorún tapasztalták kedvenc csapatuknak meddő játékát. A csapat az elmúlt vasárnapi formájához viszonyítva mélyen formája alatt játszott. A gyenge játék mellett ezen a vasárnapon baj volt még a góllövéssel. Ezt tapasztalhattuk a vasárnap délelőtt megren­dezett Kinizsi mérkőzésen is éppúgy mint a Szolnoki MÁV, vagy Deb­recenben az MTE bajnoki találkozóján. Ügy látszik, a szolnoki csatá­rok erre a mérkőzésre rosszul irányozták be góllövő cipőjüket. Sok helyzetet hagyott ki a Szolnoki MÁV, de ugyanekkor a martfűi csa­pat is „büszkélkedhet*4 ezzel a megállapítással. így történt meg, hogy a martfűi csapat otthonában elszenvedte első vereségét. Ugyanebben a betegségben szenvedett a Szolnoki MTE csatársora is Debrecenben és a sok gólhelyzet a hazai csapat örömére kihasználatlan maradt. A Szol­noki Kinizsinél továbbra is azt a hagyományos balszerencsét emlege­tik, amely ezen NB III. bajnoki évad kezdete óta végig kíséri a cukor­gyár ak szereplését. Node most nézzük egyenként, hogyan is maradtak alul a vasárnapi küzdelemben megyénk legjobb csapatai: A megyei I. osztályú labdarúgó bajnokság eredményei Mtűri Honvéd—Kunsztmárton 4:1 Szolnoki MÁV II.—Tiszai öld vár 4:2 Jászberényi Vasas II.—Karcag 2:1 Jberényi Lehal—Tm. Vasas 4:0 Tmiklósi FC—J ászár okszállás 2:0 Kisújszállás—Jászapáti Vasutas 1:2 Abonyi MTE—Mezőtúri AFC 0:4 Fegyvernek—Kunhegyes 3:1 A labdarúgó ISB II. keleti csoportjának eredményei Szegedi EAC—Salgótarjáni SE 4:0 Borsodi Bány.—Debreceni VSC 1:1 Bp. Előre—Miskolci MTE 1:0 Egyetértés—Szegedi VSE 3:1 Kecském. Dózsa—Ceglédi VSE 6:1 Pénzügyőrök—Bp. Spartacus 2:0 Özdi Vasas—Szolnoki MÁV 1:0 Könnyelműsködés, balszerencse: érzékeny vereség melléfogása okozta. A csapat nagy része a taktikai utasítást nem tar­totta be. Az ózdiak mindent felsora­koztattak, amivel egy vidéki mécs­esén sikert lehet elérni. Ha kellett, mindannyian védekeztek, ha kellett rögtön támadásba lendültek, de az Időhúzástól sem rettentek vissza. játé­Lelkesedésük és önfeláldozó kuk példamutató. A közönség — ha bosszankodva Is láthatta, hogyan lehet egy biztos­nak látszó mérkőzést elveszíteni. Ez a futball!! Ez benne az érdekes! A játékvezető hármas kiválóan vezette a kemény mérkőzést. IIGy. Ismét nagy meglepetést hozott a labdarúgó NB I. utolsó előtti forduló'a A Vasas MTK találkozón gólnél­küli félidő után a lényegesen job­ban játszó Vasas gyorsabb játéká­val szerezte meg a győzelmet. A Fe­rencváros legutóbbi két nagyarányú veresége után igen érdekesen vetet­ték fel a kérdést, hogy kiküszöböli-e a csorbát a Fradi, vagy továbbra is mély hullámvölgyben van. Az első félidő a Fradi szurkolóinak adott igazat, viszont a második félidő vé­gén összeroppantak a zöld-fehérek és a Budapesti Honvéd nagyarányú győzelmet szerzett. — Ugyancsak nagyarányú győzelmet aratott a cse­peli csapat is a tartalékosán kiálló miskolciak felett. Eldöntetlen volt a bányásztalálkozó, valamint a bel­ügyiek és a dorogi bányászok talál­kozója. A BVSC imponáló játék után biztosan győzte le a győrieket. Nagy küzdelemben győzött a szom­bathelyi csapat a tíz főre apadt Diósgyőr ellen. A forduló eredményei: Újpesti Dózsa—Dorog 1:1 BVSC—Győr 3:1 Vasas—MTK 1:0 Bp. Honvéd—Ferencváros 5:1 Csepel—Miskolc 8:0 Kosárlabda ISB l. Női mérkőzés Budapesti Petőfi — Szolnoki Vörös Meteor 55:40 (32:18) Budapest, TF terem, 100 néző, vezette: Csányi S. —Csányi Z. A fővárosi csapat min­den csapat részében jobb volt ellen­felénél és ilyen arányban is meg­érdemelten győzött. Részletes tudó­sítását a szerdai lapszámunkban fogjuk közölni. Megyénk 1958. évi atlétikai sportjának értékelése az eredmények tükrében ÓZDI VASAS—SZOLNOKI MÁV 1:0 (0:0) Szolnok, MÁV sporttelep. 1500 né­ző, vezette: Szellet (Győr), Paulilc, Szombati (Békéscsaba). Ózdi Vasas: Szántó — Borbás I., Gyártás, Haj- ner — Ferdinánd, Derenkó — Bara­bás II., Zalai, Siska, Kismarton, Szkladán. Edző: Nagy András. — Szolnoki MÁV: Cselényi, — Erdész Abonyi, Juliász — Lengyel, Fehér­vári — Tóth, Rozmis, Szekeres Csábi, Dobos. Edző: Csikós Gyula. Az idény utolsó hazai NB Il.-es mérkőzése nem várt eredménnyel végződött, A szolnokiak jogosan re­ménykedtek abban, hogy ezen a ta­lálkozón végre sikerül a csapatnak elkerülni a tabella végéről. Hogy az annyira szükséges győzelem helyett ismét fájdalmas vereséget szenved­tünk. annak elsősorban az elbizako­dottság, az önteltség és a csatársor tagjai közötti egyenetlenség az oko­zója. Szolnok széllel hátban már a kez­dettől fogv^ Irányította a játékot és jelentős mezőnyfölényt harcolt ki a nyolc emberrel védekező vendé­gek ellen. Ez a fölény azonban mindvégig meddő maradt, mert csa­társorunk mindig középén akart gólhelyzetet kidolgozni, a szélső já­tékot teljesen elhanyagolták Az eredménytelenséget csak fokozta Szekeres, Csábi és Tóth öreguras játéka, s így az elszántan küzdő ózdi védelemnek mindig volt ideje szétrombolni a próbálkozásokat. Eb­ben a félidőben Szolnok sok sarok­rúgást és több 16-os büntetőrúgást is kihasználatlanul hagyott. Csatá­raink meg sem kísérelték a szél se­gítségével áttörni a kétségbeesetten védekező ózdi védelmet. A ritka szórványos ózdi ellentámadások iga­zi komoly veszélyt nem jelentettek. Az utolsó percekben nagy kavaro­dás támadt az ózdi kapu előtt, az ide-oda cikázó labda Szekeres fejé­ről a hálóba is jutott, de les címén a iátékvezető nem adta meg. Szünet után rövid ideig változatos küzdelem alakult ki. Az 50. perctől a MÁV Ismét egyre nagyobb fölény­be került, Tóth nagy lövését csak sarokrúgás árán mentették. Az 53. percben az előrehúzódott védőink jóvoltából Kismarton kiugrott és mintegy 25 méterről kapura lőtt. A nem Is tülerős labdát Cselényi el­nézte és a felső sarokba hullott az ózdiak vezető gólja, 1:0. Óriási ka­pushiba. Az ellentámadásnál Tóth közeli éles lövése a kapust érintve az ellenkező oldallécröl pattant ki. A szolnokiak most már őrási erőbe­dobással, de egyre idegesebben ját­szottak, az egyenlítés a levegőben lógott, de a szerencse elpártolt tő­lük és nem tudták gólokra váltani még a legjobb helyzeteket sem. A 80. percben még Csábi bombafejese volt esemény, de a kapus lábáról a mezőnybe pattant vissza. A fellel­kesült ózdiak telj.es csapatukkal vé­dekeztek és — ha nagy szenecsével is — elvitték az értékes két pon­tot, a MÁV viszont egy Igen nagy lehetőséget szalasztott el. A MÁV csapatának játéka egye­netlen volt. A kapott gólért elsősor­ban Cselényi a ludas Egy NB Il.-es kapusnak Ilyen elemi hibát nem le­het elkövetni. A csapat legegysége­sebb része a védelem volt. bár a három ózdi csatár nem tette őket túlságosan próbára. A fedezetsor ingadozó volt, főleg az átadásokkal volt baj. A csatársor ezen a mérkő­zésen kissé lassúnak bizonyult, hiányzott az erélyes gólratörés és a lövések. A belsők sokat cselezgettek és a döntő pillanatban rendre le­maradtak. Azt azonban el kell Is­merni, hogy a szerencse is elhagyta őket. A mérkőzés elvesztését végső fokon az első félidő gyámoltelanko- dó meddő csatáijátéka és Cselényi Már jó pár hét óta pihennek vörös salakkal borított futópá­lyáink, nem hagynak nyomokat a nehéz dobó eszközök, ásatta­nul, elhagyatottan tálonganak a homokkal megtöltött ugróhelyek. A szöges futócipők a legfőbb he­lyen már a szekrényekben pi­hennek, várják, hogy hibáikat szorgos kezek kijavítsák, hogy azután téli pihenőre térjenek. Csak egy pár szorgalmas ver­senyző rója még kitartóan a köröket, hogy minden kiha- hagyás nélkül már most a jövő évre készüljön. Rövidesen azon­ban, akik bár hétre leá'ltak, azok is megkezdik a jövő évre való felkészülést, ki tornateremben, ki pedig a jeges, havas ország­utakon, vagy parkokban, hogy kellően megalapozzák a jövő évi megfeszített, nehéz munkát. Most azonban van egy kis időnk, szenteljünk néhány szót egy befejezett atlétikai év kiér­tékelésének. Nézzük meg, ered­ménnyel zártuk-e be ezt az évet, megtettük-e azokat a kö­telességeinket, amit az év ele­jén vállaltunk. Legelőször néz­zük meg, hogy a Megyei Atlétikai Alszövetség tagjai teljesítették-e vállalt kö­telezettségeiket. Elmondhatjuk, hogy valamennyi kötelező me­gyei bajnoki versenyt rendesen megrendeztek és lebonyolítottak. Ezen kívül a megyei válogatot­tunk is a két kötelező megyék közötti versenyen a lehetőségnek megfelelően a legjobban össze volt állítva, aminek az eredmé­nye az lett, hogy Heves és Nóg- rád megyék versenyzőit itthon és otthonukban is fölényesen le­győztük. A kapcsolatot szorosan fenntartották a vidéki szakosz­tályokkal. Azokat időben és kel­lő felvilágosítást megadva érte­sítettek minden versenyről. Hi­bát követett el az Alszövetség ott, amikor egy-egy szakosztály nem vett részt a kötelező verse­nyeken, nem vizsgálta meg a távolmaradás okát és az okot nen% igyekezett orvosolni, orvo­soltatok a hétfői szöve+*éei na­pot rendszeresei minden héten megtartották, ahol rendszeresen megtárgyalták a feladatokat, át­tekintették az eredményeket, hi­bákat, végezték az igazolásokat, minősítéseket, el készít e' ték a jegyzőkönyveket’a megrendezett versenyekről. Hiba voít itt is, hc-gy Barna István, Tímár M - hály és Szabó József szolnoki vezetőkön kívül a vidékiek na­gyon ritkán, vagy egyáltalán nem vettek részt az atlétikai alszövetség munkájában. Nézzük meg a működű szak­osztályok életét. Az év elején hét szakosztály jelentette be mű­ködését és kérie felvételét az Atlétikai Szövetség tagságába. A Szolnoki MÁV ebben az év­ben is, hasonlóan az előzőekhez, megyénk legegységesebb, legna­gyobb szakosztálya volt. Ver­senyzői valamennyi verseny­számban beleszóltak a helyezésekért való küzdelembe. Megyénk vá­logatottját is egy pár versenyző kivételével ők alkották. A második helyet foglalja el a Martfűi MSE atlétikai szakosz­tálya. Ök ebben az évben igen szép fejlődést mutattak fel. Sok helyen megszorították, vany le­győzték megyénk legjobbjait. Bátran kezdeményeztek minősé­gi versenyek' megrendezésében. A versenyeket rendesen, a sza­bályoknak megfelelően bonyolí­tották le a jól előkészített szép pályájukon. A Jászberényi Vasas atlétái a nvár közepétől igen nagy mér­tékben visszaestek. Előző évi é- tavaszi jó szereplésük után szin­te eltűntek a versenypályákról. A kötelező versenyeken sem, vagy csak kis létszámmal vettek részt. Mindent meg kell tenni a Vasas vezetőinek, hogy ezt a csorbát a jövő évben kiküszö­böljék és minden lehető támo­gatást megadjanak az atlétikai szakosztály újraélesztésének. A Szolnoki ITSK versenyzői több alkalommal szép számma! vettek részt a versenyeken' Szép f " "dést mutattak az előző évhez képest. Jól megrendezett ipari tanuló sportkörok közötti országos versenyükön bebizonyí­tották. hogy a legjobbak az or­C7.áahan A Kisújszállási MÁV—MTE atlétái az előző évekhez képejt igen keveset hallattak maguk­ról. Meg kellene ott is az anya­gi és erkölcsi támogatást adni az atlétáknak, akkor újra a jók közé kerülnének. A Karcagi MEDOSZ fiatal atlétái időnként, különösen az év elején szépen hallattak ma­gukról. Beleszóltak különösen serdülő vonalon a bajnokságok kérdésébe, ök is támogatásra szorulnak. A Törökszentmiklósi Kinizsi jelezte ugyan, hogy sze­retne atlétákat működtetni, de ez abbamaradt már a kezdet kezdetén. Sok jónak mondható atléta akasztotta szögre talán örökre a szögescipőt, csak azért, mert nem volt, aki szárnya alá vegye őket, támogatást adjon nekik a sportoláshoz. A város sportvezetőinek azon kell lenni, hogy végre Tö- rökszentmiklóson is helyet és támogatást kapjanak az atlé­tika szerelmesei. Tekintsünk be egy kicsit a számok világába. Ha összehasonlítást teszünk az 1957. évi eredmények és az 1958. évi eredmények között, akkor megállapíthatjuk, hogy a minő­ségi vonalon igen örvendetes javulást értünk el az előző évi­hez képest. A legjobb verseny­zőnk Tóth Béla személyében ugyan kiesett, de mások örven­detes javulása más számban el­lensúlyozta némileg az ő elvesz­tését is. Katona József, Cseh Katalin, Kazi Olga és Biró Bol­dizsár személyében új I. osztá­lyú versenyzőket üdvözölhetünk megyénkben. Igen jól mutatja általános fejlődésünket az a szám, ha versenyszámonként összehasonlítjuk a megyei rang­sorban az 1957. évi tizedik ver­senyző és az 1958. évi tizedik ver­senyző eredményét. Itt azt lát­hatjuk, hogy a férfi és női egyéni 34 verseny szám közül 31 versenyszámban jobb az eredmény, mint az 1957. évben. Vagy hasonlítsuk össze az első eredményét 34 versenyszám kö­zül. Huszonkét versenyszámban jobb az első versenyző eredmé­nye 1958-ban, mint 1957-ben. (Folytatjuk.) Tatabá ny a—Sa] gót arján Szombathely—Diósgyőr 1:1 2:0 1. A labdarúgó Vasas NB 12 6 I. 6 állása: — 14: 4 18 2. MTK 12 8 2 2 23:10 18 3. U. Dózsa 12 6 4 2 27:14 16 4. Csepel 12 6 2 4 29:15 14 5. Szombathely 12 5 4 3 16:17 14 6. Salgótarján 12 4 5 3 17:15 13 7. Bp. Honvéd 12 4 4 4 16:13 12 8. Tatabánya 12 5 2 5 19:18 12 9. BVSC 12 5 2 5 18:jO 12 10. Ferencváros 12 5 2 5 19.23 12 11. Diósgyőr 12 3 4 5 12:14 10 12. Miskolc 12 2 3 7 10:30 7 13. Dorog 12 1 4 7 10:22 6 14. Győr 12 — 4 8 4:19 4 Labdarúgó I\B II, A Keleti csoport állása 1. Szegedi EAC 15 11 2 2 37: 9 21 2. Debrecen 15 8 4 3 20:10 20 3. Borsodi B. 14 7 5 2 25:13 19 4. Egyetértés 15 « 4 5 23:18 16 5. Jászberény 15 6 4 5 24:22 16 6. Szegedi v’SE 15 0 4 5 223:1 16 7. Kecskemét 15 !> 4 6 18:18 14 8. Bp. Spartak, ló 4 6 3 22:23 14 9. Misk. MTE 15 5 4 6 19:21 14 10. UTTE 15 5 4 6 16:19 14 11. Bp. Előre 15 li 2 7 24:29 14 12. Ózd 15 5 4 6 14:24 14 13. Szolnok 14 3 T 8 20:18 11 14. Pénzügyőrök 15 3 5 7 16:19 11 15. Salg. SE 15 3 5 7 13:31 11 16. Cegléd 15 4 2 9 14:32 10 A Totó eredménye 50. hét 1. Csepel—Miskolc 1 8:0 2. Tatabánya—Salgótarján X 1:1 3. Diósgyőr—Szombathely 2 0:2 4. Bp. Honvéd^—Ferencváros 1 5:1 5. Szállítók—Komló 2 1:3 6. Zalaegerszeg—Pécsi Dózsa 1 3:0 7. Vác—Db, Spartacus 1 2:1 8. Debrecen—Borsodi Bány. X 1:1 9. Strasbourg—RC Paris 2 0:2 10. Nice—Nimes 1 2:0 11. Ales—St. Etienne ,x 1:1 12. Olaszo.—Csehszlovákia törölve 13. PVSK—Oroszlány X 0:0 Otthonában is elszenvedte első vere­ségét Martiű Nyíregyházi SZSE—Martfű l:0 (1:0) Martfű, 600 néző, vezette: Duhai. — Martfű. Papp — Papp R., Révész., Gulyás — Száraz, Mikus — Pálinkás, Böjti, Rozsnyai, Mészáros, Mezőtele- ki. Nyíregyháza: Rácz — László File, Albert — Pangó, Kábái — Szilágyi 1., Huszák I., Bodnár, Szilágyi II., Húszak H. Sáros, mélytalajú pályán, erős széllel szemben a hazai csapat kezd­te el a jáékot. Az első támadás végén, az első percben Rozsnyai a 16-osról leadott lövése a felső kapu­fan csattant és a kipattant labdá: a nyíregyházi védelem hárította. Több szögletrúgás jelezte a hazai csapat fölényét, amit azonban a vendégek tisztáztak. Eredményt mégis a ven­dégek értek el a 10. percben. Bod­nár távoli ’ lövése Papp kezét érint­ve a hálóba hullt. 1:0. Továbbra is a hazai csapat ma­radt fölényben, de Rozsnyai és Mezőteleki tiszta gólhelyzetben hi­bázott. A 43. percben Mezőteleki sarokrúgása átszált a védőkön Rozs­nyai elé, de a meglepett csatár előtt elcsúszik a labda és oda az újabb gólhelyzet. A második félidőben is a hazai csapat volt a kezdeményező, de a pontatlanul adogató csatárokat a nyíregyházi védelem könnyen szé- relte. A vendégek is vezettek né­hány formás támadást, melyeket védelmünk szerelni tudott. A 65. percben Mikus labdájával Mezőtel a- ki középen kiugrott és már a 16- oson belül járt. amikor lövés helyett hosszan szöktette magát és így oda lett az újabb gólszerzés! alkalom. A 75. percben feljött a nyíregyházi csapat és védelmünk szabálytalan szerelése következtében a 16-osról szabadrúgáshoz jutott. Szilágyi I. lövése a sorfal mellett a jobb felső kapufát érintve az alapvonalon kí­vülre kerül. Papp elnézte a labdát. A 80. perctől kezdve ismét fölénybe került a mar+füi csapat, da csak két szögletet tudott elérni. A 87. perc­ben Száraz 20 méterről leadott lövé­sét védte Rácz, amelynél a közönség gólt reklamált. Állítólag a kapus benn fogta a labdát, Tóth partjelző azonban továbbot intett. A hátralé­vő időben már nem történt említés­re méltó esemény. A hazai csapat egy szezonra való gólhelyzetet ha- gyo+t ki és így egy szerencsésnek mondható góllal a nyíregyházi csa­pat nyerte meg a mérkőzést, a vi­tatható góhól eltekintve, amelytől mi távol voltunk. A játékvezetői hármas megfelelően működött. Gól­lövő: Bodnár. CS. J. Labdarúgó NB III. eredményei Debr. Kinizsi—Debreceni £p. 4:3 Nyíregyh. F,p.—Ormospuszta 2:9 DehronPTil FAí~—Szó. MTE 1:0 Diósgyőri B.—Szó. Kinizsi 33