Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2003/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2003)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2002. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Kőszeg, Rájnis utca 3. (B. Benkhard Lilla - Mentényi Klára)

Kőszeg, Rájnis utca 3. Az épület késő barokk utcai homlokzata a kutatás előtt. Fotó: B. Benkhard Lilla, 2002. emeleti szobákat. Régészeti kutatásra sem került sor, mindössze az épület két pont­ján tudtunk a szerkezeti feltáráshoz kap­csolódó megfigyeléseket tenni. A zárt sorú, középkori beépítési vonalban elhelyezkedő, keskeny, kétszin­tes lakóépület földszintje a telek északi oldalán húzódó, boltozott helyiségsorból és egy az udvar felé nyitott kapualjból áll, amelyek fölött az utca felé reprezentatív, hátul egyszerűbb, de minden esetben bol­tozatos szobák találhatók. Itt kapott helyet a konyha is, mögötte - egy hátsó helyisé­gen keresztül - egy két árkádíves szakasz­szal rendelkező, hangulatos emeletes, udvari tornácra lehet jutni. A középső földszinti helyiségben megfigyelt jelenségekből arra lehet következtetni, hogy az első periódusú falakat egy korábban leégett fa-patics anyagú ház törmelékére, pusztulási rétegére alapozták, de ez alatt még korábbi rétegek húzódhatnak. Az átégett rétegből 16. századi cserépanyag került elő. Ezt a kb. 11x4,5 méter kiterjedésű, agyagba rakott terméskő-tégla vegyes anyagú, két egymás mögötti helyiségből álló épületet az akkor már álló szomszédos (Rájnis utca 5.) házhoz - önálló határoló fal nélkül - támasz­tották hozzá. Ez az utcavonalra merőleges, kicsi épület valószínűleg kétszintes volt, ahol az alsó szint két egységet, egy utcára nyíló présházat és mögötte egy még mélyebben fekvő pincét foglalt magába. A présház egyik déli bevilágító ablakának keleti káváját sike­rült megfognunk, a pince járószintjét pedig azonosítottuk a mai szinttől mért - 95-100 cm-en. A fölötte húzódó szintből csupán kis töredékek maradtak ránk, ez nem lehetett a mai értelemben vett emelet, a megfigyelt jelenségek arra utalnak, hogy egy utcai szobát és mögötte egy szabadkéményes konyhát feltételezhetünk. A felső szint utcai frontján talán faszerkezetű, de bizonyára famennyezetes helyiségekből álló ház a 17. század köze­pe táján egy tűzvészben annyira megsérült, hogy ezt követően szinte teljes mértékben átépítették. Az egykori pince betömedékelésével és a talán már valamivel korábban felépített hátsó, udvari térrel együtt egy a korábbi beépítési formát megtartó, de egyértelműen földszintes, pince nélküli, három helyiséges lakóház jött létre. Teljesen újonnan készült az igen jó állapotban fennmaradt álkeresztboltozatos utcai szoba, amelyhez délről két bolt­szakaszos, hasonló módon fedett kapualj csatlakozott. A szobát két szegmensíves ablak s közöttük egy magasan elhelyezkedő, kicsiny, de zárható szerkezetű szellőzőablak világí­totta meg, bejárata a kapualj felől nyílt. Különösen érdekes a helyiség belső dekorációja,

Next

/
Oldalképek
Tartalom