Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2003/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2003)
ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2002. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Kőszeg, Rájnis utca 3. (B. Benkhard Lilla - Mentényi Klára)
Kőszeg, Rájnis utca 3. Az utcai földszinti bolthelyiség még 1983-ban feltárt és bemutatott 17. század közepi dekorációjának részlete. Fotó: B. Benkhard Lilla, 2002. Az 1730-as években megépült emeleti helyiségeket 1755-1760 között beboltozták. A leghátsó földszinti helyiség fölött, a konyha mögött új, boltozott szobát alakítottak ki. A kapualj újabb toldásával kibővítették a két ház közös udvarára néző, s így nyugat és dél felé egyaránt nyitott árkádívekkel rendelkező emeletes tornácot, ahol az alsó szakasz a kapualj végében történő átjárást szolgálta. Ebből az időszakból származnak az új kéményekhez kapcsolódó, kőkeretes kályhafűtő nyílások, amelyek a lakószobák fűtésére szolgáltak. A homlokzatokat újra vakolták, a boltozatokkal együtt, ebben a periódusban készültek a ma is meglévő utcai kőkeretes ablakok. Az igen jó megtartású, vakítóan fehér, simított párkányokkal kiegészített, höbörcsös vakolat az udvari homlokzatokra szintén átfordult. A két épület közös tulajdonlása a 18. század utolsó harmadáig tartott, de a Dugovics család a egészen a század végéig megtartotta szóban forgó, kisebb lakóházát. Az 1777. évi tűzvész feltehetően ismét megrongálta az épületet, amelyen a századfordulóig csupán kisebb javításokat végeztek. 1801 táján - más kőszegi ingatlannal, többek között a szomszédos Rájnis utca 5-tel együtt - Sámuel Gerhauszer postamester veszi meg s formálja át a házat. Történetében a jelenlegi felújítást megelőzően ez a legutolsó számottevő építkezés. A járószintek fölemelésével együtt a földszinten magasabb záradékú ablakokat és gazdag betétdíszes, díszes vasalatú ajtókat alakítottak ki, a szerkezetek többsége - az emeleti ablakok üvegezésével együtt (!) - ebből az időből maradt (volna!) ránk. A középső földszinti helyiséget görgeteg kövekkel burkolták, s ettől kezdve pinceként használták. A korábbi boltozat déli szakaszát elbontották, s egy széles - az új lépcsőt tartó - hevederívet építettek helyé-