Somogyi Néplap, 1974. március (30. évfolyam, 50-76. szám)

1974-03-12 / 59. szám

Az Ú. Dózsa pontelőnyt szerzett Hazai vereséggel kezdett a Rákóczi, idegenben nyert a Táncsics Egy héttel ezelőtt négy azo­nos pontszámú csapat sorako­zott a labdarúgó NB I-es baj­nokság élén. A 18. forduló az­után szétszórta az éllovasok mezőnyét. A Ferencváros meg a Rába ETO ugyanis csak döntetlent ért el. A győriek a Fáy utcában, a ferencváro­siak Szegeden hagytak egy pontot. Még rosszabbul járt a negyedik 22 pontos csapat. A Pécsi Dózsa vesztesként hagy­ta el Zalaegerszegen a játék­teret. A pécsiek vereségében kétségkívül közrejátszott, hogy Maurer, a PMSC közép­hátvédje nem okult az elő­dök történetéből. »-Felülbírál­ta« Palotai játékvezető egyik döntésért, amiért kiállítás jár. A pécsi csapat tíz fővel küz­dött több mint ötven percen át. Az Újpesti Dózsa az eddig kitűnően szereplő MTK ven­dége volt a Hungária kör­úton. Benéék nem tisztelték a vendégjogot, megérdemelten verték 2:0-ra a kék-fehér együttest. Ezzel a bajnokcsa­pat egy ponttal vezet a baj­noki táblázaton. Elég alacsony színvonalú mérkőzést hozott a Dorog— Tatabánya találkozó, ahol ér­vényesült a papírforma: pont- osztozkodás történt. Kispesten elég nehezen nyert a Bp. Honvéd a VM Egyetértés el­lenében. A Videoton győze­lemmel kedveskedett nyolc­ezer szurkolójának. Ml IB Tovább csökkent a Diósjyör előnye Az ősszel tekintélyes előnyre tett ,s i.rt a labdarúgó-bajnokság máso­dik vonalában a Diósgyőri VTK. A tavaszi rajt viszont nem sikerült a volt NB I-es csapatnak. Jelenleg már csak egy pont az előnye a ki­tünően szereplő Szolnok előtt. A szolnoki csapatot a Kaposváron is jól ismert dr. Czibulka Mihály ve­zérli — könnyen lehet, hogy az NB I-be. Igaz, még nagyon messze van a befejezés, sok minden történhet a kövektező fordulókban. Komló—Kecskemét 1 :o (0:0). Szelcszárd—Nagykanizsai Olajbá- ivász 1:0 (0:0), MÁV DAC—Bp. Soartacus 1:0 (0:0), Diósgyőr— Kossuth KFSE 0:0, Szolnoki MTE— Dunaújváros 2:0 (1:0), Budafok— Várpalota 1:1 (0:0), Debrecen— Pénzügyőr 1:0 (0:0). Oroszlány- Egér 2:0 (0:0). Békéscsaba—Ganz- MAVAG 1:1 (1:0). Az NB I B állása: 1. Diósgyőr 20 11 5 4 33:15 27 2. Szolnok 20 10 6 4 30:18 26 3. Békéscsaba 20 9 6 5 22:17 24 4. Budafok 20 7 9 4 23:17 23 5. Komló 20 9 5 6 19:15 23 6. MÁV DAC 20 8 5 7 25:18 21 7. Dunaújv. 20 7 7 6 32:29 21 8. K. KFSE 20 8 5 7 26:25 21 9. Szekszárd 20 6 8 6 18:17 20 10. Eger 20 7 5 8 29:30 19 11. Debrecen 20 6 7 7 19:20 19 12. Olajbányász 20 7 5 8 24 :29 19 13. G.-MAVAG 20 6 6 8 18:20 18 14. Várpalota 20 5 7 8 16:19 17 15. Pénzügyőr 20 6 4 10 19:33 16 \<y. Bp. Spartac. 20 6 4 10 19:26 16 17. Kecskemét 20 5 6 9 20:36 16 13. Oroszlány 20 5 4 11 14:25 14 Egymilliós nyeremény a totóban A totó 13 plusz 1 talála- tos szelvénye: 2 x x 1 x 1 2 x 2 2 2 1 2 plusz 1. 13 plusz 1 találatos szelvény mindössze egy akadt, ennek nyereménye 1 060 291 forint, a 13 találatos szelvények 269 569, a 12-esek 936, a 11 találatosok 393, a 10-esek 84 forintot fizetnek. ZTE—Pécsi MSC 1:0 (0:0) Zalaegerszeg, 10 ezer néző. V.: Palotai. Góllövő: Soós. Kiállítva: Maurer (PMSC) a 36. percben. Videoton—Haladás 1:0 (1:0) Székesfehérvár, 8000 néző. V.: Mohácsi. Góllövő: Karsai. Bp. Honvéd—VM Egyetértés 2:0 (1:0) Kispest, 40Ö0 néző. V.: Nagy V. Góllövő: Kozma (2). Kiál­lítva: Kocsis (Bp. Honvéd) a 77. percben. Ű. Dózsa—MTK 2:0 (0:0) Hungária körút, 12 ezer né­ző. V.: Emsberger. Góllövő: Fekete, Zámbó. Dorog—Tatabánya 1:1 (0:0) Dorog, 6000 néző. V.: Kőrös. Góllövő: Bartalos, ill. Kőmű­ves (11-esből). Kiállítva Tóth Gy. (Dorog) a 21. percben. Szeged—Ferencváros 0:0 Szeged, 15 ezer néző. V.: Müncz. Kiállítva: Virág (Sze­ged) a 79. percben. A labdarugó NB I állása: 4.. Ü'. Dózsa 18 11 2 5 43:23 24 2. FTC 18 9 5 4 36:18 23 3. Rába ETO 18 9 5 4 23:21 23 4. Videoton 18 9 4 5 27:21 22 5. Pécs 18 7 8 3 19:17 22 6. Bp. Honvéd 18 10 1 7 34:20 21 7. Tatabánya 18 8 5 5 23:25 21 8. Salgótarján 18 5 10 3 15:18 20 9. ZTE 18 8 3 7 19:24 19 10. Csepel 18 7 4 7 24:23 18 11. MTK 18 7 4 7 23:22 18 12. Szeged 18 4 6 8 19:21 14 13. Vasas. 18 2 9 7 16:24 13 14. Haladás 18 3 6 9 15:26 12 15. Egyetértés 18 — 10 8 11:30 10 16. Dorog 18 1 6 11 15:29 8 A I Rajtoltak a Nemzeti Bajr nokság alacsonyabb osztályai­nak csapatai is. Az NB II Nyugati csoportjában hideg zuhany érte a K. Rákóczi hí­veit: hazai pályán szenvedett vereséget a csapat. Jobban in­dult a tavaszi évad a Táncsics táborában, a kaposvári együt­tes ugyanis győztesként tért haza Győrből egy nagyon fon­tos mérkőzésről: a Gy. Dózsái, győzték le. Az efső forduló jelentős változásokat hozott a bajnoki táblázaton. Pécsen a PVSK— Fűzfő összecsapás volt a ta­vaszi évad első rangadója. A pécsiek biztosan győztek. Amikor levonultak a pályáról, a vasutasok még nem hitték, hogy a bajnoki táblázat élé­re ugrottak. Az történt ugyan­is, hogy a Soproni Textiles vereséget szenvedett Körmen­den. Már csak ez a négy ered­mény is azt tükrözi, hogy sok váratlan eseménnyel kell szá­molnunk az NB Il-es bajnok­ság tavaszi folytatásában. BKV Elore-K. Rákóczi 3:2 (0:1) Kaposvár, 2000 néző. V.: Vincze dr. BKV ELŐRE: Hegedűs — Sas (Stockbauer), Vári, Tordai. I.égrá- di, Guláesi, Rozgonyi, Kólái, .Jó­zsa (Solymosi), Varga. Füsl. Edző: Kiss János. K. RÁKÓCZI: Hegedűs — Márton, Bali, Agfalvi, Hofmann (Balogh). Kiss, Négy. Pintér, Bur- csa. Kovács, Dusák. Edző: Mathesz Imre. A K. Rákóczi salakos pá­lyáján rövid ünnepség vezet­Románia csapata nyerte a kézilabda-világbajnokságot Vasárnap Berlinben a Ro­mánia—NDK mérkőzéssel vé­get ért az 1974. évi kézilab­da-világbajnokság. Most is óriási izgalom előzte meg' a döntőt, amelyen a legutóbbi világbajnok Románia és az ezüstérmes NDK csapata ta­lálkozott. A mostani döntőn csak néhány percig volt két­séges a románok győzelme. A I végén ellenállhatatlannak bi­zonyult a román csapat, amely 14:12 (7:8) arányban megnyerte a mérkőzést. Így alakult ki a végső sorrend: Világbajnok: Románia, 2. NDK, 3. Jugoszlávia, 4. Len­gyelország, 5. a Szovjetunió, 6. Csehszlovákia, 7. Magyar- ország, 8. Dánia. Kijelölték a válogatott kereteket Illovszky Rudolf szövetségi kapitány vasárnap este közöl­te azoknak a játékosoknak a névsorát, akikből kétnapos közös felkészülés után össze­állítja a szerdán Komárom­ban, az NDK utánpótlás válo­gatottja ellen pályára lépő csapatot. A már korábban is­mertetett névsorból többen hiányoznak. A klubedzőkkel történt megbeszélés után sé­rülés miatt kt kellett hagynia a kapitánynak Póczíkot, Tóth Andrást meg Juhász Istvánt. Ezek szerint a következő já­tékosok kezdték meg Tatán a felkészülést: Mészáros, Géczi, Kolár, Harsányi, Bálint, Hor­váth J., Megyesi, Kovács J., Kű, Somogyi, Bene, Fazekas, Kovács I. (Salgótarján), Mát­hé, Zámbó. Sárosi László szövetségi ed­ző is közölt keretet. Az ő csapata szerdán a hollandiai i Deventerben az utánpótlás EB keretében lép pályára. A B válogatott a következő já­tékosokból áll: Kovács L. (Videoton), Csepecz (Tatabá­nya), Kincses II., Kocsis, Bá­lint (PMSC), Varga (SBTC), Csorna, Kunszt, Becsei (MTK), Dunai III. (Ú. Dózsa), Vépi (Ferencváros), Komjáti (Va­sas), Buronyi (Csepel), Pintér Pál (Bp. Honvéd). ' hűvös, szeles Idő meg a havas esd miatt csak a leghát­ulják ra Holtak az 1974. cvi niezeifutó-bajnokságon. Fel­vételünk a serdülő lányok indulásakor készült. | PVSK győzött az NB II rangadóján Dómján Sándor, a Somogy megyei Lapkiadó Vállalat igazgatója gratulált Beli Átül' n k, a IC. Fó: ’"zi csapatka­pitányának, majd átadta a gy sites csap a kick járó Somogyi Néplap Kupát. (A háttérben Mathesz Imre, a Rákóczi ed­zője. te be a tavaszi bajnokság ka­posvári nyitó mérkőzését. Dómján Sándor, a Somogy megyei Lapkiadó Vállalat igazgatója és Horváth Zoltán, a Somogy megyei Labdarúgó Szövetség főtitkára köszöntöt­te a K. Rákóczi labdarúgóit, akik sorrendben harmadszor nyerték el a Somogyi Néplap Kupát. Báli Attila csapatka­pitány vette át a serleget, majd a kupában szereplő va­lamennyi labdarúgó kapott egy kicsinyített másolatot. A mérkőzés jól kezdődött Már o második percben ve­zetést szerzett a kaposvári csapat. Pintér labdáját Ko­vács öt méterről a bal sarok­ba fejelte. 1:0 a Rákóczi ja­vára. A következő támadást is a Rákóczi vezette. Kovács labdája azonban most a kapu fölött szállt el. A 9. percben ismét Kovács Csaba lett a »•főszereplő«. A fél pálya tá­jékán Kovács visszahúzta ki- ugrani készülő ellenfelét, el­feledve az erre vonatkozó szi­gorú új szabályt. Vincze dr. habozás nélkül kiállította a kaposvári játékost. (Sajnos, a játékvezető a későbbiek során nem ilyen következetesen al­kalmazta ezt a JB-döntést.) Elég lassan nyugodtak meg a kedélyek. A 30. percben Kiss növelhette volna a csonka csapattal is támadó Rákóczi előnyét, a fiatal csatár szóló­ja azonban fölé lövéssel ért véget. A 40. percben Kiss— Nagy összjáték után az utób­bi három lépésről a kapusba vágta a labdát. A második félidőt a ven­dégek gyors gólja Vezette be. A 3. percben keresztlabda szállt előre a jobb oldalra, s a szabadon hagyott Varga ki­egyenlített. 1:1. A bekapott gól idegessé tette a Rákóczit, s a vendégek fölénybe kerül­tek. A 8. percben Hegedűs bravúros védése mentette meg a hazai kaput az újabb góltól. A 15. percben cserélt a Rákóczi, s még ugyanebben a percben a tíz fővel is na­gyon harcosan küzdő csapat ismét vezetést szerzett. Kapu előtti kavarodásból Barcsa lőtt a hálóba. 2:1 a Rákóczi javára. Cseréitek a vendégek is, és ez náluk szintén hasz­nosnak bizonyult. A 21. peVc- ben egy jobb oldalról beadott labdát Rozgonyi közelről lőtt a kaposvári hálóba. 2:2. A 28. percben a csapatok is ki­egyenlítődtek. A cserejátékos­ként beállt Stockbauert után- rúgásért Vincze dr. kiállítot­ta. Ezt követően sajnos nem az jött, amit a hazai nézők vártak. A 30. percben ugyan­is Pintér az üres kapuba se talált be. viszont egy perc múlva a másik oldalon a sza­badon hagyott Józsa menjor- dította a mérkőzés sorsát. Gólt lőtt, s ezzel 3:2-re nyert a vendégcsapat. Az utolsó 15 percben ugyanis hiába roha­mozott a K. Rákóczi. Idegességekben bővelkedő (a játék- és a nézőtéren egy­aránt), küzdelmes mérkőzést hozott a két csapat találko­zója. Amikor a Rákóczi cson­ka csapatával másodszor is vezetést tudott szerezni, úgy tűnt, hogy sikerül a vissza­vágás az őszi 0:l-ért. Azután a vendégek higgadtak le job­ban, s elég szerencsés góllal kiegyenlítettek. Sőt, a végső győzelmet is megszerezték, mert a hajrára a Rákóczi el­fáradt. Elsősorban ez volt a kaposvári vereség oka. De sokkal nagyobb nyugalomra is szükség lett volna a kétség­kívül heves összecsapáson, ahol Kovács meggondolatlan­sága a két pont elvesztését is jelentette. Jók: Tordai (a me­zőny legjobbja), Varga, Józsa, Rozgonyi. A K. Rákóczi csa­patában csak Báli és Nagy já­tékát lehet átlagon felülinek említeni. K. Táncsics SE- Győri Dózsa 1:0 (0:0) Győr, 800 néző. V.: Jaczina. KAPOSVÁR: Török — Dombos, Szöllősi, Horváth I., Bányász, Sza­bó L., Savanyó, Mezei, Varga, Bo- romissza, Takács. Edző: Jutási Ró­bert. GyöR: Kóczián — Kovács S., Domonkos, Károlyi, Németh (Csol- lány), Vorigin, Csukás (Kovács L.), Halasi, Szabó, Gábor, Vígh. Edző: Horváth Zoltán. Kölcsönös erőfelmérés után a Táncsics vezette az első veszélyes támadást. Azután a győri Vígh került jó helyzet­be, de öt méterről kapu felé lőtt. A 15. percben Szabó két szabadrúgása jelentett ese­ményt. A kaposvári közép­pályás először fölé, majd mel­lé bombázott. Két perc múlva Varga az alapvonalig futott el, Takács fejesét azonban Kóczián szögletre hárította. Majd Boromissza löt öt mé­terről fölé. A 30. percben a győrieknek nyílt volna alkal­muk gólszerzésre. Szabó két csel után nyolc méterről Tö­rök kezébe lőtt. A másik ol­dalon Szabó—Takács összjáték után a szélsőt az utolsó pil­lanatban becsúszva szerelték. A 44. percben a mérkőzés leg­nagyobb helyzete maradt ki­használatlanul. Bányász ívelt előre egy szabadrúgást, Hor­váth I. egészen az ötösig vit­te a labdát, ott a kapusba vágta. A labda a kapusról visszapattant Horváth elé, aki a fekvő kapus mellett nem talált a hálóba, hanem az üres kapu mellé lőtt A második félidő kezdetén változatos játék alakult ki, azután a 14. percben megszü­letett a Táncsics gólja, amely a mérkőzés sorsát is eldön­tötte. Szabó vezette fel a lab­dát, kiugratta Takácsot, aki egy csel után másodszor Do­mokos lába között gurította el a labdát, majd megkerülte a védőt, kicselezte a kapust és úgy lőtt a hálóba. 1:0. A gólt követően teljesen visszaesett a győri csapat. A 28. percben Szabó labdájával Varga került jó helyzetbe, de szöglet árún most is felszabadult a hazai kapu. A 33. percben a győri Kovács lövését kellett háríta­nia Töröknek, majd a hazaiak elszalasztottak az egyetlen egyenlítési lehetőséget. Szöllő- siről leperdült egy labda, melyet Halasi megkaparintott, nyolc méterről azonban az ideges csatár mellélőtt. A Táncsics a hátralevő időszak­ban már csak a labda és az eredmény tartására törekedett, sikerrel. Gólt nem kapni jelszóval, megerősített védelemmel lé­pett pályára a Táncsics SE Győrben. Az elképzelés az volt, hogy főként a széleken gyors ellentámadásokkal kell megtörni a kemény győri vé­dőfalat. A jól játszó és tak­tikailag is fegyelmezett csa­pat maradéktalanul megoldot- i feladatát. Többet támadott, mint ellenfele, több helyzetet is teremtett. E mérkőzésen a Táncsicsnak nem volt gyenge pontja. Boromissza magasan a mezőny fölé nőtt, kiemel­kedőt nyújtott Dombos, Szöl­lősi, Horváth és Szabó is. A győri csapatban két védőjáté­kos, Kovács S. és Domonkos jeleskedett. További eredmények az NB II Nyugati csoportban: PVSK— Fűzfő 2:0 (1:0), Bakony Ve­gyész—Szfv. MÁV 1:0 (1:0), Sabaria—SZSE Dózsa 4:1 (3:0), Körmend—Sopron 2:0 (1:0), KOM ÉP—Máza-Szászvár 4:1 (2:0), Dv,naújváros—Gy. Elekt­romos 2:0 (1:0). A csoport állása a Ifi. forduló után: 1. Pécsi VSK 16 8 5 3 24:15 21 2. Sopron 16 6 8 2 18:10 20 3. Fűzfő 16 7 5 4 29:18 19 4. K. Rákóczi 16 8 2 6 34:20 18 5. K. Táncsics 16 5 8 3 21:15 18 6. Gy. Dózsa 16 7 3 6 25:21 17 7. Sabaria 16 5 7 4 18:17 17 8. Bakony V. 16 5 7 4 18:20 17 9. Dunaújv. 16 6 4 6 21:19 16 10. BKV Előre 16 5 6 5 22:21 16 11. M.-Szászv. 16 6 4 6 16:24 16 12. KOMEP 16 6 3 7 26:21 15 13. Körmend 16 6 3 7 18:22 15 14. Sz.-fehérvár 16 7 1 8 17:22 15 15. Gy. Elektr. 16 4 3 9 16:29 11 1«. SZSE Dózsa 16 1 3 12 14:49 9 Ha ezt a nagy helyzetet Pintér Gyula kihasználja, akkor talán nem veszít a Rákóczi. Pintér azonban a k«- mellé küldte a labdát.