Tiszavidék, 1957. június (11. évfolyam, 127-152. szám)

1957-06-11 / 135. szám

Nyugatnémet Junt: / / A KAPITÁNY ES HOSE Egy fura ember, fura hőstett t amely nevetségessé tesz egy ezredet, s a folytatás... Nos a folytatást nézzék meg majd akkor, amikor bemutatásra kerül a film. ^ ........ JÁSZBERÉNY ES KÖRNYÉKE Megegyszer az útátjáróról Végre válaszolt a Közle­kedési és Postaügyi Minisz­térium Vasúti Főosztálya, a fémnyomó és lemezárúgyári iparvágány útátjárójának építésével kapcsolatban. Le­velükben a következőket ír­ják: „A Fémmyomó és Lemez­­árugyárba vezető iparvágány 1912 decemberében készült el. Az üzembehelyezés céljá­ból tartott műszafcrendőni be­járáson kötelezték a beruhá­zót a szóbanlévő útátjáró megépítésére, de ennek a kö­telezettségének nem tett ele­gét. Sajnos, az érdekeltek nem szorgalmazták kellően az útátjáró megépítését a Fém­nyomó- és Lemezárugyárnál, Gazdag műsor a Jászberényben és a járás gépállomásain, állami gazda­ságaiban vasárnap ünnepel­ték a traktoros napot. A leg­jobb munkásokat jutalom­­tárgyakkal. oklevéllel tüntet­ték ki Több helyen ajándék­műsort is rendeztek a mun­kában élenjáróknak. Erre a napra esett a járási szpártá­­kiád verseny, melynek ered­ményéről a sportrovatban tá­­tékoztatjuk olvasóinkat. 3'lajálÍS J a s % ja li óh almán A jó, kiadós eső, amely a jászberényi járás több közsé­gét érintette, sem tudta meg­zavarni a vasárnapi vidám hangulatot. A jászjákóhalmi MSzMP szervezet, a KISz és a tömegszervezetek majálist rendeztek ezen a napon. A résztvevők a kapitányréti er­dőben töltöttek egy kellemes napot. Ügy hisszük, hogy ez a kezdeményezés követésre ta­lál a járás többi községéiben, sőt megyénk más részeiben is. 1 űzöl tóverseny Janoshidan Négy község tűzoltóinak részvételével vasárnap tűz­oltóversenyt rendeztek Jáncs­­hidán. A szinte mar hagyo­de nem fordultak ez ügy­ben az illetékes államvas­úti szervekhez, a szolnoki pályafenntartási főnökséghez vagy a budapesti igazgató­sághoz sem. Az iparvágány időközben a MÁV vagyon- és üzemkeze­lésébe került, ezért egyidejű­leg utasítottuk a budapesti igazgatóságot, hogy az út­átjáró haladéktalan elkészí­téséről gondoskodjék. Koráb­ban nem volt módunk intéz­kedni, mert előbb az előz­ményeket kellett megállapí­tani." Ügy hisszük, hogy ennyi cikkezés és levelezés után végre elkészül a jászberényi vasúti átjáró. traktoros napon mányossá vált bemutatók az idén is igen sikeresek voltak. Arról tanúskodtak, hogy a járás önkéntes tűzoltói értik mesterségüket. A Jánoshidán rendezett versenyen a ven­déglátók nyerték el az első­séget. Második helyre került a jászárokszállási csapat, harmadik helyen a j ászból­­dogházi tűzoltók végeztek. A jászh rényiek is hivatalosak A jászberényi és a járás­beli termelőszövetkezetek, ál­lami gazdaságok, szakcsopor­tok, egyéni gazdák is hiva­talosak a június 16-i jász­­ladányi szarvasmarhatenyész­tési napra. Korábban ezeket Jászberényben, vagy a jász­berényi járás egy-egv köz­ségében rendezték meg. A jászberényiek azonban most kissé visszamaradtak. — A szarvasmarha tenyésztésben a jászladányiaik megelőzték őket. Reméljük, ez a szerep­csere még sem okoz sértő­döttséget Jászberényben és a környező községek állatte­nyésztői köréten. Sőt arra ösztönzi őket, hogy vissza­szerezzék az elsőséget a szarvasmarhatenyésztésbe n, amelyet olyan hosszú időn keresztül birtokoltak. ka. Szakszervezeti élet A Szakszervezetek Megyei Tanácsa legutóbbi ülésén tárgyalta a termelés és a bérek alakulását. Foglalkozón a termelés gazdaságosabbá tételével. Az elnökség javasolja, hogy a pártkonferencia tiszteletére a szakszervezetek minden üzemben indítsák meg a munkaversenyt. A dolgozók kezdeményeznek, csupán a szervezésen múlik, hogy a munkaverseny reális alapo­kon meginduljon. A szak­­szervezeti vezetők ismertes­sék a dogozókkal a gazdasá­gosabb termelés előnyeit, az évvégi nyereségv issza térítés alakulása szempontjából. He­lyesek azok a kezdeménye­zések, amelyek a verseny eredményeit összekötik az anyagi érdekeltséggel. — A szervezésénél szerepelnie kell az önköltségcsökkentésnek és az anyagtakarékosságnak. — Minden esetben figyelembe leéli venni az üzem adottsá­gát. A Tisza Cipőgyárban az a tapasztalat, hogy a dolgozók jobban érdeklődnek a terme­lési kérdések iránt. Szívesen résztvesznek az ilyen irányú megbeszéléseken. Az üzem vezetői ugyanis figyelembe veszik a munkások javasla­tait, azok alapján intézked­nek és szervezik a munka­versenyt. 1 'lUZüAHOdi^ Tudósítóink jelentik a sportpályákról, a labdarugó NB lll-ba jntásért folyó oszlályzókról Pontot vesztett a listavezető Szolnoki MTE SPORTJA SZOLNOKI VASUTAS—SZOL­NOKI MTE 0:0 Szolnok, Vasutas pálya, vezette: Horváth S. (Bé­késcsaba). Vasutas: Donka — Istvánt, Szabó 1., Szabó II. — Pa­lotai, Grámán — Tárcsa, Tóvizi, Horváth, B. Nagy, Simon. MTE: Sárkány — Csaba, Vörös, Ku­­rucz — Török, Dargai — Cs. Far­kas, Sagáth, Csépe, Cseh, Simon. Nagy érdeklődés előzte meg a két helyi csapat találkozóját. Első félidőben a technikailag kép zettebb MTE Irányította a játé­kot. Szépen gördültek a táma­dások, a beíejezésekbe azonban sokszor hiba csúszott. A 20. perc­ben Cseh 20 méteres lövése a kapufán csattant. Rá 5 percre Cs. Farkas kicselezte hátvédjét, kapura húzott és szép ballábas lövését Donka kiejtette, Csépe elől azonban a védők az utolsó pillanatban menteni tudtak. A játék ebben a részeben a Vasu­tasok fiatal kapusa sok veszé­lyes lövést tett ártalmatlanná. Az I. félidő utolsó percében a Vasutasok kiválóan játszó jobb­­fedezete, Palotai megsérült, így a második félidőben a Vasuta­sok 10 emberrel játszottak. Fordulás után tovább fokozó­dott az iram. A Vasutas 10 em­berrel is nagy lelkesedéssel har­colt és több helyzetet dolgozott ki. A 65. percben Dargai a 16- oson belül szabálytalanul akasz­totta Horváthot. A megítélt li­est Sárkány, az MTE kapusa ki­védte. Pár perc múlva, kapu­­elötti tömörülésnél Dargai 6 mé­terről hazaadott, a labda a ka­pufának pattant, és Sárkánynak szerencsével sikerült tisztáznia. Az ellentámadás során Sagáth jó labdával kiugrott, de gyenge fejesét Donka könnyen védte. Utána Simon beadását Csépe át lépte, a jó helyzetben tévő Tö­rököt pedig a játékvezető — té­vesen — les címén- lefújta. A hátralévő időben említésre mél­tó esemény nem történt. Jók: Donka. Istvánt, Szabó 1., Tóvizi, B. Nagy, Illetve: sárkány, Ku­­rucz, Török, Dargai és Cseh, — B E — TISZAKECSKEI FC—TÖRÖK­SZENTMIKLÓSI FC 3:2 (3:0) Tö­­rökszentmiklós, vezette: Tóth S. Tiszakécske: Párád! — Bagi, Hlavács, Rác — Sánta, Uzsovics — Kocsis, Varga II.. Varga I., Zámborl, Kősa. Törökszentmik­lósi FC: Ernszt — B. Varga, Fá­bián, Kriston — Márton, Hálák — Karakas, Muszka, Kósa, Halk, Mészáros . A mérkőzés elején mindjárt a vendégcsapat lépett fel támadólag és már az 5. perc­ben vezetést szerzett. Fábián egy előreívelt labdának aláfu­tott és fejéről a meglepett ka­pus mellett a hálóba hullott, (öngól). A gól fellelkesltette a vendégeket. A hazaiak erősen tartalékos csapata nem tudott megfelelő ellenállást tanúsítani. Varga I. állandóan fedezetlenül, nagy területen mozgott és jó labdákkal dobta támadásba csa­tártársait. Egy ilyen támadásból érték el második góljukat is. Varga I. jól szöktette lyukra futó Varga II.-t, aki laposan lőtt a hálóba. Továbbra is a kécskeiek maradtak támadásba. A hazaiak támadás kísérletei erőtlenek voltak. A 28. percben Kocsis elfutott, beadását Varga I. kényelmesen a sarokba fe­jelte. A II. télidőben változott a játék képe. A hazai csapat nagy lendülettel vetette magát a küz­delembe. Most ők támadtak többet, de a vendégek védelme ekkor is jól hárított. A 62. perc­ben szabadrúgáshoz jutott a TFC. Karakas ívelt élőre és a kiugró Kosa, a leálló védelem mellett a hálóba továbbított, A gól után még nagyobb tendü­­tettel támadt az FTC és a 72. percben Hlavács a 16-osrál kés­lekedett a rúgással. Halknak si­került tőle megszerezni a labdát és laposan a hálóba gurítoM. — Mostmár a vendégek védelme megzavarodott és a kiegyenlítés a levegőben lógott. Meg Is te­remtették a gólhelyzetet, de nem tudták kihasználni. A ven­dégeknek is akadt gólhelyzete, de az eredmény már nem vál­tozott. Góllövök: Fábián (öngól) Varga TI., Varga I.. illetve: Ko­sa. Halk. TFC ifi—Tlszakécskel ifi 3:0.- F. I. -* MARTFŰI MSE — TÖRÖK­SZENTMIKLÓSI VASAS 1:0 (0:0). A martfűi együttes a hazai ta­lálkozóra a következő összeállí­tásban lépett pályára: Csendes -r Pál, Munkácsi, Papp R. — Katona, Seres — Horácz; Mikus, Mezőteleki, Mészáros, Szűcs. — Színvonalas, izgalmas küzdelem alakult ki a két csapat találko­zóján. Már az első percekben nagy irammal indult a játék. Mindkét csapat előtt nyílt gól­­szerzési alkalom, de vagy a csa­tárok íigyetlenkedték el azokat, vagy a védelmek hárítottak jó érzékkel. így az első félidő gól nélkül telt el. A második fél­időben tovább tartott a nagy iram és a 61. percben Mezőteleki révén sikerült megszerezni a hazaiaknak egyetlen, győzelmet jelentő góliukat. Az iram az utolsó percig hatalmas volt. de több gól már nem esett. Gól­lövő: Mezőteleki. Jók: M'-zőte­­leki, Szűcs, Mikus, Csendes. — T. B, — MEZŐTÚRI HONVÉD — KUN­HEGYES 3:2 (2:1) Kunnegyi s. 800 néző, vezette: Farkas Deb­recen. — Mezőtúr: Kucsera — Dankó, Besenyei, Tömöri — Kvasz, Bulla — Járó, Mikes, Bepkó, Pasztrovics, U. Szabó. Kunhegyes: Kiss — Karasz, Lé­vai I., Gál — Lipták, Szabó II. — Takács, Lévai II., Horgósi, Szalai, Szabó I. Élénk iramú já­tékot láthatott a közönség. — Mindkét csapat játékosai nagy akarással küzdöttek. Hol az egyik, hol a másik kapu volt veszélyben, de gól csak a 10. percben született, 18 m-es sza­badrúgásból, Mikes a rossz sor­fal mellett védhetetlenül lőtt a hálóba. 1:0. A gól után élénkült a játék mindkét csapat részéről. A 23. percben Dankó kiugrik, Kiss kapus bele veti magát a lö­vésbe, a labda visszaperdült és Pasztrovics az üres kapuba gu­rított. 2:0. Kunhegyes továbbra Fölényesen győzött NB I.: SZOLNOKI DÓZSA — BPESTI SPARTAKUS 7:1 (2:1) Szolnok, Damjanich uszoda, 800 néző, ve­zette: Czapkó. Szolnok: Boros — Brindza, Pintér — Hegman — Koncz, Hasznos II., Kanizsa. — Edző: Goór István. Spanakus: Brinnel — Bóna, Buda — Orz — Lepies, Kiss, Balogh. — Edző: Lemhényi Dezső. A gólok sor­rendje: Kanizsa, Kiss, Hasznos II., Pintér (4 m-esből), Kanizsa, Kanizsa, Hasznos II., Kanizsa. Hazai támadásokkal indult a já­ték, majd mezőnyjáték Követke­zett. A fővárosiak igyekeztek szoros emberfogással lefékezni a hazaiak nagy lendületét. Az első félidő első részében ez sikerült is. Az egyik hazai támadásnál Kanizsa az ellenkező oldalra ve­tődő kapus mellett hálóba talált, 1:0. Röviddel az újrakezdés után védelmi hibából a Spartakus egyenlített. Ezután a Dózsa tá­madásai következtek. Befejezés előtt röviddel Hasznos II. hatal­mas lövése jelentette a második gólt. Fordulás után Kanizsa és Bóna szabálytalankodott. Mind­ketten a kiállítás sorsára kerül­tek. A fővárosi csapatban Ba­logh szabálytalanul szerelte Pin­tért 4 m-esen belül, aki a meg­ítélt büntetést értékesítette, 3:1. Nemsokkal később Kanizsa lőtt mesteri gólt, máris 4:1. Mostmár az ellenfél nem bírta a Dózsa nagy iramát és a hazai csapat szép játékot mutatott közönsé­gének. Orz holtidőben szabály­talankodott és a kiállítás sor­sára került. A Spartakus most labdatartásra akart berendez­kedni, azonban elvétették a lab­dát és Kanizsa volt eredményes, 5:1. Ezután tovább támadtak a hazaiak és Hasznos II. húzása mellé nyúlt a fővárosi kapus és a labda ismét a hálóba táncolt, 6:1. Befejezés előtt röviddel Ka­nizsa leúszott és beállította a végeredményt, 7:1. — A Dózsa megérdemelten győzött. Boros­nak nem volt sok dolga. Brindza volt a jobbik hátvéd, Pintér ezen a mérkőzésen néha támadó sze­repet Is töltött be. Hegman oko­san játszott. Kanizsa volt a leg­eredményesebb csatár, aki egy­ben a támadósor motorja is volt. Hasznos II.-re nagyon vigyáztak, amellett szépen osztogatott és jó helyzetbe hozta Kanizsát és Konczot. Koncz a szokott jó for­máját mutatta. — Különösen a helyzetek előkészítésében vette ki a munka nagy részét. Az el­lenfél együttese átlag formát ját­szott, nem késztette nagyobb erőbedabásra a hazaiakat. * NB II.: Megérdemelten győzött a Szolnoki Honvéd a fővárosban SZOLNOKI HONVED—CSEFF.L AUTÓ 4:2 (2:1) Bp. Sportuszoda, vezette: Schlenker. — Szolnoki Honvéd: Kirschner — Szarvas. Generál — Ratkai — Gollov, Herbály, Wikidál felállításban szállt vízbe. Az elmúlt heti sok kudarc és mérkőzéselőtti azon izgalom, hogy előbbre tették a mérkőzés kezdetét és a játéko­sok nem voltak kint pontosan, bizony igénybe vette a szolnoki fiúk idegzetét. A szolnokiak ve­zették az első támadást és szép mezőnyjátékuk a 3. percbep Wikiöál révén góllá érett. Ezután Herbály szép húzásból szerezte meg csapatának a második gólt. A csepeliek az egyik szögletdo­bós alkalmával Maczák révén szépítettek, 2:1. A játékvezető nem igen rokonszenvezett a vi­déki csapattal, mert ítéleteivel sújtotta őket. A csepeliek csak szórványosan támadtak. A be­fejezéseiket azonban a jól záró hazai védelem rendre biztosan szerelte. Az egyik szolnoki táma­dásnál Wikidál jól ugrott ki és senkitől sem zavartatva lőtt a hálóba. Ezután fellángolt a Cse­pel és Maczák távolról a hálóba is jól Játszott. Több veszélyes támadást vezetett a Honvéd ka­pujára, de gólt nem tudott rúg­ni. Végre a 30. percben szép adogatás után Takácshoz került a labda, aki kiugrott a védők mellett és gólt lőtt. A gól még jobban felrázta a kunhegyesie­­ket, de továbbra is támadtak. A játékvezető azonban több téves ítéletével megakadályozta azo­kat. A 39. percben Pasztrovics kiugrott, de elcsúszott, a játék­vezető 18 m-ről szabadrúgást ítél Kunhegyes ellen, (kunhe­gyes! játékos nem is volt a kö­zelben). Szünet után mindkét részről jó volt az iram. Válta­kozva hol a Honvéd, hol a kun­­hegyesi kapu volt veszélyben, de a védelmek is jól álltak a lábukon. A 18. percben egyenlí­tett Kunhegyes. Szabó I. a jobb­­szélen elfutott, szépen beadott és Horgósi a kapuba fejelte a labdát, 3:2. A mezőnyben is jól a Szolnoki Dózsa ejtett, 3:2. A szolnokiak nem csüggedtek, ami eredményre is vezetett, s Wikidál oldalról szé­pen ejtett a felső sarokba, 4:2. Hátulról Generál szépen indult el, de nagy lövése a gólvonalon rekedt meg. A Csepel Autó is szépíthetne, de szélsőjük a szol­noki kapusba lőtt. A végén a szolnoki csapat lelassította a já­tékot és megérdemelten nyerte a találkozót. Végre kijött a lé­pés, s megérdemelten győzött a Honvéd, bár a játékvezető igye­kezett lefékezni a szolnokiak támadásainak kibontakozását. A Honvédből Krischner a má­sodik gólt védhette volna. A vé­delem biztos szereléseivel tűnt ki. Ratkai sérülten is megját­szotta a feladatát. A csatársor­ban Wikidál mesterhármasával vonta magára a figyelmet. Úszá­sán azonban még sok javítani való van. A SZOLNOK megyei Tüdőbeteg­gyógyintézet (Szolnok, Vörös­csillag u. 4.) 8 holdas parkjában összegyűlő széna kaszálását ki­adná. Jelentkezni, illetve érdek­lődni lehet naponta 12—14 óráig az intézet gondnoki hivatalában, f. hó 20-ig,______________________ 500-as SUMBEAM oldalkocsis motorkerékpár eladó. Érdeklőd­ni: Turkeve, Táncsics Tsz. Te­lefon: 31. JUNIUS 9-én Tiszapüspöki és Szolnok közötti útvonalon elvesz­tettem bőrtárcámat (igazolvá­nyokkal, személyazonossági). A megtaláló a bennelévő iratokkal együtt jutalom ellenében juttassa el az alábbi címre: Bekker Já­nos, Törökszentmiklós, Balla­­p úszta 73._______________ ____ A Rákóczifalvi földművesszö­vetkezet értesíti a termelőket, hogy a legmagasabb napi áron felvásárol zöldségfé lesegeket, gyümölcsöt és egyéb zöldféléket. A SZOLNOKI Mozaik és Ce­­mentárugyá közli a város la­kosságával, hogy a Tisza-paru telepén (hajóállomás mellett) — durván kvarcos homok és sóder kaoható. ÜDÜLŐ, nyaraié dolgozók! A gyógyhatású tiszaörsi fürdőben a földművesszövetkezet vendég­lő-étterme hideg, meleg ételek­kel. üdítő Italokkal. — vegyes boltja Dedig az Összes fürdői cikkekkel bőven el van látva és a fürdőzők rendelkezésére áll. A SZOLNOKI Sütőipari Vállalat felvételre keres szobafestő és mázoló szakmában iártas szak­munkást. Jelentkezni lehet: Szolnok. Sallai Imre u. 17. A RAKÖCZIFALV1 földműves­szövetkezetnél olcsó áron kap­ható tengeriszár. takarmányo­zásra is alkalmas. TISZAVIDÉK A Szolnok Megyei Pártbizottság és a Megyei Tanács lapja Felelős kiadó: Kálmán István Szolnoki Nyomda Vállalat Szolnok, Malinovszki u. 19. Felelős nyomdavezető: Mészáros Sándor játszott mindkét csapat. Az egyenlítés után a kunhegyesek több veszélyes támadást indítot­tak, szinte a levegőben lógott a harmadik góljuk. Majd egy hosz­­szú előre adott labdával a Hon­véd jobbszélsője elfutott. Lefu­totta a kunhegyes! védelmet, az alapvonalról beadott, s a labda a kapuba gurult, 3:2 (potya gól). A hazaiak továbbra sem adták fel a harcot, tovább támadtak. A 40. percben Takács szabályos gólját a játékvezető nem adta meg. A két egyenrangú ellenfél közül a szerencsésebb Honvéd győzött. A játék alapján a dön­tetlen eredmény igazságosabb lett volna. — A játékvezetőnek több téves ítélkezései voltak. — Góllövő: Mikes (2), Pasztrovics. illetve: Takács, Horgász. Jók Mikes, Pasztrovics, U. Szabó, — illetve: Takács, Lévai I., Lipták. D. M. Ábonybon játszik szerdán meqyénk ifjúsági vállogarottja ed tő­mérkőzés A Délkelet-Magyar Labdarúgó Alszövetség ifjúsági válogatottja ellen, június 30-án sorrakerülő mérkőzésre készülő ifjúsági vá­logatottunk, szerdán Abonyban az ottani MTE ellen játszik edző­mérkőzést. Az edzésre utazó ifi válogatott keret névsorál hol­napi lapszámunkban közöljük. Idő járásjelentés Várható időjárás kedden estig: változó felhőzet, több helyen záporeső, zivatar. Mér­sékelt, időnkint megélénkülő déli-délnyugati szél. Meleg idő. Várható legmagasabb nappali hőmérséklet kedden Tő—29 fok között. (MTI) EGER, patkány és egyéb férgek szakszerű irtását vállalja a Kecs­keméti Községgazdálkodási Vál­lalat. Kecskemét, Deák tér 4j Bővebb felvilágosítást ad a Hir­dető Vállalat, Szolnok, Kossuth tér 10. LADAKAT (szállításra használ­hatókat) vesz a Szolnoki Házi­ipari Termelőszövetkezet. Szol­nok, Kossuth tér I. 6z. Iroda­ház. VARRÓNŐKET és válltömő ké­szítőket — csak szolnokiakat — felvesz a Szolnoki Háziipari Ter­melőszövetkezet Szolnok, Kos­suth tér 1. sz. Irodaház, Jelent­kezés munkanapokon 14—16 óra között. HÚSZ család méh Ignáez kap­tárban sürgősen eladó. Ttsza­­gyenda. Deák méhész. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA A szolnoki Szigligeti SZÍNHÁZ műsora r Június XI. kedd este fél 8 ó: DANKO PISTA Június 12. szerda este fél 8 ó: DANKÓ PISTA Jún. 13. csütört. este fél 8 ő: DANKÓ PISTA Június 14. péntek este fél 8ó: DANKÓ PISTA Június szombat este fél 8 ó; DANKÓ PISTA Jún. 16. vasárnap de fél XI ó: A MOSOLY ORSZÁGA Jún. 16. vasárnap este fél 8: DANKÓ PISTA A Szigligeti Színná2 előadásai után autóbusz a város minden részébe Jegyek kaphatók vasárnap es nétfő kivételével fél 10—i áráig a szervező irodáoan. Kossutn tér 8. Telefon: 23—-00 és a szín­ház pénztáránál vasárnap 10— 12-ig és hétköznap d. u. 18 h-is Lottózók, figyelem! Fontos! LOTTO sorsolás pénteken! Szelvények beérkezésének véaső határidőé azonban továbbra is csütörtök deli 12 óra Fenti határidő után beérkező szelvények a sorsolásban nem vesznek részt. Vásáro ion mieiöob LOTTO sze.y~ny<! 4% Biztosan tyőz’ek vízilabda csapataink------ *% ^ %»­(apróhirdetések)