Somogyi Néplap, 1974. április (30. évfolyam, 77-99. szám)

1974-04-07 / 80. szám

A Fűzfő állt az élre Az NB TI Nyugati csoportjának »szétszórt« ünnepi for­dulójában bizony gyengécskén ment a kaposvári csapatok­nak. Április 4-én Szászváron vereséget szenvedett a K. Tán­csics SE. Amikor csütörtökön mintegy négyezer néző össze­gyűlt a K. Rákóczi sporttelepén, valamennyi szurkoló abban bízott, hogy majd a Rákóczi kivágja a rezet. Nos, ez a csa­pat a gyengébbik oldalát mutatta. Nem is tudjuk, hogy tör­tént a 130 fokos fordulat. Sopronban egy remekül küzdő, gólratörő csatárjátékot nyújtó Rákóczit ismertünk meg’ amely itthon nem túlzott lelkesedéssel, széteső csatárjáték­kal éppen csak egy pontot szerzett. Ezzel a döntetlennel a K. Rákóczi máris elvesztette vezető pozícióját. Pedig azt hit­tük, hogy a kettős hazai mérkőzés alatt esetleg egárutat nyer az élen. Ehelyett a füzfőiek léptek ismét az első helyre, s bizony nem lesz könnyű onnan őket leszólítani. Továbbra is hat csapat fut versenyt az NB II Nyugati csoportban az első helyekért. Siófok ismét az első helyen Ha ezt Horváth »szép« fejes helyett »csúnyán« berúgja, más lett volna a helyzet a bajnoki táblázat elén. K. Rákóczi — PVSK 0 0 Kaposvár, 4000 néző. Vezet­te: Somlai. K. Rákóczi: Hegedűs — Márton, Báli, Agíalvi. Hoffmann. Köves, Nagy, Kiss (Pintér), Burcsa (Hor­váth), Kovács, Duschák. Edző: Mathesz Imre: PVSR: Abrahám dr. — Kanyar, Szabó, Hamar,^Ba­lázs I., Révfi, Grünwald, Balázs II. (Szobics), Csőre, Radies, Nagy. Edző: Horváth László. Már az első percben két szögletet harcolt ki a Rákóczi. NB / B Ismét három pont a Diósgyőr előnye A labdarúgó-bajnokság má­sodik vonalában a tavasszal kitűnően szereplő Komló és Békéscsaba egyaránt vereséget szenvedett. Az élen ismét 3 pont lett a Diósgyőr előnye. Szolnok—Kossuth KFSE 3:0, Szekszárd—Budafok 2:1, Bp. Spartacus—Eger 1:0, Du­naújváros—Pénzügyőr 3:1, Diósgyőr—Olajbányász 5:1, Debrecen—Kecskemét 1:1, Oronylány—‘Békéscsaba 3:2, Ganz MÁVÁG—Komló 1:0, MÁV DAC—Várpalota 1:0. Az NB I B élcsoport állása: 1. Diósgyőr 24 14 5 5 45:18 33 2. Szolnok 24 12 6 6 37 :23 30 3. Komló 24 12 5 7 27:18 29 4. Békéscsaba 24 11 7 6 27:21 29 5. MÁV DAC 24 10 6 8 28 :20 26 NB I FTC—U. DÓZSA 1:1 (1:0) 35 ezer néző. Vezette: Ems- berger. Góllövő: Mucha és Zámbó. A Fonyódi Építőipari Szövetkezet FÖLVESZ FŐKÖNYVELŐT azonnali belépéssel. Fizetés: megegyezés szerint. Jelentkezés: a szövetkezet telephelyén, Fonyód, Blaha Lujza u. 26. sz. alatt. (14108) Azután a tizedik perc táján már Balázs II. nyargalt a ha­zai kapu leié. Itt is szöglet árán sikerült csak menteni. A kezdeti lendület hamarosan mindkét oldalon megtört. A PVSK még csak meg-megpró- bált kapura törni, a Rákóczi támadóinak tudománya azon­ban már jóval a pécsi 16-os előtt elfogyott. Félórán át a kapusoknak szinte nem is akadt dolguk egyik oldalon sem. A 32. percben Csőre, He­gedűs kapujának háttal állva próbálkozott gólszerzéssel, a kapus azonban mentett. A má­sik oldalon Kis sérülése meg egy szabadrúgás keltett izgal­mat. Nagy a 16-os oldalma­gasságából célozta meg a ka­put, Ábrahám azonban a he­lyén volt. A második 45 perc Rákóczi- támadásokkal indult. Kovács csúnyán a kapu fölé küldte az első lövést. Aztán a 6. percben Szabó és Balázs I. együttes hibáját Köves kihasználva jó labdával ugratta ki Duschákot, aki már csak a kapussal állt szemben. Aztán elmélázott, és oda lett a kínálkozó alkalom. A helyzetet követően Ábrahám dr. »ajándékként« a kaposvári csatárok elé dobta a labdát. Ezt a lehetőséget sem tudták kihasználni. Valamelyest élén­kült a játék. Rákóczinál Bur­csa és Ágfalvi próbálkozott lö­véssel, a vendégeknél az elő­retörő Szabó. Sikertelenül. A 23. percben Duschák labdájá­val Pintér törhetett volna ka­pura, ehelyett gyatrán mellé lőtt. A 25. percben Kovács ugyan a hálóba talált, magas­ba is tartotta két kezét a gól láttán, csakhogy előzőleg is ezt tette. Kézzel vette maga elé a labdát és ezt Somlai játékve­zető pontosan látta. A pécsi csapat olykor még támadással is próbálkozott, Horváth edző azonban visszarendelte az elő­retörő játékosokat, s újra át- törhetetlennek bizonyult a PVSK-védelem. Agfalvi előre­törése ugyan a 37. percben si­kerrel járhatott volna, labdá­ját azonban Pintér az »égbe lőtte«. Öt perccel a befejezés előtt Horváth—Pintér—Hor­váth összjáték után a fiatal csatár lövés helyett gyengén fejjel küldte a labdát Ábra­hám kapujára, ezzel oda lett az utolsó gólszerzői lehetőség. Az várható volt, hogy a PVSK megerősíti majd védel­mét, az azonban már nem, hogy a K. Rákóczi támadó- sora képtelen lesz ennek a szokvány védekezésnek (ide­genben minden csapat ilyen hadrendet választ) megtalálni az ellenszerét. A kaposvári csatársornak nem volt lendítő ereje. A széleken jóformán csak az előretörő hátvédek próbálkoztak elfutással. Közé­pen a magas termetű pécsi védők falát a gyámoltalan belső csatárok képtelenek vol­tak áttörni. Még a helyzetek kidolgozásával is adós maradt a K. Rákóczi. Noha Duschák, Pintér meg Horváth előtt ott volt a lehetőség, ezek azonban eredménytelenek maradtak, s ezért kellett a Rákóczinak beérnie egy ponttal. A látot­tak alapján a döntetlen inn.z- ságos is. Jók: Márton. Agfal­vi. Köves, illetve Szabó, Ba­lázs I., Radios. Mázo-Szászvár — K. Táncsics SE I 0 (I: 0) Szászvár, 800 néző. Vezette: Sabácz. Máza-Szászvár: Bessenyei — Csábrák, Széles, Nemes, Bocz, Molnár, Farkas (Kollár), Nagy, Berényi (Róth), Pataki, Csordás. Edző: Síéi á n Tibor. Kaposvár: Gilián — Gondos, Szöllösi, Bá­nyász, Horváth I., Savanyó, Sza­bó (Takö), Varga, Boromissza, Mezei, Potyók (Papp). Edző: Ju­tási Köbért. Amikor Csordás a 18. oerc- bén Gilián hálójába vágta a labdát, még a hazaiak sem hitték, hogy ezzel a góllal az övék lesz a két pont. A Tán­csics ugyanis bátor támadó­játékkal tartós mezőfölényt harcolt ki — különösen szü­net után lógott a levegőben az egyenlítés — a lelkes ha­zai védelem azonban minden­kor jól lépett közbe. Jók: Bocz, Nagy, Pataki, il­letve Savanyó, Mezei. Szabó. További eredmények az NB II Nyugati csoportjában: Dunaújváros—Soproni Tex­tiles 0:0, Gy. Elektromos—Sz. SE Dózsa 5:1 (1:0), Körmend —Bakony Vegyész 4:3 (1:2). KOMFP—Székest ehérvár 2:0 (1:0), Fűzfő—Győri Dózsa 4:1 (1:0). Győrben nyert a fűzfői csapat A bajnoki táblázat élén most a következő sorrend ala­kult ki: 1. Fűzfő 20 10 5 5 39:22 25 2. K. Rákóczi 20 10 4 6 40:23 24 3. Sopron 20 7 10 3 24 :15 24 4. K. Táncsics 20 7 9 4 30:20 23 5. PVSK 20 8 7 8 25:21 23 6. Gy. Dózsa 20 9 4 7 30:27 22 Április 5-én teljes fordulót bonyolítottak le a labdarúgó NB III. Délnyugati csoportjá­ban. A somogyi csapatoknak ez alkalommal is elég gyengécs­kén ment. Kivétel csak a Sió­foki Bányász, amely ugyan küzdelem után, de nyert. Ez az egy gólos győzelem azt jelen­tette, hogy az S. Bányász ismét a bajnoki táblázat élére ugrott. Szigetváron ugyanis a Sziget­vár—Véménd rangadón a ha­zai csapat magára találva, le­győzte az esélyesebbnek tartott vendégeket. Kaposváron a K. Vasas szinte biztos győzelmet engedett ki a kezéből. Így egy­re kisebb a Vasas reménye, hogy felzárkózik az élhez, a többiek ugyanis szorgalmasan gyűjtögetik a pontokat. Még gyengébben sikerült a nagy­atádiak hazai bemutatkozása: az N. Kinizsi kikapott a Stein^ metz csapatától. A barcsiak Pécsen szenvedtek vereséget. Siófok — /V agymányok 1:0 (0:0) Siófok, 1000 néző. V: Szőke, Siófok: Málics — Bujtor, Szilá­gyi, Ricdl. Kékesi, Horváth. Ká- tai, Vass J. (Soós), Bihari, Dróth, Vass Z., Edz«: Papp Gyula. Nagymányok: Szulics — Bíró I.. Kókai (Fenyővári I.), Gyöngyösi, Zsemle, Bíró II., Máver (Fenyő­vári II.), Sárközi, Tóth, Balázs, Nádasdi, Edző: Dormány László. 63. perc: Bihari az alapvona­lig futott el, középre adott, s Dróth közelről nem hibázott. 1:0. Végig jó iramú, változatos, kemény mérkőzés. A vendégek helyenként túl keményen is futballoztak. A bányász egyé­nieskedő támadósora miatt nyert á vártnál nehezebben. Jók: Bujtor, Szilágyi, Kékesi, Kátai, illetve Bíró I., Gyöngyö­si, Sárközi, Tóth. K. Vasas-Pécsi BTC 2:2 (2:0) Kaposvár, 500 néző. V: Má- tyus. K. Vasas: Ricz — Matán (Ku- pás), Pataki, Küher, Máli (Deve- cseri), Poór, Bíró, Fülöp, Túli, Herbei, Laczkovics. Edző: Csan- da István. PBTC: Seres — Kozma- novics, Bíró, Rideg dr., Dvaszki, Németh (Várhelyi), Palotai, Gyur- kovics, Bartal, Radó (Hajós), Da- ka. Edző: Dara János. 28. perc: Bíró szép beadását Herbei fejelte kapura, Seres ugyan kiütötte a labdái, de Herbei másodszorra már nem hibázott. 1:0. 44. perc: Tuti adott be, Her­bei egyből a hálóba fejelt. 2:0. 46. perc: Palotai lefutotta a Vasas-védőket, akik tehetetle­nül nézték, hogy Daka (ő szin­tén őrizetlenül állt) kapja a labdát, majd a hálóba lőtt. 2:1. 88. perc: Hajós tette sakk­mattá a kaposvári védelmet, és a balsarokba vágta a labdát. 2:2. Végig nagy iramú mérkőzés volt, két ellentétes félidővel. Az első 45 percben a Vasas játszott jobban. Szünet után a vendégek jól kihasználták, hogy a kaposvári szélső hátvé­dek gyenge napot fogtak ki. A látottak alapján az eredmény igazságos: Jók: Poór, Bíró, Herbei, illetve Rideg dr., Gyurkovics. Bartal. PL A C— Barcs 1:0 (0:0) Pécsújhegy, 100 néző. V: Ta­kács. Pécs: Gyimesi — Németh, Sziget­vári, Tamás (Csatári), Peti, Kosa, Kovács I., Toller, Farkas, Kovács n., Harasztia, Edző: Kertész Tibor. Barcs: Piros — Dóczi, Karsai, Winkler, Pintér I., Bencsik, Tóth, Gulyás, Gycrgyák (Pintér II.), Otártics, Porrogi. Edző: Máyer György. 70. perc: Kosa 17 méterről váratlanul lövésre szánta ma­gát, s pattogó labdája Piros kapus kezei között perdült a hálóba. 1:0. Közepes színvonalú, küzdel­mes mérkőzés volt. Helyzetei a barcsi csapatnak is akadtak, de befejező csatár nem volt. A döntetlen inkább megfelelt volna a látottaknak és az igaz­ságnak. Jók: Gyimesi, Németh, illetve Karsai, Winkler. Steinmetz SE— Nagyatád, 2:1 (0:0) Nagyatád, 400 néző. V: Sza­bó. Steinmetz; Kuzacsevícs — Arn­bach, Razir, Nagy, Pcrger, .Zoltai» Sélinger, Gál, Lingl, Schultcisz, Juczi. Nagyatád: Palaics — Varga, Itömpf, Deák II., Bicsáki, Oláh, Zákány!, Deák I. (Gresán), Ilics, Segesdi, Brezovszki. Edző: Bicsáki Sándor. 50. perc: Zoltai egyéni játék után talált Palaics hálójába. 1:0. 80. perc: Bicsáki—Zákányi— Segesdi adogatást követően Se­gesdi szép góllal kiegyenlített. 1:1. 92. perc: A közönség már időt követelt, a játékvezető azonban hosszabbított, és a hosszabbításban Gál az utolsó másodpercekben berúgta a győztes gólt. 2:1. Az első 45 percben a Nagy­atádi Kinizsi jobban futballo­zott ellenfelénél, a helyzetek azonban rendre kimaradtak. Szünet után a vendégek több­ször veszélyeztettek. Ha némi szerencsével is, de megszerez­ték a győzelmet. Jók: Zoltai, Gál, illetve Kompi, Zákányi. További eredmények a dél­nyugati csoportban: P. Porce­lán—Paks 1:1, Mezőfalva— Szekszárdi Vasas 3:2, Szigetvá­ri VSZSE—Véménd 2:0, Báta- szék—Mohács 1:0. Az NB ILI állása: 1. Siófok 20 15 2 3 44-20 32 2. Véménd 20 14 3 3 41-15 31 3. Szigetvár 20 12 4 4 39-18 28 4. Bátaszék 20 10 4 6 30-24 24 5. P. Porcelán 20 8 7 5 31-32 23 6. Nagvmányok 20 7 8 5 24-20 22 7. PBTC 20 8 5 7 36-27 21 8. K. Vasas 20 7 6 7 34-21 20 9. Mezőfalva 20 6 7 7 20-23 19 10. Mohács 20 7 4 9 22-26 18 11. Steinmetz SE 20 8 2 10 22-28 18 12. Barcs 20 6 5 9 21-27 17 13. Nagvatád 20 6 4 10 24-30 16 14. PEAC 20 4 3 13 16-40 11 15. Paks 20 2 6 12 20-39 10 16. Szekszárd 20 4 2 14 13-37 10 456 éves csapat — 456-szor voltak válogatottak Sikert arattak az üregfiúk Marcaliban Bizony nem mostanában volt 3000 néző a Marcali SE sporttelepén. Manapság jó, ha egy-egy bajnoki mérkő­zésre 4—500' szurkoló összejön itt. A mostani eset azonban rendhagyó: a 700 éves Mar­cali az ünnepségek keretében vendégül látta a magyar Öregfiúk labdarúgó-váloga­tottat. Buzánszkyék jöttek, láttak, s győztek. És a 40—50 év közötti labdarúgók játé­kukkal gyakorta kivívták a nézők fergeteges tapsát. Tech­nikailag óriási különbség mu­tatkozott ugyanis az öregek meg a csupa fiatal játékosok­ból álló marcali labdarúgók között. Remek gólparádé volt tehát április 4-én Marcaliban. Kis úttörők köszöntötték a játék előtt virágcsokraikkal a felvonuló válogatottat. Kis- gyura Károly járási sportfel­ügyelő pedig meleg szavakkal üdvözölte Buzánszkyt és tár­sait. Valamennyi név fel­hangzása után taps csattant. Mi egy rögtönzött számvetést készítettünk: a Geller — Bu- zánszky, Mátrai, Novák, Mé­szöly, Sipos, Budai, Komora, Szojka, Rákosi, Fenyvesi dr. összeállítású kezdő csapat 456-szor volt válogatott. És a számok érdekes játéka, hogy ez a 11 labdarúgó ma éppen 456 éves. Ez a kor azonban nem lát­szott meg a játékon, mert a 30. percben már a »friss« öregfiúk értek el gólt — Mé­Igy alakult ki a félidő 4:2-es eredménye. A második félidőben az öregfiúknál Ilku, Tóth M., Be- rendi és .Raduly jutott szóhoz. A hazaiak is szinte ötpercen­ként cseréltek. Ebben az idő­szakban előbb Novák bombá­zott a léc alá, aztán Szántó rúgott a hazaiak részéről gólt. Később a fiatal Korona A Marcaliban szerepelt Öregfiúk válogatott. W Hűsvétra Pelikán, Castell, Polygraph, Scribent és más niárkás író­készletek, precíziós rajzeszközök, Castell logarlécek és egyéb értékes ajándékok a papírboltból N© mulassza el megvenni! (14114) Megyei bajnokság Ba bocsa—K. Gazdasz 3:1 (0:0) Babócsa, 100 néző. V.: Per- ger. A lelkes vendégcsapat csak egy félidőn át tudta tar­tani a hazaiakat. G.: Orsós II., Balogh, illetve Bátor. Jók: Vangyia, Hajdú, Orsós, illet­ve Horváth, Bátor, Bakos. Kovács Tibor Lengyeltóti—Somogy - tarnóca 3:1 (1:1) Lengyeltóti, 200 néző. V.: Vajda. Az első félidő kiegyen­súlyozott játéka után a tá­madóbb szellemű hazai csa­pat biztosan nyert. G.: Osz- lánszky II., Komócsin, illetve Nagy. Jók: Oszlánszki, Komó­csin, Kesztyűs, illetve a ven­dégcsapat közvetlen védelme. Dr. Körmendy István M. Latinca—K. Vasutas 1:0 (0:0) Marcali, 200 néző. V.: Feny­vesi. Változatos, jó mérkőzés volt. Gyors csatárai révén a vendégcsapat is sok veszélyes támadást vezetett. A mérkő­zés sorsát eldöntő gólt 10 perccel a befejezés előtt Si­mon lőtte. Jók: Szabó, Bódis, Simon, illetve Takács, Stel­ler. Kisborsó Imre Balatoni enyves—Csurgó 2:2 (1:0) Balatonfenyves, 200 néző. V.: Műdig. Nagyszerű mérkő­zésen mind a hazai, mind a vendégcsapat időnként jól játszott. Igazságos döntetlen. G.: Szanyi, Kővári, illetve Mód, Polgár. Jók: Bogdán, Ágoston, Kardos, illetve Sza­bó, Mód, Szmolek. Szabó Ernő Taszár—Balaton boglár 1:1 (1:0) Taszár, 100 néző. V.: Kor­nál. Az első félidőben szinte egy kapura játszott, a taszári csapat. Szünet után feljöttek a vendégek is, és lelkes já­tékkal kiharcolták az egy pontot a 10 főre olvadt Ta- szárral szemben. A játékveze­tő ugyanis a 42. percben sportszerűtlenségért Gallovi- csot (Taszár) kiállította. G.: Fábián 11-esből, illetve Szá­lai. Jók: Pőcze, Vígh, Rónai, illetve Harmath, Kardos, Hock. Vadas Tibor Fonyód—K. V. Lobogó 2:0 (1:0) Fonyód, 200 néző. V.: Bal­lér. Közepes színvonalú mér­kőzés, helyzetei alapján a ha­zai együttes nagyobb arány­ban is győzhetett volna. G.: Markovics, Tamás. Jók: Nagy, Bognár, Bicsár, Markovics. A kaposvári csapatban nem volt kiemelkedő teljesítmény. Zákányi Kálmán Egy kis pihenő. Annak idején Fenyvesi dr, nem igényelte mérkőzés közben a kényszerszünetet. szöly révén — úgy, hogy a marcaliak jóformán nem is értek még a labdához. Igaz, erre nekidurálták magukat a hazaiak, s két »okos góllal« fordítottak. Előbb Izsák, majd Pék futotta le Buzánszkyt, il­letve Mátrait. Aztán egymást követően Komora, Fenyvesi, majd Mészöly talált a hálóba. ugyanezt tette. Végül Rákosi beállította a végeredményt. 6:4-re győzött tehát a ma­gyar ' öregfiúk-válogatott Marcaliban a megyei bajnok­ságban szereplő MSE ellen, bizonyítva, hogy az öt X tá­ján járó labdarúgóktól még ma is van mit tanulni. K, S.