Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2003/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2003)
ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2002. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Kőszeg, Rájnis utca 3. (B. Benkhard Lilla - Mentényi Klára)
Kőszeg, Rájnis utca 3. A szomszédos Rájnis utca 1hez tartozó, külső vakoltarchitektúra az utólag nekiépített Rájnis utca 3. szélső déli, emeleti szobájából. Fotó: B. Benkhard Lilla, 2002. ahol a boltozaton és oldalfalakon is megjelenő sötét kékesszürke-fekete színű festéshez stilizált virágokat ábrázoló boltozati stukkódísz valamint ezekhez kapcsolódó élénk narancssárga-vörös árnyalatú, festett növényi indák tartoznak. A sötét alapszín a kapualjra is átterjedt. A mai járószint alatt 40 cm-re előkerült a szoba kialakításával egyidős téglapadló is. Ugyanakkor beboltozták a régebbi épületből fennálló falakkal rendelkező középső helyiséget, amelynek északkeleti sarkában - az itt működő konyha számára - tüzelőteret hoztak létre. Ehhez az új lakóházhoz simított vakolatú külső homlokzat tartozott. A magasan elhelyezkedő kis ablakot fehér alapon élénk színekkel festett sáv emelte ki. A négyzetes mezőkben átlókkal vörös és fehér színű háromszögekre osztott, függőleges keretelés a könyöklőnél egyetlen fekete csíkra korlátozódott, a szemöldöknél viszont gazdagon díszített, profilait párkánnyal zárult, amelynek tagozatait ellentétes irányú, váltakozóan vörös és fehér színű, keskeny sávok alkották. Az értékes első periódusú vakolat fölötti további rétegek megőrzése, s tegyük hozzá: a kutatás korlátozott volta miatt a feltárás folytatásáról le kellett mondanunk, így a szóban forgó 17. század második felére tehető homlokzat más részleteit sajnos nem ismerjük. A földszintes lakóház barokk kori kibővítése nemes Dugovics János, Vas vármegye jegyzője nevéhez fűződik., A család által már korábban birtokolt szomszédos Rájnis utca 1. számú épület mellé - egy nagyobb tűzvészt követően - az 1720-as évek végén-1730-as évek elején vásárolta meg ezt a kisebb ingatlant, s végeztetett rajta olyan átalakításokat, hogy ettől kezdve a két épületet együtt tudta használni. Ügy építette meg a két utcai emeleti szobát, hogy azokat nekitámasztotta a régebbi ház már álló, emeleti falának. Ezeket a felső helyiségeket csak onnan, a Rájnis utca 1. felől ide vezető udvari folyosón keresztül, egy árkádíves udvari tornácon át lehetett megközelíteni. Mivel a boltozatok itt az oldalfalaknál mindenhol későbbieknek bizonyultak, feltételezzük, hogy gerendás fafödémeket alkalmaztak. Az új emeleti konyha az északi oldal végén kapott helyet. Az utcai homlokzat földszinti rendszerét - a nyílások tekintetében - érintetlenül hagyták, az emeleti ablakok minden bizonnyal a maiak helyén voltak. A durván felhordott, sötétszürke vakolatokkal fedett falsíkokhoz világosabb szürke, simított keretelések tartoztak, a sarkokat sgraffito technikával bekarcolt, de festett, lépcsős sarokarmírozás emelte ki.