Somogyi Néplap, 1978. március (34. évfolyam, 51-76. szám)

1978-03-30 / 75. szám

> Jó kezdet a MNK-ban A hét végén nem volt for­duló a kosárlabda NB II-ben. Á K. Építők az MNK-ért ját­szott mérkőzés!:. Kaposváron a Táncsics gimnázium szabadté­ri pályáján szokatlan körül­mények között^ is biztosan nyert a somogyi együttes, az ugyancsak második vonalbeli fővárosiak ellen. K. Építők—Ferencvárosi Vasutas 76:63 (29:30) Építők: Vajda (10), Kálmán (14), Szabó (13), Gálosi (16), Ulrich (6). Csere: Tóth (13), Sziget (4), Stickel, Kővári, Simon. Elszalasztott lehetőség ZTE—Rákóczi 1:0 (0:0) Győztek a K. Spartacus tekézöi A Kaposvári Spartacus NB Il-es tekecsapata idegenben szerepelt a. Dorogi AC ellen. A somogyiak jól küzdöttek, végig vezettek, s így, alakult ki az 5:3-as végeredmény. A mérkőzés kaposvári szem­pontból igen jól indult, hi­szen mindjárt az első párban Alkonyi 469 fás teljesítményé­vel előnyhöz juttatta a csapa­tot, amit azután Kiss és Lá- donyi tovább növelt. Egyedül Szemes szerepelt a vártnál gyengébben. Eredmények: DOROGI AC—KAPOSVÁRI SPARTACUS 3:5 (2535:2660) Alkonyi 469—Magyaros S. 442 Kiss 464—Magyaros M. 442 Bánczi 434—Szemes 399 Ládorayi 465—Klits 399 Keinauff B. 429—Végh 425 Keinauff L. 439—Illyés 438 Zalaegerszeg, 6000 néző. Ve­zette: NagyB. (Bártfai, Endes) ZTE: Bolemányi — Molnár, Antoni, Mihalecz, Péter — Jó­zsi (Gáspár 46. perc), Rácz — Szimacsek, Soós, Szentes (Tóth 46. perc), Csepregi. Edző: Szőcs János. Rákóczi: Buús — Németh, Gulyás, Petrák, Csorba, Hangai, Kanyar (Zentai 76. perc), Konrád, Máté, Kiss, Tú­rái (Duschák 76. perc). Edző: Németh Lajos. Kiállítva: Szimacsek a 88. percben. Heves hazai rohamokkal kezdődött a mérkőzés. Szen­tes hatalmas lövését Buús ki- tenyerelte. A 18. percben An­toni hazaadását Bolemányi csak szögletre tudta hárítani. Fokozatosain a Rákóczi vette át az irányítást. A 26. percben Kiss szép cselei után Kanyar 25 méteres pattogó lövését védte a zalaegerszegi kapus, majd egy perccel később Pé­ter felvágta Mátét a I6-os sarkánál. Konrád nagy bom­báját Bolemányi a léc fölé tolta. A 34. percben az ellen­kező 16-os saroknál jutott sza­badrúgáshoz a Rákóczi. Ismét Konrád állt a labda mögé, lö­vését Bolemányi kiejtette, de Túrái éles szögből csak az oldalhálót találta el. A 42. percben Kiss és Kanyar nem értette meg egymást és oda­lett egy újabb lehetőség. A félidő befejezése előtt Szentes ugrott ki a védők közül, 16 méteres lövését Buús nehezen hárította. Már a szünet utáni első percben a mérkőzés legna­gyobb lehetőségét szalasztotta Tartalékbajnoki mérkőzés ZTE—Rákóczi 3:2 (2:1). ZTE edzőpálya, 1000 néző. V.: Molnár. ■ ■■ aj* Góllövők: Füle dr. (3), illet­ve Rétsági, Nagy. (A következő Tanács Kupa mérkőzésre április 4-én kerül sor. A Kiss J. SE Kadarkúton vendégszerepei.) A Tanács Kupáért Kiss J. SE-Lengyeltóli 5:1 (1:1) X Tab, 300 néző. V.: Pálfy. Kiss J. SE: Szokol (Foki) — Mészáros, Bencze, Máthé, Pa­lotai, Nagy, Zsiga, Kopcsa, Mód, Szanyi (Bognár), Tóth- Bagi. Lengyeltóti: Szabó — Agócs, Hollósi, Gazdag, Hosz- szú, Nagy, Debity, Újvári (Smida), Pasztusics, Kesztyűs, Gyurka (Polgárdi). Húsvét hétfőn játszották a találkozót A kapolyiak köny- nyed játékkal, akár nagyobb arányban is nyerhettek volna. I Góllövők: Mód (2), Tóth-Bagi, Nagy, Palotai 11-esből, illetve Pasztusics ll-e®ből. el a Rákóczi. Egy meredek labda megcsúszott a hátvéd Molnár fején. Túráihoz került, aki visszajátszott Kisshez, a középcsatár 15 méterről ka­pura lőtt; à labda a felső léc­ről Mátéhoz pattant, aki óriá­si helyzetben 6 méterről, cen­timéterekkel a jobb alsó sa­rok mellé gurított. A 48. perc­ben Konrád, majd ezután Pé­ter hatalmas szabadrúgását hárították a kapusok. A 63. percben a gólhelyzetben levő Rácz elől cSaik üggyel-bajjal tisztáztak a kaposvári védők. A 64. percben Túrái robogott végig a baloldalon, de Molnár­tól szorongatva nem tudta a labdát a gólhelyzetben levő Kisshez továbbítani. A 66, percben ismét lehetőség kínál­kozott a Rákóczi számára. Bo­lemányi a 16-oson kívülre fut­va fejjel próbált felszabadítani Kiss elöl, de a labdát éppen a kaposvári játékoshoz fejel­te aki rögtön Mátéhoz továb­bított. A szélső azonban ahe­lyett, hogy az üres kapura íveltte volna a labdát, cselez­ni próbált, és így szerelni tud­ták. Az újabb kihagyott lehe­tőség rövidesen megbosszulta magát. A 63. percben jobb oldalról rúghatott szögletet a ZTE. Tóth csavarta be magasan a labdát, az átszállt Buús és a Rákóczi védők felett, s a be­robbanó Szimacsek két lépés­ről a jobb felső sarokba fe­jelt. 1:0. Ezután kettős cserét hajtott végre a Rákóczi, de igazi gól­helyzetet már nem sikerült kialakítani. A hátralevő Idő­ben még egy ZTE-helyzet adódott, a 85. percben Szima­csek elől az utolsó pillanatban vágta szögletre a labdát Csor­ba. A 88. percben Szimacsek le­intette a játékvezető ítéletét, ezért Nagy B. kiállította. Kellemes, tavaszias időben vívta kiesési rangadóját a két együttes. A nagy tét már az első percektől rányomta bé­lyegét a játék színvonalára Heves volt a küzdelem, időn­ként nagy volt az iram, de rossz átadások és pontatlan lövések tarkították az amúgy sem színvonalas játékot. ' A j zalaegerszegiek négy új csa­tárral támadtak és ez meg­szabta a Rákóczi hadrendjét is. A Rákóczi védői fegyelme­zetten és önfeláldozóan véd­ték kapujuk előterét, s így az egerszegiek nem is tudtak ki­bontakozni. A nagyobb hely­zetek is a kaposváriaknak voltak. A szünet után előbb Kiestek a marcali ifisták Az országos ifjúsági labda­rúgó kupában a marcali fia­talok — mint már írtuk —, a legjobb tizenhat közé kerül­tek. A nyolc közé jutásért mérkőztek a Haladás fiatal­jaival, ahol a szombathelyiek bizonyultak jobbnak 4:1 arányban. Nem sikerült hált a marcaliaknak ezt az így is szép teljesítményt tovább nö­velni. . A Kaposvár és Vidéke Álész azonnali belépéssel felvételre keres 1 SZAKKÉPZETT SZAKÁCSOT, 4 KÉZILÁN YT. Jelentkezés Áfész, Kaposvár, munkaügyi csoportjánál, Kaposvár, Budai Nagy Antal u. 9. (17564) a hazaiak, majd a vendégek folyamodtak kettős cseréhez. A mérkőzés fordulópontja mégis a 46. perc volt,/ ami­kor az említett óriási helyze­tét a Rákóczi nem tudía ki­használni. Egy védelmi meg­ingás elég volt, hogy elússzon a biztosnak és megérdemelt­nek ígérkező , egyik pont. A Rákóczi a gól után — úgy látszott — feladta, vagy már nem volt ereje újítani. A já­ték képe és a helyzetek alap­ján a Rákóczi állt közelebb a győzelemhez. A ZTE-ben alig volt jó teljesítmény, időnként Rácz és Soós játéka emelkedett az át­lag fölé. A Rákócziban a hát­véd négyes harcosan küzdött, a gólnál azonban hibáztak valamennyien. A középpá­lyán Konrád. időnként Han­gái, a csatársorban Kiss egy- egv megmozdulása érdemel említést. Nagy B. játékvezető jól kézben tartotta a mérkőzést. Jutási Róbert További eredmények Vasas—SZEOL AK 3:1 (1:1) MTK VM—Békéscsaba 3:1 (1:1) FTC—MÁV Előre 1:0 (1:0) Haladás—VSE Videoton 1:1 (1:1) Tatabánya—Bp. Honvéd 1:1 (0:0) PMSC—Diósgyőr 2:1 (1:0) Rába ETO—Csepel 2:0 (1:0) U. Dózsa—Dunaújváros 2:0 (0:0) Az NB I állása: A labdarúgó NB I. 30. for­dulójában az ötös élmezőny csapatai közül a Bp. Honvéd és a Videoton veszített pon­tot. öt forduló után ismét az Ü. Dózsa került a tabella élé­re hárommal jobb gólkülönb­ségével. A bajnokság állása : 1. Ü. Dózsa 30 16 12 2 83-40 44 2. Bp. Honvéd 30 19 6 5 57-17 44 3. MTK VM 30 16 10 4 49-24 42 4. Videoton 30 15 9 6 69-42 39 5. Vasas 30 14 11 5 51-33 39 6. Diósgyőr 30 10 13 7 40-30 33 7. Ferencváros 30 11 10 9 50-45 32 8. Tatabánya 30 10 10 10 42-41 30 9. Dunaújváros 30 9 11 10 40-30 29 10. Békéscsaba 30 11 7 12 37-48 29 11. Pécs 30 10 8 12 41-42 28 12. Csepel 30 9 8 13 41-51 26 13. Haladás 30 8 9 13 35-49 25 14. Zalaegerszeg 30 6 11 13 31-57 23 15. Rába ETO 30 5 12 13 32-43 22 16. MÁV Előre po 8 4 18 38-71 20 17. Kaposvár 30 6 6 18 29-57 18 18. SZEOL AK 30 6 5 19 32-64 17 UEFA-torna döntőben a magyar ifjúsági válogatott Szerdán délután Salgótar­jánban nagy érdeklődés mel­lett került sor a Magyarország —Csehszlovákia ifjúsági vá­logatott labdarúgó mérkőzésre, amely tisztázta, hogy melyik csapat játszik az idei lengyelor­szági UEFA-toma 16-os dön­tőjében. A magyar fiatalok győztek, s ezzel májusban Lengyelországban , játszanak Európa legjobb ifjúsági csa­patai ellen. Magyaro rszág—Cse hszlo vákia 1:0 (1:0). Salgótarján 5000 néző. Ve­zette Suchanek (Lengyelor­szág). Göllővő: Segesvári. A Csiky Gergrelv Színház • W * 1 takarítónőt és 1 éjjeliőrt fölvesz (17626) Autórádiók beszerelését, nutóantennák (elszerelését, javítását rövid határidőre vállalja a Kaposvári ÁFÉSZ rádió- és tv-szerelő részlege Kaposvár, Munkásőr sor 3. szám. (Északnyugati városrész). A Nap kel 5.38 — nyugszik 18.10 órakor MÁRCIUS A Hold kél ... — nyugszik 9.17 órakor CSÜTÖRTÖK Zalán A várható időjárás: Az ország nagy részén derült, száraz Idő. Csak a Dunántúl délnyugati részén megnövekvő felhő­zet, eső nélkül. Többfclé élénk, helyenként erős, viharos lökésekkel kísért déli, délnyugati szél. A várható legmagasabb nappali hőmérséklet ma: 16—21 fok között lesz. Előadás a politikai akadémián A Magyar Szocialista Munkáspárt Központi Bizott­ságának Politikai Akadémiá­ján tegnap Simái Mihály, a Világgazdasági Kutató Inté­zet igazgatóhelyettese előadást tartott »A fejlődő országok szerepe a nemzetközi osztály­harcban napjainkban« cím­mel. Az előadást — amelyen részt vettek a párt vezető propagandistái, valamint tár­sadalmi életünk képviselői — Nagy Gábor, az MSZMP KB osztályvezető-helyettese ve­zette be. Az előadás anyagát a Kos­suth Könyvkiadó megjelente­ti. — KISZ—Komszomol talál­kozót rendeztek tegnap este a SÁ.ÉV munkásszállásán, A vállalat Rózsa Ferenc nevét viselő KISZ-alapszeívezet 16 komszomolistát látott vendé­gül. — A szülő és. a gyermek jogi védelme címmel dr. Szí­va József tart ismeretterjesz­tő előadást holnap este az jgali. -tanácsház. nagytermé­ben. — Vendégük a Vasas Szín­pad. Holnap este 19 órakor a Fonómunkás Klub a VBKM irodalmi színpadát fogadja, mely Moldova György szati­rikus játékát adja elő Vájná Pál rendezésében. — Műanyag vállfatesteket készít a kaposvári Kefe- és Műanyagipari Vállalat mü- szálüzeme a fröccsöntőgépen, a Baranya megyei Háziipari Szövetkezettel együttműköd­ve. Az idén mintegy 180—200 ezer vállfatestet küldenek a szövetkezetnek, s ott szerelik bele a tartókampókat. — Kiesett a Déli pályaud­var vasúti alagútjában a Pusztaszabolçs felé közlekedő személyvonat nyitott ajtaján .Kozmayer Katalin 16 éves tanuló, százhalombattai la­kos. A kerekek halálra gá­zolták. 125 évve! ezelőtt, 1853. március 30-án született Vincém van Gogh, a világhírű holland származású festő- és grafikusművész, Cézanne és Gauguin mellett a modern festészet egyik legnagyobb alakja. Harmincéves koráig műke­reskedő és hitszónok volt. Autodidaktaként kezdte a rajzolást és festést, majd az antwerpeni rajziskolán tanult. Első korszakában a. bányászok és parasztok között élve, fő­leg az ő életüket festette, sö­tét színekkel, sötét hangolású, kifejező kompozíciókban. Döntő fordulatot jelentett szá­mára, hogy fivére, Theodor segítségévei és közvetítésével megismerkedhetett a francia impresszionizmus és pointilliz- mus eredményeivel. Ettől kezdve stílusán a francia mű­vészet hatása vált érezhetővé; ezt tükrözik önarcképei is. Az impresszionista festészet mel­lett a színes japán fametszet tanulmányozása és Gauguinnel való barátságának hatására korábbi sötét színskálája kivi­lágosodott. 1888-ban a francia délvidéken, Arles-ban telepe­dett le; itt ideggyengesége el­hatalmasodott rajta és 1890- ben egy őrültség! rohamában önkezével vetett véget életé­nek. Nvereménybetétkönyvek sorsolása Az Országos Takarékpénz­tár ma Mezőtúron rendezi a nvereménybetétkönyvek 1978. ekő ’ negyedévi sorrendben 107. sorsolását. A húzáson a március 29-ig váltott és a sorsolás napján forgalomban levő nyereménybetétkönyvek vesznek rés^t. A nyeremény- összeget a betétkönyvet ki­állító takarékpénztári fiók, vagy postahivatal április 18- tól fizeti ki. — A KGST-országok nö­vényvédőszer-kutatói tanács­koznak Balatonalmádiban. Céljuk, hogy összehangolják 1935-ig szóló kutatási tervei­ket és elkészítsék a közös munkatervet. — Az »Isaszegi csata em- léktűrát« április 3-án rendezi meg a gödöllői természetba­rát szövetség. A résztvevők felkeresik az 1848—49-es sza­badságharcot dokumentáló falumúzeumot. — Csaknem hétszáz egyko­ri cselédlakást ürítenek ki eb­ben az ötéves tervidőszakban Somogybán. A régi örökség az állami gazdaságokat sújt­ja, s az előrelépésnek anyagi lehetőségek szabnak határt: tavaly 113 ilyen lakást szá­moltak fel. — A hortobágyi nemzeti park ritka madarai tavaszi visszaérkezésük után rendbe- tették fészkeiket, s a párok a költéshez készülődnek. A nemzeti park háborítatlan vendjét mintegy 150 kana­lasgém élvezi. A hosszú lábú madarak a hortobágyi halas­tavakon, a nádasok sűrűjé­ben újabb területeket vettek birtokba a költéshez. Ismét tanyát ütött a Hortobágyon a nemeskócsag; korábban c,'tizedekig nem látták a pusztán. A mai ügyeletes: Hernesz Ferenc Telefon: 11-510, este 8-ig. — A tél Ismét beköszön­tött a legutóbbi napokban Szerbia egyes vidékein. A Csemernik hegységben félmé­teres hó esett. A Vardenikon, a Radanon és a Bábicska Go­rán 20 cm-es a hóréteg vas­tagsága. Havazott a Leszko- vac és Vranje környéki he­gyekben is. Ezeken a vidéke­ken március végén emberem­lékezet óta nem volt ekkora hó. Balatonlellén a Lelle Áruház­ban nagy választékban kapható padlószőnyeg. (17654; Balatonboglár és Balatonlelle között a 7-es út mellett meg­nyílt a balatonboglári.Afêsz Vas­es Építőanyag telepe*. Kapható nagy választékban zárt-szelvény, alumínium profilok, hidegen es melegen hengerelt vasáruk. (17653) A Kaposvári Városi Tanács V. B. termelés-, ellátásíelugye- leti osztálya értesíti Kaposvár város és Töröcske városrész ér dekelt lakosságát, hogy a Zs lici Vadásztársaság 1978. áprili 20-ig Kaposvár város külterük' tén, Töröcskei városrész terü­letén Phosdrinnal mérgező csa­létek anyagokkal kártékony vadirtást végez. A mérgezett csalétek »halálfejjel és mér­gezett« feliratokkal van meg­jelölve, hozzájuk nyúlni vagy elvinni tilos ép életveszélyei.!