Somogyi Néplap, 1988. május (44. évfolyam, 103-129. szám)

1988-05-19 / 118. szám

1988. május 19., csütörtök Somogyi Néplap 7 sportEI Csak a siófokiak futballoztak Labdarúgó NB I Váci Izzó—Siófoki Bányász 1-1 (0-1) A Vác, 8 ezer néző. V.: Sza­bó B., (Varga S., Varga L.) Váci Izzó: Brockhauser — Kosztnlnik, Kosa. Talapa, Csikós — Nagy, Mózner, Gyimesi (Hermann 17. p.). Víg — Zi'ara. Varadi (Ba­log 53. p.). Edző: Haász Sán­dor. Siófok: Horváth — Brettner, Bardavi, Jancsika (Balázs 68. p.). Kolovícs — Keszeg. Balkovics, Olajos — Boda (Borostyán 52. p.), Ma­rozsán. Quirikó. Edző: Ka­szás Gábor. Szögletarány 13-1 (8-1 a Vác javára). Sárga lap: Jancsika 54., Pardavi 65., Hermann a 69. percben. Ügy indult a találkozó, hogy küzdelmes mérkőzést láthat a nézősereg. Meglepe­tésbe a vendégek ragadták magukhoz a kezdeményezést. Bár a 10. percben még Ko­sa 6 méterről leadott lövését kellett védenie Horváthnak, de egyre Inkább u siófokiak lendültek támadásba. A 33. percben Quirikó nagyszerű indítással hozta támadásba a jobb oldalon kiugró Ke­DMVSC— Rákóczi FC 3-0 (1-0) Kaposvár, 4500 néző. V. : Hartmann (Fekete M., Dri­gán). DMVSC: Mezó — Don (Szabó 65. perc), Takács, Blókai A. (Balogh 54. perc), Sándor — Vancsa, Steiger­wald, Turtóczky. ,Duró — Bodonyi. Melis. Edzó: Kiss László. Rákóczi FC: Kovács — Kraft (Hanusz 59. perc), Rácz, Deákvári, Barna — Prukner, Riczu, Bíró (Csrep- ka 46. perc), Bócz — Havasi, Meksz. Edzó: Csordás Ist­ván. Sárga lap: Melis 50. perc. Szögletarány: 2:2 (2:1) Az egyik oldalon Bócz kí­sérletezett kapura töréssel, míg a másikon Dán 12 m- es lövését kellett hárítania Kovácsnak. A 11. percben Prukner indításával Meksz került kapu elé, de lövés he­lyett elcselezte a lehetőséget, öt perc múlva Steigerwald nagy bombája ment kapu fölé, míg a másik térfélen Meksz egy jó csel után küld­te a felső léc fölé a labdát. A 27. percben jutott előny­höz a DMVSC. Dán egyedül vezette föl a labdát a jobb oldalon, majd középre adta az érkező Bodonyi elé, aki egyből a jobb sarokba lőtt. 1-0. Röviddel utána Riczu egyenlíthetett volna, de 6 m-ről kapu fölé vágta a labdát. A 40. percben Melis elcsípte Rácz hazaadását, de meglepetésében Kovács ke­zébe gurította az ajándék labdát. Az utolsó percekben Bíró két gólszerzési lehető­séget is elpuskázott. Szünet után egy ideig a Folytatódott a Kapos Volán Dózsa—BKV Előre 3:2 (14, —11. —10, 9, 13) Kaposvár, 150 néző. V. : Békési, Szekér. Volán Dózsa: Schmidt, Stefik, Horváth, Gelencsér, Károly, Karagity. Csere: Vidák, Szabó, Angyal, Er­dei. Edző,; Laszczik Iván. Oriásf küzdelmet és szo­ros játszmákon belüli ered­ményt hozott a két azonos képességű csapat találkozó­ja. Ezt bizonyítja, hogy a Volán Dózsa az első szettet szeget, aki az alapvonalról visszaguritott és a'nagy len­dülettel érkező Olajos 6 mé­terről bal lábbal a kapu bal alsó sarkába lőtte a labda:. 0-1. Láthatóan megnyugtatta a siófokiakat a vezetés, és ezután még több helyzetük is akadt. Előbb kétszer Bo­da, majd később Keszeg ke­rült jó helyzetbe, de elügyet- lenkedték a lehetőséget. A második játékrészt nagy len­dülettel kezdték a hazaiak. Az 55. percben Kosa közeli fejesét hárította nagy bra­vúrral a siófokiak kapusa. 5 perccel később egyenlített a Vác. Nagy jobbról adott kö­zépre, az érkező Balogh az ötösről fejelte kapura a lab­dát. Horváth bravúrral ki­ütötte. Bardavi becsúszva akarta kirúgni, de szeren­csétlenségére a továbbfutó Balogh lábára perdült a lab­da. majd onnan a felső léc alatt került a hálóba. 1-1. . A gól után tovább táma­dott a hazai csapat, a csere­ként beállt Balogh kétszer is veszélyeztetett, de lövéseit a Duró a földön, de a végén a Rákóczi került padlóra hazaiak rohamoztak. Az 54. percben Havasi még igazít­hatott is egyet a labdán, de aztán csúnyán fölé lőtt. Ha­nusz, majd Meksz lövése maradt eredménytelen. A 75. percben eldőlt a mérkőzés sorsa. Az előretörő Vancsa lábát a keresztező Rácz el­húzta a büntetőterületen be­lül. A vitathatatlan tizen­egyest Melis értékesítette. 2-0. Négy perc múlva Csrep- ka százszázalékos helyzetben fejelt a kapu fölé, majd a Hl. percben Meksz már Me­ző kapust is elfektette, de aztán a kapu mellé pattant tőle a labda. Két perccel később Bodonyi egy hasonló helyzetben megmutatta a jó megoldást. Egyedül lépett ki a védők közül, majd Kovács kapust kicselezve gurított a hálóba. 3-0. Nem tudni, hogy a nézők közül mennyien távoztak csalódással erről a mérkő­zésről, mert már a kezdés előtt nagyon megoszlottak a vélemények a végeredményt gyöxolmi sorozat a hatodik játszmalabdájával tudta csak megnyerni. Az ötödik játszmában pedig l3:9-rq} fordítottak a hazai­ak. Jó mérkőzést látott a közönség a sportcsarnokban, és a válogatott Filipovics jó játéka sem volt elég a ven­dégcsapat győzelméhez. A Volán Dózsa játékosai lélek­tanilag jobban bírták a 143 perces mérkőzést — és job­ban akartak győzni. Jók: Schmidt, Horváth, Gelencsér, Karagity. Gelle József jól védő Horváth ártalmat­lanná tette. A 82. percben a sorozatos váci támadások kö­zepette Quirikó a bal oldalról hosszú átadást küldött a jobbösszekötő helyén felbuk­kanó Keszeghez, aki mellel levette a labdát és 8 méter­ről óriási helyzetet hagyott ki, milliméterekkel lőtt a jobb kapufa mellé. A váciaknak sokkal fon­tosabb volt a két pont meg­szerzése, így nagy lendülettel kezdték a játékot. A siófo­kiak azonban az első per­cekben okos taktikájukkal lefékezték őket, és fokozato­san átvették a játék irányí­tását. A vezető góljukon kí­vül még akár többször is a hálóba találhattak volna. A szünet után elkeseredett ro­hamokba kezdett a váci együttes, lendületet adott a csapatnak az, hogy az első játékrész vége felé már lég­szomjjal küszködő Váradi helyére a fiatal Balog állt be. A sorozatos váci támadá­sok végül is góllá értek, de a siófokiak később ismét át­vették az irányítást és ha Keszeg nem ijed meg a le­hetőségtől, könnyen mindkét pontot elvlhették Volna a váciak otthonából. Jók: Talapé, Kosa illetve Horváth, Brettner, Pardavi, Palkovics, Quirikó. illetően. Az első félidő még elfogadható játékot és küzdelmet hozott a Rákóczi egyenlő ellenfele volt a haj­dúságiaknak, s időnként irányította a játékot is. Szü­net után a Rákóczi egysze­rűen feladta, s szinte csak statisztált a vendégek egyál­talán nem meggyőző játéká­hoz. Az egyre sűrűbb so­rokban távozó nézők fütty­koncertje mutatta, hogy nem az ilyen teljesítményért vál­tották meg a belépőjegyüket. A DMVSC kétségtelenül lel­kesen küzdött, de hogy ez a vonás miért nem jellemezte a hazaiak játékát, az meg­érne egy vizsgálatot. Jók: Dán, Duró, Turtóczky, Bodo­nyi. A Rákócziban nem volt kiemelkedő teljesítmény. A magyar válogatott tag­jaiként Kínában versenyzett Gyors Róbert és Petőfalvi Tímea, az MHSZ Kaposvári Húskombinát könnyűbúvár­klubjának uszonyos- és bú­várúszói. A világviszonylat­ban is a legjobbak közé tar­tozó kínaiak otthonában Gyors Róbert a 100 méteres uszonyos úszásban bronzér­met nyert. Két 5. hely társ­tulajdonosa .lett váltóban és egyéniben egy további 6. hellyel tért haza. Petőfalvi egyéniben két 5. és egy 6. helyezést szsrzett, és tagja volt a 4. helyen végzett vál­tónak Is. * * * A főváros volt a színhelye a tájfutók vidéki csapatbaj­nokságának. A K. Gazdász felnőtt női együttese Mátyás Ildikó, Galambos Erika, Csizmadia G.vuláné, Péter Krisztina összeállításban aranyérmet nyert. A felnőtt férfi csapat 4. lett, de mind­Elégtelen, de nem katasztrófa Július közepéig — akkor, kezdődik az újabb edzőtábor — lehet tépelődni azon, va­jon miért siklott ki kedden este hazai pályán a magyar labdarúgó-válogatott, miért esett szét elemeire a 0:l-es félidő után Ausztria ellen. A 4:0-ás fiaskó fájó, de ko­rántsem jelez katasztrófát. Legfeljebb a k. o. gólkü­lönbsége látható el ezzel a jelzővel. Ha ugyanis Disztl Pétéi' nem véd 4-5 esetben is nagyot, akkor az 1986-os mexikói vb-döntön a Szov­jetuniótól elszenvedett 6:0- ás vereség ismétlődhetett volna — vagy talán még an­nál is rosszabb... A 128. magyar—osztrákon látott „négyes" érdemjegye a hazaiakra nézve lesújtó, nem lehet jobb az elégtelennél. Egy olyan vendégcsapattól kapott ki az ősszel kezdődő vb-selejtezőkre készülő ma­gyar válogatott, amelyből csatárcsillagok hiányoztak. Eg.v sztár viszont született a Népstadion gyepén. Rupert Marko, a Tirol támadója, aki szinte egymaga ejtette kétségbe a magyar védel­met. Minden megugrása gólveszéllyel járt, és lőtt is három gólt. Josef Hickeis- berger osztrák szövetségi ka­pitány is a csapatkeresés je­gyében vállalta ezt a 90 per­cet. Elmondhatja: már most van olyan együttese, amely modern úton jár. Bálint László véleménye szerint a magyar támadók ezen az estén tanácstalannak bizonyultak. A várt ötletes hazai akciók hiánya egyre labdabiztosabbá tette az osztrákokat. És ha már ná­luk volt a labda, a feladat is módosult a magyar kö­zéppályások számára. Illett volna a labdát visszaszerez­ni. Nem tudták, óriási súly nehezedett a hazai hátsó alakzatra a szélvészgyorsán a magyar 16-os körzetébe ke­rülő osztrák csatárok jóvol­tából. A látottak summája: minél több — vérszegény — erőfeszítést tett a magyar válogatott a góllövésre, an­nál sebezhetőbbé vált az együttes. A technikai igazgató sze­rint a 0:4 súlyos vereség, de nem feneketlen szakadék. Ö ezt a találkozót egy folya­mat részeként szemléli. Eb­ben igaza van. a A vereség utáni keserű pillanatokban is büszkén említette, hogy Anglia és Dánia ellen dön­tetlent harcolt ki formálódó csapata. Kérdés: a 0:0 és a 2:2 után mekkora lelki tö­rést okoz a válogatott játé­kosokban a 0:4? Mert hogy fizikailag „padlón" vannak — sem futógyorsaságban, sem lobbanékonyságban nem tudtak lépést tartani Auszt­ria legénységével —, az vi­tán felüli. két együttes jogot szerzett az országos bajnokságon való indulásra. Az éjszakai vidékbajnok­ságon a felnőtteknél Csiz­madia, az ifjúságiaknál Pav- lovics Gy. és Müller B. nyert jogot az OB-n való részvé­telre. * * * Kecskeméten a Bóbis Gyula-emlékversenyen Gschwindt Olivér nagyon jól szerepelt a 90 kg-osok súly­csoportjában. Négy győze­lemmel és egy vereséggel léphetett a dobogó harmadik fokára. A tatabányai ifjúsá­gi minősítő versenyen Flór László 74 kg-ban ezüstérmet nyert. * * * Budapesten az újonc teni­szezők tizekbajnokságán Har- math Ágnes képviselte a ka­posvári színeket. Négy győ­zelmével hatodik lett a rangsorban. Férfiröplabda NB I Jutási Róbert SPORTHÍREK HÍREK Május A nap 5.03 órakor kél, és 20.19 órakor nyugszik, 19 Á várható időjárás Csütörtök Ivó, Milán Gyakran lesz erősen felhős az eg, zápor, zi­vatar várható. A változó irányú szél időnként megélénkül, a zivatarok környezetében átme­netileg viharos lesz. A legmagasabb nappal1 hőmérséklet ma 20 és . 25 Celsius-fok között alakul. • • Lottó A Sportfogadási és Lottó- igazgatóság közlése szerint a májusi Telelottó nyeremé­nyei a következők: öttalála- tos szelvény nem volt. A négyesek (66 darab) 136 360 forintot, a hármasok (3941 darab) 1142 forintot, a ket­tesek (104 110 darab) 43 fo­rintot fizetnek. —A kubai nagykövet és felesége látogat ma Siófok­ra. A vendégeket fogadják a tanács és a népfront ve­zetői, akik tájékoztatást ad­nak a város társadalmi, gaz­dasági fejlődéséről. A Siófo­ki Állami Gazdaság megte­kintése után a déutáni prog­ram Ádándon folytatódik, ahol a Fekete István Mező- gazdasági Szakmunkásképző Intézetbe látogatnak el a vendégek, majd magyar- kubai béke—barátsági ifjú­sági nagygyűlésen vesznek részt, amelyen a nagykövet is fölszólal, — A Tungsram Rt Kapos­vári Gyárában 43 szocialista brigád munkáját értékelték. A Vállalat Kiváló brigádja címet egy kollektíva nyerte el, aranykoszorús minősítést pedig négy brigád kapott. — Szolnokon rendezték meg az idén az általános is­kolások országos anyanyelvi versenyét. Megyénket két tanuló képviselte, mindket­ten a marcali Noszlopy Gás­pár Általános Iskola tanulói. Az 5—6. osztályosok verse­nyén Kovács Zoltán második helyezést ért el, míg a 7—8. osztályosok között Bene Mó­nika harmadik lett. — Üttöröverscnyek Ka­posváron, Két versenyt is rendezett az elmúlt napok­ban általános iskolásoknak az MHSZ megyei vezetősé­ge. A szabadon repülők me­gyei bajnokságában 5 klub 18 versenyzője mérte össze erejét, s közülük a legjobb­nak Eöry Péter, a csurgói Metallux képviselője bizo­nyult. A honvédelmi többtu- saversenyt Siófok csapata nyerte. — Nyílt lövészversenyt rendez szombaton Kaposvá­ron az MHSZ és a Hungária Biztosító. A verseny, amely­re bárki nevezhet, reggel 8 órakor kezdődik a Zaranyi úti lőtéren. — Hazai tükör a televízió­ban. Csütörtökön délután 17 órától ismét jelentkezik a te­levízió 1. programján a Bel­politikai Főszerkesztőség élő műsora, a Hazai Tükör, amelynek helyszíne a buda­pesti II. stúdió mellett a sió­foki hajókikötő lesz. Az adás­ban bemutatják az Ikarus új városi „maxi' autóbuszát, majd — a május 20-án in­duló horgászati idény kap­csán — szó lesz a hazai halellátottságról —, árakról. Körülbelül 18.30-tól a műsor zárásáig az érettségi lesz a téma. A műsor készítői a 129-088-as és a 129-41Ö-es telefonszámon várják a né­zők kérdéseit és hozzászólá­sait 17 órától az adás végéig, 19.05-ig. Szerkesztőségi ügyelet este 8-ig Telefon : 11-510 ^ 95 éve született Bajor Gizi (1893—1951) Kos- suth-díjas kiváló művész, a Nemzeti Színház örökös tag­ja. a magyar színművészet kiemelkedő alakja. A Színművészeti Akadémiát végezte el ; 1914 májusában szerződtették a Nemzeti Szín­házhoz, s először Gaál József Feleskei . nótárius című da­rabjának Lizi szerepét ját­szotta. Egy év megszakítással (1924—25-ben a Magyar Szín­házhoz szerződött), haláláig hűséges volt a Nemzeti Szín­házhoz. Első nagy sikerét 1915-ben Gárdonyi Géza An- nuskájának címszerepében aratta. Ambrus Zoltán szín­házigazgatósága első eszten­dejében (1917—18) került az együttes élvonalába, három magyar darab (Móricz Zsig­mondi Pacsirtaszó, Bród.v Sándor: A dada, Molnár Ée- rétit: : ÜH Ulvai), valamint két Shakespeare-míl ( AHogt tetszik, «tűibe« fs .lüllai fő­szerepeinek éreti művészi alakításával. Tehetsége az­után Hevesi Sándor rendezni irányítása melleit bontako­zott ki, s a 20-as évek vé­gén már áz ország egyik legnagyobb, legiinnepeltebb művésze volt. \ második világháború éveiben bátran kiállt az ül­dözöttek mellett. Tragikus halálát követben (férje, dr. Germán Tibor orvosprofesz- szor, attól való indokolatlan félelmében, hogy feleségét agydaganat s így kinos ha­lál fenyegeti, megzavarodott elmével megölte, majd utána öngyilkos lett) budai villájá­ban emlékmúzeumot nyitot­tak meg. — Késett a tegnapi Somo­gyi Néplap nyomdai géphiba miatt. Kaposvár környékén és Barcstól délre 24 posta- hivatalba pedig el sem jutott a lap. Ezért csaknem tíz­ezer olvasónk ma kapja meg a tegnapi újságot is. A ké­sésért, a nyomda nevében olvasóink megértését kérjük. — Újítási verseny kezdő­dött tegnap a Kaposvári Cu­korgyárban. A július végéig tartó versenyre újítók és .szakvéleményezők javasla­tait várják. Kiemelt téma­körként szerepel többek közt a felhívásban az anyagtaka­rékosság, a munkaerő-gaz­dálkodás, a technológiai fel­adatok ésszerűsítése. — 150-en fordultak segít­ségért a megyei Családvé­delmi Tanácshoz a létrehozá­sa óta eltelt másfél évben. A hétfőnként! kaposvári foga­dóórák mellett havonta egy­szer már a Barcson és Fo­nyódon létrejött családsegítő szolgálatok is tartanak fél­fogadást. — 3,5 millió forinttal emelkedett a kaposvári OTP betétállománya az első ne­gyedévben. Kincstárjegyet több mint 15 millió forint értékben adtak el. A múlt hónapban a lakosság 180 millió forintnyi hitelt vett fel, legnagyobbrészt családi ház építésére. — Információs napot tart ma a Malév Dél-dunantúli Területi Igazgatósága Kapos­váron, a Csokonai-fogadóban. Várható üzletfeleit kívánja tájékoztatni szolgáltatásai­ról, lehetőségeiről. — A MAv Pécsi Igazgatósá­ga közli, hogy a Szabadbaty- tyán—Siófok vasútvonalon meg­épített nagyvasúti villamos fel­sővezetőket 1988. május 23-án o.UO órától 25 000 V-os feszültség alá helyezi. 1988. május 23-an 6.00 órától május 24-én 24 óráig Siófok— Zamárdi felső vonalszakasz fel­sővezetőkén 25 000 V feszültség­gel a postai hírközlőkábeleken zavartatás! mérést végez. A lenti időponttól kezdve a meg­adott szakaszokon a villamos felsővezeték 2 (kettő) méteren belüli megközelítése életveszé­lyes. ezért tilos! (102267) — Kerti bútorok érkeztek a DOM US Áruházba (Kaposvár. Mártírok tere). (102309)