Somogyi Néplap, 1974. május (30. évfolyam, 100-125. szám)

1974-05-21 / 116. szám

í*ajno!í- és pályaavatá1 a 28. fordulóban Hatodszor bajnok az Újpesti Dózsa. Igaz ugyan, hogy még két fordulóval adósak a lab­darúgó NB I. csapatai, az Új­pest azonban — függetlenül a befejező két mérkőzéssoro- zattól — első. Amikor vasár­nap az újpestiek gólzáporos győzelme után Benéék az öl­tözőbe tartottak, a rádióripor­ter rögtönzött ünnepségei rendezett, mert az Üllői útról megjött a hír: kikapott s Fradi Igaz, hogy ha jobban sikerül a ferencvárosiak pá- lvaavatója, akkor is legföljebb papíron lett volna csak elkép­zelhető, hogy valaki elhódítja az elsőséget a lila-fehér együttestől. Egyébként az Ű. Dóasa bajnokhoz ülő játék­kal gólzáporos győzelmet ara­tott a Csepel ellen. De kanyarodjunk a fe­rencvárosi pályaavatóhoz! 1963. november 20-án volt j utoljára bajnoki mérkőzés az [ Üllői úton. Azóta a Ferenc- í város a Népstadionban ját­szotta mérkőzéseit, az öreg fa­ir ibünös ferencvárosi pályát pedig lebontották, hogy az­után újjávarázsolva megnyis­sa kapuit egy modem sport­létesítmény. Az ünnepélyes megnyitóra felvonultak a ré­gi Fradi labdarúgók, beszólt dr. Dénárt Bajos miniszter- helyettes, színpompás volt a sportolók felvonulása. Csak eppen a »nagy bemutató« nem sikerült. Mindenki azt várta, hogy a ferencvárosi zöld-fehérek ünnepélyessé te­szik majd ezt a nagyszerű j aktust. A Vasas azonban j »nem tisztelte« a vendéglátó | házigazdákat. Igaz, nem is na­gyon jeleskedtek Branikovi- j tsék. így aztán győzött a Va- j sas. Az a »szerencsés« 30 ezer j ferencvárosi szurkoló, aki be­lépőjegyet kapott a palyaava- tóra (100 ezer fölött volt a jegyigényíök száma), a végén bizony keserű szájízzel távo­zott. A zöld-fehér táborban másként képzelték a pálya­avatást. A bajnoki kiírás szerint a három utolsó mérkőzéssoroza­tot azonban időben, egyszerre kell rendezni. így aztán Sze­geden szurkolhattak, hogy az ellenlábas VM Egyetértés va­jon nyer-e a Dorog ellen. Nos, az Egyetértés győzött, a SZEOL pedig csak döntetlent ért el, ezzel mondhatnánk, megvan a másik kieső is. Sze­ded csapata, jövőre az NB \ H-ben folytathatja. Papíron ugyan még fennáll a lehető­sége a bennmaradásnak, de csak papíron! A másik kieső már hetekkel korábban meg­volt: a Dorogi AC nem tu­dott gyökeret verni a legjob­bak között. A többi találkozón a helye­zésekért folyt a küzdelem. A Rába ETO sikeresen vette a Haladás elleni akadályt. s ezzel az ETO a táblázat 3. helyére ugrott Tehette mind- NB I B ezt azért, mert a Salgótarján legyőzte a bronzéremre na­gyon esélyesnek tartott Ta­tabányát. Tovább tart a Bp. Honvéd gyengeségi periódusa: Pécsen Rappék minden tekin­tetben jobbnak bizonyultak a kispesti csapatnál. A ZTE— MTK, mérkőzésen a hazaiak jra F< Gólzáporral főzött a M. Rákóczi Fftzfo nyerte as iVB 11 rangadóiát A Komló is az NB I küszöbén újra feltámadtak. Helyenként a régi »Zetét« látta a 8000 egerszegi néző. Az MTK he­lyenként csak vergődött. Ü. Dózsa—Csepel 7:• (2~rt) Megyeri út, 8000 néző. V.: Tapolczai. Bene 2, (egyet 11-esbőt), Zámbó 2, Kellner 2, Fekete. Pécsi MSC—Bp. Honvéd 2:0 (1.-8? Pécs, 8 ener néző. V.e Hé­vízi. Ci.c Juhász, Bálint VM Egyetértés—Dorog 2.-0 (1:0) í Szönyi út, 3 ener néző. V." Csemetfalvt G.s Siklósi 2. Vasas—PTC 1.0 (űrt) Üllői út 30 tatest néző. V.; Somlai. G.c Müller. Rába ETO—Haladás 4:1 (3:1) Győr, 7 ezer néző. V.: Ha­lász. G.: Stoiez 2, Pénzes. Horváth L>., illetve Hauzer. ZTE—MTK 3:1 (1:1) Zalaegerszeg, 8 ezer néző. V.: Palotai. G.: Soós 3, illet­ve Mihalecz (öngól). SZEOL,—Videoton 1:1 (Irt) Szeged, 5 ezer néző. V.: Bmsberger. G.i Antal, illetve Szalmást Az NB I állása: Az már szinte biztosra ve- i hető. hogy a diósgyőriek egy- j évi szünet után ismét a Nem­zeti Bajnokság I. osztályában j folytathatják majd. Ebben az ) osztályban ugyan még négy j mérkőzés hátravan, a DVTK ! azonban 5 ponttal és jobb gól- j különbségével előzi meg a 3. ; helyezett Békéscsabát. Ezen a héten a Komlói Bányász is I nagy lépést tett az NB I felé. A szimpatikus és a tavaszi idényre nagyon feljavult Komló biztosan nyert a Pénz­ügyőr elleneben, Békéscsaba viszont Kecskeméten pontot vesztett. Igaz, hátra van még a Komló—Békéscsaba mérkő­zés. Minthogy azonban ez a ta­lálkozó Komlón lesz, nagyon | valószínű, hogy a Bányász ősztől kezdve ismét az NB I-es csapatok között folytatja majd. Nagy a harc a kiesés elkerü­léséért. Az most már szinte biztos, hogy a Várpalota osz- | tályozót fog játszani. A másik két együttes kiléte azonban bizonytalan. Komló—Pénzügyőr 5:8, Diósgyőr—Dunaújváros 4 :fl, Kossuth KFSE—Olajbányász 1 A, Szekszárd—Várpalota 2:1, Debrecen—Szolnok 1:1, Békés­csaba—Kecskemét 1:1, Ganz- MÁVAG—Eger 1:1, MÁV DAC —Oroszlány 3:2, Budafok—Bp. Spartacus 3:2. 1. 0. Dózsa 28 18 5 5 72-38 41 2. FTC 28 14 8 6 50-26 36 3. Rab a ETO 23 14 7 7 39-33 35 4. Tatabánya 28 13 9 fi 35-33 35 5. Videoton 28 13 7 8 34-29 33 *6. Honvéd 28 13 5 10 49-33 31 7. Vasas 28 9 12 7 32-2« 30 8. Pécs 28 10 10 8 26-26 30 9. MTK 28 11 6 11 43-37 * 10. S.-tárján 28 8 12 ‘ 8 23-28 28 11. Csepel 28 10 5 13 34-42 25 12. ZTE 2« 10 4 14 27-40 24 13. Haladás 28 R 7 13 30-42 23 14, Egyetértési 2» 4 13 11 24-47 2l 15. Szeged 28 4 10 14 26-44 18 16. Dorog 28 2 6 20 22-50 10 A labdarúgó NB II. Nyugati csoport 26. fordulójában a Kaposvári Táncsics SE mái szombaton lejátszotta a PVSK elleni mérkőzését. A kapos­váriak csak nem találnak magukra: nyert a PVSK. A somogyi labdarúgóbarátok vi­szont vasárnap vigasztalód­hattak: a K. Rákóczi 10 gólt rúgott a sereghajtó Szombat- helyi SE Dózsa hálójába Azért csak tízet, mert a biztos vezetés birtokában korán le­álltak a fiúk. Mindent egybe­vetve: bajnok jelölthöz mél­tóan játszott ez alkalommal a kaposvári zöld-fehér csa­pat. amely továbbra is őrzi vezető helyét Igaz, a Fűzfő változatlanul ott van a Rákó­czi nyomában, mert vasárnap szerteioszlatta a BKV Előre NB Il-es álmait. A rangadón meglepően biztosan nyert a NIKE Fűzfői AK. Az most már biztosnak látszik, hogy a feljutást és az osztályozó le­hetőségét jelentő helyekért a j K. Rákóczi és a Fűzfő fog viaskodni a hátralevő négy fordulóban. i 1 K. Rákóczi— SZSL Dózsa 10:1 (7:0) Kaposvár, 2568 néző. V.; Kristóf. Rákóczi: HegeMs — Márton, Aj« i falvi, Bőzsöny, Hoffmann, Nagy, : I Köves (Burcsa), Kovács, Horváth, j Kiss, Duschák. Edző: Mathesz Im- j re. Szombathely: Sáli — Németh, j I Fasching (Raffai), Palotai, Héra, * Balaton, Schweitzer, Tendli, Ko- 1 csis, Francsics, Kovács. Edző: Len- i gyei Antal. Az első percekben a ven­dégek megijesztették a hazai j szűr-kólókat, veszélyesen tá­madtak, és egy érvénytelen gólt is lőttek. A szombathelyi lendület azonban mindössze öt percig tartott, ezután a Rá­Tizenegy fáradt, de boldog labdarúgó. A K. Rákóczi vasár­napi győztes csapata. Álló sor (balról jobbraj: Hegedős, Nagy L., Agfalvi, Horváth. Hoffmann, Márton, (Balogh Jó­zsef gyúró). Guggolnak: Burcsa, Bőzsöny, Duschák. Ko­vács, Kiss fc. kóczi vette át az irányítást, s megkezdte támadás- és gól- lövéssorozatát A 6. percben Duscihákot a 16-oson belül buktatták, a játékvezető 11-esi ítélt, melyet a «sértett« Du­schák értékesített. 1:8. Tovább tartott a kaposvá­riak lendülete. A 15. percben Kiss ugrott ki; a fiatal csatár a kivetődő Sáli fölött a kapu­fát találta ei, a visszapatta­nó labdát a jól érkező Du­schák a hálóba pofozta. 2:0. A 26. percben indult meg a gólözön: Nagy keresztlabdá­ját Kiss remekül átvette, és a szó szoros értelmében a ka­puba sétált vele. 3:0. A 28. percben Nagy szögletét Ág­falvi kotorta Sáli kapujába. 4:0. A 31. percben Kovács szép cselek után a kapust is elfektetve rúgta az ötödiket 1. Diósgyőr 36 1« T 5 »-3L 43 2. Komló 30 16 7 7 37-21 39 3. Békéscsaba 30 14 10 6 36-24 38 4. Szolnok 30 13 9 8 40-2« 35 5. Dunaújv. 30 11 10 9 45-40 32 6. MÁV DAC 30 11 9 10 37-31 31 7. KKFSE 30 11 9 :<i 37-36 31 8. Budafok 30 10 11 9 35-37 31 9. Olaj bány. 30 10 10 10 33-39 30 10. Eger 30 11 7 12 38-42 29 11. g.-mavag 30 9 11 10 23-33 29 12. Szekszárd 30 9 9 12 28-30 27 13. Debrecen 30 6 14 10 27-34 2« 14, Bp. Spartac. 30 9 7 14 35-43 25, 15. Kecskemét 30 7 11 12 34-48 25 16. Oroszlány 30 8 8 14 26-38 24 17. Pénzügyőr 30 9 fi 15 39-52 24 | 18. Várpalota 30 6 9 15 ai-34 21 1 tgy kezdődött. Duschák 11-esére hiába vetődik a szombat- helyi kapus. Ez volt a K. Rákóczi vezető gólja. | táfta a tempót, a követkéz* gól azonban a 61. percig vá­ratott magára: Kiss balol­dali beadását Horváth fejelte j Sáli kapujába. 9:0 Azután vá- ’ ratlanul szépítettek a vendé­gek. Tendli a kónnyetaiűs- | ködő védők között négy esel | utáni Hegedűs hálójába lőtt, 9:1. A 87. percben Hoffmann tört előre: balról középre adott, és Burcsa fejese beál­lította a végeredményt 10:1. Az NB II. Nyugati csoport jának eddigi legnagyobb ará­nyú győzelme született meg o | K. Rákóczi sporttelepén. A j számszerű eredmény legföl­jebb azoknak meglepetés, ! akik nem látták a mérkőzést ; A jelenlevők egyöntetűen azt I vallották, hogy ha a hazaiak szünet után nem kezdenek el »játszadozni*, egy tucatnál több góllal ért volna véget a találkozó. Óriási különösén volt a két csapat között. A Rákóczi szinte akkor rúgott gólt, amikor akart. A kapos­vári csapatban mindenki át­lagon felül játszott: Ágfalvi, Nagy L., Kiss, Duschák és ■ Kovács teljesítménye még kü­lön is kiemelkedett. A ven­dégeknél csak Kocsis és Tendli vétette magát észre. További eredmények az NB II. Nyugati csoportban: NIKE Fűzfő AK—BKV Előre 4:2, Bakony Vegyész—Máza-Szász­vár 4:1, Győri Elektromos— Sopron 2:1, Dunaújváros—Sa- baria Cipőgyár 1:0, Székesfe­hérvár—Körmend 1:0. Gyón Dózsa—KOMEP 0:0. A csoport állása: A labdarúgó NB Hl Dél­nyugati csoportjában a két él­lovas, a Siófoki Bányász meg a Véméndi Tsz SK biztosan győzött. Ez utóbbi amolyan rangadó jellegű találkozón verte Bátaszék csapatát Így az élen a helyzet nem válto­zott. A harmadik helyen to­vábbra is Szigetvár csapata all, noha Pécsen vereséget szenvedett. A K. Vasas szombati győzel­me a Nagyatádi Kinizsi elle­nében azt jelentette, hogy a kaposváriak megerősítették pozíciójukat a 6. helyen. Most már pontelőnye is van a Va­sasnak. Ebben a fordulóban a Brcsi SC újabb győzelmet aratott. Ez alkalommal a Steinmetz SE ellen, pedig ez utóbbi csapat osztályozom tör. Siófok—Szekszárd 2:0 (1:0) Siófok, 800 néző. Vezette: Schneider. NB Iff Á Siófok is, Véménd is győzött Siófok: iszak — Tilinger, Sziiá- , gefc lelkesen, jól küzdöttek, ez gyi, Babán, Kékesi, Horváth, Ká- ! tai (Bujtor), Bihari, Vass z., i azonban maga nem volt ele- j Soós, Johan. Edző. Papp Gyula, npnrJó Jók’ TíHticipt S'pihínui Szekszárd: Resch — Hunyadvári, 9enao- íuinger, szilagyi. j Tam. Túsz, Paróczai, Lerch. Fiáth, ; SoÓS, illettbe Resch, Tam. Fonyődi, Dobos, Szabadj (Fekete), . , Vesztergomi. Edző: Pecze István. Fiath. 41. perc: Bihari három csel i után a kapust is elfektette, majd a bal sarokba lőtt. 1:0. Barcs—Steinmetz SE 2:1 (1:1) Barcs, 508 néző. Vezette: I Halász. Barcs: Piros — Pintér, Dóczi.l Karsai, Kiss, Tóth, Winkler, Gu­lyás (Hoffer), Gyergyák, Bencsik. | Porrogi. Edző; Mayer György. Steinmetz: Bírta — Arnbach, Rei- ! zer, Máes, Gergely, Zoltai, Schil- I linger, Jámbor, LingI, Schulteisz, j Vészi. Edző: Lendvai Miklós. S. perc: Pécsi támadás so- I rán Schállinger Schulteiszhez játszott, s ez utóbbi 6 méter­ről vezetést szerzett a Stein- metznek. 0:1. 42. perc: A pécsi kapus és Mács egymást zavarta. A lab­da Gyergyáknoz került, aki felismerve a helyzetet, 14 mé- A 20. játékhéten a totóban 2, I, 1, 1, x, x, x, x, térről a hálóba lőtt. 1:1. ,a,,d+lnoteÄ Ífi^í!í’ 2’ 2 *» +x- A teli-j 77. perc; A kitörő Gyergyá­wlta^alat|OS' a 3 r 4- ' - találati* szelvények 345 504, a kot a 16-oson kívül, a 11 -ce talalatos szelvény a kővetkező: , „ , , _AnHa1 * 13-asok 170 396 form-tot emek. ponttal egv magasságban sza­: A V> találati* welvénv TRIO a bálytalanul szerelték. A sza- : A 12 talalatos szenny 5-00, a | badrúgást Gyergyák ívelte kö­! 1' 303, a 10-es 58 forintot ] zéprej és a jól érkező Winkler 1 fizet. I a hálóba fejelt. 2:1. 82. perc: Ismét Biharitól lát­tunk szép egyéni akciót, az­után társához, Johanhoz gurí­tott, akinek 18 méteres bom­balövése utat talált a szekszár­di hálóba. 2:0. Közepes iramú, do elég ala­csony színvonalú mérkőzésen aratott győzelmet a Siófoki Bá­nyász, melynek csatárai tették hosszú ideig nyílttá ezt a mér­kőzést. A siófoki támadósor sok hibával játszott. A vendé­I(ét telitalálat a totón 83. perc: Gergely megsértet­te a játékvezetőt, ezért a bíró a pécsi játékost kiállította. 87. perc: Winkler és LingI összecsapott, LingI Winkler- hez vágta a labdat. A bíró őt is leküldte a pályáról. Izgalmakban bővelkedő, jó iramú mérkőzés volt. A bar­csiakat dicséri, hogy a Stein­metz vezető gólja nem zavar­ta meg őket, és biztosan fordí­tották a maguk javára a mér­kőzést. Jók: Kiss, Bencsik, Tóth, Winkler, Porrogi, illet­ve: Bírta, Mács, Schulteisz. További eredmények az NB III Délnyugati csoportjában: Véménd—Bátaszék 3:0, Pécsi BTC—Szigetvár 2:0, Nagymá- nyok—Paks 1:1, Mohács—Me­zőfalva 2:1, PEAC—Pécsi Por­celángyár 1:0. A csoport állása: Somogyi Néplap 1. Siófok 26 18 4 4 »2-25 40 2. Véménd 26 17 5 4 50-13 39 3. Szigetvár 26 14 6 6 45-26 34 4. Bátaszék 26 12 7 7 38-32 31 5. PBTC 26 11 6 9 50-35 28 6. K. Vasas 26 10 7 9 51-3« 27 7. Mohács 26 11 4 11 34-36 26 8. N.-mányok 26 8 10 8 28-3« 26 9. Steinmetz 26 11 3 12 36-37 25 10. Mezőfalva 26 8 9 9 27-29 25 11. Barcs 26 9 6 11 28-33 24 12. Porcelán. 26 3 8 10 33-40 24 13. Nagyatád 26 8 6 12 31-41 22 14. PEAC 26 7 4 15 22-47 18 15. Paks 26 3 8 15 24-47 14 16. Szekszárd 26 5 3 18 21-43 13 5:0. A 35. és a 40. percben két Kiss-gól következett. A fiatal Rákóczi-csatár mindkét esetben Nagytól kapott lab­dát vágott a hálóba. 7:0. Szünet után a gólra éhes nézőtér a folytatást várta. A 49. perc újabb Rákóczi-gólt hozott. Duschák volt eredmé­nyes. 8:0. Ezt követően azon­ban megtört a lendület. Igaz, változatlanul a Rákóczi dik­1. K. Rákóczi 26 16 4 fi 63-27 *6 2. Fűzfő 26 15 5 6 82-34 35 3. PVSK 26 11 10 5 34-25 32 4. BKV Előre 26 12 7 7 43-3J 31 5. Sopron 26 10 10 fi 36-24 30 6. Sz.-fehérvár 2tí 12 4 10 34-33 28 7. K. Táncsics 26 9 9 8 3<i-3i 27 8. Gy. Dózsa 26 10 6 10 33-33 2fi 9. Dunaújv. 26 10 6 10 31-31 2 fi 10. KOMEP 26 9 6 11 38-33 24 11. Bakony V. 96 8 8 10 30-33 2*4 12. Sabaria 26 7 9 10 27-35 23 13. Körmend 26 9 4 13 29-44» 22 14. Gy. Elektr. 26 9 3 14 40-53 24 15. M.-Szászv. 26 7 fi 13 22-41 :>u 16. SZSE Dózsa 26 3 5 1« 24-78 11 Kaposvári ökölvívósiker az Alba Regia versenyen Szombaton és vasárnap ren­dezték Székesfehérváron a ha­gyományos Álba Regia-ököl- vívótornát, amely ez alkalom­mal nemzetközi viadallá bő­vült. A rendező SZIM Vasas és a vendég Kaposvári Dózsa mellett Székesfehérvár lengyel testvérvárosa, Opole is kül­dött versenyzőket. Csehszlová­kiából Torma II., az egykori magyar válogatott ökölvívó hozta el prágai tanítványait. Szombaton 21, vasárnap 17 pár lépett szárítóba. A tornán szép kaposvári si­ker született. Jelzi ezt jó pár egyéni győzelem. Az összesí­tett pontversenyben is a Ka­posvári Dózsa bizonyult a leg­jobbnak. Az ifjúságiaknál a könnyű­súlyban Inkei Tibor szerezte meg az 1, helyet. (Inkei egy csehszlovák ökölvívót győzött le.) A felnőtteknél a légsúlyban Ferstek, a harmatsúlyban Hor­váth, a pehelysúlyban Varga Z, a váltósúlyban Budai, a nagyváltósúlyban Rigó lett a súlycsoportgyőztes. A váltó­súlyban Lévai a 3. helyen vég­zett. Ugyancsak 3. lett a pe­helysúlyban Maronics. A kö­zépsúlyban Csap Zoltán az el­ső mérkőzésén kikapott a ké­sőbbi győztestől. Ö helyezetten lett. A csapat pontversenyben el­ső a K. Dózsa 30 ponttal, 2. a SZIM Vasas 28, 3. a prágai csapat 20, 4. az opolei együt­tes 11 ponttal. Mint Hergert Jenő, a K. Dó­zsa ökölvívóedzfíje mondta: a székesfehérvári viadal jó be­melegítés volt a hét végén Ka­posváron sorra kerülő orszá­gos II. osztályú bajnokságra. k I