Tanulmányok Kárpátalja, Erdély és a Felvidék múltjából - A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Levéltár Kiadványai III. Tanulmányok 8. (Nyíregyháza, 1999)

Balogh Béla: A máramarosszigeti református líceum diáksága származásának területi megoszlása 1682–1850 között (Különös tekintettel Szabolcs, Szatmár, Bereg, Ugocsa megyékre)

tudományágak alapismereteit itt szívta magába. A számítások szerint Szatmár megyéből összesen 193, míg Beregből 48 tógátus már korábbi éveiben is a szigeti református tanoda növendéke volt. További egy­egy nagydiákról ismeretes, hogy Debrecenből, illetve a kolozsvári kollégiumból került Szigetre. Úgyszintén biztosan állítható, hogy más 47 tógátus, a szigeti felsőfokú tanulmányaik megkezdése előtt, a szat­mári református kollégium növendéke volt. Közülük legtöbben szat­mári eredetűek is voltak. A szigeti és szatmári református iskolák szo­ros kapcsolatára utal az is, hogy a fentebb jelzett 47 diák közül többen tanulmányaikat Szigeten kezdték, ezt követően — főként humanitárius osztályaik elvégzésére — Szatmárra mentek, majd két-három évi otta­ni tartózkodás után mint tógátusok tértek vissza Szigetre. Más irányú vizsgálatok elvégzése után mind a tógátusok, mind pe­dig a kezdő és gimnaziális fokozatú diákok társadalmi eredetével kap­csolatban is érdekes megállapításokra juthatunk. A bizonyítottan Sza­bolcs megyeinek nyilvánított 18 tógátus közül csupán kettőnek isme­retlen a társadalmi eredete. A fennmaradó 16 diák közül 15 személy nemesi sarjadék, és csupán 1 diák adózók gyermeke. Az összesen 341 Szatmár megyeinek nyilvántartott nagydiák közül 121-nek bizonytalan a társadalmi hovatartozása. A fennmaradó 220 tógátus közül 183-an nemesi eredetűek — 15-nek lelkész vagy tanító az apja vagy gyám­ja — és 22-en verbuválódtak az adózók, polgárok vagy nem nemesek sorából. Bereg megyéből bizonyítottan 100 nagydiák tanult a szigeti iskolában. Közülük 32-nek ismeretlenek az őseik. A fennmaradó 68 személy közül 61-en nemesi szülők gyermeke, 3-an papi ivadékok, míg csupán 4-nek a szülei tartoztak az adófizetők közé. A kisdiákok és gimnazisták esetében a fenti kép a következőként árnyalódik: az összesen 552 Szatmár megyeinek tekinthető diák közül 335-nek a társadalmi hovatartozása ismeretlen. A fönnmaradó 217 személy közül 143-an nemesek, 30-an lelkészek vagy tanítók és 44-en adózók vagy nem nemes polgárok sarjadékai; a 116 Bereg megyei ere­detű kezdő és gimnazista diák közül 62-nek ismeretlen a társadalmi

Next

/
Oldalképek
Tartalom