Szolnok Megyei Néplap, 1958. április (9. évfolyam, 77-101. szám)

1958-04-25 / 97. szám

s SZOLNOK MEGYEI FEPbAP 1938. április 23. Élvezetes, szép játék9 bíztató fonnák az előkészületi mérkőzésen AJUgyar A válogatott — Szolnoki MÁV 10:1 (3:1) — Szolnok, MÁV sporttelep, — 6000 néző, vezette: Hamar A. (Balczó« Almási). A válo­gatott: Grosics — Mátrai, Sípos, Szigeti — Bőreik, Ko- lász — Sándor, Vasas, Ma- ehce, Tichy. Fenyvesi. Edző: Soós Károly. — Szolnoki MÁV: Lázár — Sándor, Fac- kelman. Borzi — Lengyel, Fehérvári — Tóth, Csábi, Máltái» Szekeres. Dobos. Ed- ”6: Csikós Gyula. A magyar labdarúgó válogatott szolno­ki szereplése nagy érdeklő­dést váltott kt megyeszerte. A többnapos esőzés miatt ti terjedt az a hír, hogy a mérkőzés elmarad s ez só­it r Itat visszatartott, de en­nek ellenére mintegy 6000 íbnyi sprrtkedvelő övezte a f-'önyörű zöldgyepes MÁV pályát, amikor a két csapat kivonult a játéktérre. — A szépszámú nézősereg ezúttal sem csalódó'.t, mert főként az első félidőben olyan élve­zetes szép játék alakult ki, : milyen szolnoki pályán rit­kán "látható. Mindkét csapat lendületesen, de mindvégig sportszerűen játszott és ez helyenként olyan magas színvonalat ért el., hogy ért­hető volt az a tapsvihaf, «■mellyel egy-egy szép jele­net után megjutalmazták a csapatokat. Kezdés után — meglepe­tésre a hazai csapat lendült bele jobban a játékba — s mintegy 20 percen át szebb- nél-szebb akciókkal közelí­tették még Grosics kapuját. Ebben az időszakban sok lö­vés ment a:Vendégek kapu­jára s kis szerencsével a MÁV -vezetést is szerezhe­tett voljiK,^kiválogatott csa­társor tsfnaíásai is egyre erősebbek-''tettek, de a jól- záró MÁV védelem és a ki­tűnő formában lévő Lázár rendre megakadályozta a góÜÖvést. — A 20. percben helycserés támadás után Tichy elfutott a balszé’en, beadását Vasas biztosan he­lyezte a hálóba. 1:0. Ettől kezdve a támadások felvált­va viharoztak végig a pá­lyán és hol Lázárnak, hol Grosicsnak volt alkalma tu­dásának bemutatására. A közönségnek nagyon tetszett a játék és sokszor zúgott a tapsvihar egy-egy akció nyo­mán. A válogatott csatársor­ban nagyobb volt az átütő erő, s előbb Tichy, majd az előrehúzódott Bozsák szer­zett gólt a vendégeknek. 3:0. A mezőnyben a szolnokiak csaknem egyenrangúak vol­taic és ennek látható jele is volt Tóth L. remek felsősar- kos bombája, amellyel szem­ben Grosics tehetetlen volt. 3:1. Szünet után mindkét csapat­ban cserék történtelv A vá­logatottban Ilku, Sárosi, Bundzsák kapott helyet, — Szolnoknál: Cselényi, majd Kegyes, Lazányi és Pintér került a csapatba. — Ettől kezdve egyre jobban kidom­borodott a válogatott na­gyobb tudása és jobb erőn­léte és kitűnő csatárjátékkal egyre-másra érték el góljai­kat. Á MÁV védelem nem bírta a nagy nyomást és a gyors szélsőkkel vezetett tá­madások után a nagy lövő­kedvében lévő belső trió va­lóságos tűzijátékot rendezett Cselényi kapujára — aki bár itt-ott ragyogó védéseket mutatott be — végül is te­hetetlen volt a közeli lövé­sekkel szemben. Az utolsó percekben ismét volt a MÁV csatársornak néhány figye­lemre méltó megmozdulása, de szépíteni nem sikerült. A mérkőzés nagyszerű pro­pagandája volt a labdarú­gó sportnak. A szolnoki csapat, amíg erejéből fu­totta, kitűnően szerepelt. Válogatottunk pedig a má­sodik félidőben iskolajáté­kával tett bizonyságot ar­ról, hogy az elkövetkezen­dő nehéz nemzetközi mér­kőzéssorozatnak nem men­nek neki esélytelenül. Hamar játékvezető és két társa kitűnően bíráskodott. SZAKVÉLEMÉNYEK: Csikós Gyula, a 31AV ed­zője; „Az első félidőben — komplett csapatunk jó játé­kot mutatott. Később az el­következendő nehéz bajnolú mérkőzésekre való tekintet­tél,1 tartalékaink is szóhoz jutottak. Ekkor a válogatott már döntő fölénybe került.1’ Baróti Lajos szövetségi ka­pitány: ,,A Szolnoki MÁV kitűnő edzőtársnak bizo­nyult. Az első félidőben meglepően szép, korszerű já­tékot mutattak a szolnoki fiúk. — A válogatott játéka csak a második félidőben elégített ki. A látottak alap­ján bizalommal tekinthetünk a nehéz mórkőzéssorozat elé. Az együttes erőnléte, játék­kedve megnyugtató és a vi­lágbajnoksági szerepléssel kapcsolatban nincs ok az ag­godalomra. Ezt igazolta, kü­lönösen a második félidei összeállítású csapat. — H. Gy. — VI — I szurkoló sajátos helyzete a verseny konkrét körülményei közeit /n. rész; SoLízor valósággal le kell kílz- c.tiiüuk idegen helyen azt a va­gyat, hogy belekapcsoJóajunk i-gy ismeretlen társaság játéká­ba, szórakozásába. Küzdő, dol­gozó emberek láván a ml iz­maink is megfeszülnek, akkor iá, ha nem tudunk ■ segíteni; A luozgasmüveletákncl e/. különös e.-őiséggei nyilvánul meg min­dig. kiások mozgásának már puszta szemlélete is ingereket ad a mozgás véghezvitelére. Ez tgyiUtmúvelésre, segítésre, tár­sulásra való hajlandóság nyií- vanul. meg ökplhe-szorltott ke­zünkben, megfeszült izmaink­ban, mozdolatainkban akkor is, ha idegen csapatok állnak egy­mással szemben a pályán. Mind­ez fokozottabb, ha a ml csapa tunk küzd. — Egész lényünket valami láz tölti el, zsebünkben szetmarcamgolj uk ? sebkendőn­ket, idegeink valósággal „meg- feszülnek*1, arcunk kipirul. Kép­zeletben nil magunk is lenn va­gyunk a pályán. Resztveszünk csapatunk játékában, megküz- dünk a győzelemért. Érzelmeink annyira elhatalmasodhatnak raj­tunk, hogy a fegyelmezetlen szurkoló olykor elveszti önural­mát. A botrányos jelenetek, ci- vakodások, inzultusuk, amelyek — sajnos, nem is olyan ritkán — előfordulnak, erkölcsileg so­ha nem is menthetők. Érzel­mein.: az agykéreg alatti, tehát fejlődéstanilag ősibb idegrend­szeri képletek izgalma folytán keletkeznek, lrradlác.ójuk, ki­terjedésük esetén jön létre az úgy nevezett itnpu'.zív cselekvés, amelyre a heves érzelmek ha­ása, a tudatos ellenőrzés csök­kenése, a meggondolatlanság és ez önuralom elvesztése a jel­lemző. Az impulzív cselekvések tehát meggondolatlan cselekvé­sek, a-órvban r.em önkényiele- ni)l, szándékunk nélkül kelet­keznek, tehát mindenkor teljes mértékben felelősséggel is tar­tozunk értük. (Előfordul pl. az, hogy egy mérkőzésen a 4—5 gól­lal vezető csapat szurkolója lel­kesen tovább biztatja a játéko­sokat, ami annyira feldühiti. Indulatba hozza a vesztésre ál­ló fél szurkolóját, hogy.- gorom­ba szavalatai becsmérel, szidal­maz. sőt sóit esetben tettleg bAntalm.azza ismeretlen társát.) Ilyenkor l a szurkoló elfelejti, hogy játékról van szó, hogy sporteseményen van jelen, s a «■élt „Igazságtalanság-* fölötti bosszú vágya lesz úrrá rajta. Amikor képzeletben a szurko­ló küzd a pályán, s-ervezetébén ez erőkifejtés minden élettani folyamata valósággal végbe megy, amit esy kutató, Cannön rendkívül érdekesen bizonyőtott b-. Közismert tény, hogy az elfo­gyasztott és felszívódott cukor s májunkban halmozódik fel, mintegy fennakad. A máj tehát a szervezet raktára, ahonnan tetiektortl.usan, idegrendszeri és hormonális folyamatok ered­ményeképpen csak akkor ürül ki a cukor a vérpályába, ha ar­ra a szervezetnek, a szívnek és az izomustnak .szüksége van, amikor tahát munkát, erőfeszí­tést viszünk véghez. Cannon alapé* vJs(göl»t <dá vette a lab­darúgókat és arra a természet­szerű logikus eredményre jiitött; hogy a mérkőzéskor és játékos vérének cukor- tartalma-,, meghaladta a normá­lis szintet. Teljesen váratlanul azonban azt tapasztalta továbbá, hogy a szurkolók, a drukkerek vércukor szintje szintén megnő ugyanéikor. Viszont azoknak a nézőknek,, idfik nem értették a jAtélfot, fiam voltak lutballra- jangók "Acftniszeteeen a mérkő­zés . aljút és tatán Is normális marad a v'érciücorszintjük. Ezeket a vizsgálatokat más lélektani megfigyelések egészí­tik ki. A szurkolók érverése és lélegzésének tempója is meggyor­sul. Még meglepőbb az a tény, hogy a nyugvó, esetleg ülő szur­kok) izmairól ugyanolyan ak­cióé áramlatok vezetődnék le, mint a játékosokról. Mindez te­hát fiziológiai, lélektani bizonyí­téka annak, bogy a szurkoló képzeletében végig játssza, vé­gig küzdi a mérkőzést, amelyen jelen van. Nincs is feUétlenül szükségünk a látványra. Ugyan­úgy felkeltheti képzelőerőnket a rádióközvetítés, részletes hír­lapi tudósítás is és létrehozhatja mindezen .következményeket is. A szurkoló nemcsak általában a csapat, hanem személy szerint az egyes játékos helyzetébe is beleéli magát. Egy-egy izgalmas pillanatban valósággal egynek érzi magát a játékossal. Ez ma­gyarázza, hogy a feszült hely­zetben egy önkéntelen felkiál­tás, egy becsmérlő kijelentés az ellentábor szurkolója részéről még sokkal indulattelj esebb vá­laszra, megtorlásra ragadtatja a szurkolót, mint az ő szemé­lyét ért sértés, hisz rendkívül felfokozott lelkiállapotban van. (Folytatjuk) Irta: Nyári Endre testnevelő tanár Szolnok OPRdHIROETESEII E-GY-szoba konyhás lakást kere­sek megegyezéssel vagy cseré­be. Szolnok, Fiumei út 33. Ko- vácsné. Ás Álszövetségi I. osztályú labdarúgóbajnokság legújabb állása 1. Szolnoki MÁV II. 24 19 1 4 94:23 39 2. Mezőtúri AFC 24 16 3 5 69:22 35 3. Jászberényi Lehel 24 ' 13 5 6 64:29 31 4. Karcagi MEDOSZ 24 13 5 6 54:35 31 5. Kunhegyes 24 12 3 9 44:31 27 6. Tmiklósi Fáklya 23 11 5 7 55:40 27 7. J ászároksr állás 24 12 3 9 40:34 27 8. Abanyi Olajb. 24 9 8 7 31:30 26 9. Kszáll. MÁV MTE 24 11 3 10 36:37 25 10. Kunmártemi MTE 24 12 1 11 37:45 25 11. Tápiószelei Tr, 24 9 4 11 24:39 22 12. Tiszaföldvár 24 9 2 13 18:52 20 13.. Fegyvernek 23 7 4 12 29:45 18 14. Szolnoki V. M. 23 5 8 10 35:18 18 15. Rákóczifalva 24 7 2 15 31:58 16 16. Jbetűnyi Vasas IX. 23 6 3 14 30:55 15 17. Túrkevei AC 24 6 2 16 35:72 14 18. Ujszászi Vasutas 24 5 2 17 26:64 12 Ax országos középiskolai labdarúgó bajnokság selejtezőjének első fordulója után Május 1-én nyitja meg a KUNHEGYES! FÖLDMŰ VESSZŐ VETKEZET vendéglő-éttermének kectUdyisépét Kitűnő ételek, Italok. Minden este zene, tánc Jászberényi tudósítónk a szerdai NB Il-es bajnoki mérkőzésről Az elmúlt vasárnap rendez­ték meg országosan a közép­iskolai labdarúgó bajnokság selejtezőjének első fordulóját. Itt megyénket a Kunszent­mártoni Gimnázium megyei bajnok csapata és a Szolnoki Verseghy F. Gimnázium vá­rosi bajnok együttese képvi­selte. A sorolás szerint a kun­szentmártoniak Gyöngyösön, az ottani Vak Bottyán gim­názium csapatával találkoz­tak. A mérkőzést a tiszaiak nyerték meg 2:1 arányban. Nagy küzdlem volt, szép já­tékkal és könnyen, fordított eredmény is lehetett volna. A kunszentmártoni együttes mely nagyrészt fiatalokból áll, jövőre, minden bizonnyal még szebb eredményt ér majd el országos viszonylatban is. Biztosíték erre az a jó sport­szellem, mely a kunszentmár­toni gimnáziumban-megtalál­ható. Sajnálatos tényként kell megemlítenünk, hogy másik csapatunk, a Szolnoki Ver­seghy gimnázium együttese, rajta kívülálló okok miatt — szerintünk jogtalanul — játék nélkül esett el a továbbjutás­tól. Ellenfelük a Budapesti' Pályafenntartási Technikum csapata volt. A mérkőzést va sárnap 11 órakor játszotta volna a Szolnoki MÁV salak; pályán. A pólyát* a mérkőzés előtt egy héttel a tulajdonos erre az időre rendelkezésre bocsájtotta. Az utolsó pilla­natban szóltak, hogy a pálya a kitűzött időben foglalt. — Ugyancsak foglalt volt vala­mennyi szolnoki pálya. Erről a fővárosi csapatot már csak megérkezésükkor tudtuk ér­tesíteni. Ök azonban ragasz­kodtak az eredeti időponthoz, mondván, hogy különben is az ő vonatjuk 13 óra után in­dul vissza. (Igaz, még 15 óra után is a városban látták őket). Szombaton Szolnokon tartózkodott Béni Miklós elv­társ, a Diák Sport Központi vezetője, aki tudomásul vet­te a 15 óra utáni kezdést. En­nek ellenére a két pontot a fővárosiak javára írták és már intézkedtek is következő mérkőzésük ügyében. Először is meg kell állapítani, hogy helytelenül járt el a Szolnoki MÁV SK, amikor előzetes megállapodás ellené­re, az utolsó pillanatban visz- szavonta a pálya használati jogát és másik két mérkőzés lejátszását biztosította a diák mérkőzés helyett. Figyelem­be kell venni hogy az után­pótlást nagyrészt a diáksáp biztosítja számunkra, éppe’- ezért nekik is nagyobb gon­dot kellene fordítaniok az is­kolai sport és azok versenyei­nek támogatására. Ugyanakkor igen helytele­nítjük a Diák Sport Központ ilyen irányú döntését. Véle­ményünk szerint mindkét fél előzetes meghallgatása után a mérkőzés újrajátszása lett volna az igazságos döntés. Je­leneseiben úgy néz ki, mint­ha őket csak a fővárosi csa­patok továbbjutása érdekel­né, s a vidéki csapatot helye­zik hátrányosabb helyzetbe. Reméljük, hogy a Diák Sport Központ módot talál az ilyen s ehhez hasonló ese­tek jövőbeni elkerülésére. Vincze János figyelem: figyelem: Május 1-én átalakítva megnyílik a mezőtúri földművesszövetkezet íiq-tii keM&elyi<ié$e MINŐSÉGI ITALOK! Szombat, vasárnap zene, tánc! Szeretettel várjuk kedves vendegeinket! KENGYELEN. Szabadság út 16. számú modern ház eladó 100 ezerért. Azonnal beköltözhető. Érdeklődni lehet a helyszínen, vagy Karcagon Veress Miklós- nénál, Ka'ai Gábor út B. A SZOLNOKI SZÍNHÁZ MŰSORA; Jászberényi Vasas — Buda­pesti Petőfi 2:2 (2:0), Jászbe­rény, 1500 néző, vezette: Horváth László (Budapest). Vasas: Balogh — Dányi, Buchär, Schmied — Rétsági Pintér — Márkus, Szántai, Túri, Bíró, Szentannai. Edző: Kerekes Imre. Petőfi: Föld­vári, — Vozák, Wieland, Mo gyorósi — Varga I., Gál — Újvári, Szentesi, Fekete, Sza- lontai, Varga II. Edző: Szép­földi József. Borús, szeles időben a Pe­tőfi indította meg a játékot, s rögtön a Vasas lépett fel tá­madólag és a 3. percben Tú­ri lövését a védők a gólvonal ról vágták ki. Szép Vasas tá­madások következtek, egy­más után vezették a hazai csatárok a veszélyes támadá­sokat. Túri hatalmas lövé­sét szépen védte Földvári. — Erősen támadott a Vasas de eredmény csak több szöglet­rúgás volt. A 20. percben ve szélyesen támadott a Petőfi és Szentesi lövését Balogh csak szögletre tudta ütni. Ezután kétszer is bizonyíta­nia kellett Baloghnak, hogy jó formában van. A 27. perc­ben a nagy Vasas fölény gól­lá érett. Túri 20 méteres ol­dallövése az oldallécről vá­gódott a hálóba. A gól után Bíró tiszta helyzetben a ka­pusba lőtt. Utána Szántai tört ki, de felvágták. Teljesen be­szorult a vendégcsapat, a Va­sas hátvédek is az ellenfél térfelén tanyáztak. A 33. nerc­ben Rétsági szép labdájával Túri kiugrott és megszerezte a második gólt. Ezután Szent­annai hatalmas lövését- szé­pen védte Földvári, Vasas tá­madással ért véget'az első félidő. IPAFAI LAKODALOM ápr. 26. szombat este 7 óra IPAFAi lakodalom ápr. 27. vasárnap du. 3 óra: IPAFAI LAKODALOM ápr. 27 vasárnap este 7 óra: IPAFAI LAKODALOM Fordulás után mindjárt ve­szélyes Vasas támadás ala­kult ki. Szentannai kiugrott, de a 16-oson felvágták. A sza­badrúgást ugyancsak ő lőtte, de Földvári szépen védett. Az 52T. percben Szentannai szép lövését Földvári szögletre ütötte. A 60. percben jött fel először a Petőfi, Schmied a 16-os vonalon szabálytalan­kodott, a megítélt szabadrú­gást Szentesi a sorfalba lőt­te. A 65. percben Újvári lab­dájára Balogh kiugrott, azt ki­öklözte, s Fekete kézzel a há­lóba ütötte a labdát. A játék­vezető érthetetlenül gólt ítélt. 2:1. A szabálytalan gól fel­idegesítette a Vasas játéko­sokat, mert így a játék ki­egyenlítetté vált. A 75. perc­ben Túri tisztán ment el, de szögletre szerelték. Utána Bí­rónak volt nagy helyzete, de az utolsó pillanatban öt is sze­relték. A 80. percben Már­kust kézzel rántják vissza az 5-ösről, a játékvezető sípja azonban néma maradt. A já­tékvezető sorozatos hibái tették a csapkodóvá vált mér­kőzést izgalmassá. A 89. perc­ben Márkus kiugrott, Mo*vo- rósi tiszta gólhelyzetben fel­vágta, a játékvezető azonban nem adta meg a jogos 11-est. A Vasas játéka különösen az első félidőben volt igen öt­letes és lendületes. Igen sok gólhelyzetet dolgoztak ki. — Hogy több góllal nem terhel­ték a vendégcsapat hálóját, ahhoz hozzájárult a remekül védő Földvári. A Vasasban Balogh hiba nélkül védett. Dányi végig megbízhatóan játszott. Buchár a középhát­véd poszton igen jól megállta a helyét. Schmied jó játékát a felesleges ' szabálytalansá­gokkal rontotta le. A két fe­dezet, Rétsági és Pintér — a szokott nagyvonalú játékot nyújtotta. A csatársorból Márkus gyorsaságával tűnt ki. Szántai igen nagy mun­kát végzett, .kivette részét úgy a támadásból, mint a vé­dekezésből. Túri csatár játé­ka jó volt, ezt bizonyítja két remekbeszabott gólja is. Bíró rengeteg szép akciót indított el és feltűnő volt hatalmas munkabírása. Szentannai vé­gig jól játszott, igen sokat lőtt kapura. A Budapest] Petőfiből Föld­vári, Wieland, Mogyorósi és Szentesi játéka emelkedett ki. Horváth játékvezető ren­geteg hibával bíráskodott, amit betetőzött a Vasas ellen megadott szabálytalan góllal és az utolsó percben meg nem adott 11-esel. — Gervai — 4s Alssövetségi í. osztályból jelentjük Jászárokszállás — Tiszaföld- var 1:0 (0:0) Tis -a földvár, 700 néző, vezette: Kálmán. Jász- árokszáliás: André — Bobák, Sipeki, Fiezek — Kókai, Cser- völgyi — Horváth, Győző, Nagy, Bagi. Kalla. Tiszaíölüvár: Tóth — Szabó. lakatos, Kőműves — Szatmári,* Sági — Eszteró, Ko­vács, B. Nagy, T. Kovács, Dá­vid. Közepesiramú mérkőzésen, — balszerencsés vereséget szenve­dett a végig többet támadó ha­zai együttes. Az első percek tapogatodzó játékkal teltek el, Az első veszélyes helyzet a 14. percben adódott a tiszaföldvari kapu előtt. A kitörő Nagy elől Tóth merész élő re vetődéssel tisztázott. A 16. percben szabad­rúgáshoz jutottak a vendégek. Bagi mintegy 23 méteres hatal­mas lövése' a jobb .alsó kapufát súrolva hagyta el a játékteret. Ezután a ' hazaiak vették át a játék irányítását, ,és szinte vé­gig támadták a félidőt. A 26. percben Dávid szögletéből B. Nagy fejelt kapura, de André a helyén volt. A 30. percben T. Kovács próbálkozott lövéssel, de hatalmas bombája a bal ka­pufa tövénél hagyta el a játék­teret. A félidő vége felé mind­két oldalon egy-egy érvénytelen gól született, az egyiknek Esz­teró, a • másiknak Bagi volt a szerzője, melyeket a játékveze­tő les címén nem adott meg. A második félidőben kiegyen­súlyozott játék folyt. Az 5. percben Szatmári Dávidot szök­tette, akinek félmagas beadását Sipeki vetődve fejelte ki a be­rohanó tiszaföldvári csatárok elől. Ezután a vendégek is ve­zettek veszélyes támadásokat. A 79. percben megszületett a mér­kőzés egyetlen gólja. Egy bal­oldalról beívelt szabadrúgásra Tóth feleslegesen kifutott, nem érte el a labdát és Bagi fölötte 14 méterre az üres kapuba fe­jelt. 1:0. A hátralévő időben a vendégcsapat már csak az ered­mény tartására törekedett. A vendégcsapatból Sipeki emelke­dett ki, rajta kívül Fiezek, Ku­kái és Dagi játszott Jól. A helyi együttesben loth a gólnál hibá­zott. egyébként jól védett. A többiek közül Szabó játéka di­csérhető. Rajta kívül Lakatos, Kovács, Szatmári és Dávid nyúj­tott átlagon felüli teljesítményt. Kálmán játékvezető jól látta el feladatát. Vérbók Att‘ia szolnál* mecruei NÉPLAP Szolnok Megyei Panoizottiág es • Megyei TanSC* lapja reieioa KlaQai • Szolnok Megyei P4rt-vegren*!to Bizctuuie Szerkeszti a izerkesztőDizottsás Szerkesztőse*: Szolnok« lista *\nV«i m h t, em. Teteton: te—»—e», zj—a. Szomoiti (VVOtl;«J* VfttJSIst fetetne oyomdaoezctűi Uiez&co* 8to4«