Somogyi Néplap, 1958. december (15. évfolyam, 284-307. szám)

1958-12-09 / 290. szám

Kedd, 1958. december 9. 4 SOMOGYI NÉPLAP A vasárnap sportja VASÁRNAPI LABDARÜGÓ-MÉRLEG Egy győzelem és két vere­ség — ez megyénk NB-s csa­patainak vasárnapi mérlege. Nem éppen kedvező a kép. Igaz, többre nem is számítot­tunk, mert csak titokban re­méltük, hogy hátha sikerül a Kinizsinek Komlón pontot ra­bolnia. Nem sikerült. így kénytelenek vagyunk megelé­gedni az NB II-es csapat tisz­tes vereségével, amelyhez csatlakozik a Nagyatádi Kini­zsi újabb veresége Bácsalmá­son, s marad az egyedüli vi­gasz, a KMTE állandósult jó formája és kétségkívül érté­kes győzelme. A megyei bajnokság mérkő­zéseinek színvonala általában a közepes felett mozgott. A rangadót biztosan nyerték a kaposvári lila-fehérek, így a Dózsa már bebiztosította őszi elsőségét. E héten mindössze egy meglepetés akadt, a bala- tonbogláriak pontot vittek el Kaposvárról, a K. Hunyadi Vasutastól. A többi mérkőzé­sen általában a várt eredmé­nyek születtek. Említést csak az érdemel, hogy a zamárdiak csaknem meglepetést csinál­tak Siófokon. Könnyen döntetlen lehetett volna. Sőt!.,, Komlói Bányász - Kaposvári Kinizsi 2:1 (1:0) Komló, 3000 néző. V: Szigeti. Komló: Krausz - Mestyán, Kom­lói, Balázs — Kohlman, Molnár II. — Grozdics, Cziráki, Perényi, Mol­nár I., Róth. Edző: Záborszki Je­nő. K. Kinizsi: Rapp - Szigeti, Szili, Gergely - Mózsi, Márkus - Tóth, Szenígróti, Ács, Kelemen, Horváth. Edző: Király Tivadar. A beköszöntött téli időjárás el­lenére is félszáznál több kaposvári szurkoló kísérte el a Kinizsi csa­patát Komlóra. A festői fekvésű komlói sporttelep ezen a napon csak szemre volt szép. A pálya ta­laja csontkeménnyé fagyott, a déli napsütés nyomán ugyan kissé fel­engedett, de a mérkőzés folyamán újra fagyni kezdett. így aztán ke­mény, csúszós talajon kezdődött meg a játék. A mérkőzésnek kü­lön érdekességet adott az, hogy Záborszki Jenő, aki hosszú időn át volt a Kinizsi játékosa és ed­zője, most a Komlói Bányász ed­zőjeként, volt csapata ellen ren­dezte a sorokat. Az első percek­ben úgy tűnt, hogy jól. Rögtön kezdés után a Komlói Bányász lépett fel támadólag, s erőteljes rohamok keltettek ve­szélyt Rapp kapuja előtt. Előbb az újból játékjogot kapott Grozdics lőtt kapura, de Rapp mentett. Az­tán gyors egymásutánban három komiói szöglet következett, jelezve, hogy még mindig nem szabadult fel a kaposvári kapu. A 9. perc­ben Tóth jól tört ki, de Krausz felszedte előle a labdát. A 10. perc­ben ismét Grozdics vezette a komlóiak támadását. Már egyedül állt Rappal szemben, amikor lőtt, s Rapp vetődve, lábbal bravúro­san mentett. A másik oldalon Szentgróti törhetett volna ki, de elmélázott. A 16. percben vezette a Kinizsi első komoly támadását. Horváth- Ács összjáték után a középcsatár csúnyán kapu fölé küldte a lab­dát. Továbbra is komlói fölény - de most már korántsem olyan meggyőző, mint az első tíz percben — jellemezte a játékot. Az iram fokozatosan esett. A Kinizsi igyekezett lelassítani a komlói rohamokat, úgyhogy olykor kézilabda-mérkőzés íze volt az összecsapásnak. A kaposváriak ugyanis nem res- tellték kézzel megfogni a labdát, hogy fékezzék a komlói tempót. Bár a komlói csapat támadott töb­bet, néha szóhoz jutottak a ka­posváriak is. Kapura lövés azon­ban nem volt. A 38. percben Ke­lemen lövése messze elszállt a ka­pu mellett, pedig Krausz még vissza sem ért egy kirúgás után a kapujába. A félidő utolsó öt percében ismét komlói rohamok követ­keztek. A 40. percben a komlói Róth be­ívelt labdáját Rapp röviden tudta kiütni, a labda éppen Grozdics elé perdült, a meglepett szélső azon­ban kapu mellé lőtt. Egy gyors Kinizsi-támadás befej ezésekén t Acs találta el az oldalhálót. Aztán újabb két komlói szöglet követke­zett. A sorrendben ötödik komlói sarokrúgás gólt eredményezett. A beívelt szögletet röviden sza­badították fel a kaposvári vé­dők. ott pattogott a labda a 16-oson belül, míg végre a szabadon álló Czirákinak éppen jól lábra jött, s hatalmas ka­páslövéssel védhetetlenül lőtt a hálóba, 1:0. Újabb komlói rohamok következ­tek a gól után, de veszélyes hely­zet most már nem alakult ki, mert a játékvezető a félidő végét je­lezte. Újrakezdés után tíz percig úgy festett a helyzet, hogy Komló csa­pata biztosan nyeri a mérkőzést. Az első lefutás ugyan a kaposvári Tóth nevéhez fűződik, aki nagy- erejű lövést küldött kapura, de Krausz ugyanúgy, miként az első félidőben Rapp, hasonló helyzet­ben lábbal felszabadított. Azután percekre beszorult a Kinizsi. Rapp gyakran volt munkában. Néhány esetben biztos kézzel mentett is, de a 8. percben újabb komlói gól született. Ismét szögletet rúgtak a kom­lóiak, a baloldalról beszálló sarokrúgás után a labda az őrizetlenül hagyott Perényi fe­jére szállt, aki jól emelkedett ki, és biztosan fejelt a hálóba, 2:0. Af hazai közönség további komlói rohamokat várt, de a rákapcsolt Kinizsi lehűtötte a hazai kedélye­ket. A 12. perctől kezdve ugyanis feljött a kaposvári csapat, s teljesen átvette a játék irá­nyítását. Egyelőre azonban a kaposvári ro­hamok elakadtak az ügyes kom­lói lestaktikán. Különösen Tóthot 4M sokszor lesállasoa a játékve­zetői sípszó. Tíz percen át me­zőnyjáték folyt, a kapusoknak alig akadt dclguk. Aztán Kohlman cé­lozta meg Rapp kapuját — siker telenül. Az ellentámadás során viszont a kaposváriak fejeztek be góllal egy támadást. A 22. percben Acs nyargalt el a balösszekötő helyén, pompás keresztlabdát adott Szentgró- tinak, aki jó ütemben érkezett a beadásra, s a jobbösszekötő helyéről, az ötös sarkáról nasry kapáslövéssel a hálóba küldte a labdát, amely u?van a tar­tóvasról visszavágó"* 1 ott a me­zőnybe. de Szigeti játékvezető résen volt. s így nem volt vi­ta. Középkezdés következett. 2:1. Parázs nercek következtek ezután a pályán. Miként két héttel ezelőtt Pécsett, úgy most is a Kinizsi diktálta az iramot a volt NB i-es csapattal szem­ben. Az egyenlítés a levegőben lógott. A 27. percben Tóth két csel után ügyesen futott el a szélen. Lerázta magáról Balázst is, s ahogy a nagykönyvben meg van írva, az alapvonalról úgy gurított vissza az ötösre Horváth elé, a csatár tiszta helyzetből azonban az égbe küld­te a labdát. Ez bizony ordító gólhelyzet volt. Két perc múlva Róth irigyelte meg a kaposvári jobbszélső pará­dés alakítását, ő nyargalt el, lőtt is, Rapp kiöklözte a labdát, majd Márkus felszabadított. Aztán ismét kaposvári támadá­sok következtek. Megismétlődött az előbb kihagyott gólhelyzet. Ismét Tóth hagyta fa­képnél Balázst, Kelemenhez ját­szott, Kelemen Horváth elé pöc­cintette a labdát. A meglepett bál­szélső most elhamarkodva kapu mellé lőtt. Ez is gólhelyzet volt. A 33. percben még Márkus is megcélozta a komlói kaput. Lab­dája azonban elzúgott a kapu fö­lött. Azután az elemében lévő Tóth újabb kitörése után Szent­gróti juttatta jó helyzetbe Ácsot, fejese azonban kapu fölé szállt. A Kinizsi még mindig nem adta fel, bár olykor-olykor feljöttek a kom­lóiak is. A 36. percben Cziráki a kapunak háttal állva ravasz lab­dát küldött kapura, de Rapp a he­lyén volt. A másik oldalon vi- i szont Horváth lőtt elhamarkodot­tan ismét kapu mellé. Majd egy Kelemen-Tóíh támadás befejezé­seként Tóth bombája zúgott ka­pura, de Krausz a helyén volt. A 43. percben Ács lövését védte Krausz, s ezzel el is lőtte puska­porát a kaposvári csapat. Az utol­só percben ismét a komlóiak tá­madtak, s csak Molnár I. ügyet­lenségén múlott, hogy nem sze­reztek újabb gólt. A nagy hely­zettől megilletődött csatár ugyan­is gyengén Rapp kezébe küldte a labdát. Ezzel aztán véget is ért a mérkőzés. Mint várható volt, Komlón nagy küzdelmet hozott a két csapat ta­lálkozóba. A félidők első tíz per­cét kivéve a játékon egyáltalán nem lehetett látni, hogy a Bányász ; együttese tavaly még az NB 1-ben küzdött. Ha mérlegre tennénk a J csapatok támadásait, akkor telje­sen kiegyensúlyozott volna a mér- j leg nyelve, mert az első félidőben a komlói csapat, szünet után vi-1 szont a Kinizsi játszott határozott | fölényben. Elmaradt a komlóiak technikai fölénye is, mert a sí­kos, csúszós talajon technikai bra­vúrokra nemigen telt. A mindvé­gig lelkesen küzdő csapatok ösz- szecsapásáhől csak a szerencse se­gítségével kerekedett felül a Bá­nyász együttese. A kaposváriaknak ugyanis több helyzetük volt, mint a bányászoknak. Könnyen döntet­len lehetett volna. Sőt. . . Viszont az el is döntötte a mérkőzés sor­sát, hogy ?. komlói támadósor kevés adódó helyzetét is gólokra tudta váltani. Kétségkívül igaz, hogy a balszerencse közrejátszott • a Kinizsi vereségében, de azért szerepe van a vereségben a ka­posvári ötösfogatnak is, amelynek góllövő tudománya csak nem akar állandósulni. I Igen szoros eredmények szí I >ttek az NB ll-ben A Nemzeti Bajnokság II. osztá­lyában az utolsóelőtti bajnoki for­dulóban igen szoros eredmények születtek. Mindössze két csapat volt, amely két góllal tudott győz­ni. A többieken csak egy-egy gól- különbség adódott egyik vagy má­sik csapat javára. Két találkozón döntetlen eredmény született. A vártnál nehezebben nyert ottho­nában a Pécsi Dózsa a Kistext el­len, de a Sztálin városiak is csak küzdelem után, szerencsével vitték haza a két pontot Oroszlányból. Most már szinte törvényszerűség a székesfehérváriak döntetlenje. A Székesfehérvári Vasas sorrendben 9. mérkőzésén szerzett egy. pontot. A forduló eredményei: Pécsi Dózsa-Kistext 1:0 (0:0). Pécs, Tüzér u. 3000 néző. V: Ru- zsinszky. Nehezen nyert a P. Dó­zsa. Láng—Budafok 2:0 (1:0). Rozs­nyai u. 400 néző. V: Tóth. A Láng csapata ismét jól játszott. Zalaegerszegi TE—Csepel Autó 2:0 (1:0). Dunaharaszti, 1000 néző. V: Máté. Az idénv végére formába lendült egerszegiek Dunaharaszti- ban is biztosan győztek. V£ci Petőfi—Székesfehérvári Va­sas 2:2 (1:0). Vác, 2000 néző, V: Radó. Igazságos eredmény. Db. Spartacus—Szállítók 2:0 (1:0). Budafok, Duna-part, 1500 néző. V: Géczi. «-Szikrázó-« mérkőzést ví­vott a két igen kemény csapat. Bradát és Nárait kiállították. Pécsi VSX-Mosonmagyaróvár 1:1 (1:0). Mosonmagyaróvár, 2000 néző. V: Potocsnyi dr. A feljavult pécsiek értékes pontot hoztak Ma­gyaróvárról. Sztálinváros—Oroszlány 1:0 (1:0). Oroszlány, 1000 néző. V: Aranyosi. Egy lesgyanús góllal győzött a vendégcsapat. HÍREK — Annyi helyzetet, mint amennyi Komlón kimaradt, büntetlenül az NB Il-ben nem lehet kihagyni. — így vélekedett a találkozó után az egyik kaposvári szurkoló. Ez a vé­lemény egyúttal megkönnyíti az újságíró dolgát is, mert egy mon­datban, tömören összefoglalja a komlói találkozó bírálatát. Az egyéni teljesítmények terén is nagyjából azonos volt a kép mindkét csapatnál. A Bányász együttesében Krausz, Komlói, Kohlman, Grozdics és Cziráki já­téka tetszett. A Kinizsinél Rapp, Szili, Gergely, Márkus, Mózsi és Tóth nyújtott kiemelkedőt. Szólni kell Szigeti L. játékveze­téséről. Az ismert nevű játékve­zető jól tartotta kezében a mér­kőzést. A csúszós talajon is jól ítélte meg a dancsokat és a sza­bálytalanságokat. Ilyen .ió játék- vezetéssel az őszi idényben még nem találkoztunk. Kovács Sándor Két ellentétes félidő... KMTE—Simontornyai Bőrgyár 3:0 (3:0) Kaposvár, Dózsa-sporttelep, 1000 néző. Vezette: Sutyor. KMTE: Kovács — Szili, Egres, Darvas — Vajda, Vigh — Jutási, Tiszagáti, Zsoldos, Pammer, Papp. Simontornya: Szabó — Sebestyén 11., Smigura, Kora — Sebestyén 111., Pados — Barocsai, Kondor, Csapó, Gahó, Pénzes. Már az el­ső percekben több gólveszélyes helyzetet teremtettek a hazai csa­tárok az ellenfél kapuja előtt. Szép Zsoldos—Jutási—Pammer akciók gyönyörködtették a nézőket. Az MTE csatárai mintaszerű adoga­tásokkal és gyors elfutásokkal kö­zelítették meg az ellenfél kapuját, s lövésekre is bátran vállalkoztak. A 10. percben Papp ördöngős cselekkel lerázta magáról az egész védelmet, középre játszott, ahol Zsoldos villámgyorsan kiug­rott, s mintegy nyolc méterről a kapu jobb sarkába lőtte a labdát: 1:0. Pompás támadás volt. A vendégcsapat nem tudott ki­bontakozni, s időnként szinte alá­rendelt szerepet játszott. A KMTE nagyobb tudását és technikai fö­lényét helyenként kíméletlen já­tékkal próbálták a simontor- nyaiak ellensúlyozni. Az erélyes játékvezető rendre figyelmeztette a keménykedő simontornyai játé­kosokat, de szigorúbb eszközöket nem alkalmazott. A 15. percben Szili labdáját ve­tették cl a simontornyai védők. Jól ismerte fel a helyzetet a szem­füles Zsoldos, aki ott termett, és megszerezte csapatának a máso­dik gólt: 2:0. A 30. percben újabb gólnak ör­vendezhetett a mintegy ezer főnyi közönség. Ez alkalommal Pammer a bal szélről ívelte be a labdát, és Jutási az elbámészkodó védők mellett a hálóba fejelt: 3:0. A já­ték e szakaszában továbbra is az MTE támadott, de újabb gól nem születet. Szünet után mindenki azt várta, hogy a KMTE folytatja huszáros rohamait. Nem ez történt, hanem váratlanul a vendégek kerekedtek felül. Ebben az időszakban jó né­hány veszélyes támadást vezetett a simontornyai csapat. A 14. j percben Gahó és Pénzes lövéseit kellett hárítania Kovácsnak. To- j vábbra is a simontornyaiak tá- J madtak, de nem voltak veszélye- \ 1 sek ezek a támadások. A vendég­csapat csatárainak tudománya , ugyanis rendszerint csak a 16-osig érvényesült, utána nem. Szórvá- I nyosan támadgatott az MTE is. ; , A 20. és 24. percben Jutási futott j el, de a belső csatárok mindent el­hibáztak. A másik oldalon Csa­pónak nyílt alkalma a szépítésre, de gyengén a kapus kezébe emel­te a labdát. A mérkőzés vége felé igen ellaposodott a játék, mintha ; mindkét csapat megelégedett vol- i na az eredménnyel. BÍRÁLAT: Két merőben ellentétes félidőt hozott a találkozó. Az első félidő­ben a KMTE ötletes játékával, mozgékony, gyors csatárjátékával szinte szóhoz sem engedte jutni ellenfelét. Ekkor a KMTE minden megmozdulása gólveszélyt jelen­tett. Szünet után viszont nem le­hetett ráismerni a kaposvári csa­patra az első félidőbeli játék alap­ján. A szoros emberfogásra be­rendezkedett simontornyai védők­kel szemben már korántsem ment olyan jól az MTE-nek. A vendég- csapatot csak lelkesedése dicséri, támadósora gyenge, ezt jelzi, hogy a második félidő fölényét sem tud­ták egy ízben sem kihasználni a simontornyaiak. Egyénileg Vigh, Szili, Jutási, Papp és pompás góljaiért Zsoldos érdemelnek külön dicséretet. A simontornyaiaktól Smigura, Pa­dos, Kondor és Gahó játéka emel­kedett ki. Ismét kikapott a Fradi Ez a vereség volt egyébként az NB I-es forduló egyetlen meglepe­tése. A ferencvárosiakat ez alka­lommal a Népstadionban a BVSC csapata fektette kétvállra. A többi találkozón általában a várt ered­mények születtek. A bajnoki táb­lázaton az MTK tovább növelte előnyét, mivel a Vasas csak dön­tetlent ért el a Honvéddel szem­ben. A 11. bajnoki forduló eredmé­nyei : Vasas—Bp. Honvéd 0:0. Népsta­dion, 15 000 néző. V: Balia Gy. A Honvédnak volt több helyzete. MTK—Dorog 3:1 (2:0). Dorog, 3000 néző. V: Szaffián. Újpesti Dózsa—Miskolc 4:0 (2:0) Miskolc, 8000 néző. V: Katona. Az újpesti csapat döntő fölényben volt mindvégig. BVSC—Ferencváros 3:1 (3:0). Népstadion, 10 000 néző. V: Fehér­vári. Húsz perc alatt három gólt rúgtak a vasutasok. Szombathely—Csepel 2:0 (0:0). Szombathely, 9000 néző. V: Bokor. A csepeli Takács megsérült, s ez el is döntötte a mérkőzés sorsát. Salgótarián-Diósgyőr 0:0. Salgó­tarján. 4000 néző. V: Emsberger. Körülményes volt a csatárok já­téka. Tatabánya—Győr 1:0 (1:0). Győr, 6000 néző. V: Petri. Fölényben ját­szott a győri csapat, de a győri csatárokat hiába irányította most Morvái, csak nem tudtak gólt rúgni. Az NB I. állása a 11. forduló után: 1. MTK 18 pont, 2. Vasas 16 pont, 3. Újpesti Dózsa 15 pont, 4. Csepel 12 pont, 5. Salgótarján 12 pont, 6. Ferencváros 12 pont, 7. Szombathely 12 pont, 8. Tata­bánya 11 pont, 9. Diósgyőr 10 pont, 10. Bp. Honvéd 10 pont, 11. BVSC 10 pont, 12. Miskolc 7 pont, 13. Dorog 5 pont, 14. Győr 4 pont. Egyéb sporthírek Döntetlenül végeztek a budapes­ti ökölvívók Poznanban, ahol nagy küzdelem után 11:11 lett a vég­eredmény. Meglepetésnek számit, hogy a légsúlyú Jezerinczky csak döntetlent ért el, A magyar női tőrvivók 12:4 arányban győztek Wroclaw vá­logatottja ellen. A férfi törözők 8:8 arányú döntetlent értek el, de a jobb tus arannyal a magyar csa­pat győzött. Kamutki Jenő nyerte a Martini Kupa vívóversenyt Párizsban. A fiatal BVSC-vívó elsősége nagy sikernek számít. E győzelem révén másodszor került magyar verseny­zőhöz a Martini vívó-kupa. — Talált tárgyak. Egy férfi- kerékpárt, pénzzel pénztárcát és arcképes MÁV-igazolványt találtak. Igazolt tulajdonosaik átvehetik a kaposvári városi és járási rendőrkapitányságon. — A Petőfi utcai Általános Iskola úttörő csapata ezen a héten vendégül látja a Ta­nácsköztársaság harcaiban részt vett, városunkban tar­tózkodó elvtársakat. — Kultúrműsorral ünne­pelte fehnállásának 7. évfor­dulóját a Balatonlellei Ve­gyesipari Ktsz. — Tánccal, dallal, zenével címen bemutatót rendez a Szövetkezetek Somogy megyei Központja Dél-Somogy ki­emelt földművesszövetkezeti kultúrcsoportjai részvételével 14-én délelőtt Nagyatádon, a járási művelődési házban, az országos földművesszövetkezeti kulturális-- seregszemle kere­tében. — Pavel Cserenkov, Igor Tamm és dr. Hja Frank, az 1958-as fizikai Nobel-díjjal ki­tüntetett szovjet tudósok va­sárnap délben repülőgépen Moszkvából Stockholmba ér­keztek. A Nobel-díj kiosztási ünnépség december 10-én lesz. — Rendkívül hideg idő­járás uralkodik Észak-Olasz- országban. A Milánótól délre fekvő Pavia városában a hő­mérő higanyszála mínusz hat fokra süllyedt. Ehhez ha­sonló hideg 50 évvel ezelőtt volt. Észak-Olaszország más vidékein is rekordhideget mérnek. KÖZLEMÉNY. Azoknak a szaktársaknak a részére, akik ez ideig értesí­tést nem kaptak, az érvénye­sítés határidejét december 13-ig meghosszabbítottuk. Magyar Zeneművészek Szak- szervezete Somogy megyei el­nöksége, Barcza Géza titkár. — Fennállása óta 160 tag­nak folyósított kölcsönt több mint 400 000 forint összegben a Nagybajom és Vidéke Ta­karékszövetkezet. — Melegházi szegfű árusí­tását kezdik meg karácsony előtt a Május 1. utcai virág­üzletben. — A betétgyűjtési hónap során eddig 300 000 forinttal nőtt a takarékszövetkezetek betétállománya. ^^^űvelődés c^zórakozás Csiky Gergely Színház: Nem vagyunk angyalok. Este 7 órakor. Táj előadás Dombóváron: Cigánybáró. Délután és este. Vörös Csillag. December 10-ig: Érdekházasság. 5, 7, 9 órakor. Szabad Ifjúság. December 10-ig: Haláltánc. 4, 6, 8 óra­kor. Helyőrségi Tiszti Klub: 9 órakor a Füredi úti lak­tanyában: »A Nagy Októberi Szocialista Forradalom nem­zetközi jelentősége.« Előadó: Fésűs Lajos egyetemi adjunk­tus. Rippl-Rónai Múzeum: So­mogyi festőik őszi tárlata. Megyei Könyvtár: Könyv­kölcsönzés és olvasótermi szolgálat 9—11-ig. Ifjúsági Könyvtár: Könyv­kölcsönzés 9—11-ig. Időjárásjelentés Várható időjárás ma estig: felhős, ködös idő, kisebb hava­zásokkal. Mérsékelt déli, dél­nyugati szél. A hőmérséklet alig változik. Várható legma­gasabb nappali hőmérséklet kedden plusz 1—mínusz 2 fok között. ^ Közel kétmillió forint vízlevezető munkálatokra Megyénkben idén is nagy lendülettel folvtatódott a víz­levezető árkok, csatornák, pa­takok rendezése. Több mint 100 .kilométer hosszúságiban tisztították az alkokat, ennek során 18 ezer köbméter földet mozgattak meg. Mintegy 5 ezer kataszteri hold rét és le­gelő víztelenítését végezték el. Ez a munka majd kétmillió forintba került. Több mint 800 ezer forint -»Volt a társadalmi munka értéke. Különösen jó munkát végeztek azoknak a községeknek a határában, ahol vízrendezési társulások alakul­tak az elmúlt hónapokban. A nagybajami vízrendezési társu­lás, amelynek majdnem 200 ér­dekelt gazda a tagja, és terüle­te több mint 19 ezer kataszteri hold földet ölel fel, 10 ezer köbméter földet mozgatott meg. s 10 kilométer hosszúsá­gú árok tisztításával több mint 100 holdnyi területet vízmente- j sí tett. Hasonló jó munkát végeztek Nemesvid halárában is, itt 120 hold rétről és legelőről vezet­ték le a vizet. 1 millió dollár egy filmdalért ? A bécsi Johanna Kaim ász- szón y egymillió dollár kártérí­tésre perel te Elizabeth Tay- lort, az elhunyt Mike Todd filmrendező özvegyét. A fel­peres állítása szerint a dal, amely Todd nagyszabású film­jében, a »Nyolcvan nap alatt a világ körül« című filmben oly nagy sikert aratott, pontos má­sa egy operettszámnak, melyet Johanna Kahn édesapja a hú­szas években int. A dal állító­lagos szerzője tehát Bruno Granichstätten, a szám pedig az »Orlov« című operettben szerepel. Bécsi szakértők véle­ménye szerint a két dallam annyira azonos, 'hogy nem le­het szó véletlenről. Az átalakított nagyatádi csapatnak sem ment Bácsalmás—Nagyatád 4:1 (1:0) Bácsalmás, 800 néző. Bácsalmás: Szénási — Petries, Pinkovics, Jagis — Böröcz, Basch- ler — Pólyák, Simity, Mezei, Val- sovecz, Sevencz. Nagyatád: Hor­váth — Vucskics II., Dénes, Voj- kovics — Szabó V., Vucskics I. — Bolla, Orosz, Füll, Simon, Posta. A hazaiak lendületes támadása ve­zette be a mérkőzést. Ez már a 8. percben gólt eredményezett. Se­vencz elfutott, és a hálóba lőtt: 1:0. A gól után kiegyenlítettebb lett a játék, mindkét oldalon több helyzet kínálkozott, de egyrészt a „Csak“ két pontot szerzett a KMTE Sutyor játékvezető mindvégig jól bíráskodott. Wirth Lajos — A totó 12 találatos szelvénye: 1, 2, X, 2, 2, 2, 2, X, 2, 2, 1, X, tö-j rölve, 1. A 12 találatos szelvény. 73 850 forintot, a 11 találatos 2461J forintot, míg a 10 találatos 279 ( forintot fiáét. Kaposvárott az NB 111-as csapat hívei nagy érdeklődéssel kísérték az NB III. többi mérkőzését is, és nem is titokban, azt remélték, hogy az ellenlábasok, a Pécsi Bá- | nyász és a Bajai Bácska is elhul- lajt majd talán egy-egy pontot. Nos, a remények nem váltak Va­lóra. Igaz ugyan, hogy a Bajai Bácska és a Pécsi Bányász csak nagy küzdelem után szerezte meg a győzelmet, de mindkét vetély- társ 2:1 arányban győztesként hagyta el a pályát. Ezúttal sem volt meglepetés nélküli forduló az NB lll-ban, mert a Bajai Építők például 7:0 arányban lelépték a Nagykanizsai Bányászt. A múlt héten a listavezető ellen 5:1 arány­ban diadalmaskodó szekszárdiak Bázakerettyén súlyos vereséget szenvedtek. Az NB III. további eredményei: Bajai Építők—Nagykanizsai Bá­nyász 7:0, Dombóvár—Balinka 1:0, Bázakerettye—Szekszárd 5:0, Pécsi Bányász—Bonyhád 2:1, Székesfehérvár—pécsi BTC 1:1. í csatárok voltak ügyetlenek, más­részt a védők jól álltak a lábu­kon. Szünet után ismét á hazai csa­pat vette át a játék irányítását. A nagy hazai nyomás következtében megingott az atádi védelem, s négy perc alatt három gólt kapott. A 8. Percben Sevencz, a 11. percben Simity volt a gólszerző. A megza­varodott védelem tagjai közül Vucskics II. öngólt vétett, s így már 4:0 arányban vezetett a bács­almási csapat. Ekkor a hazaiak kissé lefékeztek. A 30. percben szabadrúgáshoz jutott a Nagyatá­di Kinizsi, Vucskics I. állt neki a szabadrúgásnak, s a jól eltalált lö­vés védhetetlenül vágódott a háló­ba: 4:1. Az utolsó negyedóra ese- fnényét már csak az jelentette, hogy Vucskics Il-t a játékvezető utánrúgásért kiállította. Az elég élénk iramú mérkőzé­sen a hazai csapat szép játékot nyújtott. A mezőnyben jól játszott a Nagyatádi Kinizsi is, azonban újra meg újra kiütközött a nagy­atádi csatárbetegség. A 16-osnál rendszerint elfogy a csatárok lövő tudománya. Végeredményben a hazai csapat megérdemelten sze­rezte meg a győzelmet, még ha a gólarány kissé túlzott is. Kitűn­tek: Böröcz, Simity, Sevencz, ill* Voj kovács és Szab* V*