Szolnok Megyei Néplap, 1954. november (6. évfolyam, 259-282. szám)

1954-11-09 / 265. szám

4 SZOLNOKMEOYEI NÉPLAP 1954 november-A. JELENET fl TURKEVEE SZÍNJÁTSZÓK ÜNNEPI MŰSORÁBÓL A turkevei városi kulturotthonban nagy sikerrel adták elő a november 7-i ünnepség alkalmával Gárdonyi Géza: ,,A bor" című vígjátékát. SZ. T. K. TANÁCSADÓ Milyen okmányok szükségesek a szülési segély kifizetéséhez ? Közöljük kedves olvasóinkkal, hogy e héttől kezdődően minden kedden tájékoz­tatást adunk a legfontosabb SZTK rende­letekről. Kérjük olvasóinkat, hogy ezzel kapcsolatos kérdéseikkel, problémáikkal forduljanak szerkesztőségünkhöz. * Az ipari biztosított dolgozó nőnek szülés esetén szabályszerűen kiállí­tott nagyalakú munkáltatói igazol­ványt kell kérnie a munkaadótól. Az orvostól pedig igazolást a ter­hes-állományba vételről. Mindkét igazolást az SZTK Alközpontjához kell beküldeni. Természetesen, ha a dolgozó munkaadója üzemi kifi­zetőhely, — munkáltatói igazol­ványt nem kell kérni, csak az or­vosi igazolást kell eljuttatni az üzemhez. A szülés megtörténtekor a gyer­mek eredeti születési anyakönyvi kivonatát és a terhesgondezási kis­könyvet kell eljuttatnia oda, ahon­nan a segélyt kapja. Ha kórház­ban, vagy szülőotthonban történt a szülés, — akkor az ápolást igazoló elbocsájtőt is be kell küldeni. A mezőgazdasági dolgozó nő szü­lésekor egy szabályszerűen kiállí­tott igénylőlapot, a mezőgazdasági bélyeglapot, a gyermek eredeti szü­letési anyakönyvi kivonatát, a ter- hesgcndozási kiskönyvet kell be­küldeni az SZTK-hoz. A mezőgaz­dasági dolgozó nőknek a terhességi, anyasági és gyermekágyi segély összevontan egységes anyasági se­gély címén jár. Ha ipari biztosított családtagja szül, — szükséges egy kisalakú munkáltatói igazolvány, a gyermek eredeti születési anyakönyvi kivo­nata, s eltartcttsági igazolvány. Ha mezőgazdasági biztosított csa­ládtagja szül, — egy szabályszerűen kiállított igénylőlap, mezőgazdasá­gi bélyegkönyv, a gyermek eredeti születési anyakönyvi kivonata és eltartcttsági igazolvány szükséges. Termelőszövetkezeti tagoknak a szülési segély igényeket a helyi ta­nácsokhoz kell beadniok. BÍRÓSÁGI HÍREK — A TÖRÖKSZENTMIKLÓSI járásbíró­ság büntetőtanácsa tárgyalta — Laczkai György és társa ügyét, — akik ellen az ügyészség társadalmi tulajdon hűtlen keze­léséért és sorozatos árdrágításért emelt vádat. Laczkai György a törökszentmiklósi 9. sz. Népboltnak volt a vezetője. Ilyen be­osztásban visszaélt a dolgozók bizalmával. A boltba bejáró nőismerőseivel együtt térí­tés nélkül rendszeresen fogyasztott. Sik­kasztott és árdrágítást követett el. így pl. az 1.95 Ft-os paprikát 2.20, a 2.— Ft-os cu­korkát 2.40, az 1.50 forintos fahéjat 1.80, az 1.20 forintos szódabikarbónát 1.50 forintért adta el. A mérésnél is megkárosította a vevőket. Megtörtént, hogy 1 kg helyett 80—85 dekát, félkilógramm helyett 40—42 dekát, negyed- kilogramm helyett 18—20 dekát szolgált ki. Az összeadásból eredően 3—4 forinttal csapta be esetenként a vásárlókat. A törökszentmiklósi járásbíróság Lacz­kai Györgyöt 2 év és 6 hónapi börtönre, 1500 forint pénzbüntetésre, valamint 5 évre a közügyektől való eltiltásra Ítélte. Kötelezte arra is, hogy a Népboltnak oko­zott 12.084 forint 92 fillér kárt térítse meg. Az ügyészség súlyosbítás végett fellebbe­zett. A KUNHEGYEST Járásbíróság Gyéresi Bálint vádlottal 7 hónapi. Teleki Tibor vádlottat 6 hónapi börtönbüntetéssel súj­totta 10 mázsa lucernaszéna lopásáért. * — A JÁSZBERÉNYI járásbíróság Telek Lajost és Bóta Bélát 1 évi és 3 hónapi börtönbüntetésre ítélte, s 1 évre a közügyekben való részvé­teltől eltiltotta; Kovács József jász­berényi lakost 2 évi és 6 hónapi börtönre, 3 évi választói és választ­hatói jog eltiltásra, végül Tarosa Gábort 2 évi börtönre és 3 évi vá­lasztói és választhatói jog gyakor­lásától való eltiltásra ítélte hatósá­gi közeg elleni erőszak bűntette miatt. Nevezettek ez év augusztusában megtámadták a jászberényi Május l. szigeten szolgálatot teljesítő rendőr járőrt. Kovács József hason­ló cselekményért már volt bün­tetve. _____ APRÓHIRDETÉSEK _____ Ap róhirdetések díja 10 szóig: hétköznap io.— forint, vasár- és ünnepnap 20.— forint. Minden további szó hétköznap 1.— forint, vasár- és ünnepnap 2.— forint. VIZSGÁZOTT fűtőt felvesz a Tüdőkórház. A SZOLNOKI Boripari KSz bőrdíszmű- részlege mindenféle bőrdíszműves cikkek pontos és szakszerű javítását vállalja. — Javítást átvesznek Kossuth Lajos u. 27. sz. alatti üzletben, ahol bőrdíszmű készáruk is nagy választékban kaphatók. HÁZ eladó, azonnal beköltözhető. Szolnok, Nyár u. 2. A SZOLNOKI Belsped kisújszállási kiren­deltségéhez három szállító és hajtómunkást felvesz azonnali belépésre. A törökszent­miklósi kirendeltséghez két szállító es hajtómunkást szintén azonnal felveszünk. Munkaidő: 10—13 óra. Kereseti lehetőség: 900—1500-ig. ■ .....-a------------------------------­A TÖRÖKSZENTMIKLÓSI Általános Vas­ipari Gépjavító Vállalat vállal minden­nemű rádió, villanyszerelő, műszerész munkálatokat. Cím: Hunyadi János tér 2. A 62/J Építőipari Vállalat keres azonnali belépésre kőműves szakmunkásokat, vala­mint 18 éven felült kőműves átképzősöket. Vidékiek részére szállást díjtalanul bizto­sítunk. Jelentkezni lehet, Szolnok, Ság- vári Endre u. 5. A VASIPARI Vállalat felvételre keres vas­ipari szakismerettel raktárvezeföt, továbbá vasesztergályost, anyagmozgató segédmun­kást és dukkózó szakmunkást (autófestés­re.) a _________________ KÉPES ÍTÉSSEL rendelkező könyvelési csoportvezetőt és ügyviteli csoportvezetőt keres a Szolnokmegvei MEZOKER Válla­lat. Jelentkezés Szolnok. Beloiannisz u. 90. A VASIPARI Vállalat míiköszörűs részlege (Szolnok, Szabadság tér) megkezdte mű­ködését, mindenféle köszörülési munkát vállal. 175 köbcentis Jáwa motorkerékpár jó ál­lapotban eladó. Tiszatenyő Lenin u, 25. ,,PERPETUUM” kályhát vennék. Szolnok, Táncsics M. u. 16. HÁLÓSZOBA és konyhabútor szükségletét beszerezheti Tokaji Lajos asztalosnál ked­vező fizetéssel. Szentes, József Attila u. 6. Kérem a címre ügyelni. il SZIGLIGETI SZÍNHÁZ műsora november 8—14-ig nov. 9 kedd, 19 h. Csárdáskirálynő, nov. 10 szerda, nincs előadás, — nov. 11 csütörtök, nincs előadás, nov. 12 péntek 19 h. Csárdáskirály­nő, nov. 13. szombat, 19 h. Hol­napra kiderül, nov. 14 vasárnap 15 h. Csárdáskirálynő* nov. 14 vasár­nap 20 h. Holnapra kiderül, nov. 15 hétfő, 18, 2L h. Svéd Sándor est. S-eoín oltmzgjjju NÉPLAP politikai napilap A megyei pártbizottság és a megyei tanács lapja Megjelenik héttő kivételével mindennap Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős Kiadó: UAVJD FERENC Szerkesztőség: Szerkesztőség: telelőn: 20—93, 23—20, 20—89 Szolnok: Irodaház. I. emeiel. > Kiadóhivatal: Szolnok. Kossuth Lajos-utca 10 leieton: 20—94 Egyszámiaszam: 0QS7S.064—40 Szolnok megyei Nyomdaipari vállalat Szolnok. Malinovszki-utca 19 Felelős vezető: Mészáros Sándor Szerencsétlen Szegedi Lokomotív—Szolnoki Lokomotív 1:0 (0:0) Szolnok, Lokomotív pálya, 2000 néző: vezette: ökrös. , Szeged: Uhrin - Juhász, Radnai, Vin­cié — Tóth, Kosuba — Komáromi, Kaku- szi, Gyimesi, Kürtösi, Bozóki II. Szolnok: Lázár — Tóth B„ Sándor, Bo­zóki — Lengyel, Búza — Héricz.Tóth L., Csábi, Pintér I., Iván. | GYÖNYÖRŰ | őszi napsütésben Szeged kezd és vezeti az első támadást. Rögtön kitűnik, hogy a megfiatalított szegedi csapat nehéz ellenfél lesz. Pontos adoga­tásokkal dolgoznak, lelkesen harcolnak minden labdáért és ha lehetőség mutatko­zik, azonnal támadnak. A szolnokiak ne­hezen lendülnek bele, de az 5. percben mégis sarokrúgást érnek el; ezt Pintér rúgja a belsők azonban kihagyják. Az ellentámadásnál a 13. percben Lázár csak nehezen véd egy felsősarkos lövést, majd Búza beadása kelt izgalmat. A mezőnyben folyik a játék, de Szolnok próbálkozásai nem meggyőzőek és a gyors szegedi vé­delem idejében közbe lép. A 21. percben Tóth jól ugrik ki, de lövését a nagysze­mérkőzésen vésziéit rűen védő Uhrin menteni tudja. Továbbra is Szeged van támadásban, de a szolnoki közvetlen védelem jól harcol. A fedezetek és csatárok ebben az időszakban csak fut­kosnak és a megszerzett labdát könnyen átengedik a gyors ellenfélnek. Iván, majd Csábi fejesét védi a szegedi kapus. Hiány­zik az átütő erő a csatársorból és a fél­idő baljóslatú 0:0-al végződik. | "SZÜNET UTAN^I megváltozik a játék képe, a szolnokiak most már teljes gőzzel küzdenek, egyik lövés a másikat éri, de gól nem esik. A szegedi védelem Uhrin kapussal az élen a legnehezebb helyzetben is tisztázni tud. Egyik sarokrúgást a má­sik után éri el Szolnok, de Iván lövése, Pintér fejese mind a léc mellett suhan el. Időnként valósággal egy kapura játszik a csapat, de hiába a tűzijáték, a sok veszé­lyesnek látszó akció eredménytelen marad. A szolnoki védelem a középvonalon áll, amikor a szegedi balszélső egy váratlan labdával elfut, Tóth B. rohan utána, de az 25 méterről nagy lövést küld a kapura, amit Lázár csak nehezen véd az alapvo­a Lokomotiv nalon túlra. A sarokrúgást a védők elhá­rítják és újra támadnak a szolnokiaké Az idő azonban veszélyesen halad és a gyá- rnoltalankodó szolnoki csatárok nem tud­ják a nagy fölényt kihasználni. A belsők a jól tömörülő szegedi védők között nem képesek éles, erős lövést leadni és a sze­rencsés és jól védő Uhrin mindenkor ide­jében lép közbe. 1~A MEDBVrl csatárjáték miatt nagy az izgalom a pályán és a nézőtéren egyaránt. A védelem túlságosan előre húzódik és ez a gyors szegedi fiatalok miatt veszélyt rejt magában. A 30. percben Tóth L. he­lyett Pintér II. áll a csatársorba, a táma­dások folytatódnak, de a legjobb helyze­tekben sem tudnak gólt elérni a szolno­kiak, sőt az előrehúzódott Bozóki mellett elhúznak a szegediek és a jobbösszekötő 20 méterről leadott bombája a felső sarok­ban köt ki. 1:0. A gól után elkeseredetten támad a helyi együttes, de Iván remek átadását Héricz az 5-ösről fölé emeli és ezzel vége g mérkőzésnek. HÍREK A VASÁRNAP SPORTJÁRÓL Békéscsabai Építők—Szolnoki Légierő 2:2 (1:0) Békéscsaba, vezette: Zágoni. Békéscsabai Építők: Andó — Kotzinszky, Fülöp, Pécsi — Palotai, Bohus — Mitykó, Weiner, Gyebnár, Lábos (Kliment) Oskó, edző: Német József. Légierő: Garamvölgyi (Marton) — Ka- puszta, Jancsik, Czuczor — Herbszt (Szá­va) Sípos — Huber, Németh, Dombai, Jé- ger. Körösi. Edző: Szabó Géza. A mérkőzés előtt az öltözőben Sindler őrnagy, szakosztályvezető kérte a játéko­sokat, hogy vigyázzanak testi épségükre. Mutassák meg a Békéscsaba dolgozóinak a szolnoki bajnokcsapat szép játékát, — mellyel megérdemelten nyerte a déli cso­port bajnokságát. Csabai támadásokkal indul a mérkőzés és már a hetedik percben Kapuszta csak önfeláldozással tud menteni. — Ezután^ a Légierő kap lábra, de a három tartalék­kal felálló szolnoki csapat nem tud átütő erejű támadásokat indítani a hazai együt­tes ellen. Dombai, Huber és Jéger gyors szökése jelent veszélyt a békéscsabai ka­pura. A 14. percben Dombainak mintegy húszméteres balfelső sarokba helyezett lö­vését Andó szépen védi. Közben változa­tos. nagyiramú mezőnyjáték alakul ki és a csabaiak több esetben tapssal jutalmaz­zák a szolnokiak szép játékát. A Légierő támadásai azonban a lesrejátszó Építők védelmén elakadnak. Közben a csabaiak részéről, különösen Gyebnár, Bohus és Fülöo jelent veszélyt a Légierő kapujára. A 28. percben Herbszt helyett Száva állt be. A védelem pillanatnyilag meginog, ezt Gyebnár kihasználja, s mintegy húsz­méteres nagy lövésével. — mely Ga­ramvölgyi kezéből kiperdül — meg­szerzi a csabaiaknak a vezetést. 1:0 Békéscsaba javára. A gól után a szolnoki csapat is rákapcsol. Dombai, majd Huber lövései jelentenek veszélyt a csabai kapura. A félidő utolsó perceiben egyenlíthetne még a Légierő, amikor Dombai, Jéger, Száva, Huber a labda útja. Az utóbbit fautolják a 16-os sarkán, de a játékvezető sípja néma ma­rad. így az eredmény már nem változik. A második félidőben az iram fokozódik, s hol egyik, hol másik kapu forog ve­szélyben. A Dombai, Jéger, Huber szárny a 10. percben gólt ér el. 1:1 a mérkőzés állása. Garamvölgyi helyett Marton áll be. A kezdés után a helyi csapat azonnal gyors támadásokat indít, s a meglepődött szolnoki védelem mellett a jól játszó Kliment megszerzi csapata számára a vezetést. 2:1 Békéscsaba javára. A gól után a hazaiak cserélnek. A szol­noki csapat továbbra is erősen veszélyez­tet. Bohus hosszan ad haza, Dombai kitör őrzője mellől, labdájával a kapust átjátssza, s tizenegyes tájé­káról a kapu közepébe gurítja a ven­dégcsapat kiegyenlítő gólját. 2:2. Ezután a csabaiak tíz perce következik, azonban a .szolnoki védelem, Kapuszta, Jancsik és Sípos biztosan verik vissza a hazai támadásokat. A 35. percben Jéger szöktetné Dombait, aki két őrzője mellett jól teszi ki Szávát, az ő lövése azonban kapufán pattan. A 38 percben Légierő szöglet alkalmával Dombai labdáját Jéger hatalmas helyzetből a kapusba fejeli. — Eközben sérül meg Száva, a balkezén. A 40. percben volt még a szolnoki csa­patnak nagy helyzete, amikor Huber jól futott el a jobbszélen, labdáját Dombai Jégerhez továbbította, aki azon­ban a tizenegyes tájékáról a teljesen szabadon álló kapusba rúgja. Az utolsó öt percben a hazaiak tíz em­berrel is védekeznek. így a Légierő nem tudja góllá érvényesíteni fölényét, s az eredmény már nem változik. A mérkőzésen a csabaiak a déli csoport bajnoka szép élvezetes játéknak lehetlek szemlélői. A Légierő játékán mindenesetre meglátszott, hogy a játékosok kímélik magukat, s a nagyobb technikai tudást a csabaiak nagy lelkesedésükkel ellensú­lyozni tudták. Egyénileg Garamvölgyi jó formában ját­szott, igazolta, hogy jóképességü, biztos­kezű kapuvédő. Marton is kielégítő for­mát mutatott. A gólt nem védhette. A hát­véd hármasban Jancsik, Kapuszta, Czuczor a sorrend. Herbszt sérüléséig jól játszott. Száva szokatlan posztján különösen a tá­madások előkészítéséből vette ki részét. A csatársorban Dombai, Huber, Jéger a megszokott játékot mutatták. A két tarta­lék valamivel szürkébben játszott. fiz Országos Kosárlabda­bajnokságért Női mérkőzés: Bpesti Vörös Lobogó— Szó. Légierő 88:51 (42:33) Szolnok. Ve­zette: Csányi, Kassay. A fővárosi csapat tagjai különösen do­bókészségben múlták felül a lelkesen ját­szó hazaiakat. Kosárdobók: - Mátáyné (40), Sárosdyné (11), Fiedler (11), Mogyorósi (10), Illetve: Bíró II. (18). Pataki (11), Krizsánné (9). Jók: Mátayné, Fiedler. Mogyorósi, illet­ve Bíró II., Pataki. Befejeződött az Országos nagypálya kézilabda bajnokság A végleges helyezési sorrend a követke­zőképpen alakult: Férfiak: 1. Bp. Dózsa 22 18 2 2 304:172 38 2. Bp. VL 22 17 2 3 217:147 36 3. Bp. Vasas 22 16 3 3 214:125 35 4. Cs. Vasas 22 15 — 7 241:158 30 5. Bp. Spart. 22 12 4 6 196:191 28 6. Bp. • VM 22 10 4 8 184:162 24 7. Bp. Haladás 22 10 2 10 212:188 22 8. Martfűi VL* 22 8 2 12 178:206 17 9. Bp. Kinizsi 22 7 2 13 166:208 16 10. Bkalászi VL 22 5 1 16 139:258 11 11. Gy. Vasas 22 3 — 19 166:295 6 12. Miskolci Haladás** 22 _ _ 22 3 9:146 _ * Egy büntetőpont levonva. ** Törölve. A labdarúgó NB I. vasárnapi eredményei Budapesti Dózsa—Győri Vasas 2:0 Budapesti Honvéd—Bpesti Kinizsi 3:1 * Szegedi Haladás—Bpesti Vasas 0:0 Vasas Izzó—Bpesti V. Lobogó 1:0 Diósgyőri Vasas—Csepeli Vasas 4:3 Dorogi Bányász—Salgótarjáni B. 3:0 Szombath. Lók.—Sztálinvárosi Vas. 4:2 Az NB I. állása í. Bp. V. Lobogó 20 12 3 5 60:18 27 2. Bp. Honvéd 16 13 1 2 59:18 27 3. Bp. Kinizsi 20 12 1 7 38:26 25 4. Bp. Vasas 20 9 6 S 37:34 24 5. Bp. Dózsa 20 9 4 7 43:35 22 6. Izzó 19 6 7 6 23:30 19 7. Diósgyőr 19 8 2 9 38:43 18 8. Győr 19 6 6 7 27:37 18 9. Dorog 20 5 7 8 28:36 17 10. Csepel 21 4 9 8 26:40 17 11. Salgótarján 20 6 4 10 20:30 18 12. Szombathely 20 5 6 9 23:40 16 13. Szeged 20 5 5 10 28:52 15 14. Sztálinváros 20 5 3 12 26:37 13 A labdarúgó NB II. déli csoportja 2t>. fordulójának eredményei V. Lobogó Sortex—Vasas Generátor 6:0 Kecskeméti Kinizsi—Szegedi Petőfi 4:3 Köb. Lók.—Vasas Dinamó 3:! Ceglédi Lók.—Orosházi Kinizsi 3:0 Bpesti Szikra— Bpesti Előre 2:0 Kecskeméti Honvéd—Gyulai Építők 3:0 II Totó 12 találatos szelvénye 45. hét 1. Bp. Kinizsi—Bp. Honvéd 2 1:3 2. Bp. Vörös Lobogó—Izzó 2 0:1 3. Szeged—Bp. Vasas X 0:0 4. Győr—Bp. Dózsa 2 0:2 5. Dorog—Salgótarján 1 3:0 6. Sztálinváros—Szombathely 2 2:4 7. Békéscsaba—Légierő X 2:2 8. Csillaghegy—Pécsi Lók. 1 1:0 9. T. Bányász—Bp V. Meteor 2 0:2 10. Sajószentpéter—Nyíregyháza 2 1:2 11. Milán—Internazionale X 1:1 12. Róma—Juvéntus X 1:1 A pályázók által beküldött szelvények száma 600.000 darab felett jár. csúcs. Ez újabb Osztályozó mérkőzések a labdarugó NB. II.-be jutásért Igen nehéz, kemény mérkőzésen megérdemelten győzött a jászberényi együttes Jászberényi Vasas-Mezőkovácsházl Petőfi 2:1 (2:1) Szentes, 2000 néző, — vezette: Kösztner (Debrecen), (Géczi, Dukai Szen­tes.) Jászberényi Vasas: Mészáros — Udva­rias, Túri, Schmid, — Bonczi, Gere — Ko­vács, Domokos, Potemkin, Bíró, Szirzse. Edző: Csapkai Károly, Mezőkovácsháza: Kecskés — Szlosian, Gyuris, Baló — Szokol, Pálinkás — Hitt- mann, Lukács, Kálmán, Kanász, Judik. — Edző: Lenner Gyula. napsütéses időben jászbe­rényi támadással indul a játék. Már az első percekben a Vasas ragadja magához az irányítást. A mezökovácsházi védelem Gyurissal az élen jól áll a lábán és visz- szaveri a támadásokat. Egy újabb Vasas támadásnál Biró nagyszerű helyzetben kapja a labdát, Domonkoshoz játszik, aki azonban lesre fut é5 oda a nagy helyzet. Most a mezőkovcsháziak jönnek fel, Ka­násznál van a labda, Túri megtámadja és a labdáért való harc közben ellenfele fejberúgja. Teljesen érthetetlenül a játék­vezető Jászberény ellen ítél szabadrúgást, melyet azonban kihasználatlanul hagynak. A kapukirúgás után ismét a Vasas jön fej. Szépen gurigáznak, ennek befejezése- képen Gere Kovácshoz játszik, aki azon­ban nincs a helyén és így oda a nagy helyzet. A jászberényiek sarokrúgáshoz jutnak. Rövid idő alatt már a harmadik sarokrúgás a mezőkovácsházi Petőfi ka­pujánál, ez is igazolja a Vasas fölényét. Szinte teljesen a Petőfi térfelén folyik a küzdelem, de a csatárok nem tudnak ered­ményesek lenni az igen kemény mezőko- vácsházai védőkkel szemben. A játékvezető igen gyengén működik és sokat téved a Vasas terhére. Rendre elnézi a mezőko­vácsháziak faultolásait. Most a mezőko- vácsházaí Kálmán tör előre, Judik, majd Lukács a labda útja, Túri felszabadít és máris jönnek fel a jászberényiek. Bíró Do­mokoshoz játszik, aki a mezőkovácsházai 16-osról hatalmas lövést küld a kapura, de az fölé száll. Majd Potemkin lövését védi szépen Kecskés. A kirúgás Hittmanhoz ke­rül, ő Kanászt szökteti, aki azonban el­hamarkodja és kapu fölé száll lövése. A 30 percben születik meg a mérkőzés első gólja. A jászberényi Bonczi elhagyta a szélsőjét, így Hittmann elfut, Lukácshoz játszik, aki a 11-es pontról a jászberényi hálóba továbbítja a labdát. 1:0 Mezőko­vácsháza javára. A gól után rákapcsolnak a jászberényiek és egy veszélyes támadás­nál a 16-oson belül a Petőfi balhátvédje kezzel üti le a labdát. A megítélt 11-est Potemkin góllá értékesíti. 1:1. Majd nem sokkal később a 36. percben Kovács be­adását Potemkin a 16-osról a mezőkovács- hazai kapus mellett a hálóba továbbítja. 2:1 a jászberényiek javára. Ezután válto­zatos mezőnyjáték alakul ki és Vasas tá­madással ér véget az első félidő. A második félidőben « mezőko vácsházi középcsatár indítja el a labdát, de azonnal Jászberény veszi át az irányítást. Bíró, Domokos, Szirzse, Kovács a labda útja, de utóbbi elől a mezőkovácsházi ka­pus kifutva lábbal menteni tud. Ismét Bí­ró, Domokos, játszik össze, utóbbi Po- temkinhez továbbít, aki azonban a 16-os­ról kapu mellé lő. Most Mezőkovácsháza támad és a Vasas kapuja előtt kavarodás közben Udvarias sarokra tud menteni. A berűgást a mezőkovácsháziak kihasználat­lanul hagyják. Túri ugyanis felszabadít. Szirzséhez kerül a labda, ez Domokoshoz továbbít, majd Bíró, Kovács a labda út­ja, de a kifutó mezőkovácsházi kapus ide­jében _ tisztázni tud A Petőfi játékosok, különösen középhátvédjük, kíméletlenül, keményen, sokszo/ a durvaság határát át­lépve küzdenek a győzelem megszerzésé­ért. A 12. percben egy jászberényi táma­dás során ' Potemkin a mezőkovácsházi szélső fedezettel kerül közelharcba, s tában a játékvezető szabálytalanságot lát és habozás nélkül kiállítja. Nem láttunk indokot a kiállításra. — Tíz emberrel is támadnak a jászberé­nyiek, Szirzse Bíróhoz továbbít, de öt Gyu­ris szereli. A játékvezető sorozatos hely­telen ítéleteivel rendre megállítja a Vasas támadásokat. Egyik herényi támadás so­rán a középcsatár helyére húzódott Kovács Béla fut el, Kecskés kifut kapujából, s menteni igyekszik. Mindketten földre ke­rülnek s eközben a mezőkovácsházi kapus súlyos sportszerűtlenséggel ököllel meg­üti a földön fekvő jászberényi csatárt. A játékvezető ezt az esetet is büntetlenül nagyja. A mérkőzés további részében a jászberényiek már inkább csak védekeznek, nem bocsájtkoznak közelharcba, mert fél­tik testi épségüket. Ekkor a mezőkovács- haziak támadnak többet, de az eredményen változtatni már nem tudnak, mert a véde­kezésbe vonult jászberényi csapat a leg­veszélyesebb támadásokat ts jól hárítja. Szép játékról nem beszélhetünk, In- kabb küzdelem, mint játék folyt a pályán. Mindkét csapat játékosai, de különösen a mezokovácsháziak játszottak idegesen. Kösztner játékvezető igen gyengén, sok hibával tarkítva vezette a mérkőzést Fő­leg a Jászberényiek terhére tévedett igen sokat. A legnagyobb része neki van a mérkőzés eldurvulásában. Bátran otthon- maradhatott volna Debrecenben. Sokat kel) meg tanulnia míg játékvezető lesz belőle. ,,,,, “gyeimébe ajánljuk: ilyen becstelen játékvezetőre nincs szükség. A mérkőzés végén megkérdeztük Csap- kai Károlyt, a csapat edzőjét, mohdja el v, emenyet a mérkőzésről: — „A látottak alapján is beigazolódott, hogy osztályozó mérkőzéseken szép játék nem várható, mert itt inkább küzdelem alakul ki. Saj- nos, egyes sportkörök túlzásba viszik a sportszerűtlen játékot s ezzel igyekszenek k^arco ni a győzelmet. Ezt láthattuk ezen a találkozón is. Csapatunk védelme első­rangúan zart, Udvariassal az élen. O ki­magaslott az egész mezőnyből. A további sorrend Túri és Bonczi, A támadósor osz- l?.,*?3.*.3^3 -.olí Potemkin, aki bátran lé- pett, fel az ot kíméletlenül rugdosó mező- kovacshazi fedezet és két hátvéd ellen mindaddig amíg - nemcsak szerintem, hanem általános megállapítás szerint is — igazságtalanul kiállították. Ezzel nagy- ban megnehezítették csapatunk helyzetét. A játékvezető továbbra is elnézte az el- lenfel középfedezetének Igen durva játé­kát Csapatunk nem mutathatta a tőle mén- szokott szép játékot, mert a játékosok uTL éPsé£ükre vigyázni és így mihelyt lehetett, szabadultak a labdától, hogy ne kel jen közelharcba bocsájtkozni- ok. A második felidőben Potemkin kiválása után tisztán az eredmény tartására s vé­dekezésre álltunk át. Szerintem reális kö­rülmények kozott nagyobb aránnyal is megnyerhettük volna a mérkőzést". HELYESBÍTÉS ‘— NYOMDAI hiba miatt a Szol- rokmegyei Néplap november 5-i számában „Ne kullogjanak a limit­árak a piaci árak után“ cím alatt megjelent levél 3. bekezdése téves szöveggel jelent meg. A helyes szö­veg az alábbi: „így van a rizs ára is. Szolnokon a földművesszövetkezet 19 50 fo­rintért vásárolja, a besenyszögi földművesszövetkezet viszont csak 16 forintot fizethet érte”!5i