Somogyi Néplap, 1958. április (15. évfolyam, 77-101. szám)

1958-04-01 / 77. szám

A vasárnap sportja VASÁSAPI SPORTMÉRLEG Felsütött a nap. Nemcsak ai> ra a valóban kellemes tavaszi napsütésre gondolunk, amely el­árasztotta ezt a szép tavaszi va­sárnapot. Felragyogott a somo­gyi spí?rt napja s március utolsó vasárnapján. Délelőtt legjobb ökölvívóink, a K. Dózsa öklözök Budapesten az országos vidéki bajnokságban kezdték meg a si- kersorozatot. Két vidéki bajno­kot avatott a kaposvári ökölví­vás, két versenyző lett 2., kettő pedig 3., így összesen hat. ököl­vívónk szerezte meg a jogot az országos felnőtt bajnokságon való indulásra. télutón a kaposvári labdarú- { hívei kettős győzelemnek tolhattak a Kinizsi sporttele- a. Az idei év rekordközönsége van csak helyenként-látott jó ékot, de a KMTE és a Kinizsi ►darúgók, ha nem is nyújtót- í kimagaslót a játékban, most adre rugdalták a gólokat és a -ás KMTE és 5:0-ás Kinizsi őzelem után elégedetten tá­zott a közönség. \z NB III. küzdelmeiben to- bbra is tart a vidékiek fölé­re. A lelkes csurgóiak biztosan rőzték le a K. Textilest, a agyatádi Kinizsi pedig nem kis meglepetésre értékes döntetlent harcolt ki Pécsett a BTC-vel szemben. E mérkőzésen a 89. percben még az atádiak vezettek l:0-ra. A megyei labdarúgó bajnok­ságban nem tudott megbirkózni egymással a két bajnokesélyes, így született meg az 1:1 arányú döntetlen a cseri sporttelepen a K. Hunyadi Vasutas-Tab mérkő­zésen, amelyre egyébként az NB Hl-as konkurrencia ellenére is 500 néző gyűlt össze. Beszámolónk a vasárnap sport­járól: Pedig sa helyset ki is maradt K. Kinizsi—Bombuthelyi Pamut 5:0 (2:0) josvari játékosokat. Az utolsó jyedórában erősen esett a já- . irama és színvonala egyaránt, ímény csak az volt, hogy Sza- cs leütötte Ácsot. A játékvezető jnban »nem látta« az esetet, izünet után sem változott a já- : képe. Mindkét oldalon sok volt szabálytalanság. Kaposvár, 4000 néző. Vezette: Si­mák. Kinizsi: Rapp — Szigeti, Szili, Pálfalvai — Gergely, Várvizi — Tóth, Szentgróti, Mózsi, Ács, Hor­váth. Edző: Záborszky Jenó. Szom­bathely: Burucz — Kiss, Szakács, Szabó - Németh, Palkó — Huj- ber II., Bencze, Csutak, Pék, Ha­dász!. Edző: Kiss Jenő. A mérkőzés kezdetére az addigi lágy tavaszi napsütést szemerkélő eső váltotta fel. Ez azonban nem •csökkentette a nagy kedvvel ját­szó kaposváriak játékkedvét. Rög- tön rohamozott a Kinizsi, s már a 4. percben Tóth a mérkőzés leg­nagyobb helyzetét hagyta kihasz­nálatlanul. Az ötösön már egye- mérkőzés legcsúnyább jelenetét, dűl állt a kapussal szemben, ami- ergely és Bencze csapott össze, kor hibázott. A 7. percben meg-Lindketten elestek, Gergely ug- született a Kinizsi vezető gólja. :>tt fel előbb, fel akarta segíteni ismét a 7. percben született gól. Mózsi nagyszerű labdát idott Horváthnak, s a balszél­ső Burucz mellett a hálóba lőtt. 3:0. szombathelyiek feladták a küz- lmet. Most már csak szabályta- nkodtak. A 21. percben láttuk a Mózsi a félpályán valamivel túlról indult, kétszer is buk­tatták, azonban nem vesztette el egyensúlyát, elnyargalt, s a kifutó kapus mellett a hálóba lőtt. 1:0. ítékostársát, aki erre leköpte őt. lergely viszonzásul arcul ütötte a zombathelyi játékost, de a bírók zt sem látták. Rappnak ebben az dőben csak egy ízben kellett köz- >eavatkoznia, egyébként ott folyt játék a félpálya és a szombat­Szép csatárteljesítmény volt. MégJ^^í Jobban nekieredt az eső. A köH?** Kln,lsj,í a kó_ zönsőg azonban alig mozdult, vár-'onség" Ez alkalommal ta a folytatást. A vendégek sem Várvizi adott jó labdát Szent­adták fel, sőt szórványosan tá- grótinak, aki ismét bevette madtak is. A játék azonban in- Burucz kapuját. 4:0. kább a szombathelyi térfélen folyt Válaszként Németh lövése szállt A 16. percben újabb gól szüle- el Rapp kapuja fölött. A játék tett. Horváth futott el a szélen, most már teljesen egyoldalú volt, az alapvonalról Szentgróti elé s a kinizsisták inkább csak arra látszott, a csatár elsőre nem, vigyáztak, hogy megússzák sérü- de másodikra megtalálta az lés nélkül a szombathelylek ke- utat a hálóba. 2:0. mény belemenéseit. Az eddigi aránylag szép játéko egyre inkább felváltotta a sok ke mény belemenés. Sok volt a sza bálytaianság, a játékvezető ugya: megtorolta a dancsokat, ahho azonban nem volt kellő erélyi hogy fékezni tudja a túl kémén szombathelyieket és a hevesked A 41. percben Szentgróti ka­parintott meg egy labdát az oldalvonal közelében. Beját- szotta magát csaknem az alap­vonalig, s a 16-os magasságá­ból a tisztán álló Horváthhoz passzolt. Horváth csak a ka­pussal állt szemben, de lövése nem sikerült, mert a kapus ki tudta ütni a labdát, éppen Hor­váth elé, aki másodszorra át­ívelt a kapus fölött. A már- már hálóba tartó labdát Kiss kézzel ütötte ki. Vitathatatlan 11-es, a büntetőt Horváth vág­ta a hálóba. 5:0. Ezzel véget is ért a mérkőzés. A kettős kaposvári mérkőzés második találkozója inkább küz­delmet hozott, mint szép játékot. Ennek az eredője az, hogy az őszi szombathelyi találkozón a Szom­bathelyi Pamut játékosai alapo­san szétrúgták a Kinizsi csapatát. Ekkor vált hosszú időre harckép­telenné Acs is. Most volt egy kis törleszteni akarás a kaposváriak­ban is, így aztán szép játékról szó sem lehetett. A találkozón a Kini­zsi minden részében jobbnak bi­zonyult a szombathelyi csapatnál, s ha jó néhány helyzet kihaszná­latlanul is maradt, a Kinizsi csa­tárok mégiscsak megtalálták vég­re góllövö cipőjüket. A látottak alapján a győzelem egyáltalán nem túlzott. Egyénileg Rapp kevés dolgát kifogástalanul látta el. Mindhá­rom hátvéd jól állt a lábán, Szili, Pálfalvai, Szigeti volt a sorrend. A fedezetsorban Várvizi szokott jó játékát nyújtotta, Gergely most halványabb volt a szokottnál. A tá­madósor az öt gól ellenére is sán­tított. Szentgróti és Tóth voltak az ötösfogat legjobbjai. Mózsit és Horváthot csak góljaik dicsérik. Acs játékán meglátszott, hogy »törleszteni« akar, azért nem ment neki. A vendégcsapatban csak Szakács, Németh és Palkó tűnt ki, a többiek csak faragtak. Simák játékvezetőnek elég nehéz dolga volt. Néhány hibát elköve­tett, kiengedte kezéből a mérkő­zést, de az eredmény kialakulását nem befolyásolta. Kovács Sándor Fél óráit k;tűnőén játszott a KMTE KMTE-Zalaegerszegi Dózsa 3:0 (2:0) Kaposvár, Kinizsi-pálya, 3800 n zö. Vezette: Balia (Budapest). KMTE: Boldog — Takács, Dg vas, Torok — Vajda, Pammer Jutási, Egres, Papp, Zsoldos, Mi vaí. Edző: Zádori László dr. Zalaegerszegi Dózsa: Hamp Tímár, Lőrincz, Hemző — Schui Podliáczky - Barabás, Nagy, J- gji. Godó, Rózsa. Edző: Nádi István. Kétperces tapogatózó játék ui «a KMTE első támadása már gt Is eredményezett. Papp a baloldalról ívelt kap elé, Zsoldos jól helyezkedett i tejese a kimozduló kapus fi lőtt a hálóba hullt. 1:0. A gól után erős iramot diktálta KMTE, a csatárok egymás in célozgatták meg a vendégek i- puját. A lendületes támadásola 16. percben újabb golt hoztak. Baloldali beadás szállt, pont van a kapu előtt álló Zsold fejére. Zsoldos a mögötte tis tán álló Egreshez csúsztatta labdát, aki közelről biztos; lőtt a hálóba. 2:0. Pompásan játszott ebben az ő- szakban a kaposvári csapat, m várt húzásaikkal, cseleikkel r.d- re zavarba hozták a zalaegeregi védelmet és az élvezetes játért megérdemelt jutalom volt a: a taps, ami gyakran felcsattan a nézőtéren. Az adódott helysek közül Egres hagyott ki egyet, Ili­kor hosszút szöktetett és a k>us felszedte a labdát, azután Mvai lőtt közelről, nagy helyzetben ipu fölé. A vendégek csak a 34. rc- ben küldték az első valamirialó lövést kapura, ekkor Barabásles szögből lő£T labdáját Boldog j ér­zékkel ütötte szögletre. A Jidő vége felé gyengült az iram, jka- posvári csatárok leálltak s fjött a Dózsa, de eredményt nem é el. A második félidő újra KMT ro­hamokkal kezdődött és rögtön az első percben az előretörő Pammer 16-osról megeresztett bombáját csak nehezen nyomta szögletre Hamp. Néhány perc után kiegyen­lítettebb lett a játék, mert a ka­posvári játékosok érthetetlenül vi­tatkozni, reklamálni kezdtek a pá­lyán, ahelyett, hogy a játékra fi­gyeltek volna. Ebben főleg a gyen­ge teljesítményt nyújtó Morvái volt a ludas. A 19. percben aztán megszületett az idegeket megnyug­tató harmadik gól. Zsoldos labdájával Papp ug­rott ki, lövése a kifutó kapus­ról Egres elé pattant, aki ka­pásból célozta meg az üres ka­put. Ez azonban olyan rosszul sikerült, hogy a szöglet zászló felé tartó labdát Jutási még elcsípte. Beadását Egres fejelte, aki most már nem hibázott. 3:0. A gól felhozta a KMTE-t, s ha nem is az első félidőbeli szipor­kázó megoldásokkal, de rohamoz­tak a csatárok, főleg a feljavult Jutási oldalán. A 25. percben szögletet élt el a KMTE. A kifutó kapus felett Zsoldos fejese mái gólban látszott, mikor a védők a gólvonalról kivágták a labdát. Új­ra rálőtték, akkor meg fejjel men­tett Lőrincz. Pár perc múlva Zsol­dos fejelt gólt — lesről, a kitűnő Bállá játékvezető azonban jól lá­tott. A vendégcsapat feladta a har­col és főleg a védekezésre fordí­tott gondot. Fél óra is eltelt, mire lövéshez jutottak, de Hegyi akkor is a földbe rúgott labda helyett. Az utolsó percek már nem hoztak izgalmat, eredménytelen KMTE fölénnyel ért véget a mérkőzés. Meglepően jó játékot nyújtott az első félórában a KMTE. Ekkor a csatársor — különösen a jó for­mában játszó belsőhármas — igen ötletes, korszerű, helycserés táma­dásokat vezetett, ami gyakran ra­Csonka fordul, egykét meglepetés az.VB I-ben A labdarúgó NB I. 18. fordója a Vasas EK-mérkőzése miatt son­ka volt. Különösebb meglestés, hogy Szeged legyőzte az Uesti Dózsát. A Komlói Bányász győ­zelmére is kevesen számítóik. Eredmények: Szeged-Ujpes Dó­zsa 1:0, Bp. Honvéd-Salgórján 4:2, Ferencváros—Diósgyőr 3:’Do- rog-Csepel 1:0, Tatabánya—lom- bathely 1:1, Komló—Pécs 1:0. Az NB I. bajnoki táblázatá van néhány érdekes változás. A Fe­rencváros csapata első ízbe: ke­rült a táblázat élére. Igaz, íogy egy mérkőzéssel többet j ázott, mint az őt követő MTK. t ta- vaszra letört Tatabánya a • he­lyen áll. A bajnokesélyesek sorá­ban van újra a Bp. Honvéd, nely mindjobban magára talál. Aava- szi idény kellemes meglepeke a dorogiak pompás szereplése Az ősszel szinte biztos kiesőnek lát­szott a dorogi csapat, most pedig már a 6. helyen áll. — A totó 12 találatos szelvénye: 1121x22xx2xl. Megtréfáíta a totó a boldog nyerteseket Igen érdekesen alakultak e hé­ten a totőnyeremények. Az tör­tént ugyanis, hogy majdnem any- nyi ll találatos szelvény akadt, mint amennyi 12-es volt. Ezért van az, hogy a 12 találatos szelvények tulajdonosai 5581 forintot nyertek. Aki ll találatos szelvényt mondhat magáénak, az alig valamivel keve­sebb összegnek, pontosan 5325 fo­rintnak lett a gazdája. Aránylag jól .fizetett a 10 találatos szelvény is, amely 624 forintot fizet. gadtatta tapsra a közönséget. A félidő végén és szünet után már korántsem volt ilyen élvezetes és jó iramú a játék, a KMTE fölénye inkább annak tulajdonítható, hogy a zalaegerszegiek beletörődtek a sorsukba és csak a nagyobb ará­nyú vereséget akarták elkerülni. Jó benyomást keltett a KMTE égyre javuló játéka, mostani győ­zelme feltétlenül megérdemelt. A reális képhez azonban az is hoz­zátartozik, hogy a Zalaegerszegi Dózsa meglehetősen gyenge ellen­félnek bizonyult. Boldognak nem akadt sok dolga. A hátvédhármasból kiemelkedett Darvas, utána Takács következett. Torok gyengébben játszott, mint az előző mérkőzéseken. A fedezet­sor végig kitűnőt nyújtott, Pam­mer a mezőny egyik legjobbja volt. Vajda főleg rombolt. A csa­társor lelkes a belsőhármas volt, Egres, Zsoldos és Papp, bár Papp a második félidőre visszaesett. Fordítva áll ez Jutásira, aki gyen­gébb kezdés után játszott kitü­nően. Morvái mindvégig formán kívül játszott. A vendégcsapat legjobbja Nagy volt, kívüle még Lőrincz, nemző és Barabás játéka dicsérhető. Bállá játékvezető rég nem látott, kitűnő bíráskodást mutatott be. Hiba nélkül vezette a játékot. Mayer Géza Füzesi és Tóbi Dóri vidéki bajnok, és Hiba második Vasárnap délelőtt, került sor az országos vidéki bajnokság döntő küzdelmeire. Ezen a napon, mint már megírtuk, négy versenyzőnk lépett a kötelek közé. A pehely­súlynak versenyében a Szerémi— Tóbi mérkőzés a nap legszebb küzdelmét hozta. A két kitűnő ökölvívó nagy harcot vívott. Tóbi sérülten állt ki a döntőre, mert korábban az égjük keze megrán- \ dúlt. Ennek ellenére hősiesen har- ' colt és Szerémi csak a harmadik menetben tudott valamelyest fe­lülkerekedni. Mi és két pontozó­bíró Tóbit láttuk győztesnek. Há­rom pontozó azonban Szerémit hozta ki. A kisváltósúlyb^n Füzesi már az első menetben »elkapta« nagy­ezer mérkőzésvezető kiszámolta a dorogi versenyzőt. Váltósúlyban Dőri ismét a szek­szárdi Kálmánnal küzdött az első­ségért. Dőri is sérült volt, s jófor­mán csak egy kézzel öklözött. Sokszoros bajnokunk azonban egy kézzel is megadásra tudta kény­szeríteni a magyar utánpótlás egyik kiválóságát. Nagyváltósúlyban Argyelán és Riba küzdött. Riba is sérült volt. Szemöldöke repedt fel az elődön­tők során. A két versenyző nem nagyon »tisztelte« egymást, s ha­talmas ütésváltások közben elég sok szabálytalanság csúszott be. Végül is azonban a bírák Ribát kétszer intették meg, Argyelánt csak egyszer. Ez volt a döhtő, nevű ellenfelét, Csapót. Á második mert négy bíró Argyelánt, egy pe- és harmadik menetben Csapó új- . dig Ribát hozta ki győztesnek, ra földre került, s utoljára Men- A országos vidéki felnőtt egyéni bajnokság végeredménye: Légsúly bajnok: Bálint (Egri SC). Harmatsűly bajnok: Kóródi (Szé­kesfehérvári MÁV). Pehelysúly bajnok: Szerémi (Salgótarján), 2. Tóbi (K. Dózsa). Könnyűsúly baj­nok: Adorján (Székesfehérvári MÁV). Kisváltósúly bajnok: Füzesi (K. Dózsa). Váltósúly bajnok: Dóri (K. Dózsa). Nagyváltósúly bajnok: Argyelán (Gyöngyös), 2. Riba (K. Dózsa), 3. Miklai (K. Dózsa). Kö­zépsúly bajnok: Tatár (Debreceni SC), 2. Reviczky (Nyíregyháza)/ 3. Gerber (K. Dózsa). Félnehézsúly bajnok: Cseke (Sztálinváros). Ne­hézsúly bajnok: Szabó (Győri Va­sas ETO). A K. Dózsa öklözői nyerték a nem hivatalos pontversenyt 1. Kaposvári Dózsa 18 pont, 2. Székesfehérvári MÁV 10 pont, 3. Salgótarjáni Bányász 9 pont.. EZ TÖRTÉNT AZ NB III-BAN Dombóvári VSE—K. Dózsa 1:0 (0:0) Kaposvár, 200 néző (100 dombó­vári). V: Mozsgai. Dombóvár: Egyed — Kalmár, Halmosi II., Halmos! I. — Forgács, Horváth — Simonfalvi, G. Kiss, Gebhardt, Gölöncsér, Strasszer. K. Dózsa: Molnár II. - Csuha, tűnt, hogy a K. Dózsa csatárok állandóan magas labdákkal kísér­leteztek, holott a magasabb ter­metű dombóvári védők a magas labdákat rendre elfejelték. Szünet után nagy lendülettel kezdett mindkét csapat, s a Dózsa Deák, Güth — Kutasi, Tacsi — Ve-| védelem hibájából Simonfalvi ha­" marosan megszerezte a mérkőzés egyetlen gólját. A Dózsa ugyan rákapcsolt ezt követően, de tehe­tetlen csatárai egyszerűen képte­lenek voltak gólt rúgni. Jók: Halmosi I., Halmosi n., Gebhardt, Gölöncsér, ül. Deák, Tacsl és Kutasi, aki a mezőny leg­jobbjának bizonyult. Váradi Ernő verán II., Veverán I., Németh, Varga, Molnár III. Alacsony színvonalú mérkőzés. Az első félidőben kiegyenlített volt a játék. Ez időszakaszban a K. Dózsa kettő, Dombóvár pedig egy biztos gólhelyzetet hagyott kihasz­nálatlanul. A védelmek jól álltak a lábukon, de a csatársorok an­nál szétesőbben játszottak. Fel­Nagyatádi Kinizsi—Pécsi BTC 1:1 (1:0) Pécs, 100 néző. V: Babits. Nagyatád: Horváth — Tálas, Dé­nes, Vucskics — Bicsáki, Tamás II. — Németh, Sárdi II., Kanizsai, Sel- meczi, Posta. PBTC: Beck — Nóg­rádi, Serdán, Mód — Dani, Dobor- Pénzes, Horváth, Hauschli, Szi­geti, Müller. A nagy vonatkésés miatt, no és egy tévedés folytán csaknem le­késett a mérkőzésről a nagyatádi csapat. Az atádiak ugyanis úgy tudták, hogy a Tüzér utcában lesz a találkozó, végül is az utolsó percben az NB I-es pécsi csapat arra járó gépkocsija elvitte a Bőr­gyár-pályára az atádiakat. A be­melegítés nélkül pályára lépő atá- di csatárok előtt már a 2. percben egy ordító helyzet kínálkozott, Ka­nizsai azonban ötösről kapu mellé lőtt. A 14. percben Pénzes ért el lesgólt, természetesen hiába. A 43. percben Sárdit mintegy 40 mé­terre a pécsi kapu előtt felvágták. Az előre ívelt szabadrúgást Kani- i zsai egyből a hálóba továbbította. A játékba melegedett nagyatádi csapat nemcsak egyenrangú el­lenfele volt a jónévű bőrgyári együttesnek, hanem időnként fö­lénybe is került. A 31. percben mé^is egyenlíthettek volna a pé­csiek. Tálos 11-est vétett. A meg­ítélt büntetőt a pécsi Horváth rúg­ta. a naprvatádi Horváth azonban remek vetődéssel megkaparintotta a labdát. Már-már úgy látszott, hogy atádi győzelem születik a mérkőzésen, amikor a 90. percben Hauschli egy kapu előtti kavaro­dásból a hálóba kotorta a labdát. 1:1. Újrakezdésre már nem is volt idő. A pályán inkább küzdelem folyt, mint játék. A döntetlen körülbelül megfelel a látottaknak. Jók vol­tak: Horváth, Dénes, a mezőny legjobbja, Bicsáki, ill. Serdán, Pénzes és Hauschli. Horváth Miklós Rövid sporthírek- A Vasas megérkezett Madrid- | - Hatalmas érdeklődés kísérte ba, sőt vasárnap alkalmuk nyílt : az Humanité mezei futóversenyét, megtekinteni a Real Madrid baj­noki mérkőzését is. Ezen a talál­kozón a madridi csapat 5:3 arány­ban győzött. * * * az- Sidó nyerte a férfi egyest angol nemzetközi bajnokságon. Sidó a döntőben a jugoszláv Vog- rinezot győzte le, azt a jugoszláv fiút, aki az elődöntőben Bérezik ellen diadalmaskodott. Ugyancsak magyar győzelem született a ve­gyespárosban, ahol a Sidó—Kó- czián Éva pár szerezte meg az el­ső helyet. ! amelyen első ízben nem vehettek részt a rendező ország, Franciaor­szág versenyzői. Délelőtt a 35 éven felüliek küzdelmét 5 kilométeres távon bonyolították le és itt a ma­gyar Garai győzött. Délután a nők nemzetközi versenyében a szovjet Jermolajeva lett az első. A ma­gyar Röder 5., Kazi 8., Sasvári pe­dig a 9. lett. Csapatversenyben 1. Szovjetunió, 2. Magyarország. A férfiak mezőnyében 57-en álltak rajthoz, s a lengyel Krzyszkówiak győzött. A legjobban szereplő ma­gyar versenyző, Kovács 23. lett. Csurgó—K. Textiles 2:0 (2:0) Csurgó, 1000 néző. V: Sutyor. Csurgó: Kepler — Németh, Sza­bó, Nagy I. — Hottó n., Szanyi — Vörös, Molnár, Jakoda, Hottó I., Nagy II. Textiles: Kovács — Pe­reg, Máté, Szilvási - Simon, Mű­dig — Peresztegi, Szabó, Végh. Palkovics, Nagyréti. Rögtön a csurgói csapat lépett fel támadólag, s húsz perc után góllá érett a hazai fölény. Vörös- Hottó I. támadás gördült a pá­lyán. A balösszekötő lövését Ko­vács kiejtette, de ott termen Nagy II., aki a jobb sarokba rúg­ta a labdát. A gól megzavarta az eddig szilárdan állő kaposvári vé­delmet. A 24. percben Jakoda jól használta ki a kaposvári védők zavarát, a Molnártól kapott lab­dát védhetetlenül vágta a hálóba. 2:0. Szünet után Nagy II. rögtön ki­hagyta a mérkőzés legnagyobb helyzetét, a kapu szájából lőtt a kapu mellé, aztán kiegyenlítettebb lett a játék, majd fölénybe kerül­tek a vendégek. Az eredmény azonban már nem változott. A mérkőzést egyébként a jó védel­mek és gyenge csatársorok harca jellemezte. Jók: Szabó, Nagy L, Hottó II-, Szanyi, ill. Pereg, Máté, a mezőny legjobbja és Nagyréti. Halmai Emil Az NB III további mérkőzésein is akadt néhány meglepetés A tavasszal nagyszerűen szerep­lő bonyhádiak Pécsújhegyen Is győzni tudtak, s a tavaszi idény­ben így továbbra is pontveszteség nélkül állnak. Tovább gyengélke­dik a Szigetvári Zrínyi, Mohács, no és a kaposvári NB III-as csa­patok. Meglepetésnek számít az Nk. Építők döntetlenje Baján és az Nk. Vasutas döntetlenje Pé­csett a Vasas ellen. Eredmények: Tolna-Szigetvár 1:0, Simontomya—Mohács 3 rí). Pé­csi Vasas—NVTE 3:3, Bonytiád- Pécsújhegyi Bányász 3:2, Baja- Nk. Építők 2:2. Több váratlan eredmény született az NB II-ben Az NB II. 23. fordulójában is akadt néhány meglepetés. A Sztá- linvárosi Vasas nem bírt a Láng Gépgyárral, Pécsbányatelep dön­tetlent harcolt ki Fehérvárott. Hosszú időn után újra nyert a Nagykanizsai Bányász. Eredmények: Sztálin városi Vasas -Láng Gépgyár 1:1, Nagykanizsai Bányász-Mosonmagyaróvar 3:2, Zalaegerszegi TE—Oroszlányi Bá­nyász 3:2, Soproni VSE-Szekszár- di SC 6:1, Pécsbányatelep—Székes- fehérvár 1:1, Budafok—Délbudai Spartacus 1:0, Győri Vasas ETO- Pécsi VSK 2:0. A hálastaféta diadalát ja Somogybán Szombat 12.30 óra. Feldübörög­tek a Szabadságparkban a mo­torok. Elindult a menet, a so­mogyi fiatalok hálastafétája, hogj elvig;, e a somogyi ifjak üd­vözletét a felszabadítókhoz. A városban, ahol a staféta el­haladt, percekre megállt a for­galom. Százak és ezrek szemlél­ték a magasba tartott lobogót, amelyen ekkor már száznál több szalagot lengetett a lágy tavaszi szél. A Május 1 utcában, az ÉDOSZ kultúrotthon előtt, majd a Mező utcán végig fiatalok és öregek zsebkendőjüket lengetve búcsúztatták a tovahaladó váltót. Répáspaszta kicsi hely So­mogybán. A fiatalok ünneplőbe öltözött küldöttsége azonban mégis kivonult az országúira, s a vasúti átjárónál várta a vál­tót. Szabó Juliska, az általános iskola legjobb tanulója kötötte fel a répáspusztaiak szalagját a stafétára. Magyaratádon az úttö­rők és a KISZ-fiatalok sorfala közé ért be a staféta, s miután volt pár perc idő, hirtelenében tömeg verődött Össze. Pintér La­jos rögtönzött beszéde kifejezte a magyaratádlak mély háláját a felszabadító Szovjetimió iránt. — Tolmácsolják ezt a hálát az elv­társak — ezekkel a szavakkal kötötte fel a magyaratádiak sza­lagját. Kisközség vagy nagyközség, kivétel nincs. A kis Ráksiban éppúgy vártáit a motoros-váltót, mint Igáiban. Andocsra pedig eljöttek a karádiak, meg a Né- inetsűrű-pusztai kiszisták is. így aztán Andocson négy újabb sza­lag került a hálazászlóra. Kapo- lyon a pártszervezet, a KISZ és úttörő fiatalok képviselői várták és fogadták a váltót. A tabi megérkezés is diadalmenet volt. Ott sorakoztak a tabi gimnázium fiataljai. Szalagot kötött a te­rületi KISZ, a téglagyár, no meg a kis úttörők is. Tóth József já­rási IlISZ-titivár arról szólt, hogy milyen lehetőségek nyíltak meg a fiatalok előtt azzal, hogy 13 évvel ezelőtt szabad lett az or­szág. Szombat délután van. Vasár­napra, ünnepre készülődő fal­vakon halad keresztül a váltó a tabi járásban. Az egyik község­ben még arra is engedélyt kér­nek, hogy lefényképezhessék a hálaváltó motorosait, a szép, hímzett zászlót a lengő-lobogó sölt-sok szalaggal. Elhagytuk a tabi járást, meg­érkeztünk a siófoki járásba. Adándon három újabb szalag kerül a stafétára. A rögtönzött ünnepi beszédet az állami me­zőgazdasági gépészképző szakis­kola egyik tanulója mondotta. Balatonkilitiben csinos fiatal- asszony kér engedélyt, hogy fel­köthesse a kiüti gépállomás sza­lagját. A Dózsa Tsz üdvözletét Kovács Piroska tolmácsolja. Még az sem zavarja a stafétavivőket, hogy időközben komor feliegek gyülekeznek az égen és zápor vonul végig. A hálazászló azon­ban szerencsére nem ázik meg. Mert csak kerget bennünket az eső, elérni nem tud. Siófokra érkeztünk. Hogy me­netrendszerű pontossággal, azt bizonyítja, hogy ugyanebben a percben ért a Sió-hiúhoz a sió­foki járás négy motorosa, amely a Balaton mentén gyűjtötte ösz- sze a községek szalagjait. Siófo­kon a főtér ünnepi díszben vár­ta a váltót. Több száz főnyi tö­meg fogadta a staféta motoro­sait. Tízperces ünnepély. A hang­szórók közvetítik az ünnepi be­szédet és a lelkes szónok bú­csúztatja a stafétát, amelynek következő állomása most már Lepsény. Bár esteledik, de a lenyugvó nap mégis előkandikál a felhők közül, hogy még egyszer lássa a most már tíz motorosból álló menetet. Elhagyjuk Somogy me­gye határát, s néhány perc múl­va megérkezünk Lepsénybe. A falu szélén piros nyakken- dős úttörők állítják meg a vál­tót. Ök veszik át a most már szalagoktól is súlyos zászlót. Futva haladnak a falu felé. Mi és az egyre növekvő tömeg a nyomukban. Száz méterenként váltanak a staféta tagjai, s az ötödik csoport viszi a zászlót az iskola udvarába. Ott áll egy hősi emlékmű, még az első világhá­ború idejéből való. Itt történik a hálastaféta ünnepélyes átadá­sa. A KISZ Somogy megyei Bi­zottságának küldöttétől a Fejér megyei kiszisták veszik át ünne­pélyesen a hálazászlót, hogy az­tán néhány pillanat múlva a sta­féta elinduljon tovább, Budapest, Szolnok, Debrecen, Nyíregyháza, Záhony, Moszkva felé. Szép volt. Szemet, szívet, lel­ket gyönyörködtető volt kiszis- táink hálaváltója, amely már­cius 29-én keresztülhaladva me­gyénkén, eljuttatta a hálastafé­tát a szomszédos Fejér megyeiek­nek. A valóságos diadalmenet külsőségekben is díszes, de ami még ennél is fontosabb, tartal­mában gazdag. A sok száz sza­lagtól díszített zászló tehát ott lesz majd hazánk felszabadulá­sának ünnepén azoknál, akik 13 esztendővel ezelőtt vérük felál­dozásával tették szabaddá hazán­kat.