Felvidéki Magyar Hirlap, 1939. május (2. évfolyam, 99-122. szám)

1939-05-02 / 99. szám

10 TEtüHMta -ifeßfeuRHIRKIE 1939 MÁJUS 2, KEDD JSzmHÁzKönVvKaKRmA .1. uopfBhwogagwi^^yBMwgiaBftreMiigw^flMBCTWMHykCT^w^aMf Ady-matiné Párizsban Párizs, május 1. Két előkelő avangar- ,’dista irányzatú francia irodalmi folyóirat, a Psyché-Soma és a Critique 38, sorozatos irodalmi matinékon ismerteti a francia kö- zöni?éggel a jelenkori külföldi költészet leg­kimagaslóbb alakjait. A két folyóirat szer­kesztői a legutóbbi irodalmi matinét Ady Endre költészetének szentelték. Felkéré­sükre Molnos Lipót dr. egyetemi magán­tanár, megbízott tanár, a párizsi magyar tanulmányi központ igazgatója, ismertette magasszínvonalú és érdekes előadás kereté­ben Ady költészetét. Molnos összevetette Ady szerepét Petőfi szerepével, megjelölte Ady kimagasló helyét a magyar költészet­ben s méltatta jelentőségét az egyetemes lira szempontjából. Utána Bariai francia író és irodalmi kritikus mutatott be fran­cianyelvű Ady-fordításokat. Az előkelő és nagyszámú közönség meleg tetszésnyilvánításokkal fogadta az előadást, valamint a magyar diákegyesület tagjai ál- I tál bemutatott magyar néptáncokat. Horthy Miklós kormányzó megtekinti a Műcsarnok „Derű a művészetben” kiállítást i (*) Megjelent a Nouvelle Revue De Hongrie májusi száma. A Nouvelle Revue de Hongrie legújabb száma gazdag tartalommal jelent meg. Flahbert Ernő az új magyar-szlovák határ földrajzi és gazdasági kérdéseivel fog­lalkozik, Balázs Károly az ú. n. „Történeti jo­gok” kérdését tárgyalja, a magyar békeszer­ződési revízió szempontjából, Gyóni Mátyás Magyarország és Bizánc kapcsolatait vizs­gálja. Pierre Petitbon Peguy-nek, a nagy francia költőnek Chartres-i zarándokútját írja le, Bálint Sándor etnográfus pedig a születés, a keresztelő szerepét méltatja a magyar népszokásokban. Dezsényi Béla a ma­gyar szabadságharc svájci vonatkozásairól írt tanulmányt, Bierbauer Virgil a boltív és az ambitus építészeti szerepét ábrázolja illusztrált cikkében, Pap Gyula festő képeit Kállay Ernő méltatja. A szépirodalmi rovat­ban Krúdy Gyula egy 1919-bcn írt és most különösen időszerű ruténföldi nép- és táj­leírása szerepel, a krónikát Andre Thérive negyedévi irodalmi beszámolója nyitja meg, Illyés Gyula „Verecke” címen Ady Endré­nek Gőg és Magóg fia vagyok én című ver­sét ismerteti és még más cikkek egészítik ki a folyóiratot. Közöl még a folyóirat vázla­tos magyarázatot az új határokról és egy térképet az ország határairól. Svanholm Set az Operaházban A közeljövőben mutatkozik be Budapes­ten Svanholm Set, a stockholmi Operaház fiatal művésze. Svanholm pályája kezdetén inkább egyházi zenével foglalkozott, tehet­sége révén korán került a stockholmi St. Jacobi templom zenei igazgatói és a királyi zenekonzervatórium énekmesteri székébe; ezeket az állásokat ma is betölti. A stockholmi Operaház jelenlegi inten­dánsa, a korábban neves bariton John Forsell képezte ki hangját, 1930-ban lépett fel először színpadon, ahol kezdetben bari­tont énekelt, majd 1936-ban Radames-sei tért át mai szerepkörére. Az európai nagy operaházak közül mint első a bécsi Opera­ház nyitotta meg számára kapuit, majd sorozatosan következett több más nagy dalműszínház; a múlt év nyarán a salz­burgi ünnepi játékoknak is vendége volt. Svanholm Set a M. kir. Operaházban pén­teken, május 5-én és hétfőn, május 8-án mutatkozik be és pedig mint Siegmund a Walkürben és mint Stolzingi Walter a Nürnbergi mesterdolnokokbun. (*) Magyar hegedűművész sikere Párizsban. Országh Tivadar hegedűművész, a budapesti Zeneműveszeti Főiskola tanára, a párizsi ma­gyar tanulmányi központban nagysikerű hang­versenyt adott, amelynek műsorán Kodály, Dohnányi művei, saját szerzeményei, továbbá klasszikus francia zeneművek szerepeltek. A szépszámú francia és magyar zeneértő közön­ség sokáig ünnepelte az előadót. (*) A Csányi-levéltár sorsa. Arad város ve­zetősége elhatározta, hogy a Közművelődési Palotában elhelyezett Csernyi-levéltárt, amely a vértanú-halált halt szabadságharci főkor­mánybiztos erdélyi tevékenységének okmá­nyait tartalmazza, a lM> nán Akadémiának ajándékozza. Dragomir kisebbségi miniszter az 1849-es szabadságharc tízkötetes okmány­tárában. a románokra vonatkozó kérdésekkel külön foglalkozik. A kolozsvári Ellenzék azt írja, hogy ez kevésbé örvendetes érzelmeket ébresztett az aradi magyarságban. A tulaj­donjogilag vitatható kérdés megoldásával még lehetett volna várni, hiszen az ereklye­múzeumot és a benne lévő levéltárt az aradi Kölcsey-E gyesület évtizedes munkával és nagy anyagi áldozattal gyűjtötte össze, még pedig nemcsak magánosok ajándékaiból, ha­nem a Románián kívül eső területek közön­ségének és hatóságainak letétéképpen. Ez a gyűjtemény igen jó helyen van ott, ahol most van és azt mostani helyén bárki és bár­mikor használhatja. PIIIISIILIIIS álTICU TII1IIII I. PűnKösd Kass&n mm Banftöliipaden Indulás május 27-én reggel 8 órakor Budapestről. Visszautazás május 29-én Bankó- füredröl délután 4 órakor, Kassáról %5 órakor. Elszállásolás jelentkezési sorrendben | Kassán a Schalk-ház és Palace-szállóban vagy Bankón a Sportszállóban. Részvételi dij P — EL ?anh9sd Lillafüred®® a Falofa SzäKöüan Indulás május 26-án délután 2 órakor Budapestről, után a Palota-szállótól. Visszautazás május 29-én dél­Részvételi díj P BF«"“! n. Fünftifól ssécsüe® Indulás május 28-án reggel 7 órakor Budapestről. Visszautazás május 29-énj 6 órakor délután a Schwarzenberg-térről. Érvényes útlevél hiányában a budapesti I kerületi rendőrkapitányságtól kiállított „Személyazonossági igazolvány” elegendő. | Jelentkezési határidő május 19. A e I Részvételi dij P Z5.— El« ^iinHösd! Kirándulás HaiduszomsziOra. Debrecennel és a Har&básüFa Indulás május 2S-án reggel 7 órakor, Szol nokon tízórai a Tisza-szállóban, érkezés I Hajdúszoboszlóra, elszállásolás a Gambrinus- szállóban. Indulás Debrecenbe 29-én 7.30 órakor. Debrecenből indulás a Hortobágyra kb. 12 órakor, ebéd a csárdában, utána a ménes és a gulyák megtekintése, lovaglás, stb. Visszaérkezés Budapestre kb. 22 [ órakor. mu Részvételi díj P 48..— Jelentkezés: Utazási Irodánkban Bpesl, Vili. Józsel'krt 5 EmSoI S P O RT Á Ferencváros és az Újpest nagy győzelme a sereghajtókkal szemben Á bajnokság mindvégig izgalmasnak Ígérkezik Sárosi irányításával félelmetes erejű a Ferenc­város csatársora A nemzeti bajnokságtan a helyzet a va­sárnapi forduló után sem változott meg, úgy a Fradi, mint az Újpest nagyarányú győzelmet aratott a sereghajtó Zugió és Szürketaxi csapatával szemben, a harma­dik helyet a Hungária foglalja el, amely könnyen győzte le a Bocskait. Az első hely kérdése a megsemmisített Ferencvá­ros—Nemzeti mérkőzés uj rale játszása után alakulhat ki véglegesen. FERENCVÁROS—ZUGLÓ 10:0 (5:0) A zuglói csapat mindkét félidőben tel­jesen alárendelt szerepet játszott. A Fradi csatársora az újonnan küzdőtérre lépett Sárosi kitűnő irányításával tetszése sze­rint vezette támadásait és szerezte gól­jait. A gólarány egyáltalán nem túlzott. A mérkőzés az első félidő 30. percétől sza­kadó esőben folyt le. A csúszós pályán a Fradi technikai fölénye még jobban érvé­nyesült. A gólok a következő sorrendben estek: I. félidő 6. p. Táncos, 20. és 30. p. Kiszely, 33. és 41. p. Sárosi dr., II. félidő, 21. p. Sárosi dr., 24. p. Sárosi III. sza­badrúgásból, 33. p. Gyetvay, 40. p. Ki­szely, 45. p. Toldi. ÚJPEST FC—SZÜRKETAXI 5:0 (1:0) Újpest valósággal legázolta a taxit. A mérkőzés érdekessége Zsengeüérnek szinte eseményszámba menő nagy játéka volt. Szinte egyedül verte meg a Szürketaxi csapatát, mert mind az öt gólt ő lőtte. Az Újpest fölénye az egész mérkőzésen ál­landó' volt. HUNGÁRIA FC—BOCSKAI FC 3:0 (2:0) A Fradi mérkőzésének előjátékaként a Hungária biztos játékkal verte meg a deb­receni csapatot. Az első gólt Cseh lőtte a 14. percben, majd öt perc múlva Szabó III. fejese hozott újabb eredményt. A má­sodik félidőben folytatódott a Hungária fölénye s a 7. percben Túrái szabadrúgás­ból gólt szerzett. KISPEST FC—PHÖBUS FC 4:0 (1:0) A Phöbust saját-pályáján verte meg ne­héz küzdelemben, de biztosan a Kispest. Pályi a 8. percben olyan szerencsétlenül ütközött öesze Korányival, hogy nyilt kulcs- csonttörést szenvedett s a Kispest csak tíz emberrel játszhatta végig a mérkőzést. A győztes csapat védelme kiváló játékot mu­tatott, csatársorában Nemes jó játéka biz­tosította a győzelmet. Az első félidőben ő szerezte meg csapatának a vezetést. A gól­eső a második félidő 31. percében indult meg. Kétszer egymásután Olajkár II., majd ismét Nemes volt eredményes. SZEGED FC—BUDAFOK 3:1 (1:1) A „paprikás” csapat is idegenben győ­zött. A honi csapat az első félidőben a mély talajon kiadta az erejét és az állóképesebb Szeged megérdemelten nyerte a mérkőzést. A vezetést Budafok szerezte meg Hidasi révén, de Bognár kiegyenlített. A második félidő derekán Lukács gólt ezerzett s köz­vetlenül a mérkőzés befejezte előtt a későn vetődő kapus alatt berúgta a harmadik sze­gedi gólt is. NEMZETI FC—SALGÓTARJÁNI SE 3:1 (3:0) A Latorca-utcai pálya első mérkőzése gyenge sportot hozott. A csúszós pályán, rosszul játszott mindkét csapat. Sztancsik, Kisalagi, majd tizenegyesből Fenyvesi vol­tak az első félidő gólszerzői. A második félidőt a vendégek nyerték meg Bilesch góljával. ELEKTROMOS MTE—SZOLNOKI MÁV SE 2:1 (2:1) A két amatőr-csapat küzdelméből a jobb csatárjátékot mutató Elektromos került ki győztesen. A mérkőzés a zuhogó eső elle­nére igen erős iramú volt és magas szín­vonalú játékot hozott. Az Elektromos már az 1. percben gólt szerzett. Rozsáli lefu­tott, beadását Fiai II. bevágta. A 4. perc­ben Rozsáli beadását Pfcmándi kapásból továbbított a hálóba. Szolnok ekkor össze­szedte magát és nyílttá tudta tenni a játé­kot, sőt a 38. percben Sárkány leszaladt s beadását Nagy a hálóba juttatta. Az ered­mény a II. félidőben nem változott. — Nemzeti BB mérkőzések. Tatabányai SC —Tokodi ÜSC 1:1, Lampart FC—Pestszent- erzsébet 2:0, Weisz Manfréd FC—Váci Re­ménység 2:1, Székesfehérvári ARAK—Vasas 7:0, Salgótarjáni BTC—Perecesi TK 4:0, Szegedi AK—MAFC 0:0, BSzKRT—Győri ETO 3:2, Törekvés—MÁVAG 4:2, FTC— Debreceni VSC 1:1, Csepeli MOVE—Váci SE 3:2, Szombathelyi Haladás—UTE 2:0, DIMÁVAG—Szentlőrinci AC 9:0, Soproni FAC—Rákoskeresztúr 2:1 állásban félbe­szakadt, Postás SE—Pécsi DVAC 3:2. — A Felvidéki Kupa keleti csoportjának mérkőzései. Ungvárról táviratozzák: A Felvi­déki Kupa keleti csoportjában a követkéz»") eredmények voltak: UMTE—UKMSC 4:1 (2:1), SK Rusj—Csapi SC 10:0 (4:0). — Nehéz atlétikai verseny Prága és Becs között. Prágából jelentik: A hét végén bonyo­lították le a Prága és Bécs városok közötti nehéz atlétikai versenyt. A súlyemelésben Bécs győzött 1702.5 kg-mal Prága 1520 kg-os teljesítményével szemben. — A görög-római birkózóversenyen a prágaiak győztek 12:2 arányban a bécsi válogatott birkózók ellen. — Protektorok és protegáltak labdarugó csatája. Berlinből jelentik: A cseh-morva protektorátus válogatott csapata a közeli na­pokban németországi túrára utazik és Ber­linben, Stuttgartban, Bécsben, meg Dort- mundban mérkőzik a birodalmi német válo­gatott csapatokkal. — Olasz labdarugó eredmények: Juventus— Sampierdarena 2:1, FC Triestina—FC Milan 0:1, FC Luzza—Novara 0:1, FC Modena— Lazio Roma 4:0, AS Roma—FC Bologna 0:1, FC Napoli—Livorno 3:1, Ambrosiana— FC Bari 5:3, Genova—FC Torino 6:1. — Uj gyorsúszó világrekord. Stockholmból táviratozzák: Por Olof Olsson svéd gyorsúszó a 100 yardos gyorsúszásban 52.8 mp-re javí­totta Björne Borg 53.6 mp-es világrekordját. — A Törekvés nyerte a vasutas birkózó­bajnokságot. A MÁV Sportliga vasárnap a Törekvés SE rendezésében bonyolította le az idei országos vasutas birkózó csapatversenyt. Az 1939. évi legjobb vasutas birkózó csapat címét a Törekvés SE szerezte meg, 2. a B. Vasutas Se, 3. a Debreceni VSC és 4. a Pécsi vasutasok Sportköre. — Debrecen végleg megnyerte a szegedi hősök emlékversenyét. Szegedről jelentik: A Hungária-száll óban nagyszámú és előkelő kö­zönség jelenlétében rendezték az évenkénti hagyományos hősök emlékversenyét, amelyre különösen a debreceni gárda vonult fel nagy­számú vívóval, 17 versenyzővel s 'ennek meg­felelően a csapatversenyt is a Békési Béla Vívó Club nyerte 23 ponttal. A debreceni egyesület győzelmével véglegesen megnyerte a vándordíját. A Szegedi VE 8 ponttal a második helyre került. A vidéki legjobb vívó címét a debreceni Vikol nyerte meg. — A Műegyetem nyerte a főiskolai céllövő­versenyt. Április három utolsó napján bonyo­lította le a BEAC főiskolai meghívásos or­szágos céllövőversenyét, amely egyúttal vi­lágbajnoki válogatóverseny, valamint fakul­tások közötti verseny is volt. A hadipuska- csapatversenyt a Műegyetemi LE nyerte, ugyancsak megnyerte a Műegyetem a match- puska csapatversenyt és a céllövő pisztoly­csapatversenyt. Az olimpiai hatalakos csa­patversenyben a BEAC győzött. A legjobb lövész címet a fakultásköri versenyen G. Ist­ván Ede joghallgató nyerte. — Belgium legyőzte a Rajna-vidéket. Briisz­szelből jelentik: A belga válogatott csapat va­sárnap a Heysel-stadionban 5:2 (2:1) arány­ban verte meg az alsókerület válogatottját. A „vörösördögök” győzelmüket elsősorban fede­zetsoruk kiváló játékának köszönhetik. — A belga B-válogatott vasárnap kedvezőtlen, sze­les időben 3:0 (2:0) arányban győzött a luxemburgi válogatott ellen.