Kolláth Anna (szerk.): A muravidéki kétnyelvű oktatás fél évszázada (Bielsko-Biala - Budapest - Kansas - Maribor - Praha, 2009)
2. Fejezet: A kétnyelvű oktatás Kárpát-medencei kontextusai - Szabómihály Gizella: Mit oktat(ss)unk nyelvhelyesség címszó alatt a határon túli iskolákban?
SZABÓMIHÁLY GIZELLA Mit oktat(ss)unk nyelvhelyesség címszó alatt a határon túli iskolákban? 1. Bevezetés A szlovákiai magyar tannyelvű iskolákban a magyar nyelv és irodalom tantárgy keretében - rendszerint a megfelelő témakörökhöz illeszkedve - ún. nyelvhelyességi kérdések is szóba kerülnek, ezek azonban lényegében azonosak a magyarországi nyelvművelő kiadványokban tárgyalt „klasszikus” nyelvhelyességi problémákkal. A kisebbségi helyzetben élő, anyanyelvűket csak korlátozott mértékben használó diákok tényleges nyelvi-kommunikációs problémáira a tantervek s így a tankönyvek is csak minimális mértékben reflektálnak. Bár a címben határon túli iskolákat említek, terjedelmi okokból csak a szlovákiai magyarnyelv-oktatással foglalkozom, azon belül is elsősorban a felső tagozatos tananyaggal. Ennek többek között az az oka, hogy a gyermekek jelentős hányada középfokon szlovák tannyelvű iskolában folytatja tanulmányait. Az általános iskolának kellene tehát leraknia az alapokat a biztos és alkalomhoz illő anyanyelvű kommunikációhoz. írásom első, hosszabb részében a jelenlegi helyzetet vázolom, a második részben pedig azt mutatom be, hogyan lehetne hasznosítani az oktatásban az utóbbi két évtizedben a szlovákiai magyar beszélők körében megvalósított terepkutatások eredményeit, s ezáltal milyen szerepet vállalhatna az iskola a nyelvi-nyelvhasználati problémák megelőzésében és kezelésében. 2 2. A magyar nyelv mint tantárgy célja és alapvető jellemzői A szlovákiai magyar iskolák számára készült magyarnyelv-tantervekben és a törzsanyagot tartalmazó alapkövetelményekben célként a tanuló anyanyelvi kommunikatív készségeinek fejlesztése, a különféle beszédhelyzetekre való felkészítés igénye fogalmazódik meg. Mivel azonban az említett anyagok összeállítói az „anyanyelv” fogalma alatt a magyar nyelv standard változatát, azaz a magyarországi művelt köznyelvet értik, a kommunikatív készségek fejlesztését nyilván csak ezen a nyelvváltozaton belül képzelik el, ennek 253