Somogyi Néplap, 1977. március (33. évfolyam, 50-76. szám)

1977-03-29 / 74. szám

A latin futball ellen ennyi elég volt Bizonyos, hogy jól szórako­zott az a 28 ezer néző, aki 9 Földközi-tenger spanyol part­ján fekvő, festői Alicante sta­dionjában szemtanúja volt az ötödik magyar—spanyol mér­kőzésnek. Helyenként nem is rossz játékot látott a sok-sok televíziónéző is, aki a képer­nyőn kísérte figyelemmel Ma­gyarország, illetve Spanyolor­szág válogatottjának próbáját a VB-selejtező tavaszi indulá­sa előtt. A mieink a kettős szovjet mérkőzésre, illetve a görögök elleni visszavágóra készülnek, Kubala László le­génysége hamarosan Románia ellen próbálja majd kiharcol­ni a továbbjutást. Hogy milyen eséllyel küzd a magyar, illetve a spanyol csapat, azt a vasárnapi mér­kőzés igazából nem mutatta meg. Az alicantei találkozó ugyanis a »-régi futball« szép­ségeit csillogtatta meg. A la­tin labdarúgás néven emle­getett játékstílus dominált a vendéglátóknál, akiknek egy- egy játékosa' «-brazil módra« bizonyította, hogy labda­zsonglőr. Elsősorban a szél­vész Juanitóra gondolunk, aki bizony az egyenlítő gól előtt alaposan megtréfálta az őt kísérő magyar védőket. Ezzel együtt a spanyol együttes já­téka beleveszett a látványos­ságba. Nem volt különösebben — és szerencsénkre — ered­ményes sem. A magyar futballtábort bi­zonyára jobban érdekelte, hogy mit mutat a magyar együttes, egy hónappal az el­ső magyar—szovjet találkozó előtt. Nos, ez a kép csalóka Porti sell Jó másfél évtizede fogalom a neve a magyar sakkozás­ban. Áruikor annak idején Za­laegerszegen testvérével, Fe­renccel (a Portisch nevet hall­va manapság már mindenki csak Lajosra, nemzetközi nagymesterünkre gondol) egy­más után aratta sikereit az akkori idők neves sakkozói — Barcza, Kluge, Szabó László meg a többiek — ellen, alig­ha várták sokan, hogy a sze­rény »vidéki« sakkozó a sport­ág egyik legnagyobb magyar egyénisége lehet. Pár éve Kaposváron járt Portisch Lajos; a Volán 13. sz. Vállalata vendégeként szi­multánt játszott. Akkor még Fischer csillogott a sakkvilág egén, s a legjobb magyar ver­senyző szerényen csak annyit jegyzett meg. hogy ő aligha tűzhet nagyobb célt maga elé, mint hogy a mai világ rend­kívül erős élmezőnyében el­jusson a legjobb tíz közé. Legutóbb a mostani torna elődjét Portisch a legjobb nyolc között fejezte be. Most még előbbre lépett. Meglepő, nagy fölénnyel és »korán« be­fejezte (a többiek még mesz- sze vannak a befejezéstől) a dán Larsen elleni páros mér­kőzését. Már ott van ama négy között, aki kihívója lehet majd a világbajnok Karpovnak. Er­re akkor nem számítottak annyian, mint ahányan ma­napság már azt latolgatják, hogy Portisch Lajos esetleg még magasabbra léphet a sakkozás lépcsőfokán. No, de ne legyünk mohók, bár mostantól még jobban szurkolunk. Ö közben csend­ben, szerényen vonul be a ma­gyar sakkozóéletbe, mint ahogy annak idején Egerszegről elin­dult ... K. S. I lehet. Aligha hinnők, hogy j Blohinékat a meg-megingó ] magyar védők majd olyan könnyen fel tudják tartóztat­ni, mint a spanyol támadókat. Aztán elöl ütőképesebb táma­dókra volna szükség, mint amilyen a «-kísérleti« támadó­sor« volt. Baróti kapitány ma­ga is elmondta: még nincs középcsatárunk. De hozzáte­hetjük, hogy Fazekas sem jobbszélső és Váradi csak ese­tenként — inkább a klubmér­kőzéseken — csillog. Most sem brillírozott, a még «-híres« sza­badrúgásai sem jöttek be. Bi­zony, ha nem áll be Pusztai — aki amikor első ízben ta­lálkozott a labdával, rögtön a hálóba fejelte —, nem tud­juk, hogy futotta volna válo­gatottunk erejéből a döntet­lenre is. Pedig a latin futball ellen látszólag nem játszott rosszul csapatunk. A döntetlenből messzemenő következtetést azért most ne vonjunk le! Esetleg többet fo­gunk majd látni az április 13- án a lengyelek, majd pedig az igazi főpróbát jelentő ápri­lis 20-i — Csehszlovákia elle­ni — találkozó után. E két csapat játékstílusban és küz­dőmodorban inkább közelebb van a szovjet együtteshez, mint a vasárnapi spanyol gár­da, amely Hispánia klubcsapa­taival együtt hasonló cipőkben jár, mint mi: keresi a kiutat a jelenlegi helyzetből. MAGYARORSZÁG— SPANYOLORSZÁG 1 :ll (0 rO) A magyar csapat a követ­kező összeállításban szerepelt: Gujdár — Török (Martos), Bá­lint, Kereki, Tóth J. — Nyila­si (Nagy 11.), Pintér, Zombo- ri — Fazekas, Kovács (Pusz­tai), Váradi. Góllövők: Pusztai 59. p., Juanito 69. p. NB III... NB III. A Siótok nyerte a somogyi rangadót Labdarúgó NB II A Vasas Izzó a második helyen À 26. forduló eredményei: Nagykanizsa—Kossuth KFSE 1:0, Oroszlány—MA V DAC 3:1, Budafok—Eger 1:1, Volán —BVSC 0:1, Debrecen—Fűzfő 0:0, Szolnoki MTE—Székesfe­hérvári MÁV 3:1, Vasas Izzó— Ganz-MÁVAG 4:0, PMSC— Várpalota 4:0, Ózd—Szolnoki MÁV 2:3, Szekszárd—Komló 1 :oJ ­A bajnokság állása: 1. PMSC 26 15 8 3 61—21 38 2. V.Izzó 26 14 6 6 30—30 34 3. Szfv. MÁV 26 13 7 6 46—37 33 4. N.-kanizsa 26 12 7 7 40—33 31 5. SZMTE 26 13 4 9 52—42 30 6. DVSC 26 11 7 8 34—28 29 7. Eger 26 12 *5 9 48—46 29 8. Szekszárd 26 10 9 7 29—30 29 9. Budafok 26 10 8 8 58—45 28 10. Volán 26 9 8 9 37—31 26 11. BVSC 26 8 10 8 41—43 26 12. MÁV DAC 26 11 4 11 39—41 26 13. G.-MA VÁG 26 7 10 9 38—47 24 14. K. KFSE 26 9 4 13 38—41 22 13. Komló 26 8 6 12 24—34 22 16. Fűzfő 26 7 8 11 28—40 22 17. Ózd 26 8 5 13 34—41 21 18. Várpalota 26 5 8 13 27—39 18 19. Szóin. MÁV 26 5 6 13 21—40 16 20. Oroszlány 26 4 8 14 26—62 16 A labdarúgó NB III vasár­napi fordulójában a legna- gyoíbb figyelem kétségtelenül Siófok felé fordult, ahol a ha­zai együttes a Kiss J. SE-vel játszott rangadó mérkőzést. Jó- iramú mérkőzésen tartotta ott­hon a két pontot a bányász- együttes. A barcsiak első pont­jukat szerezték meg az idén. Igaz. csatáraik ezúttal is gól­képtelenek voltak. i Siófok—Kiss J. SE 2:0 (!:0) Siófok, 2000 néző. Vezette: Dorozsmai. Siófok: Málics — Tilinger, Hor­váth L., Bőzsöny, Babán — Ké­kesi (Fiath), Csépán, Soós — Horváth J., Bihari, Bocsev. Edző: dr. Puskás Lajos. Kiss J. SE: Rá ez — Lakos, Rá- kási, Mód, Csatári — Gergelics (G. Kiss), Máté, Tótli-Bagi — Fá­bián, Palotai, Landek. Edző: Két­szeri Ferenc. Bihari 17 méteres nagy lö­vése vezette be a mérkőzést, Rácz azonban vetődve szög­letre mentett. Három sarok­rúgás jelezte a hazaiak fölé­nyét. A G. percben Soós beíve­lése után Rácz a labdát Csé­pán elé ütötte, aki kapásból messze az üres kapu fölé lőtt. A 11. percben akár vezetést is szerezhetett volna a Siófok. Kékesi jobbról emelt kapu elé. Horváth J. a labdát a kapu­fára fejelte, onnan visszapat­tant Gsépánhoz. aki jó hely­zetből. ugyancsak fejjel küldte a kapu mellé. (Teljesen beszorultak a ka- polyiak. Szórványos ellentá­madásaikkal csak a siófoki 16- osig jutottak. Az is feltűnt, hogy a bal szárnyukat egyál­talán nem foglalkoztatták.) A 14. percben Bőzsöny 20 méteres szabadrúgása szállt alig fölé, majd Bihari két egyé­ni szólója ragadtatta tapsra a közönséget. Bocsev lövése után a jobb sarokban táncol a labda. A 22. percben érett góllá a bányászfölény. Bocsev a bal összekötő helyén vezette föl a labdát, váratlanul lőtt; a lab­da a korán vetődő Rácz előtt felpattant, s a jobb sarokban kötött ki. 1:0. Két perccel ké­sőbb egyenlítésre volt alkal­ma a Kiss J. SE együttesének. Landek elhúzott Horváth L. mellett, de tiszta helyzetben kivárt, és Tillinger szerelni tudta. A 26. percben 11-est hagyott ki a Siófok. Egyén.: szóló után Biharit szabályta­lanul akasztotta Mód, bünte­tőterületen belül. Horváh J. gyengén helyezett 11-esét azon­ban Rácz gyors vetődéssel ki­ütötte. (Rácz már a lövés előtt elmozdult, a játékvezetőnek újra kellett volna rúgatnia a büntetőt.) A félidő hátralevő része is hazaiak fölényének jegyében telt el. Heves kapolyi rohamok ve­zették be a második félidőt. Három hazai győzelem a megyei labdarúgó-bajnokságban Totó ’A 13 plusz 1 találatos szel­vény: 2 1121xx2xxx x 1 plusz 1. * A 13. fogadási héten 13 és 13 plusz 1 találatos szelvény nem volt. A nyeremények (a nyereményilleték levonása után) a következők: a 12 ta­lálatos szelvényre (79 darab) egyenként 33 713 forintot fi­zetnek; a 11 találatos 762, a 10 találatos 126 forintot ér. a Somogyi Néplap Latinca SE—Nagyatád 2:1 (1:0) Nagyatád, 200 néző. Vezette : Korvicska. Latinca SE: Fodor— Bafki. Ber­ki, Kádár, Tóth, Weimper, Pala- sics, Belicza (Kun), Mónus (Bán), Bélák, Ható. Edző : Kisborsó Imre. Nagyatád : Zsobrák — Simon, Varga, Roznik, Grezsák, Harcz, Czár, Pólyák (Vidák), Kovács, Ilics, Brezovszki. Edző: Fuisz Já­nos. Mindkét együttes nagy len­dülettel és teljes akarással ve­tette magát a küadélembe. A hazaiak az első félidőben négy biztos gólhelyzetet ki­hagytak, Ilics lövésénél pedig a kapufa is segített. A szünet után még sikerült ugyan egyenlítenie az atádiaknak, de a 80. percben Bélák gólja már két pontot jelentett a /marca­liaknak. Az atádi együttes — a játék képe alapján — az egyik pontra rászolgált volna. Góllövők: Ható. Bélák, illetve Hies. Tők: Kádár, Bélák, Weimper, illetve Varga, Pó­lyák, Simon. Rákóczi ifi II.—Nagyatád ifi 2:0 Tóth Ferenc Marcali—Tab 4:1 (2:9) Tab, 300 néző. Vezette: Sze- recz. Marcali: Bartha — Filagics. Kusz, Pék. Kiss, Sándor, Szántó, Domsa, Borsfái, Izsák, Skáfár (Misefa). Edző: Borsfái Géza. — Tab: Kiss — Reichert, Fehérvári, Mireider, Bán, Szabó Gy., Fias, Szabó G., Puha (Berki), Kovács, Vendl. Edző: Czabula Miklós. A színvonalas mérkőzésen mindkét csapat sokat veszé­lyeztetett. A ta hi a k csak a mérkőzés elején tudták iga­zán megszorítani a rutinosabb vendégeket. Góillövők : Izsák (2), Kusz. Borsfái, illetve Pu­ha ll-esből. Jók: Bartha, Kusz. Szántó, Izsák, illetve Bán, Sza­bó Gy„ Vendl. Tab ifi—Marcali ifi 1:1 Farkas István VBKM Vasas—Balaton­boglár 2:9 (1:0) Balatonteoglár, 300 néző. Ve­zette; Fékéi». Vasas : Hcuthaler — Weisz, Pa- taki, Horváth, Kurdi, Ernyes, Máli, Borbély, Molnár, Bíró (Hu­szár), Kiss A. Edző: Fülöp János. Balatonboglár : Gelencsér — Pin­tér II. (Muszti), Halász, Paszér, Gergye, Pordán. Osváth, Koszics (Pintér I.), Pető, Takács, Bánhe­gyi. Edző: Bolla László. Az élvezetes, jó iramú, ke­mény mérkőzésen az első fél­időben a Vasas, a szünet után a bogiáriak játszottak jobban. Góllövők: Pataki. Molnár. Jók: Heuthaler, Pataki. Borbély, Bíró, Molnár, illetve Gelen­csér. Halász, Pordán, Osváth. VBKM Vasas ifi—Balaton­boglár ifi 4:3 Hűvösvölgyi Péter Lengyeltóti—Balatonlelle 1:1 (1:1) Lengyeltóti, 300 néző. Ve­zette: Vajda. Lengyeltóti : Benkö — Hosszú, Riba, Bcnc. Balogh. Nagy, Gyur­ka (Schmida), Vacsi, Komócsin, Pasztusics, Túli. Edző: Haszon Lajos. Baiatonlelie : Both — Brun­ner, Bolla, Kenéz, Vázsonyi. Csepregi (Téglás), Vass, Makai (Sülé), Takács, Berdán, Basics. Edző: Cser László. Heves iram és nagy küzde­lem a győztes gólért; a. ka­pusok mindkét oldalon reme­keltek. Brunnert a 85. perc­ben kiállították. Góllövők : Pasztusics, illetve Vass 11- esből. Jók: Benkő, Riba, Hosz- szú. illetve Both, Vázsonyi, Berdán. Lengyeltóti ifi—Balaton­lelle ifi 6:1 Horváth László Táncsics—Fonyód 4:1 (2:0) Kaposvár, 150 néző. Vezet­te: Juhász. Táncsics: Rank — Somogyi, Kovács. Dóczi (Molnár). Méhes, Ebedli. Markovics, Burcsa (Far­kap), Iván, Hegyesi, Lauer. Edző: Zsoldos László. Fonyód: Fenyvesi I — Horváth I., Gyuricza, Landor, 1 Bonevácz (Fejes). Sípos (Horváth II.), Vecsera, Bicsár, Zámbori, Nagy, Béres. Edző: Nagy Tibor. Az egyoldalú, alacsony szín­vonalú mérkőzésen a fonyódi- ak önfeláldozóan igyekezték meggátolni a kaposváriak na­gyobb arányú győzelmét. Gól­lövők: Hegyesi (2), Iván. Mol­nár, illetve Zámbori ll-esből. Jók: Méhes, Markovics, Bur­csa, Hegyesi, illetve Vecsera, Zámbori, Nagy. Fenyvesi. Rákóczi ifi 111.—Fonyód ifi 4:0 Erdei György Kadarkút—K. H. Vasutas 3:0 (1:0) Kadarkút, 200 néző. Vezet­te: Fonódi. Kadarkút: Tráj — Csernus, Ge- lencsér, Schwindt, Bakonyi I., Kiss, Matán (Szemán), Horváth, Bakonyi II., Miovecz, Nagy. Edző: Matán József. Vasutas: Dörnyei — Steller (Szaiai), Berkes, Deák, Ko­vács, Méreg, Bakos, Harczos, Var­ga I., Szrnka, Varga IL Edző: Laczkovics Lajos. Közepes színvonalú, küzdel­mes mérkőzés volt; a szünet után jobb csapatjátékával megérdemelten nyert a hazai együttes. Góllövők: Matán. Bakonyi II., illetve Nagy. Jók: Gelencsér, Schwindt, Bakonyi II., illetve Deák, Bakos, Szrnka. Kadarkút ifi—K. H. Vasutas ifi 3:2 Sclián György Csurgó—Somogyszob 1:0 (1:0) Csurgó, 200 néző. Vezette: K reiner. Csurgó: Kollár — Jagrics, Pén­tek, Kovács J., Hosszú I., C. Ko­vács, Kasza, Polgár, Baja, Har­madás, Hosszú F. Edző : Horváth János. Somogyszob: Kovili — Birkás L., Bálint, Varga, Deák, Bakonyi, Fehér (Bicsáki). Birkás J., pintér L., Bódís (Bóka), Pin­tér B. Edző: Simon István. Heves támadásokat vezettek a mérkőzés elején a vendégek, de helyzeteik a csurgóiaknak voltak. A szünet után mind­két oldalon kínálkozott lehe­tőség a győztes gól megszer­zésére. s ez végülis a hazaiak­nak sikerült. Góllövő: Harma­dás. Jók: Péntek, Hosszú I., Baja, illetve Bálint, Bakonyi. Csurgó ifi—Somogyszob ifi 2:0 Gyékényes—Szőnyi SE 3:3 Kovács Antal A bajnokság állása: 1. Marcali 18 16 1 1 63—20 33 2. Táncsics 18 15 2 1 69—14 32 3. Vasas 18 12 3 3 60—29 27 4. Nagyatád 18 10 2 6 29—17 22 5. Latinca 18 10 1 7 48—34 21 6. R.-lelle 18 9 2 7 35—29 20 7. Tab { 18 7 3 8 36—32 17 8. Kadarkút 18 7 3 8 38—36 17 9. Csurgó 13 6 3 9 28—33 15 10. Fonyód 18 6 3 3 38—55 15 11. S.-szob 18 5 3 10 28—33 13 12. K. Vasutas 18 4 5 9 23—37 13 13. Lengyeltóti 13 6 1 11 29—51 13 14. B.-boglár 5 8 5 2 11 26—42 12 15. Szőnyi SE 18 4 3 11 20—48 11 16. Gyékényes 18 2 3 13 25—85 7 A hét válogatottja: Fenyvesi (Fonyód). — Var­ga (Nagyatád). Pataki (Vasas), Kádár (’LatincaV Péntek (Csurgó) —r- Biró (Vasas), Szántó (MSE) — Molnár (Va­sas), Izsák (MSE). Hegyesi (Táncsics), Vendl (Tab). A hét játékvezetője: Sze- recz János. m .... “ IpäK: SSIL ér. Fenyvesi nagyszerűen védett is tehetetlen volt. a Táncsics ellen, de ezúttal ő Előbb Máté talált az oldalhá­lóba, majd Fábián bombáját ütötte ki Málics. A Kiss T. tá­madásai közepette váratlanul növelte előnyét a Siófok. A 64. percben Csépán bal olda­lon indította Soóst, aki ke­resztbe ívelt, s a bal kapufa vonalában álló Horváth J. fej­jel továbbította a labdát a sarokba. 2:0. (Rácz rajt volt a labdán, de csak beljebb tud­ta segíteni.) A mérkőzés utol­só eseménye a 84. percben: Bihari elfutott a bal oldalon, s beívelését Bocsev 6 méter­ről élesen fejelt mellé.) ötletes, gyors. sokmoEgásos támadójátékkal lepte meg kö­zönségét a bányászegyüttes. Labdarúgói jól kombináltak, s a csatáraikon, kívül középpá­lyás soruk is gyakran tanyá­zott az ellenfél 16-osának kö­zelében. 1A szünet után a Kiss J. SE megpróbált bátrabban támadni, a váratlanul kapott második gól azonban megpe­csételte sorsukat. A siófokiak egységesebb csapat benyomá­sát keltették. Elsősorban joibb középpályás soruknak köszön­hették fölényüket, s többet vál­laló csatáraiknak góljaikat. Jók: Bőzsöny. Soós, Horváth L., Tillinger, Bihari, illetve Csatári, Toth-Bagi, G. Kiss, Landek. Nyilatkozatták: ) Dr. Puskás Lajos; — A já­ték képe és a helyzetek alap­ján, úgy érzem, megérdemel­ten nyertünk Kétszeri Ferenc: — Csapa­tunk szébesően játszott. A sió­fokiak ennyivel- jobbak voltak. Jutási Róbert Barcs - Sárisáp 0:0 Barcs, 500 néző. Vezette; Futó. Barcs : Tóth — Kelé, Orsós. Hu­nyadi (Szabó), Kömpf, Gazda, Otártics, Bátori (Mozsgai). Karsai, Szilágyi. Petrinovies. Edző: Lend- vaf Miklós. Sárisáp: Pilez — Piroska, Fló­rián, Makai, Bauer, Farkas, Pusz­tai, Kucsera, Varga, Kertész, Bar­tha (Varga). Edző: Kurinyecz Fe­renc. A közepes iramú és színvo­nalú mérkőzésen két meddő csatársor találkozott. A dön­tetlen megfelel a játék képé­nek. Jók: Orsós. Karsai. Kömpf, illetve Pusztai, Kucse­ra, Kertész. Pandúr Ferciwi További eredmények: Lőrinci Fonó—Szigetvár 3:9, BKV Előre—Ikarus-Alba Re­gia 4:1, Bd. Építők—Paks 6:0, Enying—Véménd 2:1. Perbál— 22-es Volán Szállítók 3:1, Pénzügyőr—PVSK 1:1. Máza- szászvár—Sashalom 1:1. Duna­újvárosi Építők—Bp. Sparta­cus 1:1. A bajnokság állása: 1. BKV Előre 26 20 3 3 62—15 43 2. Véménd 26 12 9 5 48—31 33 3. PVSK 26 12 8 6 55—29 32 4. Perbál 26 11 9 6 44—34 31 5. Pénzügyőr 26 12 6 8 54—38 30 6. Bp. Spart. 26 10 10 6 47—33 30 7. D.-űjv. Ep. 26 9 12 5 33—23 26 8. Kiss J. SE 26 11 8 7 42—10 20 9. Sashalom 26 10 10 6 27—27 20 10. Siófok 26 10 9 7 38—29 29 11. Enying 26 10 8 8 44—45 28 12. Bp. Építők 26 9 8 9 32—24 26 13. 22. Volán 26 8 9 9 27—29 25 14. Szigetvár 26 9 7 10 30—37 25 15. Paks 26 8 8 10 44—49 24 1«. Alba Regia 26 5 10 11 28—47 20 17. Mázaszászr. 26 4 11 11 36—47 19 18. L. Fonó 26 3 9 14 21—47 15 19. .Sárisáp 26 3 7 16 27—63 1.1 20. Barcs 26 2 3 21 «—ti 1