Somogyi Néplap, 1974. október (30. évfolyam, 229-255. szám)

1974-10-29 / 253. szám

Torna Magyar Zoltán'alóisngés vüágliajnaka Várnában, az. 1974. évi tor­nász- világbajnokságon, a csa­patversenyek során újból be­bizonyosodott, hogy ismét je­gyezni kezdik a magyar neve­ket. A női csapat bronzérme .nei'lott férfiegyüttesünik 4. ■ lett. Az egyhetes VB befejező so- - zata volt a szerenkénti döm tő. Itt előrevetette árnyékát á ' magyar siker. Már az is an­nak számít,-hogy a nagy tar- nősz.nemzedék (Japán. . Szov­jetunió, NDK) versenyzői mellett két magyar fiú is be- verekedte magát a lóleagés hatos döntőjébe. Titokban re­méltük. hogy "a fiatal Magyar Zjoitán megszerzi majd a ran­got jelentő éemek valamely!- ( két. Az aranyat -hozta el. Az I már ráadás volt, hogv 9.90 ! p >ntet ért el. Ebben a döntő­ben Molnár Imre az 5. helyet szerezte ' meg. Molnárnak a lóugrásban. Medveczky Krisz­tinának a felemás’ korláton jutott egy 6. hely. A szerenkénti bajnokok FÉRFIAK Műszabadgyakorlat: Kasza- macu (Japán). Lólengés: Ma­gyar Zoltán (Magyarország). Gyűrű: Andrianov (Szovjet­unió) és Grecu Dán (Románia) holtversenyben. Lóugrás: Ka- szamacu (Japán). Korlát: Ken- mocu (Japán). Nyújtó: Geiger ' (NSZK). NŐK Lóugrás: Korbut (Szovjet­unió). Felemáskorlát: Zinke (NDK). Gerenda: Turiscseva (Szovjetunió). Műszabadgya- _ korlat: Turiscseva (Szovjet­unió). A világbajnokság érem­táblázata: Arany Ezüst Bronz Szovjetunió Japán NDK Magyarország Románia NSZK Lengyelország Bulgária Csehszlovákia Í0 1 2 I. Szeged, 2. MÁV DAC, 3. K. Rákóczi K. Rákóczi—Ózdi Kohász 4:0 (4:0) Labdarúgó NB I Meglepetés Tatabányán Szombaton csonka forduló volt a labdarúgó NB I-bén. Két mérkőzést vasárnap ját­szottak a csapatok. Tatabá­nyán nagy meglepetés szüle­tett. Az esélyes hazai együttes egygólos vereséget szenvedett a VM Egyetértés utóbbi idő­ben feljavult csapatától. A diósgyőri mérkőzésen . érvé­nyesült a papírforma. Bár a ZTE előkelő helyet foglal el a bajnoki táblázaton, a vasgyá­riak hazai kétgólos győzelme mégsem meglepetés. VM Egyetértés—Tatabánya 1:0 (0:0) Tatabánya, 4000 néző.^ V.: Szávó. G.: Szuromi. Á bajnokság állása: Diósgyőr—ZTE 2:0 (1:0) Diósgyőr, 6000 néző: Nagy B. G.: Horváth (11-esből), Görgei. V.: A. Kaposvár, 4000 néző. V-: Maczkó I. J. K. Rákóczi: Hegedűs — Németh, Agfalvi, Patyi, Hoffmann — Nagy, Konrád, Barcsa — Karasz, Kováts, Duschák. Edző: Mathesz Imre. Özd: Szögedi — Ócskái, Murányi, Zay, (Mahay a 40. percben) — Márton, Fükő, Ligeti — Dolezsár, Csuhány (Lévai a 7Ö. percben), Bácskái, Tóth. Edző: Kertész Já­nos. | A Rákóczi vezette az első I támadásokat, s Duschák már az 5. percben gólhelyzetbe ke­rült. a Burcsától kapott lab­dát azonban a kapu mellé lőtte. A 12. vpercben megsze­rezte vezető gólját a kaposvá­ri csapat. Nagy ugratta ki a balösszekötő helyén Duschá- kot, aki lövésre lendítette már a lábát, mikor a védők közül Ócskái menteni akart, ám nagy erejű labdája, védhetet- lenül vágódott az ózdi kapu jobb jelső sarkába. Öngól. 1:0. A 20. (percben Kováts— Duschák támadás futott a pá­lyán, Szögedi azonban a bal- ■ szélső elől felszedte a labdát. | Támadhattak a vendégek is. Dolezsár , kétszer kapura is I tört- Először mellé lőtt. majd Hegedűs védett. A 29. percben i újapb gólt ért el a Rákóczi. A kitörő Kárászt Zay 25 méter- j re az alapvonaltól felvágta. A j megítélt szabadrúgást Nagy ívelte kapu elé, a labda pon­tosan Duschák fejére szállt, aki nem hibázott. 2:0. Még egy perc sem telt el az újrakez­dés után, amikor ismét az ózdi hálóban táncolt a lapda. Ko­váts látva, hogy nagyon őr­zik, az előretörő Komádhoz játszott, aki két védőtől szo- nye 1 081 775 forint. A 12 ta- rongatva is biztosan lőtt a ha­lála tosok 9930, a tizenegyta- lóba• 3:0- Teljesen megzavnro- , , „„„ .. , ... , , dott az ózdi védelem, s Ker­lalatosok 876, a tiztalalatosok j ______, ’__1UJ„. 1 . O. Dózsa 11 9 9­35-13 20 2. Honvéd 11 3 \ 1 26- 7 18 3. FTC * 11 5 2 21-11 14 4. ZTE 11 6 1 4 15-13 13 5. Videoton 11 5 3 3 13-11 13 6. Csepel 11 4 3 4 14-13 11 7. MTK 11 3 5 3 11-11 11 8. DVTK 11 4 2 5 19-21 10 9. Békéscsaba ■ 11 4 2 3 18-20 10 10. Vasas 11 4 1 6 12-16 9 11. Tatabánya 11 3 3 5 7-11 9 12. Egyetértés 11 2 4 5 14-21 8 13. PKisr 11 2 4 5 10-19 8 14. Haladás 11 3 2 6 10-23 8 15. Rába ETO 11 2 3 6 13-19 7 16. SBTC 11 2 3 6 8-17 7 Totó A totó 13-\-l találatos szel­vénye: 1, 1, x< 1, 2, 1, x, 1, x, x, 1, x, x, + 1 13 találatos szel­vény, mely egyben a 13+1 ta­lálatos is, 1 db volt. nyeremé­Ez volt a másoi da a hálóban. Duschák fejéről élesen vágódik a lab­181 forintot fizetnek. A fiatalok előretörése az ökölvívó-bajnokságon Az olimpiai bajnok Gerló a vert mezőnyben * Varna és Budai harmadik j tész edző cserével próbálta rendezni a sorokat. A 43. percben így is újabb gólt rú­gott a Rákóczi. Már Karasz is jó helyzetbe hozta Burcsq.t, ő azonban lövés- helyett az üre­sen álló Kováts elé gurított. aki futtából nagy gólt lőtt­ig. Egy perccel később Du­schák fejesét a kapufa men­tette. Véget ért a legjobb magyar ökölvívók .négynapos küzde­lemsorozata. Nehezen lendült bele az idei bajnokságba, hogy a végén annál izgalmasabb, f érdekesebb legyen a küzde­lem. Az egyéni küzdelmekre is rányomta bélyegét, hogy az utóbbi időben ökölvívóspor­tunk a nemzetközi küzdőtéren bizony nem csillogott. Egyet­len magyar bokszoló sem szer­zett. érmet a kijevi junior Európa-bajnokságon. Havan­náról, a VB-ről korábban már nemegyszer szóltunk. Valóban ennyire gyenge lenne a ma­gyar ökölvívás? Erre a kér­désre vártak feleletet a szur­kolók és a sportág vezetői is. A négynapos bajnokság azt tükrözte, hogy bizony e pil­lanatban kevés az igazán jó versenyző ebben a sportágban. Az OB legnagyobb meglepe­tése kétségkívül az volt, hogy a hatszoros magyar bajnak, az olimpiai és EB-győztes Gedó György kénytelen volt beérni egy bronzéremmel. Egy, a ka­posvári szorítóban is jól is­mert újpesti öklöző, Zubik győzte le Ggdót, aki mentsé­gére kijelentette, hogy nem volt alkalma megfelelően fel­készülni (!?). Az újpesti pa­pírsúlyú már 27 éves, tehát nem a fiatalabb generáció fosztotta meg trónjától Gedót. Összességében azért a fiata­lok előretörése jellemezte a bajnokságot. Kellemes meg­lepetést hozott, hogy az if­jabb nemzedék soraiba tarto­zó Tézsla a Budapest-bajnok- ság után a válogatott Orbán Sándoron keresztül eljutott a győzelmi dobogó legmagasabb fokára. Rajta kíyül is jönnek az újak. Jambrik (Ű. Dózsa), Kovács J. (Bp. Építők), a sal- gótaráni Oláh, a szekszárdi Dudává meg a most Bp. Hon­véd színekben öklöző nehéz­súlyú Pákozdi. Nagy egyéni­ségek azonban most nincsenek e sportágban. Kajdiék vissza- | képesek magas színvonalról vonulása, után az űrt még nem | gondoskodni. Juhász és Botos sikerült betölteni, így a szak- j nagyon tetszett, bár Botostól vezető . gondjai változatlanul I egészen más taktikát várok. A nagyok. A mostani OB-n is j fiatalok legjobbjának Tézslát sokszor volt téma; legyen | tartom, de látszott, hogy még CSB, vagy ne? Amíg pedig j sokat kell erősödnie. Különö­is munkát adott a kaposvári védőknek. A másik oldalon Patyi—Karasz ossz játék után az utóbbi lőtt mellé. Eseményekben és gólokban gazdag volt az első 45 perc a nagy érdeklődéssel kísért mér­kőzésen. Ebben az időszakban a Rákóczi játéka helyenként nagyon ötJetdús volt. A hazai­ak fölismerve az ellenfél had­rendjét, olykor 5-6 csatárral is támadjak. Ennek az eredmé­nye lett a sok gól. Szünet után nagyon lefékezett a kaposvári együttes. A bátran támadó óz­diak magukkal vitték az őket őr^ő hazai középpályásokat. s bizony volt időszak, amikor perceken át csak a Rákóczi kapuja előtt folyt- a játék. Eb­ben az időszakban viszdnt az igazolódott be, hogy a kapos­vári együttes nemcsak jó tá­madókkal rendelkezik, hanem kitűnő védőkkel is. A Rákóczi védelmi fala ugyanis a sok óz­di támadás ellenére is áttör- hetetlen maradt­Egyénileg a K. Rákóczinak ezen a mérkőzésen ismét nem volt gyenge pontja. A kapuvé- A második félidő első tárna--1 dő Hegedűs, a négy hátvéd, meg a három középpályás szinte hiba nélkül játszott. Patyi, Konrád — és a vezetőség, számíthatunk sen akkor, ha igaz a hír, mi­szerint a légsúlyt nem tudja sokáig hozni. A bajnokság meglepetései után néhány súlycsoportban alaposain meg kell gondolni, akik utaznak majd egy hónap múlva az Egyesült Államokba. csak vitatkozik addig nemigen előrelépésre. A kaposvári ökölvívók közül Lévai derekasan harcolt, de mindjárt az elején kiesett. Ugyanerre a sorsra jutott Ri­gó Imre is, aki 'a szorítóba visszatért Csjefe.t kapta ellen­feléül. A volt aranykesztyűs újpesti Öklöző túl nehéz ellen­fél volt Rigó Imre számára, egy menett sem bírt ki. Vaj- j NB III Délnyugati CSOpOrl ga eredmény egy győzelem, 1 egy vereség. Ez bronzérmet jelentett a korábbi kaposvári bajnok számára. Ugyancsak brojnzérmes lett a váltósúly­ban Budai János is. Többre a mieink erejéből ebben a me­zőnyben sem futotta. dását ismét a Rákóczi vezet­te, Burcsa kígyózott végig a pályán, de Szögedi mentett. Azután az ózdiak jöttek. Az, 55. percben Csukás—Bácskái támadás végén kellett Hege­dűsnek védenie. Aztán Ágfal­vi beszéde miatt 24 méterről rúghatott szabadot az Özd, a legurított labdát Tóth mellé- durrantotta. Beszorult a Rákó­czi, Hegedűs gyakran volt munkában. A 60. percben Li­geti lövése már túlszállt.a ve­tődő kapuson, de Ágfalvi a gólvonalról menteni tudott- A 67. percben az előretörő Pa­tyi labdáját Kováts küldte ka­pura, de csak a felső léc csat­tant. Azután Dolezsár kétszer Ágfalvi, ami kellemes meglepetés — Burcsa olykor a mezőny fölé nőtt. Elől Kováts — noha na­gyon őrizték — csillogtatott csatárerényeket. Duschák most többet vállalkozott, mint az elmúlt hetekben, ezért volt eredményes is. Az ózdi csapat legjobbja vé­gig Murányi volt, aki nagyvo­nalúan futballozott. Rajta kí­vül Fükő, Dolezsár és Bács­kái tűnt ki, különösen a má­sodik félidőben. Kovács Sándor További eredmények az NB 11-ben: . , Kossuth KFSE—Komló 2:0 (1:0) Szentendre, 700 néző. V.: Jaczina. G.: Zentai (2)- Szolnok—Dunaújváros 2:0 (1:0) Szolnak, 1500 néző. V.: Jár­mai dr. G.: Baráth, Czimák. Ganz-MÁVAG—Szekszárd 5:0 (1:0) Kőbányai u. 700 néző. V.: Rúzsa. G.: Kecskés (2), Végh (2). Stamler (11-esből)- Oroszlány—Eger 1:1 (1:0) Eger, 700 néző. V.: Müncz. G-: Horváth, illetve Kovács. Volán—Várpalota 2:1 (0:1) Rákoscsaba 1300 néző. V.: Hévízi. G.: Molnár, Takács, ill. Mátrai. Budafok—FÖSPED 4:2 (3:2) Czabán Samu tér, 500 néző: V.: Somlai- G.: Vizi (3), Nell, ill. Losonczi (11-esből). Stefán. Dorog—Olajbányász 2:2 (1:1) Dorog, 1500 néző. V.: Alföl­di, G.: Laczkó (2), illetve Páv- licz, Füle dr. MÁV DAC—Debrecen 3:2 (2:1) Győr, 2000 néző. V.: Bana. G.: Sülé, Buti, Tóth (11-esből). illetve Gotdiner, Nagy. Bp. Spartacus—Szeged 2:1 (1:1) Kőér utca, 2500 néző. V.: Palotai. G.: Németh (11-esből), Ollári, ill. Vass. Az NB 11. állása 1. Szeged 14 9 2 3 *7-14 20 2. MÁV DAC 14 6 7 1 24-12 19 3. K. Rákóczi 14 7 4 3 23-11 13 4. Bp. Spartacus 14 6 5 3 26-19 17 5. Volán SC 14 7 3 4 23-17 17 6. Komló 14 6 5 3 15-15 17 7. Nagykanizsa 14 6 4 4 25-18 16 8. Budafok 14 5 4 5 22-20 14 9. Dorog 14 5 4 5 16-17 14 Kossuth KFSE 14 6 2 6 16-17 14 11. Oroszlány 14 3 8 3 11-16 1 4 12. Ganz-MÁVAG 14 3 7 4 15-13 13 13. Szolnok 14 5 3 6 17-17 13 14. FÖSPED 14 6 1 7 15-20 13 15. Várpalota 14 5 2 7 13-20 12 16. Dunaújváros 14 3 6 5 20-24 12 17. Özd 14 4 2 8 15-26 10 18. Szekszárd 14 3 4 7 19-32 10 19. Debrecen 14 3 3 8 14-20 9 20. Eger ‘ 14 3 2 9 12-25 8 Vereséget szenvedett mindhárom csapatunk m Somogyi Néplap Az 1974. évi bajnokok: Papírsúly: Zubik (Ü. Dó­zsa). Légsúly: Tézsla (Ű. Dó­zsa). Harmatsúly: Németh R. (Bp. Honvéd). Pehelysúly: Badari (Bp. Honvéd). Könnyű­súly: Botos (Salgótarján). Kis- váltósúly: Juhász (Petőfibá- nya). Váltósúly: Danyi (Bp. Honvéd). Nagyváltősúly: Csjef (Ü. Dózsa). Középsúly: Jakab (Ü. Dózsa). Félnehéz­súly: Tari (Petöfibánya). Ne­hézsúly: Pákozdi (Bp. Hon­véd). Papp László, a válogatott vezető edzője így látta a baj­nokságot : — A magyar ökölvívó-baj - noíksághoz méltó heves csatá­rozások zajlottak le, a ver­senyzők többsége fagyon el­szántan, lelkesen küzdött, úgy, ahogy minden szorítóba lépő sportolótól elvárjuk. A szín­vonal már nem dicsérhető. A nívót az olyan befutott, il­letve sokat tudó versenyzők emelhetik, mint Gedó, Benczik és mások. Ok kiestek, gyenge formában voltak, s helyettük a tehetséges fiatalok még nem Pécsi VSK—K. Táncsics l:0 (1:0; Pécs, 500 néző. Vezette: Tompa. PVSK: Sólyom — Kanyar, Sza­bó, Gyurma. Balázs I., Grünwald, Rózsanegyi (Hehl), Radies, Zolvai (Somogyvari), Kaszás. Edzó: Lend- vai MiKlos. Táncsics: Kasza — Gondos, l’aiaik. Ambach, Nemeth, 11 or vaui, VeszelKa (íviezei), i-app. Potyók (Szabó), Savanyo, Varga. Edző: Várad! Lajos. 43. perc: Bal oldalon vezetett támadást a hazai együttes. Gondos becsúszva akart sze­melni, de nem sikerült. Közben Pataki mellett is elsuhant a labdia, és Radics tiszta hely-, zetbőí a kimozduló Kaszát találta el. A labda ismét ki­pattant, e6 a csatár másodszor már nem hibázott. 1:0. A salakos edzőpályán leját­szott mérkőzésen változatos, érdekes és színvonalas küzde­lem folyt. Mindkét csapat tá­madó felfogásban játszott, fő­leg a középpályások jelesked­tek. A Táncsics is több gól­helyzetet dolgozott ki, de Mé­zei és Papp a kapu torkában hibázott. Egyszer-egyszer pe­dig Savanyó, ill. Potyók nagy lövését védte bravúrral a hazai kapus. A Táncsics a szezon legjobb játékát nyújtotta, 'és rászolgált volna az egyik pontra. Jók: Sólyom, Kanyar, Gyurina, Radics, illetve Pata­ki, Kasza, Németh, Varga. Szárics Sándor BKV Előre—K. Vasas 5:0 (2:0) Knopp I. utca, 100 néző. Ve­zette: Mohácsi. BKV: Hegedűs — Martonosi, Vá­ri, Légrádi, Tuba, Tordai, Varga, Füsi, Gulácsi (Sass), Stockbauer (Bódi), Richtscheid.* Edző: Gal- góczi Ottó. Vasas: Rácz — Balogh, Kiss, Túli, Máli* Fábián, Bíró (Poór), Boros, Herbei, Hadi, Hor­váth. Edző: Csanda István. 18. perc: Egy bal oldali be­adásba Füsi beletette a lábát, és a labda a hálóba vágódott. 1:0. 44. perc: Ugyancsak egy bal oldali támadás végén Stock­bauer talált négy lépésről a kapuba. 2:0. 47. perc: Bal oldalról ível­tek be szögletet a hazaiak. Ha­di lyukat rúgott, .és Varga 5 méterről csapata harmadik gólját szerezte. 3:0. . 51. perc: Légrádi 25 méte­res bomba szabadrúgása véd- hetetlenül vágódott a bal fel­ső sarokba. 4:0. 6(* perc: Egy. bal oldali szögletrúgást Rácz röviden ütött ki, éppen Stockbauer fe­jére, aki a hálóba továbbítot­ta a labdát. 5:0. Az első félidőben még vala­melyest tartotta magát a Va­sas együttese. Horváth előtt kétszer is kínálkozott lehető­ség a gólszerzésre. 3:0 után azonban érthetetlenül megadta magát a csapat, Csapó Károly Dunaújvárosi Építők— Siófoki Bányász 2:1 (1:1) Dunaújváros, 1200 néző. Ve­zette: Alberti. Dunaújváros: Péter — Baráth, Miklós, Kalmár, Debreceni, Nagy E., Földi, Tarr (Juhász), Vancsu- ra, Pármai, Simon. Edző: Lenner Ferenc. Siófok: Málics (Zsupo- nyó) — Riedl, Szilágyi, Babán, Horváth L., Kékesi, Fiath, Horváth J., Bihari, Soós, Kovács I. (Sáli­ján). Edző: Papp Gyula. 30. perc: Horváth L. 25 mé- térről lőtt, s a jól eltalált lab­da a jobb felső sarokban kö­tött ki. 0:1. 35: perc: Bihari a félpálya- i ról egyedül tört ki, de teljesen tiszta helyzetben a kifutó ka­pusba lőtt. A kidobott labdá­val Simon elfutott, és beadá­sát a leálló védők között Van- csura 5 méterről a kapuba lőt­te. l'J. 67. perc: Földi elfutott a jobb szélen, éles beadását Zsuponyó kiejtette, és Van- csura megszerezte a győzelmet jelentő gólt. 2:1. Úgy indult a mérkőzés, hogy a Siófok lerohanja ellenfelét. Ha a 35. percben Bihari tel­jesen tiszta helyzetben • nem hibázik, bizonyára másként alakul a végeredmény. A mér­kőzés sajnálatos eseménye, hogy a 44. percben egy be­adást követően Tarr és a lab­dát fogó Málics összeütközött, a kapus az elcsúszó dunaúj­városi játékosra esett, aki a jobb lábán kettős nyílt törést szenvedett. Az esemény a siófokiakat is annyira megza­varta, hogy Málics kapust le is kellett cserélni. A mérkőzés kétharmad részében a Siófok fölényben játszott, és nem ér­demelt vereséget. Jók; Miklós, Vancsura, Tarr, illetve Má­lics. Szilágyi, Kovács. Molnár József További eredmények: Pénz­ügyőr SE—Lőrinczi Fonó 7:1, Székesfehérvári MÁV Előre— Szigetvári VSZSE 2;J, Április 4. Vasas—MEDOSZ ÉRDÉRT 2:1, Bp. Építők—Törekvés SE 1:0. Sashalmi, Elektronikus— Növényolaj 2:1, Véménd—III. Jeer. TTVE 1:0, Máza-szászvári Bányász—BVSC 2:1.