Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2003/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2003)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2002. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Sümeg, Deák Ferenc utca 19. (Fülöp András - Koppány András)

színre, bemutatásukra azonban ott sajnos nem kerülhetett sor. A délkeleti és a középső szoba kiosztása is hasonló rendszerű, mint a délnyugati szobáé, csak itt a tükrös osztások betétmezőiről már nem sikerült megállapítani, hogy milyen ábrázolások voltak bennük egykor. Csak a teljes feltárás adhat válasz erre a kérdésre, de a munka jelen stádiumában nem tűnnek reményt keltőnek az eredmények. Sajnos itt sokkal nagyobb mértékű volt a pusztítás, de mindennek ellenére a kiosztás rendszere ezekben a szobákban is rekonst­ruálhatónak tűnik. Végezetül a leginkább reményt keltő eredményeket az északkeleti sarokszobában értük el. A falfelületeket gyöngysoros keretezések tagolják és indás, virágos füzérek gaz­dagítják. A lábazatfestés felett apró figurális ábrázolások láthatók. Talán kerti jelenetek lehetnek, mint az egykori rédei Esterházy-kastély múzeumba került pannóin, az egri kis­préposti-palota egyik termében, vagy a soproni Storno-ház második emeleti szobáiban. Feltártuk az északra nyíló befalazott ablakot, melynek bélletében viszonylag jó megtartá­sú volt az ornamentális festés. Vizsgáltuk az épület nyílászáróit is, melyek közül az ablakokat egységesen újakra cse­rélték volna. Kiderült, hogy a 19. század végi cserék ellenére megmaradt két 18. századi ablak, szárnyaival együtt, és ezeknek vasalatai is eredetiek. Az emeleti folyosón található ablakok kivétel nélkül a 20. század elején - feltehetően 1803-ban, Deák Ferenc születésé­nek évében - zajló felújítás idején készültek. Eredeti színezésük ugyan csak nyomokban maradt fenn, akárcsak a többi, 1897-ben készített nyílászáró floderezése, mivel az 1970­es években végzett felújításnál ezeket lemaratták. Mindennek ellenére alapos feltárással pontosan meghatározhatók eredeti színezéseik is. Jelentős eredményként könyvelhetjük el, hogy az épület szinte minden értéke bemutatható lesz, és a feltárások eredményeihez alkalmazkodik a tervezett funkció, amely megyei tisztségeket betöltő középnemesi család lakáskultúráját lesz hivatott bemutatni. Lángi József SÜMEG, DEÁK FERENC UTCA 19. Sümeg belvárosának egyik legkedvesebb, kisvárosi hangulatot árasztó épületegyüttese a Deák Ferenc utca páratlan oldalán álló, földszintes házak alkotta házsor. Az itt sorako­zó épületek jellegzetessége, hogy az utcavonalra merőlegesen állnak, utcai homlokzatuk háromtengelyes, az egyes házak bal oldalán induló kőkerítésben pedig széles kocsikapu vezet az udvarra. A házak utcai ablakai vakolt szalagkerettel rendelkeznek, fölöttük álta­lában vízszintes lizéna húzódik, nyeregtetejük csonkán kontyolt. A házsor utolsó telkén, a Széchenyi utca betorkollásánál található a Deák Ferenc utca 19. számú épület, amely­nek szondázó falkutatására 2002 őszén került sor. Ennek során lehetőség nyílt arra, hogy betekintést nyerjünk e háztípus egyik képviselőjének építéstörténetébe.

Next

/
Oldalképek
Tartalom