Somogyi Néplap, 1988. szeptember (44. évfolyam, 209-234. szám)

1988-09-26 / 230. szám

Somogyi Néplap 1988. szeptember 26., hétfő SPORT Q QW Szöulból jelentjük Messzi István ezüstérmes Súlyemelés A borúra derű jön — tartja a mondás. Nos, ezút­tal a Csengeri-ügy után Messzi István szerzett igen kellemes meglepetést azzal, hogy a 82,5 kg-os súlycso­portban ezüstérmesként zárt. Ez a magyar súlyemelősport hatodik ezüstérme az olim­piai játékok történetében. A súlycsoportban 22-en kezdték meg küzdelmeiket szombaton este. Az „A” cso­portban meglepően kevesen, heten léptek pódiumra. Az első fellépő az 1984-es Los Angeles-i olimpia bronzér­mese, a japán Iszaoka volt, aki a I55-öt elvétette, majd másodszorra megcsinálta. A 160 már nem ment neki. A lengyel Siemion három tisz­ta, de meglehetősen alacsony súlyú gyakorlatokkal tette le névjegyét, 155, 160, 162,5 ki­lót tudott. Az idei EB-bronz- érmes brit Morgannek csak a második gyakorlata volt jó (165), a dél-koreai Li Hjung Ku is csak második gyakor­latával tűnt ki — 160 kilót ért el. Messzi 162,5 kiló után a 167,5 és 170 kilóval is si­mán elbánt, s ez olyan re­mek kezdés volt, amire alig­ha számíthatott bárki is. A derekát fájlaló Barsi László a sikeres 162,5 kg után a 167,5 kg-mal másodszorra bírt — ez is szép volt tőle. A lö­késre már nem jött ki, nem tudta folytatni. A lökés óriási harcot ho­zott. Messzire a végén — az ezüstért vívott harcban — csak a dél-koreai volt veszé­lyes, mert a kezdő 200 kiló után sokáig várt. Messzi is két mázsán jelentkezett elő­ször. Sikeres gyakorlata után a 205 kg-mal kétszer sem bírt. Most már csak azt kel­lett várni, hogy Li mire lesz képes. A 207,5 kilóval hét és fél kilót ledolgozott hátrá­nyából. Ha a 212,5 kg is ment volna neki, akkor elveszi a második helyet a magyartól. Messzi István Szinte fel sem tudott állni ezzel a súllyal, így a magyar tábor lelkesedése nem ismert határt. Az 1961. június 29-én született Messzi István fa Kecskeméti SC sportolója) élete legjobb eredményét érte el. Eddig egy VB-ötödik és egy EB-negyedik hely volt a „csúcs”. A 90 kg-os súlycsoportban 5. Buda Attila 360, ... 9. Ba- lázsfi Zoltán 345 kilóval. Érthetően nagy port vert fel a magyar súlyemelők tá­borában Csengeri Kálmán pozitív eredménnyel zárult doppingpróbája, és utólagos kizárása a 75 kilogrammosok versenyéből. Ezzel a magya­rok három olimpiai pontot veszítettek, hiszen Csengéri a 4. helyen végzett. Vélhető­en azonban a Csengeri-eset más vonatkozásban is nagy veszteséget jelent a magyar sport számára. Az • MTI munkatársa a szombat esti 82,5 kilogram­mos viadal előtt kérdezte Ambrus Lászlót, a magyar emelők vezetőedzőjét: mi is történt valójában? — Itteni idő szerint szom­batra virradóan tudatták ve­lünk, hogy Csengeri Kálmán doppingellenőrzése során az Labdarúgó NB I Három pont idegenből Siófoki Bányász— Ü. Dózsa 1-0 (0-0) Budapest, Megyeri út, 1500 néző. V.: Győri (Makó, Ro- xin). Siófok: Horváth — Brett- ner, Szabó L., Olajos, Sza­bó B. — Marozsán, Keszeg, Palkovics, Quirikó — Boros­tyán (Aczél 81. pérc), Frep- pán (Boda 71. perc). Edző: Gellei Imre. Ű. Dózsa: Gróf — Szélpál, Varga (Kénoszt 74. perc), Kovács — Schneider, Koz­ma, Kecskés (Klink 59. perc), Szabó A. — Schróth, Steidl, Katona. Edző: Varga István. Sárga lap: Palkovics 73. perc. Szögletarány: 8-3 (6-2) a Dózsa javára. Az Újpesti Dózsa kezdett jobban, de a 13. és a 18. percben a vendégek szalasz­tottak el gólhelyzeteket. Az előbbit Freppán, az utóbbit pedig Quiirjlkó ügyetlenkedte el. Válaszként a 32. percben Kozma nagy erejű lövését védte Horváth, majd 10 perccel később Varga 25 méteres szabadrúgása után a felső lécről vágódott vissza a labda. A második játékrészben ismét a hazaiak kezdtek len­dületesebben, és a 61. perc­ben Klinik 14 méterről ka­pásból óriási kapfát lőtt. A 73 percben Keszeg futott fel a jobb oldalon, jól adott kö­zépre, és Boda az ötösről a kapu jobb oldalába fejelte a labdát. 1-0. A 78. perében Palkovics feltartotta Kénosztot, ezért sárga lapot kapott. A mérkőzésen mindkét csapat rengeteg hibával ját­szott. A siófokiak érvénye­síteni tudták azt a taktiká­jukat, hogy semmit sem koc­káztatnak és kontratámadá­sokból próbálnak eredmé­nyesek lenni. Jók: Horváth, Brettner, Olajos, Palkovics, illetve Szélpál, Kozma. NB I tartalékbajnokság: Ű. Dózsa—Siófok 4-0 (0-0) Az első félidőben is csak Erdélyi ákadályozta meg a Dózsa góljait — aki 11-est is hárított. Góllövők: Gulá- csi 2 (egyet tizenegyesből). Batári, Süveges. Juhász Gyula További eredmények az NB 1-ben: MTK VM— Ferencváros 2-0 (1-0) Békéscsaba— Videoton 1-0 (0-0) Haladás—Veszprém 2-0 (1-0) Tatabánya—PMSC 2-1 (2-0) Váci Izzó— Dunaújváros 2-0 (1-0) Bp. Honvéd—Vasas 2-2 (2-1) ll-esekkeI:'5-4 ZTE—Rába ETO 1-0 (0-0) A bajnokság állása : 1. Tatabánya 7 4 1 1 1 12- 8 15 2. Rába ETO 7 5­­2 10- 6 15 3. Vác 7 4 1­2 14- 8 14 4. FTC 7 4 1­2 11- 9 14 5. MTK VM 7 3 2 1 1 13-13 14 6. Siófok 7 4­1 2 10- 6 13 7. Videoton 7 4­­3 16- 8 12 8. Vasas 7 2 1 3 1 10- 9 1) 9. ZTE 7 2 1 2 2 8- 6 10 10. Pécsi MSC 7 2 1 2 2 12-11 10 11. Bp. Honvéd 7 2 2­3 7- 6 10 12. Veszprém 7 2 2­3 4- 9 10 13. Haladás 7 2 1 1 3 7-11 9 14. B.-csaba 7 1­2 4 6-11 5 15. Dunaújv. 7­2 1 4 3-13 5 16. C. Dózsa 7­­1 6 6-15 1 eredmény pozitív volt — vá­laszolta a szakvezető. — Természetesen azonnal meg­kérdeztem a versenyzőtől, milyen szert szedett? El­mondta, hogy otthoni, body- buildinggel foglalkozó bará­taitól kapott egy olyan pro­teinkészítményt, mely a fo­gyasztását segíti elő, s amely éppen ezért tiltott is. Csen­geri ott követett el nagy hi­bát, hogy orvossal nem el­lenőriztette a tabletták ösz- szetételét, vakon hitt bará­tainak, akik azt mondták: ettől nem lesz semmi baja, csak könnyebben fogyaszt majd. • • * Magyar felnőtt súlyeme­lőnek még sohasem volt dop­pingügye, ifjúsági világbaj­nokságon (1986-ban és 1987- ben) viszont már előfordult hasonló eset. Vívás A párbajtőr egyéni döntő­jében 12 év után újból nyu­gatnémet siker született Arnd Schmitt révén. A má­sodik helyen a francia P. Riboud, a harmadikon a szovjet Suvalov végzett. Kolczonay Ernő 10., Székely Zoltán. 20. Ökölvívás Szombaton nem sikerült Bácskái Imrének a legjobb 16 közé jutás a 67 kilós súly­csoportban. A magyar ököl­vívó 4:1 arányú pontozásos vereséget szenvedett a fran­cia Laurent Boudouanitól. A pontozás egyébként rendkí­vül szoros volt, egyetlen bíró sem látott egy pontnál ma- gyobb különbséget a két sportoló között. Vasárnap öt magyar lépett a kötelek közé, és mérlegük hatvanszázalékos, hiszen a három győzelem mellé két vereség is becsúszott. Turu volt az első búcsúzó, a Va­sas 60 kilós bokszolója egy­értelműen gyengébbnek bi. zonyult a mongol Nerguy Enkhbatnál, és az 51 kilo­grammos Váradi Jánosra is rájárt a rúd második mér­kőzésén, amelyet Andreas Thews-szel vívott. A Debre­ceni MVSC öklöző je kétség­telenül balszerencsés volt, hogy már a legjobb nyolc közé jutásért összekerült az­zal az NDK-beli vetélytársá- val, aki a tavalyi torinói Európa-bajnokság döntőjé­ben simán legyőzte őt. És ezúttal sem volt másként. Annál inkább kitett ma­gáért a legkönnyebbek ka­tegóriájában (48 kg) szerep­lő Isaszegi Róbert. Az Euró- pa-bajnoki harmadik helye­zett ezúttal kevesebb, mint egy menetet engedélyezett az iraki Szadun Abubnak. A 75 kilóban Füzesy Zoltán „kí­méletesebb” volt, mivel há­romszor három perc után „csak” pontozással nyert a finn EB-bronzérmes Esa Hukkanen ellen. Az egyhan­gú 5:0 az Újpesti Dózsa Európa-bajnoki ezüstérme­sének is a negyeddöntös folytatást jelenti. A nyolc közé lépett első mérkőzésén aratott győzel­mével a paksiak nem csupán nevében erős embere. Erős Lajos (81 kg). A kétszeres magyar bajnok, ha nem ts sétagaloppban, de magabiz­tos teljesítménnyel hozta be­mutatkozó találkozóját a Puerto Rico-i Nelson Adams­A 200 m-es női hátúszás eredményhirdetése, Zimmermann (NDK) II., Egerszegi Krisztina I., és Sirch (NDK) III. szel szemben, akit csak egyetlen pontozó jelölt meg továbbjutónak, a négy másik azonban szerencsére reálisan értékelte a ringben történt eseményeket. Így tehát még négy magyar ökölvívó (Isa­szegi, Füzesy, Erős, Alvics) küzdhet tovább — már éremért. Atlétika „Rajthoz” — hangzik az indítóbíró vezényszava. Ez az a pillanat, amikor már nem számít, hogy ki kit győzött le' eddig, mennyi a legjobbja valakinek, mit nyilatkozott. Csak egy a lé­nyeg: ki éri el legelőször a pontosan 100 méterre levő célvonalat, azaz, ki a világ leggyorsabb embere, ki lesz a 100 m férfi síkfutás olim­piai bajnoka. A tavaly szen­zációs világcsúcsot futó, vi­lágbajnok „izomember" ka­nadai Ben Johnson, vagy a címvédő, a négyszeres olim­piai és ötszörös világbajnok amerikai Carl Lewis? Eset­leg a „sötét ló”, az ex-vi- lágcsúcstartó, 200 méteren kétszeres világbajnok Calvin Smith, aki az idén kétszer is legyőzte már Johnsont? Netán valaki más? Eldörren a rajtpisztoly, és ahogy az lenni szokott, Johnson rögtön az «len van, de nem vezet akkora előny­nyel, mint Rómában. Utol­érik? Csak a cél után! Le­wis rohan oda hozzá, hogy először gratuláljon. A győz­tes idő szinte hihetetlen 9.79 mp, új világcsúcs. Meg­döntötte a „megdönthetet- lent"! Lewis egyéni csúcs­csal 9.92 mp-cel második, és meglepetésre Linford Chris­tie, a britek kiválósága a harmadik, méghozzá fan­tasztikus Európa-csúccsal, 9.97 mp-cel. Calvin Smith a negyedik, ő 9.99 mp-et fu­tott. Négyen tíz másodper­cen belül, micsoda verseriy! Kovács Attila nem jutott, döntőbe, de nem okozott csalódást. Az elődöntőben az 5. helyen végzett, 10.31 mp-cel, ellenszélben, és a legjobb fehér bőrű atléta­ként a 9. időt érte el. A 110 méteres gátfutás­ban ahol már a legjobb 16 közé jutás volt a tét, Bakost utolérte a gátfutó balcseren- cséje — bukott Labdarúgó NB II Két hazai vereség Keszthely— Rákóczi FC 2-0 (1-0) Kaposvár, 2500 néző. V. : Vankó. Keszthely: Hajba — Halá­pi, Domanyik, Németh 1., Cziráki — Nyúl, Kocsis (Ta­kács 64. perc), Major, Wun­der — Kiss (Horváth 76. perc), Fonnyadt. Edző: Bé­res Ferenc. Rákóczi: Sándorfi — Kur­di, Rácz, Deákvári. Barna — Riczu, Hanusz, Adorján — Gőbölös (Kádár 57. perc), Szajcz (Gyurics 57. perc), Neubauer. Edző: Monostori Tivadar. Sárga lap: Neubeuer 38., Rácz 61. perc. Kiállítva: Szajcz 71. perc. A 21. percben Fonnyadt átadását Major 15 méterről vágta a jobb felső sarokba. 1- 0. Majd a 71. percben Szajcz reklamálást követő kiállítása után Fonnyadt át­adását Kiss 15 méterről küldte a hosszú sarokba. 2- 0. A Balaton-parti gárda tu­datos, fegyelmezett és takti­kus, sok mozgásos játékkal lepte meg ellenfelét, térié lének megszállásával és gyors kontratámalásokkal gyakran teremtett veszélyes helyzetet a Rákóczi kapujá­nál. A győzelem megérde­melt. Jók: Hajba, Major, Kiss, Fonnyadt illetve Rácz. Csepel—Csurgó 2-1 (0-0)_ Csepel: Ceiber — Gimesi, Tyukodi, Szabó, Nagy I. — Nagy II. (Birkás 72. perc), Herbály, Vigh, Deutsch (Bé­kési a szünetben) — Tatár, Horváth. Edző: Már János. Csurgó: Belovári — Tóth, Mészáros, Nagy, Beke — Puskás, Markek (Rituper 62. perc), Szigeti, Vékony — György, Csalos (Bántó 69. perc). Edző: Készéi Ferenc. Sárga lap': Szabó 35.. Her­bály 45. percben. Góllövők: Tyukodi 66. perc, Rituper 84. perc, Hor­váth 86. perc. Óvatosan kezdett mindkét csapat, többnyire a pálya közepén pattogott a labda. A félidő második felében fölénybe került a Csurgó, azonban a játékosok egy­mást múlták felül a helyze­tek kihagyásában. Egy íz­ben Beke fejesét a felső ka­pufa hárította. Szünet után az első vendégtámadás gólt eredményezett. A mérkőzés hajrájában sikerült ugyan az egyenlítés, de egy újabb figyelmetlenség elegendő volt a két és fél év óta tartó hazai veretlenség elvesztésé­hez. A vereségbe döntően közrejátszott a hazai csapat két rosszul sikerült cseréje. A látottak alapján olyan mérkőzésen szenvedett ve­reséget a Csurgó, melyen gólarányt kellett volna ja­vítania. Jók: Ceibert, a mezőny legjobbja, Tyukodi. Szabó, illetve Belovári, Mé­száros. LABDARÚGÓ NB III Bólyi Medosz— Boglárlelle 3-2 (1-1) Boglárlelle, 300 néző: V.: Osztermayer. Góllövők: Szomor, Bóner, Lőrinc, illetve Andermann, Koroknál. Jók: Puch, Fitt, Brúder, Szomor, illetve a Balaton-parti gárdából sen­ki nem játszott kiemelke­dően. Marcali— Dombóvári VMSE 1-1 (1-0) 11-esekkel 4-2 a Marcali ja­vára Marcali, 400 néző. V. : Ba- lajti. Góllövők: Hajdú I., illetve Banai. Jók: Héder, Hajdú I., illetve Banai (a mezőny leg­jobbja), Jakab. Atomerőmű SE— H. Táncsics 1-0 (0-0) Paiks, 300 néző. V. : Szin- ger. Góllövő: Vörös. Röplabda NB I Női mérkőzés: Kaposvári Vasas Izzó— Miskolc 3:0 (11, 8, 7) Miskolc, 50 néző. V.: Uj- kéri, Varga. K. V. Izzó: Sántosiné, No­vak, Halász, Pintér, Major- né, Marek A. Csere: Nagy. Kelemen, Magyarné, Pol­gár. Edző: Simonné Kutas Zita. A most felkerült újonc el­len elsősorban jó nyitásai­val nyert simán az Izzó. Jók: Halász, Pintér, Novák. Férfi mérkőzés: Kapos Volán Dózsa SE— DUSE 3:0 (9, 12, 8) Debrecen, 300 néző. V.: Fodor S., Komáromi. Jók: Horváth, Schmidl. Kapos Volán Dózsa SE— DUSE 3:2 (7, 11, -13, -9, 2) Kaposvár, 200 néző. V. : Kováts, Schumacher. Sok ' hibával játszott és nehezen nyert a kaposvári csapat az újonc Debrecen ellen. Jók: Czifra, illetve Szekeres. Kosárlabda Latinca Kupa A döntő egyik jelenete A szombati eredmények: KK Osijék—Kaposvári Hon­véd TMSE 103:64, Kecskemét —Bázis KKK 93:80, Inter Bratislava—KK Oriolik 83 .Vl, Atomerőmű SE—KK Osijek 92:102, KK Oriolik— Bázis KKK 111:104, Inter Bratislava—Kecskemét 105:86. A vasárnapi eredmények: Az 5. helyért: Kaposvári Honvéd TMSE—Kecskemét 94:88 (!). A 3. helyért: KK Oriolik—Atomerőmű SE 80:63. Az 1. helyért: KK Osijek—Inter Bratislava 93:80. Végeredmény: 1. KK Sla- vonka Osijek, 2. Inter Bra­tislava, 3. KK Oriolik Jasin- je, 4. Atomerőmű SE, 5. Ka­posvári Honvéd TMSE, 6. Kecskemét, 7. Bázis KKK. TOTÓ A 39.' heti totószelvényen szereplő mérkőzések ered­ményei: 1, 1, 2, 2. 1, 1, 2, 1, x, x, x, x, x +2.