Tanulmányok Kárpátalja, Erdély és a Felvidék múltjából - A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Levéltár Kiadványai III. Tanulmányok 8. (Nyíregyháza, 1999)
Balogh Béla: A máramarosszigeti református líceum diáksága származásának területi megoszlása 1682–1850 között (Különös tekintettel Szabolcs, Szatmár, Bereg, Ugocsa megyékre)
dekben — és mindenek előtt Apafi Mihály gondoskodása révén — anyagiakban további gyarapodás történt. Egy 1671-ben kibocsátott oklevélben a fejedelem elrendeli: „Rectorem Scholae Szigeth 300 lapides, studiosis eiusdem Scholae 200 lapides salis quotannis obvenient." Az iskola rektorai még mindig a kolozsvári református kollégium végzett növendékei közül kerültek ki, de a pedagógiai szeminárium felállításával a XVII. század utolsó három évtizedében Máramaros, Ugocsa és részben Szatmár megye alsóbbfokú iskoláit is már Sziget látta el tanítókkal. Rangja és jelentősége a következő században is gyarapodott. 1700-ban a szigeti iskola átkerült a vármegye pártfogásába: a teológia, filozófia, matematika és a görög nyelv oktatásának bevezetésével teológiai szemináriummá, azaz felsőfokú tanintézetté vált. Történt ez abban az időben, amikor a korábbi nagynevű nagybányai Schola Rivulina és a szatmári református iskola, az ellenreformációt támogató császárpárti intézkedések következtében, gyakorlatilag megszűntek létezni. 4 A Helytartótanács parancsára 1752-től a szigeti iskola is elveszti a megye pártfogását, és ekkor a máramarosi református egyházmegye felügyelete alá került. Több erdélyi főúri család újabb adományai révén az iskola anyagiakban is sokat gyarapodott. Ez tette lehetővé 1797-ben az intézet teljes átszervezését, és egy filozófiai tanszék felállítását. 1802-ben új, egyemeletes épület épült az iskola szükségleteire. Évente átlagosan 24 diák pénzsegélyben részesült, és ezen felül 60-80 diák részére kenyeret biztosítottak. A líceumi rangra emelkedett szigeti iskola életében az újabb változást az 1836 és 1838 között 3 A szigeti tanoda története, 1858. 7. p. 4 Thurzó Ferenc: A nagybányai ev. ref főiskola (Schola Rivulina) története, 15471755. Nagybánya, 1905.; Fontes rerum scholasticarum, V. Szatmári diákok, 16101852. Közreadja Bura László. Szeged, 1994. (a továbbiakban Bura) 5 A Nemzeti Levéltár Máramaros Megyei Igazgatósága: A Szigeti Református Líceum Levéltára (a továbbiakban Lyceum) 64. sz. 122. és 137. p.