Somogyi Hírlap, 1993. október (4. évfolyam, 229-253. szám)

1993-10-25 / 248. szám

1993. október 25., hétfő SOMOGYI HÍRLAP 9 SPORTMAGAZIN Martinék nyerte az öttusa Világ Kupát Bár a döntőben csak har­madik lett, mégis az olimpiai és világbajnok Martinék János nyerte az öttusázók Világ Ku­páját. A franciaországi Amelie les Bains-ben lebonyolított fi­náléban az olasz Cesare To- raldo végzett az élen. A Világ Kupa-pontverseny végered­ménye: 1. Martinék János 141 pont 2. Sárfalvi Péter 135 3. Christophe Ruer (francia) 131 4. Cesare Toraldo (olasz) 123 5. Dmitrij Szvatkovszkij (orosz) 119 6. Kálnoki Kis At­tila és Sebastien Deleigne (francia) 113-113 Továbbra is élen a brazilok A Nemzetközi Labdarugó Szövetség (FIFA) pénteken tette közzé legfrissebb számí­tógépes világranglistáját, ame­lyen az elmúlt hét év eredmé­nyei alapján 168 válogatottat rangsorol. A brazilok továbbra is Őrzik első helyüket, mögéjük a norvégok jöttek fel, a harma­dik helyre szorítva vissza az olaszokat. A magyarok a 49. helyen állnak, mig legközelebbi ellenfeleik, a luxemburgiak a 106. helyen tanyáznak. Peking és a tenisz A világ legnépesebb orszá­gában, Kínában a foci és az asztalitenisz tudja megmoz­gatni a tömegeket. Ezért sport­történeti jelentőségű esemény, hogy Pekingben 300 ezer dollá­ros profi férfi tenisztorna zajlik. A fehér sport népszerűsítési kampányába tökéletesen il­leszkedik az ATP-verseny, amelyet a cigarettáját a legjobb piacon elhelyezni kívánó Salem cég szponzorál, miközben a Marlboro erejéből ezzel egy- időben „csak” egy világranglis­tába nem számító versenyre te­lik Hongkongban. Síben is kvalifikáció szükséges A jövő évi téli olimpia színhe­lyén, Lillehammerben tanács­koztak a Nemzetközi Sí Szö­vetség (FIS) vezető képviselői. Az ülésen szóba került a sport­ágra rossz fényt vetett moriokai alpesi világbajnokság, amely tavaly a katasztrofális időjárási körülmények miatt hiányosra sikeredett. A vezetők szerint ez a „baki” gyengítette a nemzet­közi sísportot, de a jövőben mégis erősödést várnak. Még­pedig a politikai élettől várják a kedvező hatást. A FIS úgy véli, hogy a politikai változások, az új országok létrejötte több tagot hoz majd a szövetségbe, tu­catnyi új nemzet felvételével számolnak. Mint ismert, az olimpia előtt bevezették a kvali­fikációt, azaz csak az vehet részt az ötkarikás játékokon, aki teljesíti az előírásokat az évközi versenyeken. A Es megint Maradona Egy római bíróság decem­ber 3-ára halasztotta el Diego Maradona tárgyalásást. Az argentin világbajnokot azzal vádolják, hogy volt menedzse­rével, Guillermo Coppolával együtt kokaint csempészett Olaszországba, mialatt az SSC Napoli színeiben játszott. A hamar félbeszakított csütör­töki tárgyaláson a vádlott ter­mészetesen nem volt jelen, mert Maradona az argentin vá­logatott tagjaként Sydney-ben készül a jövő heti, sorsdöntő vb-selejtező mérkőzésre. Röplabda NB I B-csoport Kedvetlen játék, súlyos vereség Kaposvári Építők- Tatabánya 0-3 (-13, -8,-5) Kaposvár, sportcsarnok, 100 néző. V.: Huszti, Donkó. K. Építők: Erdei, Kiss Z. II., Porkoláb, Kiss Z. /., Tóth Gy., Nyári. Csere: Karlovics, Tóth T. Edző: Gáspár István. A rossz nyitásfogadásokkal kezdő Építők ellen 5-2-re húzott el a vendégegyüttes. Ekkor kezdett magára találni a hazai gárda, s javuló játékkal 6-5-re fordított. Tovább növelniük azonban nem sikerült az előnyt, mert sok nyitást elrontottak. így fej-fej mellett haladt a két együttes 9—9-ig. Ezután 9-12, majd 13-12 lett az állás. Ekkor felcsillant a remény, ám a jó be­fejezéssel adós maradt az Épí­tők. Néhány rossz megoldás miatt elment a szett, s vele együtt a hazaiak addig sem túl­zott lelkesedése. A folytatásban még több hiba csúszott a játékba. Elemi hibák sokaságát vétették a figyelmet­lenül, kedv nélkül játszó kapos­váriak, s ez egyre inkább maga­biztossá tette az ellenfelet. Biz­tosan nyerték a második és harmadik játszmát, s ezzel a mérkőzést a gyenge sánc- és mezőnymunkát produkáló házi­gazdák ellen. A múlt heti veszprémi bravúr után ezúttal csalódást okozott az, Építők. A fiatal gárda eddig — a rutin hiányában — küzdeni Nyári ütésre készül (Fotó: Csobod Péter) Labdarugó NB I Pontot rabolt otthonában a Bányász Siófoki Bányász-Haladás VSE 1-1 (O-O) Siófok, 2500 néző. V.: Dr. Bozóky (Juhos, Kis B.) Siófoki Bányász: Bíró — Meksz, Bimbó, Szabadi, Barna — Keszeg, Varsányi, Kovács, Király — Fischer, Hausner. Edző: Pusztai László. Haladás: Derdák — Nagy M., Jagodics, Sánta — Sze­kér, Kenesei, Bognár, Tóth Gy. — Hídvégi, Elekes, Far­kas S. Edző: Glázer Róbert. Csere: Meksz helyett Per- vusin 63., Hídvégi helyett Berbás a 72., Kovács helyett Csák a 86. percben. Sárga lap: Király (Nagy N. felvágásáért) a 62., Szekér (Király buktatásáért) a 78. percben. Szögletarány: 6-8 (2-2). Csak a leghűségesebb szurkolók voltak kíváncsiak a mérkőzésre, s ők az első per­cekben meglepve tapasztal­hatták: a Haladás három csa­tárral kezdett. A vasiak nem vonultak „bunkerba”, sőt...A 9. percben Kenesei, két perc­cel később Tóth tornáztatta meg Bírót. A siófoki futballis­ták meglehetős zavarodott­sággal üldözték a labdát, csak a 15. percben értek oda Derdák kapuja elé, amikoris Király el tudta rontani Varsá­nyi kitűnő átadását. A 20. percben Hausnert is meg­ajándékozta Varsányi egy „fo­rintos” labdával, ám a szőke üstökű cseh csatár is hibázott 10 méterről az „égbe” bom­bázott. Ezek legalább helyze­tek voltak, ezt követően vi­szont a szombathelyi kapust szabadságolni lehetett volna. Persze mivel már a középpá­lyán két csapat elrontotta minden akcióját Bíró Imre dolga is kevés volt ekkor. A 36. percben Szekér ébresz­tette fel a szendergő szurko­lókat. A vendégek nyurga já­tékosa 15 méterről váratlanul lőtt, s labdája a jobb kapufán csattant. Még ez sem volt megfelelő figyelmeztetés a Bányásznak, a hazaiak játé­kát látva joggal hangzott fel a füttyszó a nézőtérről. A 45. percben Hausner 16 méteres lövése azért volt feljegyzésre érdemes, mert ez volt az első siófoki lövés, ami kapura ment... A második félidő alaphang­ját Bognár adta meg egy sis­tergés bombával. Vagy 30-ról tűzte rá a volt válogatott játé­kos, s Bíró csak néhány mé­teres légi út után tudta szög­letre tornázni a lövést. Az 56. percben megszerezte a veze­tést a haladás. Kenesei a jobbösszekötő helyén szaba­don vezette be a labdát a 16-oson belülre. Egészen az alapvonalig jutott, ahol Bimbó keresztezte az útját. A szom­bathelyi középpályás nagyott esett, dr. Bozóky pedig a 11-es pontra mutatott. (Lelke rajta...) A megítélt büntetőt Farkas a jobb alsó sarokba lőtte (0-1). A gólra két siófoki helyzet volt a válasz. Király előbb jobbról majd balról ívelt be, de Pervusin majd Fischer is kecsegtető szituációban hibázott. Nagyjából ennyi volt a Bányász nekibuzdulása, ezután két kimaradt ven­dég-lehetőség borzolta to­vább a hazai szurkolók ide­geit. A legtöbben fel is adták a reményt, idejekorán haza­felé indultak. Akik így tettek gólról maradtak le. A 90. percben ugyanis egy a vé­dőkről lecsorgó labdára a csereként beállt orosz Pervu­sin csapott le 17 méterről egyből lőtt, s a lövés az egyik védő lábán megpattanva a jobb alsó sarokban kötött ki. (1-1). Mivel végig a haladás aka­rata érvényesült, s játékosai több helyzetet is elpuskáztak, így joggal mondható: a Siófok nagyon elégedett lehet az egy ponttal. Hazai pályán egy félidőn át egyszer találták el az ellenfél kapuját, majd szü­net után sem tudtak meg­újulni. Minden csapatrészben jókora „lyukak” tátongtak, s ez csak részben magyaráz­ható azzal, hogy Olajos, Je­néi és Kirchmayer is lelátóra kényszerült. A Bányász el­képzelést és váratlan húzá­sokat nélkülöző játékával nem kis eredmény, hogy ezt a mérkőzést sikerült vereség Asztalitenisz NB I B csoport Molnár mindent nyert Balatonföldvár-KSI 12-6 A kitűnően játszó Molnár vezetésével papírforma győ­zelmet aratott a földvári együttes. Győztesek: Molnár 4, Laczkó 3, Téglás 3, vala­mint a Téglás-Guba és a Laczkó-Molnár páros, illetve Erdős 2, Kovács 2, Bachmann 1, Magyar 1. NB ll-es női mérkőzésen: Balatonföldvár-Zalaegerszegi Spatracus 14-4 Biztos földvári győzelem született a találkozón a gyenge egerszegi csapat el­len. Győztesek: Ruzsenszky 3, László 3, Lőrincz 3, Farkás 3, valamint a László-Ru- zsenszky és a Lőrincz-Farkas páros. Katona Ferenc Forma-1, Japán Nagydíj Senna győzött Suzukában A brazil Ayrton Senna győ­zelmével fejeződött be Suzu­kában a Forma-1-es autós gyorsasági világbajnokság idei utolsó előtti futama. A McLaren-pilóta mögött a már világbajnok francia Alain Prost érkezett célba másodikként, harmadik pedig Senna csapat­társa, a finn Mika Häkkinen lett. Sennának ez volt a ne­gyedik futamgyőzelme ebben a szezonban, egyben utolsó előtti versenye a McLa- ren-Ford csapatában. Jövőre ugyanis a nagy rivális Willi­ams-Renault—nál folytatja — a szezon végén visszavonuló Prost helyén. A suzukai futamon egyéb­ként csak 15 versenyző ér­kezett célba. A Japán GP végeredmé­nye: 1. Ayrton Senna (brazil, McLaren Ford) 1:40,27,912 ó, 2. Alain Prost (francia, Willi­ams-Renault) 11,435 mp hát­rány, 3. Mika Häkkinen (finn, McLaren Ford) 26,129 mp h., 4. Damon Hill (brit, Williams- Renault) 1:23,538 perc h., 5. Rubens Barrichello (brazil, Jordan Hart) 1:35,101 p h., 6. Eddie Irvine (brit, Jordan Hart) 1:46,421 p h. A világbajnokság állása: 1. Alain Prost 93 pont, 2. Damon Hill 65, 3. Ayrton Senna 63, 4. Michael Schumacher 52, 5. Riccardo Patrese 20, 6. Jean Alesi 13. A konstruktőrök verse­nyében: 1. Williams-Renault 158 pont, 2. Marlboro McLa­ren Ford 74, 3. Benetton Ford 72, 4. Ferrari 23, 5. Li- gier Renault 22, 6. Lotus Ford, Sauber 12-12. Derdák kapus szomorú, hálóban a bányász egyenlítő gólja (Fotó: Gerendásy Tamás) nélkül megúszni. Pervusin vállalkozó kedve és Bíró ka­pus jó formája mindehhez el­engedhetetlen volt. Rajtuk kí­vül Varsányi első, s Király második félidei játéka ütötte meg az elvárható színvona­lat. A szombathelyi csapat legjobbjai: Sánta, Kenesei, Tóth és Elekes voltak. Fónai Imre További eredmények: Újpest-Ferencváros 1-0 (0-0) Megyeri út, 15 000 néző. V.:Nagy L. Góllövő: Belvon (53. p.) Vác-Samsung-B VSC- Dreher 3-2 (1-1) Vác, 4000 néző. V.:Varga S. Góllövők: Répási (37.p.), Füle (48. p.), Romanek (53. p.), illetve Nagy P. 10. p.), Anania (51. p.). MTK-Vasas 0-3 (0-1) Hungária körút, 3000 néző. V.: Vágner. Góllövők: Claude (29. p.), Zvara (48. p.), Juhár (68. p.). Kispest-HFC-Soproni LÓ 3-1 (1-0) Kispest, 5000 néző. V.:Va- vika. Góllövők: Illés (2. p.), Orosz (46., 79. p.), illetve Varga 58. P)­Rába ETO-Videoton- Waltham 1-1 (0-1) Győr, 3000 néző. V.: Tóth V. Góllövők: Csertői (85. p.), il­letve Horváth F. (3. p.) Békéscsaba-Csepel- Kordax 6-1 (4-1) Békéscsaba, 7000 néző. V.:Marosvári. Góllövők: Szarvas (4., 53. p.), Árgyelán (23. p.), Fodor (41., 71. p.), Szenti (45. p.), il­letve Pena (36. p.). PMSC-Fordan-Debrecen 2-1 (0-0) Pécs, 5000 néző. V.: Vad. Góllövők: Azoitei (77. p.), Rózsa 88. p.) illetve Dombi (48. p.). A bajnokság állása: 1. Ferencváros 11 2. Vác FC-Samsung 11 3. Debreceni VSC 11 4. Békéscsabai EFC 11 5. Kispest-Honvéd 11 6. Csepel-Kordax 11 7. Rába ETO 11 8. Újpesti TE 11 9. Siófoki Bányász 11 10. Vasas SC 11 11. Videoton-Waltham11 12. EMDSZ-Sopron LC11 13. PMSC-Fordan 11 14. BVSC-Dreher 11 15. Haladás VSE 11 16. MTK 11 7 3 1 22- 9 17 6 4 1 19-12 16 7 1 3 18-12 15 6 2 3 26-12 14 5 3 3 26-13 13 5 3 3 16-22 13 4 4 3 16-12 12 4 2 5 12-13 10 3 4 4 13-15 10 4 1 6 16-18 9 2 5 4 13-16 9 2 4 5 13-19 8 2 4 5 10-20 8 2 4 5 10-22 8 2 3 5 12-18 7 1 5 5 13-22 7 tudásának, lelkesedésének kö­szönhette sikereit. Most azon­ban mindez hiányzott. Jók: az ellenféltől Szabó Zs., Zirigh, Gunik és Geier.- Kele -