Somogyi Hírlap, 1993. május (4. évfolyam, 101-124. szám)

1993-05-24 / 119. szám

1993. május 24., hétfő SOMOGYI HÍRLAP — SPORTMAGAZIN 13 Hajdú a következő futamra készül Magyar sikerek — óriási bukások Erős mezőny gyűlt össze Cserénfán — mondta a ver­senyt követően a VB-futam győztese, a miskolci Hajdú Zoltán. — Az oroszok és a lengyelek is nagyon jók eb­ben a sportágban, ám a ma­gyarok legtöbbje az olaszok­tól tartott. — Miért buktak ilyen sokan? — Az itteni salak szokat­lan a számunkra. A locsolá­sok után nagyon csúszóssá vált a pálya. A tizenegyedik futamban én is azért estem el, mert kisodródtam a külső ívre, ahol még nedves volt a talaj, és megcsúszott a mo­tor hátsó kereke. Az utolsó körben az olasz Salvatelli szintén ezért bukott. — Három magyar jutott tovább a világbajnokságban. Számukra most az a fontos: hogyan tudnak szerepelni a későbbi versenyeken. — Egy motor körülbelül három-négy futamot bír ki, aztán generálozni kell. Egy-egy gépnek nyolc, tíze­zer márka az ára. Az alkat­részek szintén sokba kerül­nek, nekünk pedig az idővel együtt a pénzünk is fogy. Míg az erősödő mezőnyben egyre jobb motorokkal kel­lene rajthoz állnunk, addig egyre rosszabb műszaki színvonalú gépekkel va­gyunk kénytelenek verse­nyezni. Különösen a fiata­loknak nagyon nehéz, akik­nek még nevet kell szerez­niük a salakmotorsportban. Az első hely sorsát eldöntő futamban Salvatelli óriásit bu­kott, de szerencsére csak könnyebben sérült meg Több mint három évtizedes szünet után kapcsolódott be újra a Dunántúl a hazai salakmotor-sportéletbe. A Cserén­fán tavaly átadott salakmotoros stadion — bár tavaly októ­berben már rendeztek itt egy pályavatót — mindjárt egy rangos nemzetközi versennyel debütállt: két héttel a 250-es motokrossz világbajnokság után ezúttal az egyéni salak- motor-VB egyik futamának adott otthont vasárnap. Magyar szempontból nem is kezdődhetett volna jobban a verseny. Mindjárt a legelső fu­tamban Hajdú Zoltán mutatko­zott be elsőként a mieink kö­zül, s hatalmas fölénnyel, rajt-cél győzelmet aratva nyert. A második futamban az­tán jött a másik három magyar — Böszörményi Zsolt, Kovács Zoltán és Bódi László — az orosz Klinov társaságában. Már az első körben egyértel­művé vált, hogy az orosz ver­senyzőnek nem lesz sok bele­szólása a dolgok alakulásába: tisztes távolságból követte a három magyart, s nagy meg­lepetésre mégis pontot szer­zett! Az utolsó körben ugyanis mintegy 50 méterrel a cél előtt az élen motorozó Bódi ellen támadást indított Kovács: a két motor összeakadt, s mind­ketten hatalmasat buktak. Szerencsére egyikőjük sem sérült meg súlyosan. — A kanyarban sajnos ki­sodródtam egy kicsit, s ugyan­így járt Kovács is — mondta már fenn a depóban Bódi. — Összeakadtunk, s mindketten buktunk. Mit lehet tenni? Zsolt mindenáron nyerni akart... A zsűri szerencsére úgy döntött, hogy a győztesnek járó három pontot Bódi kapja, kettőt kap Böszörményi, egyet pedig Klinov, míg Kovács ve­szélyes motorozás miatt nem kapott pontot. A következő, harmadik fu­tam — bár itt nem volt magyar résztvevő — is tartogatott iz­galmakat. Mindjárt a rajt után bukott az orosz Kalimulin, majd az újraindítás után — szintén az első körben — a német Maag került közelebbi kapcsolatba a cserénfai pálya salakjával. A harmadszor is megismételt futamot végül az olasz Furlanetto nyerte. A következő kör sajnos nem a mieinké volt. De haladjunk időrendi sorrendben! Először Böszörményit zárták ki úgy, hogy még el sem kezdődött a futam, ugyanis hozzáért a rajtszalaghoz. Ezután Kovács csak a harmadik helyre volt jó, majd a következő futamban nagy meglepetésre Furlanetto nyert Hajdú és Bódi előtt. A kilencedik futamban egyetlen magyar „vaspapu- csosért” szurkolhatott a kö­zönség. Kovács Zoltán már az első kanyarban az élre állt, és végig biztosan tartotta vezető helyét. Egy futammal később Böszörményi duplázta meg az előző magyar sikert; ő is rajt-cél győzelmet aratott biz­tos motorozással. A követ­kező futamban a legesélye­sebbnek tartott magyar, Hajdú győzelme biztosnak látszott. A rajt is jól sikerült neki, ám ve­zető helyen az első kanyarban „senkitől nem zavartatva” ele­sett. A futamot leintették, Hajdú azonban már nem raj­tolhatott újra. Az ismétlésben az olasz Salvatelli lett az első. Bódi a következő futamban ugyancsak jó motorozással szintén rajt-cél győzelmet ara­tott, így az összesített pont­versenyben is kezdtek feljönni a magyarok... Rövid szünet után ismét Bódi állt a rajthoz. Az első kör után még úgy tűnt, hogy ma­gabiztosan nyeri ezt a futamot is, de a túlzott igyekezet lett a veszte; kisodródott a kanyar­ban és ugyan nem esett el, de vezető helyét az orosz Kalimu­lin vette át. A futam izgalmait növelte, hogy az utolsó kör utolsó kanyarjában az össze­tettben addig vezető lengyel Dudek hatalmasat bukott, s be sem tudta fejezni a versenyt. A következő négyes párviadal a cseh Milik győzelmét hozta. A tizenötödik futamban pa­rádés versenynek lehettek a szemtanúi, akik kilátogattak Cserénfára. A show-műsort pedig nem más szolgáltatta, mint Hajdú Zoltán és Böször­ményi Zsolt. Hajdú azzal, hogy fantasztikus tempóban száguldott az első helyen, Bö­Bódi (felvételünkön) biztosan halad az élen, a végén azonban meg kellett elégednie a 2. hellyel. szörményi pedig, hogy egy rossz rajt után mindent egy lapra tett föl, sokat kockázta­tott, amelynek az utolsó kör utolsó kanyarjában meg is lett az eredménye: a belső íven néhány centire húzott el a Bódi, majd Hajdú került az élre, s a két magyar közre­fogta az olasz versenyzőt. Az utolsó körben aztán nem sok­kal a cél előtt Salvatelli óriásit bukott, Bódi pedig már nem tudta kikerülni a gazdátlan mo­tort. A magyar „vaspapucsos” fájdalmas arccal ugyan, de felállt, az olasz viszont perce­kig feküdt mozdulatlanul a sa­lakon. Szerencsére azonban Salvatelli végül a saját lábán távozhatott. A végső döntés így a zsűrire maradt: eszerint Hajdú Zoltán nyerte a cserén­fai VB-futamot, második Bódi, a harmadik hely pedig az olasz Salvatellié lett. Barna Zsolt, Fenyő Gábor Magyar salakos hétvége A cserénfai versennyel párhuzamosan ezen a hét végén há­rom másik városban is rendeztek VB-futamot, amelyen további magyar versenyzők álltak rajthoz. Ausztriában, Bécsújhelyen két magyar volt érdekelt, s mindketten kiharcolták a továbbju­tást: Adorján Zoltán 10 ponttal a harmadik, Petrikovics József pedig 9 ponttal az ötödik helyen végzett. Németországban, Landshut városában négy magyar „vaspapucsos” állt rajthoz. Közülük ketten, Kocsó Antal és Nagy Róbert állhatott fel a ver­seny végén a dobogóra: az előbbi a második, Nagy pedig a harmadik helyet szerezte meg. A másik két magyar versenyző­nek, Hell Csabának és Csillik Róbertnek sajnos nem sikerült to­vábbjutnia. német Sebastian Maagtól, s végül a második helyen intet­ték le. Pár perccel később úgy tűnt, hogy Kovács Zoltán nem tud ráduplázni Hajdú előző fu­tambeli győzelmére, mert az olasz Paolo Salvatelli már a rajtnál elment, és Kovács a második helyre szorult. Ám Salvatelli a második körben váratlanul jókorát esett, így a győzelem végül mégis Kovács ölébe hullott. A 18. futamban Bódi már mint biztos tovább­jutó indulhatott, éles harcot ví­vott Salvatellivel, azonban nem tudta megelőzni, és így végül másodikként intették le. Az utolsó előtti futamban két magyar is rajthoz állt. Hajdú a győzelemért motorozott, Ko­vács pedig a továbbjutásért. Kovács az első kanyart köve­tően harmadik volt, Hajdú biz­tosan vezetett, ám Kovács túl gyorsan vette az egyik ka­nyart, és a palánknak sodró­dott. Az utolsó futamban Bö­szörményinek legalább két pontot kellett szereznie ahhoz, hogy továbbjusson. Mint tőle megszokhattuk, ismét sokat kockáztatott, ám végül bizto­san nyert, és még arra is ma­radt ideje, hogy az utolsó ka­nyarban félkézzel integessen az őt ünneplő közönségnek. Az összesített eredmény alapján három versenyző — köztük két magyar, Hajdú és Bódi — is tizenegy pontot szerzett, így a rendezőknek ráadásfutamban kellett eldön­teniük az érmes helyezéseket. Óriási küzdelmet és óriási bukást hozott az első hely sorsát eldöntő futam. Előbb A cserénfai VB-futam végeredménye 1. Hajdú Zoltán (Magyarország) Jawa 11 pont 2. Bódi László (Magyarország) GM/Jawa 11 pont 3. Paolo Salvatelli (Ólaszország) GM 11 pont 4. Valentino Furlanetto (Olaszország) GM 10 pont 5. Böszörményi Zsolt (Magyarország) Jawa 10 pont 6. Vaclav Milik (Csehország) Jawa 9 pont 7. Flur Kalimulin (Oroszország) Jawa 9 pont 8. Slawomir Dudek (Lengyelország) GM 8 pont 9. Kovács Zoltán (Magyarország) Jawa 7 pont 10. Anatolij Hlinov (Oroszország) Jawa 7 pont 11. Jaroslaw Szynkoviak (Lengyelország) GM 6 pont 12. Rainer Selb (Ausztria) Jawa 6 pont 13. Martin Peterca (Szlovénia) GM 5 pont 14. Georg Pintar (Szlovénia) Jawa 4 pont 15. Sebastian Maag (Németország) Jawa 4 pont 16. Borivoj Hadek (Csehország) Jawa 2 pont (Az első nyolc helyezett jutott tovább a június 13-án, Zie- lona Gorában (Lengyelország) rendezendő versenyre, a ki­lencedik helyezett pedig az egyik tartalékversenyző lesz.) ,, ,' - :: ■ Ä -s^ Ép \ ' " 'i s' Salakmotor VB-futam, Cserénfa Hajdúnak és Bódinak szólt a vastaps