Somogyi Néplap, 1990. február (46. évfolyam, 27-50. szám)

1990-02-05 / 30. szám

6 SOMOGYI NÉPLAP 1990. február 5., hétfő SPORT Kosárlabda NB I ELSŐ A KAPOSCUKOR! Népünnepély és örömjáték a sportcsarnokban A megyei II. osztály első idénye Ülést tartott a Slasz elnöksége Kaposcukor SE—Pécsi VSK 110-88 (47-43) Kaposvár, városi sport- csarnok. 1100 néző. V.: dr. Valovics, Geréb. Kaposcukor SE: Kristinek (14/3), Monok (20/6), Kovács (16), Michalik (30), Goszto- nyi (15/3). Csere: Vojvoda (15), Stickel, Nagy. Edző: Magyar András. Nagyot tévedtek azok, akik azt jósolták, hogy a hagyományos farsang miatt csak kevesen látogatnak ki szombaton a sportcsarnokba a Kaposcukor—PVSK ko­sárlabda-mérkőzésre. Nos, farsang ide vagy oda, a vér­beli szurkoló mindig ott van kedvenc csapata találkozó­ján. S úgy tűnik, sokan megérezték, hogy ezen a szombat délutánon nem hiába küzdött, csak csök­kenteni tudta valamennyire a tetemes hátrányát. Az el­ső játékrész utolsó percei­ben érthetetlen módon meg­tört a hazaiak lendülete. A jól hajrázó vendégegyüttes lefaragta nagy hátrányát: a 16 pontos előnyből pillana­tok alatt csak pár pont ma­radt meg. Így a Kaposcu­kor csupán négypontos előnnyel térhetett szünetre. A második félidőben a PVSK kezdett jobban, azon­ban a kaposvári együttes — elsősorban Michalik kosa­raival — tudta tartani né­hány pontos előnyét. A 28. percben fordult a kocka: egy pontra felzárkózott a PVSK, majd a vezetést is átvette. Nagy dobópárbaj alakult ki, a csapatok ekkor Vojvoda újabb kosarat szerez akármilyen rangadóra kerül sor. Sűrű sorok álltak a két jegypénztár előtt, s a mér­kőzés előtt fél órával már szinte teljesen megtelt a le­látó. Így azok a nézők, akik ezután érkeztek, már csak a lépcsőkön foglalhattak he­lyet. Hangosan szóltak a kolompok, trombiták, dobok és repültek a pénztárgép­szalagok, amikor bemutat­ták a két rivális együttes játékosait. A két szomszédvár rangadóján Michalik látvá­nyos zsákolással a hazai csapatnak szerzett vezetést. Karai vélt az öröm, hiszen a PVSK előbb egyenlített, majd a harmadik percben már 5-2-re vezetett. A Ka­poscukor azonban rövid időn belül fordított, s a ha­todik percben már 18-9 volt olvasható az eredményjelző táblán. Továbbra is a hazai­ak játszották jobban, és a félidő közepén 13 pontra nőtt a kaposvári csapat elő­nye. A pécsi vasutascsapat hiába tért át az egészpályás letámadásra, a Kaposcukor gyors leindításaival szemben tehetetlennek bizonyult. A 12. percben már 16 ponttal vezetett a hazai gárda. Ek­kor Kovács Nándor percei következtek: a játékos egy­más után szerezte a látvá­nyos kosarakat. A PVSK keveset törődtek, a védeke­zéssel. Egyre jobban bele­lendült Gosztonyi is (az el­ső félidőben nem szerzett pontot), s vezetésével újra elhúzott a Kaposcukor. A 34. percben 83-78 volt a ha­zaiak javára, majd két perccel később 8 pontra nőtt az előny. A mérkőzés hajrájában olyan fantaszti­kus játékot „adott elő” a Kaposcukor, amiről bizo­nyára még sokáig fognak beszélni a szurkolók. Egy pillanat alatt ritmust vál­tott a kaposvári csapat, s állva hagyta ellenfelét. Szinte tetszés szerint érte el a kosarakat, miközben a PVSK egyszerűen képtelen volt válaszolni. Nemhogy az ellenfél játékosai, a szurko­lók is csak nehezen tudták követni az eseményeket, olyannyira felpörgette a já­tékot a hazai csapat. Tom­bolt a lelátó, és a mérkőzés a közönség zúgó tapsvihara közepette ért véget. A talál­kozó lefújása után a lelkes szurkolók hosszú percekig ünnepelték az NB I „B” csoportjának bajnokát. Az egész csarnokot betöltötte a „Szép volt, fiúik!” és a „Baj­nok-csapat!”. A Kaposcukor nemcsak a Pécs elleni játé­kával, hanem egész eddigi teljesítményével rászolgált a szurkolók szeretetére. Sokáig emlékezetes marad a Kaposcukor—PVSK talál­kozó. Az első félidőben úgy tűnt, hogy eldőlt a mérkő­zés sorsa. A PVSK azonban magára talált, s a második játékrész közepén nyílttá tette a rangadót. Azonban az utolsó percekben olyan játékot produkált a hazai csapat, hogy nem lehetett vitás, ki a jobb. A PVSK hiába szerzett 12 (!) három­pontos kosarat, a mai napon ez is kevésnek bizonyult a Kaposcukor ellen. A hazai­ak azt is megengedhették maguknak, hogy az első fél­időben szinte az összes bün­tetődobást elhibázzák. A ha­zai csapat valamennyi játé­kosa dicséretet érdemel, kü­lönösen Michalik (aki a me­zőny legjobbja volt), Kristi­nek, Monok és Vojvoda. Az ellenfél legjobb dobói: Marijanovic (31/12), Káldi (1915) és Nagy (15/9). A rájátszásig két hét szü­net következik, azonban a Kaposcukor nem térhet pi­henőre. Február 7-én, szer­dán 17 órai kezdettel a ka­posvári együttes a 25-szörös magyar bajnok Bp. Hon­véddal játszik a Magyar Kupa négyes döntőjébe va­ló jutásért. A visszavágóra egy héttel később kerül sor. Ifjúsági mérkőzés vég­eredménye : PVSK—Kaposcukor 95-84 Az eredménytől függetle­nül a kaposvári fiatalok a legjobb nyolc csapat között folytathatják a további küz­delmeket. Fenyő Gábor A „B” csoport végeredménye: 1. Kaposc. 2. Dombóv. 3. AR ÉP. 4. Szeged 5. Pécs 6. Hódm.-v. 7. N.-kórós 8. D. Kőolaj 9. Deko 10. Kecském. 13 5 1656—1497 31 13 5 1707—1620 31 12 6 1574—1563 30 10 8 1572—1545 28 * 11 9 9 1506—1505 27 9 9 1351—1388 27 8 10 1560—1612 26 6 12 1527—1548 24 5 13 1622—1677 23 5 13 1489—1589 23 Az „A” csoport állása: 1. Csepel 2. Oroszlány 3. Tungsram 4. Atomerőmű 5. Körmend 6. ZTE—H. 7. Bp. Honvéd 8. Baja 9. Videoton 10. Szolnok 11. MAFC 12. Sopron 16 6 2021—1889 38 15 7 1874—1754 37 15 7 1939—1871 37 14 8 1907—1879 36 12 10 1874—1779 34 11 11 2070—1959 33 10 12 1906—1916 32 9 13 1935—1970 31 9 13 1784—183* 4 * 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10/ 31 9 13 1830—1901 31 7 15 1798—2002 29 5 17 1739—1920 27 Az előző fordulóban leját­szott Videoton—Szolnoki Olajbányász mérkőzést a Videoton csapata megóvta. Mivel a szolnoki vezetők elismerték, hogy valóban hiba történt, ezért valószí­nűleg újra fogják játszani a találkozót. A versenybíró­ság holnap dönt az ügyben. Az idei év első elnökségi ülését tartotta január 29-án a Somogy Megyei Labdarú­gó-szövetség. Az ülésen a megyei bajnokságok hely­zetét vitatták meg a részt­vevők. Elsőként dr. Vörös Tamás beszélt megyénk labdarú­gó-bajnokságairól. Hosszú idő után újra beindult a megyei II. osztály. Ez . a változtatás indokolt volt. A bajnokságban részt vevő együttesek igényelték, hogy újra hozzák létre a megyei II. osztályt. Ugyanakkor ar­ra is figyelni kellett, hogy az új versenyeztetési rend­szer ne okozzon gazdasági nehézségeket az egyesüle­teknek. Et követően a megyei I. osztályról szólt bővebben Vörös Tamás. Itt nem tör­tént lényeges változás, az őszi szezon nagyobb zökke­nők nélkül lezajlott. A baj­nokság kezdetén 16 csapat vágott neki az új idénynek. A Kaposvári Vasas már a második forduló után visz- szalépett a további küzdel­mektől. Az őszi szezon zá­rása- után még egy csapat, a Somogyi BSE is visszalé­pett. Így 14 együttes várja a tavaszi rajtot. Ezáltal részben a kiesés is eldőlt. Ennek ellenére az előző bajnokságokhoz képest nyíl­tabb, többesélyes lett idén a pontvadászat: a bajnoki címért három csapat van Mindkétszer kikaptak a férfiak Asztalitenisz NB I Medosz Érdért—Kaposplast 16:9 Gy.; Lőrinczy 4, Artner 3, Imra 3, Gárdos 3, Pavlik 2, illetve Frank 5, dr. Szita 2, Hayden, Szabados. Szombaton Budapesten találkozott a két együttes, és a megerősített hazai csa­pat ellen hatalmas küzde­lemben szenvedett veresé­get a Kaposplast gárdája. Az első két kör után már 7:3-ra vezetett a hazai csa­pat. A következő három fordulóban egyaránt 3:2-es arányú hazai győzelem szü­letett, így alakult ki a 16:9- es végeredmény. Ezúttal Frank 5 győzelme is kevés­nek bizonyult, mert dr. Szi­ta, Hayden és Szabados a vártnál kevesebbet nyújtott. Igaz, a szerencse is elpár­tolt a kaposváriak mellől. Az ifjúsági korú Berdár nem szerzett győzelmet, de játékával így sem okozott csalódást. Kiskunfélegyháza— Kaposplast 16:9 Gy.: Káposztás 5, Szalaba 4, Kaiser 3, Bénák 2, Lackó 2, illetve Frank 3, dr. Szita 2, Szabados 2, Berdár, Báli. Vasárnap hazai környe­zetben a neves fővárosi já­tékosokat felvonultató Kis­kunfélegyháza csapata ellen az esélytelenek nyugalmá­val vehette fel a küzdelmet a Kaposplast csapata. Ezért a két ifjúsági korú játékos, Báli és Berdár is szerepelt a kaposvári együttesben. Az első két forduló 6:3-as ha­zai vezetéssel kezdődött. Hatalmas meglepetésre Ber­dár legyőzte Benákot, míg Bali Kaiser ellen bizonyult jobbnak. A harmadik kör­ben a vendégek 8:7-re át­vették a vezetést. A negye­dik és ötödik körben mind­kétszer 4:1 arányú vendég- győzelem született. Varga János Frank Béla (szemben) három győzelmet szerzett a Kiskun­félegyháza ellen Nagyarányú női győzelmek KAPOSPLAST—POSTAS II. 20:5 Gy.; Bolvári, Pata, Mák 5—5, Limbek 4, Baksa 1. KAPOSPLAST—GAMMA 19:6 Gy.: Bolvári, Pata, Rák 5—5, Limbek 4. A női asztalitenisz NB I- ben is dupla fordulót bo­nyolítottak le a hét végén. A Kaposplast női csapata abban a szerencsés helyzet­ben volt, hogy mindkét mérkőzésére hazai környe­zetben került sor. A kapos­vári hölgyek nem is okoz­tak csalódást. A tabella hát­só részében helyet foglaló mindkét fővárosi együttest magabiztosan fektették két- vállra, s csak a győzelmek aránya volt kétséges. Bol­vári, Pata és Rák mindkét mérkőzésen szállította me­netrendszerűen az öt győ­zelmet. A taktikai megfon­tolásból szerepeltetett ser­dülőkorú Baksa egy találko; zóját tudta megnyerni. Háttá István ELŐKÉSZÜLETI MÉRKŐZÉS Labdarúgás Siófoki Bányász— Szekszárdi Dózsa 2-1 (0-0) Siófok, 300 néző. V.: Hu- gyecz. Siófoki Bányász: Hor­váth — Brettner (Szabó), Aczél, Olajos (Vansónyi), Kolovics — Keszeg (Mekisz), Zsadányi (Palkovics), Qzi- gány (Nagy P.), Marozsán — Magyar (Borostyán), Fa­zekas (Krausz). Edző: Gel- lei Imre. Góllövők: Marozsán (11­esből), Borostyán, illetve Bóka. nagy csatában. Továbbra is gond van a játékosok fe­gyelmezetlenségével. Az őszi szezonban a játékvezetők­nek összesen 158-szor kellett felmutatni a sárga lapot, illetve 69-szer (!) ia pirpsat. A legtöbbször a Nagyatádi VSE és a Fonyód labdarú­góit kellett figyelmeztetni: mindkét együttes játéko­sai egyaránt 17 sárgát és 5 pirosat gyűjtöttek be. A megyei ifjúsági bajnok­sággal kapcsolatban han­goztatta, hogy sikeres volt a megyei ifjúsági válogatott létrehozása. A fiatalok megnyertek egy tornát Olaszországban. Mindenki egyetértett azzal a javaslat­tal, hogy a továbbiakban is szükség van Somogy ifjú­sági válogatottjára. Ezután Csanda István a megyei II. osztály Északi csoportjának tapasztalatai­ról számolt be. Hangsú­lyozta hogy a korábban a megyére ráerőszakolt kör­zeti bajnokság nem járt si­kerrel. Jó kezdeményezés­nek tartotta, hogy újra életre hívták a megyei II. osztályt. Emelkedett a szín. vonal, s ezt mi sem bizo­nyítja jobban, mint az a tény, hogy az Északi-csoport mezőnye rendkívül ki­egyensúlyozott. Itt is baj van a játékosok sportsze­rűtlenségével: az eddig le­játszott 13 fordulóban 104 sárga lapot kellett kioszta­niuk a játékvezetőknek, s 17 kiállítás történt. Az ifjúsá. giaknál valamivel jobb a helyzet: 24-szer kellett sár­ga lappal fegyelmezni a já­tékosokat, de kilenc esetben a piros lap is előkerült. Göbölös János a megyei II. osztály Dál'i-csopontjáról tartott rövid beszámolót, örömmel szólt arról, hogy a csoportban szereplő 27 csapat (14 felnőtt és 13 if­júsági) mérkőzésein mind­össze egyetlen kiállítási for­dult elő. összesen 30 sárga lapos figyelmeztetést kellett alkalmazni a játékosokkal szemben. (16 sárgát az if­júsági csapatok találkozó­in, míg 14-et a felnőtt együttesek , mérkőzésein). Végül ő is annak a véle­ményének adott hangot, hogy jó és okos döntésnek bizonyult a két csoportos megyei bajnokság újjáélesz­tése. A beszámolók után az ülésen résztvevők szinte ki. vétel nélkül szót kértek, hogy elmondják észrevéte­leiket a megyei bajnokság­gal kapcsolatban. Egyes hozzászólások nem nélkülöz­ték a személyeskedést és az indulatokat sem. Többek szerint az idei bajnokság — két együttes idő előtti bú­csújával — komolytalanná vált. Ezért a SLASZ elnök­sége módosítani kívánja az idei évre szóló versenyki­írást. Ennek részleteire a későbbiekben még visszaté­rünk. A megyei II. osztályban szereplő csapatok kérték, hogy állítsák össze a Déli-, valamint az Északi-csoport válogatottját (azzal a kikö­téssel, hogy a két váloga­tottban csak 24 éven aluli­ak szerepelhessenek), és a két csoport ifjúsági váloga­tottját is. Az érdekesnek ígérkező összecsapásokra március 15-én, vagy köz­vetlenül a bajnokság zárá­sa után, de még az olaszor­szági labdarúgó-világbaj­nokság kezdete előtt kerül­ne sor. A megyei bajnokság mindhárom csoportjában március* 11-én kezdődik a tavaszi szezon. Fenyő