Szolnok Megyei Néplap, 1958. június (9. évfolyam, 129-153. szám)

1958-06-17 / 142. szám

B SZOT .NOK MFGTF1 NCPf AP 1958. június 17. Az országos vízilabda-bajnokságért — Nagyszerű játékkal győzött a Szolnoki Dózsa — SZOLNOKI DÓZSA—BP. SPARTA­KUS 6:1 (2:0) Szolnok, Damjanich uszoda; 1300 néző, vezette: dr. Prágai. Szolnoki Dózsa: Boros — Hasznos I., Brinza — Pintér — Koncz, Hasz­nos H., Kanizsa. Edzó: Goór István. Bp. Spartakus: Mezei — Fuhr­mann, Buda — Lepies — Krainer, Kiss A., Kászonyi. — Edző: Szittya Károly. A gólok sorrendje: Hasznos n., Koncz, Hasznos IL; Hasznos H., Hasznos H., Buda, Pintér; Nagyszerű formában játszott baj­nokcsapatunk és győzelmük még nagyobbarányú is lehetett volna, ha Hasznos I. jogosulatlan kiállítása után a csapat lendülete nem tört volna meg. A fővárosiak szoros em­berfogással csak arra törekedtek, hogy minél kevesebb góllal ússzák meg ezt a mérkőzést. A szolnokiak' lendülete, játéktu­dása komoly feladat elé állította a fővárosi csapatot, amelynek minden tudását latba kellett vetnie, hogy ilyen eredményt is el tudjon érni. A mérkőzés előtt megható jelenet volt: a vízben a két csapat játéko­sai körben felállva, sapkájukat le­véve a közönséggel együtt, egyper­ces néma szünettel adóztak az el­múlt héten elhunyt Kormányos Fe­renc válogatott vízilabdajátékos em­lékének, A Szolnoki Dózsa védelmét a Spartakus csatárai nem tették pró­bára. Kanizsa önzetlenül és okosan játszott. Hasznos II. volt a csatár­sor leggólveszélyesebb tagja. Kü­lönben az egész csapat minden egyes tagja dicséretet érdemel küz­dőszelleméért; válogatott formában játszottak. A fővárosiak teljes egészében vé­dekezésre állították be játékukat, középcsatáruk 4-méterest sem tu­dott értékesíteni. Egyetlen góljukat emberelőnyből érték el. A területi labdarúgó NB 111 eredményei Már bajnok a Szolnoki M1E Szolnoki MTE—Tiszakécske 4:0, Mezőhegyes—Gyula 2:1, Martfű- Tótkomlós 1:0, Mezőkovácsháza—Sz olnokl Vasutas 3:1, Békéscsabai MÁV—Törökszentmiklósi Vasas 2:1, Szolnoki Kinizsi — Békéscsabai Agyagipar 2:2, Szarvas—Mezőtúr elmaradt. A Jászapáti Vasutas—Oros­háza mérkőzést szerdán játsszák le, Az alszövetségi L o. eredményei Kisújszállás—Jászberényi Lehel 2:0. Abony—Karcag 4:2, Tápiószele —Ujszász 2:1, Jászárokszállás—Szóin oki Vörös Meteor 6:1, Szolnoki MÁV II.—Törökszentmiklósi Fáklya 4:2, Mezőtúri AFC — Jászberényi Vasas II. 3:1, Fegyvernek—Rákóczifalva 1:0, KunmártoniMTE—Tiszaföldvár 2:0. A labdarúgó VB hírei Ma: újabb Wales—Magyarország találkozó MAGYARORSZÄG—MEXIKÓ 4:0 (1:0) Az új összeállításban pályára lépő magyar együttes * nagyszerű játék­kal szép győzelmet aratott. Az első percekben ezen a mérkőzésen is sorozatos balszerencse kísért benőn­ket, mert először Hidegkúti nagy­szerű lövése csattant a kapufán, majd szép Szőj ka—1Tichy—Sándor akció végén utóbbi hibázott. A 19-ik percben a sorozatos magyar táma­dások végre góllá értek. Kotász gyönyörű labdát adott Tichynek, aki Sándorhoz továbbított. A bal­szélső visszajátszott Tichyhez, aki hatalmas ballábas bombát küldött a mexikói hálóba, 1:0. A magyar csapat nyomasztó fölénybe került, egymásután szálltak a bombák Car­bajal kapujára, de azok vagy mellé szálltak, vagy a kapus mentett. A második félidőben ismét magyar fölény alakult ki, s már az első percben Tichy hatalmas bombája a kapus ujját érintve, a háló balsar­kában kötött ki, 2:0. A kilencedik perc meghozta csapatunk harmadik gólját. Kotász mesteri átadását Sándor bombázta a hálóba, 3:0. A 23-ik percben formás magyar táma­dás során Bencsicshez került a labda, aki hatalmas lövéssel meg­szerezte a negyedik magyar gólt. A magyar játékosok még ezután is végig nagy lelkesedéssel játszottak. A helyzetek alapján a magyar győzelem még nagyobb arányú is lehetett volna, de a mexikói csapat nem ‘ volt könnyű ellenfél. A ma­gyar csapatban Ilku jól látta el feladatát. A hátvédhármas most is megbízhatóan játszott. Sárost, Sípos, Mátrai volt a sorrend. A két fede­zet átlagon felül játszott. Az új csatársor bevált. Budai nagy lelke­sedéssel küzdött, Bencsics Jól illesz­kedett a támadó sorba, gyors volt és szemfüles. Hidegkúti okos, elő­készítő csatár szerepét töltötte be. Tichy ezúttal magára talált. Sándor igen veszélyes volt, most önzetle­nül játszott. Csapatunk ma Wales ellen lép pályára. Reméljük a vasárnapihoz Színes kép tárult elénk Rákóczi- falván a Falusi Dolgozók VII. Spar- takiádja községi döntőjén. Több mint kétszáz induló fiatal futott, súlyt lökött. Sportvezényszavak hallatszottak, majd Fábián István, a Községi Tanács VB elnöke ünne­pélyes külsőségek között nyitotta meg a versenyt. Ezután szétoszlot­tak a résztvevők. Az ugrók dr. Varga Ferencnél, a súlylökők Dénes Antalnál, a futók Petrák Zsuzsa pedagógusnál sorakoztak. Röviddel utána megk zdődött a nagy vetél­kedés. Atlétikai versenyen ennyien még nem vettek részt a községben. Volt is nagy izgalom az egyes szá­moknál. Izzadtak a versenybírák és a résztvevők egyaránt. Az egyes számokban az alábbi eredmények születtek: NŐK: 100 m: 1. Kovács Irén 15.5, 2. Boda Katalin 15.7, 3. Garics Erzsébet 16.2 mp. 400 m: 1. Kovács Irén 63.7, 2. Boda Katalin 67.2, 3. Mezei Erzsé­bet 76 mp. Távolugrás: 1. Papp Gi­hasonló jó játékkal kiharcolják a 8-as döntőbe jutást. A június 15-i forduló további ered­ményei: NSZK — Északírország 2:2 (1:1), Csehszlovákia — Argentina 6:1 (3:0), Franciaország—Skócia 2:1 (2:0), Jugoszlávia — Parguay 3:3 (2:1), Svédország — Wales 0:0, Brazília— Szovjetunió 2:0 (1:0). Ausztria— Anglia 2:2 (1:0). zella 415, 2. Bajnóczki Margit 382, 3. Máté Margit 301 cm. Magasugrás: 1. Papp Gizella 115, 2. Kovács Irén 110, 3. Karácsonyi Katalin 110 cm. Súlylökés: 1. Szekeres Eszter 659, 2. Mészáros Erzsébet 652, 3. Bartos Mária 627 cm. FÉRFIAK: 100 m: 1. Szőke Lajos 13.1, 2. Ko­vács András 13.1, 3. Haraszti József 13.3 mp. 400 m: 1. Hellenpach Jó­zsef 55.6, 2. Túróczi József 57, 3. Antal Tibor 57.2 mp. 1000 m: l. Hel­lenpach János 2:53.7, 2. Kiss Pál 3:0.2, 3. Bártfai József 3:32 p. Ma­gasugrás: 1. Erdélyi Lajos 147, 2. Szőke Lajos 140, 3. Dobos József 140 cm. Távolugrás: 1. Erdei Lajos 544, 2. Nagy Antal 493, 3. Erdei Oli­vér 484 cm. Súlylökés: i. Szurgyi István 975. 2. Erdei Olivér 875, 3. Kovács István 827 cm. A röplabdában 4 csapat vetélke­dett 32 résztvevővel. Kerékpárban nyolc induló volt. A résztvevők a jólsikerült spartakiád-döntő után oklevéldíjazásban részesültek. — Sz. I. — Szpartakiúd-döntő Rákóczifalván több mint 200 indulóval / Kitűnő csatár játékkal győzött a Szolnoki MÁV Szolnoki MÁV—Budapesti Petőfi 6:1 (3:1) Szolnok, MÁV pálya, 2000 néző, — vezette; Schopp (Budapest), (Bonto- vics Békés m.—Bekis Pest m.). — Szolnok: Cselényi — Sándor, Fac- kelman, Borzi — Lengyel, Fehér­vári — Tóth, Horváth, Csábi, Sze­keres, Dobos. Edző: Csikós Gyula. Bp. Petőfi: Sánta — Vozák, Vieland, Mogyorósi — Budai, Gál — Szentesi, Fekete, Gábriel, Szalontai, Petro- vics. Edző: Szépföldi József. A szolnoki csapat ezen a mérkő­zésen beváltotta az Ígéretét és az idény utolsó hazai mérkőzésén lelkes, lendületes és helyenként színvonalas játékkal és jó eredménnyel örven­deztette meg a sportkedvelő közön­séget. Egyben bizonyságot tettek ar­ról is csatáraink, hogy megfelelő irányítás mellet a góllövéssel sincs baj. Nagy iramban kezdődött a mér­kőzés, az első percekben változatos a küzdelem, de mindjobban a ha­zaiak vették át az irányítást, mely­nek első jele Dobos remek felspr sarkos lövése. A vendégek formás mezőnyjátékkal jöttek fel és lövé­süket Cselényi kiejtette, Lengyel segítségével azonban javítani tu­dott. A szolnoki nyomás fokozódott és Horváth jó átadásaival a csatár­sor egyre-másra rohamozott. Tóth, Csábi, Szekeres lövései és fejesei azonban nem hozott eredményt. Az ellenfél elszántan és jól védeke­zett, sőt amikor csak • lehetett, azon­nal támadásba lendültek a fővá­rosi csatárok. A szolnokiak azon­ban ezúttal nem engedtek az iram­ból. A 20. percben Tóthot a 16-oson belül szabálytalanul szerelték; a já­tékvezető határozottan a 11-es pont­ra mutatott. A büntetőt Horváth a jobbsarokba lőtte. 1:0. A Petőfi vé­delem kissé megzavarodott és két perc múlva Horváth 20 méteres bombája a felső sarokban kötött ki. 2:0. Az erzsébetieket nem törte le az újabb gól sem és óriási aka­rással szemre is szép akciókkal jöt­tek ellentámadásra, a befejező:' azonban nem sikerült. Egyre kemé­nyebb volt a játék, előbb Lengye sérült meg, később a vendégek eg' játékosát is kivitték a pályáró’ csak némi ápolás után jöt*ek visz sza. A 34. percben Dobos szöglete harcolt ki, beadását Horváth áten­gedte Tóthnak, aki jó reflexei a hálóba emelte. 3:0. Az 1. félidő utol só percei a fáradhatatlan vendé­geknek hozott sikert; a jobbszélső keresztlabdáját a balszélső remek fejessel az ellenkező felső sarokba küldte. 3:1 Szünet után az első negyedóra a szolnokiaké volt. Több a korszerű, lyukrafutásos támadás, de sem Dobos, sem Csábi nem tudta be­venni a kaput, a 60, percben a ki­törő Tóth pedig ^ kifutó kapusba lőtt. A 62. percben Szentesi elso­dorta Borzi mellett a labdát, a ka­pu torkában középre adott és Len­gyel csak nagy szerencsével men­tett. Az ellentámadás során Szeke­res kicselezte az egész védelmet — meg a ráfutó kapust is — és közel­ről 4:1-re javított. Ettől kezdve a szolnoki csatársor úgyszólván per­cenként vezetett gólveszélyes táma­dást, melynek során előbb Tóth kö­zeli, majd Szekeres váratlan lövése jutott a hálóba és 6:l-re alakult az eredmény. Az utolsó tíz perc so­rán Szolnok Dobos révén oldalka­pufát, majd sorozatos, de ered­ménytelen sarokrúgásokat ért el. Az utolsó percekben a Petőfi is ja- íthatott volna, de közelről 4 fölé őttek, és az eredmény nem válto- ott. A szolnoki csapat ebben az sszeállításban jól játszott, Horváth testen irányításával a csatársor s megtalálta gólképességét és ha Mnden sikerül, akár kétszámjegyű s lehetett volna az eredmény. A satársor mellett a fedezetsor játé­ka is dicsérhető. A közvetlen vé­delem többször is igen könnyen za­varba jött. Az egész együttes javuló formát mutatott de sokszor kiüt­köztek a hibák is játékukban, aka­rásukkal és lelkesedésükkel azon­ban ezúttal pótolták a hiányosságo­kat. Az ellenfél — utolsó helyezése és reménytelen helyzete ellenére — mindvégig teljes erővel, becsülete­sen küzdött. Mezőnyben jól is ját­szottak. csatársorukban kevés volt! az átütő erő és szerencséjük sem volt. A játékvezetők kifogástalanul mű­ködtek, — H. Gy. — Megkezdődött a sportreeiilő élet a szandai réten — VASÁRNAP délelőtt megélénkült a Szolnok—szantiai sportrepülőtér hangár környéke. A Tisza áradása miatt csak most tudtak először üzemnapot tartani a szolnoki sportrepülők. Elég későn. Ekkorra /nár legalább 1000 felszállást, sok ejtőernyős ugrást elvégezhettek volna. Körülbelül 200 üzemórát vesztenek. De most aztán a fiatalok annál nagyobb -lelkesedéssel lát­tak munkához. Ezen a vasárnapon még csak csörlő-üzemet tud­tak tartani. Ugyanis a klub vontatógépe, a „Galamb” és a „Fecske” még nem üzemképes. így a vitorlázógépeket vitték ki a starthelyre. Először Molnár István, a repülőtér parancsnoka tartott repüléstechnikai ellenőrzést, majd kétkormányos kétülé­ses gépen egy-egy növendékkel ellenőrző repülést végzett, hogy meggyőződjön a klub tagjainak biztonságáról. A rövid ellenőrző kör után már egyedül is repülhettek. Elsőnek Kalácska István, a Szolnok Megyei Építőipari Vállalat dolgozója szállt a „Június 18” típusú egykormányos vitorlázó- gépbe. Majd egymást követték Brevák Barna, Stifter István és a többi idős repülők. Az elsők között jelent meg Tozonyi Kálmán, a Járműjavító dolgozója is, aki most tért haza a Győrben meg­tartott „Senyor” vitorlázórepülők versenyéről. ÖRÖMMEL tapasztaltuk, hogy az idősebbek mellett szép számmal vannak fiatalok is, olyanok, akiket még sohasem lát­tunk kint a repülőtéren. Újabb érdeklődőkből olyan lelkes spor­tolók válhatnak, mint Katona Lajos, Lipták György, Bata Sán­dor, Kovács Ottó, akikből az ország többi repülőterein parancs­nokok lettek, de valamennyien itt tanulták meg a repülés mes­terségét. így aztán a kis piros csőrlő agregátor Szebeni Antal fel­ügyelete alatt sokszor felbúgott az elmúlt vasárnap délután s mindannyiszor a magasba húzott egy-egy karcsú törzsű vitor­lázógépet. S ha az időjárás kedvező lesz, a jövő szombaton éi vasárnap már rendes üzemnapot tartanak a szandai réten. Való­színűleg ekkorra már üzemképes lesz a „Galamb” és a „Fecske” is, a klub két vontatógépe s mint értesültünk, az ejtőernyősök ekkor végzik az első ugrásokat ebben az évben. Kiküldött jászberényi tudósítónk jelenti a labdarúgó NB II-ből BVSC—JÁSZBERÉNYI VASAS 1:0 (1:0; Budapest, Szőnyi úti pálya, 4000 néző, vezette: Somodi (Gyöngyös). BVSC: Mészöly — Kapuszta, Rada, Rendek — Szalai, Oroszi — Lánci, Rásó, Fazekas, Anda, Véreb. Edző: Mór Ede. Jb. Vasas: Csikós — Ud­varias, Túri, Schmied — Bonczi, Pintér — Márkus, Kovács I., Rétsá­gi, Bíró, Szentannai. Edző: Kerekes Imre. A sérült Balogh helyett Csi­kós védett a Vasasnál. Kezdés után rögtön a Vasas lépett fel támadólag és már a második percben Rétsági nagy lövését Mészöly csak kapu fölé tudta tolni. A Vasas is, de a hazai együttes is biztonsági játékra rendezkedett be. A vendégeknél Kovács játszott hátravonva, a ha­zaiaknál pedig Anda. Váltakozó volt a játék. Helyzet egyelőre nem alakult ki; mert a védelmek mind­két oldalon jó] hárítottak. A 15-ik percben Pintér szépen ment el, nagy lövést küldött kapura, mely a léc mellett surrant el. A vendé­gek igen frissen és ötletesen ját­szottak, komoly helyzetet mégis csak a 23-ik percben tudtak terem­teni. Szentannai áttörte a hazai vé­delmet és óriási helyzetben a kifu­tó Mészölybe lőtt. (Ez volt a mér­kőzés legnagyobb helyzete.) A ha­zaiak csak egy szögletet tudtak ki­harcolni. ezt azonban a Vasas vé­delem jól hárította. A 40-ik perc­ben nagy játékveztői hiba révén érte el a hazai csapat győztes gól­ját. Anda elfutott, előre ívelte a labdát és azt a kétméteres lesen ál­ló Fazekas a hálóba lőtte. (A part­jelző beintette a lest, a játékveze­tő azonban megadta a gólt.) Az eset nem törte le a vendégjátékosokat. Bíró szépen ment el, beadott és Márkus nagy lövést küldött a bal­sarokra, de Mészöly védeni tudta a biztosnak látszó lövést. A második félidőnek már a kez­detén a Vasas ragadta magához az irányítást és ezt végig meg is tar­totta. A helyiek a félpályán sem tudtak átjutni 15 percig. Az ötödik percben Bíró a 11-es pontról a kapu mellé lőtt. Egymásután vezették a Vasas csatárok a szebbnél-szebb támadásokat. A közönség a Vasas­nak szurkolt, tetszett nekik a csa­pat játéka. A 15-ik percben Rétsági lefutott az alapvonalig, visszaját­szott Márkusnak, aki a hálóba lőtt. Mindenki tudomásul vette a gólt. A hazai játékosok középkezdésre ké­szülődjek, de a játékvezető les cí­mén megsemmisítette a szabályos gólt. A közönség tüntetett a játék­vezető ítélete ellen. A Vasas Iátéko- sok sportszerűen vették tudomásul a döntést. Utána még nagyobb erő­vel támadtak a vendégek, számta­lan esetben csak szabálytalanság árán tudták megakadályozni a csa­tárok támadásait. A •’átékvezető né­hányszor a Vasast sújtotta fordított ítéleteivel. A 8-ik percben szöglet- rűsáshoz jutott a Vasas. A labdát Márkus ívelte be. Túri ugrott fel fejelni, de Rada kézzel a földre rántotta. A játékvezető nem ítélt semmit. Ezután Márkus iól ment el. beadott d° ^p-ó az ötösön lyukat rúgott ’•'■•stjd pin fér bombázott a kapu fölé. A hátralévő időben a helyiek kétségbeesetten védekez ek, húzták az időt. Sikerült is az ered­ményt tartaniok. A Vasas ezen a mérkőzésen be­mutatta a labdarúgás minden szep- ségét. Remekül játszottak és küz­döttek, csak a játékvezető he.y.ei­len ítélkezései fosztották meg őket a megérdemelt győzelemtől, a BVaJ vezetői és játékosai is elismerték, hogy a Vasas gólja szabályos vo.t. Ilyen játékkal a csapat a tavaszi idényben még nem rukkolt ki. — Egyénileg: Csikós biztos kézzel vé­dett. Igaz, nem volt különös fe. . 'at elé állítva. Udvarias az első fél.do­bén sokszor hagyta szabadon szél­sőjét, de különösebb hibát nem vé­tett. Túri jól harcolt s Schmied is teljesen semlegesíteni tudta szélső­jét. Bonczi óriási munkát végzett, mindenütt ott volt. Pintér volt a védelem legjobbja, egészen nagy­vonalú játékot mutatott. A csatár­sor szépen játszott. Márkus minden labdát megjátszott, beadásai hasz­nálhatók és veszélyesek voltak. Ko­vács, mint hátravont csatár igen jó teljesítményt nyújtott, a támadá­sok elindításában is részt vett. Rét­sági sokszor volt veszélyes és jó labdákat adott társainak. Bíró vo’t a csatársor legjobbja, hol elől. hol hátul volt. Nagy munkabírással küz­dött és jól tört kapura. Szentannai ezúttal sokszor tört kapura és ió lövései is voltak. A hazaiak közül Mészöly kapus volt a csapat legjobb embere, sok biztos gólnak lá'szó labdát védett. Kívüle még Kapusz­ta és Anda volt jó. Somodi játékve­zető gyengén és elfogultan " vez^Hte a mérkőzést. Gervai. Kosárlabda női OB l-es ba muksó • DIÓSGYŐRI VTK—SZOLNOKI ™ 74:32 (33:11) Szolnok, Közgazdasági Technik' -'’ vezete: Vincze—Vinczéné. A diósgyőri csapat végi" vezetve, biztosan győzte le a lelkesen játs ) hazaiakat. — Legjobb kosárdobók: Kalló I. (29), Hegedűs (15), Kalló II. (7), illetve: Szilágyiné (13), Boiyhos- né (9), Lőrinczné (5). Jók: Kalló I. a mezőny legjobbja), Pappné. Kalló II., — illetve: Szurmai, SzilágyinA Bolyhosné. SZOLNOK MEGYEI NÉPI ’ P Szolnok megyei PártbizottsáF és a Megyei Tanács lapja Felelős kiadó: a Szolnok Megyei Párt-Végreha tó Bizottság Szerkeszti a Szerkesztőbizottsé: Szerkesztőség: Szolnok. Tisza Antal u. 2. I. öm Telefon: 20—93. 20—P9. 23—20 « A lapot előfizetésben és árusifás­ban a Szolnok megyei postaim e- talok é* fiókposták terjesztik — A lap előfizetési díja egy hóra 11.— forint. Előfizethető Dár- melv postahivatalnál és kézbesítőn^ szolnoki Nvomda Vállal*' Feteiö= nvorpő av®zet<* Mészáros Sándr»-