Somogyi Néplap, 1974. november (30. évfolyam, 256-280. szám)

1974-11-19 / 270. szám

I Az Ö. Dózsa már őszi első Papíron ugyan még előfor- I forduló után az NB I-ben a dúlhatna, hogy a labdarúgó ] következő a sorrendi NB I. utolsó két fordulójában j a Honvéd elhódítja az őszi el- ! Az B aBasa• sőséget a bajnok Újpesti Dó­zsától, ennek ellenére nyu­godtan mondhatjuk: a 4 pont előnyre szert tett bajnokcsa­pat az őszi idény végén az X. helyen fordul majd. A Dózsa a : 13. fordulóban győzni tudott, ellenlábasai, a Honvéd meg a j középmezőnyben élen álló Fe- j rencváros és Videoton csak j döntetlenig vitte. Így tovább 1. Ü. Dózsa 13 11 2* — 39-13 24 2. Honvéd 13 8 4 1 28- 9 20 3. FTC 13 5 6 2 2*12 lé 4. Videoton 13 5 5 3 17-15 15 5. Csepel ti 5 4 4 17-15 14 6. ZTE 13 6 1 6 15-19 13 7. MTK 13 3 6 4 12-14 12 8. Diósgyőr 13 5 2 6 20-23 12 9. Békéscsaba 13 4 3 6 18-21 11 10. Egyetértés 13 3 5 5 18-21 11 11. Raba ETO 13 4 3 6 16-19 11 12. Pécs 13 3 5 5 13-20 11 13. Tatabánya 13 3 4 6 8-13 10 14. Vasas 13 4 2 7 15-21 10 13. Salgótarján 13 3 4 6 9-17 10 16. Haladás 13 3 2 8 11.26 8 Növelte előnyét a SZEOL Várpalota-—K. Rákóczi 1:0 (1:0) Siker volt Több mint félezer fiatal gyü­lekezett nagy zsivajjal az első kaposvári mezei futónapra. Még a legidősebb atléta szak­emberek sem emlékeztek arra, hogy mikor volt városunkban utoljára mezei futásban ennyi induló. Mikor a serdülő lányok 119 fős csoportja valósággal bezú­dult a célba, bizony volt kap­kodás. Az első húsz érkezési sorrendjét még sikerült ponto­san megállapítani, de amikor egyszerre vagy hatvanan ér­keztek be a szűkre méretezett célba, már csak találgatni le­hetett a sorrendet. A futónapot jókedv, derű jel­lemezte, és hozott egy nagy ta­nulságot is. A fiatalokban vál­tozatlanul él a mozgás iránti vágy. Felvételünk a leány ifjúsági mezőny egyik csoportját ábrá­zolja. Kiss L a teke tízekbajnok Vasárnap nagy érdeklődéstől kísérve a Kaposvári Spartacus tekecsarnokában került sor az 1974. évi megyei tízekbajnok- ! ság küzdelmeire. Mint az vár­ható volt, a bajnokságot nyert Spartacus versenyzői szerepel­tek a legjobban. Az elsőséget Kiss Lajos, a szövetkezetiek versenyzője szerezte meg. Kiss ellenfele valójában csak az 500 fa volt. Ezt ugyan nem sikerült elérnie, de így is fölényes biz­tonsággal győzött. A 2. helyen is Spartacus-versenyző foglalt helyet, Hász Mihály. Egyébként közepes eredmé­nyekkel zárult a tízekbajnok- ság. 1. Kiss L. (Spartacus) 2. Hász (Spartacus) 3. Peltzer (Volán) 4. Horváth L. (Vasas) 5. Alkonyi (Spartacus) 6. Buni (Spartacus) 7. Somodi (Fáklya) 8. Rédei (Közút) 9. Bárány (Vasas) 10. Szakály (Fáklya) 491 fa 464 fa 460 fa 443 fa 440 fa 427 fa 421 fa 411 fa 405 fa 396 fa tai. Edző: Palovccz Béta. K. Rá­kóczi : Hegedűs — Németh, Agfal- vi, Patyi, Hoffmann — Nagy (Már­ton a 60. percben), Burcsa — Ka­rasz, . Kováts, Bőzsöny, Duschák. Edző: Mathesz Imre. Szinte hazai légkör fogadta a melegíteni vonuló kapos­vári játékosokat: Több mint száz kaposvári szurkoló fog­lalt helyet a nézőtéren. Már az első percben meg­hűlt 4 vér a hazai nézőkben. Németh jobb oldali beadását Karasz fejelte előrevetődve a hálóba. A játékvezető azon­ban lest látott. Ezt követően Kovátsnak volt egy kecseg­tető helyzete. A zöld-fehér rohamok után váratlanul jött a mérkőzés egyetlen gólja. Németh szabálytalankodott a 16-os vonalánál. A hazaiak cselesen hajtották végre a szabadrúgást, a legurított lab­dával László az alapvonalig futott, az öt és felesen belül tömörülő kaposvári védők mögé lőtte a labdát. Ágfalvi menteni igyekezett, azonban rosszul találta el azt, s az előrehúzódó Czompó 12 mé­terről laposan lőtt a jobb sa­rokba. Hegedűs a védőktől nem láthatta a lövést. 1:0. A gól idegessé tette a zöld­fehér játékosokat, de a ha­zaiak sem játszottak nypgod- tabban. Több szabálytalanság csúszott a játékba mindkét oldalon. A 15. percben László vezette fel a labdát, 30 méte­res nagy lövése majdnem be­csapta Hegedűst, a kapus csak nagy üggyel-bajjal tolta léc fölé a labdát. Egy Ág­falvi előretörés választ, amit jelentette a azonban az Fölényesen nyert a Táncsics Egy pontot szerzett a Siófok és a Vasas A délnyugati NB 111. 17. fordulójában a somogyi csa­patok hazai pályán küzdöttek a bajnoki pontokért. Teljes sikerrel csak a Táncsics sze­repelt: a Felszabadulási Ku­pa csoportgyőztese most nem­csak fölényben játszott, ha­nem gólokat is rúgott. He­lyenként nagyon jól futbal­loztak a kaposváriak. A másik két somogyi együt­tes viszont csak döntetlenig vitte. A Vasas — noha ve­zetett — csak az utolsó pil­lanatokban szerezte meg az egyik ponton. Siófokon is hosszú időn át vesztésre állt a hazai csapat. Az éllovas Pécsi VSK vere­sége volt a forduló meglepe­tése. A pécsiek így is 3 pont . előnnyel vezetnek a bajnok­ságban. A Táncsics a 6. hely­re tört fel. A középmezőny­ben van a Siófoki Bányász is, viszont a Vasas változat­lanul kieső helyen várja az őszi hajrá utolsó két mérkő­zését. r. Táncsics—Véménd 5:1 (2:0) Kaposvár, Soós. 300 néző. V.: Táncsics Kasza — Gondos. Pa- laki, Horváth, Ambach, Németh (Boromissza), Mészáros, Savanyó, Veszelka, Papp, Varga. Edző: Vá- radi Lajos. Véménd: Doszpod — Telek, Kelemen, Kiss, Fiochsz, Törjék, Tüske (Márton), Makiári, Forray, Jánosi. Edző: Szőke Jó­zsef. 5. perc: Varga lefutotta a véméndí védőket. Középre gurított, s a jó ütemben ér­kező Horváth közelről a jobb alsó sarokba lőtt. 1:0. 44. perc: A 16-oson belül szabálytalankodtak a vémén- di védők. A játékvezető azonban a 16-osról rúgatott szabadot. Horváth a labdát Papp elé pöccintette, akinek nagy erejű lövése Pr.szood kezéről a gólvonalon túlra perdült, s noha a kapus má­sodszorra megkaparintotta a labdát, a közelben álló játék­vezető megítélte a gólt. 2:0. Somogyi Néplap 65. perc: Jánosi átjátszot­ta Patakit, beadott, Forray látta, hogy Makiári jobb hely­zetben van, játékostársa elé gurított, Makiári nagy erővel bombázott a léc alá. 2:1. 70. perc: Varga futott el a bal oldalon, középre játszott, és Papp nem hibázott. 3:1. 77. perc: A cserejátékos­ként beálló Boromissza mint­egy 35 méterre a kaputól kapta a labdát: látta, hogy Doszpod kapus az ötösön áll, ezért kapura ívelt, s a lab­da a kapus fölött a léc alá vágódott. 4:1. 78. perc: Boromissza most a változatosság kedvéért kö­zelről vágta a hálóba az ötö­dik Táncsics-gólt. 5:1. Minthogy a Cseri pálya fü­ves játéktere valóban alkal­matlan játékra, így a mér­kőzésre a Vasutas-sporttelep salakos edzőpályáján került sor. A nagy becsvággyal, öt­letesen és jól játszó Táncsics végig nagy fölényben játszott. Igaz, hogy most is 4—5 biz­tos helyzet kimaradt, de a kis számú nézőket kárpótolta az öt pompás hazai gól. Eny- nyivel jobb volt a Táncsics, mint »nagy nevekből« álló ellenfele! A kaposváriaknál. Gondos, Horváth, Pataki, j Varga és Papp játékát lehet külön kiemelni. A véméndi csapatból az öt gól ellenére ipi MM ■ u ■ * ■ ^3511 is Doszpod kapus, továbbá 1 jelt. 1:0. Makiári és szünet után Já-1 nosi játéka dicsérhető. Kovács Sándor Vasas — MEDOSZ Érdért 2:2 (1:0) Kaposvár, 400 néző. iV.: Dravecz. Vasas: Rácz — Balogh, Hadi, Túli, Poor, Mali, Fábián, Kiss (Burcsa), Boros, Herbei, Fülöp. Edző: Csanda István. Érdért: Ser­dült — Melicharek, Rupprecht, Solymosi, Tussinger, Salcza, So- mogyvári, Kamarás, Jakab, Korn­feld, Halápi. Edző: Balogh Sán­dor. 28. perc: Már a hetedik szögletét ívelte be a Vasas. Fülöp labdája Boroshoz szállt, aki a bal sarokba fe­Várpalota, 4000 néző. V.: I utolsó pillanatban megállítot- Balla. I tak a védők. A 25. percben ! ismét a kaposvári söprögető Várpalota: Palotai — Lukoviczi, , v0|t jakban. A kapu torká­Kerkai — László, Molnár (Berta- j ban nem. talalta el a labdat, lan a 80. percben). Baranyai, Már- | majdnem gól lett az esetből. v változatosabb lett a játék. Kisbej 16 méteres lövését védte szépen a 30. percben Hegedűs, majd az ellentáma­dásnál Kárászt szerelték ne­hezen szögletre a Bányász védők. Fokozatosan feljött a Rákóczi. A 38. percben Ko­váts nagyszerűen húzott el a bal szélen, beadását Burcsa a kaputól 8 méterre elvétette. A másik oldalon Burcsa lab­dája okozott meleg perceket. Parasz elől azonban Palotai mentett az utolsó pillanatban. A szünetben Mathesz edző nyugalomra intette játékosait és Duschákot előbbre rendel­te a csatársorbaj. így a jól bevált 4—3—3-as formáció­val folytatta a Rákóczi a játékot. A 49. percben ismét Burcsa szólója következett: három remek csellel játszotta magát tisztára, azonban 10 méterről fölé lőtt. A 60. percben Nagy sérülé­se jelentette az eseményt, a középpályást ölben hozták le a pályáról. Márton állt a he­lyére. A 61.. percben a legnagyobb helyzetet hagyta ki a kapos­vári csapat. Duschák jól fu­tott el a bal szélen, beadása teljesen tisztán találta Ko- vátsot, aki azonban hosszan tette maga elé a labdát, s a védők szögletre mentettek. Továbbra is a Rákóczi ma­radt támadásban. A Bányász csapat teljesen védekezésre. rendezkedett be, többnyire csak egyetlen csatára, Bara- nyi tartózkodott elől. A 24. percben Kárásszal szabálytalankodtak a 16-oson, a megítélt Szabadrúgást Bur­csa fölé lőtte. A 38. percben Ágfalvi elé­gelte meg a csatárok tehe­tetlenségét, előretört, jó lövé­sét Palotai kiejtette, s a vé­dők kétségbeesetten szögletre vágták a labdát. Még Ko­vátsnak nyílt egy alkalma az egyenlítésre. A 40. percben a felezővonalról indult el, de ismét — igaz, szabálytalanság árán — feltartóztatták. Nagy izgalmak közepette fejeződött be a mérkőzés. A találkozó, ha nem is ho­zott magas színvonalú játé­kot, az iram és az izgalom annál nagyobb mérvű voit. Különösen az első félidő volt változatos. Mindkét oldalon több volt a labdakezelési és a labdaátadási hiba. A Rá­kóczi, miután kiegészítette csatársorát, teljesen átvette a játék irányítását. De ezúttal a szerencse sem szegődött a csatárok mellé. A középpályá­ról nagyon hiányzott Konrád, és Nagy kiválása is csak te­tézte a bajt. Küzdeni tudásból azonban; egy-két játékostól eltekintve, a csapat jelesre vizsgázott. A látottak alapján egyik pontra feltétlen rászolgált volna. Jók: Palotai, Csapó, Kisbej, Mol­nár, illetve Hegedűs, Németh, Ágfalvi, Kováts. Jutási Róbert További eredmények az NB II-ben: Szeged—Szállítók 5:1 (2:0) Szeged, 5000 néző. V.: Ems- berger. G.: Varga (2), Vass (2), Kozma III., illetve Lo- sonczi. Bp. Spartacus—Oroszlány 1:0 (0:0) Oroszlány, 600 néző. V.: Bauer. G.: Németh. Debrecen—Dorog 1:1 (1:0) Debrecen, 2500 néző. V.: Borsos. G.: Nagy, illetve Ta­kács. Kossuth KFSE—Olaj­bányász 1:0 (0:0) Nagykanizsa, 3500 néző. V.: Tompa. G.: Hídvégi. Ózd—Komló 2:1 (1:1) Űzd, 3000 néző. V.: Petri. G.: Csuhány, Tóth (11-esből), ill. Kolesánszky. Dunaújváros—Eger 2:0 (1:0) Dunaújváros, 600 néző. V.: Hámori. G.: Tímár, Kántor. Szekszárd—Volán 1:0 (0:0) Szekszárd, 2000 néző. V.: Palotai. G.: Márkus. Budafok—Gaih-MÁVAG 1:0 (1:0) Budafok, 1500 néző. V.: Müncz. G.: Kapitány. Szolnok—MÁV DAC 0:0 Szolnok, 1500 néző. V.: Al­földi. A szegediek tehát megerő­sítették vezető helyüket, s előnyük most már 3 pont. Bi­zonnyal övéké is lesz az őszi elsőség. A K. Rákóczi jobb gólkülönbséggel továbbra is tartja 2. helyét. Az NB II állása: Nehezen tisztáz a Vasas védelem a rutinos fővárosi csatá­rok elől. 49. perc: Somogyvári a bal oldalon elfutott, beadását Ja­kab 8 méterről kapuba lőtte. 1:1. 50. perc: Jobb oldali táma­dás után a labda Somogyvá- rihoz került, aki a 16-osról nagy erővel lőtt a bal kapu­fa mellé. 1:2. 87. perc: Serdült megfogott egy kapura tartó labdát; idő­húzás céljából azt maga elé dobogatta. A szemfüles Her­bei elkanalazta a földre do­bott labdát, és a hálóba emelte. 2:2. Noha nem mozgott különö­sebben magas szinten a ta­lálkozó, érdekes és változatos volt a mérkőzés. A vendégek szünet után lőtt két gyors gólja bizony megzavarta a Vasas sorait, és már-már úgy látszott, hogy az Érdért ha­zaviszi a 2 pontot, amikor a csapatkapitány Herbei szem- fülessége egy ritkán láthfw>, érdekes gólt eredményezett, így lett igazságos döntetlen. Jók: Poór, Boros, Fülöp, il­letve Rupprecht, Tussinger. Somogyvári. Fonal László Máza-Szászvár —Siófok 2:2 (2:1) í. Szeged 17 10 4 3 34-17 24 2. Rákóczi 17 8 5 4 27-15 L'l 3. MÁV DAC 17 6 9 2 24-14 21 4. Bp. Spartac. 17 7 7 3 28-20 21 5. Volán 17 8 3 6 28-22 19 6. Komló 17 7 5 5-19-20 19 7. K. KFSE 17 7 4 6 18-18 18 8. N.-kanizsa 17 6 5 6 28-23 17 9. Budafok 17 6 5 6 26-24 17 10. Dunaujv. 17 5 7 5 25-24 17 11. Várpalota 17 7 3 7 21-20 17 12. Oroszlány 17 4 9 4 14-19 17 13. Dorog 17, 5 6 6 17-20 16 14. Szállítók 17 7 2 8 19-27 16 15. Szekszárd 17 6 7 *4 25-34 16 16. Szolnok 17 5 5 7 20-21 15 17. G.-MAVAG 11 4 7 6 17-18 15 18. Özd 17 5 4 8 18-28 14 19. Debrecen 17 4 4 9 17-24 12 20. Eger 17 3 2 12 14-31 8 Négy telitalálat volt a totón A 13 plusz 1 találatos szel­vény a következő: lllxl 2 1 1 1 2 1 1 x plusz 1. A 46. játékhéten 4 telita- lálatos szelvény akadt. Ezek nyereménye egyenként 161 695 forint. A 13 találatosokra 88 197, 4 12-esekre 1960, a 11-esekre 180, a 10 találato­sokra 39 forintot fizetnek. Szerdán kezdődik az MHK-nagydöntő Döntetlen esetén I l-es rúgások Siófok, rozsmai. 600 néző. V.: Do­Máza-Szászvár: Szulics — Kólya, Széles, Bocz, Pataki, Katona, Mol­. _ _................................. _ _ nár. Horony (Varga), Steimler, Az első TAncslcs-gő!. Vart* e* érkező Horvath elé Játszóit, Róih, csordás. Edző: stepán ri­aki nem hibázott ' (Folytatás az S. oldaton) Az 1974/75 évi MNK ebben az esztendőben utolsó fejezeté­hez érkezik. Már májusban megkezdődtek a kupaküzdel­mek, , amelyek során eldőlt, hogy a megyékből mely csa­patok kerültek a 64-es létszá­mú nagydöntőbe. Baranya, Bé­kés, Szolnok, Tolna, Vas, Veszprém, Zala, Csongrád, Fe­jér, Hajdú, Heves, Komárom, Nógrád, Szabolcs és Somogy megye 2—2, Bács, Győr és Pest megye 3—3, Borsod 4 csapatot küldhetett a nagydöntőbe. A megyében jogot szerzett csa­patok mellé most már oda so­rolták az NB I-es együtte­seket is. .Ismeretes, hogy megyénkben a Barcsi SC és a Táncsics szerzett jogot, hogy ott legyen az MNK nagydöntőben. Úgy fest, a barcsiak folytatni akar­ják kupahagyományaikat. A Dráva menti járási székhely csapata a korábbi években is többször eljutott az MNK leg­jobbjai közé. Két éve a Diós­győri VTK verte ki a barcsia­kat a kupából. Most a Barcsi SC ismét NB I-es ellenfelet fo­gott ki. Szerdán délután a Pé­csi MSC-t fogadja. A másik ágon állva maradt csapatunk, a Táncsics SE ide­genbe utazik. A Répcelaki Bá­nyász látja vendégül a kapos­vári piros-fehéreket. A korábbiakhoz képest meg­változott a kupaszabály. Az­előtt az alacsonyabb osztályú csapat döntetlen esetén to­vábbjutott. Most, ha a 90 per­ces játékidő döntetlennel ér véget, 11-es rúgásokkal kell el­dönteni a továbbjutást. A dön­tőben előbb 2x15 perces hosz- szabbítás jön, ha ez sem hozna döntést,1 akkor következnek a 11-esek. A nagydöntő találko­zóin és a további fordulókban is. mindig az alacsonyabb osztá­lyú 'csapatok a pályaválasztóié Ezért játszik szerdán Barcson a PMSC és Répcelakon a Tán­csics. A szerdai mérkőzések mindenütt 13 órakor kezdőd­nek. A mostani sorozattal ebben az évben véget érnek az MNK- küzdelmek. Folytatás a jövő tavasszal, mikor a most állva maradó 32 csapat kezdi meg a hajrát, hogy közülük melyik kettő játssza majd májú* 1-én az MNK-döntőt