Szolnok Megyei Néplap, 1958. szeptember (9. évfolyam, 207-231. szám)

1958-09-23 / 225. szám

IS SZOLNOK MEGTBI NÉPLAP 1958. szeptember 23 A labdarúgó NB Il-ért Megérdemelten nyerte Jászberény a rangadót Jászberényi Vasas—Szolnoki MÁV 1:0 (0:0) Szolnok; MÁV sporttelep. 3000 nézó, vezette: Fehérvári — Budapest, (Vo- zár—Boldizsár, Békéscsaba). Szol­nok: Cselényl — Erdész, Sándor, Borzi — Lengyel, Fehérvári — Roz- mis, Csábi, Horváth, Szekeres, Do­bos. Edző: Csikós Gyula. Jászbe­rény: Csikós — Udvarias, Túri, Ko­vács I. — Rétsági, Pintér — Hege­dűs, Kovács H„ Bonczl; Szántai, Bíró. Edző: Szépföldi József: Ragyogó enyhe napsütéses délu­tánon került sor a két megyei ri­vális találkozójára. Mindkét csapat — tartva egymástól — inkább a vé­dekezésre fektette a fősúlyt. Kez­dés után azonnal felcsattant a né­zőtéren a ;,Hajrá Vasas““, de ezt rö­videsen elnyomta a „Hajrá Szol- nok‘< biztatás. A pályán is hullám­zó játék alakult ki. Feltűnt a Va­sas védelem határozottsága. A szol­noki csatársor ebben az időszakban sokat volt játékban, de sok a meg- nemértés és késedelmeskedés. Csak Horváth szabadrúgásai és Dobos lendületes elfutásai jelentettek ve­szélyt. A meddő fölényt később a herényiek rajtaütésszerű támadásai tarkították; de a MÁV védelem mindig tisztázni tudott és gól nél­kül végződött a félidő. Szünet után az első percek a jász­berényieké voltak; közben a 48. percben Dobos a jobboldalon kiug­rott, már-onár lefutotta az őt üldö­ző Túrit is, aki azonban az utolsó pillanatban a kaputól mintegy 13 méterre . felvágta. A büntetőt Hor­váth az oldallécre lőtte. Pár pere­mű lva ismét büntetőt rúgott Hor­váth, ez a lövése Csikós kezéről a felső lécre pattant és onnan került az alapvonalon túlra. A sarokrúgá­sok sorozata jelezte a MÁV nyo­masztó fölényét, de a vendégek okos, tömör, elszánt védekezéssel megtörték a támadások erejét. A 60. perctől a Vasas kissé kiszabadult és meredek előrevágott labdákkal többször is zavarba hozta a MÁV védőket. A 61. percben a Vasas csa­tárok Sándort ellökve — sarokrú­gáshoz jutottak (a játékvezető nem vette észre a lökést). A beívelt sa­rokrúgás az elmélázó védelem jó­voltából Rétságthoz kerüit, aki kö­zelről a hálóba fejelte. 1:0. A gól után a herényiek önfeledten, boldo­gan ölelgették góllövő társukat és a nézőtéren is megjött a Vasas szurkolók hangja, Az iram fokozó­dott, és a küzdelem mind erősebb lett. A MÁV elkeseredetten táma­dott: előbb Rozmis éles fejesét fog­ta Csikós, majd a teljesen tisztán álló Csábi lőtt abszolút gólhelyzet­ben csúnyán fölé. A Vasas időn­ként nyolc emberrel is védekezett, sőt a felihúzódott MÁV védelme mellett itt-ott támadásokat is vezet­tek. A MÁV fölény egy sereg sa­rokrúgást eredményezett ugyan, de a fellelkesült Vasassal ekkor már nem bírtak, mert ezek nagy önfel­áldozással, helyenként okos takti­kával kihúzták az időt és elvitték az értékes két bajnoki pontot. A szolnoki csapat ezen a mérkő­zésen kiábránditóan játszott és a szépszámú nézőközönség csalódot­tan távozott. Már az első félidőben kitűnt, hogy a játékosok „spórol­nak““ erejükkel, s ez — mint eddig mindig — alaposan megbosszulta magát. Az itthoni pályán elköny- nyelműsködött pontok a későbbiek­ben még nagyon hiányozhatnak az együttesnek. Cselényi a kapuban jól védett, de a gólnál súlyos hibát kö­vetett el, mert nem ment fel a labdáért, meg sem kísérelte kiök­lözni. Sándor derekas munkát vég­zett. Erdész egy-két hibáját néhány ragyogó megoldásával feledtette.' Borzi a gólért erősen ludas, 6okat hibázott, fölényeskedése nem indo­kolt. A fedezetsor ezúttal teljesen szürke volt, Lengyel és Fehérvári is mélyen formájuk alatt játszottak. A csatársor ebben az összetételben golképtelen, játéka könnyen kiis­merhető, — sablonos, — ötlettelen. Hiányzott a gólratöres, lyukrafutas és főként a lövések. Horváth a sza­badrúgásoknak nagy mestere, de ezúttal nem volt szerencséje, a szo­kott kitűnő átadásokkal adós ma­radt. Dobos volt aránylag a legve­szélyesebb, de rá nagyon vigyáz­tak. Csábi nagy akarással küzdött, de nem boldogult a kemény védők ellen, döntő gólhelyzetében meg­gondolatlan volt. Szekeres fáradtan, szokatlanul kedvetlenül mozgott. A fiatal Rozmis — sajnos — egyre gyengébben szerepel. Az igazi jobb­szélső nagyon hiányzott a csatár­sorból. A vendégcsapat láthatóan nagyon „ráment““ erre a mérkőzésre. Végig óvatosan, semmit sem kockáztatva játszottak. Ha kellett, nyolcán vé­dekeztek, ha mód volt rá, azonnal támadásba lendültek, ha lehetett, időt húztak. Lelkes, fáradságot nem ismerő játékukkal megmutatták, hogyan kell idegenben játszani és hogyan lehet idegenből a pontokat hazavinni. Küzdőképességük nagy elismerést váltott ki. Ezzel a játék­modorral még sok csapatnak felad­ják a leckét. Csikós helyenként bravúrosan védett. A jó erőben lévő hátvéd-hármas valósággal szétrúgta a szolnokiak minden akcióját — lehetőlég még a csírájában. A csa­pat legjobb része a fedezetsor volt, pintér, Rétsági a támadásban, Bon- czi a védekezésben volt fáradhatat­lan. Az előretolt 3—4 csaiár igyeke­zett meredek támadásokkal zavart kelteni, igazi helyzetük nem sok akadt és épp az a legnagyobb di­cséretük. hogy még így is gólt tud­tak elérni. Különösen Biró volt ele­mében, bár túl sokat cselezett. A játékvezető a kemény, sok sza­bálytalansággal tarkított mérkőzést aránylag jól vezette, a gól előtti helyzet megítélésénél hibázott, h. Gy. 1 1 1 ——— Közepes eredményekkel a Szolnoki MÁV atlétái végeztek az első helyen Salgótarjánban Vasárnap délelőtt 9 órakor került ior Salgótarjánban az SSE sportte­lepen a Heves, Nógrád, Szolnok me­gyék n. osztályú versenyzőinek utolsó Egyesületi Bajnoki találkozó­jára. A festői környezetben elhe­lyezkedő sporttelepnek nagy hát­ránya, hogy nagyon szegény víz szempontjából. A pályát locsolni nem nagyon tudják. Emiatt a ver­seny olyan gyenge talajú és hullám­zó, laza pályán került lebonyolítás­ra, hogy az eredmények jóval a szokott teljesítmény alatt maradtak. A MÁV versenyzők helyezésük alap­ján nagyon jól szerepeltek, de jobb eredményeket a pálya talaja miatt elérni nem tudtak. A szolnoki ver­senyzőkön kívül rajthoz álltak még a Salgótarjáni Üveggyár, az SSE, a Bányász versenyzői, valamint a vi­dékiek közül Gyöngyös, Hatvan, Nagybátony, Balassagyarmat II. osz­tályú atlétái. A MÁV atléták végeredményben 7 első helyet, 8 második helyet és 7 harmadik helyezést értek el, vala­mint még több helyen végeztek az első hat között. összesen 12 versenyszám került megrendezésre. A 800 méteres férfi síkfutásban volt legnagyobb a mezőny. Tizenhét induló vágott neki három időfutam­ban a távnak. A két szolnoki ver­senyző: Czinege József és Nagy Zol­tán az első futamban indultak és szép futással Czinege József az első, Nagy Zoltán pedig a harmadik he­lyen végzett. Szép versenyt hozott a férfi 200 méter is, ahol Oros János került ki győztesen, az előfutam­ban gyengébben futott, a döntőben azonban szépen elhúzott a többiek­től. A döntőben egyébként öt szol­noki versenyző futott. A betegségé­ből felgyógyulásban lévő Katona Jó­SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP Szolnok Megyei PartDIzottsáe és a Megyei Tanács lapja Felelős Idadút • Szolnok Megyei Part-Végrehajtó Bizottság Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szerkesztőség: Szolnok; Tisza Antal u. 2; L ein. Telefon: a>—na. 20—69. 23—4* A lapot előfizetésben és árusításban 9 Szolnok megyei postahivatalok ét fiókposták terjesztik. A lap előfize­tési dija egy hóra 11.— forint Elő­fizethető bármely postahivatalnál ét kézbesítőnél. Szolnoki Nyomda vállalat Felelős nyomdavezetői Mészáros Sándor zsef jó eredménnyel nyerte a disz­koszvetést. A nőknél a legkiegyen­súlyozottabb teljesítményt Szabó Jó- zsefné mutatta, ki távolugrásban és 200 méteren végzett az első helyen. Császl Gizella gátfutásban, Hegedűs Menyhértné diszkoszvetésben elért első helye érdemel dicséretet. Takács Katalin gátfutónkat erősen akadályozta a gyenge pálya. Indu­lásnál az első gátban felbotlott és kisebb sérülést szenvedett. Utána már csak versenyen kívül indult el. Ott is csak az első négy gáton jött ki a lépés, aztán elaprózva teljesen gyenge eredménnyel futott be. RÉSZLETES EREDMÉNYEK: Férfiak: 200 m: 1. Oros János 24.1, 2. Nagy S. Gyula 24.3, 3. Czinege József 24.4, 3. Tóth András 25.4 tnp. 800 m: 1. Czinege József 2:03.9, 3. Nagy Zoltán 2:06.6 p. 5000 m: 2. Matint György 17:10.2 p. 400 m gát: 3. Oros János 62.8, 4, Bede János 66.3 mp. Rúdugrás: 2. Balassy Péter 230 cm. Hármasugrás: 3. Balassy Péter 11.59 m. Diszkoszvetés: 1. Katona József 42.63 m, 3, Oros János 34.63 m. Nők: 200 m: 1. Szabó Józsefné 29.0, 2. Takács Katalin 29.3 mp. 800 m: 2. Mezei Margit 2:55.4 p, 80 m gát: 1. Császi Gizella 14,7, 2. Nemesfalvi Melinda 15.5 mp. Távolugrás: 1. Szabó Józsefné 461, 2. Császi- Katalin 460 cm. Diszkoszvetés: 1. Hegedűs Meny­hértné 28.12, 2. Szedlák Borbála 26.74, 3. Nemesfalvi Melinda 26.06, 4. Tóth Andrásáé 25.00 m, Szerdán Szolnoki Dózsa— Bp, Honvéd OB I-es vízilabda-mérkőzés Szolnokon, szerdán du. 17 órakor a Damjanich uszodában kerül le­játszásra a Szolnoki Dózsa — Bp, Honvéd OB i.-es vízilabda mérkőzés. A bajnokságot védő Szolnoki Dó­zsa és a bajnokságra törő Honvéd találkozója, az idény egyik legna­gyobb vízilabda csemegéjét Ígéri. H. Gy, Az országos YÍzilabda- baj nők ságért Továbbra is egyetlen veretlen a Szolnoki Dózsa Szolnoki Dózsa—Bp. Spartacus 4:2 (3:1) Budapest, Sportuszoda, 1000 né­ző, vezette: Gáti. Szolnok: Boros — Hasznos I., Brinza — Pintér — Ka­nizsa, Hasznos II., Koncz. — Edző: Goór István. Bp. Spartacus: Mezei dr. — Bóna, Kiss A. — Lepies — Kászonyi, Krainer, Buda. — Edző: Szittya Károly. A gólok sorrendje: Kanizsa (4 méteresből), Buda, Brin­za, Hasznos II., Hasznos II., Lepies,. A Spartacus nem várt jó játékkal rukkolt ki. így az első percekben a fővárosiak egyenrangú ellenfélnek bizonyultak, azonban a jobbnál-jobb helyzeteket hagyták ki. — Ezután mindinkább feljött a Dózsa és külö­nösen Hasznos II. volt elemében. Ekkor a Dózsa biztosan érte el gól­jait és tett szert 3:l-es vezetésre. — Fordulás után feljött a Spartacus is és sikerült 3:2-re szépíteniük. A Dó­zsa főleg első félidei játéka alapján megérdemelte a győzelmet. Különö­sen Hasznos II., Pintér és Kanizsa játszott jól. — Hasznos II.-őt sok esetben csak szabálytalanságok árán tudták szerelni. Kanizsa sokat vál­lalkozott. Pintér pedig a védőmun­kában emelkedett ki. A mérkőzés folyamán sok volt a szabálytalanság, így a játékvezető szétfütyülte a já­tékot, s emiatt nem alakulhatott ki szép küzdelem. A megyei I. osztályú labdarúgó-bajnokság eredményei Mezőtúri Honvéd—Tm. Vasas 1:0 Mezőtúri AFC—Jászapáti VSC 1:0 J.-berényi Lehel—Tm. Fáklya 1:1 Kisújszállás—Abonyi MTE 2:2 Kunhegyes—K.-mártoni MTE 3:1 Jászárokszáliás—Jb. Vasas II. 1:0 Tiszaföldvár—Fegyvernek 3:2 Szó. MÁV II.—Karcagi MEDOSZ 5:0 A Magyar Rádió Szolnoki Stúdiójának műsora szeptember 23-áns Hírek — Riportmflsor a nap ese­ményeiből. — Ajándékműsor a Szol­noki Cukorgyár dolgozóinak. — Meg­kezdték a rizs cséplését Tíszasü- lyön. — Muzsikáló fiatalok között, látogatás a szolnoki Zeneiskolában. — Nőknek szól. — örményest ké­peslap. A labdarúgó KB lll-ből jelentjük — Debrecenből is hazahozta az egyik pontot a Martin — Martfűi MSE—Debreceni Kinizsi 1:1 (0:0) Debrecen, 1000 néző, — vezette: Lombos. — A martfűiek áz alábbi összeállításban léptek pályára: Papp Papp R., Seres, Gulyás — Száraz, Szűcs — Pálinkás, Mikus, Rozsnyai, Mészáros, Mezőteleki. Zászlócsere után Martfű kezdte a játékot. Az első tíz perc vendégro­hamokkal telt el. Két óriási helyze­tet hagytak kihasználatlanul. Ez­után feljöttek a hazaiak is, de tá­madásaikat a jól záró martfűi vé­delem biztosan verte vissza. Az el­ső félidő gól nélkül telt el.' Fordulás után az első 20 percben újból a vendégek játszottak fölény­ben. Ekkor a martfűiek nappal és széllel hátban játszottak, mégis a debreceniek értek el gólt, egy ártat­lannak látszó támadásból. Gulyás röviden szabadított fel és a befutó debreceni összekötő a kapuba lőtt, 1:0. Kezdés után egy perc sem telt el. máris a kapuban táncolt Pálin­kás lövése nyomán az egyenlítő gól. A továbbiakban is akadt még a martfűieknek helyzetük. Egyszer például Mezőteleki tisztán a hálóba lőtt és a befutó debreceni hátvéd kézzel öklözte ki a labdát. Tiszta, ll-es. A játékvezető sípja azonban néma maradt. A mérkőzés befejezése előtti percekben a hazai jobbfede­zet, aki már korábban is többször játékvezetői figyelmeztetésben ré­szesült, utána rúgott Mikusnak és így a kiállítás sorsára jutott. A mérkőzés végig nagy küzdelemben, sportszerű keretek között zajlott le, eltekintve a befejezés előtti jelenet­től. Jók: Szűcs, Mezőteleki, Papp R. Rozsnyai, illetve a debreceni közép­hátvéd, balösszekötő és jobbszélsú. — Csiszár — Solti karját eltörték Perecesen PereceM Bányász—Szolnoki MTE 5:0 (3:0) Pereces, vezette: Gál. Pereeesi Bá­nyász: Mihalovszki —Kisspál, Nagy, Pál — Miskovicz, Polócz — Csonka, Béréi, Mierzva, Fischer, Futó. Szol­noki MTE: Solti — Csaba, Pege, Ku- rucz — Józsa, Baricza — Máté, Sári, Cs. Farkas, Simon, Pálmai. Kezdés után mindkét csapat erős iramot diktált. Már az első percben Simon elfutott, de lövését a kapus védte. Megállapítható volt, hogy a véde­lem már az első percekben bizony­talankodott. Ennek eredményekép­pen az 5. perben Mierzva szép hát- rahúzással lőtt a hálóba. 1:0. A 7. pereben Simon elöl Mihalovszki az utolsó pillanatban hárított. — Egy gyors hazai támadás végén Mierzva nagy lövését Solti csak léc fölé tudta tolni. A 18. percben Futó be­adását Mierzva a hálóba fejelte. Nagy védelmi hiba volt. 2:0. Az MTE csatárok helyenként szépen játszottak, de az 5-ös fogat játéká­ban nem volt átütő erő. A védelem rosszul zárt. Solti pedig állandóan bent ragadt a kapuban és sokat bi­zonytalankodott. A 37. percben Ku- rucz és Pege közös hibájából a ll-es oldalvonalról szabadrúgáshoz jutot­tak a hazaiak. A védők nem fedez­ték a játékosokat, s Mierzva átadá­sát Futó biztosan küldte a hálóba. 3:0. Szünet után az MTE nem adta fel a harcot. A 47. percben Baricza 25 méteres szabadrúgását Mihalovszki védte. A 60. percben a jól játszó Futó nagy helyzetben az 5-ösről fö­lé lőtt. A hazaiak pergőtüzet indí­tottak az MTE kapujára. A 60. perc­ben szerencsétlenség történt. Solti egy erős labdát kiejtett. Majd utána ugrott. Földönfekve akarta a labdát megkaparintani, s ekkor a befutó Béréi a labdával együtt elrúgta Solti kezét, mely a csuklón felül eltört. Nagy kavarodás támadt a pályán. Az MTE játékosok reklamáltak a veszélyes játék miatt. Több ember befutott a pályára. Egy renitenske- dő nézőt a rendezők csak erős du­lakodás után tudtak eltávolítani: Kétperces szünet után Csaba össze­csapott Csonkával. A játékvezető érthetetlenül Csabát kiállította. A kilenc emberre olvadt MTE játéko­sokat lelkileg letörte Solti szeren­csétlensége. A kapuba beállt Sári az erős lövéseket egymásután tette ár­talmatlanná. A 73. percben Simont a 16-oson belül felvágták. A játékve­zető határozottan a ll-es pontra mutatott. A megítélt büntetőt Máté gyengén a kapus kezébe lőtte. A 74. percben Fischer elfutott és a hálóba lőtt, 4:0. A 85. percben szép összjá- ték után Csofika beállította a vég­eredményt, 5:0. A helyi csapat keményen, lelke­sen játszott. Az erősen tartalékos MTE igen megérezte Török és G. Kiss hiányát. A védelem átjáróház volt. Az együttes most sokkal lelke­sebben játszott, mint az előző mér­kőzéseken, de a csatársorban mo$t sem volt átütő erő. Jók: Mierzva, Futó, Polocz, illetve: Simon. Bari­cza, Pálmai. P. L. A régig fölényben játszó Kinizsi tehetetlen csatársora miatt vesztett Kisvárda—Szolnoki Kinizsi 1:0 (1:0) Szolnok, Kinizsi pálya, 300 néző, ve­zette: Simon (Békéscsaba). A ha­zaiak az alábbi összeállításban vet­ték fel a küzdelmet: Benedek — Molnár, Karácsonyi, Gyémánt — Szurovecz, Fogarasi — Szathmári, Munkácsi, Kiss LL, Gajdos, Géczi I. Az első percekben úgy indult a já­ték, hogy az átszervezett Kinizsi megszerzi első győzelmét. Olyan becsvággyal vetették magukat a küzdelembe, hogy joggal lehetett győzelmet várni. A Kinizsi csatár­sora azonban nem tudta egymást gólhelyzetbe hozni és az ellenfél 16- osánál minden támadást könnyű­szerrel tudtak hárítani a kisvárdai védők. A vendégek csatársora rit­kán jutott el a Kinizsi kapujához, de amikor eljutottak, mindenkor ve­szélyes helyzetet teremtettek. Nem egy esetben Benedeknek minden tu­dására szükség volt, hogy hárítsa a lövéseket. A Kinizsinek is adódott gólhelyzete, de a kapus, vagy a vé­dők hárítani tudtak. A Kinizsi csa­társorában különösen Kiss Il.-nek és Munkácsinak nem ment a játék. A félidő utolsó perceiben egy ártat­lannak látszó kisvárdai támadás ala­kult ki középen. A jobboldalra ját­szottak, a szél begurílott és a kö- zépcsatár a kavarodásban kapura rúgott. A labda a Kinizsi védők lá­bát érintve pattant a kapuba. 1:0. Kezdés után azonnal megszólalt a félidőt jelző játékvezetői sípszó. A második félidő szintén Kinizsi támadásokkal kezdődött. Nagy hely­zetben Szurovecz hibázott, aki Szathmári beadását vétette el. A következő percekben Géczi I. balol­dalról, szögből a 16-os magasságá­ból hatalmas lövést küldött kapúra. Már gólnak látszott a lövés, de a kisvárdai kapus ügyesen szögletre ütötte. Hatalmas volt a hazaiak fö­lénye ebben az időben. Úgyszólván kapujukhoz szögezték a kisvárdaia- k$t. A belső csatárok azonban elha­nyagolták a 6zélsó'ket, különösen a balszélső játékbahozását és így kö­zépen a kisvárdai védők mindenkor tisztázni tudtak. Csabai edző — lát­va a csatársor tehetetlenségét — át­szervezte a csapatot. Gyémántot elő­rehozta, Gajdost vitte a helyére, Munkácsi viszont Szathmárival cse­rélt helyet. Ez az átszervezés kb. a 65. percben történt. Ez sem segített a csatárok játékán A nagy Kinizsi fólóny után a lasvárdaiak iß vezet* tek néhány támadást, de ezeket a Kinizsi védelem könnyen tisztázta. Az utolsó tíz percben a Kinizsi ha­talmas hajrába kezdett, de a kisvár­dai védők önfeláldozóan tisztáztak. A 87. percben Szathmári beadását Géczi I. a hálóba lőtte. A partjelző beintésére azonban a játékvezető les címén nem ítélte meg a gólt. Helyes volt a partjelző intése, mert Géczi I. valóban lesen volt. Az utol­só percek Kinizsi fölénnyel értek véget. A Kinizsi átszervezett csapata egy­két játékos kivételével hatalmas lel­kesedéssel küzdött. A tehetetlen csa­társorának játéka miatt azonban kénytelen volt lemondani a meg­szerezhető két pontról. Különösen Gyémánt, Benedek és Géczi I. ját­szott kiemelkedően és nagy lelkese­déssel. A kisvárdai csapat minden tagját dicséret illeti sportszerű és lelkes játékáért. A játékvezető hár­mas kisebb — nem döntő — hibák­tól eltekintve jól működött. P. M. További eredmények Tiszalök—Nyíregyházi SzSE 3:2, — Debreceni EAC—Nyíregyházi Építők 1:0. (Ez volt a forduló legnagyobb meglepetése.) Debreceni Építők— Nyírbátor 2:0 *(1:0), Diósgyőri Bá­nyász—Debreceni Göcs 2:2, Debre­ceni Honvéd—Ormosbánya 3:1. cJnnen-onnan Raoul Kevi megkezdte EM­BER A HÁBORÚBAN című új filmjének forgatását. A film a francia ellenállás szervezőjé­nek, Jean Moulin-nek állít em­léket, aki a fasiszta megszállás idején halt meg. Moulin alak­ját Jean Gabin személyesíti meg. A legújabb koreai játékfilm címe FIATALSÁG. — Témáját azoknak a koreai fiataloknak életébő meríti, akik a középis­kola elvégzése után a falu szo­cialista átalakításáért dolgoz­nak. Hollywoodban film készül Alexandre Dumas-ról, fészer«- Pét a híres néger énekes, Harry Beläfonte alakítja.