Tóth Károly (szerk.): Ezredforduló. A tudomány jelene és jövője a kisebbségben élő közösségek életében c. konferencia előadásai - Nostra Tempora 3. (Dunaszerdahely, 2001)

A humán tudományok és a tudományos műhelyek szerepe a nemzeti kisebbségek társadalmi és kulturális életében - Liszka József: Szlovákiai magyar néprajz és/vagy európai etnológia?

Liszka József lag. Arra viszont szükség van, hogy a néprajzkutatók (és természetesen más tudományszakok képviselői is) kivegyék részüket a közéletből oly módon például, ahogy azt a bevezetőben vázolt német Leitkultur-vita kapcsán teszik nyugati kollégáink. Ha a néprajztudo­mánynak van mondanivalója, van álláspontja, abban az esetben azt a mondanivalót kifejezésre kell juttatnia. Tehát ezért nem kell, nem szabad arra várnia, hogy kér­dezzék. Hogy aztán véleményét bárki figyelembe veszi­­e, az már más kérdés. Ám ettől kezdve már semmikép­pen nem a néprajzkutató felelőssége. 2. A fentiekből is adódóan, azokhoz kapcsolódóan egy ál­talánosabb jellegű kérdéssel folytathatjuk: van-e egyál­talán kérdezési kultúránk? Tudunk-e igazán kételked­ni, tudunk-e jól, célirányosan kérdezni? A válasz, saj­nos, a „nem jellemző” lehetne. Olyan, válaszorientált kultúrában nőttünk fel ugyanis, amely elviseli, sőt báto­rítja, ha a kisgyermekek sokat kérdeznek, a felnőttől vi­szont már válaszokat vár. Méghozzá helyes válaszokat. Legalábbis nem megszokott, ha egy felnőtt, ráadásul „tudós" ember csak kérdez, s ne adj Isten, ha válaszol, arról később kiderül, hogy nem helyesen. Pedig, ahogy arra már az imént utaltam, a tudomány csakis kérdés­­, illetve problémaorientált lehet, s ebben benne foglal­tatik a tévedés joga is. Nem dől össze a világ, ha egy kutató bizonyos következtetései később tévesnek bizo­nyulnak. Tudomásom szerint a természettudományok­ban és főleg a matematikában szokás megoldatlan problémagyüjteményeket készíteni és megjelentetni. Erdős Pál, neves magyar matematikus például többek között arról volt híres, hogy több ilyen problémagyűjte­ményt is közreadott, megoldásaikra pályadQakat is tű­zött ki. Nos, efféle probléma- vagy kérdésjegyzéket min­den tudományszaknak ki lehetne és ki is kellene dolgoz­nia a maga területén, hiszen ezek a kérdésfeltevések mintegy útjelzőkként egyszersmind az adott tudomá­nyos diszciplína hosszú távú stratégiáját is jelentenék. Mindebből adódik természetesen, hogy a néprajz­­tudománynak, az európai etnológiának is szüksége len­­ne/lesz efféle problémajegyzékre. Ezen megoldatlan kérdések elősorolását azonban most ne várják tőlem. 40

Next

/
Oldalképek
Tartalom