F. Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 1999/1-2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 1999)
SZEMLE - Raymond Lemaire: ICOMOS – Un regard en arriere, un coup d’oeil en avant (ICOMOS – Visszatekintés és pillantás a jövőbe) (Horler Miklós)
számára a műemlékrestaurálás épületszerkezettani, statikai, építéstechnikai, anyagtani, kivitelezési és egyéb műszaki kérdéseiről és azok jelentőségéről. HITELESSÉG ÉS MŰEMLÉKI ÖRÖKSÉG A szöveg 1993-ban keletkezett, egy a kőanyagok romlásával foglalkozó kongresszuson tartott előadáshoz, de alapjául szolgált az ICOMOS által 1994-ben Nápolyban, Bergenben és Naraban rendezett kollokviumokon tartott előadásaihoz is. Az utóbbi előadások szövegeként végül megjelent a Restauro 1994. évi 129. számában. KELL-E REVÍZIÓ ALÁ VENNI A VELENCEI CARTÁT? Az 1995-ben Nápolyban, a Velencei Carta 30. évfordulóján megtartott konferencián elhangzott előadás történelmi jelentőségű. Ebben ő, aki a Velencei Cartának úgyszólván alkotója volt, 30 év után - 2 évvel a halála előtt - kijelentette, hogy a Carta a benne foglalt értékek nagy részének időszerűségét máig sem vesztette el, de már megérett a felülvizsgálatra és a 30 év alatt összegyűlt problémák megvitatására az Európán kívüli kultúrák eddig nem eléggé aktív szakembereinek közreműködésével. A feladat nehéz és kényes - írja befejezésül -, okosan és bölcsen kell hozzáfogni, nem elkapkodva, nagy etikai és szellemi szigorúsággal. Ez kellene legyen az ICOMOS fő feladata az évezred utolsó 5 évében. Ez volt az ő utolsó üzenete az ICOMOS tagsága számára és mintegy szellemi végrendelete. * Megható a kötet szép borítólapja, amelyen egy galamboktól körülvett velencei épületrészlet mellett a Velencei Carta 9. szakaszának a restaurálásról szóló szövegéből Raymond Lemaire eredeti kézírásos fogalmazványa facsimiléjének néhány sora lebeg a kék égbolt mezőjében, melynek utolsó mondata: „Elle s' arrête là ou commence l'hypothèse..." Horler Miklós