Somogyi Néplap, 1954. november (11. évfolyam, 259-283. szám)

1954-11-09 / 265. szám

4 SOMOGYI NÉPLAP Kedd, 1954. november 9. ______Megyénk sportja_____ É rtékes döntetlennel kesdett a Iíinissi Siófokon Vasárnap Somogy megye labdarúgórajongói nagy érdeklődéssel tekintettek Siófok felé. A megye különböző részeiből igyekeztek a szurkolók eljutni a balatonparti sporttelepre, ahol megyei bajnok- csapatunk megkezdte a küzdelmeket az NB II-be jutásért. Kaposvárott kellemetlen incidens zavarta meg a Siófokra igyekvőket. Különböző szervezési hiányosságok folytán a tervezett különvonatot nem tudták elindítani. Szombaton este ugyan hangos­bemondók és plakátok útján ezt igyekeztek tudatni a közönséggel, de nem nagy eredménnyel. Többszáz volt azoknak a szurkolóknak a száma, akik a 10 órára hirdetett különvonatra érkeztek a vasút­állomásra. A jövőben a Kinizsi vezetőségének, de az Ibusznak is nagyobb körültekintéssel és főként kellő időben kell a hasonló tár­sasutazást megszerveznie. Nem szabad a lelkes szurkolótábort ilyen rutul cserbenhagyni. A különvonatról lemaradt utasok egyrésze autóbuszt bérelt. Másrészük motorokon és a különféle teherautókon jutott ki Sió­fokra. Székesfehérvárról is közel 500 szurkoló jött át á mérkőzésre. 2000-re tehető volt a somogyi szurkolók száma, így a hang tekinte­tében a Kinizsi volt fölényben. Kaposvári Kinizsi— Székesfehérvári Vasas 1:1 (0:0) Siófok, 2500 néző. V.: Kukonya. Ragyogó napsütéses időben készü­lődött a=dtfntő találkozóra a két csa- paáőMindkét öltözőben ideges volt a hangulat. Az edzők nyugalomra in­tették a, játékosokat, majd a csapa­tok kivonultak a pályára és ott vé­gezték a bemelegítést. A székesfe­hérváriak a legjobb csapatukkal áll­tak fel. Edzőjük bizakodó volt, s mint mondotta, védelmük jó, hisz mindössze 22 gólt kaptak a bajnok­ság idején, csatársoruk pedig 97 gól­lal terhelte meg a fejérmegyei baj­nokság részvevőinek hálóját. A kaposváriaknál Mezőfi hiány­zik. Tabon szerzett sérülését még kissé érzi és egy ilyen sorsdöntő mérkőzésen nem meri vállalni a já­tékot. Örömmel látták a szurkolók, A közönség „Hajrá, Kinizsiu biztatásával kezdődik az első félidő hogy Stadler a bemelegítő rúgások után játékra jelentkezett. Amikor a két csapat kifutott, mintegy 2500 néző övezte körül a pályát. Előre érezhető volt, hogy mindkét csapatot lelkesen fogják buzdítani a Székesfehérvárról, illetve Kaposvárról nagyszámban érkezett szurkolók, valamint a siófoki szur­kolótábor. Zúgott a «-hajrá, Kinizsi« és a »hajrá, Vasas«, amikor a két csapat a következő összeállításban felállt a kezdéshez: Kaposvári Kinizsi: Szlavicsek — Takács, Németh, Balázs — Biczó, Fényes — Kanizsai, Nagy, Hornyák, Gyánó, Stadler.­Székesfehérvári Vasas: Szilasi — Galántai, Benkő, Bencsik — Kovács, Neubauer — Szabó Briglesz, Nagy, Galgóczi II., Bogáti. Az első támadást a fehérvári csa­pat vezette, Szlavicsek azonban biz­tosan mentette a messziről kapura küldött labdát. Már á 3. percben Kanizsai támadása futott a jobbszé­len, a védők azonban szögletre men­tettek. Két perc múlva újabb sarok­rúgást ért el a Kinizsi, melyet Bi­czó mellé lőtt. Időnként feljött a Va­sas is. Különösen Galgóczi veszélyez­tette a kaposvári kaput, s a 10. perc­ben nagy lövése alig 2 méterrel, ke­rülte el Szlavicsek kapuját. A táma­dásra ismét Kanizsai válaszolt, 20 méteres szép lövését azonban Szila­si biztosan védte. A 12. percben majdnem gólt értek el a fehérváriak. Balázs tétovázott közbeavatkozni, s Szabó akadály nélkül lőhetett, azon­ban lövésé erőtlen volt, s messze el­kerülte a kaput. A játék egyre iz­galmasabbá vált. Egyelőre mindkét csapat elég sokat hibázott,, a játéko­sok idegesek voltak. Az egyébként sportszerű játékban a 15. percben Bogáti dancsa okozott némi izgal­mat. Percekre a fehérvári csapat vette át a játék irányítását és előbb Briglesz, majd Szabó és Nagy lőtt kapura. A fiatal Szlavicsek azonban nagyszerűen helyén volt.. Aztán fel­jött a kaposvári csapat. Három sa­rokrúgás jelezte a Kinizsi fölényét. A 31. percben Hornyák tört kapura, nagyszerű lövése azonban kapu fe­lett szállt el, Keményedik a játék A 30. perc körül ^Neubauer meg­rúgta Nagy Tibort. A 25 méteres szabadrúgást Németh a sorfalba vág­ta. A 36. percben a gyengén játszó Stadler helyére Bódis állt be. Rög­tön reményteljes támadást, is indí­tott a balszélen, a labda Fényeshez került, aki mellé lőtt. A 42. percben újabb szabálytalanság árán tudják csak feltartani Hornyákot a fehérvá­ri védők, a szabadrúgást Németh a sorfal mögött hajszállal kapu mellé -lőtte. Az ellentámadást Bogáti lövé­se fejezte be, azonban Szlavicsek is­mét a helyén volt. A szünetben mindkét, öltözőben nagy az izgalom. Mindegyik csapat a kihagyott helyzeteket tárgyalja. Élénkül a játék a második félidőben Szünet után fergeteges Kinizsi-tá­madással indult meg a játék. A kö­zönség orkánszerű biztatásba kez­dett, zúgott a pályán a »hajrá, Ki­nizsi«. Az 5. percben sarokrúgáshoz jutott a kaposvári csapat, melyet Hornyák fejelt a bal sarokra, Szi­lasi azonban nagyszerűen védett. Percekre nyomasztóvá vált a Kini­zsi fölénye. Bódis elegáns játékkal rendre elhagyta az őt őrző Galántait. Kapu elé ívelései rendre veszélyt je­lentettek, azonban a jót védő kapus mindent mentett. Vezet a Kinizsi A 10. percben góllá ért a Kinizsi fölénye. Újabb szögletrúgás után kavarodás támadt a fehérvári kapu előtt: a labda Hornyákhoz került, s a középcsatár védhetet- lenül hálóba vágta a labdát. 1:0. Óriási lelkesedés fogadta a somogyi csapat vezető gólját. Rendre gördül­tek a támadások a fehérvári kapu­ra, Szilasi azonban mindent mentett. A 16. percben cserélt a fehérvári együttes. Briglesz helyett a valami­kor Kaposvárott szereplő Galgóczi állt be. A 18. percben váratlanul ki­egyenlített a fehérvári csapat. Ár­tatlannak látszó támadás futott a foalszárnyon. Takács kissé késleke­dett a beavatkozással, Galgóczi II. 20 méterről éles lövést küldött a ka­pura, amely Balázs lábán irányt is változtatott és a labda a kapu bal sarkába vágódott. 1:1. Szlavicsek az előtte állóktól nem látta a lövést, ve­tődött, de már elérni nem tudta a labdát. A gól után megélénkült a játék és változatos lett. a küzdelem. A 20. percben Nagy Tibor, a 23. percben a másik oldalon Bogáéi lőtt mellé. A 29. percben sorsdöntő helyzet alakult ki a fehérvári kapu előtt. Kanizsai 8 méterre az üresen ha­gyott kaputól kapta a labdát, még igazított is egyet rajta, s aztán hatalmas erővel lőtt haj­szállal mellé. Feljöttek a fehérváriak is. Bogáti, Galgóczi egyaránt veszélyt jelentet­tek a kapura. Szlavicsek azonban jól a helyén volt. A 39. percben újabb mérkőzés­labdája volt a Kinizsinek. Ez alkalommal Gyánó kapta 5 mé­terre a kaputól a labdát. Ö is, akárcsak Kanizsai elhamarkodta a lövést és a labda a kapu fölé szállt. Az utolsó percekben aztán a fehér­váriak veszélyeztettek. Sarokrúgást is értek el, védelmünk azonban tisz­tázott, s több gól már nem esett. Bírálat t A nagy érdeklődéssel várt talál­kozó, mint az várható volt, inkább nagy küzdelmet, mint szép játékot hozott. Mindkét csapat játékosai, so­kat idegeskedtek. Különösen az első félidőben volt sokszor csapko­dó a játék. A szünet után, amikor a Kinizsi rákapcsolt, azt. le­hetett várni, hogy több góllal ter­held meg az ellenfél hálóját. A ve­zető gól megszerzése után azonban visszaesett a kaposvári csapat. A fe­dezetek erősen biztonsági játékot játszottak, hátrahúzódtak, s bizony sok esetben Hornyák hozta fel a sa­ját tizenhatosáról a labdát. A ki­egyenlítő gól megzavarta a kapos­váriakat, s ekkor jól feljött az egyéb­ként is jóképességű, jó erőkből álló fehérvári csapat. Helyenként ke­mény, de sportszerű volt a játék. Voltak ugyan kemény közbelépések, de szándékos durvaság csak elvétve, akadt. Végeredményben a közönség nagy küzdelmet látott, melyben a székesfehérvári csapat szerencsével szerezte meg az egyik pontot. A helyzetek alapján a Kinizsinek egy góllal győznie kellett volna. A játékvezető csaknem hiba nélkül vezette a mérkőzést. Határozottan bíráskodott, Teljesen érthetetlen volt egyes izgága székesfehérvári nézőknek a mérkőzés utáni magatartása. Egyénileg a kaposvári csapatból Balázs, Biczó és Hornyák nyújtott magasan a megszokott játékán felüli teljesítményt. Az egész csapat meg­tette a magáét, és csaknem minden­ki azt nyújtotta, amit tud. Szlavi­csek a kapuban, ígéretéhez híven, ön- feláldozóan védett. Egypár biztos gólnak látszó labdát tett ártalmat­lanná. A gólt kis szerencsével véd- hette volna, de ezért nem hibáztat­ható. A csapat legjobb része a hát­védhármas volt. Takács teljesen sem­legesítette nagynevű ellenfelét, Bo- gátit. Németh határozottan, biztosan rombolt. Balázs élete egyik legjobb hátvédjátékát nyújtotta. A két fede­zet közül Biczó volt a jobbik, aki egész nagyvonalú játékával csaknem a mezőny legjobb embere volt. Fé­nyes hasznosan játszott, de sokszor feleslegesen vezette a labdát. A csa­társorban Kanizsai nagyon igyeke­zett. Nagy harcot vívott Betnesikkel. Kár, hogy mérkőzéslabdáját elide- geskedte. Nagy Tibor az első félidő­ben rúgást kapott combjára, ezután szürkébb lett a játéka, de így is hő­siesen harcolt. A csatársor legjobbja Hornyák volt. Kitűnően osztogatott, jól lőtt, csak kár, hogy kevésszer hozták lövőhelyzetbe. Nagysze­rűen alkalmazta a testtel való játékot, jól érvényesítette testi erejét. Még arra is futotta erejé­ből, hogy az egyenlítés után a saját kapuja elől hozza fel a labdát. Gyánó nem nyújtotta a tőle megszo­kott jó játékát. Azzal magyarázható, hogy közvetlen a mérkőzés előtt, ér­kezett meg Pécsről, s különösen az első félidőben nehezen lazultak fel izmai a hosszú út után. Kár, hogy ő is elidegeskedte a sorsdöntő hely­zetet. Stadler még nem heverte ki sérülését. Neki feltétlenül pihennie kell, mert csak akarással nem lehet játszani. A közönség az egészséges Stadlert szeretné a pályán látni. így sérülten nem segítette, hanem lefé­kezte a támadósor játékát. A helyé­re beállt Bódis meglepően jól, egészen nagyvonalúan játszott. Szabály­talankodó hátvédjét úgy hagyta ott, ahogy akarta. Beadásai jól sikerültek. Lövéseivel nem volt szerencséje. Hornyák után a csa­társor legjobbja volt. A Székesfehérvári Vasasból Gal­góczi II. játéka emelkedett ki. Ez a csatár mindent tud, amit egy kor­szerű összekötőnek tudnia kell. Szi­lasi a kapuban nyújtott egész első­rangút. Benkő nagy csatát vívott Hornyákkal és nagy érdeme, hogy a kitűnő, középcsatár nem rúgott több gólt. Kiemelhető még Neubauer já­téka. Az egész együttes azonban jó csapat benyomását keltette, akik is­merik. a korszerű labdarúgást, a helycserés támadásokat, jól véde­keznek és eredményesen mennek át támadásba. A volt kaposvári Gal­góczi játéka kissé megkopott, de azért hasznos tagja lett csapatának. Bogáti kevesebbet nyújtott, mint amit vártak tőle, de ebben nagy ré­sze van Takácsnak is. A siófoki közönség valóban jeles­re vizsgázott. Lelkesen buzdította megyénk csapatát. Annál szégyen­teljesebb néhány ittas székesfehér­vári néző magatartása, akik a mér­kőzést is meg akarták zavarná, majd mérkőzés után tettleg bántalmazták Magyar partjelzőt. * * * Az NB II-be jutásért folyó osz­tályozó mérkőzések második cso­portjának többi eredményei: Húsos—Kábelgyár 2:1 (2:1). Buda­pesten hatalmas küzdelem után győ­zött a Húsos. A Kábelgyár védelme sokat bizonytalankodott. Nagymányoki Bányász—Pécsi Va­sas 1:0 (0:0). Baján játszott a két csapat, ahol a többet támadó bá­nyászok nyertek megérdemelten. A második csoport bajnoki táblá­zata a következő: 1. Nagymányok 1 1--------1:0 2 2 . Húsos 1 1--------2:1 2 3. —4. K. Kinizsi 1— 1—1:11 3.—4. Székesf. Vasas 1 — 1 —1:11 5. Kábelgyár 1----------11:20 6 . Pécsi Vasas 1—— 10:10 fl megyei labdarúgóbajnokság eredményei A november 7-i forduló főként a kiesés által veszélyeztetett csapatok hatalmas küzdelmét hozta. Eredmények: (a részletekre hol­napi számunkban visszatérünik) Nagyatád^Barcsi Lokomotív 5:3. K. Építők—K. Dózsa 2:1. Balatonboglár—K. V. Lobogó 2:2. Barcsi Traktor—Tab 6:1. K. V. Meteor—Zamárdi 6:2. K. Lokomotív—Kinizsi 5:0. A Kinizsi a tartalékcsapatával állt- ki. , A Gyékényes—Siófok mérkőzés el­maradt. DRÁMÁI KÜZDELEMBEN KIKAPOTT A KAPOSVÁRI DÓZSA BP. HONVÉD—K. DÓZSA 12:8 A sorsdöntő találkozó mintegy 1500 néző előtt került lebonyolításra. A kaposvári versenyzők mindent, el­követtek a sikeres szereplés érdeké­ben, de meg kellett hajolniuk a Bp. Honvéd egységesebb, nagyobb tudá­sú versenyzőkből álló csapata előtt. Eredmények: (légsúlytól felfelé, elöl a budapesti versenyzők) Molnár győz Nyári ellen. Nyári bátran harcolt, döntetlent érdemelt volna. Vidó veszt Hegedűs L. ellen. Az est legszebb mérkőzésén Hegedűs pompás küzdelem után, nagy fölény­nyel győzött. Szilágyi veszt Wágner ellen. A má­sodik menetben Szilágyi földre ke­rül és a mérkőzésvezető kiszámolja. Kisfalvi győz Gárdos ellen. Kisfal­vi könnyen szerezte pontjait. Juhász győz Horváth ellen. Hor­váth az első menet után feladta. Szakács—Dőry döntetlen. Dőry még mindig nincs formában. A har­madik menetben erősen visszaesett, Pápai veszt Hergert ellen. Hergert okosan öklözött és biztosan győzött. Ráduly ellen a Dózsa nem állított versenyzőt. Fazekas győz Dévai ellen. Dévai fokozatosan feljött. A harmadik me­netben fölényt harcolt ki, de nem tudta behozni ponthátrányát. Tantos—Páder döntetlen. Dulako­dással tarkított mérkőzésen igazsá­gos döntetlen eredmény született. A kemény, férfias küzdelemhez nem volt méltó a befejezés. Az ered­ményt kihirdető mérkőzésvezetőt Tantos arculköpte. Ez a magatartás méltatlan egy sportemberhez, külö­nösen egy fegyveres alakulat, a Hon» véd csapatához és versenyzőjéhez. Az ilyen sportszerűtlen versenyzőnek nincs helye a szorítóban. Várjuk az illetékesek intézkedését. HÍREK Várható időjárás kedd estig: | Felhős, ködös idő, többi elé ködszitátás és eső. Mérsékelt szél. A hőmérséklet nyuga­ton kissé emelkedik, keleten kissé csökken. Várható leg­magasabb nappali hőmérsék­let kedden 9—12 fok között. Á. fűtés alapjául szolgáló várható középhő­mérséklet kedden 4—9 fok között. ■■ ■ B sj í&e*né*ityHaptá\ 1918. november 9-én kiáltották ki Német­országban a köztársaságot. Sl1864. november 9_én halt meg Magyar rászló felfedező-utazó, Afrika-kutató. .}J ___________ • ß'—■ A KAPOSVÁRI RIPPL RÓ- AI MÚZEUMBAN lévő Szőnyi képzőművészeti kiállításnak közel SÖ00 látogatója volt szombatig. 9 — országos Állat- és °KIRAKODOvASAR lesz no- . vember l0-«én Buzsák község­iben. Vészmentes helyről meg- Í'telelő járlatlevéllel ellátott ál- s‘ latok felhajthatók. — AZ ÁLLAMI FALUSZIN- HÁZ Csizmarek Mátyás:. Búj ócs­ka című 3 felvonásos vígjátékát november 9-én mutatja be a nagy- bereki állami gazdaság dolgozói­nak, 10-én pedig Lengyeltótiban szerepel. — ZAMÁRDI KÖZSÉG PA­RASZTSÁGA TELJESÍTETTE VÁLLALÁSÁT. Zamárdi dolgo­zó parasztsága november 7 tisz­teletére vállalta, hogy negyedik negyedévi adófizetési tervüket 50 százalékra teljesítik. Most jelentették, hogy vállalásuknak eleget téve, november 5-én már adójuk 52 százalékát fizették be. Megfogadták, hogy egész évi adójukat december 21-ig telje­sen befizetik. Tiszta lappal, az állam iránti kötelesség mara­déktalan teljesítésével akarják kezdeni a következő évet. — PÁL JÓZSEF hedrehelyi lakosnak 30.800 forint tűzkárdíjat fizetett ki az Állami Biztosító. APRÓHIRDETÉSEK Apróhirdetések díja 1Ó szóig hétköznap 10 forint, vasár- és ünnepnap 20 forint. Minden további szó hétköznap 1 forint, vasár, és ünnepnap 2 forint. A Somcgymegyei Finommechanikai Vállalat (Május 1-utca 30.) bádogos és tűzhelylaka­tos szakmunkásokat aizonnalra felvesz, darab­bérben jó kereseti lehetőséggel. Autó és motorkerékpár szakszerű és gyors javítását vállaljuk. Vasipari Szövetkezet motoros résalege, Kaposvár, Ady Endre-u. 5. Rádióját, varrógépjét, kerékpárját, vasalóját, rezsóját azonnal megjavítjuk. Vasipari Szövet kezet, Május 1-utca 3. Kiselejtezett hibás asztalok, székek, söntés- pultok és egyéb tárgyak eladók a Béke Szállodánál. Megtekinthető délelőtt a gond­noknál. Kombináltszoba 8 darab, majdnem új, 'el­adó. Állami Hirdetőben Kaposvár, Kossuth Lajos-u. 4. Telefon: 881, 1052. A Kaposvári Textilművek fűtőket felvesz. Jelentkezési határidő 8—16.30-ig, szombaton 13 óráig. Kaposvári Textilművek. Tábori József vízvezetékszerelő Kaposvár, Zrínyi-utca 3. Szerelést, javítást vállai. Két értelmiségi fiatalember azonnal be­költözhető bútorozott szobát keres. Cím ö kiadóban. Háztelek eladó. Kisrómahegy 3. Szigetvári- úti téglagyár felett. SOMOGYMEGYEI MOZIK MŰSORA Vörös Csillag (Színház): Rokonok 4—10. Szabad Ifjúság: Fekete ház 8—9. Balatonboglár: Leleményes’ asszonyok IC—11. Barcs: Gyöngyvirágtól lombhullásig 1Ö—11. Csurgó: Holdfény a folyón 10—ill. Igái: Sárkány rabjai 9—10. Lengyeltóti: Ezerarcú hős 9—10. Siófok: Visszatért szerelem 10—11. Tab: Az ezred lánya $—10* Nagyatád: Hajnal a haza felett 9—10. RÁDIÓMŰSOR KEDD KOSSUTH-RÁDIÓ 14.25: Hangverseny gyermekeknek. 15.oo: Uj könyvek. 15.25: Részletek Csaj­kovszkij Anyegin c. operájából. 16.oo: A Gyermekrádió műsora. 16.40: Az Állami Népi Együüte^ műsorjából. 17.oo: Hírek. 17.1p;: Válaszolunk falusi hallgatóinknak:. 17.30: Virágénekek, régi magyar dalok. 18.oo: Tóth Andor összeállítása Egerfarmosról. 18.20: Szív küldi. 19.oo: Tánczene 20.oo: Esti Híradó. 20.20: Közvetítés a Nemzeti Színliázból. Úri muri. Közben: 22.oo: Hírek. 22.20: A színházi közvetítés folytatása. 23.12: Hanglemezek. 24.oo: Hírek. Siófokon a belterületen lévő 1200 négyszög­öl tulajdonomat képező föld eladó. Érdek­lődni lehet Bertis Ferenc cipésznél, Siófok, Sztálin-u. 90. szám alatt. Egy újtípusú kézikötőgép eladó. Május 1-utca 18. Az új kormányprogramul si­keres megvalósítása érdekében hó- és sárcipők, kerékpár- és motorkerékpár­gumik javítását 25°/o-kal olcsóbban és azonnal elkészítjük. Vasipari Szövetkezet Gumijavító Részlege, Kaposvár, Május 1- (volt Fő) utca 3._____ S OMOGYI NÉPLAP Felelős szerkesztő: Horváth János Felelős kiadó: Tóth István Szerkesztőség: Kaposvár, Latinka Sándor-u. 7. / # Telefon: 901, 463, 468. Kiadóhivatal: Kaposvár, Május 1-u. 16. Somogymegyei Nyomdaipari Vállalat Kaposvár, Latinka SándoAu. 6. Telefon: 828. Nyomdáért felel: Hidas Jánc November 9 Kedd Tivadar