Tanulmányok Kárpátalja, Erdély és a Felvidék múltjából - A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Levéltár Kiadványai III. Tanulmányok 8. (Nyíregyháza, 1999)
Balogh Béla: A máramarosszigeti református líceum diáksága származásának területi megoszlása 1682–1850 között (Különös tekintettel Szabolcs, Szatmár, Bereg, Ugocsa megyékre)
BALOGH BÉLA A máramarosszigeti református líceum diáksága származásának területi megoszlása 1682-1850 között (Különös tekintettel Szabolcs, Szatmár, Bereg és Ugocsa megyékre) A magyarországi és erdélyi iskolák történetével foglalkozó szakemberek is gyakran megfeledkeznek arról, hogy az első világháború végéig Máramarosszigeten több évszázados múlttal rendelkező főgimnázium, és ezt kiegészítő jogakadémia működött. Máramarossziget lakossága, az egyháztörténeti szakmunkák tanúsága szerint, 1524-ben vált prostestánssá. 1 Ez egyben iskolaalapítást (vagy átvételt) is jelentett, de a protestáns iskolára vonatkozó biztos adatokkal csupán 1540-től rendelkezünk. Mintegy száz éven keresztül az iskola csupán grammatikai vagy alsóbb gimnáziumi jellegű volt. Fejlődésének következő időszaka az erdélyi protestáns fejedelmek uralkodásának idejére esett. 1640-től Bethlen István, az országépítő Bethlen Gábor testvére, mint örökös máramarosi főispán és egyben az itteni sókamara haszonélvezője, a tanulók részére alumniumokat rendelt, pénzt az aknáktól és gabonajövedelmet a malmoktól biztosított a most már humanitási fokozatot elért iskolának. A következő évtizeBélay Vilmos: Máramaros megye társadalma és nemzetiségei a megye betelepülésétől a XVII. század elejéig. Bp., 1943. 45. p.; Nagy K.: A Tiszántúli Református Egyházkerület története. II. Egyházközségek adattára. Debrecen, 1939. 217. p. Az iskola történetének általános adatai Szilágyi István: A Máramarosszigeti reform, tanoda történetének rövid vázlata. In: Sárospataki füzetek. Sárospatak, 1958. 957-971. p.; A máramarosszigeti reform, tanoda történetének rövid vázlata. Máramarossziget, 1858. 20. p. (a továbbiakban A szigeti tanoda története, 1858.); Emlékirat a máramarosszigeti h.h. lyceum múltjáról, jelenéről. Máramarossziget, 1883. 23. p.; A Máramarosszigeti Református Líceum történetének rövid áttekintése, 1540-1940. Máramarossziget, 1941. 32. p. munkákra támaszkodnak. A továbbiakban ezekre csak az idézetek pontos megjelölésénél hivatkozom.