Somogyi Néplap, 1979. október (35. évfolyam, 230-255. szám)

1979-10-16 / 242. szám

Sorsoltak a labdarúgó VB-re Angliával, Norvégiával, Romániával, Svájccal egy csoportban A Nemzetközi Labdarúgó­szövetség megbízásából a VB szervező • bizottsága vasárnap délben Zürichben elkészítette az 1982-ben sorra kerülő spa­nyolországi- labdarúgó-világ­ba jnökság selejtezőinek sor­solását. Mint ismeretes: új rendszerben bonyolítják le ezt a VB-t; Az eddigi 16-tal szem­ben ezúttal 24 csapat szere­pelhet majd a döntőben. Az európai országok között erő­sorrendet állítottak fel, s en­nek- figyelembevételével ké­szítették el a sorsolást. Euró­pában 7 csoport alakult ki. Mindegyikben kiemelték egy- egy csapatot. Magyarország a 4. csoportba került — ahol az első helyen Anglia szerepel. Válogatottunk a spanyolor­szági repülőjegyért tehát a í ilgetországiafekal, ezenkívül Norvégiával, Romániával és Svájccal mérkőzik. Az európai selejtező csopor­tok az alábibak szerint ala­kultak: * I. csoport: NSZK, Ausztria, Bulgária, Finnország, Albá­nia. na—Egyiptom, Kenya—Tan­zánia, Uganda—Madagasz­kár. A győztesek a II. fordulóba kerülnek, ahova játék nélkül jutott a Közép-afrikai Köztár­saság, Szudán, Libéria és To­go. Karib-tengeri zóna: I. csoport: Kuba, Surinam, v.lamint a Grenada—Guyana mérkőzés győztese. II. csoport: Haiti, Torinidad, Holland-Antillák. A két csoportból egy ország lesz a döntő résztvevője. Ázsia, Óceánia I. csoport: Indonézia, Auszt­rália, Fidzsi-szigetek, Üj-Zé- land—Taivan. II. csoport: Irak, Szíria, Bahrein, Katar, Szaúd-Arábia. III. csoport: Kuvait, Irán, Thaiföld, Malaysia, Dél-Ko­rea. ÍV. csoport: Hongkong, Ma­cao, Kínai NK, Koreai NDK, Japán, Szingapúr. A négy csoportból két vá­logatott jut el Spanyolország­ba. Svájci sajtóvisszhang “•Jó sorsolás — jó sorsolás?-“ — ezzel a címmel kommentál­ta hétfőin a Neue Züricher Zeitung cikkírója az 1982-es spanyolországi labdarúgó vb csoportbeosztását eldöntő va­sárnapi zürichi sorsolás ered­ményét, amelyben — mint már ismeretes — Svájc a 4. csoportban Angliával, Magyar- országgal, Norvégiával és Romániával mérkőzik majd. Az NDK-ból éppen hazaté­rő svájci válogatott edzője a sorsolási eredményt kommen­tálva úgy nyilatkozott, hogy főleg az angolok és a magya­rok tekinthetők kemény ellen­feleknek, de ők is legyőzhe­tek, és személy szerint Svájc továbbjutását reálisnak látja. A Neue Züricher Zeitung egyébként röviden értékelte az egyes csoportok esélyeit. Négy vendéggyőzelem NB 11-ben rÁ Iagdarúgó NB H 11. for­dulójában négy csapat teljes sikerrel szerepelt idegenben. A somogyi labdarúgó-barátok legnagyobb örömére ezek közé tartozik a Rákóczi is, amely magabiztos játékkal nyert Ta­polcán. A forduló legnagyobb meglepetése Komlón született, ahol a hazai együttes nem várt, nagy arányú vereséget szenvedett a kanizsai Olaj­bányásztól. Az ajkaiak foly­tatták jó sorozatukat. A táb­lázat 3. helyén levő együttes Veszprémből tért haza két ponttal, a Várpalota pedig a Győri Dózsa otthonában dia­dalmaskodott. E négy győze­lem mellett figyelmet érdemel a MÁV DAC pontszerzése *a kanizsai MÁV NTE ellen és a Szefcszárd döntetlenje Bá­bolnán. Rákóczi—Bauxitbányász 4:1 (2:0) Tapolca, 2000 néző. V.: Pa­lotai. Rákóczi: Horváth Hl.— Deákvári. Zentai, Éger — Gu­lyás, Petrák, Mészáros (Cza- bula, a 38. percben). Havasi (Krafft az 58. percben) — Fá­bián, Kanyar, Házi. Edző: dr. Puskás Lajos. Bauxitbányász: Petrovics — Bakós, Szalui, Magyar (Mé­száros a 60. percben), Für — Mater, Tendli, Kutasi Ben- kö, Horváth Z., Major, Edző: Csabai Lajos. Nagy érdeklődés előzte meg a bajnokság 2. helyén álló Rákóczi vendégjátékát Tapol­cán. Mindkét együttes táma­dó szellemben kezdett. A 6. percben Fábián kapott egy jó labdát, kicselezte őrzőjét, majd 22 méterről küldött nagy lövése a jobb kapufáról nagy erővel vágódott a háló­ba. 1:0. A gyors játékban hol az egyik, hol a másik kapu került veszélybe. A hazaiak közül előbb Benkő, majd Ma­jor hibázott — kecsegtető helyzetben. A 29. percben Tendli labdája a felső lécről Major elé pattant, s ő a ki­mozduló és már vert helyzet­ben levő Horváth III. által üresen hagyott kapuba sem tudott beletalálni. Ami nem sikerült a hazaiaknak, az sikerült a Rákóczinak: nem sok-kai az említett eset után a nagy kedvvel játszó Fá­bián ügyesen húzott el az el- mélázó védők között, és nem hibázott. 2:0. A kezdés után Benkő tört előre, de biztató helyzetben kisodródott, s így odalett a gólszerzési lehető­ség. A második félidőt kiesé ké­11 csoport: Hollandia, Fran­ciaország, Belgium^ Írország, Ciprus. III. csoport: Csehszlovákia, Szovjetunió, Walesi, Törökor­szág, íz] and. IV. csoport: AngLi-a. Ma­gyarország, Norvégia, Romá­nia, , Svájc. I V. \csoport: Olaszország, Ju­goszlávia, Görögország, Dá­nia. Luxemburg. Ví. csoport: Skócia, Svédor­szág, Portugália, Észak-Íror­szág. I—VI. csoport első lsét he­lyezettje »vehet részt-a döntő­ben. f A VII. csoportból csak a győztes jut tovább. Tagjai: Lengyelország, NDK, „..Málta. Dél-Amerika f I. csoport: Brazília, Bolívia, Venezuela. II. csoport: Kolumbia, Peru, Uruguay. III. csoport: Chile, Ecuador, Paraguay. A csoportgyőztesek jutnak a VB-d öntőbe. KÖZÉP-AMERIK A Északi zóna: Egyesült Ál­lamok, Kanada, Mexikó. Középzóna: Panama, Costa- Rica. EI-Salvador, Guatema­la, Honduras. A két zónagyőztes vehet részt a döntőben. Afrika I. forduló: Szenegál—Ma­rokkó, Zaire—Mozaimbik, Ka­merun—Malawi, Guinea— Lesotho, Tunézia—Nigéria, Líbia—Gambia, Etiópia— Zambia, Niger—Szomália, Sierra Leone—Algéria, Gha­További eredményeik: Haia3 dús—Dorog 5:0, Győri Dó­zsa—Várpalota 1:2, Komló—' Olajbányász 1:4, KOMÉP— Sabária 2:1, Mohács Véméndi TE—Körmend 4:0, Balcony Vegyész—Ajka 1:2, Pét—Sop­ron 1:0, MÁV NTE—MÁV DAC 0:0, Bábolna—Szekszárd 0:0. A Nyugati csoport lyás jeleskedett. A legjobb csapatrész ezúttal a támadó­sor volt, ahol Fábián. Kanyar és Házi egyaránt dicséretet érdemel. A hazaiaknál Ma­ter, Major és Benkő játéka emelkedett az átlag fölé. Flaskár István 1. Haladás 11 9 1 1 35-8 19 2. Rákóczi 11 7 3 1 30-7 17 3. Ajka 11 7 2 2 21-12 16 4. Komló 11 6 2 3 20-16 14 5. MÁV DAC 11 4 5 2 17-13 13 6. Mohács— Véménd 11 5 2 4 19-11 12 7. Szekszárd 11 4 4 3 12-7 12 8. Sabaria 11 4 4 3 16-16 12 9. Sopron 11 4 3 4 13-11 11 1«. Bábolna 11 3 5 3 15-15 11 11. Várpalota 11 4 3 4 15-20 11 12. Olajbányász 11 4 2 5 18-16 10 13. Pét 11 3 4 4 11-16 10 14. Bakony V. 11 4 1 6 12-14 9 15. Győri D„ 11 2 4 3 13-18 8 16. Tapolca 11 3 2 6 12-21 8 17. Körmend 11 4 — 7 10-35 8 18. Dorog 11 2 3 6 13-25 7 19. M. NTE 11 1 4 6 10-18 6 20. KOMÉP 11 3 — 8 15-28 6 A Közepcsoport élmezőny® 1. Csepel 11 1(1 — 1 25-* M 2. Izzó 11 S 4 1 21-14 1« 3. Vác II 5 S 1 19-8 IS A Keleti esoport SmezSnv* 1. Nyíregyház* 11 1 3 1 21-5 17 2. Szolnok 11 1 2 2 26-11 IS 3. Gyöngyda 11 7 1 3 12-11 IS Sporthírek nyelmesen kezdték a kapos­váriak. s ezt a támadólag föl­lépő hazaiak jól kihasználták. Az 52. percben egy kapu előt­ti kavarodás végén Benkő ta­lált a hálóba. 2:1. A gól meg­zavarta a Rákóczit, különösen a védelme kapkodott sokat, de a tapolcaiak ezt, szeren­csére, nem tudták kihasznál­ni. Jó negyedórái hazai fö­lény után rendezte sorait a Rákóczi, és ismét átvette a kezdeményezést. Előbb Gu­lyás lövését védte Petrovics majd a 74. percben ismét a középpályás jeleskedett: nagy lövése ugyancsak a kapufát érintve vágódott a hálóba. 3:1. A hajrában élénkült az iram, s egyre izgalmasabb lett a játék. A tapasztaltabb Rákó­czi azonban biztosan tartotta az eredményt. Sőt a 88. perc­ben növelte is a gólok szá­mát: Házi nagyszerű egyéni játék után hozta helyzetbe a csereként beállt fiatal K raff­tet, aki nem hibázott. 4:1. A korszerű, sdkmozgásos. bátor támadójátékot folytató Rákóczi magabiztos játékkal érte el ilyen arányban is megérdemelt győzelmét. Nem számítva a II. félidő eleji gyengébb kezdést, végig egy­értelmű volt a kaposvári fö­lény. Velük szemben a gyen­gébb formában levő tapolcai­ak ezúttal nem tudták fölven­ni a versenyt. A volt NB I-es csapat mind ossz játékban, mind a helyzetek kihasználá­sát an felülmúlta eWemfeJét. | A kapuban Horváth III. ke­vés dolgát jól látta el; a vé­delem egy-két esettől elte­kintve, biztosan állt a lábán. A középpályán elsősorban Gu­Nem volt telitalálat a totón A 41. játékhéten nem volt teiitalálatos szelvény. 3 foga­dó ért el 13 találatot: nyere­ményük 516 979 forint. A 12- esek 18 799 forintot, a 11-esek 1266. a 10-esek 213 forintot fizetnek. A teiitalálatos szelvény: 2 22xl2xlxlxx2 +1. SonwgyíNéplap Pályaválasztók fekete vasárnapja a megyei labdarúgó-bajnokságban Kadarkút ifi—Siófok ifi I 1:0. Schán György Latinca SE—Mcrnye 4:2 (4:1) Memye, 200 néző. V.: Schrantz. Latinca: Mulner (Rónay) — Fitt, Kövér, Czuczka, Péntek, Bó­dé, Borsfái, Pintér, Szarka, Födi, Bosnyák (Basics). Edző': Borsfái Géza. Mernye: Szekeres — Tardi (Herencsár), Horváth Kertész, Ko­vács, Kiss, Simon J., Bogdán. Si­mon M., Szanyadi (Cservenák), Simita. Edző: Szűcs László. Gyors, hazai vezetés után negyedórányi rövidzárlat kö­vetkezett — ekkor négy gólt lőtt a Latinca, de ebbe két kapushiba is besegített. A szünet után csak szépíteni tudtak a hazaiak. Góilövő: Bodó (2), Pintér, Szarka, il­letve . Szanyadi, Simon J„ jók: Kövér, Péntek, Bodó, Bors­fái, illetve Kertész, Kovács. Rákóczi ifi II.—Mernye ifi 15:0. Kéri Lajos Boglárlelle—Marcali 5:1 (2:0) Marcali, 300 néző. V.: Kiss. Boglárttfle: Jónás — Brimner, Pusztai, Pintér, Nagy, Szilágyi, Só®, Hiba (Horváth), Oláh, Ta­kács Gy., Takács B. Edző: Papp Gyula. Marcali: Barta (Gócza), — Vida (Greguss), Bálint. Filagics, Beck, Hajdú, Sándor, Lassú. Bog­dán, Kovács, nia. Edző: Sándor Imre Érettebb játékukkal a bog- lárlelleiek fnegérdemelten nyertek az enerváltan játszó hazaiak ellen, akiknek a vé­delme több súlyos hibát is elkövetett. Góllövők: Takács Gy (2), Riba, Sós. Pintér, ill Kovács. Jók: Jónás, Brunner. Pintér, Sós, Takács Gy, ill. Beck, Kovács. Marcali ifi—Boglárlelle ifi 0:1. Bősz Adám Lábúd—Vasas 1:0 (1:0) Kaposvár, cseri pálya 203 néző. V.: Kutor. Lábod: Pető — Bebics I., Varga, Kovács, Szekeres (Csabi) Liber, Horváth (Tóth), Lehár, Zákányi, Fülöp, Bebics II. Edző: Tálos Jó­zsef. Vasas: Heuthaler — Czim- mermann, Pető, Kurdi. Szabó (Lá­zár), Mali, Fábián, Borbély, Hi­deg, Lesz (Rezső), Pável. Edző: Fülöp János. i Az ötödik percben lőtte gólját a győztes Lábod. A Vasas ez után saját kapujá­hoz szorította, és az — öt­letszegény játékával — nem is tudott semmi eredményt elérni. Kiállítva: Pável a 70. percben, tiszteletlenségért. Góllövő: Zákányi. Jók: Pető, Lebár, Zákányi, illetve Kurdi Vasas ifi—Lábod ifi 2:0 Csupor Gyula Csurgó—Fonyód 1:1 (1:0) Csurgó, 200 néző. V.: Kor- nai. Csurgó: Jancsi — Kovács J., Kiss L., Kisgéczi, Horváth S., Hosszú, Dömötör, Polgár, Eleki (Horváth A.), Bodó, C. Kovács. Edző: Kütsön László. Fonyód: Fo­dor — Kispál, Gyuricza, Pernec (Landor), Túrái, Vecsere, Kila J., Kita Cs., Ható, Fehér (Bakonyi), Lepenye. Edző: Túrái László. Az alacsony színvonalú mérkőzésen a több gólhely­zetet elügyetlenkedő és lélek- telenül játszó hazaiaktól meg­érdemelten vitte el az egyik pontot a fonyódi együttes. Góllövők: Bodó, illetve Ható. A csurgóiaknál nem volt ki­emelkedő teljesítmény, a fo- nyódiaknál Vecsera és Ható dicsérhető. Csurgó ifi—Marcali ifi 6:2, Kovács Antal Karad—Tab 1:1 (1:1) Karád, 200 néző. V.: Fodor D. Karád: Keresztes — Szalai, El- lenberger, Komáromi II., Ku- domrák, Komáromi I., Barabás, Egyed, Lepenye (Zsenkovics), Szabó, Farsang Edző: Stamler László. Tab: Gróf — Németh, Vendl, Molnár, Androsovits (Sza­bói G.), Kurucz, Kovács, Balázs (Kavetczky), Vinkler. Reichert, Berki. Edző: Puha József. Az alacsony színvonalú, ide­ges, kapkodó játékkal tarkí­tott mérkőzésen sok karádi helyzet maradt kihasználatla­nul. A táblák némi szeren­csével jutottak az egyik pont­hoz. Góllövők: Kudomrák, il­(Folytatás m 5. olda lon) Hübner 9.5 (1), Portisch és Petroszjan 9—9 (1—1), Tim- man 8 (2), Sax és Vágányán 8—8, Ivkov 7.5 (2), Balasov 7.5 (1). * •. • Hétfőin alig fértek be a meghívott versenyzők és a vidékről is szép számmal el-, jött edzők a Sportcsarnok bdr- kózótermébe, ahol a beteg Hegedűs Csaba szövetségi ka­pitány helyett Kiinga László (szabadfogás) és Müller Fer- dinánd (kötöttfogás) szakági edzők ismertették a moszk­vai olimpiai felkészülési ter­vezetet A két fogásnem vá­logatott keretében mintegy 60 birkózó készül majd., Kpzülük kerülnek ki a moszkvai je­löltek, az EB-n indulok és a tavaszi, már jól ismeri/hern- zetközi viadalodon szerencsét próbálók együttesei. Kiinga és Müller elmondta; hogy az idén jelentős hazai vagy nemzetközi esemény már nem lesz. Október 29-ig a fővárosiak Budapesten kö­zösen, a vidéki kerettagok pe­dig odahaza, klubjukban ké-í szülnek. Részletesen meghatá­rozták a válogatott vezetői az erre az időszakra elgondolt feladatokat azoknak, akik most »elhagyják“ a keretet. Október 29-én azután az elő­zetes izomfejlesztő, állóképes­ség-növelő párosgyakorlatok ideje lejár, a szűkített olim­piai keret Bükfürdőié utazik, ahol már két hetes rendkívül komoly alapozás kezdődik. November közepétől irány Tata, s itt folytatják az idén Hegedűs Csabától már meg­szokott intenzitású gyakorlat tozást . , « Változatlanul kapósak a magyar labdarúgó-játékve­zetők, különösen Palotai Ká­roly, aki újabb két fontos megbízatást kapott. Szerdán EB-selejtezőn. november 7-én pedig UEFA-Kupa-találko- zón lesz a vezet.őbíró, A ma­gyar játékvezetők 6oron kö­vetkező szereplései: Október 17.: Skócia— Ausztria, EB-selejtező, Palo­tai, partjelzőik: Pádár és Tát-J rai. Október 18.: Spanyolország —Belgium, olimpiai selejtező, Kuti, partjelzők:' Jaczina és Maczkó. Október 24.: Banyik Ostra-’ va—Dinamo Kijev, UEFA-Ku- pa-mérk., Pádár. partjelzők: Jaczina és Lauber. Október 31.: Lengyelország —Görögország, 21 éven aluli­ak találkozója, Kőrös. November 7.: Internazi orale —Mönchengladbach, UEFA- Kupa-mérk., Palotai, partjel- zők: Kuti és Bártfai. * * * Megérkeztek a finn labda­rúgók Debrecenbe, a szerdai Európa-bajnoki selejtező mérkőzés színhelyére. A ven­dégcsapat főhadiszállása az Arany Bika Szálló. Már söté­tedett, amikor elfoglalták a szállodai szobákat, de utána nyomban a DMVSC pályájára indultak, és edzést tartottak. A finn csapat ma délután tartja utolsó gyakorlását és utána jelölik ki a kezdő esa- Dalot. Meskó (Táncsics) túl <) védőkön. A labdarúgó-bajnokság leg­utóbbi megyei fordulója sok keserűséget hozott az otthon játszó csapatoknak: nyolc mérkőzés közül csak a Tán­csics és a Kiss J. SE tudta győztesen elhagyni a pályát. Három mérkőzésein pedig összesen 13 gólt lőttek a vendég együttesek! A Sió­fok — folytatva siker- és ve­retlenségi sorozatát — négy gólt lőtt Kadarkúton a hazai­ak hálójába. A Latinca ugyan­csak négyszer talált a kapuba j Mernyén, míg a Boglárlelle gólkülönbséget javított Mar­caliban. Mégsem ez * volt a legnagyobb meglepetés ebben a fordulóban, hanem az hogy a Lábod Kaposváron legyőzte a Vasast — erre bizony alig­ha számított valaki (legke­vésbé a lábodiak). Sokak szá­mára meglepetés a Fonyód csurgói, valamint a Tab ka­rádi pontszerzése is. Míg az otthon játszó együttesek ösz- szesen 13 gólt lőttek, a ven­dégek 17-szer találtak a há­lókba. Valamit javult ezen a héten a fegyelem is: mind­össze egy kiállításról kaptunk hírt. ■ Siófok—Kadarkút 4:1 (2:0) Kadarkút, 290 néző. V.: Sze- recz. Siófok: Málies — Kiss, Pápai, Bocsev, Takács (Pordán), Miskei, Tuti, Horváth, Fürtös, Csépán (Reveland), Orosz. Edző: Nagy György. Kadarkút: Tráj — Ba­konyi, Matán, Harczos, Miovecz,. Jakab, Mészáros, Benke (Púpos), Hosszú, Szigeti, Nagy. Edző: Ma­tán József. A sportszerű mérkőzésen több helyzetet elhibázott a kadarkúti csapat. A jó erő­ben levő vendégek viszont csaknem minden lehetőséget kihasználtak, s így megérde­melték a győzelmet. Góllö­vők: Fürtös (2), Túli, Pordán, ill. Púpos. Jók: Bocsev, Kiss, Pordán, Miskei, Túli, illetve MaUai, Hatcaos, Szigeti. Rio de Janeiróban a sakk­világbajnoki zónaközi döntőn legutóbb a három magyar versenyző háromféleképpen zárta játszmáját. Veirőci Zsuzsa megnyerte a függőt a szovjet Alekszandria ellen és a második helyen áll. Portisch a 16. fordulóban világossal a jugoszláv Velimirovics ellen mérkőzött, játszmája függő­ben maradt. Sax ellenfele a holland Timman volt, a ma­gyar nagymester sötéttel vesz­tett. Portisch holtversenyben továbbra is második, Sax ugyancsak holtversenyben ötödik. I A nőknél az élcsoport: Jo- sze’iani 12.5, Veirőci 10, La- zarevics és Alekszandria 9.5— 9.5, Kozlovszkaja 8.5, Polihro- niade 8 (1). A férfiaknál az élmezőny: